| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak byste to ohodnotili vy?

 Celkem 254 názorů.
 Karkulkaaa 


Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 9:54:52)
Vyzvedli jsme dceři vysvědčení (je nemocná) a překvapilo mě, že má dvojku z chemie, věděla jsem, že tam má samé jedničky. Dcera se teď přiznala, že dostala z posledního testíku pětku, takže nakonec jí učitelka na poslední chvíli změnila výslednou známku. Ukázala mi ten test a mě hodnocení docela zarazilo, co byste dali vy? Já nejhůř trojku, ale třeba jsem zaujatá.

Test - 8 otázek, určení prvku podle chem. značky nebo napsat značku prvku podle názvu. Dcera má 4 otázky správně, u dalších dvou měla správně značku, ale napsala malé písmeno např. cín - sn místo Sn (učitelkou škrtnuto - neuznáno) a 2 odpovědi nevěděla.

Ve škole to řešit nebudu, se dvojkou se smíříme, jen mi zajímá, jestli vidím hodnocení přísně.
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:05:26)
Osmá třída ZŠ.
 Epepe 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:03:41)
Do které třídy chodí?
U nás se tak od 6. třídy praktikovalo:
1 chyba - 2
2 chyby - 3
3 chyby - 4
4 chyby a více - 5

A někteří učitelé jedou po staru, neuvažují individuálně a známku na vysvědčení tvoří jako průměr všech známek za pololetí. Takže, pokud měla dcera třeba tři jedničky a pětku, tak jí ta dvojka vychází.
 ALL 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:03:54)
Když má polovinu správně, tak to rozhodně nevidím na pětku, max.na tu trojku, jak píšeš. Pokud další chyby spočívají jenom v ve špatně napsaném písmenku, tak ani tu trojku ne.
Známkování neuznávám vůbec, ale pokud už se známkuje, tak by měla být jasně nastavená pravidla, která by dětem byla předem známá. Takhle to působí jako svévole učitele. ~7~ Asi bych se na to i příležitostně zašla zeptat. Známku vem čert, ale ten pocit nepsravedlnosti a trapnosti zůstane...
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:08:07)
Právě, že si říkám, že dostala pětku stejně jako ten, kdo nevěděl vůbec nic. Moc se mi to řešit nechce, je to ojedinělý případ, když jindy má jedničky, jen škoda té známky na vysvědčení.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:41:28)
AL, a z čeho vyvozuješ, že pravidla hodnocení nebyla předem jasná?
Z obsahu písemky hádám, že jde o osmou třídu. Pravděpodobně -soudě dle svojí zkušenosti - bylo dětem řečeno, že značky prvků se píší s velkým písmenem na začátku, tedy ne s malým ani s takovým, jaké se nám zrovna chce, a zřejmě i tohle bylo předmětem hodnocení.
Jednička z chemie na vysvědčení zřejmě bude vyžadovat zvládnutí správného pojmenování nejdůležitějších prvků periodické tabulky (u nás to tak máme). Tuhle znalost žákyně neosvědčila a dostala dvojku.
Hodnocení je podle mě přísné, ale ne nadměrně.
Pokud bych hodnotila já a skutečně všechny předchozí známky byly pouze jedničky, včetně jedniček z významnějších písemek, holčičku bych hned ten den, co bych vracela nepovedou písemku, vzala k tabuli a ověřila si na místě, jestli umí a zazmatkovala, či se na to vykvákla s tím, že "už má uděláno". Podle toho pak vysvědčení.

Jinak při nespokojenosti s hodnocením jde dát námitku a nechat komisionálně přezkoušet.
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:52:48)
Účo, to já vůbec nechci řešit ve škole, já jsem ráda, když tady ostatní napíšou, jak to vidí oni, případně i učitelské zkušenosti a názory uvítám. Mě to přijde přísné, ale je to můj názor, měla to umět líp, to je jasné. Ale ona to i umí, měla snad nějaké zatmění či co.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:10:48)
Je to přísné, ale není to nespravedlivé a jak tu píší i ostatní, psaní značek s malým písmenem je hrubka, ne detail, a u jedničkáře to nejde.
Já osobně bych ji, pokud šlo o jeden kix při jinak výborném výknu za celé pololetí vyvolala, tak jak píšu, abych se přesvědčila, jestli jen měla nějaké zatmění, nebo se na to vykašlala.
Pokud by to byla (celkem častá) varianta, že děti si řeknou, jo, mám průměr xx, takže teď klidně i koule, už s se to nehne, tak na to peču.. holt by byl smolík. Jako lehrgeld to není zase tak vysoká cena.
Ale samozřejmě a pořád dokola tahle a všechny další příhody stejného střihu vypovídají hlavně o kontraproduktivnosti známkování.¨
Ve škole se ale známkovat musí a pak je žádoucí, aby se to dělalo nějakým logickým způsobem a ten se důsledně dodržel, i když se ten důsledek příležitostně vyjeví jako velmi nemilý, či "nadměrně" přísný.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:29:20)
jestli měla ale několik jedniček a pak jednu pětku, tak to není celkově na dvojku za celý pololetí - přece jen s těma značkama začínají, takže asi dělali celý pololetí něco jinýho a ty značky se teprve učí

na gymplu, čtyřletým, jsme mívali taky testy na značky, vzorečky - ale bylo vždycky 10 otázek (mám ten sešit doma a dívala jsem se právě po té synově písemce), ale ten testík byl snad kažou hodinu, takže jedna známka nic neznamenala
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:59:15)
Pokud by byla situace taková, že se značkami ledva začali a tohle byl první test, tak bych tu známku vůbec nepočítala do prvního pololetí.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:02:40)
já si právě myslím, že tomu tak mohlo klidně být, odpovídá tomu i to, že ani jedničkář nemá jedničku, protože určitě to nebylo napřed pár písemek na jedničku a teď na 5 z toho stejnýho, určitě je v začátku to, že ještě nejsou zažitý věci jak velký písmeno

ale ažť to byla první nebo pátá písemka, tak jedna známka nemůže změnit snahu celýho pololetí - pokud teď jde o to, do kterýho pololetí to napsat, protože kdyby tou pětkou pololetí začalo, tak ude děcko akorát vědět hned v lednu, že na jedničku nemá šanci a to je teda demotivující víc než dost
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:18:47)
Yuki, tomu mohlo být jakkoliv, a my to nevíme. Já si umím z praxe představit víc různých variant s různým vyzněním.
Nevím, proč by děcko, které začne pololetí koulí, už nemělo mít naději na jedničku, u mě by ji mělo určitě, v případě první malé písemky z nové látky to je bez debat. Proto píšu, že takovou věc bych vůbec neuzavírala do pololetí.
A k tomu motivující/demotivující.... je to stejně demotivující, ať je to jednička jako pětka, obojí je stejná korupce a veškeré pokusy o nějaké skutečné učební procesy jsou tím předem pohnojené.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:28:02)
já jsme to myslela tak, že když k pěti jedničkám jedna pětka na konci znamená dvojku na vysvědčení, tak pětka na začátku znamená dvojku na výzo i kdyby následovalo pět jedniček, nebo je v tom rozdíl?

známky jsou ohavnost
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:45:28)
To prostě záleží na tom, jak nekompromisně to chceš hodnotit, pokud úplně tvrdě podle momentálního výkonu, a pak zprůměrovat, tak ano.
Proto tu pořád dokola opakuju, že já osobně bych to takhle nehodnotila.
Pokud by šlo o první orientační známu z nové látky, nespadlo by to vůbec do zimního pololetí.
Pokud by šlo o významnější známku z "usazené" staré látky a bylo to u dítěte, které pracuje na jedničku, ověřila bych si, o co šlo. Pokud o nepovedený výkon z nejasných důvodů a holčička to umí, neměla by pro mě taková písemka význam téměř žádný. Na vysvědčení by dostala jedničku.
Pokud bych viděla, že se na to vykašlala, protože "už má vyděláno", opakuji znovu, u upevněné látky, dostala by na vysvědčení dvojku.

A to celé proto, že se ty známky dávat musí. Kdyby se dávat nemusely, mohla by škola vypadat úplně jinak.

Jinak shodou okolností moje deváťačka teď udělala v chemii velmi podobný sek. Resp. to nebyl ani tak moc sek jako důsledek jejího hazardování a neustálého diskutování s učitelkou na téma, zda-li je chemie blbost a proč se musí psát v rovnicích šipky atd... Učitelka toho zjevně měla dost, vzala dívku pod krkem a ukázalo se, že zase tak moc dobře neumí. Tak má samé jedničky a z chemie za tři. Nevěřila, že tu učka udělá, a ona jo. Kouká jak puk, obrovská nespravedlnost, když ji vyzkouším, tak to skutečně umí na hodně odřenou dvojku nebo lehce obhajitelnou trojku. A tohle je celkem častý scénář, který je pouze důsledkem toho, že šikovné bystré děti jsou úplně zkažené tím, že se učí kvůli známkám.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:03:48)
Pokud bych viděla, že se na to vykašlala, protože "už má vyděláno", opakuji znovu, u upevněné látky, dostala by na vysvědčení dvojku.

a jak poznáš, ž se na to děcko vykašlalo, jak to rozeznáš od toho, že mu začíná nemoc, že mělo práci z jinýma předmětama, že mělo doma nějaký problém a milion dalších věcí, nikdy nepoznáš, že se na to děcko vykašlalo
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:18:31)
Ale jo, poznáš. Asi pětkrát jsem tu napsala, že bych v ten den, kdy bych vracela tu nepovedenou písemku, vzala dívku k tabuli a ověřila si, jestli to umí. Pokud umí, jedna nepovedená písemka neznamená nic.
Pokud dlouho probíranou látku neumí, protože byla nemocná, tak to se ví předem a neznámkuje se to, pokud neměla čas na doučení. Pokud dlouho probíranou látku neumí např. kvůli špatné situaci v rodině, tak to je jiná píseň a také se to jinak řeší, u zakladatelky ale nic takového nebylo zmíněno.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:24:05)
a já ti říkám, že na děcku nepoznáš, že má problém, děcko nemusí být sdílný, aby ti hlásilo ,že se doma rodiče pohádali, že v noci nespalo, že cokoliv
samozřejmě, není to případ zakladatelky, ale nemusíš fakt poznat nic

každopádně dát za polovinu písemky pětku považuju na základce za zhovadilost, to se nedělá a dát dvojku za sestavu známek 1,1,1,1,1,5 považuju za nějaký druh pomsty učitele, mám jiný postupy, kdybych souhlasila s těmato, měla bych možná stejný, ale nemám
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:43:40)
Když se dítěti pohádali doma rodiče a špatně se vyspalo, tak to nezpůsobí výpadek v látce za časový úsek v řádu měsíců.
Jako momentální příčina špatného výkonu někoho, kdo umí, to je snadno řešitelné tím, že se dítěte zeptáš znovu v klidu. Když umí, jedno vynechání za pololetí nehraje roli. A to ti tu celou dobu píšu.
Když se dítěti něco blbého děje a odráží se to na školním výkonu, tak ten pokles je těžko vysvětlitelný a trvá delší dobu. Když se o děti staráš a přemýšlíš o nich, všimneš si. I s nesdílným dítětem ti rozhovor v takové situaci poskytne informace. Jenže tohle není předmětem naší debaty, bavili jsme se o dcerce zakladatelky, která rodinnou krizí netrpí. O děti, které máš svěřené, se musíš starat, zajímat se o ně, přemýšlet o nich, poznat je. Ne si na ně promítat svůj svět.
Pak je třeba holt udělat nějaké rozhodnutí, jehož správnost prověří čas.
Hodnocení, které dáš, musí být spravedlivé, obhajitelné. Děti ve škole jsou na toto velmi citlivé a pamatují si. Což neznamená, že neprotestují a nezkoušejí, co by kde prošlo. Ale učitele, který spravedlivý a pevný, hodnotí vždycky vysoko, chtějí ho, logicky, je to pro ně opora.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:57:57)
Když se dítěti pohádali doma rodiče a špatně se vyspalo, tak to nezpůsobí výpadek v látce za časový úsek v řádu měsíců.

značky prvků se nezkouší za období měsíců

a nakonec kromě pololetek se máloco píše za měsíce, většinou je to učivo za pár posledních hodin
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 20:04:18)
ale ono je to jedno, jak jsme psala, je to rozdílným pohledem nejen na svět školy
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:05:46)
tvoje dcera doplatila na chování, nespravedlivé, leč časté
výsledek toho, jak učitelé uplatňují svou domnělou moc nad tím ,kdo tu moc nemá
 uhugo 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 15:04:44)
Je to přísné, ale není to nespravedlivé a jak tu píší i ostatní, psaní značek s malým písmenem je hrubka, ne detail, a u jedničkáře to nejde.
Nebál bych se říct, že to nespravedlivé je. Ke spravedlnosti patří nejenom jasně předem stanovená pravidla a stejné podmínky pro všechny (což asi bylo dodrženo), ale taky přiměřenost těch pravidel.
Já osobně bych ji, pokud šlo o jeden kix při jinak výborném výknu za celé pololetí vyvolala, tak jak píšu, abych se přesvědčila, jestli jen měla nějaké zatmění, nebo se na to vykašlala.
Malé písmeno na začátku chemické značky bych za vážnou chybu nepovažoval, stejně jako nepovažuju za vážné tři chyby, které jsi udělala v citované větě (čtyřkařko ~j~).
S tvým názorem na známkování obecně souhlasím.
 Senedra 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 15:50:29)
uhugo, a proč by to mělo být nepřiměřené? Zrovna značky prvků mi v chemii přijdou jako abeceda. Takže když prvňák na konci školního roku bude umět napsat a přečíst jen půlku abecedy, tak mu má dát učitelka trojku? Vždyť umí 50 %, ne? prostě každý předmět má nějaké základy, bez kterých se prostě žák nepohne dál. V jazycích to jsou slovíčka, v chemii to názvoslí, v matematice třeba násobilka. A když někdo umí jen půlku, tak to prostě nestačí a nepohne se dál.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 16:14:55)
pozor, ty pleteš dvě věci - prvňák na konci roku má umět číst, ne poznat písmenka, aby četl, musí umět skládat z písmenek slova

a v chemii je potřeba ze značek skládat vzorečky

takže teď se učí značky a umí jich půlku, zaslouží trojku
až bude skládatvzorečky, budou se hodnotit ty a je věc děcka, jestli se dučí značky a bude schoný skládat nebo se značky nenaučí a bude mít pětku

ale zatím se hodnotí pouze současná znalost značek a ne možnost jejich použití

když se děcko učí poznávat písmenka, má řádek M,m,P,p,S,s,L,l a když přečte správně polovinu, nedostane pětku

mícháš dvě různý věci dohromady

značky jsou sice základ, ale i ten základ se musí napřed děcko naučit
 Senedra 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 16:41:46)
Yuki, promiň, ale když prvňák ta písmenka nepozná, tak nic nepřečte. A je mu houby platné, že umí dát písmeka dohromady.

A viděla jsem mnohokrát, jak zanedbané základy ( třeba znalost značek v chemii) může mít opravdu velmi nepříjemné následky a jak se pak náprava velmi vleče.

Prostě si myslím, že někdy je znalost 50% a méně pro nedostatečná.

Na místě Karkulky bych pátrala a zkusila zjistit, jak znělo zadání písemky. Jestliže vypadalo tak, že učitelka chemie nakráčela do třídy, ukázala na tabuli a řekla :Tady máte periodickou soustavu prvků, za týden budete všichni umět všechny značky a názvy a dostanete test.", tak je cosi shnilého ve státě Dánském. Jestli se děti učili značky nějakou dobu, postupně a učitelka jim dopředu řekla, kdy písemka bude a jak bude klasifikovat, tak není fakt co řešit.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 16:58:42)
tak já to zkusím jinak

když se prvňák učí poznávat písmenka, už z nich čte slova? asi ne, že jo, v té době se zkouší, jestli se naučil písmenka a to se známkuje
stejně jako se v 8. třídě v chemii napřed zkouší a známkuje, kolik už umí značek

a teprve až zvládne znalost písmen, může se začít učit číst. Stejně tak až se zvládnou značky, může se začít se vzorečkama

kdo nezvládl písmenka, neumí číst, kdo nezvládl značky, neumí vzorečky, ale to jsme o několik měsíců jinde, to se TEĎ nehodnotí

ano, teď umí polovinu značek, za to dostane známku, a ne za to, jestli toto množství stačí nebo nestačí, to je jiný problém, teď se učí a známkuje znalost značek hotovo, tečka, nic víc a ta znalost je poloviční, takže není na pětku, na pětku by byla schopnost tvořit vzorce, ale ty teď netvoří, to se bude známkovat jindy, později
samozřejmě kdyby měla napsat vzorec kyseliny sírové a neznala by značku síry, má vzorec blbě a nikdo se o tom nebude bavit, ale to se teď neznámkuje
 Senedra 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:03:20)
Yuki, hele, asi se neshodneme. Prostě si myslím, že nemusí automaticky platit 50% = trojka.
Asi ta učitelka není blbá a ví, že když budou žáci umět jen polovinu značek, tak narazí hned v dalších hodinách, až s nimi začne dělat něco dalšího.

Ty prvňáčky jsem použila jen jako přirovnání, evidentně bylo pochopeno jinak.

Navíc na druhém stupni, kde se předpokládá už určitá úroveň žáků a při tak malé hodinové dotazy, jakou chemie má, tak není moc čas a prostor něco omílat třeba měsíc, dva.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:06:43)
ale já jsem to tu taky zmiňovala, že není prostor pro procvičování a značky se musí děcko naučit samo doma, prý taky nemám pravdu

a náhodou s těma prvňákama a čtením je to příměr moc pěkný a pravdivý, kdo neumí písmena, nemůže číst ,kdo neumí značky prvků, nemůže tvořit vzorečky, ale kdo neumí polovinu písmen nebo ještě plete jejich tvar, ten se je učí a naučí a během toho to procesu se nehodnotí schopnost použít písmena ve slovech při čtení

mimochodem nějakou tu zkušenost s učením chemie na zš mám a mám doma syna přesně ve věku 8. třídy, tercie, vím, o čem mluvím :)
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:09:25)
Yuki,
nevím jak dnes, ale za nás to teda rozhodně nebylo tak, že bychom se nejdřív naučili všechny písmenka, a až pak se znalostí všech písmenek číst.
Četlo se hned od začátku, slova a fráze už z těch prvních pár písmenek (Máma mele maso, Ema má mísu), postupně se přidávala další písmenka, a rozšiřovalo se i množství čtených slov.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:55:46)
no vidíš, a dnes se na některých školách začne MPSL a až ak se přidá AEIOUY, a představ si, že v chemii se nejdřív naučí značky a až pak z nich tvorba vzorců, jaksi těžko uděláš vzoreček kyseliny, když neznáš značky, znát vzoreček vod a třeba té kyseliny sírové samozřejmě může člověk dřív než se začne ty značky učit, akorát to neznamená, že by něco uměl :)
 uhugo 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:22:42)
Prostě si myslím, že nemusí automaticky platit 50% = trojka.
Jasně že ne. Ale v případě omezeného významu (což chemie na ZŠ je, omlouvám se všem nadšeným chemikům) by mohlo platit, že 65 % (nevím, proč lpíš na 50 %, které vycházejí z toho, že malé písmeno znamená celou odpověď špatně) trojce odpovídá.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:27:25)
uhugo,
já myslím, že nejdůležitější na tom celým je transparentnost.
Strict, but fair...
Není nutně špatný být přísnej, ale chce to ta pravidla mít konzistentní, od začátku jasně a srozumitelně nastavená, seznámit s tím žáky (no, asi i rodiče). Aby pak nikdo nebyl překvapenej.
Aby se vyšší nároky nezaměňovaly s nepředvídatelnou svévolí.
 uhugo 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:01:36)
Nejdřív rovný přístup ke všem, potom transparentnost, přiměřená náročnost (jako opak přísnosti) je nejméně důležité kritérium z těchto tří, s tím souhlasím.
Což neznamená, že by člověk měl na požadavek přiměřené náročnosti rezignovat.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:12:25)
Rovný přístup ke všem se provozoval před revolucí.
Nyní usilujeme o diferencovaný přístup ke každému individuálně s maximálním respektem k individualitě.
 uhugo 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:39:45)
Ve výuce samozřejmě. U známkování by bylo divné, kdyby stejná známka nesla u různých lidí různou informaci. A asi by to bylo i dost nespravedlivé (byť si umím představit situaci, kdy to tak nebude, třeba když si každý student sestaví svoje individuální cíle a učitel hodnotí jejich naplnění - to ale asi nebude vhodné pro ZŠ).
Na druhé straně nevidím důvod, proč by škola měla používat jiné hodnocení než to, které poslouží jako zpětná vazba. A to známky nejspíš nebudou. U případného slovního hodnocení je pro individuální přístup určitě prostor.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:48:23)
Ve výuce samozřejmě také. A známka nese u různých lidí různou informaci, začasté i známka od toho samého pedagoga. Mj. proto jsou známky kontraproduktivní.
Když oznámkuješ tak, aby to ta zpětná vazba byla a bylo použité stejné kritérium pro všechny hodnocené práce, minimálně čtyřicet procent dětí v každé třídě citelně poškodíš.
 Senedra 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:06:07)
A když teda prvňáčka učitel zkouší jak umí samotná písmenka a umí jich jen půlku - je to podle tebe na trojku? Za tři znamená, že je něco dobré - ani ne vynikající, ani ne nedostatečné.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:08:04)
ano, je to na trojku, pokud umí polovinu, pokud z 10 písmen přečte 5, nedostane pětku, ale trojku, nebo spíš dostane N jako že ještě neumí, protože v 1. třídě dává pětky jen úplně blbá učitelka
 uhugo 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 16:33:07)
Neumět půlku abecedy je nedostatečné, protože s tím by člověk nemohl číst ani psát, což většina z nás dělá běžně. Taky se osvojení abecedy věnuje nepoměrně víc času než chemickým značkám prvků. Chemii naopak většina z nás běžně nepotřebuje, takže mít znalosti na úrovni 50 % (ale spíš 75 % s drobnými nedostatky, pro mě to malé písmeno na začátku zas takový problém není) se mně zdá přijatelné, tak na tu trojku.
O tom, je-li malé písmeno malá chyba, se dá jistě diskutovat, ale většina z nás dospělých dělá podobné malé chyby běžně a dělají je v činnostech, které si sami zvolí, nikoli v tom, co jim předepíše někdo jiný, takže se mně zdá nefér být takto tvrdý k dětem.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 16:35:02)
Tak by se mohla chemie úplně zrušit, když je tak zbytečná, že ~:-D
 uhugo 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 16:39:25)
To by bylo na samostatnou debatu :-).
Ale když už to zmiňuješ, tak máš pravdu, na základní škole by se chemie přinejmenším mohla výrazně redukovat ~g~.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 16:48:39)
uhugo,
já mám teda pocit, že na základních školách už se toho zredukovalo tolik, že dál redukovat není žádoucí.
 Senedra 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 16:50:03)
Žženo, tak nějak....
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:03:44)
uhugo, souhlasím s tím, že se po děckách chce spousta nesmyslů, ale v tomto věku se ještě neví, co kdo bude potřebovat, tak je potřeba do všech ten základ nalít, někdo to využije, někdo ne, někdo si z toho vybere a většinu zapomene,
jen by stačil lidský přístup, dovolit děckám udělat chybu, neumět, naučit se postupně, dát jim možnost vědět termín zkoušení

chtěla bych vidět ty zdejší zastánkyně neohlášených testů a přísnýho hodnocení, jak by se tvářily, kdyby přišly do práce a šéf by jim podal test ze včerejšího školení, na známky, přepočítaný na plat.a za hodinu druhý test, který by byl ze školení z minulýho týdne, to by asi dámy měnily názor
 Senedra 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:09:07)
Yuki, ale spousta lidí takovou práci má - že neví dne ani hodiny, kdy bude jaká kontrola, prověřování, kdy budou muset předložit průběžné zprávy a podobně..co víc, spíš se automaticky předpokládá, že lidé sami studují, hledají informace, jedou na 120%.

Nejsem automatická zastánkyně přísného známkování ani neohlášených testů, ale myslím si, že někdy mají své opodstatnění.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:00:00)
ano, musí použít znalosti ze školení, ale většinou si můžou vzít poznámky z toho školení, hledají v přiručkách, ptají se kolegů, podpory na telefonu, málokdy mají školení a pak hup na práci a bez další nápovědy odvést bezchybnou práci
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:20:57)
Osobně myslím, že ten příměr se zaměstnáním dost pokulhává... teda ve smyslu testů ze školení atd.
Tragédie neohlášenýho testu spočívá hlavně v tom, že někdo fakt věří tomu, že to učivo si ve třídě učitelka prezentuje jen pro své potěšení, a dokud mu někdo neohlásí, že na TO fakt bude písemka, neočekává, že se od něj jako chce, aby se něco z těch informací taky naučil ~d~
Ono je to s těmi testy trochu jako se známkami. Učíme se jen když za to máme dostat známku, nebo na to psát písemku (= dostat známku) ~:-D
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:58:03)
Žženo, dokud budeme ve školách používat známky, budou se děcka učit pro známky, znáš snad puberťáka, který se všechno učí pro svoje dobro? já znám takovýho, co se učí sám od sebe spoustu věcí ,ale taky je dost toho, o co by ani nezakopl, kdyby nemusel a jde mu jen o to, aby si nepokazil ty samý jedničky, nakonec nebyla jsme jiná
 uhugo 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:05:14)
jde mu jen o to, aby si nepokazil ty samý jedničky, nakonec nebyla jsme jiná
Já nejenže jsem nebyl jiný, já jsem stále takový. Pořád se učím hodně věcí, ale sám si vybírám. A když už se něco naučit musím (typicky nějaký úřední předpis), tak to sice udělám, když už je to potřeba, ale nijak nadšeně a vždycky u toho zkoumám, jestli by to nemohl udělat někdo jiný (třeba nějaký úředník).
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:32:21)
uhugo, a o tom to je, každý má jiný přístup a zatímco existují poctiví lidi, kteří z principu neporušují předpisy a dělají všechno podle nejlepšího vědomí a svědomí, protže Mirek Dušín by to taky neudělal ani ožralej, tak my ostatní hledáme kličky a snažíme se obejít co se dá, prootže vidíme nesmyslnost téměř ve všem a žijeme podle pravidla, že k pokroku vede lenost
a tyto dva tábory nejsou schopný se navzájem pochopit, protože je to jiný vnímání světa, neříkám, že je některý lepší a druhý horší, jsou jiný a doplňují se a kdyby byli všichni lid stejní, byl by tu bu´d neskutečný pořádek a řád a žádný pokrok a nebo by tu byl takový chaos, že by se pokrok taky nemohl moc probít

 uhugo 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:53:55)
S tím se dá souhlasit :-).
 uhugo 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:28:08)
Proti výuce chemie lidským způsobem celkem nic nenamítám :-). Někomu to prospěje a asi nikomu to příliš neuškodí. Shodneme se na tom, že důležité je mít přiměřené nároky.
Samozřejmě nemám námitky proti vysokým nárokům na přírodovědném gymplu nebo chemické průmyslovce, kde je význam chemie mnohem vyšší.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 17:58:00)
To máš tak, že jedna věc je, jak to tobě připadá a druhá, jak to je. Ta velká písmena skutečně hrubka jsou.
Moje chyby jsou zase můj boj, to víš, že kdybych věděla, že mi jde o známku v pololetí od machra tvého formátu, že bych si dala majzla většího.
Ale možná si budu stěžovat rodičům a přijdou na tebe, že nechápeš, že lehce napíšu kix, když kromě toho dělám ještě tři jiné věci, to bys měl chápat.
 Dana 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:26:07)
Mně to také nepřipadá příliš přísné. Neznat značky prvků v osmé třídě, to opravdu není na jedničku na vysvědčení. To je základ.
 ALL 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:04:55)
Tak jestli dcera předem znala pravidla, mohla by je mamince vysvětlit a ta by se pak takhle nedivila. ~d~
Já chápu, že nedostala celkově jedničku, ale nechápu pětku z testu.
A jsem moc ráda, že naše dítě nosí domů slovní hodnocení a já už taky nemusím nikoho známkovat.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:09:30)
já nechápu ani 5 z testu ani 2 na pololetí, oboje mi připadá nesmyslný
k té dvojce - učitelé tvrdí s oblibou dětem, že nestačí naučit se jednou za pololetí aby dostaly dobrou známku, že když mají samý čtverky a pak jednu jedničku, tak z toho dobrou známku neudělají

ale naopak to platí? když se jednou nenaučí, tak jim to zruší snahu za celý pololetí?
 ALL 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:18:44)
Tak když už přistoupím na ty známky, tak chápu jedničku za bezchybný výkon. Pokud jsou nějaké chybky, no tak holt už není výsledek výborný. Bohužel se v našich podmínkách na ty známky klade tak moc velký důraz, že se zapomíná, že dvojka je přece doslova velmi dobrý výsledek. Na tom není nic špatného!
Ale já vůbec nejsem pro známkování a podobné historky mne v mém přesvědčení jen utvrzují.
 Lída+2 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:05:19)
No je to přísný....,ale já jsem z gymplu synů zvyklá na ledacos....

Máme něco podobného v zeměpise, řeky se musí ukazovat od pramene k ústí. Jinak to neuzná....a podobný věci....

Takže mě třeba tohle taky nepřekvapí.

Matika: zlomky...výsledek 10/4 a on to neměl 2 2/4...takže půl písemky měl díky tomu blbě.....neuznané výsledky.

 Brita 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:41:11)
To se divím, že uznávali ty 2/4, že to nechtěli pokrácené.~d~
 Lída+2 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:46:48)
jo máš pravdu, honem jsem vymýšlela příklad.....

A když to trouba zkrátil, tak to zase nechtěli~8~
 Petra 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:06:56)
Taky mi to přijde přehnané, hodnotit jako špatnou odpověď malá písmena u značek. Také máme za sebou podobnou zkušenost, takoví učitelé se prostě vyskytují.
Jinak asi také záleží na tom, jestli to byla nějaká důležitá pololetní písemka, nebo běžný testík a kolik mají známek celkově. Jestli jen pár, tak u pololetky bych tu dvojku na vysvědčení trochu i chápala. U nás mají děti v chemii spoustu známek, skoro každou hodinu píší krátký test na značky, vzorce apod., takže jeden nezdar celkovou známku tolik neovlivní. V některých jiných předmětech (fyzika, příroďák) mají známky třeba jen 4 za pololetí a to pak záleží na každé.
 Felisín 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:07:10)
Pokud jste se známku dozvěděli opravdu až dnes a nesouhlasíte s klasifikací, můžete protestovat do tří dnů od okamžiku, kdy se prokazatelně dozvíte známku, a ředitel nařídí komisionální zkoušky. Může je nařídit ten den, kdy obdrží nesouhlas se známkou. Na vysvědčení by pak byla ta známka, kterou by dcera dostala ze zkoušky. Mohla by to být jednička, ale klidně i čtyřka.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:09:43)
U nás ani pětka z testu neznamená automaticky horší známku na vysvědčení. Známek teda děti mají hodně - dvacet známek je bráno jako nic moc, učitel to bere tak, že každý má nárok na nějaký ten den blbec. Ale u nás ve škole to je tak, že takový ojedinělý výbuch v písemce se toleruje, ale netoleruje neznalost - tudíž dítě už automaticky ví, že z toho samého bude vyzkoušeno - ano, na den blbec máš nárok, ale ne na to, že se na to raz dva.
Takže písemku bych nehodnotila, jestli trojku, čtyřku nebo pětku, ale zaráží mě ta výsledná dvojka, navíc pokud tam má samé jedničky a hodnocení se neskládalo ze dvou známek.
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:14:03)
Má tam pět jedniček a jednu pětku. Možná smůla, že ji dostala v tom posledním týdnu.Kdyby dostala třeba trojku, tak čistě podle průměru by to na tu jednotku vycházelo, ale s pětkou je to už blíž ke dvojce, škoda no.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:17:03)
Jak říkám - u nás je průměr orientační, přihlíží se k různým dalším věcem - třeba i k právu mít den blbec. Přezkoušení z té oné látky by spadalo na další pololetí a jsem přesvědčená, že by to ještě jednička byla - třeba s dodatkem - dej si na to pozor, píšu si u tebe výstrahu - příště ti nebudu tolerovat záměnu velikosti písmene proto a proto.
 Epepe 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:26:34)
Tak to je učitelka vážně přísná.

Ale na dvojce svět nestojí, ne? Co na tom, že nemá samý, hlavně, když se brzo uzdraví. ~x~
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:28:30)
No jasně že se z dvojky nikdo nepo. Jenže ono je to tak, že jeden den blbec shodí celou půlroční práci. A ruku na srdce - kdo z vás je půl roku 100%? A po dětech to chceme.
 Epepe 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:31:03)
To je fakt.
Ale zas čím dřív se naučí nad takovýma "blbcema" mávnout rukou, tím líp.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:35:41)
No - tak co já mám zkušenost, tak při tomto hodnocení se dítě spíš naučí - no, horší známku můžu dostat vždycky, tak se to nepo a dvojky mi stačí. Prostě to nebude nějak extra hrotit, protože ví, že ulítnout jí může vždycky něco.
Když jsem se ptala dcery, proč se nesnaží mít vyznamenání, když na to má - tak prej - mami, kašli na to, v těchto předmětech na jedničku oprávněně nemá, v těchto ano, ale nešlápnout jednou za půl roku do ho.na se ti jen tak nepodaří a učitel má beztak představu, že na jedničku má jen nadaný jedinec, což já nejsem, tak ať mi dá dvojka a nechá mě na pokoji.
Tento přístup má i syn - jedničkář je ve středu zájmu a učitel po něm pořád něco chce, na to kašlu, stačí mi dvojky.
 Lenka Pražanda 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:16:01)
Logicky, za našich školních let by to byla 3. Ale dnes se testy hodnotí bodově nebo stylem za každou špatnou odpověď stupeň dolů. Takže pak vyjdou 4 chyby na 5. Bohužel to tak je.~d~ Ale za půl roku přeci víte, jakým stylem vyučující v tomto předmětu hodnotí.
A k té "malé" chybě - chemické názvy vzorků jsou celosvětově danné jako velké písmeno na začátku. Předpokládám, že to vyučující vysvětlil/a a také na to upozornil/a, že to tak je a nic jiného nebude akceptovat.
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:22:41)
Ona měla vždycky všechno dobře, takže se příznám, že systém hodnocení neznám. Dcera říká, že to je jedna chyba sníží známku o stupeň. Dcera není hloupá, takže kdyby jim učitelka řekla, že si musí dát pozor na malá a velká písmena, tak by to akceptovala. Každopádně si to teď už bude pamatovat.

Já celkem nic nenamítám, jen si říkám, kde je to odstupňování mezi pětkařem, co má špatně celou písemku a mezi žákem, který má polovinu dobře. Stejně na tom logicky nejsou, ale podle známky ano.
 Lenka Pražanda 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:36:19)
Neříkám, že s takovým hodnocením souhlasím, jen že to tak funguje. Za mě by to bylo polovina špatně = 3.
Ale v tomto případě souhlasím s dvojkou na vysvědčení. Promiň, jestli se ti můj názor nelíbí. Jsem chemik a pokud tvoje dcera neví, že se chem. značky vzorků píší s velkým písmenem, jedničku si nezaslouží. Je to závažná chyba v základech. ~8~
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:40:24)
Tak teď už to vědět určitě bude. Stejně jako já, když jsem coby prvňák dostala pětku za to, že jsem při opisu nenapsala na konci vět tečky. Už jsem si pak na to dávala celou školní docházku pozor a pamatuji si to do dneška, jak mě to v té první třídě zdrtilo.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:43:33)
Jen se zeptám - takhle zpětně - přišlo ti to na prvňáka adekvátní? tedy ta pětka?
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:46:45)
Já to vnímala jakou obrovskou nespravedlivost světa ~t~ . Jako teď se směju, ale tekrát jsem to hodně obrečela. Adekvátní mi to nepřišlo, účinné jo, protože jsem si na to dávala pozor. Ale z mého pohledu dospělého mi to přijde spíš tvrdé, začínali jsme psát věty a tečky jsem neměla zažité.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:50:14)
No právě - a jsme u toho. Přece by se to mělo vnímat z pohledu toho dítěte a ne že si dospělý řekne - ježiši, no co, aspoň si to bude pamatovat, jsou horší věci na světě než jedna pětka. Jo, jsou - jenže pro to dítě zrovna teď ne.
Když pak slyším, jak prvňák obrečí první vysvědčení s dvojkou a pak se říká - no o co jde. Tak když o nic nejde /ale ono jde, jde o budoucí přístup tohoto dítěte ke škole/, tak proč je tak těžký pro učitelku mu dát jedničku a k tomu - třeba do notýsku - komentář pro rodiče.
 Epepe 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:42:13)
Já jsem v první třídě dostala v pololetí vélikou dvojku - a to proto, že jsem už uměla číst a psát, tak jsem trochu (byla jsem hodné dítě) vyrušovala.
Taky mi to přišlo hodně nespravedlivé, známka je za výkony, ne za chování.
 Pam-pela 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:44:28)
Zorko, jenže známka, která hodnotí dítě, je subjektivním výplodem učitelky. Kdyby se sešlo učitelek pět - každé ho ohodnotí trochu jinak - o tom to je.
Známka není objektivní hodnocení dítěte. I když ono to tak může vnímat.
 Ropucha + 2 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:41:00)
Lenko, potvrzuješ mi mou hypotézu, že jde paní učitelce nejspíš o mezery v samých základech ~R^
 Pam-pela 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:42:23)
Lenko, v tomto případě souhlasíš s dvojkou na vysvědčení.
No - jsi chemik, přijde ti to důležité...
Ale jsi tak dokonalá, abys nikde jinde v jiných oblastech neudělala chybu?

Já teda přiznám, že nejsem - a jestli se půl roku snažím a jedinkrát "poloselžu" , snižuje to o stupeň celé půlroční snažení? nevím...fakt nevím.

Karkulko, dala bych jedničku s výstrahou - pro mne je lepší pozitivní motivace, než negativní...a tohle bylo na hraně. No, třeba učitelka taky zrovna neměla svůj den - jako míváme všichni, ne? ~;) I ti dokonalí z nejdokonalejších.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:50:41)
já jsem taky chemik, ale vím, že chvíli trvá, než se člověk všechno naučí a že když to neumí teď a splete si velký a malý písmena ()ne všude, už to je fajn), tak se nic neděje a má před sebou ještě prostor to opravit, teprve se to učí, nemůže to ještě umět dokonale, nebo nemusí nebo jak to nazvat, prostě mít dvojku za celý pololetí za to, že ještě nemá zažitý nový učivo je blbost
 ...j.a.s... 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:40:15)
Karkulko, taky záleží, jakou váhu měly ty ostatní písemky. Třeba teď to byla větší písemka se základníma věcma a učitelka naznala, že to má tak zmatené, že jedničkářka prostě není? Známka není jen průměr. Každá učitelka pozná, zda žák látce porozumí nebo zda to má jen naučené. Dcera si z toho může vzít ponaučení. Jedničkář by opravdu měl psát prvky velkým a umět téměř všechno.
 Monikaa 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:35:32)
V 7. třídě v chemii při psaní chemických značek bylo známkování stanoveno učitelkou takto: Jedna chyba - dvojka (chybu může udělat každý). Dvě chyby, to už je prostě neznalost, takže rovnou za 4. Tři a více chyb za pět. A upřímně - měla pravdu.
 Monikaa 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:41:19)
Já psala o sobě. Za mě byla ZŠ osmiletá a s chemií se začínalo v 7. třídě. Začínalo se právě těmi chem. značkami.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:43:21)
teď je chemie někde už od 7. třídy, jinde až v 8., ale i když je od 7., tak je tam většinou jednu hodinu za týden, občas to odpadne, děcka neumí téměř nic
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 15:58:46)
Šuplíku, však já se nijak nepřu. Vůbec ne o tu dvojku na vysvědčení. Já jsem se ptala, jak by kdo hodnotil ten test, kdy je 50 % dobře a dvě otázky dejme tomu částečně dobře, přeci jen bych ty odpovědi malými písmeny uznala aspoň z části, někteří tam nenapsali nic, ona ty značky zná, spletla jejich zápis. Vůbec nechci řešit, jestli je nebo není jedničkářka, bez ohledu na to, jak se dítě učí normálně, co bys dala třeba ty za takový test, taky pětku?
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:20:21)
Jenže "logicky" to není tak, že kdo bude umět 50% (resp. 40-60%), měl by dostat trojku, jako že dobrý.
Na různých VŠ je to třeba tak, že pod 70% je už "nesplnil". Podle mne je to v principu správné, protože doktor, právník, projektant atd., který toho umí jen polovinu a o zbytku nemá páru, je k ničemu.
Takže vidím jako rozumné nastavení nějaké hranice "splnil/nesplnil požadavky" - v případě ZŠ třeba na (poměrně mírných) 50%, a co bude nad tuto hranici, dá se rozdělit mezi známky 1-4.
Mimochodem zažila jsem zkoušku pro získání určité odborné licence, kde pro to "splnil" jsme měli hranici 95%. S někým, kdo měl polovinu správně, by se tam vůbec nebavili.
 Oliverka 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:23:40)
U VS je to casto tak jak pises a je to tak v poradku. Tohle ZS, zda se mi to prilis prisne.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:26:52)
Oliverko,
ale ty děti budou na ty vědomosti, které teď na ZŠ získají, dále navazovat. Když je mít nebudou, nebude na co navazovat. Takže si nemyslím, že proto, že jsou menší, je v pořádku na ně nároky NEMÍT.
Tím neobhajuji známkování, je dost samoúčelné. Pouze říkám, že zvládnout věc jen z poloviny by nemělo být dostačující.
S tou chemií teprve začínají. Znalost prvků je první krok, bez kterýho se nepohne dál. Budou dělat složitější věci, ve kterých nějaký značky prvků prostě budou muset být naprosto automatická věc.
 Ropucha + 2 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:35:20)
Žženo, jenže to je pak věc vnímání a vyhodnocování těch výsledků.
Můžeme to brát tak, že kdo má na ZŠ trojky, zvládá učivo zhruba na 50% a tudíž nepatří na gymnázium ani na střední školu, protože by tam neměl na co navazovat (má podstatné nedostatky v základech).
Tak to ostatně bylo za mého mládí a připadá mi to logické.
Nevidím jako nezbytné, stresovat děti na ZŠ pětkami, pokud neovládají na 50% a více. Všichni z nich přeci na akademickou dráhu nemíří.
 ...j.a.s... 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:40:43)
Souhlasím. Taky na něčem ta učitelka bazírovat musí. Kdyby všechno brala optikou dítěte, tak by pak mohlo mít děcko z češtiny za jedna, i když neumí vyjmenovaná slova, protože zrovna neměl svůj den a je to jen i-y, tak o co jde... V chemii jsou prostě vyjmenovaná slova značky prvků. Taky záleží, jakou váhu měly ostatní otázky v testu. Některé otázky jsou stěžejní a známku příliš nevyváží to, že má doplňkové správně.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:42:26)
4 jedničky a jedna pětka a výsledek 2? tak to není potřeba se učit, prootže stejně není možný vždycky být ve všem perfektní, není nárok na úlet, na chybu, není možnost opravy, to bych to jako děcko zabalila a na nějakou jedničku se ani nesnažila, za takových podmínek
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:58:38)
Jak neumí - kde je psáno,že když vybouchne v jednom testu, že je neumí? A kde je psáno,že když v počátečním procvičování mu to nejde, že za měsíc to nebude ovládat? Takže dítě sice na konci pololetí vyjm. slova umí, ale protože v průběhu procvičování dělalo chyby, tak nemá nárok na jedničku?
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:02:34)
jj, bohužel, to je častý způsob hodnocení
 3.3Dáša, syn 199816 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:24:56)
No, princip jedna chyba stupeň dolů byl v dobách mé školní docházky celkem běžný. Ale podle mě je to špatný princip. Podobně se mi nelíbí výsledná známka jako prostý průměr. A také si myslím, že někdy není chyba jako chyba. I ve špatné odpovědi může být vidět, jestli je žák úplně mimo nebo jestli o problému alespoň něco tuší nebo dokonce ví, o co jde a spletl se třeba v nějakém detailu.

Jasně že v osmé třídě jsou už děti dost velké, aby se jim řeklo pravidlo a ony se s tím srovnaly. V tomhle případě: chyba je stupeň dolů a i prohození malého a velkého písmene je chyba. Že takové hodnocení není zrovna ideální je ovšem bez debaty a určitě bych ho nedoporučovala jako jediné používané hodnocení.
 ...j.a.s... 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:33:17)
V osmičce je dcera dost stará na to, aby si pamatovala, že značky chemických prvků začínají velkým písmenem. Určitě se to učí minimálně od podzimu. Někdy děcka naškrábou nerozhodně výsledky a doufají, že to učitel vyluští a když tak jim to uzná. Že učitelka to pravidlo nezopakovala před tím chudince holčičce, je přístup první nebo druhé třídy!
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:37:11)
Já nepíšu nic o tom, že by byla chudinka holčička, chtěla jsem jen znát názor na to hodnocení, to je vše, my se z dvojky na vysvědčení nehroutíme.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:38:57)
Jak nerozhodně - je chyba dítěte, že učitel nepozná dvojku od trojky? - když už jsme u toho. A ano - na základce to jsou pořád děti a ano, velká počáteční písmena vůbec nemusí mít zažitá. Co je na tom divného?
Konkrétně zastáncům tohoto přístupu bych přála vyzkoušet si pobírat mzdu za půl roku - a to dle výsledků - to by bylo rozčarování /25.10. jste pokazila tohle, 18.12. tamto a tehdy a tehdy to a to/ - no jo, uznejte, 100% práce to nebyla, musím vám dát důtku a snížit prémie. Ale co - hlavně že máte práci, ne.
To by byla motivace do dalšího půlroku
 ALL 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:10:15)
~R^
 Ropucha + 2 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:37:18)
Já bych asi hodnotila min. 50% správně = trojka.
Ale paní učitelka má evidetně jiné hodnocení a jediné, co můžeš udělat, je prokonzultovat to přímo s ní ~d~
Třeba to hodnotila jako neznalost klíčových pojmů, která je u jedničkáře nepřijatelná. Tak bych si to vysvětlovala nejspíš. Přeci jenom znalost prvků je v chemii základ.
 Modřinka 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:40:01)
Učím na gymplu, takové hrubé pravidlo mám, že aby to bylo na čtyřku, musí mít víc jak půlku dobře. Tj. asi bych jí za toto dala čtyřku.
 Paradox 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:51:42)
Ta pětka je přísná.
Podle mě by může i jedničkář vybouchnout, že si třeba špatně přečte zadání a spočítá něco sice dobře, ale jinak.
Napsat prvky malým písmenem je ale u jedničkáře nepřijatelné, a tak to učitelka vyhodnotila.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 10:56:09)
No - tak já se domnívám, že jedničkář má jedničku proto, že učivo zvládá. Ano, psali písemku, jak to zvládá a tam se ukázalo, že dotyčná v tom možná nemá jasno - třeba v tom psaní písmen. Kde je psáno, že v případě opakování zkoušky by již měla vše správně, protože pochopila. A jsme u toho - kolik předtím bylo procvičujících písemek? A ono neplatí - chybami se člověk učí? A ani neplatí to, že na vysvědčení se hodnotí zvládnutí celého půlroku? Ona ho nezvládla? Jak to víme když nemáme veškeré informace. A to je celý systém našeho školství - něco vysvětlím a když napíšeme písemku, tak se to bere jako výsledek a umí neumí. A kde je nějaký procvičování?
 Ropucha + 2 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:09:22)
"kde je nějaký procvičování"

~8~
Ty víš něco o průběhu výuky chemie ve třídě té dívky? Ty víš, zda procvičovali/neprocvičovali? Nebo to myslíš obecně, že všude ve všech školách se neprocvičuje před testy? Nebo jak to je myšleno?
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:10:51)
"A kde je nějaký procvičování?"
Třeba procvičovali, to nevíš...
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:32:37)
A ty snad víš, že bylo? Já třeba vím, že u syna v osmičce toto procvičovali každou hodinu formou krátkých testů, takže učitelka měla dost jasnou představu o tom, kdo se na to hodlá vybodnout, ale došlo mu, že vybodnout se na to nelze, kdo umí, ale jednorázově má den blbec a kdo si to pořád plete.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:33:30)
Testy jsou procvičování? ~8~
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:35:50)
Jistě - a proč ne? Jak má učitel vědět, že to děti pobraly? Sešit jako takový a práce o hodině o ničem nevypovídá - může to dobře opsat.
No ale však taky píšu, že z nějaký blbý známky se nikdo nepo.... To se stane z různých důvodů, důležitý je ale výsledek.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:41:34)
Jentak,
nerozlišuješ mezi procvičováním a ověřováním.
Test není procvičování, ani test každou hodinu není procvičování. To je jen ověřování (v případě testu každou hodinu ověřování pořád dokolečka), jestli to už všichni zvládli.
Procvičování se má odehrávat jako fáze MEZI vysvětlením a testováním(ověřováním). Má to být soubor aktivit vedoucí k tomu, že toty děti pochopí, zapamatují si to, vštípí si to. Testíky toto nenahradí. A pokud učitel jen dokola "testíkuje" místo toho, aby procvičoval, tak svou práci ochcává.
Opakované testování je jen neustálé připomínání "vidím, že to už umíš" nebo "vidím, že to ještě neumíš". Aby se to ty děti ale naučily, je potřeba na tom s nimi pracovat.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:45:05)
naučit se značky prvků, to musí každý sám, na tom učitel nic nezmůže, to je v tomto věku už opravdu o práci děcka a kontrole učitele, neřkuli buzeraci, protože bez ní to v tomto věku děcka dělt nebudou (většina), ale učitel nemá jak děcka naučit značky prvků
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:46:06)
Yuki,
v tom s Tebou nesouhlasím. Prvky jsou jak slovíčka v cizích jazycích. Procvičovat se dají mnoha způsoby.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:48:52)
i ty slovíčka se v tomto věku už děcka mají učit samy a ne pořád dokola opakováním ve škole, to můžeš na 1. stupni, ale v 8. třídě už je to jejich věc
samozřejmě zopakuješ, ale ne tak dlouho, než umí všichni

a značky prvků musí zvládnout sami a každý si na to udělá svůj systém

učitel by měl mít rozum a nechtít všechno najednou, brát to postupně, po kouskách, ale nechat v tomto věku už velký kus samostatnosti na dětech, už jsou dost velcí
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:51:32)
Yuki,
to si tu výuku jazyků představuješ asi nějak zvláštně, když myslíš, že se v aktivitách v hodině aktuální slovní zásobou nemohou zabývat ~:-D
Je to úplně jedno, na jakém stupni a v jakém předmětu, ani v osmé třídě není úkolem učitele pouze jednou vysvětlit a pak jen testovat ~;)
Nevěřím, že by učitel chtěl všechny prvky z ničeho nic najednou. Probírá se to většinou po skupinách, delší dobu.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:54:07)
neboj se, něco o tom vím :)
rozhodně si nemyslím, že by se daly přirovnat slovíčka ke značkám, zatímco slovíčka použiješ hned, tak značky dost dlouhou dobu čekají,

ale to není podstatný, podstatný je to, že jedna známka nesmí ovlivnit celý pololetí, že i děcko má právo na výpadek, že polovina je polovina, i kdyby byla ze stovky příkladů
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:57:15)
Yuki,
v tom, že jedna známka nemá ovlivnit vše ostatní, s Tebou souhlasím. O tom se vůbec nepřu.
Že se dají kvalitně učit a procvičit (ne jen testovat) prvky ve výuce, za tím si s dovolením stojím ~;)
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:00:55)
Tak samozřejmě se znalosti testují krom písemných testů i jinak - tedy jinak procvičují. Jenže když to bude ústně, tak v písemném projevu se zjistí, že dítě píše blbě malá a velká písmena - třeba. Takže je třeba obojí, ale pořád je to testování a neznamená to, že když jednou udělá chybu, že to vůbec neumí. Navíc jak říkám - kde je zohledněn den blbec? Prostě učiteli se s tím nechce pracovat, ať si škubne a je to.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:02:07)
jentak,
opakuji, že testování je NĚCO JINÉHO než procvičování.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:04:06)
U nás je to takto - písemně se testuje to, co se procvičilo /ne probralo, ale procvičilo/ a to testování je opakované, aby učitel mohl posoudit vývoj.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:02:06)
ale jo, dá se procvičovat všechno, můžeš to dělat klidně měsíc nebo dva, pokud k tomu máš prostor, ale bez práce doma to potrvá třikrát tak dlouho a některým to ani tak nedocvakne, v 8. třídě už máš děcku ukázat co a jak se naučit, procvičit a zadat, aby taky hnuli sami, protože jinak jsou z nich pak na sš neschopní jedinci ,kteří čekají, co jim kdo jak hravě podstrčí pod nos, neumí s učit a jen by si hráli - já jsme maximálně por hraní si na 1. stupni, ale i tam to má svý meze a postupně má základka vést děcka k tomu, aby se učily přebrat zodpovědnost za svoje vzdělání samy, prootže na sš už to musí umět
a zrovna ty značky prvků s můžou naučit sami, není ptořeba tím ztrácet čas ve škole, ten čas se pak může věnovat vzorečkům, který sami zvládnout nemůžou, tam už to není jenom o paměti

když si budeme hrát s puberťákama u značek prvků, tak se ty vzorečky nikdy nenaučí, to je totiž teprve to těžký na chemii, a pak rovnice..., tam je potřeba mít čas a procvičovat ve škole
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:03:38)
Yuki,
nepsala jsem nikde o hraní ani o nepředání zodpovědnosti za učení starším dětem.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:07:02)
ale procvičování právě značek prvků ve škole je hraní, je to hraní si s písmenkama, který se musí naučit zpaměti, žádnou logiku tam nenajdou, pokud teda neumí latinu, a tak je to jenom pamětný učení. po kouskách, a pořád dokola
procvičování vzorců a rovnic je o něčem jiným, tam je role učitele nenahraditelná a tam je potřeba mít čas, spoustu času
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:43:16)
Když to máš právě to, že polovina ze stovky je něco jiného než polovina z osmi (když se jich třeba navíc učili deset).
Hodnocení může být nastavené velmi různě a pokaždé to má nějakou logiku.
Já jsem třeba v poslední době ve škole používala dost důsledně procentuální hodnocení, vždycky jsem dětem psala i procentuální úspěšnost i jaká je to známka podle převodu, který byl stejný pro celou školu.
Ani nejmírnější procentuální hodnocení nedává za 50% trojku, vždy to musí být alespoň 51%.
Přičemž v písemce zakladatelčiny dcery polovina dobře nebyla.
A jinak opravu, sebemírněji se hodnotí, vždycky se někdo cítí demotivován příliš přísným hodnocením. A někdy, aby to nebylo tak jednoduché, to tak i doopravdy je. Ale ne tak často, kolik je stížností na "nespravedlivé" hodnocení.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:46:30)
Stížnosti na nespravedlivé hodnocení jsou tam, kde není toto hodnocení jasné a dopředu dané. Takže v tomto případě míč je na straně učitelů.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:08:07)
Tak asi pětiminutový test prověří, jestli umějí nebo ne, aby učitel věděl, zda se má dál věnovat této látce a nebo může přikročil k dalšímu - co je na tom za ochcávání. A jsme u toho - vybouchnout není problém, prostě je to jen znamení, že to nestačí a je třeba se tomu věnovat - a to je znamení nejen pro učitele, ale i pro žáka.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:16:32)
Nevím, proč se čertíš, když sama píšeš o tom samém co já:
"aby učitel věděl, zda se má dál VĚNOVAT této látce a nebo může přikročil k dalšímu"
No a to Tvoje slovíčko "věnovat se" je to moje slovíčko "procvičovat" ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:19:39)
asi to moc učitelka nevysvětlila, když má jedničkářka najednou kouli... tak by měla učitelka vzít v úvahu, že to málo procvičila a tu známku nebrat tak vážně, aby tím pokazila děcku šanci na přijímačky, třeba - já vím, že letos už to nemá takovou váhu, ale ta známka v tomto případě je demotivující maximálně
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:37:25)
to sice ne, ale na test se musíš učit, teda nemusíš...
a když je test každou hodinu a děcko s to na každou hodinu zopakuje, nemůže mít problém - v tom je kouzlo procvičování, a navíc se může stát, že je učitelk tak rozumná, že s děckama píše test třeba každou druhou hodinu, na ty vzorečky je to ideální, a ty hodiny mezi tím se procvičuje, nebo se po testu ukáže na tabuli nebo aspoň ústně, jak a proč to mělo být -a zase je to procvičování, to se přece s testem nijak nevylučuje
 Julie 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:10:41)
Otázkou je, zda učitelka nepovažovala za samozřejmost, že přece všichni stejně vědí, že prvky se píší tak a tak. A děti to nepovažovaly v písemce za podstatné. Každopádně zkazit vysvědčení (na kterém záleží možná přijetí na SŠ), je blbost učitelky. Dalo se to ověřit. Za mě to bylo na trojku ne na pětku.
 Oliverka 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:18:09)
Dala bych trojku, 50% mela dobre.

Jak potom hodnoti studenta, ktery odevzda prazdny papir? Prece nemuze dat obema petku.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:25:03)
Oliverko,
přiřadit k 50% stupeň "dobře" mi nesedí. Co taková autoškola? Bude řidič, který zná jen polovinu pravidel silničního provozu, dobrý? Dostane řidičák? Je účetní, která udělá bezchybně 50% papírů, dobrá? Je lékař, který umí jen polovinu, dobrý? Je kuchař, který umí uvařit polovinu jídel, dobrý? Je učitel, který umí jen polovinu, dobrý?
U věcí, co se lidi (zejména v dospělosti) učí, je 50% prostě k ničemu. Existují určitá nepodkročitelná minima.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:34:20)
Tak když jsme u toho - lékař se učí a může to být vynikající lékař a přesto může udělat chybu. Ty ji bezchybná?
A myslíš si snad, že výborná účetní nikdy neudělá chybu?~t~~t~~t~
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:35:28)
Překrucuješ.
Je něco úplně jiného připustit, že každý člověk může udělat chybu, nebo tvrdit, že polovinu věcí potřebných pro svou profesi vůbec nemusí umět ~;)
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:37:09)
Ano - je to rozdíl, ale mohla žákyně ukázat, že to umí? Nemohla, to je celý. A jak my víme, že neumí. Mimochodem 5 známek z jednoho pololetí mi přijde mimořádně málo.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:40:51)
jentak, 5 známek z jednoho pololetí je dost (kéž by všude byly aspoň 3 známky za pololetí), ale jestli jsou 4 jedničky a jeden úlet, tak je to jednička, nebo snad děcko nemá právo udělat chybu, blbě se vyspat, nemít ideální den?
 Oliverka 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:35:54)
Dobre jsem myslela jako spravne.

A zrovna ta autoskola je zajimavy priklad. Mela jsem v teorii vysoke skore, ale jako ridic jsem byla nemozna, ne-li primo nebezpecna. Narozdil od kluku, kteri meli v teorii potize, ale za volantem proste umeli.

Jak bys tedy rozlisila zaka co ma 50% spravne (nebo spatne, zalezli jestli je ta pomyslna sklenice napul plna nebo prazdna) a zaka co ma 0%?
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:37:40)
Oliverko,
v případech, kde stanovíš nějaké nepodkročitelné minimum, třeba těch 50%, tak ten, co má 0%, a ten, co má 45%, jsou na tom z hlediska toho minima stejně. V situacích, kde je toto předem avizováno, to nikomu nepřijde divný.
 Oliverka 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:46:02)
"Oliverko,
v případech, kde stanovíš nějaké nepodkročitelné minimum, třeba těch 50%, tak ten, co má 0%, a ten, co má 45%, jsou na tom z hlediska toho minima stejně. V situacích, kde je toto předem avizováno, to nikomu nepřijde divný"

Nevedela jsem, ze tento system je i na zakladnich skolach. Za mych mladych let to tak na ZS nebylo a deti mam Zatim male.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:46:58)
Oliverko, já neříkám že je to tak všude. Ale že mi nepřijde divné, že to tak někdo (třeba konkrétní učitel, klidně na ZŠ) vidí.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:39:05)
něco jinýho je ale autoškola, kde po testech, jediných, vylezeš sama na silnici a máš zbraň v podobě auta a na druhé straně děcko v 8. třídě, který vidí poprvé sto prvků a má se naučit jejich názvy, znčky, nic mu to neříká a bude to opakovat ještě několik let
při dobrým přístupu se to naučí za měsíc doceal v pohodě a i první pokažená písemka nic neznamená
 Alrep 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:52:27)
Z mého pohledu toto není třeba rozlišovat - obojí je prostě nedostatečné.
 Oliverka 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:57:29)
Neni to demotivujici v tomto veku?
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:00:51)
Oliverko,
podme mne zásadně záleží na tom, jak je to podáno. I tady je vidět, že ve skutečnosti je pro většinu rodičů známka důležitější než skutečné vědomosti. Proto tu taky to známkování máme a ještě dlouho se jej nezbavíme.
Dovedu si představit, že v situaci, kdy všechny strany mají jasno v tom, co je skutečným cílem vzdělání (ty vědomosti, ne ty známky), tak že i děti pochopí, že znalosti pod určitou stanovenou úroveň prostě nejsou z různých důvodů dostatečné.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:02:52)
Ty pořád vycházíš z toho, že dotyčná nemá potřebné znalosti. Ale nepřipustíš, že to třeba byl první test, otázkou je, jak moc to procvičovali a jakým způsobem a že třeba nejde o neznalost, ale o zkrat. Takže z druhé strany ten, kdo lpí na té horší známce, dává známkování větší význam než skutečným znalostem.
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:05:59)
Tak to je dilema, jestli na známkách lpí víc ten, kdo chce za 50% znalostí hodnocení "dobře" nebo ten, co by dal "nedostatečně" ~:-D
Já jsem ale psala v principu o tom, že známka je na tom to poslední důležité ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:07:56)
známka je důležitá proto, že vysvědčení jde dál a má význam u přijímaček
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:10:18)
No - na některých školách je evidentně známka to nejdůležitější - tak se nediv. Však se tady nejedna vzteká, že při přijímačkách se beze v potaz vysvědčení, kde na jedné škole je jednička taková, že na jiné by to byla klidně dvojka nebo i hůř.
Tak mi neříkej, že známkování není důležitý. Je a děti to vědí taky proto, že jim to učitelé cpou neustále do hlavy.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:11:36)
A tohle tedy ne - já říkám, že to, že vybouchla v jednom testu vůbec neznamená, že neumí a neovládá a že by její půlroční práce měla být ohodnocena horší známkou jen kvůli tomuto testu.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:15:51)
já si umím představit i situaci, kdy děcko ví, že má v chemii 5 jedniček, před sebou na další den učení na tři písemky a usoudí, že tu chemii jakš-takš umí, nějak to dopadne, teď je potřeba zabrat hlavně tam,kde mám nerozhodnou známku, našrotím se dějepis, zeměpis, zopakuju větný rozbor, slovíčka a chemii už pak jen proletím, tam je známka jistá.
no a pak to v chemii vyjde tak napůl, navíc z té nervozity a únavy se mi pletou písmenka, velký, malý, hlavně že to napíšu, no a průser je na světě

kdyby ty děcka neměly té práce tolik najednou, třeba by ani to selhání nebylo tak velký
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:18:29)
jentak,
já jsem se V ŽÁDNÉM SVÉM PŘÍSPĚVKU NEVYJADŘOVALA K TOMU, JAKOU ZNÁMKU BY MĚLA DOSTAT ZA CELÉ POLOLETÍ. Vyjadřovala jsem se výhradně k problematice "zda je 50% bodového zisku v konkrétním testu dobře nebo nedostatečně".
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:20:11)
jenže ono to hodně souvisí
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:20:51)
Podle mne jsou to dva na sobě naprosto nezávislé problémy.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:23:01)
nejsou, když dá děcku za 50 % pětku, pak dá taky za pět jedniček a jednu pětku dvojku jako výslednou a nepřemýšlí o tom, proč to tak je, ale vidí průměr a hotovo

myslíš, že kdyby mělo děcko pět čtverek a jednu pětku, že by z toho udělala pětku na výzo? průměrem by to vycházelo, ale dát pětku, to se nedělá, zato dvojku klidně
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:27:30)
Yuki,
já tu ale nemluvím o dané učitelce. Ani neobhajuju otrocké průměrování. Ani neobhajuju snížení pololetní známky kvůli jedné známce.
Pouze píšu o tom, že JÁ si stojím za tím, že 50% dosažených bodů při testu pro mne není dostatečný pro známku "dobrý". Myslím to všeobecně. Protože název tohoto tématu je "jak byste to (tu písemku) ohodnotili vy?"
Že se to u někoho stalo zrovna při poslední písemce před pololetím, a že z toho učitelka vyvodila nějakej závěr (kterej já bych mimochodem nevyvodila), to je podle mne celkem fuk.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:32:35)
já ani těch 50 % neberu jako NEUMÍ, ale jako umí, ale napůl, což je na základce trojka úplně s přehledem, kdyby to byl člověk na vš, tak je to o něčem jiným, ale jestli je to dcko ,ktrý nešlo na gympl, zůstalo na základce, tak ho nemůžeme hodnotit tak tvrdě
to by mě zajímalo, kolik jedniček v té třídě bylo, jak dopadla ta písemka celkově, protože jestli jedničkář nezvádne písemku líp než na 5, tak ti osttní asi nemělo moc čšancí, pravděpodobně to byla písemka moc brzo nebo v blbou dobu, každopádně v tomto věku a stupni školy se musí hodnotit jinak než na vš, tam je jasný, že musí být 70 % na trojku to ještě kdoví jestli a obtížnost učiva je nesrovnatelná
ale toto je základní škola
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:40:05)
Yuki,
že je na některých základních školách bráno "umí napůl" jako "dobře", to máš pravdu. Jak ovšem vyplývá z mých příspěvků výše, osobně s tím nesouhlasím. Nevidím problém v tom vést dítě odmala k tomu, že ve většině oblastí žvota prostě "napůl" dobře není, že to nestačí. Tak jako nestačí uvařit brambory k obědu jen "napůl" nebo dojít "na půl cesty" do obchodu, popřípadě vykonat v zaměstnání jen polovinu zadané práce, tak pro pokračování v chemii nestačí naučit se jen polovinu značek prvků.
Platí to ve vzdělání - obzvlášť u jakýchkoli základů. Když jsou základy chatrné, nic kvalitního se na nich už nepostaví. Proto zrovna u těchto "banalit" je potřeba být si jistý v kramflecích spíš víc.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:44:24)
Žženo - ale vezmi to takhle - klidně ať má dotyčná z písemky pětku, nebude to řešit, když bude mít šanci ukázat, že její půlroční práce je na jedničku a přesto, že teď vybouchla, tak že teď umí. Ale ta šance jí nebyla dána a to je celý blbě. Protože ano, v písemce vybouchla, ale na této známce by se nebazírovalo, když by dotyčná dívčina dostala ve výsledku jedničku s nějakou podmínkou - třeba. A nebo - Jano, to se ti nějak nepovedlo, no, pětku jsem dát musela, ale je mi divný, že to neznáš. Pojď k tabuli, prověřím si to. A bylo by. A pak může říct - no jo, ale ty to opravdu neznáš, to je ale priorita, věděla jsi a jistě chápeš, ž jedničku dostat nemůžeš. Nebo chceš k tomu něco říct?
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:47:10)
jentak,
fakt mi není jasný, proč mi toto píšeš. Sama jsem mj. uvedla, že bych já osobně v daném případě pololetní známku nezhoršila.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:49:28)
Aha - tak to jsem překoukla. Problém v naší diskuzi bude ten, že obě hodnotíme rozdílné věci - já celkovou známku a ty známku z té které písemky, o které já přímo psala, že toto nechci hodnotit a posuzovat.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:54:34)
jentak, ty to bereš moc lidsky a to učitelky ve škole nejsou,

studovala jsme dálkově předloni na vš, a spolužačky se shodly na tom, že jim to studium dává jednu přidanou hodnotu, o které se nikde nemluví - znovu si uvědomují, jak je to náročný, co prožívá děcko při písemkách a jak není vždycky všechno tak, jak si to už jako učitelky s praxí zažily. Všechny se shodly na tom, že jsou pak ve škole daleko shovívavější než před tímto studiem - ta lidskost se ze škol vytrácí
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:47:59)
Žženo, v tom případě by ti mohly stačit dvě známky - jednička a pětka, protože nestačí dojít ani na práh obchodu, nestačí brambory nedovařit, nestačí nebýt perfektní

já si naopak myslím, že nikdo nemusí být perfektní, že dokonce to, že někdo na první písemku umí napůl a dostane trojku neznamená, že to příště bude umět líp a jednou se tím klidně může živit, prootže jen TEĎ mu to nepřipadalo tak důležitý, teď neměl tolik času se připravit perfektně
je to škola, není to život, nedostala by za polovinu jedničku, ale trojku, od toho ta stupnice má 5 stupňů a ne dva, prootže ani život není černobílý
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:57:30)
Yuki,
a zase překrucuješ.
Je prostě rozdíl mezi úkolem splněným a úkolem nesplněným. I "umět něco" je druh úkolu, který lze splnit nebo nesplnit. Perfekcionismus je úplně jiná pohádka ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:59:14)
nepřekrucuju, za co bys dala trojku, když ne za 50 %? když budeš mít v písemce 4 příklady a děcko udělá dva a dva neudělá, dáš mu pětku? ty asi jo, já ne.
přestože zvládlo jen polovinu úkolu

 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:59:53)
A jak s tím souvisí perfekcionismus?
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:01:53)
jak? tak že musíš dojít až do toho obchodu - jo, to musíš, ale v písemce nemáš za cíl udělat všechno, ale ukázat, kolik zvládáš a to se ti hodnotí a ne jestli zvládneš všechno
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:06:57)
Já ale nemluvím o zvládání VŠEHO. Mluvím zas a pouze o stanovení nějakého "minima přijatelnosti", např. těch 50% (to mi přijde jako celkem mírná rozumná hranice i z ZŠ). Pod těch dejme tomu 50% prostě považuji zvládnutí za nedostatečné, nad 50% za dostatečné, a když teda budu chtít známkovat, tak ty výkony nad 50% rozdělím na známky 1 až 4.
Já vůbec nepožaduju, aby děti uměly úplně všechno. Ani aby byly všechny perfektní. Pouze a pořád dokola píšu o té spodní části spektra výsledků: pod určitou úroveň to prostě není dostatečné. Nad tuto úroveň naopak je to dostatečné, čili splněno (ať už za 1 nebo za 3), a výsledná známka je jen upřesnění.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:11:14)
ale na základkách je strašná spousta dětí ,který jsou rády když zvládnou polovinu učiva, to by ale neměly nidky nic jinýho než tu pětku, to nepodkročitelný minimum je na základce strašně nízko, právě proto

stejně jako gausova křivka je polovina v polovině a ten zbytek rovnoměrně na obě strany, není to tak, že by polovina byla někde v první čtvrtině a to za ní by bylo už skokem dole
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:01:03)
a já opravdu nevidím rozdíl v tom, jestli jsou příklady 4 nebo sto, jistě, kdyby tam bylo sto, tak třeba posunu hranici kousek nad 50 na tu trojku, ale zase záleží na tom, kolik je času, přidává se faktor únavy, většího stresu z víc práce a to všechno je potřeba brát v úvahu, nejsme stroje
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:09:46)
Jenže on v tom ten rozdíl je, i když ho nevidíš, nic ve zlém.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:14:46)
rozdíl tam je a o to větší rozdíl je právě v tom faktoru nervozity, časovýho stresu a spousty dalších věcí, únava, upadání pozornosti, neschopnost rozložit si práci v čase...

proto je lepší mít v písemce míň úkolů a psát je radši častěji

když dám 10krát písemku na 10 příkladů s hodnocením po dvou příkladech stupeň dolů, je šance na spoustu dobrých známek, když dám sto příkladů najednou, tak je průměrný výsledek mnohem horší - ale proč to tak dělat? nachytat děcka na tom, co neumí? na tom, že nezvládají? proč?
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:19:12)
No je to tak, že ty písemky musí být rozsahem přiměřené věku a silám jedince.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:20:57)
no právě
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:22:08)
Yuki,
to ale trochu pleteš hrušky s jabkama.
Něco jiného je to třeba u počítání příkladů - kde je nějaký stejný princip, matematická operace, tam málo příkladů ukáže celkem přesně, jak umíš/neumíš.

Pak si ale vezmi nikoli počítání příkladů, ale test znalostí (viz třeba ty značky prvků).

Představ si hypoteticky, že prvků je 50 a dítě jich zná 45:

1)Pokud dostanou písemku o 5 položkách, tak pravda se tím dítě neunaví, ale zato může blbou náhodou schytat v zadání zrovna těch 5, které jediné neumí. I dítě, které umí na 90%, může takto mít výsledek písemky 0%.
2) V tom samém případě když by byla písemka o 25 položkách, tak nejhorší výsledek, co se takovému dítěti může při souhře blbého zadání přihodit, je 80% (bude mít správně 20 z 25 - připomínám, že v situaci, kdy bude mít smůlu v tom, že všechny prvky co nezná, se v zadání objeví)
3) Kdyby bylo v písemce všech 50 prvků, bude mít dítě s jistotou výsledných 90% získaných bodů, tj. výsledek testu bude s největší pravděpodobností odpovídat skutečným znalostem.

Navíc s tou únavou je to taky různý:
Než spočtu dělení dvouciferným číslem, jsem opocená až na prdeli, a po deseti bych už byla grogy. Zároveň pokud nezvládnu předvést svou schopnost dělit dvojcifermým číslem na 5 příkladech, tak na 10 to už nebude o nic lepší.
Doplňování jedno- až dvoupísmenných značek je podstatně jednodušší operace, tam těch 20 písmenek načmárám podstatně rychleji, pokud je umím, tak je to autoatika.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:00:46)
Žženo, přestože jsi přesvědčená o své pravdě, já to tak nevnímám a po zkušenosti mám názor jiný
v tvým podání by teda bylo nutný dát děckám pro jistotu všechny značky do písemky, prootže co kdyby nááhodou v krátké písemce dostali jen to, co umí nebo třeba jen to, co neumí, pak by ta písemka neměla žádnou hodnotu,
ale to mi pak řekni, jak to uděláš třeba s teorií, taky se zeptáš úplně na všechno a taky budeš považovat jen polovinu odpovědí za nedostatečnou (neboli za 5)?
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:02:02)
Yuki,
asi jsi nepochopila, že šlo o ilustrativní hypotetický příklad jako reakce na nějaký (Tvůj) předchozí příspěvek.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:07:31)
ale to je jedno jaký to byl příklad, ilustrativní hypotetický nebo skutečný, já jsem pro jasný pravidla a pro děcka na základkách rozhodně pro mírnější známkování
 Hanka 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:00:22)
Yuki,

myslíš, že kdyby mělo děcko pět čtverek a jednu pětku, že by z toho udělala pětku na výzo? průměrem by to vycházelo, ale dát pětku, to se nedělá, zato dvojku klidně

máš trochu mezery v aritmetice. (5x4+5)/6= 4,18; zaokrouhleně 4
(5x1+5)/6= 1,6; zaokrouhleně 2
(to samozřejmě za předpokladu stejné váhy těch známek, ale sílu písemek zakladatelka nezmiňovala)

U prvostupňového dítěte by mi ta celková dvojka přišla demotivující, u osmáka už zase tolik ne.
Jak bych ohodnotila tu poslední písemku, netuším, to záleží na mnoha faktorech. Pokud to je něco, co už nějakou dobu probírají a procvičují, tak bych právě s ohledem na to, že je znalost značek v chemii IMHO nepodkročitelné minimum, dala asi 4 - 2 hrubé chyby a dvě o něco menší, které bych sečetla do jedné hrubky.
Ale každý učitel by to asi udělal trochu jinak.

V tomhle věku by ale dítě už mělo mít vybudovanou i určitou vnitřní motivaci k učení (obzvlášť "jedničkář" uvažující o "lepší" škole), takže si myslím, že by ho dílčí ani celková předmětová známka neměla nějak zvlášť drtit.
 Hanka 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:02:04)
Ehm, druhý průměr má být 1,8; omlouvám se, spočítáno dobře, prsty na klávesnici běží blbě :-)
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:07:52)
Hanko, ok, pokud se budu řídit průměrem a očekávat, že je děcko stroj, pak máš pravdu, pokud se řídíš rozumem a víš, že i děcko má nárok na chybu nebo osobní problém, na důvod neudělat všechno perfektně, pak v tom tu nesmyslnost vidíš
 Hanka 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:22:31)
Yuki,

no, já právě hraju na to, že každý má nárok na nedokonalost, proto mi jedna dvojka na vysvědčení přijde úplně v klidu - jako konstatování, že výsledky během pololetí holt nebyly dokonalé.
S tím "kde bereš tu jistotu" - nikde jsem nepsala nic o nějaké jistotě, psala jsem úmyslně U prvostupňového dítěte by mi ta celková dvojka přišla demotivující, u osmáka už zase tolik ne. Holt mě ty známky až tolik neberou. Jsou důležitější faktory.

Já (která jsem pravda chodila na ZŠ už dávno) i mé dcery (jedna má 14, druhá 18) jsme byly vedeny k tomu, že známka není všechno a rozhodně to není hlavní motivace pro učení. Známka je souhrn toho, nakolik si na něčem děti daly záležet, talentu, ale taky různých dalších faktorů, ovlivnitelných i neovlivnitelných. A dobře víme, kdy je dvojka z nějakého předmětu hodna pochvaly, kdy hodna pokrčení ramen, že někde něco nevyšlo, a kdy je na místě konstatování "moc ses nepřetrhla".
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:24:57)
že výsledky během pololetí holt nebyly dokonalé
1,1,1,1,1,5 - já vím, k dokonalosti to má daleko, je tam nárok na chybu? kde?
 Hanka 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:29:25)
Yuki,
my se míjíme. Pro mě je za takové situace dvojka zcela v pohodě, protože dítě má nárok chybovat. Chyba se projevila v té pětce, dále se projevila v té dvojce na vysvědčení, a protože víme, že na chybu má každý nárok a známka na vysvědčení není smyslem a cílem učení, tak nad takovýmito detaily doma prostě pokrčíme rameny. Vysvědčení s jednou dvojkou je prostě z hlediska "každý má nárok chybovat" zcela v pořádku.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:31:18)
no počškej, ale ty považuješ za chybu tu dvojku na výzu a já tu pětku na písemku, proč? to je v minulým příspěvku, navíc nidko se neptá an všechny známky za pololetí, ale na tu jednu jedinu na tom výzu, takže z tohoto pohledu tam nárok na chybu zaniká
 Hanka 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:43:33)
Yuki,

pro mě "nárok chybovat" neznamená, že se pochopitelná občasná chyba smaže jako by nebyla, ale že se bere jako součást procesu a nedělá se z ní nic významného, člověk si z ní vezme poučení, pokud je to možné, pokud ne, nic se neděje.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:29:52)
ve společnosti, kde se hraje na známky a pokud možno na jedničky se přístupem "na známkách nezáleží" dostaneme jen k tomu, že děcku nebude záležet na ničem a vždycky si i v životě najde důvod, proč nezáleží na něčem jiným, zatím si můžeme nalhávat co chceme, kdyby na známkách nezáleželo, tak by s nedávaly, ale onuy se dávají

jistěže dvojka je chválihodná, pro něhoko i trojka nebo čtverka, ale pokud má děcko nějaký cíl, třeba nějakou školu, tak chápu, že ho dvojka z takto blbýho důvodu naštve

je teda pravda, že když by donesl trojku můj tercián, tak mu o nic nejde, prootže toto vysvědčení se založí a nikdy nikoho nebude zajímat, zatím ale ještě pořád známky ze základky mají váhu u přijímaček a kdoví, jak to bude za rok, takže známka má smysl a dvojka z chemie může znamenat posun z místa "nad čarou" na místo "pod čarou"
 Hanka 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:40:18)
Yuki,

ve společnosti, kde se hraje na známky a pokud možno na jedničky se přístupem "na známkách nezáleží" dostaneme jen k tomu, že děcku nebude záležet na ničem a vždycky si i v životě najde důvod, proč nezáleží na něčem jiným, zatím si můžeme nalhávat co chceme, kdyby na známkách nezáleželo, tak by s nedávaly, ale onuy se dávají

Nezlob se, ale mi záleží na tom, aby se děti něco naučily. Aby si odnesly ze školy určité konkrétní znalosti, aby se naučily "učit se", týmově pracovat, individuálně pracovat, vyvíjet dlouhodobé systematické úsilí, vyvíjet krátkodobé intenzivní úsilí... Ty známky jsou určitým vodítkem, ale ne jediným prvkem. Pevně doufám, že mé děti, vedené "na známkách nezáleží" (tedy ne "na známkách vůbec nezáleží", aby bylo jasno, to jsem nikde netvrdila, ale spíš "nezáleží především na známkách") nejsou takové, že by jim nezáleželo na ničem a vždycky si i v životě nacházejí důvod, proč nezáleží na něčem jiným
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:52:06)
Slouhlasím. A toto by se dalo celkem dobře pořídit i bez známek.
Každopádně hlavní malér nastává, když známky o něčem rozhodují, kdo se kam dostane či nedostane, jestli bude považován a inteligentního nebo rovnou třeba dostatečně civilizovaného atd..
 Hanka 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 20:05:37)
účo,

to s tebou dost souhlasím.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:56:47)
víš, já vidím všude kolem sebe, ve škole i doma, jak to, co považují dospělí za vznešený cíle je těm děckám srdečně ukradený :)
jak my sice můžeme říkat, že se "učí pro sebe" a ne pro nás, učitele, známky, ale ty děcka zas tolik morálně na výši nejsou, tak bych to moralizování nepřeháněla
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:08:37)
Hanko, ještě jedna věc - kde bereš tu jistotu, že pro osmáka to není demotivující?
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:24:36)
Když pomineme nepominutelné, že známky demotivují, ať jsou jakékoliv, tak potom je to tak, že na to není jednoznačná odpověď. V některé situaci je to demotivující, v jiné naopak.
Záleží na dítěti a okolnostech.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:30:30)
No a já se celou dobu zase vyjadřuji k pololetní známce, ne k tomu jednomu testu.~;)
A nečertím se, až začnu, buď si jistá, že to napíšu, aby v tom měl každý jasno:-)
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:04:42)
já třeba známky za podstatný nepovažuju, nic neříkají - děcko s nadáním na matematiku má nejhorší průměr v matematice, prootže udělalo chybu, ale na tu má přece nárok, ne?

my totiž známkama nezjišťujeme nic jinýho než to, jak moc mělo děcko štěstí nebo smůlu, jak moc mu sedly nebo nesedly otázky a jestli zvládlo učivo za týden nebo za dva
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:29:20)
Ano, díky. Už jsem dva.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:34:10)
Oliverko, známkování je demotivující v úplně každém věku, protože ať už ho nastavíš jakkoliv, je to vždycky korupční systém, který kazí charakter dětí a bere jim motivaci k učení, radost z poznávání, vychovává k nezodpovědnosti, povrchnosti, formálnímu konání a upřednostňování formy na úkor obsahu.
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:22:22)
No mě mrzí, že je zrovna tohle vysvědčení důležité, ale teď bude stejně povinnost dělat stejné příjmačky na všechny SŠ, takže bude spíš záležet na těch přijímačkách, ta dvojka asi není takový průšvih.
 Markéta.. 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:36:48)
Jo, to je škoda, syna právě taková blbá dvojka (která teda navíc neměla vůbec nic společného se znalostmi hodnoceného předmětu) znemožnila gympl bez přijímaček, letos by to ještě šlo. Tak si holt chlapec udělá přijímačky, alespoň si bude pamatovat, že pravidla stanovená vyučujícím se dodržují, byť jsou sebeblbější.
Ale jak píšeš, za rok už budou povinné a známka z chemie nebude mít vliv.
 Gertruda 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:20:09)
Vidím to jako ty, tj. příliš přísné. A taky jako naprosto demotivační. Půl roku výborné práce a závěrečný testík obsahující osm položek (!) to všechno zvrátí. Ukázkový příklad, jak je průměrování známek, a potažmo celé známkování, k ničemu.
 Dana 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:35:48)
Jenže to nebyl jen tak nějaký závěrečný testík, ale pro učitelku spíš zřejmě šok, že jedničkářka nezná základní věci - značky prvků. Takže spíš nejde ani tak o průměr, ale o základní neznalost a za tu jedničku na vysvědčení prostě dát nemůže.
 Gertruda 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:41:31)
Dano, dle mého, pokud někdo, kdo půl roku pracuje výborně, pohoří ve čtyřech položkách z osmi, nejedná se o "základní neznalost", ale o "momentální výpadek". A v mém světě se takové věci stávají i nejlepším. Jistě se s tím setkala i paní učitelka, takže šok není na místě.
Do hry o výslednou známku ale v našem spravedlivém systému vstupuje více věcí, například pomstychtivost některých učitelů a touha ukázat harantům svoji moc, nebo taky například to, že výborné hodnocení celého předchozího půl roku reálně v mnoha třídách neznamená vůbec nic.
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:48:17)
Dano, mě ani tak nejde o tu výslednou známku na vysvědčení, to chápu, spíš o hodnocení toho testu. Měla 50 % dobře a ty další dva příklady, ano, značky prvků se mají psát s velkým písmenem, ale věděla, že cín je Sn a fosfor P, tak to zase není úplná neznalost, nějaké plus by se jí za to počítat mohlo. Dřív v písemkách měla velké písmeno, sama ani není schopná zdůvodnit, proč najednou psala malé. Každopádně je to pro ni poučení. Ale taky určitá hořkost, že spolužák, co si ani neškrtl má za pět jako ona.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:50:29)
hodnocení na procenta je zrovna tady na místě, přesně proto, že kdo neudělá nic, má stejnou pětku jako ten, kdo umí polovinu

ale když je učitelka tak ..., že dá za čtyři jedničky a jednu pětku dvojku na výzo, tak od ní nemůžeš čekat rozumný přístup
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:55:04)
Yuki, dokonce 5 jedniček a 1 pětka, ale jako jo, je to průměr 1,666 , takže za dva. Určitě jí nepomohlo, že se to stalo v posledním týdnu, to je jako, že se na to vykašlala, možná i jo, byla někde hlavou v oblacích. Spíš jsem si říkala, že to hodnocení je přísné, při tomhle nastavení bude asi dost adeptů na propadnutí, ve třídě mají o dost slabší žáky než je dcera.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:57:41)
když si uvědomím, kolik práce mají děcka právě v těch posledních dvou týdnech, kdy po vánocích mají zase rozjet hlavy a píšou třeba 11 písemek za týden, do toho několik zkoušení ústních, to se přece nedá zvládnout všechno perfektně, člověk není stroj, jen někteří učitelé na to ještě nepřišli

ta učitelka je divná a léčí si nějaký svůj mindrák, třeba je to jen dočasná záležitost :)

a dceři mže názorně ukázat, co je to srážka s blbcem
 Dana 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:44:58)
Hodnocení známkami je na různých školách tak rozdílné, že by se k němu nemělo u přijímaček vůbec přihlížet. Proto asi i budou zavedeny jednotné přijímačky, protože z některé školy nemají žáci s jedničkami ani takové znalosti, jako jinde s trojkami. Potom se přijímali žáci ze ZŠ se samými jedničkami na střední školy bez přijímaček a učitelé na středních školách se děsili, co jim to tam dorazilo za nemožné žáky se základními neznalostmi.
 Alena 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:52:51)
"Proto asi i budou zavedeny jednotné přijímačky, protože z některé školy nemají žáci s jedničkami ani takové znalosti, jako jinde s trojkami"
Jak se znamkovanim souvisi jednotne prijimacky? POkud ke znamkovani prihlizim, je snad jedno jake prijimacky jsou? A pokud k nim neprihlizim, nejsou dostacujici prijimacky, ktere si delaji skoly samotne (na nekterych gymnaziich tvori znamky jen minimum bodu)?
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:55:43)
jednotné přijímačky jsou kapitola sama pro sebe ~4~
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 11:26:09)
mám syna na gymplu v tercii a dopadl stejně - písemka na vzorečky, 20 otázek, z toho 9 chyb (důvody pominu, prostě to nebylo dobře), a za 5 - proč? protože učitelka má takový hodnocení, 9 chyb už je pětka. A proč je teda 20 otázek? Já to tak dělám.
Je to sice divný přístup, ale to je tak všechno, co se k tomu dá říct, aspoň je vidět, jak velkou vypovídající hodnotu ta známka má

mimochodem druhý syn je opravdu nadaný matematik a nejhorší průměr má právě v matematice :))
 Alena 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 12:59:42)
Ja bych tomu kuli nedala, ale pokud hodnoti ucitelka vsechny stejne, tak je to asi spravedlive. Ovsem ja obecne znamkovani nechapu. Taky nechapu tu nuceni zakladaku furt nekomu dokazovat, ze "neusinaji na vavrinech" "pripravuji se z hodiny na hodinu" a podobny reci, nechapu nutnost neustale nekoho prepadavat "testiky" atd. SPortovncum se v bodovanych sportech nejlepsi znamka skrta, vysokoskolaci maji opravy, jen deti maji byt perfektni. Pripadalo by mi lepsi takovyhle minitesty pred vysvedcenim spolu projit, zjistit kdo jakou ma chybu, kde nechape a napsat to znova - ucelem snad ma byt neco pobrat a ne znechutit.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:04:14)
jj, na vš můžeš jít na zkoušku třikrát, někde i víckrát (jo, není to legální, ale někde to tak funguje), ale na základce a sš možnost opravy prakticky není, myslím tím možnost beztrestné opravy
navíc na vš student ví, kdy a z čeho bude zkoušený a má čas se na to připravit, na zš je během jednoho týdne klidně 11 písemek a pár zkoušení ústních, o většině neví dopředu, na to se perfektně připravit nedá
 Alena 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:05:52)
JO, proc nesmi deti na zaklade vedet kdy se co pise, proc nemaji byt vedet, kdy se zkousi, to proste nevim
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:06:21)
aby se musely připravovat z hodny na hodinu...
 Alena 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:11:36)
Z fraze "z hodiny na hodinu" taky kvetu :)
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:09:33)
Aleno,
nemyslím že nesmějí. Respektive někde asi nesmějí, to je blbý, jinde se to ale normálně dozví. My jsme byli vždy předem povinně upozorněni na všechny větší písemky, a v drtivé většině případů i na ty menší, respektive po nějakém čase žáci znají styl svého učitele a myslím, že dovedou dobře odhadnout, kdy mohou něco čekat.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:16:46)
U nás ve škole vždy vědí, máme jakýsi předpis, že se snad nemusí hlásit pětiminutovka, ostatní jo, já říkám vždycky kdy, z čeho, jaká váha známky. Říkám i hodinu předem, když se bude zkoušet ústně (musíme to dělat), kdo bude vyvolaný a z čeho.
Ne, že by to mělo nějaký větší efekt v tom, že by se děti lépe či více učily, spíš donesou od maminky papírek, že z rodinných důvodů se Venda připravit nemohl, nechť je tedy vyvolán jindy.
Ale dělám to, protože mi to připadá fér a dává to dětem možnost hladčeji tou známkovací mašinerií proplout.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:20:25)
to mně nikdy žádný papírky nikdo nenosil, přesto jsme se domluvili, že když má dnes už za sebou zkoušení minulou hodinu, tak ho nechám, ale příště jde bez ohledu na cokoliv, oni o zkusili zneužít, pochopitelně, zkusili se vymlouvat, ale během pár týdnů pochopili, že si spíš škodí a tak s tím přestali :)
domluva na kdy se kdo má co naučit byla mezi dětma oblíbená, ovšem kolegyně mi pak vynadala, že zatímco před její hodinou se děcka o přestávce učí a sedí na místě, tak před mou hodinou je ve třídě moc živo - proto jsou asi ty neohlášený zkoušení tak v kurzu :)
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:05:45)
Nevím. Já to fakt nedělám a to důsledně. Pro mě je to celkem principiální věc.
Odhadem tak čtyřicet procent dětí v každé třídě to dokáže zužitkovat ve svůj prospěch.
Na druhou stranu ale mám zase věci, které nerelativizuju, ty chemické značky jsou dobrý příklad, značka fosforu je P, tedy nikoliv p. Z toho titulu malé p není dobře. V osmé třídě je to pro drtivou většinu dětí zpracovatelný požadavek, dys- vyjímáme.
 . . 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:13:09)
Na zš je ovšem všechno natolik základní, jednoduché, průběžně zvládnutelné a také určené k tomu, aby to všichni (nejen ti, kteří se rozhodli dále studovat na sš a vš) opravdu zvládli aspoň trochu, že není důvod, proč předem hlásit ověřování, zda se to učiteli a žákům daří ~d~ Možná hlásit pololetní písemky (nebo 1/4 letky), že si mají žáci občerstvit i starší věci... ale průběžné testování a zkoušení z poslední probírané látky, případně třeba ta chemie - v testíku byly jen úplně základní věci (názvy prvků a jejich značky) - pokud je žák v hlavě nemá stále, tak holt asi není výborný, ale "jen" chvalitebný. Co je na tom divného?
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:16:51)
protože je na základkách polovina , možná spíš větší polovina dětí, který jsou s podprůměrnou inteligencí (větší polovina proto, že ti lepší odešli na 8G), jsou tam děcka s iq 70, a i ty potřebují mít šanci se naučit a zažít úspěch, ale to se jim povede jen v případě, že jim vytvoříš podmínky a to přepadovkou rozhodně nejde
 . . 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:22:36)
Tak vytvoření podmínek pro zážitek úspěchu a získání alespoň elementárních znalostí si představuji ve fázi výuky, nikoli testování ~d~ Jinak dle mého je něco jiného, pokud žák spočítá jeden příklad z pěti a dostane čtyřku (protože něco zvládl), než udělat 4 chyby z 8 v jednoduchém testu. (i když i tam bych aspoň tu 4 dala, ale "dobré" mi to tedy nepřipadá)
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:05:26)
Slupko, při výuce ten úspěch zažít nemůže, protože tam se nikdo s nikým nijak nesrovnává, nehodnotí a hlavně i to děcko moc dobře ví, že v naší škole je úspěchem dobrá známka a proto ji chce taky, aspoň někdy

a při písemce to málo chytrý děcko nemůže obstát, pokud není hodnocení nastavený i na jeho úroveň, základka není vš, jsou tam většinou děcka s podprůměrným iq, proto je potřeba jim hodnocení upravit tak, aby to zvládli

a jen tak mimochodem, přesto, že jsem chemik, nepovažuju za důležitý, aby budoucí instalatér znal značku stroncia, takže když se naučí polovinu značek z 50, stačí to a i tak toho umí víc než kdy využije, tu trojku si zaslouží za to, že se aspoň tu polovinu naučil, a pokud bude mít štěstí a naučí se náhodou zrovna ty, který dám do písemky o deseti otázkách, tak mu tu jedničku přeju
 Žžena 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:15:20)
Yuki,
úspěch není vázaný jen na hodnocení nebo srovnávání. Ale třeba na uvědomění si, že jsem JÁ něco zvládl. Bez ohledu na to, jak je na tom soused.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:21:23)
a co ten JÁ zvládl, když má polovinu písemky dobře a dostal pětku?

a kdo asi ocení, že něco udělal v hodině, když se to neznámkovalo a možná si toho učitel ani nevšiml? nechceš po děcku, navíc omláceným známkovým systémem, trochu moc dospělý uvažování?

když jsem byla malá, bylo mi houby platný, že umím cokoliv, ale neuměla jsem cvičit a mrzela mě dvojka z tělocviku a to, že vůbec chodím bylo sice úžasný, byl to ohromný úspěch, můj, rodičů i doktorů, ale ve výsledku v ten okamžik to nemělo váhu, v ten okamžik jsem se srovnávala s tím, kdo je vedle mě.
samozřejmě to teď vidím jinak a samozřejmě že mi to tenkrát rodiče říkali taky, ale děcko vnímá svět TEĎ a TADY a ne potom a před tím

syn má stejný problém jako já a vnímá to stejně, přestože mu já pořád opakuju, že nemusí a nemůže umět co ostatní a že zase umí něco jinýho, kde mu ostatní nesahají po kotníky, přesto by rád uměl a byl dobrý i tam, kde jsou dobří jiní - a ti jiní zase by byli rádi dobří tam, kde je dobrý on, ale to je normální, ale pořád je to o tom, že děcko vidí svět jinou optikou, tady a teď
 . . 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:24:36)
Yuki, myslím to tak, že i ti slabší mají být naučeni přímo v hodině tak, aby druhý den do písemky napsali aspoň něco.

Ohledně značek - pokud jich umí půlku z 50, a dostane deset, které zrovna neumí, tak mu stejně musíš dát pětku. u těhle jednoduchých věcí, kde to není moc o postupu, přemýšlení, ale jen víš x nevíš je opravdu spravedlivější dát do písemky všech 50 prvků, které mají umět, nebo dát těch písemek 5 po 10 prvcích, nebo je-li to pro většinu žáků příliš (50 prvků), no tak vybrat 20 (10?), které mají umět, ty promlít dokola v pondělí (něco si k nim - znovu - říci) a ve středu ze všech 20 (10) prvků napsat písemku. To myslím zaměřením na úspěch a získání elementárních znalostí ve fázi výuky. Projeví se to pak ale v té známce, když už tato tedy musí být.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:26:02)
ti slabí se v hodině nenaučí, to ještě na 1. stupni ,ale na druhým nemají šanci, těch informací je pro ně tolik najednou a třeba 5x za celý vyučování, že pokud se to doma nezopakují, neumí druhý den fakt nic
 . . 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:36:28)
No nevím. Učila jsem, nezažila jsem. Ne snad žáky, kteří nic neumí (to ano), ale ne žáky, kterým když něco naleju do hlavy, z toho obden neví nic.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:48:51)
a to já jich znám víc než dost :)))

dokonce umí nevědět i na konci té hodiny, kdy se to procvičuje a oni jásají, jak už to umí, za pár minut jako by nic z toho neslyšeli

 . . 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:51:00)
ok, asi učíš déle a já měla štěstí na nějaké celkem vydařené vzorky...
 Karkulkaaa 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 13:46:49)
Na střední jsme měli učitelku na dějepis, která zavedla systém 3 omluv na pololetí. Na začátku hodiny se zeptala, kdo se chce omluvit, zapsala si to a ke zkoušení vybrala někoho z těch ostatních žáků. Bylo to od ní hrozně fajn, samozřejmě to každý někdy využil :-)
 Adda6a 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:28:12)
Ja nemuzu dost dobre pochopit proc to nechces resit ve skole?
Osobne to vidim jako bohapustou buzeraci - ucitelka zkousi co ji projde.
 Renka + 3 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 15:38:31)
~R^
 Galopaga 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 14:56:01)
Hodnocení je realistické.
 Berengarie 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 15:12:48)
Spíš bych se přikláněla k jedničce na vysvědčení, hlavně z toho důvodu, že považuju známkování za nesprávné a jako učitelka bych se ho snažila nějak korigovat. Jedničkou na vysvědčení bych předala message do budoucna - důležité jsou stabilní dlouhodobé pozitivní výkony a chybu může udělat každý. Z té dvojky mi vyplývá spíš takový ten postoj učitelky, kdy se vyloženě zaměřuje na hledání chyb, nikoli toho, co dítě umí. A s tím souvisí samozřejmě i postoj k těm chybám - jako k něčemu, z čeho se poučíme a příště nezopakujeme.
 Vaitea 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 18:52:02)
Má správně 50% , takže 4.
 Delete 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 19:56:58)
Tak malá písmena na začátku značky bych hodnotila jako chybu. Takže splněno na 50 %.

Co se týče známky za 50 %, stále se zmítám mezi třemi rozděleními:

1) 100 - 81 % jednička, 80 - 61 % dvojka, 60 - 41 % trojka, 40 - 21 % čtyřka, 20 a méně % pětka

2) 100 - 91 % jednička, 90 - 76 % dvojka, 75 - 56 % trojka, 55 - 31 % čtyřka, 30 a méně % pětka

3) 100 - 91 % jednička, 90 - 81 % dvojka, 80 - 66 % trojka, 65 - 51 % čtyřka 50 a méně % pětka

Takže podle toho, co bych nastavila, mohla by za tuto písemku dostat 3, 4 nebo i 5.

Ale mám to, jako to psala úča. Pokud by mi dítě, které do té doby nedostala jinou známku než jedničku, vybouchlo v poslední písemce, ihned bych přezkušovala, i kdyby tu písemku psali v den ped. rady. Mezi ped. radou a vysvědčením je vždy dost dnů na to, aby se tam to jedno přezkoušení vlezlo. No a pokud by se ukázalo, že šlo o ojedinělý výbuch, neřešila bych, na vysvědčení by byla jednička. Pokud by šlo o nedoplněnou neznalost (včetně těch velkých písmen na začátku), byla by z toho na vysvědčení dvojka.

Nesnáším známkování.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 20:17:47)
Používám variantu dvě. Ale je to fakt boj. Protáhnout káru důslednosti bažinou univerzálního relativismu je očistec. Ale vím na tutáč, že to má cenu.
U prvňáků to jde obtížně, ale u větších dětí je nejlepší zpětná vazba nechat si napsat hodnocení. Já to dělám pololetně, když je pololetně vysvědčení, a archivuju si. Skvělý materiál a jestli mě někdo někdy donutí vyblinkat učitelovo portfolio, tak svůj archiv vytěžím, hehe :-D.
 Delete 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 20:45:03)
účo,
no u prvňáčků se stále zmítám někde v úplně jiných dimenzích, tam vůbec nevím, co a jak budu hodnotit ~8~. Vím jen, že nebudu dávat jedničku za každou čárku v pracovním sešitě, že nebudu známkovat čtení a ani psaní při nácviku nových písmen a slabik. Budu řešit jen opis slov a vět, přepis písmen, slabik, slov a vět, a diktáty písmen, slabik, slov a vět. A samozřejmě, že k tomu všemu se dohrabeme postupně (už trénujeme přepis a diktát písmen, začnu slabiky).
Taky v sobě řeším, jestli tedy rovnou používat celou škálu známek, nebo se vyhnout čtyřkám a pětkám....ale zase se mi nechce, abych nedegradovala trojku z "dobré" na špatnou.
Fakt nevím, chjo....
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 21:51:15)
Delete, to mi připadá jako velmi dobrý systém, opsala bych ho od tebe, kdybych náhodou někdy musela :-).
Po přečtení druhé části tvého textu by si mohli zde čtoucí rodiče, kdyby chtěli, udělat obraz, jaký zločin ve skutečnosti je známkování a jak devalvuje jak práci učitele, tak práci dětí, a že se ti prvňáci nadřou, ať už tak nebo onak..
Přemýšlela jsem teď při uklízení kuchyně, co bych na tvém místě dělala.
Nejpoctivější k dětem v dané situaci je podle mě používat všechny známky ve všech předmětech (samozřejmě s tím, že děti budou vědět a stále se jim bude opakovat, jaký smysl a význam mají známky). V praxi to je, pokud nebudeš shodou náhod pracovat s třídou dětí mimořádně osvícených rodičů, neproveditelné. Ono i kdyby všichni rodiče byli vizionáři, tak to stejně neobhájíš, když v paralelce bude nejhorší známka trojka atdatd... a i taky vidíš, že i učitelé z praxe věří v motivační moc jedniček jak ve slovo B.ží. Čili pokud bych neměla chuť trpět jako Jan Hus, tohle bych nedělala, sorry, děti.
Takže pak zbývá jedna z hodnotících karikatur.
Asi bych nejdřív zjistila strategii vedení, co škola pokládá za dobré a pokud možno ve shodě s kolegy z paralelek jela to.
Když se bude známkovat do trojky, řekla bych rovnou dětem, co to znamená, a že to jsou jiné známky, než když se známkuje do pětky.
Možná bych dala, pokud by nebylo vedení proti, čtyřstupňový systém, kdy čtyřka je místi pětky, jednička je mimořádný výkon, dvojka méně podstatné výhrady, trojka výhrady. Pak bude mít většina dětí dvojku, budeš za zlou před rodiči, ale děti to pravděpodobně vstřebají dobře, když budou principu rozumět.
Nebo pak varianta totální. Dávat prostě všem za všechno jedničky. I bych pro to byla, pokud by to neznamenalo problémy s vedením. To je celkem použitelný způsob, jak to známkování odstřelit.
 jentak 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 22:00:59)
Tak u prvňáka rozhodně nebudu za osvíceného rodiče a půjdu si s tebou jako rodičem důrazně promluvit o tom, jestli je ti jasná motivace dětí a že první třída je prostě začátek a proč ho začínat hnusně. U mýho syna platí to, že když začne hnusně, má problém se s tím srovnat. Tudíž on to hnusné přeskakuje a vrací se k tomu v okamžiku, kdy se zklidní.
Takže pokud bude dostávat známky od trojky výš, tak bude demotivovaný totálně.
A je nutný v první třídě známkovat? Jasně, mezi dětmi jsou rozdíly, ale máš snad pocit, že některé dítě se v první třídě nenaučí číst nebo psát? Naučí - hůř či líp. A co ty řeči o tom, že i slabší a leckdy mladší dítě má nevýhodu oproti těm starším, že to nevadí. Jak to že ne. Dost často ty starší děti mají náskok v chápání a dozrávání nervové soustavy. Schopnost číst přece závisí na dozrávání nervové soustavy - tak někdo dřív a někdo později. Tak proč známkovat? A jak budeš řešit všelijaké dys......... v první třídě u nás odmítají diagnostikovat podobné vady, přijďte později. A když nějaká pitomá učitelka v tzv. dobré víře tedy neznámkuje, ale používá smajlíky a razítka prasátka, chtěla bych tě vidět, jak to budeš u svého dítěte řešit - proč mám pořád prase?
Takže znovu - je nutné v první třídě dávat známky? A je nutné je dávat v prvním pololetí. Nelze i v tomto duchu k dětem promluvit? Myslíš, že to nepochopí, když vědí, že Pepíček krásně píše a líp než já a že Janička krásně čte, taktéž líp než já. A kdo říká, jak krásně má prvňáček psát a jak krásně má prvňáček číst? Ty to víš? Já teda pořád ne.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 22:14:45)
Myslím, že celé toto dilema vyvstalo právě ze situace, že známky musí dávat i učitel, který je dávat nechce a umí pracovat bez nich. Což umí mj. i proto, že právě tebou zmíněné problematice motivace rozumí.
Jo, známky je nutné dávat v první třídě. Jediná vůči systému poctivá varianta je slovní hodnocení, které ale musí být převoditelné na známku, čímž je to zase jen převlečená známka.
Tak si to žádá zákon.
Všechno ostatní jsou karikatury, navíc zbytečné.
 vokounek 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 22:38:32)
účo, že se mísím do debaty,ale moc mne zaujalo - ty jsi nechávala psát děti žáky na sebe hodnocení? Jak to vypadalo, probíhalo? Myslíš, že napsali pravdu při vědomí, že "boj" pokračuje? Pokud se tedy nějaká kritka vůbec objevila?
 vokounek 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 22:42:57)
No a Šuolíku, dozvíš se pravdu? Já si neumím představit napsat učitelce, co si o ní myslím.
 vokounek 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 22:43:26)
Pardon Šuplíku~:-D.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 22:53:29)
dělala jsme to taky, anonymně, aby se nebáli třeba
někdo odpoví pravdivě, někdo zkritizuje, někdo ti tam napíše, že tě miluje a jiný že se máš jít zahrabat, je to takový pěkný obrázek, jen musíš brát v úvahu, že ne každý napíše pravdu a někdo třeba namaluje obrázek, zvlášť u malých si o to ani říkat nemusíš :)
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 23:25:22)
Ano, tak.
Mně se osvědčilo, že anonymita není podmínkou upřímnosti. Spíš důvěra.
Když ti nedůvěřují a neváží si tě, tak ani anonymně se nic moc podstatného nedozvíš.
Naopak pod hodnocení, jestli písemky byly příliš těžké/lehké atd. není nic žinantního se podepsat.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 23:38:21)
Ono je to možná na gymplu jiné. Já mám na základce ty děti hodně na blízko. Je to ale strašná dřina.
 vokounek 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(30.1.2015 8:24:31)
Šuplíku, účo, díky za zajímavé odpovědi.Já bych se možná bála, co se dozvím, aby mne to nesejmulo~:-D.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(30.1.2015 12:51:19)
Šuplík, podle mě je to zlatý fond metoda, na kterou nadám dopustit.
Protože kromě zpětné vazby pro tebe je to dobré i pro děti, můžou se tím učit, jak přistupovat ke kritice, reagovat na sprostý anonym...atd.. ale hlavně je pak mnohem lepší atmosféra ve třídě, každý potřebuje vědět, že když už je součástí nějakého společenství, které si nevybral a přesto v něm musí být, že ho to společenství bere vážně a počítá s tím.
Jak píše vokounek, že by z toho měla strach, tak nevidím důvod se bát. Autoritu devastuje, když se učitel chová trapně a když není poctivý a odborně na dostatečně na výši. Postavit se čelem je kritice ji může jedině posílit, ale ony ty děti i chválí a dovedou ocenit.
Asi jsem to tu už i psala, ale kdysi mi napsala jedna holčička, že "díky HV konečně pochopila nauku, která ji v ZUŠ nejde a nebaví, ale ve škole jí připadá zajímavá". A to je prostě pěkný. Zahojí to tisíc křivd i nuznou mzdu, protože víš, že to na nic nebylo, i kdyby tohle bylo jen jediné hodnocené pozitivum, jako že to tak není, vždycky je jich víc.

Je i zajímavé, že zatím co tady lidi, když s někým nesouhlasí, nebo ho nechápou, většinově reagují nevěcně, děti to zdaleka tak často nedělají. Někdy některé, ale častěji jsou konkrétní. A paměť teda maj jako sloni, hlavně na nedodržené sliby.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(30.1.2015 13:13:36)
Původně jsem chtěla říct, že když se to v primě dobře zavede a osvědčí, tak to třeba má naději vydržet. Pardon.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 23:21:33)
Dozvíš se pravdu, když s dětmi předtím dlouhodobě jednáš fér a ukážeš, že kritiku svojí osoby uneseš a jsi schopná na ni věcně reagovat.
Nechávám si psát hodnocení v každé třídě, kde učím, dvakrát ročně a ne anonymně, já také nehodnotím děti anonymně.
Vysvětlím jim, o co mi jde, proč to chci, k čemu to použiju a že na event. konkrétní dotazy a připomínky (typu třeba "nepochopil jsem, proč jste udělala to a to a připadá mi to nespravedlivé") odpovím.
Současně řeknu, že mi jde o hodnocení mojí práce ve třídě a ne o to, jestli mě mají/nemají rádi, nebo jestli jim jsem sympatická, i když to mohou komentovat, pokud chtějí.
Požádám je, aby nepsali hrubosti a sprosťárny, pokud to není třída, kde jsem třídní, ve svojí třídě to mám zavedené jako pravidlo, a řeknu předem, že na urážky a anonymy nebudu brát zřetel, na všechno ostatní odpovím.
Je ale potřeba si na to udělat čas, minimálně hodinu, častěji i víc.
Při dodržení těchto podmínek dostaneš překvapivě malé procento nepoužitelných hodnocení. Protože i hodnocení např. "Nuda, nebaví mě to. Podle mě jste příliš hlučná žena, která pořád něco chce." je obsažné až dost. Nepoužitelné ve smyslu zpětné vazby pro práci jsou zjevně neupřímné chvalozpěvy a nakreslené fifinky, ale těch moc nebývá. Většinou děti skutečně napíší, co hodnotí jako přínosné, co se jim nelíbilo, co se jich nemile dotklo, co nechápou, proč tak je.
Když to třída zažívá poprvé, tak je jsou nedůvěřivý, ale vždycky se najde někdo, kdo tě testne. Když dodržíš, cos slíbila a děti se i pak přesvědčí, že jejich hodnocení nezneužiješ, příště už se nebojí.
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 23:36:13)
Už jsem to popsala v předchozím, čili shrnuju, jo, neanonymně, kritika se objevuje běžně, už jsem dostala i podepsané hodnocení, že jsem stará kosočtverec s čárkou. Ale je to ojedinělé, nejčastější je hodnocení s klady i výtkami dohromady. A i u malých dětí to bývá překvapivě kompetentní a výstižné.
Mně nevadí, když mě resp. moje výkony ve třídě děti kritizují. Ta kritika je často velmi konstruktivní a pomáhá vyjasnit situace, které by jinak začaly hnít a dělaly zlou krev.
Jo, a ve svojí třídě mám i anonymní stěžovatelnu, resp stěžovatelnu, kam lze přispívat anonymně, je to taková pixla typu volební urny, jmenuje se "Páté nástupiště".
Někdy je to neocenitelná pomůcka, která může zabránit hodně blbým věcem. Ale gró obahu většinou tvoří papírky se sprostými obrázky, které tam povětšinou hází "nedomácí" děti a komentáře typu "franta je debil největší".
 úča 
  • 

Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(29.1.2015 23:42:41)
A samozřejmě je urna čas od času ukradena nějakým bujným Jánošíkem
 Delete 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(31.1.2015 16:11:45)
jentak,
není a nechci je dávat...ale děti je chtějí, vyžadují a podle toho i pracují. Protože mají starší sourozence, kteří známky dostávají, žijí v tom prostředí známek, tak mají pořád pocit, že jim něco chybí. Já jim pořád opakuju, že není o co stát. Ještě ve čtvrtek jsem se jich ptala, co se naučily, co se ještě chtějí naučit, poprvé jsme si vysvětlili, že mají nějaké předměty....
Takže já teď bojuju sama se sebou. Děti, které vyrůstají v prostředí bez známek, skutečně neztrácí motivaci a pracují, ale prostřední běžné základky takové není. Takže zájem o učení a poctivý přístup k práci už jde u některých mých dětí do háje.
A já musím vyřešit, jaký v nich vybudu postoj ke známkám obecně. Jakmile je začnu dávat, buď v nich vybuduju, že cenu má jen jednička a že má cenu dělat jen za známky, nebo dál pojedeme v tom, že se učíme pro sebe, a jednou za čas si ověříme, jak na tom jsme. A ten jeden konkrétní výkon si vyhodnotíme, oznámkujeme, přičemž to bude hodnocení toho jednoho výkonu a ne všeho, co to dítě dělá. To znamená, že je to i něco, co jde změnit.
Rozhodující pro mě bylo a je, kam se dítě dokáže dostat, včetně toho, z jaké startovní pozice začínalo.
Jo a známky na vysvědčení jsem dávat musela, to moje rozhodnutí nebylo. Všichni dostali jedničky a všichni zaslouženě, bez ohledu na to, jaké jejich výkony jsou. Právě proto, že jejich startovací čára byla naprosto rozdílná.
 Delete 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(31.1.2015 16:29:30)
jentak,

a ještě ke "kráse" čtení a psaní. To není vůbec to podstatné. Ale je dáno, že číst a psát má dítě bez chyb. Takže když si dítě plete MA a ME, tak zjišťuju, proč si to plete. Někdo se jen nenaučil, někdo to nevidí. Pak s ním tedy pracuju podle toho...kdo se nenaučil, musí víc procvičovat čtení, kdo to nevidí, procvičuje hlavně zrakovou percepci. Teprve když se s tím oba poperou, můžeme řešit třeba plynulost čtení.
Nebo se učili číst slova s předložkami. To je prostě o cviku, ve škole to procvičujeme, takže můžu klidně hodnotit jako špatně, když někdo čte "K - TÁTOVI" místo "KTÁTOVI". A číst špatně to může i dítě, které už čte od čtyř let a dobře to může číst dítě, které umí pár písmenek. Ono jde spíš o to, že často ti, co už umí číst, se v tomhle chovají jako mistři světa a dělají to po svém, bez ohledu na to, co jim říkáš. Já to, jak má vypadat správné hlasité čtení neurčuju. Ale jestli je jednou určeno, musím to v rámci těch pravidel hodnotit.

No a v psaní je to podobné. Jestliže dítě není schopné opsat, přepsat nebo podle diktátu zapsat slabiku, nejprve zjišťuju, kde je problém. Pak pracuju na odstranění problému. Třeba na ten diktát už půl roku trénujeme sluchovou analýzu a syntézu. A že diktát nikdy dítě nebude potřebovat je všeobecně rozšířený omyl. Je to nejrozšířenější způsob záznamu textu (i když člověk píše svoje myšlenky, píše formou diktátu - autodiktátu, prostě bez zrakové opory o podobu písmen). Takže prostě trénujeme i diktáty. Ovlivnit, jak "krásně" dítě píše mohu jen do určité míry, a hodnocení toho mi nepřísluší. Ale zase jsou tu dány výstupy, které má dítě splnit, mezi něž patří i to, že píše tvary písmen bez zrakové opory....a já musím zhodnotit, jak na tom v tomto směru je.

Hodnocení čtení a psaní fakt není o tom, jak se to učitelce líbí ~a~.
 sarmi 


Re: Jak byste to ohodnotili vy? 

(31.1.2015 18:21:18)
vystihlas to presne.~R^

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.