| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Očistec zvaný kojení II

 Celkem 118 názorů.
 Markula+Mišule *29/6/03 


Příkrm bez výčitek 

(5.11.2003 8:10:43)
Už jsme měli pěkně kojení srovnané, jen 6x denně a z toho 1x v noci. Skoro přesně každý den ve stejnou dobu. Po třetím měsíci ale začala být malá hladová a přikládám po dvou hodinách a to i v noci. Jsem už jako mátoha. Chtěla jsem zkusit Omneo alespoň na noc, abych se trochu vyspala, ale bez úspěchu - je hnusné i pro mě, natož pro malou. Dnes budeme zkoušet Nutrilon. Žádné výčitky nemám - vydržela jsem čtyři měsíce (a zpočátku i s půlhodinovými intervaly). Všude tvrdí, že nejdůležitější je spokojené miminko, tak proč je trápit hlady a zvýšenou nervozitou maminek?!
 Peťa & Ivka 


Re: Příkrm bez výčitek 

(5.11.2003 8:22:00)
Můžu jen souhlasit. Já vydržela 8 týdnů. Od té doby je Ivetka na Omneu a je šťastné a usměvavé miminko. Já už se taky srovnala, ale když si vzpomenu na své pocity při první lahvičce uměláka. Brrr ještě teď mám husí kůži. Ten pocit selhání byl neskutečně silný. Ale opravdu pěkně napuclé, spící a spokojeně vrnící miminko bylo tím nejlepším lékem na mé zdecimované sebevědomí.
 anabelka 


Re: Re: Příkrm bez výčitek 

(5.11.2003 9:13:53)
Maminky, urobili ste všetko čo bolo vo Vašich silách. Takže žiadne vyčitky!!! Dôležité je vyrovnaná a spokojná maminka a babätko. Ja som tiež nemala to šťastie kojiť. Vydržala som odstriekavať mlieko 6 týždňov, v noci som si dávala budík a odsavala elektr. odsávačkou mliečko, mala nechcela prsnik ani chytiť. Za hodinu som si odsala 20 ml. Trápila som sa, chudla, bola vystresovana, mala bola uplakaná, no des. Nebola som si schopná odsať viac mlieka ani 3 hodinovy interval mi nestačil. Vyčitky, že dávam príkrm ma držali veľmi dlho, ale ten pohľad na spokojne bábo mi ich zmierňovali. V dnešnej dobe je strašny nátlak na mamičky.. v pôrodnici, ktorá nekojí lebo má problémy tak to nemá ľahké. Na mňa pozerali ako na krkavčiu matku a to som cele dni presedela pri odsávačke a odsávala ako divá. Mala nechcela prsnik, pretože jej z neho nič nešlo, ja som sa vždy asi 10 minút trápila na odsávačke a až potom mi mlieko kvapkalo vyslovene po kvapkách. Takže kojenie vtedy, keď je to prospešné bábätku ale aj matke. Vystresovaná a zničená mama a nespokojné bábo je tá najhoršia kombinácia. Nech Vám tie Vaše bábätká rastú do zdravia a krásy.
 Káča (Radim a Nina) 
  • 

Re: Re: Poraďte prosím jak na to? 

(5.11.2003 10:21:34)
Holky, já mám velikou prosbu. Syna jsem kojila do roka a pak byl přechod na Hamilom 3 bez nejmenších problémů...S Ninou jsme na tom stejně jako vy se svými drobečky (21.6.2003). Sice se kojí bez pláče, ale po 2 hodinách a hlavně za poslední měsíc přibrala jen 15 dkg..Doktor řekl nekompromisně dát lahev...a střídat to s kojením..Jenže ono se to řekne...Zkušeli jsme s manželem snad všechno. Lžičku, stříkačku, všechny tvary i materiály dudlíků, různé teploty mléka a v sunarech už máme přes tisíc korun...Ani vychvalovaná Nutricia ( v Česku = Nutrilon), která má opravdu jinou chuť, naší princezně nic neříká...Doplivne až půl metru daleko. Přitom odstříkané mléko pije z lahvičky bez problémů..Neznáte náhodou někdo ještě nějakou fintu, jak přelstít dítě,které si umane,že chce jen mléko od mámy, která je tak utahaná, že to její mléko je prostě už málo výživné?Předem díky za rady Káča.
 Jeanne, Matěj 4m 
  • 

Re: Re: Re: Poraďte prosím jak na to? 

(5.11.2003 11:18:36)
Kačo mě Matěj jeden měsíc také přibral méně a pak zase víc. No pokud by jí přesto nestačilo kojení, možná by už mohla nějakou kaši, rozmixovanou mrkev atd., když má ukončený 4. měsíc a umělé mléko jí nejede.
 Jeanne, Matěj 4m 
  • 

Re: Re: Re: Poraďte prosím jak na to? 

(5.11.2003 11:19:03)
Kačo mě Matěj jeden měsíc také přibral méně a pak zase víc. No pokud by jí přesto nestačilo kojení, možná by už mohla nějakou kaši, rozmixovanou mrkev atd., když má ukončený 4. měsíc a umělé mléko jí nejede.
 alena 


Re: Re: Re: Poraďte prosím jak na to? 

(5.11.2003 19:49:34)
U nas byl problem s Nutrilonem Pepti, ale ten je tak hnusny, že se malé vůbec nedivím jaké házela ksichty:))Zkusila jsem Sunar a zas byl problém, že neuměla pít z flašky. Týden nám to trvalo, než se to naučila. Asi musíš fakt najít mléko co jí chutná nebo normálně začni jablkem a banánem jako my, to určitě neodmítne.:))
 Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 


kojeni 

(5.11.2003 21:50:06)
Je mi líto,že máte s kojením problémy,já si jen protrpěla 2-denní zánět na konci šestinedělí a ted jsme v pohodě. Malá pije pouze 2-3 minuty (syn pil i pul hodiny,tak mi trochu trvalo,než jsem se přizpůsobila), ale na váze přibývá. Chtěla bych zkusit ještě pokračovat s kojením, i když mojí berušce bude za 4 dny 1/2 roku. Syn má atopický ekzém, a tak bych chtěla příkrm co nejvíc oddálit.Máte někdo zkušenost??? Jdeme do poradny a paní doktorka už určitě příkrm doporučí, nechci dělat něco proti jejím doporučením.Díky
 Halka 


Re: kojeni 

(5.11.2003 21:59:18)
Ja jsem prechod mezi kojenim a pevnou stravou resila tak, ze jsem nejdrive nahradila jedno kojeni zeleninou (poledni), po mesici druhe kojeni ovocem (odpoledni) a takto postupne snizuju kojeni a produkci mleka a zvysuju prikrmy.
Pokud mas dost mleka, nemel by byt problem. Moji dcerusce je ted deset mesicu a umele mleko zatim videla jenom v mlecne kasi na vecer.
 Zany 


Re: kojeni 

(5.11.2003 23:53:25)
Marťušo,
nám paní doktorka příkrmy v půl roce nabídla, ale nikdo nás nenutil. Malý stejně nic než MM v té době nehctěl, zkusila jsem mrkev a banán, to druhé jprošlo jednou za čas a tak jsme zůstali jen u kojení. Matyáš byl plně kojený do konce osmého měsíce, pak teprve pomalu začínal "brát " i něco jiného. Teď je mu 15 měsíců, jí všechno, opravdu všechno, ale MM se odmítá vzdát :o) Někdy, bych to už i přivítala, ale zatím asi nemám šanci, hlavně v noci. Jo a co se týká jiných tekutin, tak pije jen vodu a pokud je MM málo, tak Bebu 2. Vždycky se ale k MM vrátí. Zany
 Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 


kojení 

(5.11.2003 21:53:03)
Je mi líto,že máte s kojením problémy,já si jen protrpěla 2-denní zánět na konci šestinedělí a ted jsme v pohodě. Malá pije pouze 2-3 minuty (syn pil i pul hodiny,tak mi trochu trvalo,než jsem se přizpůsobila), ale na váze přibývá. Chtěla bych zkusit ještě pokračovat s kojením, i když mojí berušce bude za 4 dny 1/2 roku. Syn má atopický ekzém, a tak bych chtěla příkrm co nejvíc oddálit.Máte někdo zkušenost??? Jdeme do poradny a paní doktorka už určitě příkrm doporučí, nechci dělat něco proti jejím doporučením.Díky
 Hela 
  • 

Re: Re: Re: Poraďte prosím jak na to? 

(5.11.2003 23:46:15)
Kaco, mela jsem podobny problem s prvnim ditetem, nahle jsem mela opravdu malo mleka a mimi odmitalo lahvicku, lzicku aj. Zkousela jsem vsechno, jedine co pomohlo bylo vzit ho do UPLNE STEJNE POLOHY jako behem kojeni, lahvicka v podpazi. Vypadalo to blbe a chtelo se mi brecet. Asi po tydnu mimi konecne zvyklo a bohizel zustali jsme na umele vyzive, protoze s tim kojenim to slo od 10 k 5.
Doposud nevim, co se stalo: predstavte si, ze mam plne kojene dite, mleka dost a jednoho krasneho rana nebo vecera, uz si nevspominam, mam prazdne prsa. Nebyla jsem ani nemocna ani nadmiru unavena.
At se vam s mimi dari. Hela
 Kamila, Lucinka 3,5 měs. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Poraďte prosím jak na to? 

(16.11.2003 21:41:42)
Mám ten samý problém. Jsem ráda, že jsem si přečetla, že se to nestalo jen mě. Dost mě to ještě trápí, ale stalo se mi to taky. Jednoho dne, který jsem celý ještě kojila, jsme večer po koupání šli krmit a najednou jsem zjistila, že prsa jsou úplně ale úplně prázdná. Byl to pro mě samoutnou šok, protože taky jsem nebyla ani nastydlá ani nic jiného. Bylo to hrozný! Ten pocit, že jsem zklamala, že nejsem schopná svoje dítě kojit!!! Ještě teď a je to už 14 dní se z toho snažím jakž takž vzpamatovat. Ale pomocí odsávačky se mi po 2 dnech zase mlíko udělalo a malá se naštěstí po příkrmu z lahve zpátky vrátila k prsu. Ikdyž večer před spaním prso nechce. Chce lahev a sunar. Ale aspoň že tak. Přes den kojíme, ale pije krátce a myslím, že málo a ještě nedávno jen viděla prso tak hystericky řvala, stejně jako mimi v úvodním článku. Pořád to nevzdávám. Malá naštěstí teda přibívá, idkyž míň, ale přibívá a to je důležité.
 Hela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Poraďte prosím jak na to? 

(17.11.2003 23:10:37)
Super, ze kojite, opravdu mam radost, ze vam se to podarilo. U nas to dopadlo jinak, jeste tyden jsem musela mimi nutit, aby po kojeni (20ml z obou prsu :-((( ) pilo z lahvi, protoze chtelo jen prs, jenze ani po tydnu v prsou nic nebylo. Pak mimco zvyklo na lahvicku a za dalsich par tydnu jsem kojeni nechala.
 Hela, 2 prckové (4 roky a 9 měsíců) 
  • 

Re: Re: Re: Poraďte prosím jak na to? 

(6.11.2003 13:29:43)
Ahoj Kačko,můj prvorozený syn Míša byl asi po 8 týdnech už na UM Beba H.A. a taky ze přibral během jednoho měsíce, bylo to ze 4.měsíce na 5. měsíc pouze 10dkg. Jeho lékařka se nad tím vůbec nepozastavila... V další měsíčních kontrolách pak přibýval na váze již víc.Chtěla jsem ti jen napsat, že i po umělém mlíku můžou mít děti nějaký výkyv.Míša jinak vypadal normálně, usměvavé miminko.
Uvidíš další měsíc, jestli se to nezlepší. Přeji hodně zdaru a zdravé prcky..
HELA
 Káča (Radim a Nina) 
  • 

Re: Re: Re: Re: děkuji všem 

(6.11.2003 13:50:28)
Helenkám i ostatním děkuji především za morální podporu! Včera večer jsme do Ninky mezi kojením (než si toho všimla :o)) vpravili 60 ml Nurticie s troškou rýžové kaše - u nás se mléčná kaše nedá koupit- A světe zboř se! Spali jsme 5 hodin vkuse...Asi opravdu už je čas na malé změny :o))
Dneska je den jako malovaný a určitě to není jen počasím!!!
 Dáša ( 3 děti ) 
  • 

Re: Re: Re: Poraďte prosím jak na to? 

(6.11.2003 19:39:29)
Prosím, koj dál. Lepší menší příbytek na váze ( někdy jsme neměli vůbec žádný)a utahaná matka po dobu pár měsíců, než za pár let nemocné a alergické dítě. Neprospíš pak daleko více a zdraví dítěti už taky nikdo nevrátí. Své druhé dítě jsem téměř nekojila, syn se narodil veliký , mně se tvořilo mléko až po týdnu a ještě v malém množství. Takže "ubohé ubrečené dítě" muselo dle názoru sestřiček dostat umělou výživu. Je od narození pohodlnější typ, takže nějaké dodatečné přisátí ( i přes 3 denní hladovku)se už nekonalo. Dnes je syn alergik a každé banální nachlazení se mění v záněty dýchacích cest. Další dítě jsem sestrám nedala do ruky a kojila téměř dva roky. Nemoci se nám nevyhýbají (což ostatně nikomu), ale dostane se z nich časem sám a bez léků. Takže zdar několika měsícům časů, kdy si myslíme, že dál už to nejde. Jde a stojí to za to.
 Káča (Radim a Nina) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pro Dášu 

(7.11.2003 22:54:42)
Dáško, samo, že budu kojit dokud to půjde, ale s příkrmem. Už dva dny "spíme" po kombinaci mléka s kaší a při správné teplotě. Prostě večer láhev, jinak prso. Už vím, že problém naší slečinky je teplota...A víš, o kolik jsem klidnější a potažmo trpělivější a lepší máma, když jsem se konečně trochu vyspala!? Díky za zkušenosti, i když já moc nevěřím, že zaklínadlo zdraví je jen v kojení...Žijime ve Francii, kde se skoro vůbec nekojí, a děti tu mají stejně zdravé i nemocné jako u nás...
 Hela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Dášu 

(8.11.2003 12:36:26)
Taky si nemyslim, ze kojeni je vsespasne. Mam presne opacnou zkusenost: prvni dite bylo kojene nejdriv s dokrmem, pak jenom kojene, ale od 3 mes. bohuzel jen lahvicka - a je naprosto zdrave, druhe jenom kojene do 7 mes.- melo pak stejne problemy jako Dasin syn. Ale nechci tim rict, ze je lepsi nekojit, vsak vime, ze mimi nejlip stravi prave materske mleko, dukazem ceho je to, ze kojene dite casto nekaka i nekolik dni, na umele vyzive kaka denne (samozrejme jsou i vyjimky). Taky je dulezite opatrene zavadet pevnou stravu,zvl. u deti se sklonem k alergii. Ale to vite. Bohuzel nas to neuchranilo od nemoci a probdelych noci.
Daso, hodne nam pomohla lecba u homeopatky. Nevim, jestli pomohly samotne homeopatika nebo dieta, na ktere trvala doktorka : zadna bila mouka, cukr, zivocisne tuky aj,dokonce ani cibuli(!) a trvalo to rok a pul. Na Vanoce jsme meli cukrovi z celozrne tmave mouky s medem a orisky (jen 2 druhy),detem docela chutnalo, pribuzne delali ksychty. Manzel z nasi diety byl zoufaly a delal pro sebe veceri zvlast (vetsinou az po tom, co deti sli spat, aby nevidely, co tatinek vsechno ji). Takze musim zaklepat. Imunolozka nas porad sleduje, pry vsechno by mohlo vratit.
 Alena Kennedy. 2 synove 
  • 

kojeni trosku jinak 

(16.11.2003 18:25:17)
je mi moc lito maminek co neprozivaji tuto dobu kojeni jako nadherny cas absolutniho a naprosteho stesti se svym ditetem. Pro mne to byla doba nejvetsiho klidu a relaxace, moci si lehnout s ditetem pri kojeni. Az do te doby, co jsem musela do nemocnice (5550 km od nas).maly byl na MM, co ted? Vzala jsem ho ssebou do nemocnice, ale tam mi ho nevzali, ze uz byl jednou propusteny z porodniho oddeleni. Dala jsem ho ke kamaradce ve meste, ale ta mi ho s omluvou druhy den vratila, ze jeji asi rocni holcicka ho tyra. Pak mi ho dali do detskeho utulku, ale kdyz mi ho prinesli na kojeni, tak jsem zjistila, ze o nej neni dobre postarano a rozhodla jsem se odejit z nemocnice. Lekar mi rikal, ze je to nesmysl,ja jsem mu rekla, ze mi nedavaji zadnou jinou sanci. Tak ho nechal jednu noc v nemocnici na detskem a dalsi den zorganizoval prevoz ditete do naseho mesta. Tam si ho prevzal manzel, zaroven s nekolika lahvickami meho mleka. A tak to slo do te doby nez mne pustili z nemocnice, kojila jsem dalkove:) Sestricky hodily vzdycky moje mleko ve sklenickach na letadlo, manzel si je vyzvedl na letisti a doma dite nakrmil. Dodnes je pysny na to, ze svoje prvni dite sam odkojil:))) No a kdyz jsem se vratila, tak jsem dal kojila, tentokrat uz primo a kojila jsem skoro do dvou let.....mela jsem tolik mleka, ze ho Misha nedokazal ani konzumovat....davali jsem ho do zradla i psum:)
Misha miloval kojeni a velice tezce a pomalu prechazel na normalni stravu, i kdyz jsem ho potom uz prikrmovala, ne z nedostatku mleka, ale aby si zvykl na zeleninku a kasicky....ale i kasicky jsem delala ze sveho mleka. Nikdy nepoznal Sunar a nic jineho.....
Druhy syn nemeltaky noc proti kojeni, ale mohl se bez nej obejit. Odstavila jsem ho asi v jednom roce, ztracel zajem. Pro miminka je materske mleko velice dulezita slozka zivota. Chrani je pred nemocema, pred alergiema.....pokud muzete, kojte sve deti jak nejdelele to jde;)
 Eva, 2 holky ( 1 a 3 roky) 
  • 

Káče 

(9.11.2003 22:52:56)
Možná, že už toto téma pro vás není aktuální, je to měsíc od posledního příspěvku, ale mám jednu zkušenost, která se opakovala u obou dcer.
: Kojení nebylo "ono", nedostačovalo, nebo při něm holky plakaly, pokud jsem se pořádně nenajedla (spánek nezmiňuji, vzhledem k tomu, že jsem přikojení často i usnula). Asi to zní dost podivně, ale nějlepší "fungovaly" jídla, co mohou nějak připomínat mat. mléko - chutí anebo vzhledem - hustotou atd. (Bezvadně vždy pomohly hlavně pacholíky anebo hustá zeleninová polévka zahuštěná moukou, omáčky ...) Kdykoli jsem se snažila jíst pouze jídla bohatá na vitamíny, ale kaloricky "chudá" (zeleninový salát jen s kapkou oleje, pečivo bez másla, zeleninový vývar, ...), bylo zle - křik, atd.! Navíc se holkám nikdy nelíbilo, když jsem byla umytá nějakým příjemně vonícím mýdlem nebo sprchovým šamponem, a ještě hůře, pokud jsem si jím umyla kdekoli prsa a břicho. To mě "očuchávaly", jako bych byla cizí a moc se jim do jídla nechtělo, takže jsem se chodila sprchovat vždycky až po kojení. A úplně nejhorší "humáč" asi je, že naprosto nesnášely, když jsem do podpaží použila deodorant proti pocení. A naopak, pokud jsem se před kojením trošku zpotila, tak hltaly jako o závod.
Občas jsem se před známými cítila opradvu špatně - místo abych se "hlídala", hltám kalorie a ještě navíc určitě působím, jako když neznám sprchu. Ve srovnání s těmi štíhlými, upravenými a vonícími maminkami jsem se opradu styděla. Jenže, "holky to tak chtěly" a fungovalo to naprosto, asi jsou to nějaké pradávné pudy a reflexy ...
Eva.
 Kyti a 3 poupátka 


Re: Příkrm bez výčitek 

(5.11.2003 9:49:28)
První dcerku jsem kojila 3 měsíce plně, ale pak nastalo přesně to, co popisuješ. Přikládala jsem a přikádala. Malá přibírala málo. Mléko jsem měla, ale zřejmě bylo "řídké". Plakala, plakala. Doktorka nám přesně doporučila příkrm. Bránila jsem se ještě asi 3 dny, ale poté, co jeden večer strašlivě plakala, už se ani neholala přisát, vyslala jsem manžela do pohotovostní lékárny pro mléko. Přivezl ho, malá chňapla lahev jako divá a tenkrát tu první noc prospala celou! V tu cvíli mi došlo, že kojení je moc krásná věc (dokonce jsem to obrečela), ale ještě krásnější je spokojené miminko. takže, když to nejde, tak to nejde a žádné výčitky ohledně příkrmů!!!
Teď kojím druhou dcerku už téměř 8 měsíců a užívám si to. Je to bez problémů.
 Věra,mimi 9,5 měsíce 
  • 

Re: Příkrm bez výčitek 

(5.11.2003 15:48:19)
Chtěla bych se také podělit o zkušenosti s kojením. Svého prvního chlapečka jsem kojila 5,5 měsíce. Najednou mléko v prsou nebylo. Už když jsem přišla s porodnice jsem večer měla pocit, že mám místo prsou prázdné pytlíky od mlíka. Ještě dnes se mi můj tchán směje, jak jsem pobíhala po bytě a držela se za prsa a brečela, že nemám malýmu co dát. Nakonec jsem doběhla do lékárny pro Sunar a bylo po starosti. Když bylo v prsou pil ode mne, jinak jsem mu s klidem udělala Sunar. Ve třech měsících se prsa umoudřily a začaly produkovat tolik mlíka, že jsem nevěděla co s ním a pak v pátém měsíci byl úplně konec. I přes to, že nebyl výhradně kojený dostal první rýmu v 10 měsících a celkově do svých třech let co pil Sunar tak nebyl nějak víc nemocný. Nyní mám holčičku 9,5 měsíce, bojovala jsem jako lvice za to, aby jsem tak brzo neskončila, takže mě mlíko vydrželo až do ted. Bohužel, kde není poptávka, není pak už ani nabídka, takže končím z důvodu, že už malá ode mne moc nechce, takže se mlíko nedělá. Byl po 9 měsících problém naučit jí na savičku, aby pila z lahve, takže jsme taky investovali peníze do všech možných druhu saviček, než jsme se trefili. Pak taky výběr mléka nebyl jednoduchý. Zvítězil Nutrilon. Nyní už je skoro na lahvičce, protože už ani v noci nestačí zásoby v prsou za celý den. Myslím, že až příští týden půjdu do poradny, budu muset bohužel nahlásit - kojení skončilo.
Pobrečela jsem si taky trochu, ale když jsem nyní zjistila, že se i v noci vyspím, když na noc po kaši vylupne ještě lahev mlíka, tak mi to už vůbec nemrzí. Ještě chci dodat, že jím všechny možné vitamíny a zeleninu a malá už měla asi 4x rýmu a píchali jí uši.
Takže kojení zdar, ale všechno chce brát s rozumem.
 alena 


Re: Příkrm bez výčitek 

(5.11.2003 19:42:52)
Moje řeč, je to to stejné jak u nás. Kojení po hodině ve dne i v noci nebaví ani mně ani malou. Sunar na noc jim nemůže uškodit.
 Olga, 2 deti 
  • 

Diky, diky, diky.... 

(8.11.2003 8:02:21)
Po narozeni prvniho ditete jsem si myslela,, ze kojeni je super nejlepsi vec na svete a drobne problemy se snadno vyresi. Ted mam druhe miminko, ma tri mesice a ja jsem chtela asi tak tisickrat kojeni ukoncit. A snad by to bylo opravdu nejlepsi (mam kvasinky a kojeni opravdu hodne boli), ale vsude ctu, slysim, vidim, jak VSECHNY maminky spokojene koji, davaji svym detem to nejlepsi, obrnuji je proti vsemoznym infekcim a ja, krkavci matka bych chtela skoncit. Myslim si, ze Laktacni liga je dobra vec a ze kojeni je pro deti vyborne, ale pokud to nejde, nemeli by trvat na kojeni za kazdou cenu. To probrecene sestinedeli, bolest jak fyzicka tak psychicka, za to nestoji.Opravdu me potesilo, ze v tom nejsem sama. A ze i bez kojeni budu (doufam) dobra matka. Takze diky za clanek. Olga
 Káča (Radim a Nina) 
  • 

Re: Pro Olgu 

(8.11.2003 13:55:52)
Oli, i nás letos v létě potkala plíseň...U kojení jsem plakala...Jenže Nině bylo jen 7 neděl a tak jsem chtěla vydržet. Pomohl Pevaryl. Dva dny jsem jen odstříkávala mléko, což bylo časově šílené, ale doktor nechtěl, aby malá tu mastičku jedla...Po dvou dnech bylo vše OK. Jinak nám poradil roztok jedlé sody s vodou na prsa a pak to malá mohla a do pusinky jsme dávali mastičku, která se jmenuje Daktarin, ale to nevím, jestli se v Česku dostane. Opravdu jsme měly obě rychle pokoj, ale nevím,jestli to byla náhoda, nebo jestli to funguje u všech. Každopádně to můžeš zkusit.
 Pavlína Kaluusová - laktační poradce 
  • 

Co na to odborník na kojení? 

(9.11.2003 18:21:45)
Ahoj holky!
Je mi nesmírně líto, že jste prožily taková trápení. Musím se vyjádřit k problému ,které tady většinou popisujete. to že Vaše děti plakaly před kojením paradoxně způsobilo to, že jste měly moc mléka a strašně silný spouštěcí reflex. Vaše miminka se zřejmě mlékam až dusila, proto se bála k prsu jít - to je jedna možnost a druhá je, že je při pití pálila žáha a proto také plakaly. Nebudu zde popisovat řešení situace, bylo by na dlouho.
Já sama se kojením velice intenzivně zabývám, ale ne fanaticky. Dokážu se vžít do situace maminky, které trápí neůspěšné kojení, neboť jsem to také zažila. Znám spoustu fint, kterými se neúspěchy v kojení dají vyřešit, proto se nebojte mi zavolat v akutních případech každý den od 8 - 20 hodin na pevnou brněnskou linku 548 210 912, nebo na mobil 603 780 956. Všem Vám z celého srdce přeji krásné mateřství a spokojená miminka a hodné manželé, což je také velice důležité.
Ahoj vaše odbornice přes kojení Pavlína se třemi dětmi
 Věra,mimi 9,5 měsíce 
  • 

Re: Co na to odborník na kojení? 

(9.11.2003 20:50:03)
I já jsem si dost užila se silným spouštěcím reflexem. Je to docela jednoduchá pomoc. Jedna pomoc je, že se před každým kojením odsaje tak 20 ml, tím se to fakt utlumí, a pak je možnost kojit miminko v poloze, kdy je maminka skoro v leže na zádech a miminko jí skoro leží na břiše. Ještě je jedna možnost, že se nechá miminko aby spustilo vypuzovací reflex a nechá se 1-2 min mlíko odtéct.Mě pomáhalo to odsátí. Malá viděla prso a už brečela. Nejhorší to bylo večer po koupání, kdy byla moc unavená.Časem se to srovnalo. Možná, že jak povyrostla, tak se to snažila zvládat líp. Ŕešila jsem to i se svojí dětskou lékařkou a ta říkala, že se miminko cítí jako když se topí, jak mu rychle teče mlíko do pusinky.
 anabelka 


Kojenie 

(5.11.2003 9:16:21)
Maminky, urobili ste všetko čo bolo vo Vašich silách. Takže žiadne vyčitky!!! Dôležité je vyrovnaná a spokojná maminka a babätko. Ja som tiež nemala to šťastie kojiť. Vydržala som odstriekavať mlieko 6 týždňov, v noci som si dávala budík a odsavala elektr. odsávačkou mliečko, mala nechcela prsnik ani chytiť. Za hodinu som si odsala 20 ml. Trápila som sa, chudla, bola vystresovana, mala bola uplakaná, no des. Nebola som si schopná odsať viac mlieka ani 3 hodinovy interval mi nestačil. Vyčitky, že dávam príkrm ma držali veľmi dlho, ale ten pohľad na spokojne bábo mi ich zmierňovali. V dnešnej dobe je strašny nátlak na mamičky.. v pôrodnici, ktorá nekojí lebo má problémy tak to nemá ľahké. Na mňa pozerali ako na krkavčiu matku a to som cele dni presedela pri odsávačke a odsávala ako divá. Mala nechcela prsnik, pretože jej z neho nič nešlo, ja som sa vždy asi 10 minút trápila na odsávačke a až potom mi mlieko kvapkalo vyslovene po kvapkách. Takže kojenie vtedy, keď je to prospešné bábätku ale aj matke. Vystresovaná a zničená mama a nespokojné bábo je tá najhoršia kombinácia. Nech Vám tie Vaše bábätká rastú do zdravia a krásy.
 Dana (syn, dcera) 
  • 

Spokojenost dítěte 

(5.11.2003 9:54:47)
Přidám taky svou zkušenost. Já jsem měla mléka požehnaně, ale na doporučení lékaře jsem kojit nesměla. Měla jsem nemocný žlučník, tak prý aby dcera nedostávala ode mě do těla školivé látky. U nás to tedy vypadalo následovně, já - nalitá tvrdá prsa, obalená ledovou plenou, aby se mléko přestalo tvořit, nicméně nucena odstříkavat - kvůli možnému zánětu. Dcera na Feminaru (v té době nic jiného nebylo - je jí l8 let), ale naprosto spokojená a při chuti. Ovšem následně zácpa jako hrom - z toho neustálého tlačení kýla a až do 3 let byla potom chudinka na projímadlech. Kýla se naštěstí zatáhla sama. No a já byla v této době pouze na rohlíkách a meruňkovém kompotu, nic jiného jsem nesnesla - operaci žlučníku mi udělali, až když bylo dceři 1,5 roku - také byly tehdy čekací doby. A přesto všechno jsme obě zdravé a spokojené až do dneška. Přeji hodně zdaru a žádné výčitky svědomí - nejdůležitější je, aby dítku chutnalo. Dana
 Dana (syn, dcera) 
  • 

Spokojenost dítěte 

(5.11.2003 9:56:16)
Přidám taky svou zkušenost. Já jsem měla mléka požehnaně, ale na doporučení lékaře jsem kojit nesměla. Měla jsem nemocný žlučník, tak prý aby dcera nedostávala ode mě do těla školivé látky. U nás to tedy vypadalo následovně, já - nalitá tvrdá prsa, obalená ledovou plenou, aby se mléko přestalo tvořit, nicméně nucena odstříkavat - kvůli možnému zánětu. Dcera na Feminaru (v té době nic jiného nebylo - je jí l8 let), ale naprosto spokojená a při chuti. Ovšem následně zácpa jako hrom - z toho neustálého tlačení kýla a až do 3 let byla potom chudinka na projímadlech. Kýla se naštěstí zatáhla sama. No a já byla v této době pouze na rohlíkách a meruňkovém kompotu, nic jiného jsem nesnesla - operaci žlučníku mi udělali, až když bylo dceři 1,5 roku - takové byly tehdy čekací doby. A přesto všechno jsme obě zdravé a spokojené až do dneška. Přeji hodně zdaru a žádné výčitky svědomí - nejdůležitější je, aby dítku chutnalo. Dana
 Iva 
  • 

Re: Spokojenost dítěte 

(5.11.2003 10:20:54)
V životě, a v přístupu k dětem snad nejvíc, platí, nic nelámat přes koleno. Kojení je pěkné a hodně rozumím tomu pocitu "selhání", zvlášť v dnešní době, kdy je kojení až zbožštěno. Takže ti moc držím palce, je moc hezké, jak jsi to překonala, a taky díky za článek, který určitě pomůže dalším maminkám, co mají podobné problémy a okolí je nechápe a třeba ani nemají možnost to s někým probrat. Často se totiž setkají s kritikou, něco jako určitě to děláte špatně, když to nejde, jinak by to šlo, a s vynášením se To já, já jsem kojila do roku, dvou, tří, pěti ...atd. let, a to nepřidá.
Navíc v dnešní době je umělá strava určitě už hodně dobrá, takže to pro dítě není žádná újma. Možná i opačně.
A třeba já jsem vyrostla bez kojení a to v době, kdy rozhodně umělé mléko nemohlo mít ty kvality co dnes, a jsem naprosto zdravá, bez alergií, ani jako dítě jsem nebývala víc nemocná, než ostatní, spíš míň, takže bych to kojení nepřeceňovala. Pomazlit se s malým přece můžete i bez něj, a o to hlavně jde.
 Šárka, Hanka 02, František 05 


Nelámej to přes koleno a nesmutni 

(5.11.2003 11:29:00)
Já jsem s vypětím všech sil vydržela cca 4 měsíce, Hanka řvala přesně jako tvoje dítko v jednom kuse, až jsem totálně vyčerpaná skončila u psychiatra, který mi chtěl zastavovat laktaci. Začali jsme přikrmovat, kojila jsem jen v noci a přes den odstříkávala 3 a půl měsíce (300-400)+ Omneo a pak Humanu. Hanka sice v noci stále nespí o:(((, ale přes den je tak hodná a usměvavá a od 4 měsíců přes den vůbec nepláče. Tak se netrap, já se něco nabrečela a není to potřeba - NEJSI špatná matka. Šárka
 Ovečka a jehňátka 


Jak jsem kojila já 

(5.11.2003 12:10:38)
Milá Adjo, u své první holčičky jsem měla s kojením také problémy. Začalo to v porodnici, kdy jsem s nejlepším vědomím přikládala miminko tak často až jsem měla bradavky rozkousané do krve. Při každém kojení mi tekly slzy bolestí, ale vydržela jsem. Když jsme se vrátily z porodnice, chovala se slečna přesně jak popisuješ ty. Při každém kojení mi jasně dávala na jevo, že není vůbec spokojená, ale přibírala dobře. Pak jsme zkusily příkrm (kvůli vztekání při kojení). Jakmile dostala lahvičku s dudlíkem, nechtěla prso ani vidět. Byla jsem tak donucena mléko odsávat a přelévat do lahvičky - stejně jako ty jsem chtěla, aby pila mléko mateřské. Vydržela jsem to tak 6 měsíců, hlavně díky manželovi, který miminko vždy konejšil, než jsem mléko odsála. Druhou dceru jsem kojila rok a úplně bez problémů. Ahoj Ovečka
 Mirka, Petra 6 let, Vikča 3 a půl měsíce 
  • 

Kojení není všechno 

(6.11.2003 11:43:34)
Přesně takhle to probíhalo u mě. První dceru jsem začala přikrmovat od 7. týdne, protože prostě stále plakala. Dnes vím, že jsem měla možná přikládat častěji, ale třeba by se to stejně nevyřešilo. Moc mě to tehdy mrzelo a připadala jsem si jako špatná matka. Dlouho jsem se s tím vyrovnávala a dodnes mě to mrzí. Odstřikovala jsem a své mléko z lahvičky jsem dávala jako předkrm, protože samozřejmě prso brzy něchtěla. Mé svědomí trochu kompenzovalo to, že od té doby se ze řvoucího mimina stalo milé a usměvavé bábetko, což ovlivnilo dosud dusnou atmosféru doma a přeměnilo ji v radostnou a poklidnou domácnost. I mateřská dovovlená mi najednou připadala docela prima (dosud to bylo peklo). U druhé dcery jsme překonaly krizi okolo 7.týdne a dosud plně kojím, malá je po jídle spokojená, usměvavá, brouká a já si připadám jako v ráji. Je to krásná mateřská a užívám si ji plnými doušky (možná je to naposledy). Nutno podotknout, že Vikča pila velmi dobře od počátku a nikdy jsem neměla bolavé bradavky, zato u první dcery jsem plakala bolestí. Měla jsem četné ragády a kojila jsem přes kloboučky. Možná, že některá miminkaKojenbí mají větší apetit a proto se "umějí" najíst. Té starší dodnes jídlo nic neříká a musíme ji nutit. Viktorka bude zřejmě gurmán. Třeba i toto má na kojení vliv. Budoucí přístup k jídlu. Akorát že my, maminky, z toho máme trauma. Držím všem pěsti a netrapte se, že už nekojíte. To není opravdu všechno!!
 Ája, jedno mrně 
  • 

nejhorší období života 

(5.11.2003 12:36:25)
Pro mně teda kojení bylo tím nejhorším co jsem zatím v životě zažila. Podotýkám, že jsem vydržela povinných 6 měsíců ale na úkor svého zdraví- psychického i fyzického, na úkor rodinné pohody i na úkor vztahu mezi mnou a manželem. Nechci se o tom nějak moc rozepisovat, pač bych to obrečela ještě teď, chci autorce pouze vzkázat, že mi hodně pomohla naše dětská lékařka, která nám určitém době VŘELE doporučila večerní příkrm. A éjhle - dítě nechápalo jak je to možné, že jej najednou netrápíme hlady a poprvé prospalo 3 hodiny v kuse!!!! To bylo slávy. Během týdne už spalo 6 hodin a postupně jsme se dostali až k prospané celé noci. Pouze díky tomu, že zjistilo, že může klidně usnout když už má bříško plné. Dodnes jsem přesvědčená o tom, že díky fanatismu laktační ligy jsem byla okradená o okamžiky, které měly být v našem životě nejkrásnější. Byla jsem totíž už na pokraji sebevraždy a to nejednou. Kojení nikdy více.
 Kahlan+5 


Re: nejhorší období života 

(5.11.2003 13:35:42)
Musím říci, že mne Vaše příspěvky velmi překvapily. Mluvíte o výčitkách, depresích, dokonce myšlenkách na sebevraždu! jen kvůli tomu, že jste nemohly kojit. Nechci, aby to vyznělo špatně, já jsem tento problém neměla, kojila jsem rok, kdy se syn sám odstavil a mléka jsem měla spíše až moc. Ale kdyby tomu tak nebylo, klidně bych dala příkrm, bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. Kojení je dobrá věc, ale přece když něco nejde, tak to nejde. Přijde mi zvláštní řešit, co si o mém kojení či kojení myslí třeba Laktační liga.

Podle všech příruček by miminko nemělo nikdy spát na bříšku. Syn jinak neusnul, takže jsme ho s klidným svědomím pokládali na bříško. Rozhodně jsem neřešila, co si o tom kdo myslí. Prostě pokud dítě neusne jinak než na bříšku, nedá se nic dělat. A totéž platí pro kojení.
 damara a dvojčata 
  • 

Re: nejhorší období života 

(6.11.2003 0:13:10)
Proč obvińuješ nějakou laktační ligu? Máš snad vlastní rozum. Nikdo ti přece nic nepřikazoval a když jsi měla takové příšerné pocity, měla jsi toho raději nechat. Nic se nemá lámat přes koleno a u kojení to platí dvojnásob.
Hodně štěstí
 Lionka 


I já mám výčitky :o( 

(5.11.2003 13:23:37)
Milá Adjo a ostatní maminy "trápené" kojením,ani nevíte jak jsem ráda za tento článek.
Já se už 7.týden potýkám s tímto problémem - (značně) bolestivé kojení.Jsem unavená,nervozní,těším se na konec 6.měsíce a z období 6.měsíců po porodu se moc netěším a cítím jaká je to škoda.Období je místo radosti,že těhotenství skončilo úžasně - zdravým a rostoucím děťátkem,plné bolesti a jejího dalšího očekávání.
Z materiálů LALI jsem si přečetla,kolik dobrého dávám svému dítěti,když je budu půlrok kojit.Ano,vím to a souhlasím.I proto jsem do té doby kojila i své 2 předchozí děti-taky s bolestí a těšením se na konec půlroku.
Jedna maminka tu psala,že má negativní zkušenost s fanatismem LALI.Je fakt,že o ničem jiném liga nehovoří,jen jak jsou maminy,co kojí sebevědomé a perfektní.O tom,jak se vyrovnat s tím,že kojení je přes všechna doporučení a opatření utrpením,vůbec nic.Škoda,myslím,že je to docela velký problém.U mne teda zcela jistě.Jsem v období,kdy se u kojení zapřísáhnu,že zítra končím (nebo se z toho bolestí zblázním-masochistka rozhodně nejsem),zkusila jsem,co bylo možné i o rady jsem zkušené žádala a vyzkoušela, ale při dalším pláči mimíska mu zase prso nabídnu.Těší mne,že co 14 dní malý přibere půl kila,ale to je všechno.Je to málo nebo hodně?
 Ája, jedno pískle 
  • 

Re: I já mám výčitky :o( 

(5.11.2003 18:29:56)
Lionko, pokud máš zájem napiš mi na tento mail: optikacz@seznam.cz.
Plně Tě chápu, sama jsem si prošla během kojení peklem. Měla jsem úplně stejný problém - velmi bolestivé kojení a stále hladové mimi.

Pro ostatní přispěvatele: ono se to lehce řekne dávejte příkrm bez vyčítek. Ale - u nás to bylo tak, že v manželově rodině se krátce před našim narodily 2 mimina a obě maminky byly fanaticky rozhodnuté kojit do 2let minimálně. Tím pádem byla tchýně patřičně zpracováná a i u nás nic jiného nepřipouštěla. Bylo to opravdu těžké období. Měla jsem velmi těžky porod s komplikacemi, hojení tím pádem probíhalo obtížně a trvalo dlouho, bolesti přetvávaly měsíce... prostě jsem neměla silu se postavit proti té přesile. Taky jsem si všechno moc brala a stále něco o kojení četla. Tím jsem si ubližovala ještě více. Všechny ty kecy vousatých dědkků z laktační ligy. Vrcholem všeho byla příručka, kterou nás vybavili při odchodu z nemocnice. Nějaký zastánce laktační ligy - pochopitelně chlap se tam rozohňoval v tom smyslu, že právo dítěte být kojeno by mělo být uzákonněno a taky jak je to prý důležité aby matky KOJILY DOSTATEČNĚ ČASTO I V NOCI. Dodnes nevím co tím myslel ale pokaždé když jsem mohla spát pouze v 20min intervalech jsem na něj musela myslet. Proto opakuji - KOJENÍ NIKDY VÍCE.
 Hela 
  • 

Re: Re: I já mám výčitky :o( 

(6.11.2003 13:14:50)
Jo, to znam, ten natlak okoli... Ale Ajo, neprehanej s tim "kojeni nikdy vice", radsi rekneme "kojeni dokud to jde" a taky u druheho diteti problemy s kojenim nemusi opakovat, u me aspon byla naprosta pohoda. Pripravovat lahvicky v noci a z nich krmit taky neni zadny med. Proste priste kojit dokud to jde a kdyz ne, tak se neustvat k smrti, protoze nekdo to povazuje za spravne.
 Gav 


Re: I já mám výčitky :o( 

(5.11.2003 18:52:24)
Milá Lionko.
Bolestivé kojení znám na vlastní kůži velmi dobře.Naštěstí teď už je vše v pořádku.Taky jsem zkoušela vše možné i nemožné (bepanthen,calciovku,mat.mléko,klobouček ...),ale nic se neměnilo. Bolelo to stále. Nakonec mi pomohlo následující-protože jsem měla bolavé jen jedno prso,tak jsem ho na 5 dní "odstavila" a jen z něj odstříkávala.A na přeskáčku jednou kojila a jednou krmila z lahvičky (Avent).A to bolavé jsem vždy po odstříkání potřela kapkou mat. mléka a nechávala co nejvíc na vzduchu. A po těch pěti dnech jsem si už jen dala velmi dobrý pozor na to,jak se malá přicucává a při sebemenším pocitu bolesti jsem jí ho hned sebrala a strčila do papuly jinak. A abych se moc nestresovala,že odstříkám málo a bude mít hlad,tak jsem si koupila Nutrilon (nakonec ho bylo zapotřebí jen dvakrát).
Teď už jsme 3 týdny v pohodě a myslím,že už to bude dobré i nadále.
Nevím,jestli Ti tahle rada bude k užitku.Ale opravdu to chce vydržet těch pět dní. Poprvé jsem to zkusila po třech a druhý den jsem byla opět na začátku.
 Mirka 
  • 

kojení může být opravdu noční můrou 

(15.11.2003 22:07:16)
Ahoj mamči,
kojení nám nešlo, malá nepřibírala a plakala, já jsem brečela s ní a skončila jsem s depresí. První půlrok byl snad nejhorším obdobím v mém životě, pak jsem se z toho pomalu a dlouho dostávala. Naše doktorka mě stále uklidňovala a podporovala i když dobře viděla, že jsem na tom mizerně. Výsledek byl, že jsem půl roku kojila bez příkrmu a celkem jsme to vydržely dva roky. Malá ještě nebyl nemocná (ťukám na dřevo). Moc a moc jsem chtěla kojit, protože jsem věřila, že je to to nejlepší. Ale když si představím, že bych jí možná dala láhev a ona byla šťastná a spokojená a já s ní ... no, nevím, co budu dělat příště
Mirka
 JaninaH 


Je zbytečné se trápit 

(5.11.2003 13:38:42)
Ahoj maminky,
při čtení článku a následných příspěvků jsem si zavzpomínala na své traumatické zážitky s kojením. Je to už dávno, dcera se narodila v roce 1988. Na začátek kojení si už nevzpomínám, asi jsme to zvládly dobře, ale konec si pamatuji dodnes úplně jasně. Anně mohlo být necelých 5 měsíců, protože mám fotku , na které je vedle vánočního stromku utrápená bledá matka s utrápeným hubeným miminkem. Byl to důsledek zavilého odporu naší dětské lékařky předepsat nám Sunar. Tehdy totiž byl Sunar jen na lékařský předpis!!! A naše paní doktorka usoudila, že je škoda, abych přestala kojit. Trápila nás skoro měsíc, byla to hrůza! A změnit dětskou lékařku, to tenkrát nebylo možné. Na sídlišti to měli pediatři rozdělené podle ulic, a my asi zrovna měli smůlu na militantní zastánkyni kojení. Nakonec po Vánocích se tchán na nás už nevydržel koukat a odvezl nás ke své známé lékařce do Motola. Ta konstatovala, že dítě je podvyživené, matka vysílená a konečně nám napsala vytoužený RECEPT na Sunar. Vůbec jsem neměla výčitky nebo pocit selhání, jak o tom píšete, byla jsem přešťastná, že děťátko konečně přibývá na váze a já se můžu trochu vyspat. Myslím si, že pocit viny není vůbec namístě, navíc dnes určitě je i umělá výživa hodnotnější než tehdejší Sunar. Když slyším o rekordmankách, které kojí třeba dva roky, neumím si to vůbec představit.
P.S. Když si tady na Rodině čtu o starostech dnešních maminek, říkám si někdy, jak jsme to vůbec před těmi 15 lety mohly zvládnout. Žádné papírové plenky, jediný druh lahviček i dudlíků, Sunar se musel rozmixovat ve vřelé vodě, jinak se udělaly hrudky, s obrovskými kočáry se nedalo dostat vůbec nikam... Trochu dnešním maminkám závidím.
J.
 Jana (kluci 12+13) 
  • 

Re: Je zbytečné se trápit 

(6.11.2003 9:02:17)
Opravdu je zbytečné se trápit! Staršího syna jsem kojila asi půl roku a postupně se odstavil sám, jak začaly příkrmy, téměř předpisově. Mladšího jsem 6 měsíců jen kojila. Pak jeden den odmítl pít a už se nenapil. Byl asi tři dny hladem, protože jsem to pořád zkoušela, když to nešlo, zkoušela jsem sunar (tehdy nic jiného nebylo a měla jsem ho doma pro staršího syna). Nenapil se ani sunaru (ani nikdy později nepil mléko z lahve) a tak jsme v šesti měsících přešli z plného kojení přímo na tuhou stravu a čaj. Jedli jsme miniaturní kousky chleba se sýrem (neměl zuby), polévky, ovoce, omáčky, nic nesmělo být rozmixované a všechno muselo mít nějakou chuť - aspoň trochu osolené nebo oslazené.Až do svých dvou let se nenapil mléka, nejedl kaše, jogurty, nic.Dnes je z něj "chlap jak hora" a je naštěstí úplně zdravý. A já jsem to odstavení doslova odstonala! Dostala jsem zánět, vysoké horečky, chodila jsem na injekce, manžel musel zůstat doma na OČR a tu bolest nikomu nepřeju :-)
 Iva, 2 děti 
  • 

Re: Je zbytečné se trápit 

(6.11.2003 12:43:48)
Ahoj, asi nenapíšu nic nového, sama mám dvojí zkušenost. Starší dítě jsem kojila půl roku, pak nastaly drobné problémy, doktorka řekla - dejte Sunar - já poslechla a dítě na prs zanevřelo. Dodnes jde cestou nejmenšího odporu, a z lahve to teklo líp :-)
Druhé dítě jsem kojila asi 10 měsíců a pak jsem usoudila, že ho odstavím, ale bohužel, Hamilon byl fuj, Sunar byl fuj, lahev byla fuj. A já měla mléka pro dvojčata. Tak jsme se pokorně vrátili ke kojení, vydrželi to do dvou let a pak plynule přešli na hrneček. Podotýkám, že druhé dítko nechtělo ani dudlík.
Některé z vás si stěžovaly na zbožštění kojení, mně zase zarazila naše paní doktorka, jinak skvělá, která mi v 18 měsících řekla, proč ještě kojím, že to je zbytečné. Každopádně to bylo nejjednodušší a nutno přiznat že při cenách umělé výživy i nejlacinější řešení.
 gabrusenka + 2 lumpíci 
  • 

Podobně 

(5.11.2003 17:33:42)
Moc vám děkuju za váš článek. Taky jsem si myslela, že jsem v tomhle jediná na světě. U nás to bylo podobné s oběma syny. Prvního jsem musela začít přikrmovat již od 3. týdne, ale přesto jsme do 10. měsíce zvládli před příkrmem kojit/ pak už opravdu nechtěl/. S 2. synem jsem musela začít / taky po proplakané dovolené/ přikrmovat od 4. měsíce a zatím pokračujeme stejně jako s prvním synem, nejdřív něco mlíčka z prsu a pak Nutrilonek. A myslím, že nám to všem prospělo na tělě i na duchu / po velkých výčitkách, že nejsem dobrá matka a kojná/. Ještě jednou díky za váš příspěvek.
 Helena,Evička+Alex 8/02 


Re: Podobně 

(5.11.2003 19:27:00)
Ani naše dvojčata nebyla dlouho kojená.Všehovšudy 6 neděl.Poté, co nepřibraly ani deko, Alex řval hlady a Evička už jen při pohledu na prso dostávala hysterák, jsem přešla na Nutrillon.Najednou to byly dětičky k pohledání.Paní doktorka mi poradila, abych nakojila a poté jim dala dvacítku mléka.Prý stejně víc nevypijí. Po půlhodinovém kojení vytáhly šedesátku mléka a spokojeně usnuly a spaly OBA TŘI hodiny!!! Oba jsou zdraví, zatím měly dvakrát rýmu a Alex angínu a to je asi tak vše.Nemluvě o tom, že do té doby jsem byla utahaná, jak psychicky, tak fyzicky.Ale o tom vám nemusím ani psát.A už žádné výčitky nemám.
 Blanka 
  • 

A pijete dost mleka a jite maslo? 

(5.11.2003 20:11:18)
Ahoj holky z nasi skolky, precetla jsem si vase prispevky a musim rict, ze postradam zminku o tom, jakou mate pri svych problemech s kojenim zivotaspravu, hlavne teda, jak se stravujete. Abyste produkovali kvalitni mleko a byly dobre kojne, tak se musite i kvalitne stravovat. Takze denne 1 litr plnotucneho mleka BIO, chleba jedine s maslem, zadne margariny, hodne syru, ale jen tvrdych, tavene syry jsou nevhodne, nemaji zadny vapnik, jogurty, fenyklove caje, kminove polevky, hodne brambor uvarenych s kminem, mrkev, zato malo sladkosti a mene masa. Dulezite je se hlavne dobre nasnidat, jelikoz rano je produkce mleka nejvetsi a pres noc mleko vypite. Me detatko ma 13. tydnu, kojim bez problemu, deti maji ruzne rustove faze prece, ne kazdy tyden potrebuji stejne mleka. Kdyz rostou, a to je jednou za 3 tydny, tak potrebuji proste vic mleka a tak o to vic se vy maminky musite zamyslet nad vasi stravou.Mozna vam to trochu pomuze, a pokud ne, tak se nic nedeje, to materske mleko je taky plne toxickych latek a pokud si nekupujete vylozene BIO potraviny a bydlite ve velkych zaprasenych mestech, tak radeji prejdete na umelou vyzivu, to uskodi miminku daleko mene nez mleko ze stresovane matky: do mleka se vylucuji i hormony a pokud kojite pod stresem, ma vase dite mleko plne stresovych hormonu a kolotoc a rvani jedou dal. preji hodne stesti!!!
 Halka 


Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(5.11.2003 21:17:38)
No trosku s tebou budu nesouhlasit. Je dobre zit zdrave, to je jasne. Neni ale pro lepsi kojeni nutne vypit denne pul litru mleka, jist syry a mazat chleba maslem. Jde pouze o to, dostat do tela vsechny latky, ktere vyda navic kojenim. Takze kdyz nekdo napriklad vapnik misto v mlecnych vyrobcich prijima v jine podobe, nevadi to. Telo si to stejne rozlozi a slozi samo a uplne znovu.
Navic se zjistilo, ze z kravskeho mleka prechazeji do materskeho latky, ktere v nemaji co delat. Takove telatko potrebuje k zivotu trosku jine slozeni mleka, nez mimco. Prece jenom beha uz od narozeni, nebude to vsezravec atd...
Takze nyni se doporucuje pit kravskeho mleka stejne, jako pred otehotnenim.
 Svetlana. 


akeze mlieko ??? 

(5.11.2003 21:45:59)
Hmmm, Blanko, kojim 21m dieta a za cely tento cas som vypila snad 2l mlieka v sucte. No OK, mozno trochu viac ...
Ked to tak citam, naozaj si nie som ista, ci to bude len v tom.
 Inka 
  • 

Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(5.11.2003 21:55:30)
Ahoj Blanko, asis to myslela dobre. Maslo a tucne mleko mi jsou sympaticke, mam ale obavy, ze vliv druhu a skladby potravy na laktaci je maly, tedy pokud vylozene nehladovis.A problem, ze se dite spatne prisava a nepije dost efektivne ci ze mleko dost netece se tim neresi.
Moje miminko ode mne pres veskerou snahu taky nepilo, ale kojila jsem par tydnu ctyrmesicniho synovce -ten do te doby pil jen sunar z lahve, sestra nekojila kvuli lekum a navzdory tomu se prisaval a pil pekne. Myslela jsem si, ze i muj syn se treba "chyti" az bude starsi a silnejsi. Nezadarilo se. Na uspesne kojeni jsou potreba dva: matka a dite. Kdyz muj synek zacinal mluvit, zjistilo se, ze ma kratkou podjazykovou uzdicku, coz mohlo pry byt pricinou, ze pri kojeni nemel jazyk ve spravne poloze a nemohl s nim patricne provadet saci pohyby.
 Helena,Evička+Alex 8/02 


Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(6.11.2003 9:31:26)
Ahoj Blanko,
moc se mi líbí tvoje rada ohledně zdravé stravy.Snažila jsem se dodržovat všechny zásady správné výživy a snažila jsem se vypít 3-4 l tekutin denně.Ale musím říct, že únavou jsem hlad měla minimální a většinou únava byla silnější než hlad a svůj čas mezi jednotlivým kojením 2-3 hodinového intervalu jsem prostě usnula totálně do tvrda. Mě fyzicky vyčerpávalo i samotné kojení.A teď to dilema, být unavená, nervozní a protivná, ale najedená (a v mém případě stejně bez mlíka), nebo odpočatá a smějící se maminka, zvládající domácnost s dvojčaty. Nevím jak jiným maminám s dvojčaty, ale mě to prostě zkloubit nešlo.
 Blanka 
  • 

Heleno, mas velkou pravdu 

(6.11.2003 13:02:36)
Ahoj heleno a jine maminky, vcera jsem psala o spravne vyzive v prubehu kojeni, ale pres noc jsem o tom premyslela a napadlo me, ze daleko dulezitejsi nez spravna a vyzivna vyziva je byt naprosto v pohode psychicky, presne tak, jak to pises. Kdyz na tom maminka neni psychicky dobre, je depresicni, utahana, znechucena, naladova, tak ji vetsinou mleko odejde,potvrdila mi to i jedna kamaradka, co kojila 2 roky a rikala, ze nejdulezitejsi je psychika. Ono pokud ma nekdo v zazemi nekoho, kdo neustale nervuje, poucuje, doporucuje, nadava, srovnava s jinymi a nosi ruzne letaky a dohlizi ( a bohuzel velice casto to byva i vlastni manzel !!!), tak to maminku jenom znervoznuje a mleko se vytraci. Takze jen spokojena a vyrovnana maminka si muze dovolit kojit a pak az je ta zivotosprava, ale to vsechno spolu taky souvisi, strava a psychika. Takze poslete takove protivne manzele, tchyne a matky do pr.... a delejte si vse po svem a budte v pohode.
 Hela 
  • 

Re: Heleno, mas velkou pravdu 

(6.11.2003 13:41:46)
Asi je tezke rict, co doopravdy ovlivnuje kojeni. Po narozeni druheho diteti a po tom,co odjela moje mama, ktera prijela mne pomoct, zustala jsem s dvema mrnousy sama, starsi dite melo 16 mesicu, mladsi bylo hodne ubrecane. Teda uplne sama jsem nebyla, mam manzela, jenze on se neobtezoval mi pomahat. K tomu se pridalo stehovani, proste HRUZA! Presto mleka jsem mela dost, mimi dokonce behem mesice pribralo 2 a pul kila!!! Asi je hodne individualni co ma vliv na kojeni, u me ho ASI nejvic ovlivnuje aktualni zdravotni stav, terba nachlazeni aj. Hela
 Hela, 2 prckové (4 roky a 9 měsíců) 
  • 

Re: Heleno, mas velkou pravdu 

(6.11.2003 13:46:26)
Úplně souhlasím. Mohu jenom potvrdit, že nejvíc záleží na spokojenosti obou, maminky i miminka. A dle mého je jedno, zda je děťátko kojeno nebo baští umělé mléko. Z mé zkušenosti: Prvního syna jsem kojila plně pouze 1 měsíc, neustále brečel, v kuse, já byla nervózní, nevyspalá, úlně hotová, chytaly mě deprese, že to snad není možné-že jsem nemožná matka,která nedokáže uklidnit dítě..... Začala jsem s příkrmem UM, nejdřív pomalu a v 8.týdnech už byl klučík plně na UM BEBA H.A. (mléko své jsem přirozeně ztratila během 3 dnů). Míša přestal plakat, já si zoufat...Usměvavé mimčo a pak pohodová máma.
Druhého syna Martínka kojím doteď(říkala jsem si, že budu mít málo mléka a ejhle NEMÁM) samozřejmě už toho baští daleko víc, ale mlíka svého mám stále dost. Je pohodové miminko a já jsem taky spokojená. Pokud by ale měl pořád plakat nebo být nešťastný kvůli mé snaze ho kojit, rozhodně bych přešla na UM - s klidem na duši a nestyděla bych se za to :-))

Zdar všem spokojeným mimískům a jejich usměvavým maminkám..
HEla
 Katka 
  • 

Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(7.11.2003 7:09:57)
A tos teď myslela jako vážně?
Kravské mléko je pro telátka a ne pro výživu člověka... že je BIO ho neomluvá. Má úplně jiné parametry právě nastavené pro potřeby telete, lidskému není v ničem podobné.
Tele potřebuje takovéto složení, protože se na vlastní nožky postaví za několik hodin po porodu, ale dítě se postaví na nohy kolem roku věku. Nepotřebuje tak "nabušené" složení.
Žádný dospělý jedinec na této plenetě nepije v dospělosti mléko...jen člověk si na to udělal patent a ještě pije mléko jiného živočišného druhu.
Kdybys někdy v pozdějším věku měla problémy s prsy (cysty, nezhoubné bulky, zhoubné bulky) tak si na ty kvanta mléčného tuku, co teď přijímáš vzpomeň...
Čínská medicína to ví dávno, vědci na to přišli až nedávno, že více jak 80g tuku za den zvyšuje dramaticky riziko rakoviny prsu a mléčný tuk označili za nejrizikovější...
 Blanka 
  • 

Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(7.11.2003 19:10:46)
Hele Katko, a co si myslis, z ceho se sklada umela ci nahradni vyziva pro novorozenata jako Hamilon, Bebe, Nutrilon atd.???? No prece mimo jinych umelych slozek i z kravskeho mleka!!! To koukas, co?
Tak nedelej chytrou, mlecne vyrobky jsou normalni soucasti stravy kazdeho normalniho cloveka a hlavne deti.
 Halka 


Re: Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(7.11.2003 19:23:24)
V umelych mlecich sice kravske mleko je, ale (prinejmensim pro ty nejmensi) jsou kravske emzymy rozlozeny. Jak se to dela, ti nepovim, ale male deti nesmeji pit kravske mleko neupravene.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(8.11.2003 17:36:52)
To teda koukám... kdybys mi to neřekla, tak bych do dneška nevěděla z čeho jsou vyrobeny, to by mě fakt nenapadlo :o))
Já jsem tím jen chtěla říct, že není jediný rozumný a logický důvod, proč byl měl dospělý člověk pít kravské mléko a že to přináší určité svá rizika.
Kráva se taky neprolívá mlékem a nežere máslo a přitom mléka denně nadojí několik desítek litrů, ač je to pro její tělo obrovská tělesná námaha vyrobit lidem 30 litrů mlíka za den, teleti by stačilo pár litrů.Ona to taky vydrží jen několik malinko let než ji ten "chov" zdecimuje tělo úplně.
Ale to je diskuze na jiné téma, omlouvám se.
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(9.11.2003 15:43:47)
To je kvůli vápníku. Aby nevypadaly zuby a i ve stáří držely pohromadě kosti. Kráva se dožívá nižšího věku než žena, i když náhodou umře přirozenou smrtí ve stáří. Někdo kravské mléko nesnáší, existuje alergie na jeho bílkovinu a potom alerie na mléčné cukry. V druhém případě nedělá problém mléko zakysané v prvním cokoliv z mléka.
Je pravda, že v přírodě dospělá zvířata mléko nepijí. Je to tím, že se k němu nedostanou. Býložravci navíc mléko nemohou strávit, mezi lidským a kravským trávením je zásadní rozdíl. Ostatní savci mléko pijí, když ho někde dobudou, viz kočka. Je to pro ně výhodný zdroj bílkovin. Lidé v nerozvojových zemích jedí bílkovin spíš nadbytek, pokud jedí maso, což pak mj. ničí ledviny.
Pro kojení jako takové není nutné pít kravské mléko, aby se tvořilo mateřské. To se normálně tvoří podle toho, kolik vypije kojené dítě, i když matka třeba hladoví, mléko se tvoří z jejích rezerv a až když není nikde nic odejde i laktace.
Problémy s deficitem vápníku se projeví až se zpožděním, proto to vypadá, že když ho nepřijímáme, ničemu to nevadí, ale není to tak.
Vápník z jiných zrojů se lidskému organismu získává hůř a méně efektivně. Co se týče "přirozenosti", nevím proč se pití mléka někdy považuje za méně přirozené, než např. pojídání drceného vápence z Dolomitů. Vsadila bych kabát, že člověk doby kamenné vápenec neokusoval, ale mléko ze zvířat pil.
Je to otázka spíš filozofická, než biologická. Biologická odpověď je evidentní. Světový názor má každý jiný:).
 Boadicea 


Re: Re: Re: Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(9.11.2003 16:08:39)
btw. macky vobec netravia mlieko dobre, akurat to "bezni" chovatelia nevedia, krmia ich mliekom a tie maju potom bud koliky, alebo casom velke problemy s crevami a to ovplyvnuje aj ich dlzku zivota - umieraju skor. U uslachtilych maciek je to tak, ze napr. jedna z nasich maciek - habesska od mala odmieta kravske mlieko (maciatka sa vseobecne obvykle po odstaveni este par tyzdnov prikrmuju kravskym mliekom, potom by sa mlieko vobec nemalo davat). Parkrat ho asi zo zvedavosti vypila, ale hned vsetko v krcoch vyvratila. Potom sme sa docitali, ze habesske macky nedokazu travit bielkoviny z mlieka a su nan vysoko alergicke. A ze mackam sa mlieko davat NESMIE. Whiskas teraz zacal vyrabat upravene mlieko bez latok ktore macky neznasaju, ale to je podla mna len reklama, naco je mlieko mackam??? Su to v prvom rade masozravce...
Nevie sa, kde vznikla ta povera, ze macky maju radi mlieko :(. Asi na polnohosp. dvoroch, ked inej potravy pre macky nebolo a tie ho teda pili, kedze su to tvory maskrtne.
Pardon ze som off topic , mozno nejakym kojacim mamickam-mackomilom moja info pomoze :).
 Inka 
  • 

Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(10.11.2003 10:23:18)
Katko , nedramatizuj a nestras!!! Krom toho, asijska tradicni medicina uprednostnuje mleko a maslo - tradicne se asi mysli maslo a mleko cerstve od zdrave kravy (tedy nikoliv krabicove supertrvanlive UHT). Nemam cas popisovat technologii vyroby margarinu, ale na pocatku je dost podradny rostlinny tuk, kterym by si normalni clovek nenamazal ani boty. Takze zlate maslo, z rostlinnych oleju pak ty opravdu panenske zastudena lisovane. Vzdy zalezi na konkretni situaci, mnoho dospelych lidi opravdu mleko neumi travit - ti ho pak vetsinou nepozivaji bez ohledu na aktualni stav potravinarske propagandy. Jinak deti se rodi take eskymackym zenam ci mongolskym kocovnicim. V drsnejsim klimatu je mleko, maso a zivocisny tuk zaklad vyzivy. Predpokladam, ze tyto zeny sve deti koji a to asi i dost dlouho.
Clovek uz se z prirody davno vymknul, soucasna smisena strava je nejspis dusledek prizpusobivosti organismu a naopak pokusy nekteryhch lidi o "navraty" k prirode (vitarianstvi, veganstvi...)vedou ke zdravotnim problemum.
 Boadicea 


Re: Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(10.11.2003 12:59:53)
"a naopak pokusy nekterych lidi o "navraty" k prirode (vitarianstvi, veganstvi...)vedou ke zdravotnim problemum".
Mas to nejako statisticky podlozene?? Podla toho co som precitala, co viem o sebe a mnozstvo ludi okolo mna (vegetarianov, veganov atd), je to presne NAOPAK. Nechcem tu zas virit diskusiu, ktora uz prebehla o vegetarianstve inde, no zarazaju ma niektore nepodlozene poznamky/odsudenia.
 Adela 
  • 

Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(7.11.2003 19:51:44)
Ja vlastne vubec nechapu,co se to tady resi.Proc Adja pise clanek,ve kterem se vlastne omlouva a pta se ostatnich na nazor? Vzdyt udelala to nejlepsi co mohla,i kdyz si myslim,ze pozde.Kdybych zjistila,ze me miminko nepribira,presla bych na umelou vyzivu rozhodne driv a necekala,az mu polezou zebirka.Samozrejme,ze kojeni je ta nejlepsi vyziva,ale kdyz to nejde,tak to nejde.Prece nebudeme trapit svoje deti,at uz tim,ze mleko neni nebo tim,ze budeme vystresovane,znicene a unavene maminky.Kdyz tady ctu nektere prispevky tech,co kojily do dvou let a podobne a dokonce napisi, jak se divaji krive na ty ,co krmi z lahve,tak neverim vlastnim ocim.Uvedomte si,ze to,ze nekdo nekoji vubec nebo jen par tydnu,jeste neznamena,ze je horsi matka,nez ty ,co koji do dvou let.
 Blanka II z Pohorelic, Vojtech 3 roky 
  • 

Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(7.11.2003 20:09:32)
Ach Boze,jakou mas Adelo pravdu!! ja to tady ctu a zasnu, proste se mi zda, ze se ty maminky snad doma nudi nebo co, ze resi takove veci a jeste se omlouvaji, kdyz nekoji!! Komu? Panu Bohu nebo zklamanym manzelum? Kdyz vam uz Pan Buh dal ten dar a narodilo se vam zdrave miminko, maly krasny clovicek, tak to proste berte jako dar a delejte pro mrnousky to nejlepsi, kdo rika, ze je to prave jen materske mleko? Ta laktacni liga je plna nejakych fanatiku, to neni spravna propaganda, kdyz se matky musi v internetu omlouvat za to, ze nemaji mleko ci zda dite nechce pit? Copak za to muzete, ze miminko nechce mleko? On ma uz svou hlavu a ne vasi a kdyz nechce, tak nechce, no a co??? Kdyz jsem se ptala sve poradkyne kojeni, jak dlouho mam kojit, rekla mi: Kojte tak dlouho, dokud ( a ted pozor!) to bude delat RADOST!! vam a vasemu miminku soucasne. SOUCASNE!! a RADOST!!! Ne starost!!! A tak neberte kojeni jako ocistec a snazte se zapojit svou intuici do te propagandy te laktacni ligy, co z vas dela nesebevedome matky a hryze vam do svedomi. Je to omyl, jste vsechny dobre matky, vzdyt sve detatko milujete a to je nad zlato, cili milovat detatko je nad kojenim!!! Laska a pak az vse ostatni, tak jak to chce Buh, a tak radeji se dejte na nejakou jinou ligu, ale ne na laktacni, asi tam brzo napisu a te propagande vynadam.
 Eva/Verunka 09/02 + 14tt 


Re: Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(7.11.2003 21:17:13)
Blanko, Adélo,
díky za vaše názory. Byla jsem v podobné situaci jako Ajda. Jenže jsem přece jen jiná nátura, když děťátko nepřibívalo a kojení bylo spíš moření, prostě jsem přešla na Nutrilo. A všichni jsme byli spokojenější. Ovšem je pravda, že dnešní tendence propagace kojení a laktační ligy, někdo nemusí zvládnout. Celé příbuzenstvo i známí mě výtali jedinou otázkou: Ještě kojíš? Odpověděla jsem: ne. Po čase už jsem ani nevysvětlovala důvodu, když jsem vyděla jejich zděšené výrazy. Teta mi vystřihovala články typu: Kojené děti mají vyšší IQ apod. Co k tomu dodat. Moje dítě je kojené do čtyř měsíců, dnes je mu 14 měs., kromě nějaké té rýmičky, prospívá báječně, dobře spí, chutná mu a dělá mi jen radost. Že by výjimka? :-))
 Eva/Verunka 09/02 + 14tt 


Re: Omluva za hrubky 

(7.11.2003 21:19:43)
Sorry, za ty hrubky. buď jsem se tak rozhořčila a nebo fakt neumím čésky. :-))
 Pavla dvojčata 2 a 1/4 roku 
  • 

Re: Re: Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(9.11.2003 12:17:05)
Ahoj Evo s Verunkou,

já měla opačný problém.Už v těhotenství mě tchyně s tchánem očkovala řečmi o tom, že dvojčata rozhodně kojit nebudu, že prostě nebudu mít dost mléka. Pak se kluci narodili a ona v tom pokračovala. Když začali děti plakat, hned mi tvrdila, že mám slabé mléko, a že je nemám šidit, ale vytáhnout Sunar. Když však kluci každý měsíc až do půl roka přibírali při výlučném kojení každý 1 kg navíc, tak pak ztichla. Opět promluvila i s tchánem v 1 roce dětí, že se ti hanbáři nestydí se ještě kojit a jak to vypadá, že tak velké děti ještě kojím.

Ještě k té stravě kojící matky. Nic extra jsem nejedla, snažila jsem se jíst normálně zdravě, měla jsem pořád hlad. Na váze jsem ani nepřibrala ani neubrala. Mléka bylo dost, kluci měli v 6.měs necelých 10Kg.
P.
 Eva/Verunka 09/02 + 14tt 


Re: Re: Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(7.11.2003 21:17:25)
Blanko, Adélo,
díky za vaše názory. Byla jsem v podobné situaci jako Ajda. Jenže jsem přece jen jiná nátura, když děťátko nepřibívalo a kojení bylo spíš moření, prostě jsem přešla na Nutrilo. A všichni jsme byli spokojenější. Ovšem je pravda, že dnešní tendence propagace kojení a laktační ligy, někdo nemusí zvládnout. Celé příbuzenstvo i známí mě výtali jedinou otázkou: Ještě kojíš? Odpověděla jsem: ne. Po čase už jsem ani nevysvětlovala důvodu, když jsem vyděla jejich zděšené výrazy. Teta mi vystřihovala články typu: Kojené děti mají vyšší IQ apod. Co k tomu dodat. Moje dítě je kojené do čtyř měsíců, dnes je mu 14 měs., kromě nějaké té rýmičky, prospívá báječně, dobře spí, chutná mu a dělá mi jen radost. Že by výjimka? :-))
 Jarma 
  • 

Re: A pijete dost mleka a jite maslo? 

(14.11.2003 16:24:40)
Něco na té stravě určitě je. (I když možná bych to neformulovala až tak vyhraněně jako Blanka. Kravské mléko je vůbec dost ožehavá věc a pít ho litr denně nemusí být vždy to nejlepší, co pro sebe člověk může udělat.)

Z mé zkušenosti ale musím říci, že na kvalitě a i pohodlí mého kojení mělo velký vliv hlavně to, kolik za den vypiji tekutin, tedy vody hlavně. Opravdu jsem si musela počítat a vypít za den 3 litry. Ráno jsem měla velmi oblíbenou jednu velkou sklenici Gravimilku (dělala jsem si ho hustší a rozmíchaný ve studené vodě mě vždycky osvěžil). Jinak jsem mléko nepila. Občas jsem si dala hrnek laktačního čaje.

Ostatní stravovací návyky jsem nijak neměnila, ale je fakt, že se řadím spíš mezi ty, kteří se snaží o "rozumnou" životasprávu, takže jsem nic měnit ani neměla potřebu. Sníst jsem však mohla v době kojení třikrát tolik než obvykle a kila šla stále dolů, to se mi na tom tedy líbilo moc :-)). A to i za situace, kdy jsem přikrmovala, protože moje mlíčko bylo dceři nějak málo, a to skoro od počátku. Takže jsem 15 měsíců kombinovala prs a Nutrilon k všeobecné spokojenosti.
 alena 


To jsem snad psala ja:)) 

(5.11.2003 19:36:33)
Kdyz jsem to cetla,tak jsem premyslela,jestli jsem nahodou ze spani nepsala tento prispevek.U nas to bylo to same.Taky jsem si malovala jak budu jenom kojit cely pulrok,ale i kdyz mam dost mleka, z nejakoho důvodu ho nase sluničko prostě nechce. Sice mi trvalo týden než se naučila pít z flašky Sunar, zjistila jsem že Nutrilon Pepti je tak hnusný, že se jí nedivím, že ho nechtěla. Teď dávám Sunar na noc a v oběd už zkusila jablko a banám a vždycky mi vyrve lžičku z ruky jak jí to chutná. Místo buzení v noci po hodině se budí po třech a je spokojená. Prostě si už sama řekne co chce. Během dne se však snažím kojit stále, ale stejně mi pak řve hlady. Tak uvidíme. Zdraví Alena.
 LiTo 
  • 

To,znam 

(5.11.2003 21:32:19)
Mela jsem to stejne,ale pak najednou prikrm ubyval a mliko pribyvalo. V 4mes mel jen 5kg a pak pribiral 1kg za mesic. Mliko se upravilo. Dost dam na bylinky a hodne pit 3,5l denne. Kojila jsem pouze do 7 mes bez pridavku jidla a kojim stale a ted ma mlika, ze z odstrikaneho je kase. Nedej se zastrasit,taky jsem si myslela,ze je to jednodussi. Ted ma rok a 12kg - a stale kojim. Vydrz! Jo a nema zanet stredniho ucha? U toho deti placou, kdyz saji. Li
 Pavla, mimi 4 měs. 
  • 

Díky 

(5.11.2003 21:52:30)
Díky za článek. Dost mě pomohl tvůj první díl a čekala jsem jak dopadneš. Můj syn pil velmi dobře jen 14 dní a pak kopal a pouštěl se. Musela jsem ho nechat odříhnout hned tak po 1 minutě protože se napolykal vzduchu. Bojovali jsme oba, já si říkala že se to srovná a bude líp. Po třetím měsici ale za 3 týdny přibral 60g a pak už nic. Kňoural a já se snažila to rozkojit. Pak mě naše paní doktorka půjčila i váhu na celý den a nakonec dala zkušební dávku příkrmu. Když po nakojení fňukal a dál nechtěl tak dostal příkrm a vytáhl si 130!! Pak spal 5 hod. v kuse.Tak jsem to vzdala a začala přikrmovat. Je teď veselý, jí tak po 3 až 3,5 hod a i bolení bříška je pryč. Sice jsem to taky obrečela ale teď vidím že než trápit děti tak radši přikrmovat. Nejhorší je že kampaní o kojení člověk pořád hledá chybu u sebe a říká si v čem jsem jako kojná zklamala.....
 Katka,Leon 14mes. 
  • 

Probdene noci,prokojene dny 

(6.11.2003 0:11:41)
Rada by jsem take prispela svou troskou do mlyna. Od prvniho okamziku kdy jsem si uvedomovala nutnost vyzivy sveho potomka pokrocilejsi formou nez skrze pupecni, byla jsem samozrejme odhodlana zvolit to nejprirozenejsi a pro obe strany nejpohodlnejsi reseni,a to kojeni. Situaci jsem mela zlehcenou pouze tim, ze drobek od prvniho okamziku mohutne spolupracoval. A to tak ze druhy den po porodu zacal pribirat cile na vaze. Kojeni se mu evidentne zalibilo jako nas zblizovaci proces, ale zrejme i jako kraceni volnych chvil. Po navratu z porodnice se frekvencwe kojeni zvysovala velmi razantne. Zhruba po mesici jsem kojila po hodine a byly i dny kdy po pul hodine. Detska lekarka, doporucovala prikrm. Odmital mi vse spojene s umelou vyzivou. Mleko jine nez moje nepozrel a dudliku se branil sec mohl. Nezbylo mi nic jineho nez koji klidne 15-20 krat za den. Vydrzela jsem to, ostatne si to vybojoval sam. Mel od dvou mesicu diagnozu silneho atopickeho ekzemu na ktery nic nepomahalo. Umelou vyzivu i pozdejsi kase vzdy vyzvracel. Parkrat zvracel tak urputne,ze jsme skoncili na pohotovosti.
Podtrzeno, secteno kojim dodnes. Niceho nelituji, jen ty dlouhe probdene noci kdy jsem kojila a kojim stale po 1-2 hodinach. Ekzem je pryc a ja pomalu resim jak zyvislacka zbavim jeho nejmilejsiho poteseni.
Nakonec je z te trosky poradna litanie, tak alespon doufam za nekomu pomuze. VIVA KOJENI
 Radka, dcera 13měs. 
  • 

Re: Probdene noci,prokojene dny 

(11.11.2003 20:42:29)
Od začátku jsem měla problém s kojením. Malá brečela a to pořád. U prsu, bez prsu - prostě pořád. Vydržela jsem to, ikdyž jsem s tím chtěla tisíckrát praštit! Podržela mě moje máma a a to asi v tu nejvhodnější chvíli. Po 3 měs. se malá uklidnila, udělaly jsme si svůj rytmus a zvládly jsme to. Kojila jsem plně skoro 7 měs. A ty noci. Těch neprospaných nocí, těch bylo !! Jsem na to ale právem hrdá, opravdu. Kojím dodnes. Sice jen jednou denně, ale přece.
 Monika, třetí miminko 
  • 

Vydržet, ano či ne? 

(5.11.2003 22:51:14)
Ahojky všem kojícím i nekojícím maminkám. Přečetla jsem si většinu vašich názorů, zda vydržet při problémovém kojení nebo ne a nedá mi to, abych nenapsala i svoji zkušenost. Momentálně jsem na třetí mateřské. Mám 12-tiletou dceru, 7-letého syna a nyní 11-titýdenního mimíska. Stejně jako každé těhotenství probíhalo jinak, i chování všech tří dětí je jiné. Dceru jsem plně kojila 6 měsíců. Krize nastala pouze ve 3. měsíci, tu jsme však překonali. Po půl roce, kdy jsem jí začala přikrmovat, najednou mléko rychle ubylo, ale byla jsem ráda, že vydrželo aspoň tak dlouho. U druhého dítěte jsme s kojením přestali prakticky po 2. měsíci za stejných potíží, o kterých tu píšete. Přešli jsme na Nutrilon, později na Bebu. Synek najednou prospíval a byl spokojený. Tak jsme byli spokojeni všichni. Bohužel k tomu musím dodat, že zatímco dcera je naprosto zdravá, on má celiakii, která se mu projevila ve 3 letech. Nyní zatím kojím vpohodě, ale pokud dojde na krizi, nevím, jestli vydržet, nebo se nechat zlomit na umělou stravu. Samozřejmě netvrdím, že to všechno musí souviset, ale myslím si, že to má velký vliv na trávení našich nejmenších. Nikomu však svůj názor nevnucuji a to, co se přihodilo nám, nemusí hrozit většině dětí. Jedině bych chtěla zdůraznit: chcete-li pro své miminko udělat něco navíc, snažte se co nejdéle vydržet na přirozeně bezlepkových potravinách. Myslím tím nahradit pšeničnou kaši např. rýžovou a piškoty a rohlíky odložit až na později. Dřív se o tom moc nemluvilo a i dnes je o celiakii informací poměrně málo. Přeji Vám i Vašim dětem hodně šťastných společných chvil. Monika
 Ajka 
  • 

Můžou pomoct čaje 

(6.11.2003 8:43:52)
Pro maminky co mají málo mlíčka- zkuste pít silný odvar z kmínu a nebo z fenyklu. Nejlépe celé litry, popíjet jak to jen jde, střídat podle možností. Lžička kmínu do hrnečku a půl litru vody a vařit pár minut, nechat odstát. S fenyklem stejně. Mě to pomohlo laktační krizi zahnat, a mlíčka bylo pak plno. Nepomůže to ale asi na všechno.
 Renca 
  • 

kojenie 

(6.11.2003 10:52:18)
Musim sa priznat, ze patrim k velkym zastancom kojenia a niekedy sa "krivo" pozeram na novorodenca ktoreho mamicka v nakupnom centre krmi flasou. Po precitani vasich prispevkov ale uznavam, ze naozaj to nie je vzdy mozne, kojit dietatko. Moj syn ma 1 rok a stale je kojeny. mala som asi to stastie, ze sme nemali ziadne zavaznejsie problemy s kojenim. Presli sme si sice laktacnou krizou ked mal asi 5 tyzdnov, nechcel sa prisat, krutil sa, odtlacal, plakal, toto robil asi tyzden a ja som sa bala ci sa nedehydruje. Nastastie v noci jedol casto a dlho a tak si to asi dohnal. potom mal este jeden "strajk" okolo 5 mesiaca ked vobec nechcel jest cez den pretoze mal plno inych zaujmov :-). Zas si to nastastie dohnal v noci. Urcite ste skusali vsetko mozne aby sa kojenei darilo a tak to prosim neberte ako "premudrele rady". Mozno len niekomu by mohlo pomoct nasledovne. Nepouzivajte cumlik, nie preto, ze sa inac cuca ako prso, ale preto, ze ked dieta saje cumlik tak nesaje prso a nestimuluje tvorbu mlieka. Prisahom ze sme mali dni, ked bol Luki na mne ako prisavka cely den zaveseny a ked som mu prso vybrala tak spustil ako by ho z koze drali. To iste plati aj o vodicke a cajikoch, dieta si zbytocne zaplni brusko a potom nestimuluje tvorbu mlieka dostatocne casto. A este som presvedcena o dolezitosti kojenia v noci. Aj ked je to hrozne vycerpavajuce. Skuste kojit v lahu a driemat pri tom, u nas bolo najhorsie obdobie medzi 5-10 mesiacom, maly bol hore naozaj kazdu hodinu! Dala som ho k nam do postele a aspon tak som sa trochu vyspala. Teraz sa to zlepsuje, uz je hore len asi 4x za noc a to vacsinou nad ranom. A ked to naozaj nejde, nevycitajte si to! Pre vase babatka ste aj tak tie najlepsie mamy a urcite su velmi spokojne a milovane.
 Káča (Radim a Nina) 
  • 

Re: kojenie pro Rencu 

(6.11.2003 13:42:57)
Renco, zkus si k "problémům" kojení svého kluka představit, že máš doma ještě 2 a půl letého lumpa, který se neustále ptá "proč", neustále Ti ukazuje své výtvory z kostek nebo neustále se vším pomáhá..Pak jistě uznáš, že nějaké odpočívání přes den nepřichází v úvahu a pokud k tomu mimino víc jak měsíc v noci vstává po hodině, opravdu nemůžeš odsuzovat nikoho, že sáhne po lahvičce! Pokud to ty jednou vydržíš, považuj se za matku - "nadmatku". Já jsem byla ochotná to ještě vydržet, ale tělo už vypovídá své služby v oblasti kvality mléka. Co do kvantity se stav nezměnil, ale výživná hodnota zřejmě klesla..
 Renca 
  • 

Re: Re: kojenie pro Rencu 

(6.11.2003 15:33:30)
Ahoj Kaca!
Mas pravdu, s dvoma detmi to musi byt uplne tazke. Ked mal maly obdobie ze jedol po hodine v noci bola som uz uplne na dne a vtedy som povedala ze si to neviem predstavit s dvoma detmi. (u nas to ale bolo v obdobi ked uz mal asi 5 mesiacov a myslim, ze sa nebudil z hladu, preto som ani nejako nezvazovala prikrm, cez den bol v pohode) Vobec ta nijako nechcem odsudzovat a ani nikoho ineho z tejto diskusie a vobec sa nepokladam za "nadmatku". Samozrejme si myslim za vsetko co robim je to najlepsie pre moje dieta ale to urcite kazda matka. uznavam ze niektore zeny maju problemy s kojenim pri ktorych nie je ine vychodisko ako umele mliecko. Ja som len svojim prispevkom chcela poukazat na niektore bezne veci, ktore mozu tvorbu mliecka ovplivnit. prepac, ak som sa ta nejako dotkla.
 hrosan 


Re: Re: Re: kojenie pro Rencu 

(6.11.2003 18:19:31)
Ahoj holky,
taky mam doma 2.5 leteho certika a k tomu jeste desetimesicni mimi. S kojenim nastesti problem nemam, ale je fakt, ze se citim zvlast ted na podzim hrozne unavena a navyspana, nase mala je vzhuru kazde 2 hodiny i casteji. Lahvicku rozhodne neodsuzuji, ale sama jsem k ni nesahla.

Irca
 Káča (Radim a Nina) 
  • 

Re: Re: Re: kojenie pro Rencu 

(7.11.2003 11:12:40)
Renco, vůbec jsi se mě nedotkla! Proč také. Také jsem si vždy myslela, že je nejlepší dělat pro své děti jen ty správné věci i na úkor všeho ostatního, ale když je to teď na úkor mého zraví, odráží se to na spokojenosti celé rodiny a tak vím, že si musím stanovit, co považuji za menší zlo...S lahvičkou už jsme snad po týdnu snažení nějak dobojovali - večer před spaním dáme kaši z Nutricie a rýžové kaše a jinak kojíme. Už dvě noci mnohem lépe spíme a myslím, že je to na celé rodině hned poznat...
Mně se jen nelíbilo, že jsi dokázala odsuzovat maminky s lahvičkou, i když jsi to v závěru příspěvku "pochopila"...Je zvláštní, že mě takové odsuzování za celé dva a půl roku, co se nás kojení týká, nikdy nenapadlo...Ale to je asi tím, kdo z nás si tu nalejvárnu o prospěšnosti kojení, jak vezme k srdci...
Ahojky a přeji Ti pokud Tě postihne druhý drak do rodiny, aby se Ti podařilo překonat krize mnohem snadněji než nám s naší princezničkou..
Káča.
 Věra,mimi 9,5 měsíce 
  • 

A co když už mimi nechce? 

(6.11.2003 20:48:53)
Může mi někdo napsat, jestli je možné, aby se obnovila laktace, když už to vypadá, že je konec? Malá pije asi tak 1x odpoledne, pak na noc a asi 2x v noci, ale přijde mi, že je mlíka čím dál tím míň. Už ho i docela odmítá přes den. Snažila jsem se jí ho nabízet pokaždé mezi jídlem, to fungovalo asi tak do 8 měsíce, ale ted i když jí prso nabízím místo jídla, tak ho nechce, vzápětí nabídnu Activii a slupne jak nic. Co s tím? Ráda bych si mlíko udržela, kdyby se náhodou "slečna" :-)) umoudřila.
 Renca 
  • 

Re: A co když už mimi nechce? 

(6.11.2003 21:34:56)
Ahoj Vera, mozno tvoja mala preziva nieco co sa vola "dojciaci strajk", nechce mliecko pretoze ma teraz plno inych zaujmov :-). Na tvojom mieste by som sa ju snazila kojit pred spanim aj na denne spanky a potom hned po zobudeni, ked este nie je zaujata inymi vecami. No a tiez vecer pred spanim a v noci a nad ranom. Ak sa ti zda ze mas malo mlieka preto, ze sa ti "zmensili" prsia ako pred tehotenstvom, nemusi to znamenat ze mas mlieka malo. Moj maly sa tiez v tom obdobi velmi nechcel kojit, iba pred spanim. Ale potom sa to zmenilo, ked mal tak 11 mesiacov sa uz naucil ako sa vyhrna tricko a ze tam je mliecko :-). Odvtedy si pyta niekolko krat za den, az ho musim obmedzovat. Vzdy ked telefonujem, rozpravam sa s niekym inym, nudi sa, udrie sa, boji sa, hanbi sa a tak. Ja mam tiez pocit ze mam uplne prazdne prsia, tusim este aj mensie ako pred otehotnenim :-((. Ale malemu mliecko urcite tecie pretoze skoro nic ine nepije a niekedy ani neje, no a cika a kaka uplne normalne.
 Renca 
  • 

kojenie 

(6.11.2003 10:52:46)
Musim sa priznat, ze patrim k velkym zastancom kojenia a niekedy sa "krivo" pozeram na novorodenca ktoreho mamicka v nakupnom centre krmi flasou. Po precitani vasich prispevkov ale uznavam, ze naozaj to nie je vzdy mozne, kojit dietatko. Moj syn ma 1 rok a stale je kojeny. mala som asi to stastie, ze sme nemali ziadne zavaznejsie problemy s kojenim. Presli sme si sice laktacnou krizou ked mal asi 5 tyzdnov, nechcel sa prisat, krutil sa, odtlacal, plakal, toto robil asi tyzden a ja som sa bala ci sa nedehydruje. Nastastie v noci jedol casto a dlho a tak si to asi dohnal. potom mal este jeden "strajk" okolo 5 mesiaca ked vobec nechcel jest cez den pretoze mal plno inych zaujmov :-). Zas si to nastastie dohnal v noci. Urcite ste skusali vsetko mozne aby sa kojenei darilo a tak to prosim neberte ako "premudrele rady". Mozno len niekomu by mohlo pomoct nasledovne. Nepouzivajte cumlik, nie preto, ze sa inac cuca ako prso, ale preto, ze ked dieta saje cumlik tak nesaje prso a nestimuluje tvorbu mlieka. Prisahom ze sme mali dni, ked bol Luki na mne ako prisavka cely den zaveseny a ked som mu prso vybrala tak spustil ako by ho z koze drali. To iste plati aj o vodicke a cajikoch, dieta si zbytocne zaplni brusko a potom nestimuluje tvorbu mlieka dostatocne casto. A este som presvedcena o dolezitosti kojenia v noci. Aj ked je to hrozne vycerpavajuce. Skuste kojit v lahu a driemat pri tom, u nas bolo najhorsie obdobie medzi 5-10 mesiacom, maly bol hore naozaj kazdu hodinu! Dala som ho k nam do postele a aspon tak som sa trochu vyspala. Teraz sa to zlepsuje, uz je hore len asi 4x za noc a to vacsinou nad ranom. A ked to naozaj nejde, nevycitajte si to! Pre vase babatka ste aj tak tie najlepsie mamy a urcite su velmi spokojne a milovane.
 anabelka 


Re: kojenie pre Rencu 

(6.11.2003 11:18:12)
Myslím si, že každá matke vie, že kojenie je pre dieťa to najlepšie. A priznajme si, že aj najpohodlnejšie pre mamičku. Ale len v prípade, keď to kojenie je bezproblémove, ako to bolo v Tvojom prípade. Tie "problémy" aké si mala ty, má určite veľa mamičiek a tie sa dajú prekonať. Ale v mojom prípade sa bábo vôbec nechcelo prisať už v pôrodnici. Len raz si potiahlo a koniec. Potom , keď prsník videlo len plakalo, odtláčalo sa od neho. Sestričky mu "rvali" hlavu k prsníku, až som sa bála, že mu ublížia. Klamanie s glukózou v striekačke taktiež nezaberalo. Mne sa prsia vôbec nenaliali, nevytekalo mi ani mledzivo, proste nič.
Tak som si mlieko vyslovene po kvapkách odstriekavala na el. odsávačke. 1 hodina odsavania 20 ml. a to mlieko začala kvapkať asi tak po 20 minútach. A malá pila 60 ml. Ona bola dosť veľká a hlavne hladná. Sestrička nechcela veriť vlastným očiam, koľko stiahne. Mamičky, ktoré písali o peripetiách s kojením určite chceli kojiť, len im to pre mnohé príčiny nešlo. Ale najviac ma zaráža prístup lekárov - nekojíš = krkavčia mať. Pomoc? Pomôž si sama, to preto nekojíš, lebo nechceš a podobne. Preto mnohé končia s nervami na konci. Keby lekari a laktačnej poradni radšej ukľudnili mamičky, ale oni skôr zvaľujú vinu na ne a ešte strašia : znížená imunita bábätka atď. Preto sa my nekojace mamičky cítime ako sa cítime, a vyčítame si vlastne to, za čo nemôžeme.
 Martina 
  • 

Kojeni vestoje 

(6.11.2003 12:34:27)
Mame podobne problemy. Dcera se vsak vzdy vyrazne zklidni kdyz ji zvedenu na rameno do svisle polohy. Evidentne hladova, pricucava se ke vsemu co ma na dosah,po prilozeni se vzdy znovu zoufale rozplace. Resim to tak, ze ji nejakou dobu nosim v klubicku zady k sobe, zatimco ona cuca kloub meho palce, kterym ji drzim pod rucickama a nyni jsme uz pristoupili v nejhorsich chvilich k tomu, ze kojim vestoje. Manzel ji drzi na prsou zady k sobe, ja si stoupnu naproti nemu a dcera se v pohode prisaje,napije a posleze usne. Je to krkolomne a narocne na vydrz, ale nekdy je to jedine reseni. Preji hodne sil a pevne nervy.
 ivana+ lukášek 11.8.03 


muzete mi poradit? 

(6.11.2003 21:03:39)
můj prcek má 3 měsíce a asi 10 dní pozoruju ze je u kojení neklidný uz po 5-ti minutách se odtrhává, kroutí se a ted i pláče jako bych už neměla mléko ale když zkusím odstříknout tak tam vždycky něco málo je, nevím jestli není třeba slabé a proto ho nechce,kojím skoro po 1,5 hod.přes den v noci je to lepší a k tomu ještě ublinkává.po kojení není nikdy spokojený pořad poplakává, už sem zkusila Sunar jestli je to hlady a vypil 180ml a prospal 7 hod., jak bych měla zvýšit kvalitu mléka aby bylo jako dříve? zatím jsem Sunar dávala jen 1x denně ale nechci ho trápit hlady.
 Renca 
  • 

Re: muzete mi poradit? 

(6.11.2003 21:51:29)
Ahoj Ivana, okolo 4 mesiaca je bezna laktacna kriza ktora sa moze prejavovat ako popisujes. Tu pomoze caste prikladanie, docasne prestan pouzivat cumlik ak ho pouzivas. Malo by sa to zlepsit tak do 2 tyzdnov. To ze maly vypil flasku umeleho mlieka neznamena, ze bol taky hladny. Aj nakojene dieta kludne vypije umele mlieko po kojeni. my sme mali podobny problem ako popisujes, presne v tom obdobi. Myslim ale ze v nasom pripade to bolo sposobene refluxom, ktory popisuje ma aj tvoj maly ked pises ze grcka po kojeni. Ak deti maju tento problem su casto placlive, stale sa chcu kojit aj ked nie su hladne, Vlastne tak splachuju zlu chut v ustach po grckani. Ak je toto grckanie caste, moze podrazdit sliznicu v hrdle a pazeraku az tak, ze kojenie dietatku sposobuje bolest a aj ked je hladne tak sa odtlaca od prsnika. Skus sa pozriet do rubriky poradny, Kojeni a pece o novorozence, Dr. Paulova tam radi vo velmi podobnych problemoch. Ak chces, a myslis si, ze by to u vas mohol byt ten reflux, napis mi na mail a ja ti napisem co nam pomahalo, je toho dost a nechcem zbytocne zatazovat informaciami ktore su mozno zbytocne. Drz sa, skus vydrzat s prikrmom, ak mas pochybnosti tak skoc k pediatricke ci maly nechudne nejako rapidne. Zas nie je dobre trapit ho hladom. Ale ani predcasne sa vzdat :-)
 ivana+ lukášek 11.8.03 


Re: Re: muzete mi poradit? 

(7.11.2003 13:50:43)
Renčo můžeš mi napsat co ti zabíralo na ten reflux, já přidávám před kojením Nutriton na zahuštění ale i potom blinká ale není už taková hrůza jako dříve, mám docela obavy abych vydržela kojit zdá se mi že mám málo mléka skoro vůbec se mi nenalívají prsa jako dřív a když malýho přiložím tak pije 5 minut a začne plakat takže pořádně nesaje a ajk by se mi to mléko mělo začít tvořit ? můj mail ivanav@tiscali.cz díky
 Šárka, čtyřměsíční Eliška 
  • 

Kojení a příkrmy 

(6.11.2003 22:09:15)
I mě podobné články dodávají trochu energie. Já jsem rovněž Byla ( a to byla zdůrazňuji) příznivkyní kojení až do skonání. Mě začaly problémy s kojením hned od začátku, musím říct, že mou vlastní vinou. Chybu při kojení jsem odstarnila a vše šlo asi 3 týdny dobře, ale potom to začalo. Kojení po 2 hodinách byl pro mě malý zázrak. Navíc jsem se těšila, že začnu trochu cvičit, jakmile jsem jen déle doma uklízela mlíčko mi mizelo, jak kouzlem. Rady vše jsem vyslechla a snažila se je dodržovat. Nařizovala si budíka na noční odstříkávání, jedla homeopatika, polévky apod. Vše marno. Eliška za 3 týdny přibrala jen 250 g, tak jsem ze zoufalství koupila Nutrilon. Se slzami v očích jsem si připravila první dokrm. Dala Elišce pít z prsu a pak lahvičku. Eliška tomu napřed moc nerozuměla, ale potom to šlo. Eliška začala přibírat a já se uklidnila. Eliška lahvičku již nepotřebuje a vůbec jí nechybí. Je dobré do lahviček zainvestovat a koupit dudlík od Aventu. Teď bude Elišce 5 měsíců a já plně kojím po 3-4 hodinách a mám víc času, jsem klidnější. Takže držet se zarputile kojení bez příkrmů je někdy hloupost.
Šárka
 Ivana 2 děti 
  • 

Asi to nejde lámat přes koleno 

(7.11.2003 12:38:20)
Milá Adjo,
myslím, že žádné výčitky svědomí nejsou na místě. Důležité je, abys byla spokojená maminka spokojeného miminka.
Myslím, že problém, který u vás s kojením byl (a možná ještě je) umím pojmenovat. Ale ne vyřešit!!
Myslím (i z vlastní zkušenosti dlouhého kojení), že kojení je hodně o psychice a spokojenosti. Pokud jsi kojila s "hrůzou", že miminko bude plakat, mléka bylo o to méně a miminko plakalo....a byl to začarovaný kruh, ze kterého je třeba ven!
Ještě přidám zkušenost kamarádky:
Když čekala svá dvojčata, připravovala se a těšila na to, že je bude kojit. Bohužel měla mléko jen v jednom prsu (možnou příčinu neznám). Když kojila první miminko, měla problém, aby nedostalo moc a zbylo ještě na to druhé....a problém byl podobný jako u tebe.
Když asi po 6 týdnech začala s příkrmy, kojení zkončilo úplně, ale mamince se velmi ulevilo.
Zdraví
Ivana
 Jana,Matěj 2roky,Madlenka 4.měs. 
  • 

Když to nejde,tak to prostě nejde 

(9.11.2003 9:11:55)
Ahoj,
vím přesně jak se cítíš.Očistec s kojením jsem si prožila už dvakrát a oba zápasyjsem prohrála.
Obě moje děti sice u kojení nebrečeli,ale dřív nebo později přestali přibírat na váze a víc mléka (navzdory nonstop přikládání,navzdory konzultacím a návštěvám na Lize kojení v Krči,navzdory odstříkávání) jsem prostě nevyrobila.
U Matěje jsem s mozkem zmasírovaným Betynkou a spol.,kde je matka s příkrmem v podstatě odepsaná (článek uznávající že to občas fakt nejde se tam objeví tak jednou do roka pod čarou) odmítala příkrm asi 4 týdny.Nakonec jsme skoncili v nemocnici,s téměř podvýživou a špatným krevním obrazem.Dostal Sunar a postupne bylo po kojení.I když ho nedostal z lahve,ale stříkačkou.
Madlenku jsem šla preventivně porodit do Krče,vyhlášenou baštou kojení.Odhodlaná,že tentokrát to dokážu.Vážila jsem i doma každé kojení a už druhý týden mi bylo jasný,že prohraju i tentokrát.V době,kdy měla pít 100ml,jsem navážila max.30ml.Sice pila často,ale šla s váhou dolů a přišel Sunar.Bohužel v tomhle případě jsem prohrála rychleji,protože s dvouletým capartem v období vzdoru se těžko kojí v klidu a na odstříkávání čas nezbýval vůbec.
Přesto jsou zatíám oba díkybohu zdraví a spokojení.Přesto kdykoli jim v životě něco bude,budu si vyčítat,že jsem nekojila.Přesto (i teď)kdykoli si to uvědomím,tak brečím.A to bych se pomalu mohla živit jako laktační poradkyně.

Tak maminy kojte a my,kterým to prostě nešlo,i když udělaly co mohly, my si to navzájem napišme alespoň taky,když všude kolem na nás útočí ty obrázky radostně přisátých mimin..
Jana
 Monika, Matěj 2, Patrik 12! 
  • 

Kojení je záhada 

(9.11.2003 22:56:42)
Ahoj Adjo,
mé zkušenosti se podobají trochu tvým, v případě mého 12-tiletého syna. Tenkrát mě to nikdo neučil, on si cucnul a usnul (pravda neplakal - jen v noci), a měl barvu krásnější a oranžovější.To tím, že nepřibýval a žloutnul. Bylo mu 14dnů a dostal příkrm, tenkrát byl jen Feminar po kterém miminka bolelo bříško, ale byli sytí.
Při druhém prckovi a dramatickém narození ve 25.týdnu, mi řekli lékaři z ARO neonatologie, že můžu jen věřit že přežije. Nemůžu prý pro něho nic udělat, jen to mateřské mléko kdyby bylo. Světe div se, já v tom příšerném traumatu ždímala kapku po kapce a zanedlouho zásobovala celé oddělení. Po 3měs. ho pustili domů, naučili nás skvělé sestřičky společně kojit a vydrželo to do 18 měsíců dítka.)
Být tebou, vůbec bych si nic nevyčítala, příroda je nevyzpytatelná a kojení jakbysmet! HOdně štěstí s miminkem. Monika
 Iveta Poljaková 


Re: Kojení je záhada 

(10.11.2003 4:28:57)
Jsem lékařka se čtyřmi kojenými dětmi. Váš příspěvek je pro mne velice zajímavý, potvrzuje zkušenosti homeopatů - které současná klasická medicína vůbec neuznává - že mohou být děti odmítající mateřské mléko (nejčastěji typu Lycopodium, Sepia, Silicea - ale i jiné) i matky, jejichž mléko děti odmítají (to už je méně časté, ale pamatuji si, že lék na tento problém je v Kentově Materii medice). Já sama mám už slušnou sbírku homeopatik právě k mateřsko-dětským problémům, které současná medicína ignoruje.Z velké části jsem přezbrojila z klasické medicíny na homeopatii.
Ve vašem případě byste se asi nedoptala rady u lékárníka či praktika, kterýdělá homeopatii jen povrchně - na chřipky apod. Je třeba jít za někým, kdo se homeopatii věnuje více do hloubky. kdyby se Vám podařilo určit typ Vašeho synka , moc by Vám to pomohlo i do budoucna . mohla byste de facto přerdvídat mnohé jeho problémy a jeho terénní lék mít vždy po ruce.
Jinak se musím připijit již k výše mnohokrát uved. skoro až klišé, že primární je mateřské láska, kojení je jen jedním ze zpúsobů, jak si ji užít.
 Jitka 
  • 

Váží 9,6 kg v 5 měsících -plně kojím 

(9.11.2003 23:05:43)

moje dosud plně kojená dcera při narození vážila 3,77 kg, nyní v necelých 5 měsících vázi 9,6 kg. tj. dle perc. tabulek je vysoce nad čarou 97 %. Oba s manželem jsme malého vzrůstu a štíhlí. V laktační lize vám řeknou, ze když mate přechodne málo mleka ,máte často prikládat a střídat prsa. Někdy jsem kojila denně i 10 hodin- večer často i přes 3 hodiny v kuse, manžel vařil, uklizel…. V laktační lize vám řeknou, ze nemáte ani v léte dávat caj, bohužel jsem zjistila – není ani pravda ze dítě se ve vedrech pouze krátce napije. Výsledkem bylo ze si zvykla na permanentní přísun potravy, na to být stále u prsu. Nakonec jsem uz chtěla přikrmovat ale malá nevzala láhev, u lžičky křičela, o stříkačce raději nemluvím.
V laktační lize vám řeknou, ze si dítě vezme tolik mléka, kolik potřebuje. Z hezkého miminka je baculatá koule, která se dosud ale nepřekuluje, uz brečí i když je na boku. Nevejde do autosedačky. Hýbe se sice ve vodě, ale pak chce o to víc pít.
Před 2ma týdny jsem vznesla dotaz na laktační ligu, zajímal mne jejich názor co by ted dělali, ale stále neodpověděli. Budu ráda pokud mi někdo napiše svůj názor. Dnes jsem se opet bez uspěchu snazila dat ji ze lžičky vodu nebo čaj.
Jitka
 Sylvie 


Re: Váží 9,6 kg v 5 měsících -plně kojím 

(10.11.2003 0:26:35)
Když jsem chodila s dcerou plavat, chodila tam i maminka se šííííleně tlustým miminkem, které taky tomu pohybu moc nedalo - plně kojeným :o) A s nimi tam byl i starší sourozenec, takové vyžle věčně v pohybu. A ta maminka říkala, že i ten starší kluk byl coby miminko naprosto stejný líný otesánek...

Moje dítko nijak obzvlášť tlusté nebylo, ale taky bylo silnější, a jak postupně roste, tak se taky nějak "upravuje" a připadá mi takové nějaké hubenější a hubenější...

Takže Jitko, nezoufej, určitě to bude dobrý :o) Každý holt máme nějakou postavu :o)

S.

 SarkaNe 


Re: Váží 9,6 kg v 5 měsících -plně kojím 

(11.11.2003 21:52:23)
Moje první dcera (porodní váha 3,6 kg) překonala 10 kg v 5,5měs. V 1 roce měla 13 kg a ve 2letech také. Teď má 2,5 roku a je štíhlá, taky je jí věčně zima, což dřív ne. Miminko to bylo spokojené, nikdy nebrečela a nebyla nemocná, ani rýmu nikdy neměla, když jí byl kus. Teď mám 7 měs druhou dceru a přestože v noci líp spí, nemám čas tolik kojit a má dudlíka stejně v půl roce měla 9 kg a pěkné faldíky a je čilejší než první.
Chtěla bych říct, že se člověk nemá koukat na tabulky, každé dítě je jiné a základ je důležitý. Nehledět taky na blbé řeči. Co by někdo dal za faldíky, když je dítě nemocné a půl kg zhubne třeba za týden.

Všechno se dá řešit: šila jsem maxidupačky a autosedačku jsme kupovali v 9měs Maxicosi priory (9-18kg)a vážila jsem lidí co braly mé pěkné maximiminka s úsměvem a láskou.


 Kamila 
  • 

Co pise o kojeni IDNES 

(10.11.2003 11:27:49)
http://zdravi.idnes.cz/zdravi.asp?r=zdravi&c=A031109_233243_zdravi_pol
 Barka+Kryštůfek 


Taky jsem kojila se zaťatými zuby... 

(10.11.2003 11:45:25)
..až do 4. měsíce. Potom měl můj mrňousek takové problémy z hladu (strašlivé prdíky, nespal, byl pořád ubrečený a nervní), že už se to nedalo vydržet. a to jsem byla na ledacos zvyklá. S jeho bříškem jsme byli dokonce na pohotovosti, tam nám doporučili přikrmovat. Zakoupila jsem Omneo a z malého vzteklouna se stal za pár dní spokojený chlapeček, který sám od sebe usnul v postýlce, vydržel v ní ležet nebo si hrát sám a nechtěl ani tolik chovat. Během prvního měsíce přikrmování přibral víc jak 1 kg a když si vzpomenu, jak jsem ho trápila hlady ve jménu správného kojení, tak mám na sebe vztek. Stálo mu to vůbec za to? Snad se mu alergie i ostatní nemoci vyhnou a v pubertě se zůročí ono citové pouto, kterým se pořád tak argumentuje. I já se kdysi těšila na dlouhé kojení, četla příručky ale teď si vůbec nejsem jistá, jestli ono kojení za každou cenu má smysl.
 Veronika Krejčová 


homeopatie 

(11.11.2003 7:54:49)
Já sem kojila do 13-ti měsíců celkem bez problémů - až na to, že nám to ze začátku moc nešlo, ale už v porodnici sme se to se sestřičkami krásně naučily - ale spousta mých kamarádek problémy s nedostatkem mléka měla - existuje homeopatický prostředek Ricinum communis 5ch ( v lékárně by vám ho měli objednat) - který má laktaci vylepšit (kamarádce doporučila její pediatra) - ale vlastní zkušenosti s ním nemám - i když s homeopatií mám zkušenosti jednoznačně pozitivní - já i dcera - třeba to někomu může pomoci.
Nika
 Věnina+Adam01 
  • 

Kdes jsem slysela o "cviceni" pri kojeni 

(11.11.2003 22:55:30)
Mile zoufale holky,
Chtela bych trosku prispet svou troskou....
Ja osobne jsem kojila do 10. nesicu temer bez problemu...ale byla evakuace a povoden a mliko okamzite pryc....
Ale pri predcitani vsech prispevku jsem ani jednou nenarazila na vec,kterou jsem slysela davno v radiu.
Nevim presne odkud ta pani doktorka byla(takova p.Mojzisova prez kojeni) ...tusim Svycarsko...ale ucila maminky behem kojeni delat urcite pohyby,nenapadne a stimulovat urcite body(pamatuji na ten pod kolenem)Byl to rozhovor z maminkou co mela 2 deti z rozdilnym pristupem ke kojeni(prvni tloustlo,druhe hublo).
Nevim jestli je to nejak dohledatelne,ci zname,ale jako alternativa vedle dobre stravy(ja osobne jsem mela malo mleka z nemocnicni stravy,kdyz jsme byli ve 4 mesicich na operaci)a spanku pres den,by se to mohlo nejak dopatrat.Kazda nadeje umira posledni..a kojit je co si budem rikat,zdrave,pohodlnejsi a levnejsi:o)
Vubec Vam nezavidim pocity ktere Vam davaji nekteri kolem sezrat...
Hodne sily
Věnina
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Zachránil nás suplementor - zase kojím! 

(12.11.2003 2:07:16)
Taky jsem byla zapřísáhlá odpůrkyně umělé stravy pro moje dítě. Jenže po porodu jsem byla na tom špatně fyzicky i psychicky a mlíčko, ač ho bylo dost, se prostě nechtělo spouštět. Matýsek se snažil, všichni radili, ale přírůstky na váze mizerné nebo žádné. Když jsme kojili stylem 30minut usilovného, ale marného sání - pláč - 45 minut spánek - pláč - 30 minut sání atd.,podlehla jsem a nasadila dokrm -Nutrilon. Po každém kojení 30ml, později 50ml (věk 2 měsíce). To zafungovalo, Matýsek začal krásně přibírat, intervaly se prodloužily na 1,5-2h a hned byl svět veselejší. Po pár týdnech jsem ale dostala roupy a chtěla se vrátit k plnému kojení. Mlíčka by bylo dost, ale Matýsek ho nedopíjel.
To, co nás zachránilo, je taková věcička, která "simuluje" kojení - na krku máte placatou lahvičku s umělým mlíčkem, z ní vedou tenké hadičky k bradavkám, kde se přichytí nealergickou lepící páskou. Miminko saje z prsu, ale přitom má v pusince konec té hadičky, takže mu teče umělé mlíčko. Používá se to třeba u adopčátek. U nás to mělo tu výhodu, že Matyášek neztrácel trpělivost, když mu sání přestalo jít hladce, a pil dál umělé mlíčko. Přitom ale postupně prsa vyprázdnil a tím stimuloval k další tvorbě mlíčka. Víc mléka - lepší spouštěcí reflex. Míň stresu - lepší spouštěcí reflex. Ve 4 měsících jsme se vrátili k plnému kojení a vydrželi až do ukončeného 6 měsíce! V té době už měl Matyášek 9 kilo...
Hodně mlíčka přeje
Martina :-)
 mamák 


Re: Příliš velký tlak na kojení 

(12.11.2003 12:07:27)
I já si prožila s kojením své. Malá se narodila císařským řezem, vzhledem k problémům při porodu. Já jsem strávila 2 dny na JIPce s teplotami přes 39. Takže prní přisátí se uskutečnilo až třetí den a nic. Zoufale jsem se snažila a byl ze mne uzlíček nervů. Personál porodnice byl skvělý, uklidňovali mne, že se laktace ježtě rozběhne, ale já myslela jen na to, nebudu kojit mé dítě bude nemocné. Myslím si, že by maminky měli vědět, že i nekojené děti mohou být zdravé ten tlak na kojení je dost velký. Každá správná máma chce kojit, tak proč ten tlak? Nám se to nakonec povedlo, kojila jsem ale v porodnici s příkrmama (Nutrilon). Doma jsem vyzkoušela vžechny možné rady a snažila se přejít na plnékojení. Kojila jsem i se zánětem. Přesto, že malá byla spokojené dítě, u doktorky jsem se bála až malou zváží a uslyším, že musím dokrmovat protože váhový přírůstek je malý. Bránila jsem se do konce třetího měsíce a pak začala přikrmovat. Chyba!! I s příkrmama a to dost vydatnýma(stříkačkou - aby si malá neodvykla sát) jsme stále přibíraly málo na váze. Zapoměla jsem říst, že naše malá je velmi aktivní dítě, které málo spí. Za den jí stačí tak 8 hodin spánku. Vzhledem k rodiné tragédii- úmrtí v rodině- mne v 5 měsíci na dva dny zkyslo mléko a malá už od té doby ode mne nechtěla. A tak jsme přešli na láhev a já do 9 měsíců odstříkávala a mé mlíčko míchala s Nutrilonem. Malé je dnes 14 měsíců a je naprosto zdravé dítě jen o mnoho víc aktivní něž její vrstevníci. A ikdyž celý den jí jako otesánek moc nepřibírá.

Vzkaz pro všechny maminy kojení je nejlepší, ale na umělé výživě lze také vychovat skvělé a zdravé dítě a do příkrmů se nenechte moc nutit, i když dítě moc nepřibírá hlavně že je spokojené.
 Ivana, syn 9 měsicu 
  • 

Re: Zachránil nás suplementor - zase kojím! 

(12.11.2003 20:28:31)
Jo, suplementor dobry, ale stejnou sluzbu udela velka injekcni strikacka a tenka plastova hadicka (napr. na infuzi)- na prso si to nalepite uplne stejne a oproti suplementoru usetrite nekolik set Kc (a koupite to v kazdych zdravotnickych potrebach ci "vyzebrate" v nemocnici). Taky se nam povedlo vratit se k plnemu kojeni a to jsem asi tri tydny dokrmovala z lahve. Trimesicni miminko ma rustovy spurt - nas syn mezi 3 a 4 mesicem pribral 2a pul kila a vytahl se o 8 cm. Dokrmu vypil 400-500ml denne.
 zanda 
  • 

kojeni 

(12.11.2003 15:14:26)
clanek se mi moc libil.Moc maminku obdivuju za to jak se snazila plno maminek by to jiste brzy vzdala.Ja sama mam 4 mesicni miminko a nastesti zatim kojime bez problemu a musim rict ze jsme u toho oba stastny .zdravim vsechny maminky a at maji stemi mrnaty trpelivost
 zanda 
  • 

kojeni 

(12.11.2003 15:14:32)
clanek se mi moc libil.Moc maminku obdivuju za to jak se snazila plno maminek by to jiste brzy vzdala.Ja sama mam 4 mesicni miminko a nastesti zatim kojime bez problemu a musim rict ze jsme u toho oba stastny .zdravim vsechny maminky a at maji stemi mrnaty trpelivost
 zanda 
  • 

kojeni 

(12.11.2003 15:14:38)
clanek se mi moc libil.Moc maminku obdivuju za to jak se snazila plno maminek by to jiste brzy vzdala.Ja sama mam 4 mesicni miminko a nastesti zatim kojime bez problemu a musim rict ze jsme u toho oba stastny .zdravim vsechny maminky a at maji stemi mrnaty trpelivost
 Eli deti 5+3roky 
  • 

každé dítě jiné-nezoufejte!! 

(17.11.2003 17:51:07)
Mám 2 čertíky a kojení je také asi jako u každého téma na románek.Zařekla jsem se,že to zvládnu.Manžel alergik,tak to musí jít alespoň 6 měs.Kluk měl 2kg a neměl sílu sát atd.Přes kloboučky se to naučil a když zesílil dostal utrum a musel sám.Podařilo se a kojili jsme stále i po 1h až do roka jak měl chuť.Stálo to dost slziček a boje s prckem,ale po poradách v centru kojení jsem vyhrávala já.Holka byla pěkná 4kg a sil měla dosti.Jenže je palice a jak zjistila v 8 měsících co to je dlabanec na lžičce ,stále více kojení odmítala.Tak jsem opět bojovala a do roka to vydržela.Co jsem ušetřila za mléko z lékárny stačilo na kuchyň a poté i na myčku.V USA to zpočetli asi na 30 000kč za rok kojení.Také dost silná motivace jak to vydržet.Jenže když si naši malí teroristi postaví hlavu tak mají rodiče smůlu.Chtěli jste mě,tak poslouchejte rodičové- Já za to stojím!!Pevné nervy všem.Eli
 Helena,Evička+Alex 8/02 


Re: ušetřené penízky... 

(20.11.2003 19:07:24)
Tak jsem to zpočítala, a mléko nás za celý rok přišlo na 38.200,- Kč.Uf, samotnou mě ta částka zarazila.
 hamisci 


Kojeni a sport 

(1.12.2003 9:18:50)
Nevim, jestli se po nekom neopakuju, je tady uz spousta reakci. Ale pri cteni o tom, jak miminko nechtelo pit zejmena na horach, vzpomnela jsem si na porodni asistentku, ktera nam v predporodnim kurzu rikala, ze pokud matka sportuje, mela by si mleko pro dite predem odstrikat, protoze pri narocne fyzicke namaze se do mlika uvolnuje nejaka latka, ktera zpusobuje, ze detem mliko nechutna.
Tak me jen napadlo, jestli treba pricinou toho, ze mimi nechtelo mlicko nemohly byt sportovni aktivity.
 Silvie 
  • 

Kojit, a kdy přestat? 

(9.12.2003 15:36:41)
Mám skoro 2 a půl letou dcerku. Do roka plně kojenou. Právě dnes je to měsíc, kdy úspěšně NEKOJÍM. A bylo to těžké. Dcera do roka odmítala jakýkoliv příkrm, takže byla plně kojená. Mě to vyhovovalo, bylo to levné, zdravé, stále správná teplota, vždy a všude po ruce,... Výhod je spousta. Pak přišlo rozhodování, jestli už je správný čas na to, abych s kojením přestala. Připadalo mi to těžké, v roce a půl jsem stále kojila asi 4-6x denně. Ve dvou letech mi už i dětská lékařka doporučovala přestat. I já věděla, že už jí to moc nedává, že je to jen zvyk a pro mě už zátěž. Ale nedokázala jsem to. Musím říct, že kdyby Leonka tak úžasně nespolupracovala tak kojím i dnes. Pak už to bylo jen na spaní (2x denně). Nejdřív jsem scháněla cokoliv, co by mi zastavilo tvorbu mléka. Po existujícím preparátu mi bylo moc špatně,z bylinek mi poradili šalvěj, ale ta nefungovala. Stahování taky nepomohlo a na drastickou metodu - pepř na bradavky - jsem nechtěla přistoupit. Nakonec jsem se domluvila s kamarádkou, která si Leu nechala přes noc. Usnula v pohodě. Druhý den na polední spaní jsem ji "uvozila" v autě. Večer jsem si prsa zavázala obvazem a řekla jí, že je mám nemocné - kdyby plakala a přemlouvala mě, tak jí dám. Pofoukala mi je. Několik dalších dní jsem si prsa zavázala, když jsem jí šla uspat, aby viděla, že jsou pořád nemocná. Ještě dnes se občas zeptá, ale ZVLÁDLI jsme to. Bylo to fakt těžký,hlavně pro mě. Píšu to jen proto,že stále všude čtu jen kojit,kojit a kojit, ale nikde jsem nesehnala radu, jak přestat nenásilně kojit.
 Silvie 
  • 

chapu ... 

(15.1.2004 11:02:35)
Mila Adjo, u nas problemy zacaly mnohem driv, tyden po navratu z porodnice. Taky jsem chtela JEN kojit a rozhodne nic nepridavat, ale pote, co mala za tyden nic nepribrala, ale navic zhubla ! jsme se rozhodli pro doplnek. Stale nejdriv kojim a potom davame doplnek, odstrikavam, co muzu, aby bylo umeleho doplnku co nejmin a nase dcerka roste ! savicku jsme koupili od znacky AVENT, protoze se nejvic priblizuje technice sani z prsu. Preju hodne zdaru a klidu, a co nejdelsi kojeni ! Silvie
 Monika Matějková, Teo 2 měsíce 
  • 

Re: kojení 

(20.2.2005 16:23:50)
Ahoj vespolek,

popisované zkušenosti mohu potvrdit. Teo se narodil hubenější v 38. týdnu, a byl ihned umístěn do inkubátoru kvůli udržení teploty. Byl tak neuvěřitelně ospalý a tak strašně nechtěl (nemohl?) sát, že byl zázrak, když nasál 5 ml. Sestřičky ho první dny dokrmovaly stříkačkou a ujišťovaly mne, že se určitě rozpije. Po několika dnech se mi vytvořil dostatek mléka, ale malý pil stále velmi špatně. Přes dobrou techniku kojení jsem musela začít mléko odstříkávat a Tea dokrmovat. Kojení nepodpořily ani mé ploché bradavky - musela jsem používat meduzu. Zkrátka po čtrnácti dnech v porodnici jsme odcházeli domů s dokrmováním z lahvičky (ale stále mateřským mlékem). Doma jsem pokračovala ve stejném režimu - 5 minut jedno prso, 5 minut druhé prso, dokrmit odstříkaným mlékem lahvičkou. Nevím, jaké má kdo zkušenosti, ale pro mě bylo odstříkávání dost hrozné. I přes používání odsávačky Avent to bylo poměrně vyčerpávající, a to hlavně v noci. Jak šly dny, Teo se nerozpil. Problém byl navíc podpořen tím, že jsme si nemohli dovolit tzv. rozkojování - tedy pouhé kojení co např. hodinu či dvě, a to proto, že Teo měl poměrně nízkou porodní váhu (2610 gr.) a po porodu samozřejmě ještě shodil. Takže dokrm byl nutný. Věc nemohla dopadnou jinak než postupným poklesem tvorby mléka (navíc jsem prodělal silnou mastitidu)a konečným zavedením umělé výživy ještě někdy v šestinedělí. Jak mléka ubývalo a odstříkávání bylo stále zdlouhavější, přiznám se bez mučení, že klesala i má motivace k odsávání. Zkrátka a dobře, dnes jsou Teovi přesně dva měsíce a jí umělou výživu. Samozřejmě, že přibývá, aby také ne, když pije 7x denně, většinou svých 240 ml. (váží již téměř 5 kg).
Mohu také potvrdil tu zkušenost, že když jsem malému připravovala první dávku umělé výživy, cítila jsem se divně a provinile. Ale tyto pocity jsem překonala, prostě to beru jak to je.
Přeji všem mnoho úspěchů.

Monika Matějková
 *Aida* 


Re: Re: kojení 

(20.2.2005 19:25:43)
Moniko,
ja to nejak nechapu. 2,6kg dite pokud nema problemy do inkubatoru nemusi, hubnou po porodu vsechny deti. Na ospalost je naopak dobra zmena teploty, treba prebalit, to se lepe probere. A ze ses nerozkojila pote, cos kojeni limitovala na 5 minut z kazdeho prsu, bylo jaksi nevyhnutelne. Tomu uz vubec nerozumim.
Pises: "Problém byl navíc podpořen tím, že jsme si nemohli dovolit tzv. rozkojování - tedy pouhé kojení co např. hodinu či dvě, a to proto, že Teo měl poměrně nízkou porodní váhu (2610 gr.) " Absolutne nechapu, PROC NE?????
 Lenka a Karlík 
  • 

Zdar umělé výživě 

(2.3.2005 21:59:20)
Nechápu jak jste mohla tak dlouho to dítě týrat hlady.
Chudinka.Naštěstí jste dostala ROZUM!
Kolik Vám je? To bylo vaše první dítě?
 Rutha 


Re: Zdar umělé výživě 

(25.1.2010 13:38:48)
Souhlasím s názorem že se nic nemá lámat násilím. Matka je vystresovan á, a tím trpí nejvíce dítě. Mě se nepodařilo rozkojit ani po 3 měsících, ikdyž dítě krásně sálo. Mlíčko se z nějakého důvodu neobjevilo, a na konec se ještě objevila nesnášenlivost na KM. Nepomohlo ani Nutrilon Pepti. Naštěstí jsem ale objevila Sojové mlíčko pro kojence. Malá měla ve stoličce krev, ublinkávala, někdy zvracela a nepřibývala. Trpěla kolikou a odmítala jakékoliv krmení. Dnes je Teince skoro 10 měsíců, a začínáme s mléčnými výrobky znova. :-) Zatím úspěšně.
OVŠEM NIKDY BYCH SI NEDOVOLILA TAKOVÝCH VÝRAZŮ JAKO Lenka a Karlík, I PŘESTO JAKÉ JSEM MĚLA PROBLÉMY A ŽE NÁS UN ZACHRÁNILA. I když je příspěvek staršího data, nemohu na něj nereagovat. Zvláště po té co jsem četla popis vašeho porodu a rezolutní přístup nekojit.
PANÍ Lenko, NIKOMU TU NENADÁVAJTE. SAMA MÁTE MÁSLO NA HLAVĚ ...:-( S vama budou asi všude jen POTÍŽE ŽE....~o~~o~~o~

~3~~3~~3~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.