| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Pracovní úraz

 Celkem 11 názorů.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Téma: Pracovní úraz 

(5.2.2015 14:37:58)
Prosím, je tu někdo, kdo v nedávné minulosti řešil náležitosti okolo pracovního úrazu? Jedná se mi o takové ty informace co kdy kde hlásit, co kdy kde doložit, co kdy kde žádat.
Manželovi se stal PÚ před rokem - zkoušel skamarádit pravou ruku s cirkulárkou, nedopadlo to moc dobře - tedy pro tu ruku. Dosud je v PN, zaměstnavatel uznal PÚ. Momentálně jde muž (18.2.) na operaci do Ústavu chirurgie ruky. Co bude dál se neví.
Kamarádka, jejíž manžel měl PÚ před 8 lety, mi dala jakýsi tahák - co oni podnikali tenkrát, jen nevím, co z toho ještě platí, co je jinak, co se zrušilo úplně.
PROSÍM - pokud máte zkušenost třeba z roku 2014 - prosím poraďte.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Pracovní úraz - a co dál? 

(5.2.2015 14:39:38)
Jen sem kopíruji, co mi ta kamarádka dávala jako poznámky, podle čeho postupovali:

Za vzniklou škodu odpovídá zaměstnavatel, proto odvádí pojišťovně (ČP nebo Kooperativa) pojištění pro případ vzniklé škody.

Pojistné se vztahuje na:
- škoda při PÚ nebo nemoci z povolání
- věcná škoda
- bolestné
- ztížené společenské uplatnění
- účelně vynaložené náklady spojené s léčením
- náhrada za ztrátu na výdělku
Pokud následky PÚ znemožní vykonávat stávající práci, je zaměstnanci přiznáno a pojišťovnou vypláceno pravidelné odškodnění, ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem, který měl pře DÚ a stávajícím výdělkem (i v jiném povolání), nebo případně invalidním důchodem.
Náhrada za ztrátu výdělku po ukončení PN nebo při uznání invalidity má vyrovnávat rozdíl ve mzdě před a po úrazu. Vyplácí se do 65 let věku zaměstnance.


Náhrady spojené s léčením

Za takové je nutno považovat např.
- výdaje za jízdné, které vznikly nejbližším příslušníkům postiženého a návštěvou v nemocnici
- léky k urychlení hojení (odůvodněné) apod.
Tyto náklady uhradí zaměstnavatel.

Dále náleží pracovníkovi jednorázová náhrada za bolest a případně za ztížené společenské uplatnění.
Odškodňuje se bolest, způsobená škodou na zdraví, jejím léčením nebo odstraněním jejich následků.
Výše obou typů odškodnění závisí na lékařském hodnocení (body dle 440/2001 Sb.)
Posudek zpracovává ošetřující lékař poškozeného, který přihlíží k rozsahu poškození zdraví, jeho závažnosti, k průběhu léčení a ke vzniklým komplikacím.
Při bodovém hodnocení ztíženého společenského uplatnění se hodnotí závažnost škody na zdraví, její předpokládaný vývoj a průběh léčení. Lékařský posudek o bolestném se vydává jakmile je možno, zdravotní stav poškozeného považovat za ustálený, o ztížené společenské uplatnění až po 1 roce po té, kdy došlo ke škodě na zdraví. V případě významného zhoršení následků lze vydat nový lékařský posudek.

Náhrada za ztrátu výdělku

Jsou dva samostatné nároky, které nelze vyplatit souběžně
- náhrada za ztrátu výdělku v době PN
- náhrada po ukončení PN
Náhrada za ztrátu výdělku v době PN = rozdíl mezi hrubým průměrným výdělkem před PN a plnou výší nemocenského. Pro účely náhrady se vychází z průměrného výdělku před vznikem škody za pracovní dny zameškané pracovní neschopností a nemocenského kalendářní dny PN. Náhrada podléhá dani z příjmu.
Příklad: nemocen po PÚ od 1.12. do 14.12., tj. 10 pracovních dní x průměrný výdělek před vznikem škody. Od tohoto odečtete nemocenskou za 14 kalendářních dní. Rozdíl (tj. ztráta na výdělku) doplatí zaměstnavatel.
Náhrada po ukončení PN - po ukončení PN musí zaměstnanec nastoupit na práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu. Pokud odmítne nově zajištěnou práci bez vážných důvodů, má náhradu za ztrátu výdělku jen ve výši rozdílu průměrného výdělku před PÚ a hrubého průměrného výdělku (tzn. Je na tom hůře, stejně jako když by pobíral invalidní důchod. Vláda proto každoročně vydává nařízení, kterým zvyšuje průměrné výdělky před vznikem PÚ.)

Firma poskytuje zaměstnanci náhradu, ale může ji uplatňovat vůči zaměstnavateli (omezeno 4,5 násobkem průměrného výdělku).
 JaninaH 


Re: Pracovní úraz - a co dál? 

(5.2.2015 14:59:16)
Simčo,
to dorovnání PN do průměrné mzdy by měl řešit zaměstnavatel.
U nás to bylo tak, že jsem (z pozice zaměstnavatele) kontaktovala pojišťovnu, u které máme pojištěny zaměstnance (toto pojištění je povinné, platí každá firma). Oni mi poslali formulář, kde jsem po ukončení zaměstnancovy PN vypočítala průměrnou mzdu před úrazem, od toho odečetla nemocenskou a rozdíl dostal zaměstnanec přímo od pojišťovny. Správně to má být tak, že zaměstnavatel má zaměstnanci už v průběhu PN posílat měsíčně zálohu toho rozdílu (a pak to nárokovat u pojišťovny), ale u nás byly nějaké problémy s uznáním PÚ, tak se to udělalo až zpětně takhle.
To vyrovnání po skončení PN u nás nebylo, protože zaměstnanec má stejnou mzdu jako předtím. Teď ale možná půjde na operaci a zjišťoval si přímo na pojišťovně, jestli bude mít nárok na dorovnání mzdy, a ano, pokud prokáže souvislost operace s PÚ.
Určitě se domluvte se zaměstnavatelem, s pojišťovnou to musí řešit on.
Dostává TM tu zálohu na dorovnání mzdy nebo má jen nemocenskou?
 JaninaH 


Re: Pracovní úraz - a co dál? 

(5.2.2015 15:06:05)
Napíšu ti, co všechno jsem na pojišťovnu posílala:
- Zprávu o šetření PÚ
- Potvrzení o ztrátě výdělku (ten můj výpočet)
- Hodnocení bolestného (dal mi zaměstnanec od lékaře)

 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Pracovní úraz - a co dál? 

(5.2.2015 19:32:09)
Janino, moc díky, teď jsem došla z práce, tkže jsem to ještě vše nedočetla, jen na dotaz odpovídám hned - ne, žádné zálohy muž nedostává, jen nemocenskou (cca 9 tisíc/měsíčně).
 Dari79 


Re: Pracovní úraz - a co dál? 

(5.2.2015 15:06:47)
Jo, v podstatě je všechno pravda...

1. zjistit, u které pojišťovny je zaměstnavatel pojištěný (standardně je to Kooperativa, Českou má jen málokdo) - pojištěný být musí, vyplývá to ze zákona - řeknou ti na účetním nebo mzdovém oddělení firmy

2. zjistit, zda zaměstnavatel nahlásil tento pracovní úraz na té pojišťovně a jestli tedy je číslo pojistné události (řeknou ti tamtéž na firmě), pokud ne, nahlásí si to na pojišťovně sám (on-line, telefonicky, formulář ke stažení na webu nebo na pobočce).

3. doporučuji poté komunikovat přímo s pojišťovnou -tj. veškeré doklady posílat rovnou na pojišťovnu - k danému číslu pojistné události

4. vyřídit si náhradu mzdy - formulář ke stažení na web stránkách Kooperativy - vyplní mzdová účetní (mzda před úrazem, počet dnů PN, výše vyplacené nemocenské...).

5. podepsat formulář souhlas se zjišťováním os. údajů na úřadech a u lékaře - formulář na webu Kooperativy - Kooperativa si sama osloví OSSZ ohledně té nemocenské, lékaře ohledně zdravotního stavu před úrazem atd.

6. pokud už je léčení více méně ukončeno (nebo pokud sice není, ale lékař k tomu bude ochoten) nechat si u lékaře (chirurgie, neurologie...) potvrdit formulář na bolestné - ke stažení na webu Kooperativy - doklad o zaplacení poplatku za vyplnění formuláře si rovněž schovat

7. sepsat si náklady léčení (doplatky za léky, regulační poplatky, cestovné k lékařům) - nejlépe ve formě excelové tabulky - kdy, za co, kolik - očíslovat - k tomu očíslovat doklady (z lékárny účtenky, doklady o reg. poplatcích, lékařské zprávy, velký technický průkaz k cestovnému...)

8. výše uvedené všechno poslat na Kooperativu k vyřízení pod číslem pojistné události (odnést na pobočku)

9. počkat na peníze :-) (nezapomenout uvést číslo účtu, kam mají být poslány).

10. další doklady zase schovávat a třeba za pár dalších měsíců si to zopakovat...

11. budou-li trvalé následky, tak nejméně rok po úrazu a obvykle až je léčení ukončeno, nechat si od lékaře vyplnit formulář na Ztížení společenského uplatnění - znovu poslat k proplacení (obvykle je nařízena prohlídka revizním lékařem)

12. bude-li přiznán inv. důchod, opět nahlásit na pojišťovnu - budou doplácet určitou částku renty.

Atd.
 JaninaH 


Re: Pracovní úraz - a co dál? 

(5.2.2015 15:07:34)
My zrovna máme ČP. :-)
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Pracovní úraz - a co dál? 

(5.2.2015 19:35:06)
DARI - moc děkuji, teď jsem dorazila domů, půjdu to naštudovat. Jen k těm tvým bodům malý dotaz - KDY mohu začít komunikovat s Kooperativou? 12.2. je rok od úrazu, ale PN není zatím ukončena, 18.2. bude reoperace a nějaké prachy by se nám hodily - muž jede do Vysokého n. J., leccos se tam platí hotově a při jeho nemocenské 9 t. měsíčně nemáme nazbyt.
 JaninaH 


Re: Pracovní úraz - a co dál? 

(5.2.2015 19:47:00)
http://www.koop.cz/reseni-skod/jak-spravne-resit-skodu/zakonne-pojisteni-zamestnavatele/

Simčo, s pojišťovnou by měl komunikovat zaměstnavatel. První věc, kterou bych udělala, je zavolat zaměstnavateli a zeptat se a)u které pojišťovny jsou pojištěni a za b) zda úraz hlásili. Já už si přesně nepamatuju, jak to u nás bylo, ale z výše uvedeného odkazu vyplývá, že do letoška měl zaměstnavatel povinnosti PÚ úraz hlásit své pojišťovně. My jsme to určitě hlásili a oni nás pak vyzvali, ať pošleme ty dokunpmenty, co jsem jmenovala.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Pracovní úraz - a co dál? 

(6.2.2015 12:51:20)
jojo, muž s nimi mluvil, jsou u kooperativy a úraz hlásili. Jen se odmítají o čemkoli bavit, dokud nebude PN ukončena a to vypadá ještě tak na půl roku. Bojím se, abychom něco neprošvihli... Nehledě na to, že už by se nám nějaké peníze, o které má teď rok muž nižší příjem, hodily....
 Jana Králová, dvě dcery batolata dvojčátka 
  • 

Re: Pracovní úraz 

(12.6.2015 12:11:28)
Manželův kamarád měl teď aktuálně poměrně nepříjemný a vleklý pracovní úraz, tak hned vezu zkušenost "za tepla", jak se to dneska dá taky dělat. Existuje portál http://pracovniuraz.cz kde se dá vše vyplnit podle průvodce a na závěr Vám přijde formulář do emailu, který stačí jenom vytisknout. V mailu Vám přijde i to, kam jej zaslat. A nejlepší je, že portál je zdarma i před a po registraci, takže doufám, že Vám to pomůže.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.