| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Může disponent nakládat s účtem, jehož majitel zemřel?

 Celkem 17 názorů.
 Violka1985 


Téma: Může disponent nakládat s účtem, jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 15:55:48)
Nedávno došlo v naší rodině k úmrtí, v brzké době asi budeme vyzvání k účasti na dědickém řízení. Dispoziční právo cca měsíc před smrtí jeho majitele získala ještě jedna osoba (to je asi jen "náhoda"). Našla jsem, že od roku 2005 se účty nezablokovávají, pokud na nich existuje dispoziční právo ještě pro někoho dalšího. Důvodně se obáváme, zda ona osoba "nevyluxovala" mezitím účet, zda odcházely platby za nájem atd. Nikdo nám do projednání dědictví nic neřekne.

Vím, že notář bere v potaz stav účtu ke dni smrti majitele. Můžeme, jako oprávnění dědici, požádat notáře, aby si na projednání nechal vyjet výpisy i za následující měsíce, abychom viděli, jaký tam byl pohyb a zda mu nebudeme platit odměnu z něčeho, co na tom účtě už ani nebude?! Pokud účet zdědíme, bude na něm stále figurovat onen disponent, který do nabytí právní moci stále s účtem může nekládat?!
Děkuji všem, kdo se v tom orientují, za radu.
 Violka1985 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 15:58:16)
ještě dodatek - odměna notáři se bude počítat z majetku ke dni úmrtí, takže když na účtě bude ke dni úmrtí např. 500 000 kč, tak se to bude brát z toho. On pak do usnesení uvede, že se to bude dělit rovným dílem mezi 2 pozůstalé děti, ale co když už na účtě těch 500 000 nebude? Jak se to tedy bude dělit? A kdo to vlastně bude odesílat? Ten disponent?~a~
 Astrid 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 16:03:57)
Nedavno probehla tiskem kauza, ze disponent vybral z uctu po smrti majitele penize.
Bylo to souzeno jako kradez, a ten kdo je vybral... a nebyl soucasti dedictvi je musi vratit.

Stav pro dedicke rizeni je ke dni umrti.
Poplatky nevim.
 Violka1985 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 16:05:46)
Ona ta osoba bude součástí dědictví, ale všechno přece vybrat nemůže?!
Jde mi právě o to, jak vůbec zjistíme, že se s účtem něco dělo....zda můžeme předem notářce zavolat a poprosit ji, aby si sehnala výpisy, protože daná osoba je dobrovolně asi nepředloží...~:(
 Pollyenka 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 16:20:29)
Myslím, že pokud má dispoziční právo k účtu, tak z něj může čerpat finance, asi ne po smrti majitele,ale před smrtí majitele určitě. Protože pokud dostala osoba dospoziční právo, pak jej dostala se souhlasem majitele a má možnost na účet sahat.
 Pollyenka 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 16:21:41)
Do dědictví se počítá to, co je na účtu v den úmrtí.
 vera 
  • 

Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 16:20:50)
Disponent může s účtem v případě smrti nakládat jen pokud je to výslovně uvedeno ve smlouvě o účtu, ( jinak je účet zablokován) do dědictví se započítává stav účtu ke dni úmrtí ( notář si od banky vyžádá), pokud by se s účtem dělo něco nekalého, dá se to lehce zjistit. Majetek se včetně účtů a nemovitostí (a všech i oprávněných dědiců) předběžně sepíše při první schůzce u notáře, na kterou je nejdřív pozván obstaravatel pohřbu.
Bohužel to vím zcela přesně, zemřel mi před rokem manžel.
 Phillips 
  • 

Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 16:27:10)
Vero, a muze disponent manipulovat s penezi na uctu i po smrti majitele? Za predpokladu, ze se jedna o manzele? Mame tusim nastaveno, ze i po smrti budou z uctu nadale odchazet zadane platby a la inkaso, telefon, ael zajimalo by me, jestli muzu provadet i jine operace, pripadne vybrat hotovost. Dekuji.
V tom zminovanem pripade v tisku slo myslim o to, ze disponent nebyl zahrnut v dedictvi a proto nemel narok po smrti majitele disponovat s uctem.
 Dana 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 16:47:15)
Právě u tohoto případu říkali, ze smrtí majitele úctu zaniká dispoziční právo a nesmí se s účtem nijak nakládat. Kolegyně co sla do důchodu si po radě soc. pracovnice založila si svůj vlastní účet, protože po smrti manžela se do dědictví započítává vše co je na účtu a pokud jsou další dědicové, tak se děli mezi ne částka, která byla na úctu v den smrti. Takže pokud partner má děti z předešlých vztahů, dědí vlastně tvoje peníze a nikoho nezajímá, ze ti tam chodila i tvá výplata.
 Kreaty 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 17:05:11)
no tohle je hrozný ~n~~n~
 ataner+4 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 17:09:39)
Protože mám poměrně čerstvou zkušenost s řešením dědictví potatínkovi, podělím se o zkušenost. Dispoziční práva k účtu zanikají smrtí jeho majitele. Trvalé platby a např.SIPO běží dál. Je úplně jedno jestli mají manželé společný účet nebo každý svůj vlastní. Před samotným dědickým řízením se vypořádává SJM a do toho se započítává úplně všechno, kromě věcí prokazatelně získaných před manželstvím nebo případně dědictvím po rodičích apod. Takže když jsme byli u notáře měli stavy všech účtů i podílových listů atp., kam si mamka spořila bez vědomí táty z důchodu. Nicméně to patřilo do SJM a tudíž polovina toho měla jít do dědictví. U nás se vše vyřešilo vzájemnou dohodou a toho co měla mamka naspořeno jsme se s bráchou vzdali.
 vera 
  • 

Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 17:24:07)
Jenže do SJM ( společné jmění manželů) se započítávají všechny účty, bez ohledu kdo je veden jako majitel, dědění se netýká jen peněz z např. darů jen pro jednoho manžela nebo dědictví, prostředky ostatní jsou společné bez ohledu na to kolik účtů manželé mají a kdo z nich je vlastní - to málokdo ví.
 ataner+4 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 17:33:23)
Ano, to je pak u notáře pro mnohé velké překvapení...A pokud jsou v rodině "složitější" vztahy, pak jistě zdroj mnoha nepříjemností...
 vera 
  • 

Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 17:19:57)
Manžel měl ve smlouvě o účtu uvedeno: v případě úmrtí může disponent ( já ) s účtem nadále disponovat. V praxi to vypadalo tak, že manžel zemřel ( nepřišel bohužel z práce), z účtu dál odcházely všechny platby - sipo, atd., já mohla dál normálně s účtem nakládat, ale do dědictví padala a pak byla i projednávána částka na účtu v den manželova úmrtí. Kdybych neměla právo dispozice i pro případ smrti tak nevím - na manželův účet chodily i moje peníze...Takže pokud tohle není ošetřené, nesmí se nic stát, například já bych v podstatě neměla ani na pohřeb.
 Eva + Klárka2/07 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 16:52:41)
Tchán mi zřídil dispoziční právo k účtu a řekl mi, že kdyby se něco stalo, mám to okamžitě vybrat, nechce, aby to šlo do dědického řízení. Kdyby se mu teoreticky něco stalo a já to vybrala v ten den co zemřel, vadilo by to? Nebo by to vadilo až ten další den?
 nekázanka 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 17:19:24)
Na úmrtním listu je myslím i hodina úmrtí. A na výpisu z účtu je zase záznam, kdy se vybíralo. Asi by se to poznalo, myslím.

Jinak ale disponent může vybírat z účtu po zesnulém majiteli. Když umřel můj táta, k jehož účtu jsem měla dispoziční právo, normálně jsem s účtem disponovala, zrušila jsem některé trvalé příkazy a vybrala peníze, které tam táta měl na pohřeb. A když mě po čtvrt roce pozvali k dědickému řízení, notářka mi řekla, že do dvou dnů bude účet zablokován, tak ať si případně vyberu hotovost, pokud ji potřebuji, a že po proběhnutí dědického řízení mi účet zase odblokují a já jej budu moci zrušit. Nebyl žádný problém s tím, že jsem z účtu po tátově smrti vybírala. A byla jsem jedinou dědičkou, takže o to to bylo jednodušší (jsem ten "rodinný zbytek", všichni ostatní už jsem po smrti).
 Dari79 


Re: Může disponent nakládat s účtem jehož majitel zemřel?  

(7.8.2013 18:35:55)
S většinou účtů je možné nadále disponovat.

Pokud je disponent současně i dědic, může teoreticky vybrat vše, co tam je.
Pokud disponent není současně dědic, může se dispozicí dopustit trestného činu, a to i když vybere pro "bohulibé" účely - např. znám případ, kdy sestra zemřelé na její dříve vyslovené přání vybrala po její smrti peníze na její pomník, dědici byli ale děti zemřelé, které měli s rodinou špatné vztahy a podali na svou vlastní tetu trestní oznámení, bylo to podmíněně zastaveno ale s podmínkou, že synům musí peníze vrátit.

Dědit se bude účet ke dni úmrtí. Co dědic-disponent vybral v mezidobí, tak musí podle dědické dohody nebo rozhodnutí notáře pak ostatním dědicům nahradit z vlastního (obvykle mínus náklady pohřbu a zřízení pomníku).

Tj.
ke dni smrti je na účtu 300.000,- Kč, jiný majetek není, dědici jsou 3
disponent-jeden z dědiců vybere 60.000,- Kč, ze kterých zaplatí celý pohřeb a hrob
disponenet-jeden z dědiců vybere pro svoje potřeby 30.000

u projednání u notáře je tedy formálně sepsáno 300.000,- Kč s tím, že se odečtou oprávněné náklady pohřbu 60.000,- Kč. Mezi 3 dědice se tedy dělí 240.000,- Kč, tj. každý má dostat 80.000,- Kč. Na účtu je 210.000,- Kč. Tedy optimálně by vás notář měl vést k dohodě v tom duchdu, že 2 zbývající dědici si z účtu vezmou každý 80.000,- Kč, třetí dědic-disponent jen 50.000,- Kč. A jsme si kvit.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.