| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Paradox ráje?

 Celkem 31 názorů.
 Venca2 


Paradox ráje?  

(26.1.2015 8:29:56)
Dobrý den. Narazil jsem na pro mě velmi zajímavý článek a říkal jsem si že možná by zaujal i někoho odtud...
Osobně si myslím že skutečně odhaluje i něco o lidech samotných.

Odkaz níže.
 Venca2 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 8:31:02)
https://dennikn.sk/22911/mysi-raj-upadok-spolocnosti/?ref=top
 kosatka2 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 9:13:02)
Díky, ještě rozumím slovensky. Strašidelné.

Je tam sice ledacos zjednodušeno, ale i tak zajímavé.

Nevedia ako a prečo by sa mali zapájať do zveľaďovania spoločnosti. Rovnako ako posledná tisícka myší – posledná generácia, nevedeli nič aktívne urobiť pre svoj život, nevedeli byť pre seba ani pre spoločnosť užitoční. Najdôležitejšie bolo, starať sa o seba.
 Epepe 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 9:14:42)
Podle mě je to hoax.
Ale nevylučuju, že se mýlím. ~:-D
 kosatka2 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 9:23:04)
Wiki ho zná
http://en.wikipedia.org/wiki/John_B._Calhoun

 Cimbur 


Hoax vypadá úplně jinak 

(26.1.2015 9:28:03)
Toto je úvaha, založená na znalosti sociálních experimentů. John B. Calhoun byl americký etolog a zmiňovaný experiment skutečně proběhl. Stejně jako nové sociologické jevy mezi mládeží v Japonsku, ale i na západě existují.

Hoax je, když napíšeš, že Turci dávají do Kebabu sperma a Romové mají v lékárně všechno zdarma a tvoje kamarádka to viděla zrovna včera a pošli to dál...
 Epepe 


Re: Hoax vypadá úplně jinak 

(26.1.2015 9:40:45)
Controversy exists over the implications of the experiment. Psychologist Jonathan Freedman""s experiment recruited high school and university students to carry out a series of experiments that measured the effects of density on behavior. He measured their stress, discomfort, aggression, competitiveness, and general unpleasantness. He declared to have found no appreciative negative effects in 1975. Researchers argued that "Calhoun’s work was not simply about density in a physical sense, as number of individuals-per-square-unit-area, but was about degrees of social interaction.

To píše wiki.
 Cimbur 


Re: Hoax vypadá úplně jinak 

(26.1.2015 9:46:54)
No a jak to souvisí s hoaxem? Píšou, že o implikaci výsledků na lidské společenství existují diskuze. To je ve vědeckém světě normální. A článek, který je úvahou prostě není hoax, i když z toho nijak nevyplývá, že autorčiny závěry jsou pravdivé.
 Epepe 


Re: Hoax vypadá úplně jinak 

(26.1.2015 9:51:03)
Máš pravdu hoax to není.
Plácla jsem to, co mi první přišlo na jazyk.

Jsou prostě pochyby o tomto výkladu, tak jsem to měla napsat, ale to by zase nebylo tak stručný a musela bych se s tím vypisovat hodinu.
 Bouřka 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 9:32:50)
Hoax to není, i když nelze vyloučit, že výsledky těch studií nejsou zcela přesně interpretovaný. Ale pán existoval, experimenty dělal a uvedené jevy popsal, matně si to pamatuju ze studií,
 Epepe 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 9:45:34)
Hoax to není, to je pravda.
Ale došlo k různým interpretacím toho výzkumu, i politickým.
 úča 
  • 

Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 10:12:11)
Jj, přesně tak to je. Problematická je interpretace.
 Hr.ouda 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 10:15:46)
ona ti není ani tak interpretace, jako PARALELA - experimentu s inteligentními sociálními hlodavci a realitou v Japonských velkoměstech.

Do velkých interpretací se tenhle text nepouští, vždyť je to jen článek, vod toho sme tu ted my, abychom to intrepretovali ~t~~t~~t~
 aky 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 13:43:30)
... Ale pán existoval, experimenty dělal a uvedené jevy popsal,
Este tam moze byt aj ""ako vedec potvrdil, co potvrdit chcel a nehodiace sa ignoroval"". V kazdom pripade vytvorit a odhadnut na zaklade jedneho experimentu s xxx mysami a najdenim troch spolocnych bodov s dnesnym Japonskom prognozu ludstva je velmi revolucna vedecka metoda.
 Filip Tesař 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 13:54:14)
To Japonsko atd. bude přídavek autora internetovýho článku, ne autora experimentu.
 aky 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 14:17:24)
... přídavek autora internetovýho článku
To viem. A mnohi mu za to ""poznanie"" zatlieskaju a ocenia ""lajkom"" na FB.
 Filip Tesař 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 15:51:52)
No tak ať, vždyť o nic nejde.
 Yanull & 2 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 9:26:03)
Tak to je vážne zaujímavé.



Hoax to nie je http://en.wikipedia.org/wiki/John_B._Calhoun
 Filip Tesař 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 9:34:20)
Díky, každopádně zajímavý, zařazuju si to do knihovničky!
 Kudla2 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 10:06:22)
No, mně ten článek přijde dost manipulativně podaný....
 Hr.ouda 


mne y toho plyne,  

(26.1.2015 10:09:22)
ze vyhroceny individualismus zabiji společenství a ze individualismus je potlacovan podmínkami vynucenou spolupraci

~o~
 kosatka2 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 10:16:53)
Jasně, článek je místy manipulativní. Třeba s tím Velikonočním ostrovem.

"Když byl ostrov objeven pro Evropany o Velikonocích roku 1722, to nejhorší už bylo za nimi, a ostrov i ostrované začínali pomalu regenerovat. Malé stromky ještě někde existovaly. Příchod bělochů však přinesl další katastrofy: většinu obyvatelstva zdecimovala v 19. století jak epidemie neštovic, tak otrokáři, kteří chytali domorodce pro práci v peruánských dolech. Ve 20. století byl ostrov pronajat jako ovčí farma a eroze půdy a ničení původní vegetace pokračovalo dále. Dnes je ostrov pokryt travnatou plání. Všechny původní druhy stromů jsou dnes vyhynulé (jen toromiro přežívá v anglických sklenících)."
 Filip Tesař 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 10:23:11)
Našel jsem si původní odbornej článek a nějaký navazující, rozvinula se kolem toho docela zajímavá debata, dneska se to odborně rekapituluje trochu jinak, ale rámcově to zůstává.

Co se týče analogií s lidským světem, hlavně s konkrétníma společnostma, bych byl opatrnej a nepouštěl se do moc dalekosáhlých vývodů, byť se nabízejí. A už vůbec ne předpovědí - v tomhle je článek, na kterej se tady odkazuje, manipulativní i podle mě.

Jednotlivý segmenty (ti hikkomori, kupříkladu) srovnávat lze - myši i lidi jsou sociálně žijící živočichové, a navzdory složitosti sociální kultury u lidí je mezigenerační předávání kultury ve srovnání s tou celkovou složitostí poměrně jednoduchý, ovšem vždycky s vědomím odlišnosti myší a lidí, plus odlišnost laboratorních a reálných podmínek, zejména, ale nejenom, odlišnost vyplývající z počtu zrhuba dvoutisícový myší komunity a mnohamiliónovejch lidskejch společenství.

Historie Velikonočního ostrova v článku je čirá spekulace, jak a co tam probíhalo, s určitostí nevíme, natož aby se to dalo takto rádobyzasvěceně detailně popisovat. Až někdo rozluští kahau rongorongo, možná... Do tý doby je srovnávání historie Velikonočního ostrova s budoucím ropným zlomem čirá spekulace, vhodná spíš na nezávaznej pokec, pokud si někdo chce pro potěchu podráždit limbickej systém u kávy. Nutnost zamějšlet se nad budoucností tím nezpochybňuju.

Jinak - našly by se i další paralely, v článku nezmiňovaný, ovšem ne tak mysl burcující.
 Hanka 75 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 11:23:39)
souhlasím ve všem

napadá mne také několik otázek o pokusu
jak regulují porodnost vyspělé společnosti dnešního světa je mi jasné (antikoncepce), ale jak regulují porodnost potkani ? Když autor píše, že se růst populace zastavil (a nešlo o fázi patologického chování)

v jaké fázi byla zavedeny podmínky pro nucenou spolupráci (nebo zda byl opakován tentýž pokus, jen od začátku k napití potřebovala myš spolupracovníka) a jak tento pokus probíhal (nezdá se mi pravděpodobné, že jen nucená spolupráce by zvládla to, že se růst populace zastaví (jak ?) a potkani budou bez problémů žít a fungovat (v pokusu neměli žádné přirozené predátory, tudíž podle mne ke zhroucení společnosti muselo dojít tak i tak)
pochybuju že byť spolupracující potkani by při určitém počtu jedinců omezili páření a stabilizovali svůj počet (je tu přece také vnitrodruhová soutěž a snad předat své geny, tudíž ten, kdo by se choval sociálně a neměl potomky ve prospěch celé společnosti by přišel o šíření svých genů a takhle to prostě podle mne nefunguje), jediná regulace populace mne napadá, že zabíjeli svá narozená mláďata (ze stresu když populace i v období spolupráce příliš narostla) nebo ta slabších rodičů prostě nepřežila útoky ostatních, což už se nehodí do té paralely k lidské společnosti (a řešení lidského problému) a jednoduchý výklad článku s varováním pro lidstvo a návodem to komplije

nicméně také nepopírám, že zamyšlení nad vývojem lidské společnosti (podle mne též na rozdělení zdrojů na tomto světě) minimálně k zamyšlení je

pak mi ještě není jasné, jak zjistili, že byla ještě volná kapacita pro 3000 potkanů a růst se zastavil na 2200 (není mi jasné, jak si mohli troufnout tvrdit že kapacita pro další jedince tu ještě byla)
 Filip Tesař 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 11:26:53)
Původní Calhounův článek o pokusu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1644264/pdf/procrsmed00338-0007.pdf
 Bouřka 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 12:09:19)
Na zjištění kapacity prostředí existují postupy a výpočty,je to důležitej ekologickej pojem,obecně se to odvíjí od množství dostupných zdrojů, které v tomto případě byly zajištěny uměle, takže se to dá stanovit poměrně přesně.
Regulace porodnosti - čistě v obecné rovině lze říct, že při silně stresujících podmínkách dochází ke ztrátě zájmu o sex nebo jsou tak narušeny sociální interakce, že nedojde k úspěšnému spáření - ono se zvíře musí nějak chovat, aby na něj jiné správně reagovalo, když je chování narušené, tak to může vést k neúspěchu. Můžou tam být i jiné faktory, tohle je jen to, co mě napadá.
 Bouřka 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 12:24:51)
Jo ještě mě napadlo, že ve stresujících podmínkách může docházet i k tomu, že není správná péče o mládata, což vede k jejich vysokému úhynu, případně jsou i přímo požírána.
 Hanka 75 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 21:20:14)
napadlo mne, že to bude nějak určené, jak se postupuje, ale nejsem z oboru
nicméně zdrojem se myslí i prostor ?
a členění, uspořádání toho prostoru ?
neboť zde hlavním stresujícím faktorem nebyl nedostatek potravy, pití, ale zřejmě nedostatečný, nebo nedostatečně dobře strukturovaný prostor
tak jak lze mluvit o tom, že zvířata měla zdrojů dost, když trpěla tím, že je populace příliš početná (zřejmě nedostatečným zdrojem byl prostor)

jako důvod je zde uváděna obsazenost sociálních rolí, ale kdyby byl prostor větší k podobné krizi by nedošlo, i kdyby všechny role byli obsazeny, populace by zabrala více prostoru a bez problémů by mohli její jedinci získat své sociální role a fungovat
 Bouřka 


Re: Paradox ráje?  

(27.1.2015 11:44:53)
Prostor je taky zdroj. Členění asi spíš ne, obtížně by se to kvantifikovalo (tohle není úplně moje parketa), ale zvažování jeho vlivu by se mohlo objevit v rámci diskuse. Já studii neznám a nemám čas k ní něco dohledávat, v článku se uvádí, že chování se nezměnilo, ani když hustota výrazně poklesla, což ukazuje na to, že to nebyl jediný faktor. I když to muselo hrát velkou roli. Netuším, jak celkově byl pokus interpretován tehdy, ani jak je dnes, interpretován byl taky nejspíš i s přihlídnutím na další pokusy, které vědec dělal. Každopádně tam nejspíš hrálo roli několik faktorů, které spolu byly úzce korelovány - určitě prostor a rozdělení sociálních rolí. Umím si představit, že důležitou roli mohla hrát i nuda zvířat, která se nemusela starat o přežití a neměla nic moc, co na práci, ale to už je jen moje spekulace.
 Lady V. 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 16:56:20)
Samice potkana umi ve stresovych podminkach dobrovolne potratit neboli "ukoncit brezost".
 Kudla2 


Re: Paradox ráje?  

(26.1.2015 11:54:00)
tak hlavně tam jako paralela s lidským světem nesedí, že my se začínáme mlátit v okamžiku, kdy máme MÁLO zdrojů, ne když jich máme nadbytek.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.