| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Věříte na obrázky?

 Celkem 126 názorů.
 Christianna + 3 kulíšci 


Všechny vás moc zdravím, Maceško s rodinou, 

(26.11.2008 9:02:18)
stále na vzpomínáme na návštěvu u vás. A asi vás nepřekvapí, že hodně na Míšu. Její svět je tak silný, že jsem po návratu chvílemi přemýšlela, jestli se v mysli někde netoulám já a nechybí mi nějaké "anténky" na příjmu, nějaké vnímání. Občas teď v někom zahlédnu kousek Míši:-)

Moc zdravíme a snad se uvidíme v plných sestavách!~s~
 Mili+5 


Re: Všechny vás moc zdravím, Maceško s rodinou, 

(26.11.2008 9:13:12)
Ty ji opravdu hluboce miluješ, Maceško. Myslím, že Míša bude v životě šťastná. Nejspíš jinak zvláštně šťastná, ale možná že víc než my běžní.
 madlenka07 


Re: Všechny vás moc zdravím, Maceško s rodinou, 

(26.11.2008 13:14:17)
~s~~s~~s~
 maceška 


Re: Všechny vás moc zdravím, Maceško s rodinou, 

(26.11.2008 20:12:38)
Díky, Mili. Jsem ráda, že to tak cítíš. Myslím si, že ať je jakkoliv cáklá (Rybko), má dar milovat a být milována. Má úžasné charisma :-)
 maceška 


Re: Všechny vás moc zdravím, Maceško s rodinou, 

(26.11.2008 20:05:41)
Christiano, díky, nám bylo s vámi taky moc fajn :-) Rádi vás kdykoliv uvidíme (i když my jsme v plné sestavě - nikdo nechybí, nikdo nepřebývá - snad jen o Vánocích:-))
 Insula 


krásné obrázky 

(26.11.2008 9:39:34)
Opravdu maluje krásné obrázky.
 Cita 


Re: krásné obrázky 

(26.11.2008 10:07:10)
Ahoj Maceško, vždycky si moc ráda přečtu, co píšeš ~s~..díky..no a Michalka kreslí opravdu nádherně :-)
 katka+katka 
  • 

Re: krásné obrázky 

(26.11.2008 14:03:18)
přesně tak, obrázky jsou doopravdy nádherné, už na nich není co zlepšovat.
 Natanela 


Světy kolem nás. 

(26.11.2008 10:09:32)
Který svět je ten pravý? Svět ve kterém žije většina z nás? Nebo je něco kolem nás co my, tzv. normální prostě nevidíme.
Naše Klárka je taky originál, i když je zdravotně v pořádku, prožité čtyři roky v DD udělaly své. Kolikrát si všimne takových věcí, až člověku z toho mrazí.
Mimochodem Maceško, už jsem také byla ubezpečena, že až bude mít Klárka jednou miminko, určitě nám ho nechá doma, aby nám tam nebylo smutno. Tehdy jsem si vzpomněla na tvé články, tak už v tom nejste sami, taky se máme na stará kolena na co těšit.
Doufám, že Klárka do té doby pochopí, že děti se nikomu nedávají.
 maceška 


Re: Světy kolem nás. 

(26.11.2008 20:13:48)
jsou tak nesobecký, ty naše děti, viď :-)
 ol-ja 
  • 

je vítěz,  

(26.11.2008 10:18:54)
sdílí svůj svět s hvězdami, po nichž její vrstevníci jen vzdychají......
 maceška 


Re: je vítěz,  

(26.11.2008 20:14:37)
to je fakt hezký :-)
 pajda 
  • 

Re: je vítěz,  

(27.11.2008 21:33:59)
souhlasím s každým slovem! Míša je nejen vítěz, je to prostě zcela originální bytost, nádherná svým neopakovatelným prožíváním života, o kterém my -normální nudní smrtelníci (častokrát nudní i ve 14!) - nemáme ani potuchy. Držím palce, aby Míša našla někoho, kdo věří na obrázky!!!
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Naši plyšáci 

(26.11.2008 11:30:04)
Ahoj Maceško,

také se mi moc líbí Tvoje články, a tenhle se mě dotkl až do srdce (tím spíš, že kamarádka má autistickou dceru, zatím menší)

My s manželem autisti nejsme, ale ještě než jsme měli děti, tak jsme z legrace často zapojovaly dva plyšáky do našich rozhovorů (mimochodem, bezva se tak smiřuje, když o tom člověk ještě nechce mluvit přímo :) ) A ano, víme, že plyšáci NEJSOU živí, NEVIDÍ, NESLYŠÍ, NECÍTÍ... A přesto nám vadí, když třeba s plyšákem jeden z nás hodí, nebo se o něj omylem opřeme... Fantazie někdy pohltí i "normálního" člověka :-)

Teď se možná našim plyšákům trochu po nás stýská ;-) protože už na ně pro děti nemáme čas... (samozřejmě si dělám legraci, ale před manželem bych to klidně řekla a jistě by mi přitakal)
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Naši plyšáci 

(26.11.2008 12:07:28)
Maceško, je to překrásně napsaný, dík.

Hanko, ehm, my s partnerem nemáme děti (první je na cestě), ale máme dva plyšáky. Taky s nima mluvíme a považujeme za živé. A taky jsme jinak normální. Fakt jsi mě potěšila.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: Naši plyšáci 

(26.11.2008 12:43:30)
To je sympatický, že má někdo podobnou "úchylku" jako my ~;)
 HelenaPa 


Re: Naši plyšáci 

(26.11.2008 14:01:47)
Hanko, já se taky hlásím. S bývalým manželem jsme sbírali tuleně, převážně byli plyšoví. A často jsme si s nima povídali. Rozešli jsme se v dobrém, takže když teď spolu občas mluvíme, tak mě od tuleňů nezapomene pozdravovat ~k~
 Jaspi 


Re: Naši plyšáci 

(26.11.2008 17:47:54)
Nejen plyšáci... :-). Povídáme si ostatníma hračkama, nikdo s nima nesmí házet, nikdo je nesmí poškodit. Bolelo by je to. Povídáme i s autem. Obrázky jsou nádherné, Johnny mě uchvátil ~x~
 adelaide k. 


Maceško jak to děláš? 

(26.11.2008 11:30:54)
Jak to děláš, že to umíš TAK NAPSAT?

Často si na tebe vzpomenu, na tvoje děti, na Míšu. Asi to nemá a nebude mít jednoduché, ale má vás. Větší štěstí mít nemohla.
 Zabatko 
  • 

Vnitřní svět 

(26.11.2008 11:37:19)
Stálo by za to umět proniknout do vnitřního světa takového dítěte. Škoda, že to nikdo z nás neumí. Maceško, Ty máš k tomu asi ale opravdu blízko. Mimochodem Míša je úžasně nadaná, obrázky jsou krásné.
 fisperanda 


Asi je to tou zimou... 

(26.11.2008 12:00:11)
... nebo co, ale já sem se normálně rozbrečela. Já bych byla kamarádka pro Míšu, taky věřím na obrázky. Ale mám je trochu jinak, 3D obrázky, imaginární kamarády, kteří se mnou rostou, ale já jsem z nich nevyrostla. Nesmírně mě obohacují a inspirují. Ale je to jenom můj svět, nikomu o tom nevykládám, ale je mi hrozně líto, že nemůžu kreslit jejich obrázky a zachytit je tak krásně, jako Míša.
 Verka 
  • 

rada? 

(26.11.2008 12:15:37)
Milá maceško,
nebudu tě litovat,to už jsi slyšela kolem určitě mockrát.Ale ,když jsem četla tvůj příspěvek a pak viděla obrázky,tak mně hned napadlo.Přestat se dívce smát a konečně jí pochopit.Podat pomocnou ruku a najít odborníka,aby pomohl rozvíjet talent.Podle mně na to má,ale musíte jí prostě pomoc.To jak píšeš,že maluje jen to samé a neni spokojená svědčí o tom,že neví,jak dostat ven myšlenky a hlavně na papír.Samotné by mně zajímalo,jestli by dívce někdo v tomto směru pomohl.
Hodně štěstí
 maceška 


Re: rada? 

(26.11.2008 20:19:02)
Verko, teď jsi mě dostala - víš, že si nevzpomínám, kdy naposledy mě někdo kvůli Michalce litoval? Muselo to být už hrozně dávno.
Jinak díky za dobře míněnou radu. Hledáme vhodné vzdělávací prostředí, ale není to vůbec snadné. Zdá se, že naše školství ještě není na takové experimenty dostatečně připraveno.
 Tvoje horší já 


Re: rada? 

(26.11.2008 20:23:58)
Maceško, nenapíšeš pokračování knížky?
 maceška 


Re: rada? 

(26.11.2008 20:43:35)
Nejdřív ho musíme odžít :-)
 Tvoje horší já 


Re: rada? 

(26.11.2008 20:48:44)
Vzpomněla jsem si, že říkala sestřenice Danča, že u nich spala Zuzka (doufám, že jsem to nepopletla). Danča, to je jedna z kamarádek tvé neteře. A já vlastně znám ty tvoje neteře a synovce všechny, dvojčata chodí k nám do školy, ale neučím je. A jejich mamku znám ještě ze školních let, hrávali jsme spolu softbal. Teda ona hrála, já jsem to spíš kazila...~:-D
 maceška 


Re: rada? 

(26.11.2008 21:13:59)
Svět je malej, viď? Jj, byla to Zuzka, ona je hrozně kamarádskej tvor. Když jsem tuhle říkala doma o tom, že Danča se díky tomu, že je zná, zastala pěstounských rodin, byli hrozně pyšní :-)
 Markéta 
  • 

knížka 

(27.11.2008 8:43:05)
Milá Maceško,
k tvojí knížce bych se nejraději vracela každý večer, ale skoro to nejde, protože pořád koluje někde po známých :-) A u těch ji vždycky někdo uvidí, prolistuje a půjčí si ji, už je chudák celá rozcupovaná. :-) Držím palce a mějte se všichni krásně.
 Olina 
  • 

Re: knížka 

(30.11.2008 0:24:45)
Knížka od macešky? To by mne zajímalo - můžete mi napsat jak se jmenuje a kde ji seženu?
 JiBi* 


Re: knížka 

(30.11.2008 15:32:23)
Když pročteš podrobněji diskuzi, Maceška někde uvádí adresu, kde se dá sehnat.
 Žlababa (Postižené Děti cz) 


Maceško, díky. 

(26.11.2008 13:08:38)
Teď si nejsem jistá, jestli jsem ti to už psala. Ale jestli ne, už opravdu dlouho jsem Ti napsat chtěla, že jedna z úplně prvních věcí, které mne přivedli na myšlenku, že mám doma autistického syna byly tvoje (jak si teprve teď uvědomuju, když píšeš, že tvá dcera už má 14 let) několik let staré články o její komunikaci, když byla malá.
Jsi pro mne duše velmi inspirativní, ačkoliv se vůbec neznáme. Navíc tvoje psaní přivedlo také mne k tomu, že jsem sedla a začala psát zase náš příběh nejen sem, ale také na svůj blog. Vložená energie se mi stonásobně vrátila zpět ve spoustě chápavých a povzbudivých reakcí lidí, které osobně neznám a asi nikdy nepoznám.
Obrázky jsou nádherné. Myslím je v nich vidět jak se autista dokáže soustředit na činost, na kterou zástupy "normálních" lidí nemají trpělivost. Musí přece být možnost jak jejich zvláštní schopnosti využít.
Nepochopila jsem, jsou to obkreslené fotografie nebo je to samostatná kresba?
Četla jsi knihu Nikdo nikde? Autorka, autistka, tam popisuje jak zvláštní souznění cítila, když se někdy, náhodou setkala s člověkem, který byl "jako ona", autista.
Když čtu tyhle příběhy autistů, připadne mi a doufám, že naše děti bude činit šťastnými něco docela jiného než my si dokážeme představit a že nakonec šťastné budou i když svým způsobem (ne tím naším).Moc jim to přeju, všem.
Tvůj příspěvek vypadá tak jednoduše a přitom je v něm tolik hloubky. Díky.
 Lenka, 2,5letá dcera 
  • 

Re: Maceško, díky. 

(26.11.2008 13:34:41)
Je mi líto toho, jak složitý život tyto děti mají. Přála bych všem těmto dětem, aby měly pochopení, podporu a pomoc. A abychom dokázaly rozvinout jejich výjimečnost. Opravdu moc krásné obrázky! A nezlobily se na ně za to, jací jsou. Teď jsem si přečetla, že v ČR žije zřejmě 15-20 tis. lidí s autismem /i nediagnistikovaných/.
 & 


Koukej klobouk 

(26.11.2008 15:19:37)
Macesko,

Mam doma ctyrleteho zbojnicka,ktery vnima svet take jinak nez normalni populace. Ikdyz je maly, kazdym rokem pocituji "rozvirani nuzek". Martinek ve svem veku nezvlada, jednoduche povaly napr. "podej mi auticko".
Na druhou stranu pokud se citi v bezpeci dokaze byt velmi bezprostredni, rad se smeje dokaze projovovat radost i nevuli.
Ja jsem si dost dlouho myslela, ze tvoje slova o Mise, jako inspirativnim diteti, jsou "lehka" poza, jak se vyrovnat s jeji jinakosti. Nedavno jsme byli se synem na detskem hristi, byla tam s nami jeste nejaka holcicka s babickou. Martinek mel zrovna dobrou naladu a radostne pobihal a lez na klouzacku.
S babickou jsme se daly do reci. Po uvodnich frazich jsme se dostaly k tomu, ze Martovi jsou ctyri a ze pujde do specialky pro velmi tezce vzdelavatelne deti. Babicka na to "Ja jsem si rikala, ze je poztizeny. To smutne." Pani jsem rekla, ze je to vubec neni smutne, ze je to uvanujici, tezke, ale ne smutne.
My mame se synem "spoustu radosti". Ani nas rodice, ani syna neni potreba litovat. Jediny co bych si prala, aby ho lide akceptovali, a brali jako partnera pro komunikaci.. Jeho, ze vnima svet jinak neboli, zatim. Na nas je, abysme ho priravali na to, ze ikdyz je v dost veceh pomalejsi muze po svete chodit "zprima". {Jak na to nevim :}.
Ja se na tu babicku nezlobim, protoze bych pred narozenim syna reagovala mozna stejne.
Misi obrazky jsou nac dobry. Martinek kdyz videl Johny Deepa, tak pronels na nej velmi dlouhou vetu "koukej, klobouk, ze jo."
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: Koukej klobouk 

(26.11.2008 16:10:28)
To je hezký :-)
Nevím, jak takové dítě připravit na vstup do života a společnosti, postižené dítě nemám. Ale hodně mě v tomto směru oslovuje film "Forest Gamp"
 brzobohatka 


Re: kopírování 

(26.11.2008 16:20:26)
"... autista dokáže soustředit na činost, na kterou zástupy "normálních" lidí nemají trpělivost. Musí přece být možnost jak jejich zvláštní schopnosti využít."

Jetli je Míša dobrá na kopírování předloh, tak by mohla jít na restaurování. Např. na Vyšší odbornou školu uměleckých řemesel v Brně. ~x~
 maceška 


Re: kopírování 

(26.11.2008 20:28:55)
Díky, ale víš, ona nekopíruje COKOLIV. Ona kopíruje jenom to, co chce...Kromě toho restaurování vyžaduje hodně pokročilé znalosti chemie, takže to asi nebude schůdné, ale díky za tip.
 maceška 


Re: Maceško, díky. 

(26.11.2008 20:24:23)
Žlababo, ahoj :-) - myslím, že jsme se ještě takto virtuálně nepotkaly, i kyž tvoje články samozřejmě čtu :-)
Jsou to "vymyšlené" obrázky, ale samozřejmě všechny tři má nakoukané. Mě třeba fascinuje Johny Depp, ten černobílej obrázek. To přece nemůže být jen tak namalovat...k němu mi řekla, že se jí nechtělo hledat pastelky.

 Tvoje horší já 


Re: Maceško, díky. 

(26.11.2008 20:26:04)
Tak ten Depp, ten mě taky překvapil. Myslela jsem, že to Míša někde obkreslila podle předlohy. To takhle namalovala z hlavy?
 maceška 


Re: Maceško, díky. 

(26.11.2008 20:31:27)
No ona si na internetu hledá ty svoje obrázky milionkrát jinak, tzn. má je nakoukané (a ona opravdu zapisuje do mozku jak na cédéčko), ale když jde malovat, tak maluje z hlavy (resp. z toho cédéčka).
 Tvoje horší já 


Re: Maceško, díky. 

(26.11.2008 20:33:22)
Je to úžasné. Já třeba namaluju leda tak domeček s okýnkem, komínem a kouřem.
Když jsem chtěla z hlavy nakreslit náš kostel, prostě jsem musela po chvíli rezignovat a vzít si na to fotku.
 Jíťa, dva kluci 
  • 

autismus a malování 

(27.11.2008 9:11:30)
To mi připomnělo syna, má Aspergerův syndrom, jednu dobu - okolo sedmého roku - ho hodně bavily vlajky a znaky států. Vyhledával si je na internetu a pak je kreslil. Zajímavý byl ale jeho styl. Byl zvyklý vždy kreslit na velkém jídelním stole, počítač máme v jiné mísnosti. A tak si je vždy chvíli prohlížel na počítači a potom si je šel nakreslit vedle. Znaky většiny států jsou hodně složité a on je dokázal kreslit z paměti se všemi detaily. Nám obyčejným lidem to připadá nepochopitelné, až nadpřirozené.
 zuni 


Re: Maceško, díky. 

(27.11.2008 14:37:54)
Je to vidět, že je má nakoukané. Deep je samo bombovej, ale koukněte se na výraz té Vanessy (nespletla jsem se? snad ne). To je dokonalé. Jednoduše nakreslené, ale ona prostě MÁ VÝRAZ. A hlavně perfektní. Fakt jí vidím jak na fotce, jak ve skutečnosti. Úžasné.

S těmi typy: asi by mohla dělat soudní kreslířku, ale musel by se někdo z nich dostat do křížku se zákonem. Ne, to byl vtip, snad ne příliš drzý.... :-)

A nakonec, Maceško, tvoje články mě dostávají tak, že nemám slov.... jste skvělá, skvělá, skvělá rodina, rodiče, lidi....
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Miška opravdu nádherně kreslí, 

(26.11.2008 13:14:10)
kdysi jsem na téma adoptivních babiček napsala blog, podle jedné své blízké životní kamarádky....všechno je to úžasně složité. přji Mišce hodně krásných chvil s obrázky....

http://mrowetz.blog.respekt.cz/c/36152/Holcicky.html
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Vemte dceru do Florencie 

(26.11.2008 13:15:31)
Před pár lety jsem byla na poznávacím zájezdě v Itálii - a teda Itálie mi moc k srdci nepřirostla...

ALE

uchvátila mě Florencie. Jestli existuje nějaké místo na zemi, kde obrázky ožívají a živé obrazy se dostávají na papír, tak je to tam...
 maceška 


Re: Vemte dceru do Florencie 

(26.11.2008 20:41:29)
Díky, Hanko, za tip. Jenže víš, Míša potřebuje svoji jistotu, cestování je pro ni za trest. Nejraději je doma v pokoji, ale zvládá dobře i jiná známá opakující se prostředí a situace. Možná časem doroste i do cest za poznáním, uvidíme. I když možná do nich už dorůstá - dnes se mě ptala, kdo uvidí obrázky. Řekla jsem jí, že jenom ti, kterým to je dovoleno.
Míša: Já pojedu s tebou!
Já: Kam? Já přece nikam nejedu.
Míša: Říkalas "dovolenou".

 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: Vemte dceru do Florencie 

(27.11.2008 15:59:00)
Ahoj Maceško,
ani jsem si to s tím cestováním neuvědomila, kamarádka s tou autistickou dcerou to má stejné. Tak možná aspoň nějakou tu galerii, jak tu někdo psal...
Každopádně vám moc fandím - mimochodem, nenapsala bys mi prosím název tvojí knížky, co tu o ní všichni tak bezvadně píšou? Myslím, že by se mi to mohlo líbit ;-) Díky
 maceška 


Re: Vemte dceru do Florencie 

(27.11.2008 18:49:56)
Díky za zájem, Hanko (a dalším díky za pochvalu :-)) - jmenuje se Domov je místo, odkud tě nevyhodí, a dá se koupit tady: http://www.samuelcz.com/shop/index.html?pod=_15232.htm
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Vemte dceru do Florencie 

(27.11.2008 16:25:47)
No, upřímně řečeno, ve Florencii je celoročně tolik turistů, že bych tam netahala "běžné" dítě, natož autistické. ~;)
 Tvoje horší já 


Je naprosto dokononalá 

(26.11.2008 14:51:58)
Myslím, že Miška je naprosto dokonalá. Jenom bohužel úplně jiná, než my ostatní.
Jinak, mám někdy pocit, že autistické rysy pozoruji na svém nejmladším synovi.
Už odmalička - dělal takové ty věci, co se připisují autistickým dětem - chodil po špičkách, hrál si pořád dokola s vodovodním kohoutkem (to dělá dodnes), s ostatními dětmi si moc nechtěl hrát.
Je takový trochu zvláštní, úplně jiný, než ti dva starší. Například absolutně odmítá kreslit, i když je mu skoro pět. Mluví taky hodně zvláštně, tak agramaticky, rod nerod, číslo nečíslo.
 katka+katka 
  • 

Re: Je naprosto dokononalá 

(26.11.2008 15:27:13)
Budilko, známá měla podobného syna - nechtěl kreslit, nechtěl stavět, nechtěl hrát žádnou společenskou hru, bavilo ho jen dívat se z okna. Odjakživa byl moc hodný, trpělivý, nenáročný... Mluvil taky rod, nerod, třeba jako že jde ven s tetou Katkou,strejdou Martinou a stejdou Matějou, oblíbené bylo i, že si obleče ten červená svetr apod. Všechno se zlomilo v okamžiku, kdy nastoupil do školy (známá s ním byla u psychologa, ten doporučil odklad, ale rozhodli se zkusit ho dát do školy a skutečně běhěm dvou měsíců se změnil k nepoznání).Podle psychol.vyšetření je v pořádku.
Každopádně jestli chceš mít jistotu, tak můžeš navštívit odborníka.
 Mezzonote 
  • 

Katko, 

(26.11.2008 15:36:51)
ale Míša je autistka, Maceška to tu psala ve starých článcích. Nic to ale na její dokonalosti nemění :-)))!!!
 Mezzonote 
  • 

Re: Katko, 

(26.11.2008 15:38:59)
Joj! Jsem slepá! To byla reakce na Budilku, ne na Macešku! Mi to nesecvaklo, omlouvám se!
 katka+katka 
  • 

Re: Katko, 

(26.11.2008 15:40:15)
To nic, stane se:-)
 katka+katka 
  • 

Re: Katko, 

(26.11.2008 15:39:14)
Já reagovala na Budilku a vůbec jsem nepsala, že je Míša nedokonalá. Naopak dokonale kreslí.
 Martina, 2 kluci 


Re: Je naprosto dokononalá 

(26.11.2008 16:22:07)
Jano, autistické rysy nás má spousta :-)
Můj manžel, můj starší syn...
Když jsem viděla film "Sněhový dort", ani jsem nedýchala a na konci mi tekly slzy, protože postava autistky říkala přesně stejné věty jako náš Honzík, nechápala přesně stejné věci jako náš Honzík...
Maceška píše, že ji Míša obohacuje...cítím to stejně - není nad to, když vám někdo milovaný ukáže, že existuje úplně jiné vnímání světa, než se všeobecně "má"...tyhle zkušenosti se mi v mém učitelském povolání hooodně hodí.
 Kačislava 


Jano, můj syn taky. 

(27.11.2008 17:29:27)
Má dysfázii, poruchu řečového centra. Tvůj syn sice může být autistický, ale nemusí. Dysfázie je dys-porucha jako třeba dyslexie. Děti špatně kreslí a proto nemají kreslení rády, mluví v agramatismech, mohou mít potíže s motorikou, atd. Pokud rozumí a jen špatně mluví, je to spíš dysfázie expresivního typu, pokud dobře nerozumí, může to být receptivní typ. Většinou je ale smíšená, i když můj syna má třeba jen ten expresivní typ. Chtělo by to vyhledat dobrého logopeda, aby se na syna podíval, zda to skutečně není dysfázie. Chodíme na logopedii, na program pro děti s dys-poruchami Maxík a na rehabilitaci motoriky. Pokud by to byla dysfázie, měli byste začít s nějakým cvičením co nejdřív, aby neměl problémy se školou.
 Tvoje horší já 


Re: Jano, můj syn taky. 

(27.11.2008 19:03:22)
Jejda, ahoj.
To mě nenapadlo. Logopedka ve školce tvrdila, že je to v normě vzhledem k věku. Problém je, že bydlíme na malém městečku a dojíždět někam na specializovanou terapii je prakticky nemožné. Musím se pokusit o tom zjistit víc.
 Rybka 
  • 

Malířka 

(26.11.2008 18:20:43)
No,ta vaše holka je teda pěkně cáklá. A ještě se tím chlubíte. Aspoň, že hezky maluje.
 Ilca a kluci 6/06 


Re: Malířka 

(26.11.2008 18:34:57)
Rybko, ta holka není cáklá, ta holka je autistka, jestli teda víš, co to je~a~

 Pavla S. + 3berušky a chlap 


Re: Malířka 

(26.11.2008 19:05:19)
Rybko, Maceščinu životní cestu se třemi osvojenými dětmi sleduji už dlouho. Míša není cáklá, což se o Tobě evidentně říct nedá.

Míša mi přijde neskutečně úžasná. I přesto (nebo právě proto), že je autistka. Z celého Maceščina článku cítím, jak moc ji miluje a jak je ráda, že ji má. Míša asi bude mít v životě určité problémy, ale to jí nikterak nebrání v tom, aby byla dokonale šťastná. Uplatnění si určitě najde, pevně věřím, že zůstane u umění v jakékoliv podobě, a stejně pevně věřím, že bude výborná, protože talent a cit pro krásno nepochybně má.
 Rybka 
  • 

Re: Malířka 

(26.11.2008 19:42:09)
Jo, jasně. Kdybys takovou holku viděla někde venku na lavičce jak si povídá s obrázky tak co si pomyslíš? Že je to nějakej blázen. Tady se oháníte autismem, tím jak je úžasná atd. Chodíte kolem horké kaše a co si skutečně myslíte byste nikdy s ohledem na autorku nenapsali. Ta holka není normální a s tím jestli ji má někdo rád to nemá nic společného. Ono to zní lépe, když se řekne autista než když se řekne blázen.
 Kohnova 
  • 

Re: Malířka 

(26.11.2008 19:45:36)
Rybka: navrh: zaloz si spolecne auditko s Mystikem195, treba pod nazvem instantni xenofobie a tam si honte vzajemne. Oba jste stejne mimo a otravni.
 Pavla S. + 3berušky a chlap 


Re: Malířka 

(26.11.2008 20:23:09)
Milá Rybko,

děláš tady strašně chytrou, tak bys mohla i vědět, že autista a blázen NENÍ to samé. Když jsem začala Maceščiny příspěvky číst, vůbec jsem ji ani její rodinu neznala - tak jak mi můžeš říct, že tady lžu o tom, co si myslím o Míše, když od začátku na ni mám takový názor? Přece ve veřejné diskuzi, takřka naprosto anonymní, nemusím brát ohled na nikoho. Děláš na mě dojem člověka, který by takové dítě hned zavrhl. Ne, vlastně ne "zavrhl by", ale jen "zavrhl". Teď nevím, jestli Ti přát autistické dítě, ať se PROBEREŠ, nebo naopak, ať Bůh to děťátko netrestá a dá ho radši lidem, kteří si nebudou myslet, že je cáklé a nebudou ze sebe dělat blbečka na diskuzi.
 zuzini 


Re: Malířka 

(26.11.2008 21:46:34)
Jaký máš problém rybičko? Hmmm?

Maceško, Tvé články zbožňuji, jsou tak plné lásky. Míša musí být úžasné mladé stvoření :-)
 ZuziP 


Re: Malířka 

(1.12.2008 16:39:44)
Rybko, neviem, co by som si myslela, keby som take dieta videla vonku a nevedela o nom nic.
Ale nech by som si myslela cokolvek, mozno by som sa vnutri sama pred sebou hanbila a urcite by som jej mame nic take, ako si pisala ty, nepisala.

O autizme nemas ani sajnu... a asi ani netusis, ako sa tu strapnujes.
 Katka Horáková,1 dítě s LMD 
  • 

Re: Malířka 

(26.1.2009 18:04:55)
Rybko mluviti stříbro, mlčeti zlato,vzpomeňte si na to než ta vaše nevymáchaná ústa něco vypustí nebo vyplodí.
 Tvoje horší já 


Re: Malířka 

(26.11.2008 19:32:25)
Moc nechápu, co sleduješ svým příspěvkem. Nebylo to ani chytré, ani vtipné.
 Líza 


Re: Malířka 

(26.11.2008 19:50:59)
Rybko, obvykle lidem nepíšu jednoznačný soudy, ale u tebe nemám důvod váhat.
Jsi úplně blbá. Kam se na tu "cáklou" holku hrabeš.
 Tvoje horší já 


Re: Malířka 

(26.11.2008 19:52:44)
Vidíš. A jsem se žinýrovala říct to na plnou hubu.
 Rybka 
  • 

Re: Malířka 

(26.11.2008 20:09:08)
Nojo, když dojdou argumenty, přijdou nadávky. Každý má holt jiný názor. Chováš se jak malé dítě, když nesouhlasím s tím co tu píšete,nebo si prostě myslím, že to není upřímné co píšete, tak není nic jednodušího než napsat, že jsem blbá.
 Líza 


Re: Malířka 

(26.11.2008 20:13:34)
Ale kdepak, ony některé názory o svých nositelích vypovídají více, než jsou jejich nositelé schopni pochopit ~t~
 Rybka 
  • 

Re: Malířka 

(26.11.2008 20:36:18)
V tom případě na tom asi nebudeš nejlíp. Ohánět se nadávkama, to také o něčem vypovídá.
 Tvoje horší já 


Re: Malířka 

(26.11.2008 20:37:07)
Holka zlatá, ale začalas to ty.
 Boba 
  • 

Re: Malířka 

(26.11.2008 20:46:01)
Rybko, netahej tigra za vous...Nikdy nevis, jestli Ti jednou nekdo caklej nepomuze k zivotnimu stesti - at uz je to vedec, vynalezce, dite nebo malir ;-)
 Líza 


Re: Malířka 

(26.11.2008 21:19:34)
Už naše babičky říkávaly, na hrubý pytel hrubá záplata. Ve tvém případě jsem ale byla ještě jemná.
 Líza 


Re: Malířka 

(26.11.2008 21:19:45)
Už naše babičky říkávaly, na hrubý pytel hrubá záplata. Ve tvém případě jsem ale byla ještě jemná.
 maceška 


Re: Malířka 

(26.11.2008 20:48:00)
Rybko, byly doby, kdy by mě tvůj příspěvek hluboce ranil. Jsem moc ráda, že teď už ho dokážu brát bez emocí. Naše holka je náhodou moc fajn, a já jsem ráda, že ji máme. Klidně ji můžeš považovat za cáklou, já tebe budu zase považovat za omezenou, ok?
 rae 
  • 

Re: Malířka 

(26.11.2008 23:57:31)
Dobrý den,
Rybka má pravdu - Míša je PĚKNĚ cáklá! A klidně se chlubte!!!
Rybce a především jejím dětem přeji, aby byly zdravé, chytré a ve všech směrech dokonalé. Obávám se, že jim jinak hrozí ne-li opovržení, tak naprostá izolace od světa, aby náhodou okolí nevidělo, že jsou JINÉ, případně PĚKNĚ CÁKLÉ.
 zuni 


Re: Malířka 

(27.11.2008 14:43:11)
ufff, Rybko, já tě sice neznám, ale fakt se stydím... že jsou takoví lidé, co vypustí z úst to co ty.......

A maceško, že tě to neraní, to hluboce smekám...... ~n~ tohle mě fakt dostalo, jak tohle může někdo říct...... ~;((?
 10.5Libik12 


Re: Malířka 

(26.11.2008 21:19:32)
Rybko, taky lze říct, že lidi jsou takový, jak je lidi vnímají. Pro svoji mami pravděpodobně budeš zlatá hodná holčička, ačkoliv soudnejm lidem zde se jevíš jako naprostý mimozemšťan.

Jak já někdy závidím člověku, kterého potkávám a má mnohem výraznější diagnozu než Maceščina dcera. On je takovej pohodář a umí se radovat z tohových maličkostí.. Zatímco já supím na tramvaj a vduchu sčítám složenky.

 štěpánka 
  • 

Re: Malířka 

(26.11.2008 22:44:36)
Libiku, obávám se, že jako mimozemšťani spíše působí autisti. Potkala jsem v životě jen 3 (měli Aspergerův syndrom, což prý je jedna z nejmírnějších verzí autismu) a všichni byli takoví mimozemšťani a bohužel nebyli jen milí a příjemní a úžasní, ale často i pěkně nepříjemní pro své okolí. Ale právě proto, že jsem je potkala, tak vím, že to nejsou ani blázni ani nic jiného, hanlivého. A většinou mají velkou smůlu v nechápavosti okolí, zejména pokud nejsou včas diagnostikováni a nechápou je ani jejich vlastní rodiče.Ti bývají ze svých dětí zoufalí a bezradní. Po udělení "nálepky" je to většinou lepší. Rodiče se uklidní, že nic ve výchově nepokazili, jen jejich dítě je "jiné", ve škole pochopí, že některé věci nedělají naschvál, ač to tak vypadá..... A navíc bývají výrazně "geniální" v nějaké oblasti (nejčastěji prý matematika a jiné exaktní vědy). Jenže kde je něčeho hodně, jinde to zase chybí.
Tady diskutují samí mírně nebo více zasvěcení. Rybka jen vyjádřila názor široké veřejnosti..... Bohužel.
 10.5Libik12 


Re: Malířka 

(26.11.2008 22:51:27)
No tak já třeba nejsem vůbec zasvěcená, Macešky články na toto téma pokládám za poezii a jev zvaný autismus znám tak maximálně od Dustina Hoffmana.
Ale zdá se mi normální akceptovat odlišnosti a uvědomit si, že o skutečném štěstí víme tak málo, že bychom se neměli pošklebovat nad tím, že někdo myslí a vnímá jinak než většina lidí.
 štěpánka 
  • 

Re: Malířka 

(26.11.2008 22:56:21)
Ale já s tímto tvým názorem přece souhlasím. Taky si myslím, že odlišnost není důvod k posměchu. Jenže svět je takový, že odlišnému vysmívá a je-li odlišný zranitelný, může trpět. Bohužel, ani děti nejsou lepší než dospělí. A bohužel, většina "převálcuje" slušnou menšinu. Proto jsem psala, že mimozemšťan bohužel není Rybka (jejíž názor se mi nelíbí), ale spíše odlišní lidé (a autisti zcela jistě).
 10.5Libik12 


Re: Malířka 

(26.11.2008 23:03:27)
Děti to maj od rodičů. Kdysi jsem byla maminkou chlapečka na písku (dneska je mu 23)a tam chodil takový na pohled jiný chlapeček, děti s tím problém neměly, ale matky začaly:
"Pojď, jdeme, nepučuj mu to" nebo ještě lépe (ten kluk tam chodil sám, byl ze sociálně problematické rodiny) "Jdi si hrát pryč, nesahej mu na ty hračky" bylo to hnusný a zadělala jsem si tehdy na kruté opovržení kolegyň ze sídliště:

"to je ta, co nechá hrát malýho s tím debilem"
 štěpánka 
  • 

Re: Malířka 

(26.11.2008 23:10:41)
No, děti to taky někdy mají od jiných dětí. Pamatuji si, jak jsem domů přišla s tím, že Židi jsou pěkní parchanti. No a moje babička se rozbrečela, protože děda byl z židovské rodiny a jediný přežil válku. A ona celou válku schovávala cukr, aby ho dala svým dětem do zavinovačky (resp.do kapsy), kdyby musely do koncentráku. Ještě teď bych radši držela pár facek a to mi tenkrát bylo asi 8 let a jen jsem doma zopakovala názor většiny (třídy)...
Babička mi samozřejmě odpustila, ale já to mám pořád někde v hlavě jen málo zasuté, protože si na to vzpomenu vždy, když se hnusně mluví o Cikánech, Č(č)ernoších, Židech, postižených, feťácích, HIV pozitivních atd....
Tím ale nevylučuji vliv rodiny, samozřejmě.
 Kudla2 


Re: Malířka 

(26.11.2008 23:12:01)
nojo, ale ty jiný děti to mají taky od rodičů... neříkej mi, že by osmiletýho to o těch židech napadlo samo od sebe.
 10.5Libik12 


Re: Malířka 

(26.11.2008 23:26:50)
Tak já jsem v 8 letech neznala jediného Žida, ale valné mínění jsem o nich neměla, protože
1) zpívalo se o Velikonocích, že byli psi černí nevěrní
2) děda pohrdlivě říkával, když jsme měli kšiltovku při svačině
"Sundej si čepici, když jíš, to dělají jenom Židíí" (používal to asi taky jako stereotyp, neslyšela jsem ho jindy šířit nějaké rasistické nálady)
3) o Osvětimi jsme se učili, že tam zahynuli protifašističtí bojovníci

Činím za to všechno odpovědné dospělé
 Kohnova 
  • 

Re: Malířka 

(27.11.2008 6:49:09)
Stepanka> Zidi, invalidi, nemocni AIDS, malomocni...proste postizeni. Jo, my zidi mame pred sebou jeste velky kus emancipacni cesty, abychom to dotahli alespon na status NABOZENSKE (KULTURNI) mensiny, kdyz uz nejde, aby zid byl clovek jako kdokoliv jiny. Pisu my, protoze podle Prava navratu jak je praktikovano v soucasnem Izraeli, jsi zid i ty, Stepanko.
 štěpánka 
  • 

Re: Malířka 

(27.11.2008 22:22:52)
Kohnová, to já přeci vím, že jsem taky "tak trochu" Žid, ale ne z židovské matky, tak nevím, co by tomu pan Sidon a jemu podobní říkali. Jenže naše velmi široká rodina je ateistická, ač kořeny máme židovské a evangelické. Kupodivu, žádný katolík. Mí židovští předci po zkušenostech ze 2. světové války v podstatě svůj původ tajili před námi dětmi a proto jsem taky mohla udělat takový exces. Kdyby se o tom normálně mluvilo, tak bych domů takový názor nepřinesla a tomu blbečkovi (někdo ze spolužáků) co mi ho vložil do úst bych dala na budku.... Ale nebyli jediní. Zjistila jsem, že v ojkruhu rodin, se kterými se mí prarodiče "kamarádili" to tak bylo všude a děti se o svém židovství dozvídali velmi potutelně. Dospělí prostě chtěli své děti uchránit antisemitismu.
Bohužel však znám také Židy, kteří se chovají tak nadřazeně a arogantně, že se vlastně ani nedivím, že normálním Židům dělají špatnou vizitku. Nenávist k Židům má velmi hluboké kořeny, ale slušní současníci, jak jsem zjistila spíše mají pocity viny za události v minulém století a ti méně bystří si to omlouvají různými pověrami a nepravdami po staletí tradovanými (zejména v Evropě).
Mimochodem, jiné menšiny (Cikány, postižené, Černochy,....) každý v podstatě pozná. Ale jak vypadá takový Žid. Pokud není ortodoxní a nemá pejzy plus příslušné oblečení.... "Nejžidovější" vzhkled co si pamatuju měl tatínek jedné mojí kamarádky, který pocházel z rodiny ortodoxníxh katolíků.....
 10.5Libik12 


Re: Malířka 

(27.11.2008 23:47:15)
Ty Štěpánko, ve vší úctě, jako učitelka, mě malinko konsternuješ. Nelze říct, že nějací Židé, Češi, Francouzi, Arabové, Romové, Chodové,... dělají jiným příslušníkům své pospolitosti špatnou vizitku, takže se nedivíš...čemu vlastně, antisemitismu? Čekala bych od účy, že bude šířit vzdělávacím procesem fakt, že jakákoliv kolektivní vina lidí, které něco spojuje (víra nebo záliba v kokeji) je problém a zárodek velkých křivd a dějinných tragédií.

Židovství je velké tajemství, to je ale mimozní poznámka mého osobního obdivu a údivu. Ty uč decka, že arogantní je možná Pepík nebo Franta, niddy ne národ.
 štěpánka 
  • 

Re: Malířka 

(30.11.2008 18:12:12)
Co mi to podsouváš, Libiku? Já jsem napsala, jakou mám o s o b n í zkušenost, z toho co jsem zažila, slyšela, co mi kdo vyprávěl. To přece nijak nesouvisí s tím, že jsem učitelka? Nebo učitelky nesmějí mít své názory? Kromě toho se mi můj příspěvek zdá celkem smířlivý, takže mě ta tvoje reakce připadá trochu vedle.
Navíc, tohle děti ve škole přece nikdo nenaučí. To si musejí "okoukat" - když vidím, jaký jim dávají obrázek média, některé skupiny obyvatel a také některé rodiny...
Ve škole jim pak musí být nabídnutý co objektivnější pohled, nejlépe ze všech stran.
Věř mi, že při matematice s nimi žádné své o s o b n í pocity ohledně antisemitismu, náboženství, apod ani neprobírám ani nevnucuji.....
 Kudla2 


Re: Malířka 

(26.11.2008 23:17:35)
Re odlišnost: myslím, že děti to berou normálně, pokud se jim to normálně vysvětlí. Dospělí mají víc předsudků.

Obecně myslím platí, že divné nám připadá to, co neznáme. Vůbec se nestydím za to, že by mi chování člověka dejme tomu s Aspergerovým syndromem "naživo" připadalo taky divné. Nemůžu ani vyloučit, že bych nějak neadekvátně zareagovala v situaci, kdy by na tom člověku nebylo na první pohled vidět, že je postižený.

Proto jsem ráda, že lidé jako Maceška o takových věcech píší, a ještě takovým způsobem. Protože co poznáme, není pro nás už tak cizí a budeme mít pro ty, kteří se chovají jinak než my, větší pochopení, když budeme vědět, PROČ se tak chovají.
 zuni 


Re: Malířka 

(27.11.2008 14:46:58)
"No tak já třeba nejsem vůbec zasvěcená, Macešky články na toto téma pokládám za poezii a jev zvaný autismus znám tak maximálně od Dustina Hoffmana.
Ale zdá se mi normální akceptovat odlišnosti " to je přesný. Někdy si taky připadám jak autista. Faktem je, že každý máme svůj svět a své odlišnosti... A já radši své dítě přijmu, i kdybych si mohla třeba koutkem mysli říkat, že je "cáklé", než abych se chvástala tím, jak ho nechápu a že je to blázen........
 Rybka 
  • 

Re: Malířka 

(26.11.2008 23:49:07)
Konečně to někdo pochopil. Tady se všichni předháníte v tom jak je Míša úžasná, oháníte se tolerancí, pochopením a vším možným, skutečnost je ale jiná. Kolik lidí by si při náhodném setkání s podobně postiženým člověkem řeklo, že je to nějakej blázen, kolik lidí by se mu posmívalo, kolik dětí(zejména puberťáků) by si z něho dělalo srandu a kolik lidí by se na něho naopak usmívalo a říkalo jak je úžasně milej a ty další sladký řeči co tu píšete? Chápu, že matka takové dítě miluje, chápu, že chcete Macešku podpořit (pochopila jsem, že ji znáte z Rodiny delší dobu), ale já se na to dívám z pohledu člověka, který potká takto chovající se dítě třeba na ulici.
 10.5Libik12 


Re: Malířka 

(27.11.2008 0:08:36)
Pokud člověk potká takto chovající se dítě na ulici a má alespoň základ slušnosti a ostrůvkovitou inteligenci, určitě se mu neposmívá, i kdyby mělo tykadla. I hodně velkej blbec má povědomí o tom, že odlišnosti si nevybíráme a nemůžeme za ně. A pokud člověk není hodně velkej blbec, potom by se mohl seznámit s tím, jak se k takovým lidem chovat. Od toho mimojiné píše Maceška na Rodinu, aby lidem, co se řadí výš než do kategorie "hodně velkej blbec" trochu pomohla. Normální člověk totiž má snahu prospět a pochopit.

Že jsou vyjímky(nebo blbější než hodně velcí blbci), je jasné.
 Rybka 
  • 

Re: Malířka 

(27.11.2008 0:26:06)
Jasné to je. Ale bohužel na ulici vidím úplně odlišné reakce lidí, vesměs negativní. Koneckonců už tady o tom někdo psal s tím dítětem na písku. A tak to je, reakce lidí je jiná než si to tu namlouváte. Asi potkávám samé neslušné lidi bez inteligence. Hm, taková vám smůla.
 10.5Libik12 


Re: Malířka 

(27.11.2008 0:29:52)
Rybko a co začít u sebe?
Ty jsi reagovala tak, že jsi řekla před matkou, že její dítě je cáklé? je to slušné? je to inteligentní?
 Cow :-) 


Re: Malířka 

(27.11.2008 0:39:45)
sním či bdím? Pavel a Rybka mají stejné IPčko.~a~~a~~a~~j~
 Markéta 
  • 

Anonymové 

(27.11.2008 10:03:48)
Dobrý postřeh :-) Ani mě to ale nepřekvapuje, očividně si nějaký zakomplexovaný idiot potřeboval vylít žluč a ukázat sám sobě, jak je skvělý, chytrý a "normální" (a teď se do mě, Rybko-Pavle, můžeš pustit, že se přece takhle ve slušné společnosti nekomunikuje.)
 irena 
  • 

Re: Malířka 

(27.11.2008 12:09:51)
Asi rozdvojená osobnost :-) Kdo z nás může říct, že je psychicky naprosto v pořádku? Rybko-Pavel určitě ne...
 zuzini 


Re: Malířka 

(27.11.2008 0:52:53)
Asi jo
Je mi Tě líto, máš kolem sebe asi hodně blbců.
 Jaspi 


Re: Malířka 

(27.11.2008 8:56:28)
Mě se zdá Maceščina dcera daleko normálnější, než ty. Kdybych byla malé dítě, asi bych si ukazovala na Tebe, ne na ní. Ale malé dítě nejsem a své učím toleranci a pochopení k nemocným či postiženým nebo jak Ty říkáš cáklým lidem.
 majdaleenka +07+11 


Re: Malířka 

(27.11.2008 17:39:01)
Jen jestli se nepohybuješ vzrcadlové síni, Rybko~;) Já s nimi pracovala a reakce znám kupodivu dost odlišné od těch Tvých~j~
 Majoranka 


Re: Malířka 

(27.11.2008 19:30:15)
Mám autistickou dceru. S dospělými nemáme nejmenší problém, i když se dcera chová občas hodně "jinak". Totéž, ale nemohu říci o dětech, které ji neznají. Děti, ze školy a dříve školky se chovají úžasně.
 romana, niki. elenka 
  • 

Re: Malířka 

(3.12.2008 13:17:38)
rybko, u autisků je dokazano, že nejsou caklí, ale jinak vnímají svět, a často bývají v některých oborech velmi inteligentní až geniální.
takže se uklidni, jen jestli nejseš cáklá spíš ty.
 Tamarkaa 


Krásný příspěvek, zdravím slečnu s obrázky.... 

(26.11.2008 18:45:20)
Nedávno jsem psala seminární práci na dětský autismus. Sama nemám žádnou psychiatrickou diagnozu, ale můj přítel měl v období střední školy několik psychotických atak a je diagnostikovaný schizofrenik, už deset let je v pořádku, ale má také svůj svět, mě je v něm dobře, protože mám sama od dětství různé mimosmyslové zážitky. Oba fungujeme, pracujeme a máme i VŠ vzdělání, někdy jen působíme na okolí trochu divně.
Ono totiž neznamená, že světy které nevnímáme neexistují... naše vědomí je velmi omezené. Ať žijí obrázky. Děkuji za vše co dýchá jinými dimenzemi.
 Kačena,Barča,28.9.05 


maceško 

(26.11.2008 20:45:07)
nečetla jsem ostatní příspěvky, ale moc díky za tvůj! takové pohlazení po duši a i když jsem myslím "normální", myslím, že bych si s dcerou rozumněla.
odkud jste?
určitě to není pro vás lehké, odměnou je vám její jedičnost do slova a do písmene a myslím, že potřebujeme vnímat a vidět a chápat takové ty jejich dětské světy.
jediny příspěvek a to odkaz do Florencie jsem si četla a asi byste jí opravdu měli brát někam do galerií. asi by se to dceři líbilo myslím.
a jak vnímá fotky?
díky k
 Lizzie 


Je mi smutno 

(26.11.2008 21:01:54)
z toho jak píšeš, že je to krásná holka a přitom - pro nás - dítě a zároveň obdivuji, jednak tvůj přístup a také její obrázky a...říkám si, jestli není v nějakým světě, kam my nevidíme, ale kde ona vidí všechno mnohem výrazněji, emocionálněji a jinak.
 budlii 


Fandím Vám! 

(26.11.2008 22:54:08)
Ahoj.
Já děti sice ještě nemám, ale snad se taky dočkám :o).
O různě postižených dětech (snad na ten výraz nejste hákliví?) jsem hodně přemýšlela. Mají svůj svět a vypadají v něm šťastní, ale jsou v něm šťastní? Asi existuje mnoho teorií, jestli ano nebo ne, ale ani nejlepší a nejvěrohodnější výzkum nemůže ukázat, jak se člověk ve skutečnosti cítí. Vnímám lidi s různými handicapy, potkávám je, občas se na mě některý z nich usměje, což je krásný pocit. Ale řeším sama v sobě velké dilema. Když potkám člověka s handicapem, ať už tělesným nebo mentálním, nevím, jaký k němu mám zaujmout postoj. Nevím, zda se na něj mám dívat (je mi jasné že na viditelné postižení asi ne), zda se na něj mohu usmát, zda ho třeba i pozdravit když se dívá on na mě?? Možná Vám to příjde směšné, ale já opravdu tápu. Je mi těchto lidí líto, přesto jim tu lítost nechci přehnaně projevovat, myslím, že po ní ani netouží! Na druhou stranu, jsou to lidé, jako my, mají své sny, touhy, nesplněná přání ... některým jejich vlastní svět vyhovuje, pak jim ho neberme, někteří si možná přejí být jako my - zdraví lidé. Ale chtějí, abychom si jich všímali?
Míše moc fandím, nejen proto, že krásně maluje, ale proto, že se nevzdá svého světa, svých obrázků.
 Evka 
  • 

Chodí obrázky spát? 

(26.11.2008 23:55:25)
Maceško, ráda bych se zeptala, zda chodí obrázky spát, nebo na procházku, nebo tak něco. Jestli ne, tak to má Míša možná dost těžké, protože je vlastně permanetně pod dohledem. Když to vezmu z běžného života, tak je přece hodně stresující, když nám něco nejde, když nás někdo pozoruje, o to hůř, když nám na něm/ní záleží. Nepomohlo by dávat na chvíli obrázky spát, nebo je poslat na návštěvu, nebo tak?
 Pavel 
  • 

Re: Chodí obrázky spát? 

(27.11.2008 0:00:48)
Jo, dobrej nápad. Co je poslat třeba do pr.dele.
 Kudla2 


Re: Chodí obrázky spát? 

(27.11.2008 0:02:03)
tam běž sám, magore cáklej.
 Pavel 
  • 

Re: Chodí obrázky spát? 

(27.11.2008 0:11:35)
Klidně, můžu třeba do tvý?
 Jana+3 
  • 

Obrázky se dívají. 

(27.11.2008 9:06:50)
Trochu mě překvapuje, že se žádný příspěvek nedotkl skutečnosti, že ty obrázky se opravdu dívají. Zkuste je chvilku nechat na obrazovce a začít dělat něco jiného. Každou chvilku se k nim budete muset vracet a z obrazovky vás sledují oči.
Při takovéhle schopnosti zobrazení naprosto chápu, že s obrázky ještě není spokojená. Je jen otázka, kde je ten cíl.
 Jája 
  • 

Re: Obrázky se dívají. 

(27.11.2008 11:55:39)
To je pravda, je to naprosto úžasné. Opravdu sledují očima každý pohyb - doprava, doleva, nahoru - dolů.
 Michala 
  • 

Prosba 

(27.11.2008 19:21:25)
Váš příspěvek mě velice zaujal, píši bakalářskou práci o dětech s diagnózou autismus. Převážně se setkávám s dětmi, kteří nekomunikují verbálně. Poznala jsem jen velmi málo dětí komunikujících. Chtěla jsem Vás poprosit, zda by jste mi nemohla vyplnit můj dotazník, který potřebuji k dokončení bakalářské práce. Mnohokrát děkuji a přeji Vám mnoho úspěchů a někoho kdo bude rozumět obrázkům. Děkuji Michala
Dotazník pro rodiče, pedagogy, speciální pedagogy a vychovatelé, kteří pracují s dětmi s poruchou autistického spektra
(dotazník je anonymní a bude sloužit pouze jako podklad k vypracování bakalářské práce)
Dotazník je rozdělen na dvě části. První část se týká jednoho dítěte podle Vašeho výběru. Druhá část se týká komunikačních systémů, které používáte ve Vaší praxi.

I. část - Údaje o dítěti
věk:
diagnóza:

1) Jak dítě komunikuje?
a) verbálně
b) spíše verbálně
c) spíše neverbálně
d) neverbálně

2) Využívá ke komunikaci:
a) obrázky
b) předměty
c) fotografie
d) piktogramy
e) písmenka a psaná slova

3) Používá technické pomůcky s hlasovým výstupem? (např.:bigmack, pomůcka s hlasovým výstupem 8/32 vzkazů)

4) Používá ke komunikaci PC programy? (např.: ACKeyboard, Boardmaker, Altik, Méďa 99, Počítačové programy firmy LifeTool )

5) Používá komunikační tabulku?

6) Používá komunikační knihu?

7) Používá vizualizovaný denní režim?




8) Používá ke komunikaci jen několik slov / slabik / citoslovcí?
- přibližný počet slov:
- přibližný počet slabik:
- přibližný počet citoslovcí:



9) Používá znakovou řeč či znak v řeči?

II. - Obecná část

1) Jaké komunikační systémy znáte?


2) Znáte „Výměnný obrázkový komunikační systém?“ (dále jen VOKS)


3) Používáte VOKS?


4) Vyhovuje Vám VOKS?


5) Jaký komunikační systém Vám nejvíce vyhovuje?




Velice děkuji za Vaši ochotu a čas, který jste strávili nad tímto dotazníkem, jehož vyplněním jste přispěli k vytvoření mé bakalářské práce.

Michala Čádová
 zdenka 4děti 
  • 

klaním se 

(28.11.2008 23:54:49)
Ahoj Maceško!
Tvá dcera věděla,koho si tu vybrat za maminku.Miluješ jí,a ona to ví.
Jen nechápu některé názory lidí.
Já smekám-před Tebou i před Míšou.
Její obrázky jsou překrásné.
 Pratchett 
  • 

Dítě se bojí... 

(29.11.2008 17:43:23)
Je to nesouvisející, ale při čtení těch řádků mě napadl příspěvek, který se taky objevil na Rodině. Dítě, bojící se bubáka. Ráno se probudí a s hrůzou hledí do prázdného okna - je tam bubák. Fantazie dětí je úžasná, ale kolikrát mě napadlo - je to skutečně pouze fantazie?
Proč se většina náboženských zjevení stala dětem? Proč jen dítě ví, že dědeček se na něj přišel večer podívat, ačkoliv dědeček je tři roky po smrti?
Obrázky jsou podle mě docela v pořádku. Svět fatnazie je krásný. Nebude to mít v životě jednoduché, ale Míša je podle Maceščina vyprávění tak skvělá, že si myslím, že ji její přátelé budou brát takovou, jaká je. I když se tady neobjevily řádky méně veselé, které popisovaly chování autistického dítěte - jak se kývala sem a tam a protože věděla, že to lidem kolem ní je nepříjemné, tak přes sebe hodila deku...z toho jsem byl dlouho špatný. Že to VĚDĚLA ale nemohla si pomoci...
Mít autistické dítě je určitě obohacující - ale nezávidím. Jen obdivuji, s nesmírnou úctou se klaním lidem, kteří to dokážou zvládnout psychicky i fyzicky a těšit se z těch dnů radosti a zapomínat na chvíle, které by se neměly stát. Maceško, můj obdiv!
 Myss 


Re: Dítě se bojí... 

(29.11.2008 21:07:26)
Precetla jsem celou diskusi a dlouho zvazovala,zda napsat to,co si myslim ja.A hlavne,jak to napsat,abych vystihla,co citim a zaroven neranila.Nekdo to napsal za mne.Ale uplne presne.Diky.Ja se taky sklanim,mam uctu a soucit.I kdyz pisete o obohaceni a jak je to skvele,jsem stastna,ze mam jen to "normalni"dite a rozumim jeho svetu.Vim jiste,ze kdybych byla ve vasi situaci,urcite bych se to snazila vnimat,jako vy.Najit si v tom to hezke a zduraznovat individualitu a vyjimecnost.Co jineho nakonec zbyva? ~d~
 Eva s autistickou Mariankou 
  • 

Ten článek mě málem rozbrečel... 

(30.11.2008 1:14:10)

Milá Maceško,
hned vysvětlím, proč mě článek tak dojal. Mám taky 14 letou Marianku / autíka /. Když jsem četla o Míše, jako byste popisovala mojí Marianku. Má to taky tak, jen s malým rozdílem, že na těch obrázcích jsou zvířata, hlavně psi. Pak má živýho králíka a ptáka v kleci. Cítí k nim to samý. Vynadá nám, že to a to nesmíme před nima říkat. A jak píšete,nikdo jí nevymluví, že ty obrázky nevnímají.
Navíc Marianka se pojišťuje proti tomu, aby jí to náhodou nikdo nezačal vysvětlovat. Nosí protihlukový sluchátka když někam jdeme. Říká, že se bojí těch slov od lidí.
Moc děkuju za váš článek. Chodím na blog, kde si píšu s maminama auti dětiček. Nikdo tam ale tuhle specialitu s obrázkama nemá. Ještě jednou dík. Eva
 stekna+ smečka 


Marianko a Evo maminky autist. dětí 

(30.11.2008 18:13:19)
Moc vám oběma a vlastně všem maminkám držím palce. Já mám dítě s Touretteovým syndromem (kombinovaná vokální a mnohočetná motorická tiková porucha+ OCD a poruchy pozornosti)...co chci napsat je , že my- jako matky se naučíme s našimi "zvláštními" dětmi žít a milovat je jako nikoho jiného...ale nejtěžší je ten boj s okolím. To je myslím to, co musíme řešit. Vy na obrázky nevěříte, ale přistoupíte na tu hru...za důvěru dcery to přece stojí.Dávno bych se vyrovnala se synovou diagnozou nepotkávat se neustále s tupými, hloupými lidmi a jejich narážkami a pohledy (dokonce i ze stran dr.)...Proto si myslím, je ten život s nějak postiženým dítětem tak těžký...

Asi před rokem jsem viděla pořad o autistech. Nebylo to na české TV...byla tam žena autistka. A popisovala to co se udává v jejím mozku, proč se chová tak jak se chová...byla 9 let na psychiatrické klinice pod velmi silnými léky, protože její psychiatr se ji zeptal, zda slyší hlasy a ona si v duchu pověděla:"Co je to za hloupou otázku jasně, že slyším hlasy. Nejsem přece hluchá."A tak mu popravdě odpověděla, že hlasy slyší, dokonce i více najednou a lékař ji vyhodnotil jako těžkou schizofreničku... Proč jsem si to vybavila..Evi psala jsi o dceři jak nosí sluchátka na uších...ta žena tam popisovala, že její mozek funguje jinak. To co my vnímáme jako zvuky pozadí, náš mozek je vyhodnotí jako nedůležité - např. auta na silnici, nebo zvuk řeky, tak autisté jej slyší velmi silně.. a nedokáží se od něj odpoutat, MŮŽE JE DĚSIT- možná proto dcera sama sebe takhle chrání od těch "křičivých, rušivých" zvuků...To povídání autistické ženy bylo velmi zajímavé...dodnes se s autismem potýká a má problémy se soustředěním, ale vychovala 3 děti. Jezdí po světě a pomáhá rodičům autistických dětí, aby pochopili co se to vlastně s jejich dětmi děje...Já vím, že u některých je i určitý stupeň retardace apod. ,ale bylo zajímavé vidět, že nejvíc škody napácháme tím nepochopením...možná jen něco neumí vyjádřit jako my ...
Proto pozdravujte svoje dcery a... JÁ VĚŘÍM NA OBRÁZKY~s~
 stekna+ smečka 


Re: Maceško a Evo maminky autist. dětí 

(30.11.2008 18:14:41)
omlouvám se za omyl ~x~
 Eva s autistickou Mariankou 
  • 

Re: Marianko a Evo maminky autist. dětí 

(30.11.2008 21:57:02)

Stekno, / to je pekný :-)/
moc ti děkuju za odpověď. O nemoci tvýho synka jsem už něco slyšela, ale myslím, že autismus je už profláknutější. Na lékařských komisích nám dokonce říkaj, že autismus je teď v módě a tak nám ho psychiatři dávaj. To víš, chceme bejt moderní. :-) Takže o nepochopení víme svý, to máš pravdu.
Přeju ti pevný nervy, když narazíš na takový "odborníky".
Eva
 stekna+ smečka 


Evi s Mariankou 

(1.12.2008 8:48:00)
Ke komisi a jejich tupým kecům se radši nebudu vyjadřovat (tam pokud člověk nepřinese hlavu pod paží, tak je simulant- jakoby ty peníze dávali ze svého), protože bych si tak max. zvedla tlak...jde mi např. i o to, že jsem se synem na nějakém vyšetření a on má zrovna silnější tiky a lékař nebo zdravotník, kterého by mělo napadnout, že patrně něco není v pořádku a taktně to přejít nebo se zeptat, na něj přede mnou zahučí: "No tak co to děláš?! Chovej se normálně!" Dřív jsem měla chuť se rozplakat...teď jsem vzteklá a dost nepříjemná...Laici poznají a zeptají se a zdravotníci nadávají a někdy mu dokonce z legrace vyhrožují ústavem.
Jinak syn mívá takové stavy jakože s někým pořád rozmouvá a někdy je mimo, hlavně při stresu...lékaři by jej vyhodnotili jako schizofrenika...on si je vědom, že ten "protiva" se kterým mluví nebo na něj křičí je jen v jeho hlavě...sám mi to vysvětluje...on jen prostě musí reagovat na tu ohromnou hromadu myšlenek, které se mu v hlavě honí...mně už to ani nepřijde divné, já vím, že musím počkat a pak se spolu zas normálně bavíme. Takže bych si nikdy nedovolila na jakkoli "postiženého" člověka at je to autista nebo člověk s DMO reagovat nějak infantilně nebo drze, protože to jak se jeví pro svět, nutně nemusí znamenat, že nevnímá své okolí a jeho poznámky vůbec...
 sára 
  • 

Věřím na obrázky 

(30.11.2008 21:39:30)
Dobrý den,
sice nejsem autista.Dle psycholožky jsem zcela normální (posuzovala nás s manželem kvůli NRP)a ve své době jsem také vše ukazovala oblíbeným obrázkům a povídala si snimi...Dokonce jsem se před nimi ani nesvlékala...Možná je to jen věkem, a kdyby ne, stejně je to hezké a úžasné
 ZuziP 


Zdravim! 

(1.12.2008 16:46:38)
Macesko, zdravim a dakujem za clanok. Den je hned krajsi.
To je neskutocne, ze Misa ma uz 14.. to je tak davno, co sme ju videli?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.