| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Puberta před 100 lety

 Celkem 85 názorů.
 TiNiWiNi 


Téma: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 20:55:52)
Nedávno se tu probíral věk novomanželů asi před sto padesáti lety, který mě překvapil, měla jsem za to, že se lidé brávali mladí. A tak se zeptám taky tady, třeba máte na mou otázku odpověď ze zdrojů, o kterých nemám ponětí.
Syn se zrovna učil o typických znacích puberty a zmíněny jsou např: vzdor, ztráta autority rodičů, narušené vztahy se sourozenci, adorace kamarádů,... No a já si tak myslím na babičku a nedokážu si představit, že by babička kdy vůbec mohla odseknout "tatíčkovi", neuznávat "rozkazy", ale určitě pubertou procházela! Tak mi není jasné, jak to prožívali ti mladí dřív.~d~~d~~d~ Jak asi probíhala puberta u mládeže před 100-150 lety?
 Hana36 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:00:33)
Co já vím z vyprávění dnes dávno mrtvé paní, která byla narozena kolem roku 1900, puberta přicházela později než dnes, takže u dívek ve věku cca 15 let. Tudíž je jiné, když rodičům odsekává 11 leté dítě a o 4 roky starší slečna skoro na vdávání.
 Monika 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:02:55)
Puberta (myslím tím její fyzické příznaky) nastávala trochu později než dnes a určitě potíže se "chováním" nepochybně vznikaly i tehdy (jen se o tom možná tolik nemluvilo a nepsalo), ale na druhou stranu "děti" v chudších v této době měly už podstatné povinnosti, často pracovaly (ať už doma v hospodářství nebo námezdně, příp. ve službě atd.) nebo šly někam do učení, v bohatších rodinách do školy, penzionátu atd. Ale jsem přesvědčená, že i tak "pubertální potíže" (už jen třeba typu zabránit nevhodnému oplodňování/otěhotnění atd.) určitě existovaly.
 TiNiWiNi 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:20:07)
Právě si nedokážu představit, jak by vzdoroval dědeček, že má jít na seno nebo já nevím, nakrmit prasata. To by si jako brblal cestou, jaký má strašný život? ~d~~d~~d~
 Monika 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:26:06)
Když já myslím, že zrovna proti tomu by možná nebrblal, když viděl, že je to opravdu potřeba a je to reálná práce a musí se té v hospodářství udělat a nejspíš pracoval už od dětství (a taky už si ověřil, jak by se mu vedlo, kdyby se snad chtěl na to vykašlat). Já někde i četla, že fyzická práce (samozřejmě užitečná ne naprázdno) je pro puberťáky velmi vhodná, protože jim zvyšuje sebevědomí a snižuje potřebu se tolik bouřit proti autoritám. Dneska to je tak, že puberťáci brblají hlavně proti pokynům, které považují za "buzeraci" (tj. určovat jim, kdy mají přijít domů, kdy se mají učit, co si ne/mají obléknout atd) a příp. proti práci, kterou po nich "najednou" chceme - když to šlo bez nich doteď, že.
 angrešt 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:43:22)
S tou fyzickou prací to zní taky zajímavě a vcelku logicky.
 Alraune 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:26:43)
Můj dědeček byl synem ředitele gymnásia a celá rodina z něj byla auf... chlastal, nechodil domů, proháněl služky.
 TiNiWiNi 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:30:22)
Tedy už ve vyšším věku, nad 15 let určitě...a třeba mu puberta právě začínala, jestli se to vlastně posunulo o několik let dopředu.
 Alraune 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 22:07:24)
Jo, asi mu bylo víc, než patnáct, byl prostě na střední.
 angrešt 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:04:01)
Četla jsem, že puberta vlastně tolik nebyla, protože břímě přechodu z dětství do dospělosti neleželo na tom dospívajícím, ale na jeho rodičích a obecné společnosti a jejích zvyklostech. Dítě bylo postupně převáděno do dospělosti přechodovými rituály (v našich končinách třeba z krátkých kalhot na dlouhé, připuštěním k jednotlivým "dospělým" činnostem...atd.). A tak si, tak jako dnes, nevyvzdorovávalo dospělost proti rodičům, kteří by v něm viděli dítě, ale naopak bylo do té dospělosti vedeno.

Prý podobné byly jak třeba různé indiánské rituály přerodu v muže, ale i v některých společnostech přetřrvávají iniciační rituály v jiné podobě dodnes a tím zmírňují pubertu (poslední mi bylo řečeno mou latinoamerickou kamarádkou, prý tím, že dívky výrazně opouštějí dětství quinceanerou, tak tolik nebojují s rodiči o místo na dospělém slunci).

Doufám, že se tu vyskytne třeba Filip, ten by k tomu určitě napsal víc, já to četla jen kdysi kdesi letmo.
 Jana, 2/07+10/08+5/11 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:15:39)
No to asi jo, děvčata přecházela z krátkých sukní, na dlouhé, zahajovala společenskou sezónu, měly dost jiné starosti než boj proti rodičům.
Taky asi i přechod do nějakého učení pod autoritu někoho jiného nebylo nic jednoduchého. Mládež se nemusela tolik vymezovat.
 angrešt 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:17:31)
Mě to právě zaujalo tehdy, když mi ona zmíněná kamarádka vyprávěla, co vlastně quinceanera obnáší a jak to strašně prožívají a jak to má nejen tu děsnou parádu (jo, tu to teda má taky hodně festovní ~:-D), ale právě tu hloubku přijetí mezi dospělé, že to pro ty dívky prý fakt hodně znamená a když se jim "dospění" dostane jako pocty, tak se o to pak tak neperou, prý s tím souvisí (podle ní) i to, že latinoameričané mají prý rodiče, hlavně matku, v daleko větší úctě, než si toho ona všímá tady (žije tu už řadu let a je tu i vdaná, takže s českými rodinami v blízkém kontaktu). Nevím, nemám srovnání, ale asi na tom něco bude.
 Epepe 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:31:26)
angrešte, já naopak četla, že tehdy bylo mnohem víc rodinných tragédií. Naopak třeba na gruntech ta dětská podřízenost trvala třeba do 40 let.
Takže pak se člověk ani nedivil, že sedlák skončil se sekerou v hlavě. :-)
 angrešt 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:35:49)
Jejdamane, řekla bych, že píšeš o něčem jiném. Spíš o nepředání vlády nad hospodářstvím, ale nikoli o pubertě.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 0:24:35)
přechodové rituály nám v dnešní době velmi chybí, napsalo se toho už o tom hodně...
 TiNiWiNi 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:25:07)
Takže vzdoru je zamezeno "iniciací do dospělosti"? Barmitzvah, ta quince...ra, a podobné rituály přenesou to dítě jako oficiálně do dospělosti a tím pádem se minimalizuje vzdor? To zní fakt zajímavě~g~
 angrešt 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:33:11)
Jo, i o bar micva jsem to četla jako hypotézu, ale o quinceaneře mi to přímo vyprávěla ta kamarádka a podle její zkušenosti to prý opravdu vzdor snižuje (snižuje, ne vygumovává, samozřejmě, taky tam občas dělají alotria:-)). A zdá se mi, že na tom fakt něco je. Ono je to určité vyjádření úcty ze strany rodičů vůči tomu dítěti, které dítětem být přestává a má šanci to při tom přechodovém rituálu ustáleným a obecně přijímaným způsobem prokázat. Řekla bych, že u nás jsou děti zahrnovány spoustou lásky, ale s úctou bývá trochu boj a bývají trochu přesmoc drženy ve fázi "milovaného malého plyšáčka" (a jsem si jista, že s tím u sebe budu jednou taky bojovat~;)). Ostatně, nejen u dětí, vzpomínám si, jak nám na přípravě na manželství říkali, že v v Čechách muži z "úcty, lásky a věrnosti" nejčastěji ztrácejí lásku a ženy ztrácejí úctu.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 0:26:26)
možná i proto v manželském slibu, který jsme měli na svatbě, mi muž sliboval lásku a já jemu úctu...
 Samarlu 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 14:03:53)
My slibovali každý lásku, úctu i věrnost.
 Žžena 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 6:54:53)
Četla jsem o tom taky a právě v souvislosti s těmi indiánskými rituály přerodu v muže. Myslím, že o tom byl článek někdy loni/předloni v Reflexu, respektu nebo nějakém takovém plátku.
 Vítr z hor 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 7:51:52)
Mezi přechodovými rituály jsou samozřejmě velmi významné ty, které souvisejí s pubertou, přechod do dospělosti je v některých rituálech dokonce tak zdůrazněn, že dotyčný přijímá novou identitu nebo dokonce "umírá" a "rodí se znovu".

Quinceaňera je především ta dívka, v překladu "patnáctiletá", jinak je to fiesta de quince aňos, fiesta de quinceaňera. Označení celého rituálu jako quinceaňera není přesné.

Je to na naše poměry naprosto bombastická oslava srovnatelná s našimi hodně velkými svatbami, je určena pouze pro dívky, chlapci v LatAm podobný iniciační obřad nemají. Sice je samozřejmě určen pro dotyčnou dívku, ale v podstatě jde o jakousi reklamu na její rodinu, dokonce bych řekla, že je často určitým ekvivalentem severoamerického "potlach", kdy šlo o ohromení a zahanbení ostatních tím, že pořádající utratil a zlikvidoval obrovské množství prostředků.

Fiesta de quinceaňera se zdaleka nepořádá pro všechny dívky, pokud rodina nemá dosta prostředků, raději tuto oslavu nepořádá, než aby se říkalo, že nebyla nic moc. Nejlevnější Fiesta de quinceaňera, na které jsem kdy byla, stála asi 100.000 Kč, běžná oslava v prostředí střední třídy je tak kolem 200–400.000 Kč. Kdo nemá, často považuje za nutné se raději zadlužit, než by se nechal "zostudit" malou nebo žádnou oslavou. Hodně záleží na lokálních zvyklostech, ale ve venkovském prostředí bývá zvykem bohatě pohostit všechny, kdo přijdou (a může přijít opravdu kdokoli včetně místních ožralů, o které se pak musí postarat rodina, aby něco nevyvedli). Když rodina nemá/nechce utratit tolik peněz, nastupují alternativní metody. Známí z města (už to město je výhoda, nepředpokládá se, že by se měl zúčastnit každý kolemjdoucí) pronajali významný sál v centru hlavního města, pozvali pouze rodinu (ehm, asi 150 lidí), část jídla nechali připravit na venkově a zásadního lesku dodal fiestě známý novinář, který zajistil barevnou celostranu plnou fotografií v místním deníku.

V průběhu oslavy se odráží a symbolicky představuje místní kultura a způsob života třídy, do níž quinceaňera patří. Tento život je mnohem komplikovanější a protkaný mnohem více pravidly, než si tu dokážeme představit. Co se týče zde v diskuzi zmíněné úcty, ta jaksi existuje v celé kultuře v mnohem významnější míře než u nás. Nelze říci, že u nás se dostává méně úcty matkám nebo dětem od rodičů. Dokonce bych řekla, že nejen, že u nás se úcty nedostává celkově, ale že je zde celkem běžné i násilí jako součást jednání mezi lidmi. Náš běžný způsob jednání mezi lidmi je v LatAm často považován za urážlivý.

Nedomnívám se, že by Fiesta de quinceaňera měla až tak zásadní význam v případně méně dramatickém prožívání puberty, je pouze jedním zmnoha prvků, ale uznávám, že pro dívku, která tuto oslavu prožila (a musela se na ni připravit, často pod dozorem odborníků, asi jako na divadelní celovečerní show), jde o jeden z nejzářivějších dní jejího života. Je to den, kdy je za princeznu, je středem celého vesmíru, všichni jsou zde jen pro ni. Tato oslava zároveň vyjadřuje sílu a sepětí celé rodiny, vystupují na ní různí rodinní příslušníci a dávají najevo, že oni jsou zde pro quinceaňeru, a že je pod jejich ochranou.

Co se týče puberty a jejího prý méně dramatického prožívání v různých kulturách, dovoluji si zmínit slavnou práci Margaret Mead "Dospívání na Samoa". Harmonické dospívání dívek na Samoa, o němž psala a dlouhá léta kázala, vyvrátil později Derek Freeman v kine "Vzestup a pád antropologického mýtu". Prokázal, že místní informátoři s Margaret Mead zacházeli jaksi jinak, protože byla žena, takže jí spoustu informací jednoduše zatajili. Naopak odhalil dosti dramatickou pubertu a zároveň to, že se na Samoa zachází dosti odlišně s chlapci a dívkami, s muži a ženami – a podobně samozřejmě i v LatAm.

S podobným přístupem místních, tedy s ochranou před různými informacemi a situacemi s ohledem na to, že jsem žena, jsem se na svém terénním výzkumu setkala také. Nestěžuji si, protože můj předchůdce byl muž, který touto ochranou a informačními deformacemi sice netrpěl, ale rozstříleli mu dům.

Čili fiesta de quince aňos je sice velmi zajímavým a dechberoucím fenoménem, ale spíš bych ji studovala, co se studia kultury a též nerovnosti pohlaví týče, a nehledala bych v ní příčiny případného sladkého prožívání puberty.
 angrešt 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:04:26)
Omlouvám se za jazykové nepřesnosti a díky za bližší popis :-)

Mně to bylo popisováno právě jako značný přechodový rituál, veřejné odložení dětského plyšového medvídka, převléknutí z dětských do dospělých šatů...prostě fakt přijetí do komunity dospělých. Ale třeba se to liší krajově.
no a samozřejmě velká paráda za spoustu peněz, to rozhodně, stojí to strašně moc a musí to být oslnivé.

 Vítr z hor 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:32:54)
Samozrejme, vzdyt je to prechodovy ritual :-) jenze on jaksi neni vytrzeny ze sve kultury a ma mnoho rovin a doplnujicich aspektu.
Na tech prechodovych ritualech je vyborna jejich prehlednost a srozumitelnost pro vsechny zucastnene, to, myslim, je neco, co nam dost zasadne chybi.
 angrešt 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:42:32)
To ano, sem je to nepřenosné a ty místní rituály, které mají logické zasazení, bohužel dost vymřely.

Ale k jiné věci - odepiš mi na mail, ženo! Kterou variantu volíš, ať to můžu doklepnout a nechat přesosat ~t~
 Vítr z hor 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:57:53)
Nemuzu jedu k zubari a pisu kdyz mam cervenou
 Vítr z hor 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:41:26)
Jinak, jak to popisujes, a vzhledem k tomu, zetusim, odkud mas informace, tak se ten ritual v podstate nelisi na pomerne velkem uzemi.
A jinak je to v podstate ekvivalent uvadeni divek do spolecnosti, ktery byl zde v urcitych kruzich drive bezny.
 Alraune 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:24:42)
Zajímavé. No, ve favelách se to asi moc neslaví. Ono je to takhle nakonec se vším...
 Filip Tesař 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:49:25)
Bohužel, o latinskoamerické kultuře obecně toho vím velmi málo, ale to, co Veveru psala o M. Mead a omezení přítomné jejích pracech (nejen v Dospívání na Samoa) o ní platí a o většině antropologů z její generace rovněž. Kromě toho, že dostávali informace různě filtrované, trpí jejich práce prostě i tím, že šlo do značné míry o průkopníky terénního výzkumu, vydávali se (nejen geograficky) do neznámého terénu, měli málo možností opírat se o srovnání, a to nechávalo hodně prostoru k promítání si vlastních představ do cizí kultury, a že to často dělali docela hodně. Dneska je to lepší, přinejmenším co se toho srovnání týče,, ale taky co se týče propracovanosti metod. Ale nechci nikoho zbytečně otravovat.

Nabídl bych proto k uvažování pouze několik směrů k uvažování, částečně se navzájem překrývajících:

- naše současná kultura je hodně ovlivněná literaturou, odborně i populárně psychologickou, na druhou stranu se od generace před 100 lety silně odlišuje v míře přímého předávání zkušeností, navazujících organicky na zkušenosti předcházejících generací. Dál: oproti minulosti rodiče, kteří se s pubertou svých dětí potýkají, asi nepoměrně častěji žijí v rámci vlastní generace, zatímco předchozí generace se asi víc stýkaly s více životními stupni napříč populací (tj. staršími a ještě staršími, ale také menšími dětmi než jsou průběžně stárnoucí děti vlastní a děti zhruba stejně starých kamarádů).
Mj. i proto je puberta vnímána hodně staticky (podobně jako např. tzv. období vzdoru), jako něco, co nevyhnutelně přijde a musí se vydržet. Hledí se na ni hodně jedním zúženým pohledem - třeba jako na nepříjemný zádrhel v jinak lineární, poklidně plynoucí době mezi získáním slušného zaměstnání a očekávaným odchodem do důchodu. Dřív byla spíš jedním z jevů v populaci, která na jedné straně stále stárla a na druhé se stejně průběžně omlazovala, a v níž bylo přirozeně přítomno mnohem víc životních přechodů, spojených s novými povinnostmi, ale také právy, a které se oslavovaly za přítomnosti širší rodiny nebo obce: narození - konec raného dětství (cca 7 let) - puberta - dospělost - svatba ad. Ta rozšiřující se práva nebyla jen v právním smyslu (např. dospělost - plná právní způsobilost), ale taky v rámci rodiny (samostatné úkoly, spolurozhodování), ale i ve světě symbolickém: když to vezmeme v katolickém prostředí - konec dětství - první přijímání, jiné oblékání a účast na některých rituálech, puberta - biřmování a zase širší učast na rituálech (bohoslužebných i těch původem předkřesťanských) atd.; to tehdy znamenalo víc, jak proto, že lidé žili víc komunitně, uznání a přijetí ze strany jiných víc znamenalo, ale taky proto, že lidé byli víc závislí na vzájemné výpomoci, a to nejen na venkově, ale i mezi chudšími vrstvami ve městech, které tvořily většinu obyvatel venkova i měst. Konkrétně ten přechod spojený s pubertou mohl s sebou také nést třeba účast na tancovačkách (zábava, ale také hledání partnera, což bylo důležité zejména pro dívky, protože nevyvdanou dívku nečekával obvykle zrovna radostný život).

Problémem dneška může být jak rozvolnění vazby mezi právy a povinnostmi (např. neúměrně více práv než povinnosti, či naopak v pubertě snaha najednou naložit neúměrně víc povinností než dříve, aniž to nese podobné rozšíření práv), jiné odstupňování práv během života (příliš mnoho práv v příliš raném věku, anebo naopak poskytnutí příliš málo práv v pubertě).

- no, protože jsem se už zatraceně rozepsal a zdravím hrdinky a hrdiny, co se pročetli až sem, už jen zkratkovitě: praxe ukazuje, že pubertální vzdor směřuje často víc proti rodičovské autoritě, než proti autoritě cizí. V mnoha kulturách (a divili byste se, jak často až do moderních časů leckde taky i u nás) přebíral úlohu mentora v pubertě strýc (teta), kmotr či kmotra (což bývalí často blízcí příbuzní, právě strýc či teta).

- a ještě dovolte, abych něco vzdáleně ilustroval jedním kazašským příslovím: "Hříbě, co se vzpíná, ze stáda neuteče." Koně i lidé mají v něčem podobnou společenskou organizaci (což bylo také jedním z předpokladů úspěšné domestikace), přičemž z toho je pro toto téma podstatné, že obojí společnost je přirozeně, i když spíše volně, hierarchická. Co dělá hříbě, které se vzpíná? Snaží si vynutit pozornost, bojuje o místo na žebříčku, nebo to přinejmenším napodobuje, dává najevo, že už si hierarchii uvědomuje a je schopno se o své místo poprat. Nechce ze stáda utéct, ale zařadit se do něho. Častým tzv. zlozvykem chovaných koní je cenění zubů (případně kousání), hrabání kopyty (příp. kopání), v úvodu zmíněné vzpínání apod. Účelem není být "zlý" či "zlobivý" (oblíbená slova v této spojitosti), účelem je přimět člověka k vzájemnému vymezení pozic. Častá chyba člověka bývá dvojí: snaha odstranit tyto projevy laskavostí, což vede k tomu, že si kůň, podle svojí perspektivy, vlastně bez boje vybojuje silnější pozici a podle toho se pak chová (a snaží se člověka průběžně umravňovat, pokud ho člověk neposlouchá), anebo snaha nebezpečnost těchto projevů zmírnit omezením komunikace, většinou prostřednictvím fyzické izolace (kůň jde do boxu, ošetřování se postupně omezuje na nejnutnější úkony, vykonávané tak, aby ošetřovatel nebyl ohrožen, což může vést k upevňování stereotypů ve vzájemné, už tak silně omezené komunikaci). Nejsnazším řešením je reagovat rovněž náznakem fyzické hrozby a důsledností v přístupu (což předpokládá přirozenou sebedůvěru), a hlavně stále a průběžně komunikovat.

Není tím řečeno, že bychom u pubertálních potomků sahat po řemenu a tím se to srovná. Lidské děti taky běžně rodičům nevyhrožují fyzicky - fyzická hrozba u koní znamená prostě naznačování toho, co už dokážou. "Umět" u koní znamená hlavně fyzickou způsobilost. I puberťáci se snaží ukázat a dokázat, že něco zvládají - u lidí je tomu z valné části jinak - co umíme, je, řečeno s nadsázkou, šikovnost ve využití rukou a hlavy. Je tedy možné, že ke zvládnutí puberty dětí je potřeba, aby si rodiče věřili, že něco sami dokážou, a že to něco, co umějí, se vyrovná třebas i obratnosti, s jakou potomci ovládají počítač? A dost možná, že podobně jako u koní je chybou snažit se je získat pouze laskavostí, ústící v průběžné ustupování, ale stejně tak represívní přístup - odhánění od stáda.

Tak a teď mne zabijte, protože to nikdo stejně nedočte, navíc jsem tu půlhodinu měl dělat něco zcela jiného. P.S. Vyprovokovala mne tuším Angrešt.
 Ropucha + 2 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:55:41)
Filipe, já jsem dočetla a myslím, že jsi to dosti vystihl :-) ~R^
 angrešt 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 10:15:51)
Filipe, díky ~:-D
 jentak 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 10:18:53)
~R^ Ano, obzvlášť s těmi koňmi je ta paralela jasná. Kdo chce doma tupou ovci - nikdo. Ano, když se dítě vzpíná a cení zuby, nic nedokážu tím, že mu budu dávat jen pamlsky a nebo přetáhnu potěhem - musí to být vyvážené a hlavně - ukážu mu jasné hranice - ano, jsi tady, já Tě respektuji, ale Ty musíš zase........
Je to složité, kdyby to bylo jednoduché, už by byl návod a podle toho by se jelo.
 jentak 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 10:42:34)
No nevím, spíš je doma uplatí pamlsky, ať mají klid a venku ať pokopou a pokousají kohokoli, není to přece jejich problém. Kdo s nimi chce mít klid, ať jim rve pamlsky horem dolem, když to funguje.
 Veveru 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 15:00:38)
"nevyvdanou dívku nečekával obvykle zrovna radostný život"

To je prosím záležitost velmi subjektivní a navíc záleželo na konkrétní situaci. Mnohokrát naopak je/bylo mnohem výhodnější se neprovdat. Například v situaci velké nerovnosti pohlaví (což je i v oblasti, kde se slaví jinde zmíněná Fiesta de quince aňos) záleží na tom, jestli se dívka vůbec setká s mužem, kvůli kterému by chtěla riskovat současné jistoty a v podstatě svůj budoucí život. Otec má povinnost ji živit a pokud je předpoklad, že po něm bude i slušně dědit, nemá důvod se vdávat kvůli vlastnímu zajištění. Naopak by mohla mnoho ztratit - ženich by mohl utratit její věno a nechat se od ní živit, otec by ji v případě krachu manželství nemusel přijmout zpět a manžel by si s ní mohl dovolit nakládat ledasjak, třeba ji nechat sterilizovat, provést potrat, nutit porodit 10 dětí a přívést do domu pár levobočků, ať se stará (pro muže má většinou větší hodnotu dítě než vlastní žena).
Totéž se týká třeba slušně vzdělané ženy z indiánské komunity, tato žena třeba vysoce převyšuje vzděláním a nároky muže ze své komunity a nenalezne sobě rovného, míšenec si ji kvůli rasovým předsudkům nechce vzít a ona se docela slušně uživí sama. Kdyby nastal ekonomický problém, pořád má ještě bratry, kteří by se o ni postarali. Proč by riskovala?


Příběh s koňmi mi připomněl teorii prodlouženého dětství u člověka, tedy skutečnost, že lidský potomek je mnohem déle než mláďata jiných druhů menší a fyzicky slabší než rodiče - to umožňuje převahu rodičů po nutnou dobu, kdy mohou rodiče do svých dětí "namlátit" nadbiologickou vrstvu, tedy kulturu ~;)
 jentak 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 15:12:45)
Tak asi jak kde. Našim vadilo, že když jsem konečně dospělá a vydělávající, chci odejít z domu - konečně jsem mohla se plně zapojit do péče o domácnost a mladší sourozence a něco přihodit do rozpočtu a já ne. Přišlo jim to děsně nefér.
 Filip Tesař 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 15:50:30)
"To je prosím záležitost velmi subjektivní..."

Pardon, vycházel jsem z toho, co jsem přečetl o českomoravském venkově konce 19. a počátku 20. století (podle úvodního příspěvku - nedošlo mi, že bych měl zdůraznit, že to katolické prostředí se týká našich, ne např. latinskoamerických končin), Záleželo samozřejmě na konkrétní situaci, ale často bývalo postavení neprovdané dcery problematické.

"Příběh s koňmi mi připomněl teorii prodlouženého dětství u člověka, tedy skutečnost, že lidský potomek je mnohem déle než mláďata jiných druhů menší a fyzicky slabší než rodiče - to umožňuje převahu rodičů po nutnou dobu, kdy mohou rodiče do svých dětí "namlátit" nadbiologickou vrstvu, tedy kulturu"

Já se setkal jen s teorií, podle které jsou lidští potomci menší spíš proto, protože jejich energetický přínos komunitě je nepoměrně menší než spotřeba (tj. zajistí mnohem méně jídla, než samy snědí, jsou dlouho čistými příjemci), a dlouhá doba dětství je přitom nezbytná k osvojení si znalostí zajištění obživy (a dalších znalostí nezbytných k životu). Lidé získávají obživu ve velmi širokém spektru potenciální nabídky, a současně většinou podstatně sofistikovanějšími způsoby než kterýkoli jiný živočišný druh.

Tady mohu pouze zprostředkovat teorie jiných, čistě soukromě a laicky se mi zdá jako vysvětlení pravděpodobnější (jednodušší), že menší tělo a v poměru k němu velký mozek jsou za předpokladu dlouhého dětství evolučně výhodné, než že by fyzická převaha byla nutná k tomu, aby rodiče předali potřebné znalosti potomkům. Ale mohu se mýlit.
 Horama 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 13:19:23)
Zní to logicky. Taky když uvážíme, že tyhle přechody mezi dospělé zřejmě bývaly a jsou datovány v životě toho člověka o dost dříve, než kam posouvá "dospělost" naše zákonná norma. My vlastně uznáváme člověka za dospělého až po pubertě, tyhle rituály ale byly směřovány do věku probíhající puberty (z hlediska pohlavního dospívání) a vlastně opravdu uznaly člověka pomocí zkoušky za dospělého dříve, než by ho napadlo se o to začít hrdlit.
 TiNiWiNi 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:28:07)
Takže kluk v pubertě už to dál nemohl vydržet, sbalil se a šel...a byl rázem dospělý.
 Epepe 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:24:01)
Blbě. :(
Buď člověka zlomili, nebo odešel od rodiny.
 x x 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 7:42:18)
Zato dneska, abychom je "nezlomili", tak je necháme dělat co chtějí, hlavně, aby tím neutrpěla jejich "osobnost". Já si hlavně myslím, že dřív neměli dospívající na kraviny moc času. Asi to strašně záleží na tom, co takový puberťák dělá. Jesti zevluje někde s partou, nebo má třeba nějaký koníček. Já jsem celou pubertu trávila v jezdeckém oddílu, večer jsem přišla domů tak utahaná, že jsem na nějaké krávoviny neměla čas. Umyla jsem se, najedla a buchla sebou do postele.
 Cimbur 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:30:07)
Však jsou romány o divkach pro dívky z tté doby.
 TiNiWiNi 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:32:34)
Já nevím, jak bych hledala tu správnou knihu, kde by se probíraly vnitřní pocity 13-16-ti leté dívky. A ještě 100 let starou. Nemám přístup.
 M.Butterfly 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 0:24:39)
Svéhlavička - četla jsem to jako mladá a dalo se to... K dívkám v penzionátu se chovali jako k dospělým. A ti dospívající měli samozřejmě výchovou danou úctu k dospělým.
 Eržika. 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:36:25)
Moje prababička se narodila 1900,a byla vychovaná v německé klášterní škole - tam jí myslím nějakou pubertu pěkně zatrhly. ~j~

Nicméně měla zajímavý život a dožila se 96 let. A poslední léta mluvila dost německy i francouzsky a skoro nikdo jí nerozuměl. ~;)

 Alraune 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:41:25)
Tak ve vězení ti také leccos zatrhnou a neznamená to, že nemáš touhy a pocity. Já jsem žádným obdobím vzdoru neprošla, v té době mi umřela matka, jestli jsem k něčemu pociťovala vzdor, tak k osudu, ale samozřejmě jsem taky dospěla, jen ne vymezováním, ale ostrým zlomem.
 TiNiWiNi 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:41:58)
Takže puberta je tedy "moderní diagnoza pro neuctivé jedince"????~e~~e~~e~~e~~e~~e~
 angrešt 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:45:21)
Cože? Nerozumím.
 TiNiWiNi 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 22:31:25)
Znaky puberty, o kterých se syn učil, jsou moderní definicí, která by před 100lety byla nepochopena...nevím. Stále nemám jasno, jestli ty vnitřní pocity existovaly, i když bývaly potlačeny úctou ke starším, autoritám (nebo strachem?), větší zodpovědností. Četla jsem, že v pubertě funguje mozek jinak, a jestli to tak vždy bylo, nebo jsou to moderní "výzkumy". A nebo to našimi praprarodiči taky pěkně mlátilo??~d~~d~~d~~d~
 Marika Letní 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 22:34:38)
Pocity měli taky, ale projevy vůči rodičům byly jiné než dnes. Není to sice před 100 lety, ale co třeba taková Prima sezóna od Škvoreckého? Tam to s ním v době 2. sv. války mlátí dost ~b~
 TiNiWiNi 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 22:41:16)
Dík za tip, znám, ale nečetla jsem.
 Alraune 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:29:24)
Jasně, že mlátilo :) Mlátilo to s nimi i ve starověku :D
 Alraune 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 22:12:14)
A proč si myslíš, že dříve byly děti nějak extra uctivé? V kolonkách bys asi žádnou přehnanou uctivost nenašla. Naopak, i dneska se v normálních rodinách chovají děti k rodičům slušně.
 jentak 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 10:13:18)
Já si nemyslím, že dnes jsou děti horší. Nejsou, jen mohou si dovolit říct NE, tenkrát to neřekly a rodičům děti vykaly.
Znám jen rodiny, kde děti neposílají své rodiče v pr.el temnou a chovají se slušně, i když svoje NE říkají dost nahlas. A co? Chceme dneska ustrašený loutky, který v případě jakéhokoli odporu přetáhneme potěhem? Kdo chce, může si to doma tak udělat. Já nechci a jsem ráda, že dítě umí diskutovat a i říct NE, protože já jako holka nemohla, i když jsem rodičům nevykala.
Většina dětí je slušných stejně jako většina slušných dětí byla i tehdy. To je celý.
 Ropucha + 2 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 21:50:41)
Zajímavé téma ~R^
A zajímavé vysvětlení, co píše angrešt. Potvrzuje mou domněnku, že pro děti není ideální "bezstarostné dětství" naplněné jen školní docházkou a zábavou a nicneděláním. Mám děti právě v pubertě a jak dorůstaly, nabývala jsem postupně přesvědčení, že by byly nejšťastnější a nejspokojenější, kdyby se mohly postupně začleňovat do činnosti dospělých. V mladším školním věku o to děti obvykle velmi stojí, ale málokdy mají příležitost, a pak se to bohužel přehoupne v tu pubertální lenost a negativismus a vymezování se. Ano, dává to smysl, děti jsou pořád řízeny a "buzerovány" a mají vymezené hranice mimo náš dospělý svět a přitom by už dávno zvládly být jeho platnou součástí. Pak se to podle mě zvrhává v druhý extrém, kdy se v té dětské roli bez zodpovědnosti uvelebí a bojí se dospět ještě kolem třicítky.
 withep 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 22:16:47)
Souhlasím, pěkné téma. Další o tom, jak dnes nevhodně zacházíme s dětmi. Nejdřív jim nedovolíme být plně dětmi (nejdřív neustálý tělesný kontakt, potom prožívat vztek, testovat hranice, volně si hrát v podnětném prostředí, být tady a teď, nutíme jim naše dospělé pojetí času...), a potom nevidíme, jak se mění v dospělé (a že se nemohou správně přerodit v dospělé, když nemohli být prve správně dětmi). Jako by puberta, jak ji známe dnes, byla projevem patologie. Připomíná mi to Rebecu Wild, její vývoj organismu zevnitř, který sám od sebe probíhá správně, pokud k tomu má vhodné podmínky a není do něj nevhodně (direktivně) zasahováno, a který probíhá ve fázích, v nichž se potřeby organismu/dítěte/člověka postupně mění, a pokud v některé jeho fázi nejsou uspokojeny, budou se dál hlásit v dalších fázích a budou je narušovat...

Já jsem v pubertě měla fyzické i tvůrčí práce dost, a nejspíš mi to velmi pomáhalo, ono uspokojení z dobře odvedené práce je blahodárné v každém věku. Ale vzdorovala jsem taky, a fest - přirozeně, právě proti direktivnímu a onomu "převrácenému" zacházení mé matky. Vůči otci jsem nevzdorovala, ten mi umožnoval si v sobotu pořádně máknout, k večeru se projet na koni a v neděli odpoledne malovat.
 Alraune 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 22:20:50)
Já si myslím, že největším problémem dneška je to věčné meditování, jestli s dětmi "zacházíme" správně. Nestačí se prostě vykašlat na poučky a chovat se přirozeně?
 Pruhovaná 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 7:53:50)
~R^
Pokud ale někdo nejí přirozeně tyran jakéhokoliv druhu nebo manipulátor...
 withep 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 8:19:37)
Doteď jsem se nevzpamatovala z toho, jak se mnou "přirozeně" zacházela moje matka, a musím se občas vědomě hodně snažit, abych se svými dětmi nezacházela stejně. Ty vzorce jsou taaak zaryté pod kůží, že bych nad sebou někdy brečela, když se slyším a záveň cítím, jak jsem se tehdy cítila jako malá, jak se asi zrovna cítí moje děti, a jak s těmi pocity naloží...

Někdo má to štěstí, že mu to jde samo od přírody, někdo ne. Jen nevím, jestli gratulovat těm prvním, když si nedokážou pomoct a potřebují nad těmi druhými ohrnovat nos.
 Ropucha + 2 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:28:46)
"Nestačí se prostě vykašlat na poučky a chovat se přirozeně?"

Alraune, bylo by to určitě nejlepší, ale je otázka, co je to to "přirozeně" a jestli to všichni vědí a dokáží uplatnit ~d~
Myslím, že v rodičovství se hodně opakují naučené vzorce a ne každý rodič poslouchá vlastní intuici a tzv. zdravý selský rozum. Často prostě jede tak, jak to bezděčně odkoukal ve vlastní rodině.
 Marika Letní 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 22:32:23)
Já myslím, že chudí neměli moc času na rebelii vůči rodičům. Museli přiložit ruku k práci od malička, aby přežili. Vždyť i letní prázdniny byly proto, aby děti mohly pomáhat při sklizni. Tedy spíš, do školy by je rodiče nepustili, potřebovali je na práci. Bohatá smetánka a šlechta, tam to asi bylo podle výchovy v konkrétní rodině.
 TiNiWiNi 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 22:39:21)
Ano, tak to vidím i já...ale taky jsem si myslela, že před sto lety se lidi brali v 17-22. A Monty tu dala nějakou tabulku a ...omyl!
A jestliže je puberta fyziologickou změnou, tak jí procházeli i naši předci. A jak jim tedy vnitřně asi bylo??? Zatím se mi jeví přechod DÍTĚ - DOSPĚLÝ pomocí rituálů, jako nejpřijatelnější...ale tím pádem se puberta nekonala~5~
 vertigo 


Re: Puberta před 100 lety 

(25.3.2014 23:28:14)
Ty rituály zní zajímavě, jen by mě zajímalo, jak by měl takový rituál vypadat v dnešní době prakticky? Sukně se nosí libovolné délky, na první menstruaci nevidím nic moc k opěvování ani slavení, plesy už taky nejsou to, co bývaly... tak nevím ~d~
 Pruhovaná 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 8:06:24)
No a to vymizení rituálů je právě průšvih, a když se k tomu přidá negativní vztah ke svému tělu (to o menstruaci, co píšeš, je úplně smutné), tak to ti puberťáci fakt nemají lehké.
O rituálech přechodu v dospělou osobu krásně píše J.Š.Baar v Chodské trilogii - Hanýžka se stala "dívčí" a maminka jí krásně poučovala, jak se teď musí chovat (už ne jako dítě!) a o Velikonocích se šla sama za soumraku ponořit do potoka, aby... Bylo to velmi působivé.
 vertigo 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 14:26:11)
Já ke svému tělu nemám negativní vztah, jen nemám potřebu tu menstruaci kdovíjak prožívat, beru to jako nutný zlo (před porodem jsem mívala MS dlouhou a bolestivou, to na nějaký slavení nebývalo). Pokud to beru z pohledu přechod dětství-dospělost - menstruovat jsem začala v 11 letech a dospělá jsem si opravdu nepřipadala. To bychom mohly oslavovat i první chlup v podpaží, když to nadsadím ~t~
 Liki + dcera 8/11 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 8:16:29)
Myslím si, že první menstruace by se oslavit měla. Moje první menstruace proběhla bohužel v tom duchu, v jakém to vidíš ty - že není moc co opěvovat. To teda sakra je. Vždyť z děcka se stává žena, která může otěhotnět. To mi tedy opravdu nepřipadá jako maličkost.
 a je to? 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:11:00)
Pamatuji si, jak jsem to dostala poprvé. Máti po mně hodila vatový vložky, zeptala se mě, jestli vím co s tím a tím to skončilo.
Naštěstí jsem tenkrát kolem sebe měla dvě úžasné kamarádky, které si o tom měly s kým promluvit. Tak jsme si o tom pokecaly, zašly do cukrárny a holky mi tenkrát řekly: vítej mezi dospělými. Tak nějak to totiž oslavily se svými maminkami.

A já jsem jim za to zpětně moc vděčná a vím, jak to se svými dětmi 100% neudělám.
 Winky 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 4:48:06)
no, historik nejsem, přesné informace nemám. Ale tipla bych si, že nějak růžové to taky nebylo. Třeba jsem dceři pomáhala vytvořit referát o B. Smetanovi, a ten podle mě vzdor měl a pořádný - škola mu moc nevoněla, vystřídal jich 5 a to jen proto, že tatínek mu teda kryl záda a když synáčka z nějaké školy vylili, tak mu zařídil jinou, a i tak se "bouřil" (nechtě být úředníkem ale muzikantem, nakonec se mu vzdělání samozřejmě hodilo když chtěl být dirigentem, ale v mladické nerozvážnosti školou pohrdal).

S tím zapojením do "práce" respektive nějakého užitečného fungování souhlasím - mít na starosti "jen" studium podle mě není dost, pro puberťáka. I když má třeba koníček kterému se hodně věnuje (což je chvályhodné). Ale takové ty všednodenní starosti a přebírání zodpovědnosti za ně - to je podle mě nutnost, aby si člověk pak sám se sebou poradil v životě. Dospělý má práci (puberťák má studium), dospělý má koníčky (puberťák může mít též), ale dospělý má mít přehled i o těch každodenních detailech, jako že prach sám od sebe nevysublimuje, prádlo se samo nevyskytne čisté ve skříni a jídlo se nezjeví na talíři lusknutím prstů, plus finanční plánování, vytvoření jakéhosi "rozpočtu" a tak. Argumentaci typu "tyhle služby si zaplatím" upřímně nesnáším - i kdyby tomu tak v určitém období bylo (celý život asi těžko), tak pokud člověk nechce být figurka se kterým každý hýbá jak se líbí jim, musí mít o daných věcech přehled, představu, nenechat se opít rohlíkem těmi poskytovateli služeb.
 Lída+2 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 7:06:17)
TiNiWiNi , sice to není 100let,ale malinko míň....

ale rodiče s nima jednali jinak......né jako s miminkama ještě v 14-15letech....takže se nemuseli tak bouřit.....tatínka a maminku ctili a co řekli bylo svatý i když už byli dávno dospělý.....a bylo jim třeba 50~;)

A něco na tom co tu někdo psal bude, tuhle jsem se málem zadusila oběděm, když jsem se dověděla, že dcera 12letá jedné známé už dělá sama celou svačinu...na dotaz jak celou...".no my jsme ji dovolili řezat ostrým nožem..."(báli se s manželem,aby se neřízla) ~8~
A tento přístup...skoro ve všem je pak o tom, že se ty děti bouří...a se jim teda nedivím......, když s nima rodiče jadnají jak jednají.....
 Liki + dcera 8/11 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 8:04:41)
Tak teď nevím, co si mám o sobě myslet, když své 2,5leté dceři dovolím nakrájet si okurek klasickým nožem ~f~ ~:-D
 Lída+2 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 10:15:04)
jo to mě napadlo taky~t~~t~~t~~t~

Dověděla jsem se, že jsem neopatrná.....
 jentak 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 10:40:44)
Nic - každý dítě je jiný. Některý tohle zvládne bez ztráty kytičky a jinýmu hrozí, že se probodne. Já trnu doteď, starší syn si ve 13ti letech probodl nožem ruku při vykrajování jablka. 1000x jsem mu to ukázala, ale změnily se podmínky a už to bylo. Mladšího syna jsem zas neustále napomínala - neběhej jak šílený /třeba v nevhodných podmínkách/. Některé dítě se jen tak trochu oplácá, on ne, on se zabije než získá zkušenosti. Kolik dětí znáte, že upadlo a o debilní roh tvárnice si rozřízlo bok - jasně, nebyla to rána jak nožem, ale řešilo se chirurgii, co s tím, šít - nešít, jak se to stalo, proč se to vůbec mohlo stát apod. Takže já si kvůli zachování života mých dětí a mých nervů ponechám takové nebezpečné činnosti svých dětí na pozdější dobu bez ohledu na to, zda to jiné zvládnou dřív.
 jentak 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 14:34:24)
Nejsou tak těžcí raubíři, že by zabodli někoho v okolí, to spíš sami sebe. Já to prostě nebudu riskovat. Nicméně na táboře jsem zjistila, že většina dětí neumí ukrojit chleba a rozkrojit rohlík bez toho, aby měl dospělý pocit, že hodlají spáchat harakiri. Já to prostě neriskuji. Na druhou stranu umějí štípat dříví, což neuměl i lecjaký kluk z vesnice. Tak to nehrotím. Ta bodnutí a řezné rány jsou dost bolestivé a hojí se dlouhou - a šití taky není nic moc, oni k tomu dospějí sami /k té zkušenosti/. Jo, něco krájet na prkénku, to vcelku jde, ale jakmile to mají mít jen tak v ruce - to opravdu ne.
 jentak 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 14:57:51)
Ne - to jsem nemyslela - ve dvou letech se sekyrou~t~ Asi taky od první třídy - sami chtěli, kupodivu jim to šlo - pochopili, jak stát a co dělat, aby se nesekli do nohy nebo ruky - ale ten chleba - to je bída pořád~t~
Přijde mi, že štípání dříví narozdíl od krájení chleba či rohlíku nemá nic společného s jemnou motorikou - tam jde o přesnost a odhad dopadu a síly - asi~d~
 jentak 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(27.3.2014 10:07:47)
Šuplíku - tím se netrápím, myslím, že bez krájení chleba se obejde a obejde se i bez dalšího krájení, pokud ne, naučí se. Taky mi říkali, že jsem ničemná a že ........ - no a když nastala potřeba, naučila jsem se. Bude to stejný. Pochybuju, že bude v 18 letech chodit k sousedům, zda by mi někdo neukrojil chleba~t~
 Eržika. 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 8:08:54)
Máš pravdu, můj dědeček rodičův vykal - maminko, taínku - vy...
 Sam01 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 8:03:49)
Na pubertu nebyl čas.
Moje babička třeba od 12-ti let sloužila. Věděla, že pokud si na sebe nevydělá, tak bude mít hlad a to ze svých peněz ještě posílala rodičům.

 Ropucha + 2 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:38:45)
"důležitý je díl samostatnosti, zodpovědnosti a práce, který puberťáci tenkrát měli a dnes to od nich odsunujeme na vyšší věk"

Šuplíku, souhlas.

Oni se potřebují nějak uplatnit, vydobýt si vážnost a přijetí od společnosti, a kdo zrovna není schopný vyniknout ve sportu nebo v hudbě apod. nebo se nevyžívá ve studijních úspěších, má to těžké, protože prakticky nemá žádné vhodné pole působnosti. Pak holt se ty děti snaží uplatnit a prosadit rebelováním bez příčiny a budováním vlastních subkultur, ve kterých mohou mít nějaké pro ně důstojné postavení.
 Mr. Miçkey 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 8:50:07)
To ti reknu zcela presne, moje babicka (nar. 1913) utekla ve 13 ti letech na kole z vesnice do Prahy (cca 100km) kde zila jeji starsi sestra~:-D nejak se uchytila jako sluzka mezi prazskou smetankou.
 TiNiWiNi 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 20:59:32)
Děkuji za osobní příběh, to znamená, že pubertou zřejmě procházela.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 8:59:03)
Nevím jak před 100, mohu předat vyprávění babičky ( ročník 1933), jejíž rodiče byli sedláci. Když přišel čas zábav, mohla chodit, ale otci slíbila, že bude do půlnoci doma. Často to nedodržela, to pak vklouzla domů jako myš, usnula ve 3 ráno a ve 4:30 ji tahat tatínek z postele, že je potřeba dojit krávy a chystat se na sena ( v létě). To říkala, že bylo šílený, ale nesměla na sobě dát nic vědět.
Jo a potom byli taky nezodpovědní, jelikož se prý s dědou vůbec nechránili ( x let), naštěstí se jí povedlo otěhotnět až po svatbě.
 Ropucha + 2 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 9:44:25)
Margotko, já myslím, že to užívání si probíhalo tehdy úplně stejně jako dneska, ale jak popisuješ, děti měly své povinnosti v rámci rodiny a většinou to byly povinnosti související přímo se zajištěním existence rodiny, takže nejspíš neexistovalo se z nich vyvléci.
Mladí se i tehdy zkoušeli stavět na zadní a měli spory s rodiči, pak holt odcházeli z domova, jak tu někteří také popisují, a museli si svou existenci tvrdě zajistit sami.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 13:13:56)
Tak jsem se dost nasmála, protože podmínky tvé babičky (ročník 33, vesnice) byly dost podobný mým podmínkám (ročník 64 a velké město).
Směla jsem v pátek a sobotu na zábavu nebo prostě s kamarády, ale byly podmínky, které jsem musela splnit:
V pátek musel být můj díl úklidu hotov, než půjdu. Naši mají barák, takže "můj díl" byly 3 ložnice, předsíň, WC a koupelna (tedy v podstatě třípokoják bez kuchyně :-) ). Musela jsem mít vysáto, utřený prch, vytřenou koupelnu a wecko, vyleštěné kachlíčky a sanitární keramiku. Bylo toho docela dost.
Pak jsem směla jít.... ALE ráno jsem musela vstat nejdéle v 9, protože byla práce na zahradě, nebo vaření. Se sourozenci jsme se střídali, takže někdy jsem v sobotu měla na starost vaření, jindy pomoc na zahradě a vaření v neděli. Přes povinnosti nejel vlak a kdybych odflinkla učení a přinesla horší, než 3, tak další víkend žádná zábava nebyla, abych měla čas na učení....
Je zajímavé, že mi nějak přišlo normální, že mám povinnosti a že musím mít nějaké výsledky ve škole. A to i přes to, že tolik povinností moji spolužáci neměli.
A moje maminka opakovaně pravila (v době mojí dospělosti), že si nevzpomíná, že by měla s mojí pubertou jakékoli potíže.
Navíc si vzpomínám, že moji kamarádi a spolužáci mluvili často o svých rodičích dost hnusně, přišlo mi to od nich fakt blbý - mluvili o rodičích jako o blbcích a pitomcích... Nevážili si jich, i když do očí by jim to asi tehdy neřekli (na rozdíl od dnešních teenagerů). Mne by takto o rodičích mluvit, ba ani myslet vůbec nenapadlo. Moji rodiže byli o dost starší, než měli moji vrstevníci - naši mně měli po čtyřicítce. Měla jsem a mám s nimi moc pěkné vztahy a dodnes si hodně rozumíme. Jejich výchovné metody byly asi dost přísné, ale spravedlivé a já je akceptovala - a v podstatě je i uplatňuji u dcer.
 jentak 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 14:46:39)
Simčo - já a i moji kamarádi to měli podobné - většinou uklidit, vytřít /u nás ještě napastovat podlahu/, prach utřít, vyluxovat...... učení bylo jasný - no a pak můžeš. A i když jsem měla s našima spory, tak jsem ani já ani žádní mí kamarádi o rodičích nemluvila hnusně - to se nenosilo. U nás byl ale ten problém, že já byla na práci velká /pochopitelně, jsem nejstarší/, a na odpovědnost malá /pochopitelně, až ti bude 18...../ a vnímala jsem negativně, že mladší sourozenci měli stejná práva jako já, ovšem povinnosti žádné.
A co mi teda vadilo - styl - já to chci udělat teď hned - jako by se to mělo příštích 15 minut po.........
Nemyslím si, že bych vychovávala děti stejně, spíš naopak. Mají větší volnost a větší prostor k diskuzi - to je to, co mi chybělo - a asi proto byly mezi mnou a rodiči takové spory.
Když se mám připodobnit k tomu hříběti, tak já byla nejdřív nenápadná, pak jsem kousala a kopala a vzpínala se, cukrátka nebyla, spíš si mě nevšímali, abych "ošetřovatelům" neublížila a jakmile jsem měla příležitost, opustila jsem stádo.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 17:57:01)
No tak u nás vylo striktně jasné, že ti starší mají více práv, ale i více povinností. A tak jsem to vedla i u dcer. A úkoly byly dané dopředu a bylo čistě na mně, KDY to udělám. Taky jsem neměla ráda, TEĎ HNED, takže jsem to holkám nedělala... Prostě "během odpoledne utři nádobí". Jenže - starší šla hned, aby to měla z krku a třeba nezapomněla. Mladší měla vždy "něco důležitějšího" a vždy zapomněla. takže u ní nastala metoda "do tolika a tolika hodin udělej..." a pokud ne, tak se přidal další úkol :-). Naučila se nezapomínat, neboť z jednoho úkolu byly pak 3 nebo 4 ~t~
 Mili+2 


Re: Puberta před 100 lety 

(26.3.2014 19:47:38)
Treba Kaja Marik pubertu vubec nemel.~t~ To Foglar aspon nejake naznaky vylicil, treba v Devadesatce nekteri hosi mluvili obhrouble.~t~
 jentak 
  • 

Re: Puberta před 100 lety 

(27.3.2014 10:04:30)
Jo - jenže u nás to bylo tak, že i když jsem si svoje udělala, tak mí sourozenci ne, protože večer to bylo - a když jsi měla svoje hotový, tak proč jsi neudělala to jejich a nechala jsi to na mámu. Argumenty se nepřipouštěly.
Ale je pravda, že já to dělám taky podobně jako Ty - do té a té doby musí být hotovo to a to a víc se o tom nebavím. Pokud to pak není, nerozčiluju se, dítě to musí jít ovšem udělat hned a navíc dostane nějakou práci mimo plán - to aby příště nezapomínaly. To funguje.
U nás doma to bylo tak, že kdo co neudělal, to udělala mamka bez řečí sama a když byla frustrovaná, tak to na všechny vykřičela. A když jsem se ptala, proč neřekne, když chce něco udělat, tak na to odpovídala, že nebude nikoho prosit, že každý má vědět, co má dělat /no pardon, já to sama od sebe nezpoznala ani jako holka, ani teď - pokud to není moje práce a taktéž nepočítám, že v mém okolí sami ostatní poznají, co bych asi tak ráda/. Ale u naší mamky to je marný - ona se tak chová doteď, tchýně taktéž - to je asi nějaký generační stereotyp.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.