| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Kolektivní vina a kolektivní tresty ve škole

 Celkem 290 názorů.
 Brunhilda 


Téma: Kolektivní vina a kolektivní tresty ve škole 

(7.6.2013 10:43:42)
Zajímal by mě hlavně názor učitelek, psycholožek, ale i rodičů, kteří s tím mají s kolektivními tresty nějaké zkušenosti.
Už jsem procházela diskuzi (tak 2-3 roky starou), kde někdo psal, že jim to nádherně pomohlo stmelit kolektiv (bylo to na druhém stupni).
Ve třídě mého dítěte se kolektiv nějak netmelí, po posledním pokusu o to, aby celá třída stála při sobě a solidárně se přiznala ke škodě vzniklé na škole v přírodě, je situace ještě horší, protože účastníky incidentu byly třídy dvě a druhá třída se tedy přiznala celá (přičemž v synově třídě se přiznalo jen pár dětí).

Pořád nevím, jak se k tomu mám postavit. Chápu, že někdy je kolektivní trest na místě, pro učitele je to určitě i rychlejší a jednodušší řešení. Na prvním stupni bych s ním ale víc šetřila, na druhém už přeci jen mají děti nějaké zkušenosti a prostředky, jak se domluvit a jak zpracovat ty "narušitele". Taky záleží na třídě.

Když se vrátím ke zmiňované třídě (jsou to čtvrťáci) - od několika dětí vím, že už je nebaví doplácet na to, že se někdo pohádal, porval, sprostě mluvil,.. Nejsou ale schopní takovým incidentům zabránit.
Teď se řešil ten incident na švp a je mi proti srsti nabádat dítě, aby se přidalo ke kolektivu a uznalo, že může být taky na vině (v době, kdy se to stalo, byl v objektu a nelze nikomu dokázat, kdo škodu zavinil a kdo ne, to ví jen děti samy). Na druhou stranu chápu, že to učitelé nemůžou nechat být jen tak a když potrestají jen ty, co se přiznají, tak si příště viník řekne "když se nepřiznám, nic se mi nestane, protože mi to nedokážou".
Co s tím?
Syn se tedy na švp podepsal pod protokol o vzniklé škodě, aby mohl finančně přispět na škodu, ale hodně mu záleží na tom, aby nebyl házen do jednoho pytle s těmi, co to opravdu udělali, nechce být brán za zlobivého, neschopného ohlídat svoje chování.

Pořád mi to leží v hlavě a nevím, jak by se dala situace řešit, aby to bylo spravedlivé pro všechny.
Co vy na to? Kolektivní vina ano nebo ne a proč?
 Natali 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 10:54:55)
Kolektivní tresty nepovažuji všeobecně za moc dobré řešení. Většinou se dá zjistit, kdo co opravdu udělal. Proč tedy mají všichni psát za trest úkol na 3 hodiny? Když je to kolektiv puberťáků,a sejde se takových trestů za den několik, mám chuť někomu sprostě vynadat. Když v práci někdo něco neudělá, dostanou ostatní za trest práci domů? To se asi tak často nestává.
 sarmi 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 11:00:56)
ale nekdy se to prave neda zjistit, jak se pise vyse. co pak?
 Natali 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 11:06:19)
Upřimně nevím, ale u nás se tyto tresty používají tak nějak paušálně, "pro jistotu" i v situacích, kdy je naprosto jasné co, kdo, kdy..Kdyby to byla výjimka, myslím, že by se nad tím nikdo moc nepozastavoval.
 Gertruda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:33:44)
No tak prostě nic, co jiného?
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:36:10)
Gertrudo, hmm.. Ale když nic, tak příště někdo zase něco vyvede, nikdo se nepřizná a zase jako nic? Takže se děti naučí, že vlastně když něco provedou, nic se neděje. To se mi taky nezdá moc dobrý.
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:39:24)
Anebo se naučí, že za jejich provinění jsou potrestání i jiní. Taky dobrý. ~o~
 Gertruda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:42:59)
No právě. Když se u vás v ulici stane vražda, jsi srozumněná s tím, že když nenajdou viníka, půjdete sedět všichni? Nechápu, jak je možné, že tak od základu špatná věc stále prochází.
 Hr.ouda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:50:10)
koukám, že nám vyvstávají stejné extrémní případy - je to prostě absurdní
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 13:00:42)
Nemusí to být tak extrémní: my dostávali tresty za řev o přestávce - 36 dětí v malém prostoru učebny logicky nějaké decibely vydá, přesto opravdu šílený řev jich produkovalo tak 10. Proto jsme my, hodné děti, žádaly o přidělení jiného prostoru, kdy bychom trávily přestávku - to bylo pochopitelně nerealizovatelné a bylo nám doporučeno křičící okřiknout. ~t~

Bezmoc: to je základní pocit mého dětství. ~n~
 MrakovaK 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 14:57:27)
ale to máš často i jako dospělá třeba na pracovišti, takže dobrá průprava do budoucna..
 Kudla2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:21:49)
jasně, a když tvé dítě někdo ve škole zmlátí a okrade, tak to necháme být, dobrá průprava do budoucna, však i v dospělosti se lidi přepadávají a kradou :-©~a~
 MrakovaK 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:44:08)
Kudlo, kde píšu, že to máme nechat být? Nikde, že.
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:44:53)
Tak ještě jsem na pracovišti nezažila, že by byl kolektivní trest, u nás se sakra dobře vyšetří kdo co.

Tedy je pravda, že zapomenutá svačina je poněkud pod rozlišovací schopností našich nadřízených. ~t~
 MrakovaK 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:44:43)
no, u nás je kolektivní i výše osobního. A tak podobně.
 Gertruda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 14:38:41)
Hele, ale stmelí to kolektiv ulice, a jak!
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:47:06)
Představ si situaci tak, že Franta o přestávce (když tam nebyl dozoro a nebo tam i byl, ale řešil jinou rvačku) rozláme ve třídě dvě tři židle. Když úča začne vyvolávat, kdo to udělal, nikdo neřekne nic, bo by dostal od Frnaty na budku.
Učka dost dobře nemůže dělat, že zruchané židle nevidí, přinejmenším někdo nebude mít na čem sedět.
Příště Franta zapálí dveře (to se mi stalo).
Řeší se to hodně blbě, ale jde to, když v tobě dříme Corado Catani.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:49:48)
Tante,

tak kdyby se tohle nedejbože u nás stalo, tak volám ředitele a vytváříme vyšetřovací tým. Vyslechneme celou třídu jednotlivě, takže Franta nemá šanci zjistit, kdo ho prásknul a je to. Voláme rovnou jeho rodiče a řešíme dál.
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:52:51)
No, a zhruba takhle nějak se to musí udělat před tím, než zahoří dveře.
Franta by se nikdy neměl dostat tak daleko, aby mohl za přihlížení ostatních štípat židličky.
 Baobab 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 10:56:09)
Znas film Full metal jacket od Kubricka?
Pokud dostanou ostatni trest za chybu jednoho, tak to tomu dotycnemu daji vyzrat sami.
Nicme jsem rada, ze ziju v zemi, kde je kolektivni trest ve skolstvi postaven mimk zakon.
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 10:58:21)
Nemyslím si, že to tak je - u nás ve škole to bylo naopak: někteří jedinci schválně zlobili, abychom dostali všichni kolektivní trest - byla to forma šikany, kterou pomáhali vytvořit neschopní učitelé. ~o~
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 11:26:07)
Jano, tady bylo viníků určitě víc. Nicméně ne všichni.
 Tizi 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 11:10:46)
Nefunguje to, kolektivní trest rozhodně kolektiv neztmelí. Ve třídě už dávno bývají vytvořené skupinky kamarádů, kteří se spolu kamarádí dál, i když někdo z nic něco vyvede, to že se s viníkem nekamarádí někteří další ze třídy, je mu naprosto šumák, většinou to jeho blízcí přátelé stejně nejsou. Kolektivní tresty tak akorát přispívají k tomu, že se u těch dětí, které to nezavinily, prohlubuje animosita k učitelům či vedení školy a jejich pocit, že to dospělí nezvládají řešit a že systém funguje nespravedlivě.
 Natali 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 11:18:07)
Ano, odpor k danému učiteli a pocit nespravedlnosti se jen prohloubí a to je celý výsledek.
 Beruška+J02A07T10 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 11:26:08)
no tak pod to bych se mohla podepsat
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 11:37:27)
Když učitel udělí kolektivní trest, znamená to, že třída ovládá jeho, nikoli on třídu - a k tomu by docházet nemělo, strašně si tím podryje autoritu právě u těch hodných dětí, které by v kolektivu měly být jeho oporou. ~q~ Pak začnou zlobit všichni, protože to vyjde nastejno jako být hodný: potrestaní jsou stejně. ~o~
 Kudla2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 11:35:33)
Já myslím, že kolektivní tresty jsou dost hnusná záležitost, protože vytvářejí tlak "zdola" na viníka, aby se přiznal (a učitel bude z obliga, protože když se viník nepřizná, tak mu to ostatní spočítají), případně na ostatní, aby ho práskli.

 Hr.ouda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 11:38:54)
Kudlo, problém je, když tam človek nebo partička lidí delá průsery, spolužákům to vadí, ale bojí se jich, tak je nikdo "neudá" a přípafně ještě slíznou kolektivní trest .....

ono je "udat" a "udat"
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 11:45:19)
Ve škole neexistuje ochrana svědků: po kolektivním trestu si to s viníky nikdo "nevyřídí" buď ze strachu nebo ze sympatií, zato po udání si to viníci s udavačem "vyřídí" velmi pravděpodobně.

Zase dojde k tomu, že hodní jsou na tom hůř. ~o~
 Beruška+J02A07T10 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 14:33:22)
martino, je to přesně jak píšeš.. můj syn je taky ten "hodný" a hlavně už 5 let řeším šikanu - on už ale ani nechce chodit třídní nic říkat, protože ona s tím stejně nic neudělá, ani zástupkyně, ani nikdo.. a on je pak na tom ještě hůř, protože si ho dotyčný podá.. takže už nic neříká, nežaluje, ani když na něj apeluji a třeba poslední měsíc se to i dost stupnuje a to po incidentu, který jsem byla řešit se zástupkyní - syn dostal pěstí pod oko - má fixy.. takže krom drápance, ze kterého mu zůstane jizva pod okem.. to byla chuťovka
bohužel zástupkyně nemůže nic, protože viník tvrdí, že syna nepraštil, celá třída svorně (protože dotyčného třídního sígra se bojí) nic neviděla, další tři kterých se ptala, jsou velcí kumpáni viníka.. a syn pod tlakem toho, že nikdo nic neviděl, už jen krčil rameny..

ještě že od září už bude na gymplu a od podobných týpků bude snad klid, mimochodem kolektivní vina ve třídě taky nezabrala.. hodné a šikovné děti, kteří byly spojenci učky, po pár trestech kolektivních, se na to taky vyprdly a kašlou na to podávat jakékoliv byť pravdivé informace.. a prostě si žijou svým životem
 Beruška+J02A07T10 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:20:17)
no jitys, já to tak rozhodně nenechávám iniciativu jsem už dávno převzala sama a dotyčné - oni to sou tři vejlupci, na střídačku obrazně chytám "pod krkem" já.
Mám to i na radu psychologa, takže syna samozřejmě bráním. Dotyční pak vždycky chvíli lehnou, spouštěčem je tam jeden, který je te´d aktuálně nemocní a to ty dva druzí, jsou pak normální, jak je tam ale ten jeden dotyčnej.. tak to je maso i pro jiné děti

učetelka je s prominutím "pípípíp" ona je výchovná poradkyně a neumí si poradit s bandou sígrů, má je už od první třídy.
Děcka ji vůbec nemají rádi, po pěti letech, co od ní odchází, tak ani nechystají společný dárek, vlastně jsou všichni rádi, že se jí zbaví,. Přitom ona někdy má vysloveně světlé dny.. kdy má velice sociální cítěné a cit pro děti, až mě to překvapí, ale bohužel ty špatné dny - kdy se jí to prostě nechce řešit, unavuje ji to, přijde jí to jako banalita.. je mnohem víc.. už učí asi moc dlouho no..

ale rozhodně to není tak, že já to tak nechávám, já to řeším, jak ve spolupráci se školou - ale jsem za prudící matku, tak sama
 Ráchel, 3 děti 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:38:39)
Beruško, a proč jsi v tom prosím tě svýho syna v tom nechala 5 let?
 Hr.ouda 


dilema s kolektivním trestem  

(7.6.2013 11:36:40)
pamatuju si ze svých školních let situaci, že se něco stalo a učitel zahlásil: "Buď mi řeknete, kdo to udělal, nebo budete potřestaní všichni" - moc se mi to nelíbí, buď kolektivní trest nebo v podstatě udat spolužáka. Tenhle přístup mi nepřijde OK, ale na druhé straně si umím představit chronicky problémovou třídu, kde každpu chvíli nekdo něco provede, navzájem se kryjou, už to majáí jako strategii, protože vědí, že když se viník nenajde, nebude potrestán nikdo.

V krajním případě asi v takové situaci bych si kolektivní trest použila, ale spíš odepřením drobných výhod a radostí celé třídě - prostě bych ohlásila, že s takovou třídou nikam na školní výlet/exkurzi místo výuky apod. nepůjdu, besádka nebude, na nic nenecháým ukecat a tak.

Na druhé straně ve třídem, která by fungovakla normálně, průšvihů avelkých prpblémů, bych asi vidělajako pozitivum, že nechtějí udat někoho, kdo třeba něco jednorázově provedl - pokud by to byl aspoň druhý stupeň, asi bych řekla, OK, tak když nechcete říci, kdo to byl, tak se nějak domluvte, jakto to uvadete na správnou míru/opravízte/uhradíte apod.

Hodně záleží na kontextu, ale obecně si myslím, že kolektivní tresty jsou nevhodné
 Kudla2 


Re: dilema s kolektivním trestem  

(7.6.2013 11:53:26)
Hroudo,

taky bych viděla jako pozitivní, když třída není ochotna "udat" spolužáka.

Já bych se v té situaci přihlásila sama, vadilo by mi, kdyby za mě měl trpět někdo nevinný.

Ale vnímám ten rozdíl, o kterém píšeš, že něco jiného je to u lidí, kteří jsou v podstatě všichni slušní (a spolužákům je proto blbé udat spolužáka, který "ulítnul" a tomu spolužákovi je zas blbé nechat potrestat všechny a tak se přizná), a u lidí, kterým je to v podstatě fuk a fungují jako zločinci v malém.

To s tím "s takovou třídou si nelajsnu jet na výlet" bych skoro nebrala ani jako trest, spíš jako přirozený důsledek (když vím, že je někdo neukázněný, tak mě ani nenapadne kvůli němu riskovat).

Přemýšlím, jak z toho učitel může se ctí vybruslit - taky se mi kolektivní tresty nelíbí, a na druhé straně je blbé, že pachatel získá pocit, že když mu to nikdo nedokáže, tak se nic neděje.

Zase ale na druhé straně, když ti ostatní vědí, že to byl X, a ze solidarity ho neprásknou, tak co to udělá s jejich vztahem ke X s kolektivním trestem a bez kolektivního trestu? Budou ho brát jako srábka, který se ani nedokáže přiznat, nebo jako frajera, co se nenechal chytit? A ovlivní tenhle názor to, jestli oni sami ponesou jako nevinní trest, který měl původně náležet jemu?
 Brunhilda 


Re: dilema s kolektivním trestem  

(7.6.2013 12:07:01)
Kudlo, v tomhle případě byl ještě problém ten, že ty děti nemusely (některé ani nemohly) někoho vidět při činu. Pachatelů bylo víc, jen se neví kolik a kdo.
Takže jak z toho ven? Potrestat jen ty, kteří se přiznají (a co s těmi, co vinu nesou a nepřiznají se a nikdo jim to dokázat nemůže, ani na ně nemůže ukázat?) nebo chtít po dětech, aby to vzaly na sebe jako celá třída?

 Martina, 3 synové 


Re: dilema s kolektivním trestem  

(7.6.2013 12:23:08)
Pokud je za přiznání i za očividnou nevinu stejný trest jako za zapřené provinění, je něco špatně. ~q~
 Brunhilda 


Re: dilema s kolektivním trestem  

(7.6.2013 12:27:53)
Martino, jenže tady nikdo očividně nevinný nebyl. Prostě ty děti se všechny pohybovaly v tom prostoru, kde se to stalo.
 Hr.ouda 


nedej bože, abych se pohybovala v prostoru, kde se stala vražda  

(7.6.2013 12:46:06)
a nebyla s to ukázat prstem na vraha - taky by mne v rámci kolektivní viny všech, kdo se "pohybovali v prostoru" mohli napařit vosumnunáct na tvrdo.

 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:08:25)
Kdoto, tak tohle je fakt debilní trest.
 Hannah+Onďa+Vašík 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:25:49)
Jen se v úvodu zeptám, jestli jsem správně rozumněla tomu, že syn musel něco podepisovat???
Kolektivní tresty mají svá pozitiva, ovšem za předpokladu že třída je aspoň trochu pospolu.Jako donucovací prostředek ke stmelení to moc nechápu, spíš bych se bála ještě větší propasti mezi dětmi a následně rodiči.
Kdyby byl čas a nešlo o finance kdy je třeba něco uhradit(konkrétně v místě konání švp), nechala bych to ,,vyhnít" mezi nima.V rámci vyuky dramaťáku bych navázala na podobnou situaci ať sami zkusí přijít na vhodný řešení.Mohli by se eventuelně chytit a projektovat si ,,jejich" situaci v té modelové kterou nastolíš a s tím už se dá aspoň nějak pracovat.
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:30:47)
Hannah, ano, podepsali se pod protokol o vzniklé škodě. Pod tím bylo napsáno, že to podepsali dobrovolně a mohli mít k tomu poznámky a připomínkovat.
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:38:11)
Nezletilé děti mohou podepisovat protokol o škodě a zavázat se k jejímu uhrazení? ~a~
 Tizi 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:30:38)
Ještě k tomu řešení, ono je kolikrát strašně těžké se sám a dobrovolně k nějakému průšvihu přiznat. U nás ve třídě (ale byli jsme trochu starší) zafungovaly cílené dotazy. Profesor prostě řekl natvrdo: "Tak co, Martine, byl jsi to ty? Byl jsi u toho?" A tomu oslovenému přišlo natolik trapné a zbabělé lhát před ostatníma, že se přiznal. A naopak, ten, kdo to neudělal, řekl bez váhání, že ne a bylo to jasné. Přiznali se všichni viníci :-)
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:33:38)
Tizi, tady (dle dětí) na to šli tak, že se ptali "mohl jsi to být ty? mohlo se stát, že jsi tudy mohl projít?"
 Tizi 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:44:05)
Ale tohle mě přijde jako špatný dotaz. Já tedy nevím, co přesně udělali, ale řeknu např. že se rozbila váza na chodbě ubytovny a všichni tou chodbou chodí k pokojům, tak je jasné, že tou chodbou mohli projít, ale přece si každý všimne, jestli něco rozbije nebo ne. Takže dotaz by měl být "udělal jsi to?" a ne - "měl jsi příležitost to udělat?"
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:56:44)
Tizi, přesně to si myslím taky. Otázka je dost manipulativní.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:39:46)
Kolektivní trest je odůvodněný jen když je opravdu viníkem celý kolektiv. Ale když není prohřešek nějaká banalita, učitele docela chápu.

Že kolektivní trest stmelil kolektiv určitě není pravidlem, mám dojem, že spíš naopak. Je otázka k čemu kolektivní trest vede. Vyřídí si to kolektiv s viníky? A jak? Co děti které nic neprovedly, má je hrozba kolektivního trestu motivovat k žalování až práskačství? V jakém věku dítě pozná, že poklesek už je opravdu za hranou nějaké banálná klukoviny a oznámení viníka není obyčejné žalování? No, jednoduché to není.
 Beruška+J02A07T10 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:27:43)
daso myslím, že ty si právě uhodila ten hřebíček na hlavičku

kde je ta hranice, kde to ještě je obyčejné žalování a blbost a kde ta hranice už končí a už to není žalování..
 Hr.ouda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 12:52:43)
hele, podle mne syn nemá ve čtvrtý tříde co podepisovat, to je nesmysl. Pokud to nezničil, nemá se na čem podílem.

Ale hlavně: pokud se to stalo na školní akci, melabáýt proti tomu škola pojištěná, absolutně si nemyslím, že by měli škodu platit rodiče a už vůbec ne všichni.

Sekni se.
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 13:07:14)
Hroudo, škodu bude platit škola, nicméně dětem na švp bylo řečeno, že to platit budou a mají návrh na dvojku z chování. S tím se to řešilo tam. Ve škole se řeklo, že to byla klukovina, trest nebude, škodu platí škola, ale děti by měly uznat zodpovědnost. Druhá třída se solidárně přišla přiznat, což bylo dle uč. i řed. správné. Naše třída to neudělala, což bylo špatně.
 Hr.ouda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 13:10:38)
nevím, o co šlo, ale neexistuje prostě možnost, že to udelali jen žáci té druhé třídy? To bylo zapotřebí tolika rukou , aby došlo k poškození daného předmětu?
 Ananta 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 13:22:12)
Asi bych se do toho moc nepletla (přímo ve škole), ale zkusila bych dítěti navrhnout, aby s těmi co nepáchají zformovali skupinu, která v kolektivu vyvolá nechut k tomu hlásit se k něčemu co neudělali, měli by přijít sami na to, že není pro skupinu výhodné podporovat jednotlivce, kteří dělají špatné věci.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 13:32:39)
Kolektivní trest jako forma tmelení kolektivu? To snad ne.
A kolektiv zpracuje narušitele? Jako že ho třeba zmlátí do bezvědomí nebo vyhodí z okna?
PB kázeňské prohřešky nemůžeme nechat řešit děti mezi sebou, to může skončit strašně nebezpečně.
A aby mi někdo čtvrťáka nechával podepisovat zodpovědnost za něco, to bych asi nenechala jenom tak.
Tohle je prostě naprosto uhozenej způsob řešení (i to vyhrožování tím, že to budou platit ze svého a budou mít dvojky z chování, přestože jde o klukovinu a škola je pojištěná). Vidím tam docela jinej problém než to, jestli spolužáci někoho napráskají nebo se pod tlakem přiznají k něčemu co neudělali. Vidím tam problém kompetence dozoru na té švp...
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:18:09)
A co když se ve třídě nikdy nepřiznává nikdo k ničemu, i když jde o prkotinu, tak uděláš co?

Já jsem jednou řešila při odchodu ze třídy, že na jedné lavici někdo nechal svačinu a nevyhodil nebo neuklidil jí. A co myslíš? 20 minut výslechu a nevedlo to vůbec k ničemu a přitom jsem jenom chtěla, aby dotyčný bordelář uklidil svůj bordel. A když se stane něco horšího, tak už vyšetřuju skoro jako profesionální FBI vyšetřovatel, a stejně se mnohokrát stane, že se nikdo nepřizná a ani nikdo neřekne, kdo to byl. Takže nezlob se na mě, za tuhle zbabělost a držení s viníky za každou cenu, si občas nějaký ten kolektivní trest holt zaslouží.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:32:09)
LoraX, přsně. Ztráta měřítek...
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:40:24)
Lorax,

ty asi nečteš pořádně. Já jsem jim nedala kolektivní trest za nevyhozenou svačinu. Jen se na tý svačině pěkně demonstrovalo, jak to tam funguje. A takhle to bohužel funguje v mnoha třídách i v závažnějších věcech. Nikdo nic neprovedl a pak to za ně uklidí hodná spolužačka. Jenže já nechci, aby to uklízeli hodní spolužáci, ale aby si to bordeláři uklidili sami. Proto jsem to vyšetřovala. To je totiž děsně výchovný nechat děti, aby po nich ti hodní uklízeli.

Když se děje nějaká neplecha ve třídě, tak buďto přímo vidím, kdo to udělal nebo to vyšetřuju, dokud na to nepřijdu. Za kecání při hodině, kdy zároveň mluví 5 lidí a jsou mnohokrát upozorněni, dávám trestné písemky z probírané látky. U tohodle provinění se totiž nedá už vůbec zjistit, kdo konkrétně to byl. Je to sice nespravedlivé vůči těm hodným, ale potrestaní být prostě musí, jinak by mi za chvíli skákali při hodinách po hlavě. Ty písemky jsou samozřejmě normální a ne nějak obzvlášť těžké, aby měli šanci to napsat.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:34:30)
Raduno, tím výrokem, že za zbabělost si to zaslouží, jsi mě fakt nadzvedla.
Takže na hrubej pytel hrubá záplata:
Až VY učitelé zajistíte bezpečnost před šikanou pro děti, které nebudou "zbabělé" a budou ochotné se nahlas ozvat proti třídním grázlům, pak si kecejte žvásty o ZBABĚLOSTI těch dětí.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:44:59)
Lízo,

já ale slabé děti chráním a jakýkoliv pokus o šikanu tvrdě řeším. Horší je to v tom, že to neřeší sociálka a policajti, takže učitelé jsou často dost bezmocní, když se jedná o opravdové grázly. Naštěstí u nás šikana není nijak častá.

Mluvím o nepleše typu ukradené či zlomené pero nebo rozházený něčí penál či vyrušování při hodině či slovní útoky a podobně.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:48:24)
Raduno, mně je jasné, že mluvíš o drobnostech, ale pokud tu drobnost udělá právě někdo z toho tvrdého jádra, je naprosto nesmyslné označovat ostatní za zbabělce, když ho nenapráskaj. Ano, bylo by to krásný, kdyby všichni byli stateční, čestní a hrdí. Ale protože s nima domů nepůjdeš a za tím kontejnerem na sídlišti, kde si na práskače počkaj, ho fyzicky bránit nebudeš, je tvůj soud zbytečně ostrý.
Ne každý, kdo má strach, musí být zbabělec.
A i když zachovat se statečně je dobré, není to něco, co můžeme nárokovat po ostatních.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:53:21)
Lízo,

nezlob se na mě, ale přiznat se, že jsem tam tu svačinu nechal já přeci snad nemůže bejt takovej problém. Stejně tak, že jsem spolužákovi omylem schodil penál z lavice. To prostě zbabělost je. Kdyby šlo o 2 z chování či průšvih při kterém by se volali policajti, tak to ani nebudu řešit sama, protože stejně potřebuju svědky a stejně pravda vyjde najevo. Ale to musí být dobré vedení, co takové věci řešit chce a udělá si na to čas.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:58:13)
Raduno, já myslím, že došlo k mýlce - ža za zbabělce označuješ ty, kteří to viděli a "nenahlásili" - což doufám jsi tka nemyslela?
Zbabělci, kteří neřeknou - jo tohle jsme udělal já - to beru jako zbabělost...
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:00:05)
Štěpánko,

jasně. Jenže když jde o svačinu, považuju za zbabělce toho, kdo se nepřizná. Když jde o šikanu či krádež, považuju za zbabělce i toho, kdo to nenahlásí, protože tím tu šikanu i krádež schvaluje. U nás ale opravdu nejsou ve třídách vztahy založené na strachu ze silnějšího, takže tohle naštěstí nemusím řešit.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:02:10)
aha.
problém je, že v mnoha školách není dodržena anonymita toho, kdo se nebál a nahlásil to, takže se z něj poměrně snadno může stát oběť. Možná zbabělost, nevím. nebyla bych tak přímočará v tom odsuzování.~d~
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:04:46)
Ne, to je tím, že mnoho škol (spíš většina) neumí/nechce se šikanou zacházet. A pak v české víře "my už to nějak zplichtíme po našem, však to taky půjde". Jenže nejde.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:07:43)
Jo, Tante, souhlasím. Úplně rostu, když tady někdy maminky píšou, jak jejich děti - oběti byly donuceny "vyříkat si to" s agresory z očí do očí, nebo dokonce za účasti agresorových rodičů - to mě úplně bere čert. A dokonce to někdy vidím i ve filmech či seriálech za školního prostředí, kde to snad ještě ukazují jako "správný návod"~Rv
Že se přihlížející bojí šikanu nahlásit se naopak nedivím vůbec, ale označit diváky za zabbělce nějak nemůžu~d~
 Ráchel, 3 děti 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:34:08)
ježkovy voči, to dokonce i moji studenti vědí, že je to jedna z největších chyb!
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:39:37)
Ano. A je to strašlivé. Ve mně se to vždycky hne, i když už jsem pár let ze školy.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:05:47)
Štěpánko,

kdyby bylo po mém, tak by se šikanovaný povinně odsunul na jinou školu a měl by povinný sociální dozor. Ne aby oběti radši odcházely a šikanující zůstavali a škola s tím naprosto nemohla nic dělat :(

Jak říkám, u nás nikdy žádná šikana toho typu, že by všichni ze strachu mlčeli, nenastala a doufám, že to včas zarazíme, kdyby něco takového snad chtělo vzniknout.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:09:10)
asi ses spletla - myslela jsi aby se agresor odsunul povinně jinam - doufám. za dohledu odborného dozoru~d~ já bych dokonce i zainteresovala rodiče - aby byli nuceni spolupracovat s s´psychology a soc.pracovníky~d~
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:11:01)
Štěpánko, a jak bys toho chtěla docílit? Představ si, že rodiče se dítěte zastávají a jeho vinu neuznávají? Lze je donutit vůbec k něčemu?
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:13:17)
Brunhildo,

šikanu řeší policie (či by měla řešit), takže tam bych se neobávala, že někdo může neuznávat vinnu či co.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:27:39)
bohužel v současné době je moc donutit nelze, ale právě proto by se měly změnit předpisy a pravidla. jinak šikanu řeší policie, ale bohužel až "těžší kalibr" a mnoho rodičů tu vinu neuzná ani potom a myslí si, že na jejich dítě to "hodili"~d~
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:40:11)
Štěpánko, no právě. :-(
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:12:18)
Štěpánko,

to by bylo super, kdyby to takhle fungovalo. Protože bohužel teď to je tak, že agresor má právo zůstat tam, kde je, a obětem škodit dál. Je to smutný.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:30:45)
souhlas, raduno, JE to smutný~d~
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:39:46)
Nedomnívám se, že by odsunutí kohokoli kamkoli vyřešilo problém se šikanou. ~a~
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:47:53)
nikod nepsal POUZE odsunutí - to je řešením pro oběť a zbývajíví děti. pro agresora je řešení, že s e mu dostane odborné péče, dohledu a může začít s čistým štítem, kde ho nikod nezná. To je ale utopie.
Většinou je řešením odchod oběti, agresor si rychle najde novou obět
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:02:46)
Raduno, to je ale, co se týče patologické dynamiky vztahů ve třídě metodická chyba.
U šikany a jejích předstupňů to takhle nefunguje. Od stupně tři (podle Koláře) přinejmenším, ti neřekne nikdo nic.
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:02:06)
Štěpánko, to já taky. Jen znám případy, kdy učitel sprdne za drobnosti a děti se pak bojí přiznat, protože jsou náležitě poníženi nebo seřváni.
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:58:30)
Možná se tě bojí, proto se nepřiznají.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:03:03)
Brunhildo,

no rákosku, bičík ani latexový korzet si do třídy fakt neberu :) Spíš se doma naučili, že zatloukat, zatloukat a zatloukat se jim dlouhodobě vyplatilo a maminka ten bordel po nich uklidila.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:51:36)
Raduno, neotáčej to. Ty jsi za zbabělce neoznačila ty, kdo se nepřiznají, ale ty, kdo kryjí viníka.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:52:36)
lízo, to ale přiznala, oboje~d~
to já se ujišťovala, jak to vlastně myslí
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:54:55)
Lízo,

ano, ti kdo kryjí viníka, jsou v mých očích taky zbabělci. Hlavně ti, kdo kryjí agresory či zloděje. Jak ale říkám, zatím jsme to u nás neřešili a pokud by se něco takového řešilo, tak se to bude řešit hned s vedením a policií.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:01:39)
Raduno, tak si do prčit otevři ty Kolářovy stránky o šikaně, jak ti tu holky píšou. Já nejsem učitelka, ale tohle vím, že prostě ti lidi mají dost oprávněný strach. A ty jako dospělý, který by měl (byť často nemůže) zajišťovat bezpečí, ale není toho schopen, jim to nemáš co vyčítat.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:06:48)
Lízo,

cože? Lidi mají oprávněný strach se přiznat k odhozený svačině?

Nebo mluvíš o šikaně? Ano, i u šikany to považuju za zbabělost, ale dá se to pochopit, pokud už jsou ty vztahy ve třídě tak špatné díky těm agresorům. Snad mám nárok na svůj názor, ne? PB
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:07:38)
Nepřekrucuj zase. Mluvím o šikaně a jasně to tam píšu. A mluvím o tom, že oprávněný strach mají lidi označit viníka čehokoli - i zlámaný tužky, je-li tím viníkem třídní kápo.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:15:53)
Lízo,
ale Raduna tu neřeší šikanu ~e~, k té se vyjádřila jasně, že by do toho nešla sama, ale s vedením, případně policií....ona tu celoud obu píše o zapomenuté svačině a o tom, že jí přijde srabácké, když nehrozí nic víc, než že "viník" bude muset tu svačinu vzít a vyhodit, že nejen, že se nepřizná dotyčný, ale ani nikdo neřekne: "Hele, Franto, ta to ukliď, když je to tvoje, a jdeme." A že v téhle situaci to prostě nechápe....
Zatímco u šikany jí to sice přijde také zbabělé, ale pochopitelné....on prostě každý nemá na to být za hrdinu a někdy na to opravdu nejsou okolnosti....což Raduna nemá problém pochopit, ale nic to nemění na tom, že by byla radši, kdyby někdo tu odvahu sebral a (třeba přes schránku důvěry) šikanování napráskal...
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:19:31)
Delete, nemáš pravdu. Reagovala jsem a nadále reaguju na toto:
"když se stane něco horšího, tak už vyšetřuju skoro jako profesionální FBI vyšetřovatel, a stejně se mnohokrát stane, že se nikdo nepřizná a ani nikdo neřekne, kdo to byl. Takže nezlob se na mě, za tuhle zbabělost a držení s viníky za každou cenu, si občas nějaký ten kolektivní trest holt zaslouží."
To není o svačinách.
To je o pohrdání dětma, který se bojí konfrontovat s viníkem, protože vědí, že proti němu nemají ochranu.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:27:50)
Lízo,
ale mezi svačinou a šikanou je ještě hafo prohřešků, které už postrádají banalitu svačiny, ale zase nedosahují síly šikany....třeba to rozbité okno....takže já jsem z tohoto příspěvku pochopila, že Rduna myslí třeba to okno...tam je sice většinou jeden viník, který hodil něčím, co to okno rozbilo (ale taky mohl někdo někoho strčit, ten strčený něco shodil, rozbil....ale kdo za to může?)...to jsou prostě situace, nad kterými nemůžeš mávnout rukou, ale zase nejde o šikanu....a jde o zbabělost se nepřiznat, i když víš, že ti hrozí trest, protože nejspíš budeš muset zaplatit škodu....a ano, pokud v takovém případě třída drží basu a nechci to být já, kdo bude platit, tak co pak?
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:29:43)
Lízo,

o jakém strachu to mluvíš? O strachu ze spolužáka Pepíčka, když na něj nabonzuju, že schodil Aničce penál? Strach ale funguje jen ve třídách, kde už nějaký kápo je. Ve většině tříd, ale žádný kápo není, tak nechápu o jakém strachu to furt mluvíš.

Strach na někkoho bonznout šikanu sice fakt považuju za zbabělost, ale chápu to. Už jsem to tu řekla mnohokrát.

Kolektivní trest mi přijde fér i v situaci, kdy je viníků víc a hážou vinu na sebe navzájem a přitom je jasné, že na tom podíl měli všichni (viz. ta zmáčená třída).
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:44:36)
Raduno - "Kolektivní trest mi přijde fér i v situaci, kdy je viníků víc a hážou vinu na sebe navzájem a přitom je jasné, že na tom podíl měli všichni (viz. ta zmáčená třída)."
Jak může být jasné, že na zmáčené třídě měli podíl všichni?
Já byla v kolektivu, kde bylo několik prudičů. Jeden byl kápo, dva byli podobného ražení (dělat blbosti, vyrušovat, vytáčet učitele, atp.) a pár dalších kluků se přidalo, aby dokázali, že na to taky mají (imponovalo jim, že jsou ti prudiči takoví "stateční"). No a věčně byl bordel v celé třídě, hluk, pomalované zdi, polámané věci, házelo se tam křídami, atd. Ovšem viníky bylo vždy těch x dětí (ačkoli to byla skoro půlka třídy).
Kdyby házeli houbou, stříkali vodu nebo chodili se štětcem po třídě, bude zmáčená nebo zmalovaná taky celá třída..
Tady ti přijde taky fér potrestat všechny?
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:47:54)
Brunhildo,

mokří byli všichni a taky jsem tam načapala všechny. Akorát se pak začali dohadovat, kdo s tím začal, ale to jaksi relevatní nebylo. Ano, přesně taková třída to je. Jsou tam asi jen 4 děti, které se těmhle věcem úmyslně vyhýbají. Ostatní jsou vyložení miláčci, tak jak jsi to popsala.
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:50:22)
Raduno, aha. A jak bys řešila, kdyby do nějakého incidentu bylo zamotaných hodně dětí (ne všichni) ale nevědělo by se, kdo? Řekněme půl na půl..
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:53:57)
Brunhildo,

za prvé bych tam dovedla jejich třídní, aby to viděla na vlastní oči a pak bychom to řešily spolu. Pokud by to bylo na mě a viděla bych, že hrozí nějaká nespravedlnost, tak bych asi bohužel zase musela ztrácet čas a vyšetřovat a pak rozdat ty tresty. Ale to je fakt složitý. Já se opravdu snažím být za všech okolností fér, ale u některých tříd to téměř nejde, protože tam není ani nikdo důvěryhodný, komu bych opravdu mohla věřit, že to bylo tak nebo tak.
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:07:12)
Raduno, vím že to je těžký. Představ si, že jsi jejich třídní, oni něco provedou na škole v přírodě (poničí cizí majetek), nevíš, kdo to udělal, jen je jasné, že to nebyl jen jeden člověk. Jak bys to řešila?
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:08:46)
No, pokud bys tím názorem přímo nedemonstrovala to, že až ve třídě budeš mít takovou situaci, budeš ji pravděpodobně řešit špatně, protože nerozumíš tomu, co se tam děje, tak ano. Jenže ty tam jsi za profesionála, a s tímhle názorem profesionálně řešit šikanu nemůžeš.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:11:34)
Aha, takže protože si myslím, že je zbabělé krýt šikanu, tak jí nejsem schopná řešit?????
Už jsem tu psala mnohokrát, že bych jí řešila s vedením, policií atd. a to velmi rychle a moje třída to moc dobře ví.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:17:32)
Ne, problém je v postoji. Pokud člověka, který se bojí, že se mu stane totéž, co někomu dalšímu (jehož jste jako dospělí neochránili, tak proč by měl věřit, že jeho samého někdo ochrání), označíš opovržlivě zbabělcem, vypovídá to o tvém postoji k němu.
Mluvíš o policii... ale policajti šikanu ještě nikdy doopravdy nevyřešili.
A jsem přesvědčená, že když budeš přesvědčena, že máš ve třídě jednoho nebo několik agresorů, jednu oběť a hromadu zbabělců, tak je tvůj vztah k třídě v háji a neupracuješ s nima nic.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:20:14)
Lízo, to je hrozně těžký. Člověk prostě má NĚJAKÉ POSTOJE NÁZORY A PREFERENCE a jen proto, že je učitel je přeci těžko může "zrušit". To máš jako protěžování žáků. Každému učiteli je některý žák symtatičtější než jiný. Ale profík to nesmí dát nijak najevo, neprofík se sníží k protěžování. Zrovna tak tady, raduna ví, jaký má postoj a (nejen) proto k řešení šikany povolá odborníky~d~
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:25:44)
Štěpánko, některý postoje by v rámci profese podle mě přehodnotit měl.

Dám příklad ze svojí práce: domácí násilí, týraný ženy. Typicky pětkrát, desetkrát vyhledají odbornou pomoc, něco nakousnou, ale leknou se a vrátí se zpátky k násilníkovi, než po šesté, jedenácté konečně dotáhnou svůj odchod od něj do zdárného konce (a některé taky nedotáhnou). Kolegové, kteří mají tendenci zjednodušeně tvrdit, že si za to můžou samy a dělá jim to dobře a stejně nemá cenu jim pomáhat, protože stejně zase odtáhnou za tou svojí mlátičkou, by s nimi neměli pracovat - tento jejich postoj přímo narušuje jejich schopnost jim pomoct. Pokud chtějí být schopni s nimi pracovat, musí ho změnit.

Podobně to vnímám s šikanou. To je hodně psychologická záležitost, hodně o moci a strachu a skupinové dynamice, učitel se toho asi ve své profesní přípravě o tomhle moc nedozví, ale nic to nemění na tom, že pokud budu vnímat svědky násilí na jedinci, kteří sami mají hrůzu z toho vystoupit z mlčícího davu a ukázat na agresora, jako zbabělce, nemůžu s tím kolektivem pracovat, protože můj přístup k těm lidem mi to sám o sobě znemožňuje.
Umožní mi možná tak tu policejní represi. Jenže ta to ve skutečnosti neřeší.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:27:47)
... a abych řekla, jak to souvisí s tou svačinou - tak pokud třídní kápo bude autorem těch drobných lumpáren, tak se není co divit, že ho nikdo neoznačí, protože oni vědí, proč se ho bojí.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:28:10)
Lízo, možná máš pravdu, možná ne. Já si též o některých studentech a jejich rodičích myslím leccos, ale oni by to nepoznali. ~d~
ale tohle je dost speciální věc.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:32:35)
Lízo,
takže k šikaně podle tebe nemám volat policii? No já osobně a tajně bych agresorovi nejradši zmalovala řemenem prdel tak, že by si 14 nesedl a ono by ho to už přešlo. Ale to jaksi nemůžu, takže jediná represe, která je proti tomu agresorovi i jeho většinou nespolupracujícím rodičům dost silná, je prostě ta policie. A je to fakt to jediný, co s tím učitel může dělat, když to zjistí. Já se snažím, aby to ani nikoho v mé třídě nenanapadlo dělat.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:34:08)
No řekněme, že bys ji měla poznat dávno předtím, než přeroste do podoby hodné volání policie. V těch fázích, kdy se s třídou dá ještě bez policie pracovat.
Až už to bouchne, je policie v pořádku, ale znamená to, že něco selhalo předtím.
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:56:51)
Lízo,
ono je to s těmi šikanami tak, že někdy se na to přijde pozdě, i když se všechno dělá jak má, učitelé jsou angažovaní i empatičtí atd. Je to strašně ošemetné.
Proto je potřeba - pro učitele- správně diagnostikovat pokročilost šikany, když se provalí, třeba podle té Kolářovy stupnice a vědět, co se má dělat při jakém stupni.
Není to úplně tak, že když se na to přijde pozdě, jistě někdo někde selhal, i když často to tak je. Drtivou většinou se o věci ví, signály, že se něco děje, není zase tak těžké číst. Jenže většinou to nikdo nechce/neumí řešit, tak to radši sám kryje.
Já jsemto s jednou třídou zažila, dostala jsem ji, když už to běželo, což mi samozřejmě neřekli, než jsem se já zorientovala, byla to podle Koláře dvojka, takže ještě celkem dobrý.
Jenže vedení všechno bagatelizovalo, dělali ze mě agilního blbečka, který neví,o čem je život atd. blabla..rvala jsem se s tím sama, jak to šlo, nakonec jsem to, protože to ještě nebylo tak strašné, sanovala díky tomu,že se mi povedlo získat důvěru rodičů a pomohli mi oni. Byl to ale obrovský stres a dřina.
A když bylo všechno hotovo, tak šéfka na konci roku třídu jako "problémovou" rozpustila do dvou paralelek, kdy byla patologie pěkně upevněná a kratá tříďasy.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:59:23)
Tante, dobře že tě tam měli. I když závěr byl takovej, jako píšeš.
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:11:21)
Dík ~;((, jsem se tak rozohnila, že jsem zapomněla uvést pointu, totiž že tohle může být jeden z důvodů, proč učitelé bagatelizují či kryjí šikanu, i když ji třeba rozpoznají. Protože když se zachovají tak, jak by bylo třeba, bude jim to výsledně přičteno k tíži. Taky si to berou osobně. Je to prostě na hlavu a upřímě musím říct, že mě se to nejdřív taky dost dotklo, než jsem se od toho nějak odpoutala. Čekala jsem aspoň poplácání po ramínku po schůzi a prd ho..
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:18:48)
mě bylo (dávno již tomu) sníženo na 0 osobní ohodnocení, protože jsem řekla, že v mé třídě vidím prvky šikany a požaduji, aby třídu navštívil psycholog a začalo se s ní pracovat. důvod 0,-kč: nezvládnutí práce se třídou. v jiných třídách to bylo i o dost horší, ale třídní se o to nezajímali, nestarali, tak tam bylo vše OK~d~ ředitel ale potřeboval říkat rodičům, že na JEHO škole žádná šikana není~d~
když jsem si teď přečetla toho koláře, tak šlo o stupeň 2, díky práci se třídou se vytvořila ta pozitivní skupina, přestali ostrakizovat vyčnívající studenty a snad se to zklidnilo (odešla jsem asi v půlce jejich studia...). V jiné třídě jsem naopak dostala podporu vedení (jiného) a podařilo se to, že ten 2. stupeň se nestihl rozvinout....
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:24:26)
To je stejné jako s alkoholismem: kdo se léčí, má negativní nálepku, zatímco jiný, který chlastá stejně, je přijímán lépe. ~a~

Pokud se o nějaké škole rozkřikne, že je tam šikana, ztratí důvěru rodičů. ~q~
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:26:31)
Moji důvěru ztratí škola, která tvrdí, že u nich šikanu nikdy neměli. Ne škola, která například ve výroční zprávě popíše, jak přistupovali k problémům v třídních kolektivech - tam je jasný, že to zametat pod koberec nebudou.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:26:54)
šiakana a drogy. spousta lidí věří tomu, že když ředitel řekne, že to tam není, tak opravdu není. spíše by měli rodiče ocenit, když ředitel přizná, že to řešili a jak to řešili
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:11:20)
Pročetla jsem si to dělení podle Koláře....evidentně jsem si na dvou místech zároveň prošla všemi pěti stupni ~l~.
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:14:32)
Však...
Kolář je velmi dobrej a knížka by měla být základní výbava každého učitele. Ovšem poněkud příznačně je pedagogickou veřejností spíše opomíjen až posmíván.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:17:25)
Tante, pro mě bylo docela poučný jako pro člověka z jinýho prostředí, když jsem si přečetla někde na webu, co psala ředitelka naší školy o svým postoji k programům na minimalizaci šikany.
Oni u nich jeli nějakej pilotní projekt, školili se, opakovaně, všichni... a ona psala, jak zpočátku měla pocit nedůvěry, jak jí připadalo, že pokud jde o práci s těmi časnými stádii, tak že se dělá z prdu kulička, protože tohle je přece všude a je to normální... a ten vývoj postupně k tomu, že když začali nějaký ty věci uplatňovat, tak pochopila, jak dobře to může fungovat.
To se mi líbilo, takový nahlédnutí do procesu, jakým prochází profesionál, když se v tomhle vzdělává...
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:32:00)
JJ, tak by to mělo být. A kdyby se to tak dělalo, bude mnohem míň vážných malérů. Fajn, že máte tak osvícenou řídu.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:20:39)
Tante,
no já Koláře neznala (na druhou stranu šikanu dost dobře, na to se zapomenout nedá, takže jednak ji vycítím na sto honů a pak asi intuitivně jednám díky tomu správně) a nevím tedy ani o nikom, kdo by se mu vysmíval....ale dere mě, že jsme se k téhle problematice nedostali ani v rámci etopedie na specce....hlavně, že na zápočet bylo nutné vypracovat program primární prevence jednoho z patologických jevů....ale ty patologcké jevy jsme si stihli stova vyjmenovat ~:(.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:25:51)
no, hodně lidéí ten první stupeň bagatelizuje a říká to o té kuličce z prdu, jak psala líza. a bohužel méně osvícení pedagogové dál nedohlédnou. to je super na té ředitelce, že se přes tento náhled dostala
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:39:24)
Já jsem byla šikanované dítě na základní i na střední škole. To je, pokud to pak nějak zpracuješ, dost dobrá průprava, a jak píšeš, antény máš jednou pro vždy a fungují až zarážejícně spolehlivě.
Dělala jsem na škole, kde Kolář školil než jsem tam přišla, já už jsem zažila jen jak se mu chechtají a parodují ho. Byla to škola, kde třeba šest kluků zabalilo sedmého do koberce, nejdřív do něj kopali a pak ho pustili ze schodů (takové klukovské škádlení) a x dalších věcí.
Pedagogiku jsem nestudovala, pokud nepočítám začátek "doplňujícího studia",o tom už jsem tu psala mockrát, tam jsme řešili shodu podmětu s přísudkem a že máme nejlepší školství na světě anenecháme si ho škarohlídy kazit.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:54:16)
Tante,

tak v HK se učí obstojně, jde se hodně do praxe, ale té etopedie jsme měli jen 10 hodin, přičemž mně přijde, že by si to zasloužilo vlastní obor....

Já zažila dvě formy současně....na druhém stupni základky to byla ta skrytá, v Sokole šlo o otevřenou a všemi tolerovanou formu, moje sestra byla neoblíbená cvičitelka, na ni nemohli, já byla dobrý náhradní terč...a vše tam začalo u jiné cvičitelky, která mou ségru a celou naši rodinu "nenáviděla" jako třídní nepřátele...její dcera byla má spolužačka na prvním stupni, takže první třídu jsem prožila v kopancích, ve škole i venku....pak jsem to ve škole díky jedné kamarádce zvládla, ona s ní chodila do školky a se mnou zase bydlela v jedné ulici, tak i když na začátku byla taky ta, co kopala a mlátila, tak postupně přešla přes tajné kamarádství do otevřeného a tu druhou holku utlumila...ale právě se to přeneslo do toho Sokola ~d~. A asi díky ségře, jak mi naši nechávali volnost ve výběru kroužků, tak do Sokola jsem prostě chodit musela ~7~. A jedinou moji kamarádku tamodtud zase nemusela moje ségra (opět spíš její mámu a opět šlo o politické názory), takže mi zakazovali s ní kamarádit....

Na gymplu skoro paráda, kdyby se tam nedostala spolužačka ze základky....než jsem se rozkoukala, byla jsem tam, kde na té základce...ale postupně se to zlepšovalo, nebyla jsem nijak oblíbená, ale měla jsem svou cenu....
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:57:56)
Ach jo. Těch příběhů je tolik všelijakejch. Je to smutný.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:59:48)
~d~

A pak ti někdo řekne, že si za to můžeš sama, že....

Opakuje se to pořád dokola.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:38:04)
Raduno,

copak to nechápeš? Bez ohledu na to, jestli ti tvůj postup zafungoval, bez ohledu na to, jaké máš vztahy ve třídě a se třídou, bez ohledu na to, kolikrát jsi to tu popsala (a já i štěpánka něja nemáme problém chápat, ale smůla, ani jedna z nás o tom, jak to ve škole funguje, nic nevíme, protože jsem jen úči), prostě všechno je špatně. Měla jsi to uklidit a přejít na pozici uklízečky, protože zastrašuješ děti a až se u tebe ve třídě rozjede šikana, tak to buď nepoznáš, nebo zvoráš ~d~.

Prostě všechno špatně ~d~.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:39:55)
Delete,

já vím~:-D Dík.

Já jsem asi vůbec trochu masochistka, že to povolání dělám. Kupodivu mě rodiče i děti mají rádi a funguje to u nás v pohodě.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:40:49)
~R^ delete, souhlasím
ale souhlasím i s jinými názory v diskusi, protože, jak mě život naučil, nic není černobílé a v mezilidksých vztazích především.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:47:27)
štěpánko,
však jo, já jsem psala přímo Z+2, že to, co píše o tom otupění vůči nátlaku, je dost dobře možné, že nastane...a ne vždy se dá odhadnout, kdy už to hrozí....navíc třeba já často i doma bojuju s tím, že na začátku udělám jeden špatný krok (jdu na věc třeba příliš hrrrr) a pak nevím, ja z toho zpět....a ve škole s třiceti puberťáky je to ještě o něco těžší, protože doma si to v nejhorším "ošéfuju" silou, ale v té škole to tak řešit nechci.....
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:40:52)
Jako nejlepší řešení šikany vidíš násilí na dítěti? ~a~
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:42:47)
Martino,

ano, jsem totiž bachařka a když je někdo hajzlík, který ubližuje jiným, tak potřebuje pár na prdel, aby věděl, jak to chutná a odnaučil se to. Bohužel šikanují většinou děti z tzv. dobrých rodin, které mají volnou výchovu a absolutně žádné ohledy ke svému okolí.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:43:53)
Kdybych se dověděla, že moje dítě někomu ubližuje, tak to taky pěkně schytá. A tím nemyslím, že mu zakážu počítač. ~j~
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:49:52)
To by mě zajímalo, co tím myslíš. ~a~
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:49:32)
Raduno,
ale tady pozor, on totiž většinou agresor je ten, kdo nic jiného než bití nezná ~d~. A s tím mám tedy zkušenost dostetčnou.....
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:50:55)
Delete,

bohužel já mám naprosto opačnou zkušenost. Agresoři či největší sígři jsou naopak ti, kteří mají protektivní rodiče, kteří nám do kola tvrdí, že to přeci Pepíček nemůže dělat.
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:00:53)
Z vlastní zkušenosti vím, že Pepíček může být doma docela zvládnutelné dítě, zatímco ve škole jsou z něj na mrtvici. ~f~

U nás se scházela parta Pepíčků sdružená kolem jednoho z našich synů a byli jak miliusové, rozhodně nám nedemolovali barák ani se s nikým nehádali a neprali: ve škole to bylo mnohem, mnohem horší. ~q~
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:03:03)
Martino, to je pravda. ale někdy to také může být naopak~d~
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:08:32)
Tak to zpravidla učitelky netrápí. ~t~

Rozhodně je důležité si uvědomit, že děti - zvlášť v malé obci - spolu netráví jen pár hodin ve škole a mají vztahy i s dalšími členy rodin svých spolužáků apod.

Takže okolností, které utvářejí jejich postoj ke kolektivu a naopak je celá řada, učitel je často ani nezná a tím je jeho pozice značně ztížená. ~:(
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:09:48)
Například:

http://www.novinky.cz/krimi/304264-patnactileta-divka-z-hlucina-porodila-na-skolnim-vylete.html
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:24:01)
to je síla~8~
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:02:52)
Raduno,
no moje děti týral kluk, který byl bez maminky (odešla), "vychovával" ho otec a jeho matka....otec znal od své matky jediný výchovný prostředek...výprask...tak ho aplikoval na synovi...babička na vnukovi....vědělo se to, řešil to psycholog, byl přímo ve školce...kluk opravdu nevěděl jak se má chovat....aby získal pozornost, tak děti kolem sebe bil...pak zjistil, že některé mu to vrací a jiné se bojí....tak už si vybíral jen ty a bavil se tím, protože jinak se moc bavit neuměl...no a jak reagovaly moje děti? Jedna začala týrat mladší ségru a druhá, když si šla hrát, tak nejdřív hračkám naplácala, aby byly hodné....
A pak jsem asistovala v jedné třídě.....tam byl kluk, sígr, je slabé slovo...učitelka všechno řešila poznámkou a on už jen při té představě reagoval afektem a to do té míry, že začal házet židlemi....pak pláč....on byl kápo ve třídě, byl hodně chytrý a taky silný a navíc měl staršího bráchu a jeho partu....no a pak jsem jednou suplovala místo učitelky....a já poznámky nedávám z principu, a tady jsem se navíc necítila "povolaná", prostě jsem učila, ale kázeň řešila po svém....a on to na mě zkoušel, provokoval...až vyprovokoval k "řevu"....a už čekal, že přijde poznámka a začal se připravovat k "akci...a když pak zjistil, že poznámka nebude, sám se omluvil, byl najednou jak sluníčko....a později mi řekl, že ho táta doma mlátí, že za každou poznámku ho zmlátí....neměla jsem důvod mu nevěřit, ty reakce tomu odpovídaly ~d~. Řešila jsem to s vedením, evidentně se nic nestalo, já byla brzy potom odojeita, protože jsem měla "nevhodné" názory ohledně přístupu k tomuto klukovi a ještě k jednomu autistovi...
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:26:46)
Delete,

u nás je jedna taková třída, která je celá hodně zvláštní. Ale nikdo z těch dětí není týraný, jen jsou zanedbávány, to znamená, že se vlastně vychovávají samy, rodiče na ně nemají čas. A podle toho pak vypadá ~:( A neplatí na ně vůbec nic, ale fakt vůbec nic. Ani po dobrém a ani po zlém. Chovají se podle toho, jakou mají zrovna náladu.

Jenže tenhle nedostatek pozornosti rodičů my ve škole nejsme schopní nijak nahradit ani napravit. I když budu sebevíc chápat, že štěká, protože se mu v útlém dětství nedostávalo lásky, tak to stejně bude ostatní rušit a on sám se taky nic nenaučí. Bohužel tenhle nedostatek výchovy či pozornosti je dneska velmi častá věc.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:23:19)
Lízo,

ty prostě asi fakt nechápeš. Proč bych ve třídě, kde dojde k šikaně, nadávala dětem do zbabělců? Hlavně bych to okamžitě řešila s vedením a poslechli bychom si verzi všech dětí jednotlivě. Takže by ani nikdo vlastně neměl důvod nějak zapírat či krýt viníka.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:26:40)
Nejde o nadávání, ostatně o tom nepíšu. Ty nicméně píšeš, že si to o nich myslíš. To samo o sobě stačí.
Pokud špatně chápu, byla bych jen ráda.
 Ananta 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:56:28)
Lízo, šikana může nastat i v případě, že někdo něco provede a kolektiv ukáže na nejslabšího, který to vůbec neudělal. Je to složitější a učitel může být kompetentní jak chce...
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:00:35)
Nejhorší na situaci v dnešních školách ale je, že opravdu dobře a slušně vychovaných dětí je v každé třídě minimum a většinu času učitelé tráví tím, že děti učí naprostým základům slušného chování, které by už měly dávno znát z rodiny. Mnoho rodičů ale velmi nerado slyší či dokonce ani nechce slyšet, že se jejich dítě chová jakkoliv nevhodně, i když jim to říká třeba několik učitelů zároveň. To, že chlapeček mluví jako kanál a nadává sprostě spolužačkám, je totiž nejspíš náš problém ~d~
 Ananta 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:11:58)
S tím souhlasím, mám v rodině dost učitelů a ti starší říkají, že to co se děje ted nikdy nezažili, netýká se to přímo šikany, ale spíš nevychovanosti, drzosti a protektivity rodičů.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:00:41)
Ananto, no o tomhle ani nemluvím - že pokud má kápo ten kolektiv zmáknutej dobře, tak dosáhne falešnýho obvinění nejslabšího jedince...
 Ananta 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:10:13)
Nejsem odborník na šikanu, ale za mě, učitel (třídní) nebo ten kdo má na starosti dlouhodobě nějakou skupinu by měl mít důvěru dětí, měl být schopen detekovat co se v kolektivu děje, teda v rámci možností, nechat skupinu fungovat a dát ji prostor to řešit. Pokud to nefunguje, měl by zasáhnout a hlavně, každé dítě by mělo vědět, že se v případě šikany na dospělého může obrátit a taky vědět co to šikana je.

Já jsem sama šikanu zažila a když jsem šla za učitelkou, protože jsem už nevěděla kudy kam, tak mi řekla, že se musím snažit zařadit do kolektivu a do posudku mi napsala, že jsem nepřizpůsobivá, nebyl nikdo, kdo by mi věřil co se děje.
 Vaitea 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:53:04)
"20 minut výslechu"
"za tuhle zbabělostů

Hm, Tobě asi určitě přezdívaj Bachařka.
PB
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:55:15)
Vaitea,

nojo, pořádek musí bejt, kluci ušatý ~2~
 Vaitea 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:08:17)
Raduno,
nedělám si iluze, že učit a zodpovídat za "bandu" dětí je procházka růžovou zahradou.
Ale kdyby si moje dítě vyslýchala 20 minut kvůli neuklizené svačině....nevím, nevím. Já bych si to líbit nenechala.

 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:10:03)
a dítě bys pochválila, jak tam tu svačinu hezky zapomnělo? Nebo bys očekávala, že svačinu uklidí učitelka? Nebo kdo jako?~d~
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:10:51)
Vaiteo,

já jsem vyslýchala během těch 20 minut celou třídu a vysvětlovala jsem jim asi 5x, proč to dělám a proč chci vědět, kdo tu svačinu tam nechal a že ho nečeká žádný trest kromě toho, že si jí do toho koše bude muset hodit sám a né jeho obětavá spolužačka.
Chtěla bych vidět, jak bys teda zařídila, aby byl ve třídě po odchodu dětí pořádek. Asi bys to teda nechala na těch pár obětavých chudácích, co?
 Vaitea 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:18:04)
Chtěla bych vidět, jak bys teda zařídila, aby byl ve třídě po odchodu dětí pořádek. Asi bys to teda nechala na těch pár obětavých chudácích, co?

Hele, já Ti nevím.
Zapomenutá svačina? Ničí není? Šup s ní do koše.
Rozhodně bych kvůli takovýhle kravině neztrácela 20 minut času ani těch děti, natož svýho.
A nevěřím, že od zapomenuté svačiny už je jen krůček k demolici školního majetku apod.

 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:29:27)
to šup do koše udělá kdo, podle tebe? učitelka? dnes je tam jedna, za týden jeich bude 10... jídlo do koše? no nevím. Já tedy na nějaké vyslíchání nemám, ale po pravdě, Radunin způsob se mi líbí a je výchovný....
jenomže ono je taky velký rozdíl, KDE člověk učí~d~
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:40:12)
Šup do koše může udělat kdokoliv od posledního odcházejícího žáka, přes učitelku po uklizečku.

Že tam dnes byla jedna zapomenutá svačina, rozhodně neznamená, že příště jich tam bude deset a tudíž není třeba to řešit, jakoby jich tam už těch deset bylo. A ano nedojedené jídlo patří do koše. Pokud škola nechová prasata, pak jde použít u nich.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:56:50)
Vaiteo,

ty snad zbabělost a neschopnost vzít zodpovědnost za své činy schvaluješ? Já teda ne, tak pardon, že se snažím k tomu děti vychovávat. Třeba je tím vlastně kazím v dnešní době....
 Ananta 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:17:44)
Já se obávám, že když je nevychovají doma, tak ty už toho moc nezmůžeš.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:21:12)
Ananto,

to se ani nemusíš obávat, to je dost realita. Ono je mi některých dětí vyloženě líto, že musí sedět ve třídě s jinými, kteří považují za normální o hodinu pobíhat po třídě, nevybíravě pokřikovat po spolužácích či vydávát zvířecí skřeky. Tohle jsou bohužel dost běžné jevy a pokud chceš alespoň probrat nějakou látku a nemůžeš jen stát nad nimi a hlídat, tak prostě tohle musíš ignorovat (i když to jde teda špatně).
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:59:40)
Vaiteo,
tak na jednu stranu se zde řeší nevhodnost kolektivních trestů, na druhou stranu, když se některá učitelka "výslechem" snaží dobrat skutečné pravdy, nazveš ji bachařkou. není v tom jistá rozpolcenost?
Jinak já mám též kolegu, který je takový "bachař" a skoro vždy skoro všechno vypátrá. já na to nějak nemám buňky a nervy~d~
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:01:49)
štěpánko,

mě to taky příliš nebaví si neustále hrát na Muldra a Scullyovou, ale v zájmu spravedlnosti to dělám. Nebo se aspoň snažím.
 Vaitea 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:13:18)
Raduno,
a co kdyby sis přestala hrát na FBI, Muldera a Scullyovou, Cataniho apod. a přečetla si něco o psychologii dětského kolektivu, o možných patologických vazbách a závislostech.
Učitel by měl asi víc než jen vyšetřit, potrestat, konec, finíto splněno.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:15:28)
Vaiteo,

učitel by měl podle mě hlavně učit, ne? Kromě toho by měl i tak trochu ukazovat, co je správné chování ve společnost a co ne, takže i vychovávat. Takže mi chceš říct, že trvat na tom, že bordelář se má přihlásit a uklidit si bordel sám, je nevýchovné a nepsychologické či co?
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:30:41)
Bordelář? Zapomětlivec?

Učitel by měl dokázat poznat co jak je důležité. Z mého pohledu svačina na stole za 20 minut vyšetřování nestojí. Zvlášť když je jasné, že pokud se viník nepřizná hned, tak se už později těžko přizná. Zvlášť po nějakém urážlivém projevu na jeho osobu od učitelky. Takže z mého pohledu, je takhle k tomu nepřiznávání, paradoxně vychováváš ty. Ač rozhodně ne úmyslně.

 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:48:04)
Z,

jenže incident se svačinou se udála právě hned po hodině, kdy jsme celou dobu rozebírali vztahy ve třídě a jak by se měli děti k sobě chovat a proč je potřeba se se k takovým věcem přiznávat. A že je to ve výsledku výhodnější než zapírat a mlčet a proč atd. Takže proto jsem je vyslýchala 20 minut, protože jinak by ta předchozí hodina byla úplně k ničemu.
Teď už jim to došlo a k takovým věcem se raději přiznají sami, protože je za to fakt nikdo nepotrestá. Jen si to teda musí uklidit sami.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:35:46)
Učitel(ka) by měl(a) hlavně držet hubu a krok, stejně nikdy nic neudělá správně a dětem jenom ubližuje ~d~.

Mně se Raduny způsob nelíbí (protože si nedokážu představit, že bych měla tu trpělivost to dvacet minut vyšetřovat ~f~), ale nevím o žádném lepším ~d~.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:38:32)
podle píšící většiny je lepší, aby to uklidila nějaká hodná spolužačka, nebo spolužák, nebo někdo kdo spěchá a nechce tam trčet, dokud si viník svačinu nesebere a aneuklidí. Ideálně by to měla uklidit učitelka, stejně se fláká, tak proč by takovou maličkost nemohla udělat místo aby stresovala děti domlouváním a vyšetřováním.
Mě se Raduny způsob líbí, ale neměla bych na to...~d~
sranda je, že na jednu stranu se tu odsuzuje kolektivní trest a na druhou stranu se odsuzuje "vyšetřování" - kdo to udělal~d~
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:45:09)
Ono je třeba chápat důležitost prohřešku a dle toho s nimi nakládat. Vyšetřování banalit podle mne rozhodně není nejlepší cesta. Kromě ztráty času, to vede k otupění dětí, případně jiných vyšetřovaných k zbytečné nepohodě v kolektivu a nakonec i k tomu, že si vyšetřovaní zvyknou systematicky zapírat za všech okolností.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:50:40)
Z+2,
jenže právě ve škole z takovýchto banalit velmi snadno sklouzneš k schválnostem a provokacím...za hrdinu je ten, kdo poníží učitele, ať už tím, že si od něj nechá sloužit nebo ho vytočí doběla...
Na jednu stranu opravdu zbytečných 20 minut kvůli svačině, ale když ukážeš, co může být kvůli blbosti, většinou pak nemají potřebu zkoušet to s něčím závažnějším....na druhou stranu, jak píšeš, to riziko, že otupí a prostě si to "odstojí"...ale odhadnout, kde je ta hranice, ač se to může zdát jednoduché, tak to vůbec jednoduché není....
A kdo v posledních pěti letech za katedrou nestál, tak to bude dost těžko posuzovat ~d~.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:51:19)
neznáš souvislosti (ani já ne), kde bereš podklad pro takové jednoznačné závěry?

já tedY ani doma neuklízím po dětech jejich bordel. počkám si, až přijdou domů a pak si každý uklidí co kde "zanechal". Čekám od toho to, že se dožiju okamžiku, kdy to udělají rovnou a bordel roztrouč´šený po bytě nebude~d~

pravda, v práci jsem unavená a laxní, u nás toto řeší naštěstí uklízečky. Děti nám tak kolují v učebnách, že je naprostý nesmysl řešit zrovna toto. navíc máme ve škole takovou atmosféru, že třeba k rozlitému pití se majitel obvykle rovnou přizná a ihned řeší úklid, nečeká až dorazí "vyšetřovatel". akorát primány to musíme nejdříve naučit.
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:55:40)
Protože neznám souvislosti, tak se nejedná o závěry, ale o obecná konstatování.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:58:57)
zkus si přečíst doplňující informace. Obecné závěry - promiň - jsou v konkrétní situaci celkem na nic~d~
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:02:08)
To si nemyslím.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:06:33)
podívej - obecně platí, že krást se nemá. odsoudíšě i někoho, kdo konkrétně 3 dny nejedl a ukradne chleba?~d~
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:59:54)
Štěpánko, já ani doma nepátrám, co kdo kde zanechal. Prostě někdo dostane za úkol uklidit v kuchyni a tak odnosí papírky a nedojedky zanechané kýmkoli, jinej dětskej pokoj, taky uklidí po všech, někdo sundat prádlo ze šňůry a taky si nedělá jen to svoje - to ani ve dvou dětech nelze vypátrat, i kdybych pátrala ne 20 minut, ale 20 hodin. - Já to sem nedala. - Já taky ne. Co si na tom vezmeš? Co navyšetřuješ? Dneska to uklidí jedna, zejtra druhá. Ve škole je nějaká služba, která se po tejdnu střídá, aspoň bejvalo to tak, tak to uklidí, a mezitím se lze koukat, kdo to tam nechává, a trochu ho zbuzerovat při přistižení - ale i já si myslím, že svačina na stole nestojí za dvacet minut buzerace třídy. A ještě půjdu dál: možná nebýt předtím toho, že hodinu mleli o tom, jak je potřeba se ke všemu přiznávat a nemít toho všeho už plný zuby, tak by ten dotyčnej zapomnětlivec se chytil za hlavu a řek nojo, já zapomněl - a šel by to vyhodit. Takhle už byl třeba jen zpruzelej tématem...
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:04:49)
tak já nepsala o posbírání prádla ze šňůry nebo naskládání myčky po obědě, vytření podlahy, apod. kdy to jeden z rodiny prostě sklidí a je to. Mluvím o nevybalených svačinách a tělocvicích (poznám čí je), neuklizeném nádobí ze stolu (nepoznám), neodneseném špinavém prádel (poznám). Ve výjímečných případech to udělám sama a je to, jinak trvám na tom, že si to uklidí ten kdo to tam nechal. "vyšetřuju" asi není dobrý termín, když povětšinou vím, kdo svinčíka zanechal~d~
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:06:58)
Já to nevím. Prostě to jeden uklidí. A druhej zase příště. Nevyšetřuju, nezjišťuju, na to nemám čas ani nervy. Ve výsledku je to jedno, každá někdy uklízí bordel za tu druhou.
 štěpánka 
  • 

Re: : Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 19:31:09)
zvednutý prkýnko taky neřeším a navíc je málokdy... jenomže když slyším - já na ty jeho "zbytky" (posmrkaný kapesníčky, zbytky jídla, smrduté oblečení) šasat nebudu, uznávám, že má pravdu a nutím majitele do úklidu. myslím, že rozdíl je v počtu dětí, kdybych jich měla tolik co ty, asi bych zvolila jinou strategii~;) moje matka to například řeší tak, že vše uklidí za kluky - to nechci, tak mám nějaku zlatou střední cestu~;)
 štěpánka 
  • 

Re: : Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 19:39:47)
šahat nebudu...
 štěpánka 
  • 

Re: : Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 19:51:14)
chápu tě,
ze stolu po jídle též sklízí jeden člověk, bez ohledu na to, čí je talíř. Ale když se čuňátko napapá (svačinku, kdy dospělí ještě nejsou doma) u stolu a neuklidí, tak trvám na tom, aby si to odklidilo prasátko, apod....
navíc - mě by vadilo, kdyby mi někdo vlítnul do věcí a začal mi je uklízet. proto volím tŕaději - aby i každý svoje uklidil sám. ono to funguje, jen zřídka je nutno zjišťovat, čí to vlastně je bordel~d~
někdy úklid vypadá tak, že jedne kluk svoje věci uklidí a bráchovy mu narovná na stůl, ten si to uklidí následně (ale ne špinavé prádlo, nádobí, kapesníky)
 Z. 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(8.6.2013 14:05:34)
Myslím, že se pleteš. Naopak, pokud dětem neprojde tato "banalita", budou vědět, že by jim neprošly horší věci. Chápu, že z vašeho pohledu jde o blbost, ale děti si tohle ve škole jednoduše dovolovat nemohou. Ve školním kolektivu platí jistá pravidla a jsou možná přísnější jak domácí právě proto, že se jedná o více lidí na jednom prostoru. To, co projde doma, ve škole ovlivní dalších x lidí.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(8.6.2013 16:47:55)
Z, domnívám se, že se pleteš ty.
Už Šlitr to věděl:
Malé věci řešte ruky mávnutím, nedopadnete tak jako Škrhola, nebudou vás považovat....
... za císaře pána."
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:51:06)
"Učitel(ka) by měl(a) hlavně držet hubu a krok, stejně nikdy nic neudělá správně a dětem jenom ubližuje ~d~."

Delete,

tak tak, a ještě je přeplacená. Takhle je to na všech diskuzích o škole tady na rodině.
 Ananta 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:19:17)
Dnes učitel nemůže skoro nic, protože má hned za krkem protektivního rodiče, dost učitelů nějaké vychovávání vzdalo, protože si akorát dělali problémy.
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:41:34)
Ananto, jenže když to vychovávání vzdáš, tak je pro všechny lepší, abys tam nebyl, protože i když stokrát nechceš, můžeš tak jen škodit.
Škola je především výchova, resp. výchova a vzdělávání jsou věci, které ve skutečnosti ve škole nejde oddělit.
Pravda je, že situace se čím dál víc vyostřuje a učitelé se dostávají do situace, že o když nakrásně umí a chtějí, tak nemohou, nebo mohou čím dál míň. Čeká se od nich víceméně formální úřednická činnost, někdy možná ještě hybridizovaná magií.
Na druhém stupni ZŠ to jde na dřeň.
 překvapená 20.9. 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:59:36)
Raduno, jestli ležela sváča na lavici a tys neřekla majiteli místa, "ho´d to, Franto, do koše, ať nám to tu nesmrdí do rána" a udělala z toho vyšetřovací kauzu, pak chápu, že se viník nepřiznal a ani že ho nikdo neoznačil, muselas totiž působit trošku jako mimozemšťan.

Děti nejsou žádní zbabělci. Buď mají trochu poťouchlé radosti, jak ta divná úča skáče metr vysoko kvůli pitomocti nebo mají strach.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:03:22)
Libíku,

já se majitele lavice zeptala a ten to popřel. Takže jsem se obrátila na zbytek třídy a normálně v klidu jsem se jich ptala, kdo to tam zapomněl. Nastalo zaryté mlčení jako kdybych se jich ptala, kdo z nich zabil Kennedyho. A právě kvůli tomu, o čem jsme se bavili předtím, jsem to prostě nemohla jen tak hodit za hlavu.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:06:04)
Myslím, že jsi zbytečně tlačila na pilu. Rozhodla ses z toho udělat exemplární případ - tak jsi ho dostala. Jen jinak, než jsi chtěla. Víc bys jim v tu chvíli posloužila velkorysostí a mávnutím ruky.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:07:46)
mávnutím rukou a necháním svačiny na lavici?
já ti nevím, nemám tak jednoznačný názor jako ty - vidím tam pro i proti tomu co dělala Raduna... ~d~
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:09:53)
Lízo,
nesdílím tvůj názor. Neustálé mávání ruky nad menšími věcmi je chyba, která vede k tomu, že si pak děti s klidem dovolí i jiné věci.
Ne, viník se nepřiznal, ale děti dostali na srozuměnou, že zapírat se nevyplácí. Už tím, že je průda pak poslouchat 20-minutové kázání. A funguje to. Od té doby takhle hromadně nezapírají.
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:19:05)
Z mého pohledu po tom co se hned nikdo nepřizná a majitel místa to popře, je ideálním řešením nechat ho svoje místo uklidit a neznámého majitele svačiny označit za bordeláře. Ale samozřejmě je to jen teorie od netu.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:24:32)
Z,

nakonec jsem to takhle taky udělala. Ale jak říkám, po tomhle se naučili se k drobných prohřeškům přiznávat hned a k větším se mi přiznají většinou mezi 4 očima taky samy od sebe.
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:06:24)
A výsledkem bylo, že i za 20 minut jsi pachatele nezjistila a k ničemu to nevedlo.
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:07:59)
Ale fakt, je že se svačina dala zabavit a na večer pozvat rodiče, kdo si ji pozná. Teprve pak bych to viděl jako dotažené.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:08:49)
~t~ Z+2 - máš pravdu. ovšem, Raduna to vyřešila sama. viník se (asi) našel
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:11:31)
Já bych řekl, že ne, alespoň to mi vyplývá z úvodního příspěvku:


"20 minut výslechu a nevedlo to vůbec k ničemu a přitom jsem jenom chtěla, aby dotyčný bordelář uklidil svůj bordel. A když se stane něco horšího, tak už vyšetřuju skoro jako profesionální FBI vyšetřovatel, a stejně se mnohokrát stane, že se nikdo nepřizná a ani nikdo neřekne, kdo to byl. Takže nezlob se na mě, za tuhle zbabělost a držení s viníky za každou cenu, si občas nějaký ten kolektivní trest holt zaslouží."
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:13:07)
myslím, že viníka svačiny našla a ten si to po sobě uklidi...

Raduno - prosím, jak je to - našla jsi majitele té svačiny?
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:14:57)
aha, tak nenašla, pardon, to jsme předjímala mylně~;) jenomže to dopředu nevíš, jestli to bude nebo nebude ztracený čas....
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:28:28)
Já myslím, že bys vědět mohla. Z mého pohledu, platí, že s každou minutou se zmenšuje pravděpodobnost přiznání se skutečného viníka. Navíc čím víc se to vyostří, tím se zmenší ochota i jinak čestného dítěte se rudý projít před celou třídou se svačinou do koše. Takže pro učitele je u podobné záležitosti daleko lepší to vyřešit rozumně hned, než to protahovat a dusit v tom sebe i ty děti.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:30:12)
Z+2 je vidět, že školství máš zmáknuté jen z rychlíku. nic ve zlém. Radunin postup v jendé třídě zafunguje , v jiné ne. V jedné třídě jednou zafungovat může, v jiné ne~d~~d~~d~
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:34:06)
Koukám, že učitelství se ti zažralo pod kůži. Když dojde argument nastoupí urážky. To možná platí na děti.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:38:29)
Z,

o jakých urážkách to mluvíš? Ano, štěpánka byla sarkastická a rýpla si, protože opravdu nejlíp umí radit ten, kdo to nikdy řešit nemusel a neřeší každý den.
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:44:10)
Snižování relevance argumentujícího místo reagování na argumenty. To chápu jako urážku.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:48:19)
Z+2 - to je pak radost diskutovat - nedostatek zkušeností je totiž taky argument, i když ty si to nemyslíš.~d~
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:50:55)
V takovéto diskusi, fakt není, protože nejsi schopná posoudit moje zkušenosti.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:53:04)
fakt? když tu opakovaně píšeš, že tvoje žena je ředitelka školy a ty děláš jinou profesi? no tak to pak jo, to je diskuse jak víno~a~
jestli jsem si tě s někým spletla, tka to pak promiň.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:38:50)
urážky? ~t~~t~~t~ měj se
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:39:50)
Jaké urážky? ~e~
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:40:35)
Joj, my jsme trojka ~t~.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:41:33)
Myslím, že Z+2 mě urazil s tím zažráním pod kůži, ale on to asi myslel jinak~d~
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:48:03)
Štěpánko, nevím, jestli už jsi odpověděla - tenkrát ta škoda, co zaplatil ten rodič, tam se přišlo na to, kdo za to mohl? Nebo se prostě jeden rodič obětoval? A děti se nepřiznaly? Nikdo?
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:51:59)
děti se přiznaly už na ŠVP. Byl to pokoj s 6ti obyvateli - kluky, 3 se přiznali, že si tam "házeli míčem" (šlo o něco jiného) - navíc opakovaně, už předtím jim to bylo vysvětleno a zakázáno a míč zabaven. ani si nepamatuju, kde vzali další, asi si ho přinesli z odpoledního programu, nevím.... A jeden z nich trefil okno. Majitel penzionu chtěl zaplatit opravu, bylo to v zahraničí. Ti 3 rodiče se v Praze dohodli, že jeden z nich to vyřídí se svojí pojišťovnou. Což se stalo. nevím už, zda to byl rodič toho co "se trefil" nebo někdo z těch zbývajících.
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:57:07)
Z mého pohledu to je sice moc hezké, ale založené na špatné organizaci. Za děti na ŠvP odpovídá škola a z její pojistky to má jít. Pokud se na podobné akce nepojišťuje, tak jde o zbytečný hazard.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:00:16)
je to 20 let stará historka. myslím, že pojištění školy se vztahuje na zdraví dětí, ne na škody jimi způsobené. Vím, že i věci rozbité - zničené ve škole třeba spolužákovi platili rodiče z té pojistky. Taky ji máme.
ale v tomto případě si nejsem jistá a ty vzhledem ke tvým zkušenostem to možná víš líp.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:12:41)
štěpánko,
vztahuje se i na škody a dozor se z toho vyváže jen tehdy, když prokáže, že dozor řádně konal, což třeba v případě brunhildy určitě nekonal, v tom vaše je to otázka, ale protože to zpětně většinou prokázat nejde (snad jen, kdyby žáci řekli, byl tu s námi učitel a ten a ten po něm něco mrskl a to něco proletělo oknem), tak se z toho škola nemá jak dostat ~d~. A zaměstnanec nemůže být viníkem, je to věc právnické osoby.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:18:51)
tak já nevím, chlapci něco dělali i přes opakovaný zákaz. dozor nemůže být na všech pokojích zároveň, v tomto případě byl ve vedlejším pokoji, když slyšel zvuky.... takže myslím, že to opravdu vina dozoru nebyla~;)
brunhilda ale nenapsala, co přesně se stalo - nebo mi to uniklo?
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:22:46)
štěpánko, nepsala. Delete to ale ví, spolu jsme to probíraly podrobně. Já to tu nechci uvádět veřejně.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:24:22)
aha, tak to jo.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:24:16)
štěpánko,
nejde o to, že by to vina dozorubyla nebo nebyla, jde o to, že NENÍ JAK PROKÁZAT, že byl dozor konán řádně....škola v tom prostě většinou jede...a proto je pojištěná, ta pravděpodobnost, že se něco stane a nikdo u toho zrovna není, je dost velká....pak jde ještě o to, jestli byl viník "způsobilý", jestli mohl odhadnout následky (posuzuje znalec)....pokud ne (což třeba právě v případu Brunhildy nejspíš bylo, protože tam nedošlo ani k poučení ve stylu, když uděláte to a to, stane se to a to....jen jim prostě něco zakázali a někdo zákaz porušil, nejspíš...bez vysvětlení, bez poučení....u toho okna by se nejspíš prokázalo, že poučení bylo dostateční, dítě bylo schopné odhadnout následky, bylo by uznáno jako viník)....takže i v případě, že by se viník přiznal, ale bylo zhodnoceno, že následky odhadnout nemohlo, je to prostě problém školy....
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:25:42)
možná se tenkrát prostě ředitel dohodl s rodičem a takto se to udělalo. protože, kdo myslíš, že to platil hotově a na místě (proti paragonu)? kolegyně
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:37:07)
No a kdyby kolegyně neměla peníze? Podle mě si to měl nechal provozovatel zařízení nechat spravit a fakturu měla dostat škola, potažmo její pojišťovna...

Ale ono to tehdy taky mohlo být jinak, zákony se mění ~d~.

Ale je dobré vědět, že teď je to takhle...a že ta škola v tom prostě jede a házet to jen na děti a jejich rodiče je protiprávní....protože pak by se taky škola mohla dostat do problémů, až by to začal nějaký rodič řešit...a je i dobré vědět, že žádný ze zaměstnanců v takovém případě nemá osobní odpovědnost, takže i kdyby dozor zanedbal, nikdo to po něm nemůže vymáhat (ale může dostat třeba důtku nebo být vyhozen atd.)....jo a všechno tohle se týká výjezdů mimo školu, jak je to přímo ve škole jsem nepročítala a může se to lišit....
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:39:39)
no, dohaduj se v cizině, že. Majitel na mrtvici, vyhrožoval nám (přes tlumočníka), byli jsme rádi, že se pak uklidnil. Rozčílený majitel udělal na všechny chlapce takový "dojem", že do konce pobytu byli jak andílci~;)
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:43:17)
Hm, škoda, že až po takovém průšvihu ~d~.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:49:04)
Štěpánko, někdy se vyplatí dohadovat se v cizině.
Na pobytu s pacienty se nám něco podobného povedlo, rozbitá dekorace umístěná naprosto debilně těsně vedle dveří, tak jako otevřít je a kopnout do toho... což se přesně stalo.
Majiteli, který přišel s nějakou legrační obří sumou v eurech, která naprosto neodpovídala realitě, a s hlasitým křikem, jsme řekli, že peníze neuvidí, jen proti faktuře; majitel na to zvýšil hlas ještě více a začal používat různé vulgární výrazy prokládané tím, že nás nenechá odjet (ten den jsme už čekali na odjezdový autobus), zavolá na nás policii a uvidíme, jak si to s námi vyřídí; zkrátím to, konflikt se stupňoval přesně do chvíle, kdy jsem kontaktovala cestovku, přes niž jsme tam byli, a požádala jsem delegátku, aby si pana domácího srovnala, jinak po našem návratu budou mít co řešit.
Domácí sklapnul, vystavil fakturu na pár euro (to realitě odpovídalo), omluvil se a další rok už ho neměli v nabídce...
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:04:21)
tak u nás to nebylo tak dramatické (delegát tam byl od začátku), faktura byla vystavena téměř ihned. ale temperament majitele prostě na chlapce (i na nás) zapůsobil. Na vyhrožování došlo také, ale to nám delegát nepřekládal, to nám řekl až dodatečně, sám ho zpacifikoval. cena nebyla přemrštěná. ale jak píšeš, vzhledem k odjezdu se to muselo vyřešit rychle...
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:05:31)
Jj, u nás jsem tím tlumočníkem byla já ;) ale já jsem neměla problém využít příslušného nespisovného výraziva a odkázat ho kam slunce nesvítí ;)
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:09:40)
Z+2,
ne tak docela, pokud je viník známý, odpovídá i on...takže to mělo jít půl na půl...škola v tom ale byla každopádně.
(a tohle vím opravdu jistě, kvůl případu Brunhildy jsem prolezla zákony a dost pečlivě)
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:15:57)
Z,

jako učitelka řeším dnes a denně hafo různých prohřešků. Většinou je viník jasný, neb jsem ho viděla na vlastní oči. Jenže opravdu nelze vyšetřovat všechny jako FBI, to není v lidských silách. Tudíž v některých případech nastupuje kolektivní trest (jako např. když celá třída zlila třídu i sebe vodou a prokazatelně se toho neúčastnili jen dva, takže ten zbytek dostal zvláštní domácí úkol).
 překvapená 20.9. 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:31:33)
Raduno, svačina na nějaké lavici není žádný atentát na morálku či na učitele. Vzhledem k tomu, že jsi nastoupila neadekvátním tempem, malej bordelář znejistěl a raději to zatlouk, jak mu velel pud sebezáchovy. Nevěděl, kam až to může jít a bylo mu to blbý.

Já fakt nechápu smysl dvacetiminutového výslechu ku zjištění "kdo tam položil svačinu", když její odstranění je otázka zlomků sekund. Proč to bylo důležité vědět?

 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:37:01)
Libíku,

důležité to bylo prostě z principu. Nechci, aby se děti naučili nenést za svoje chování a jednání zodpovědnost ve stylu "však ona to nějakej blbec za mě vyřeší nebo se přizná". To je prostě hodně špatně a v tomhle chování je rozhodně nechci podporovat. Tímto výslechem a kázáním jsem jim to dala jasně najevo a i když se nepřiznali, tak znají můj postoj a znají pravidla a ví proč je lepší se přiznat a trochu si to vyžrat než nic neříct a učitele naštvat a poslouchat kázání.
 překvapená 20.9. 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:46:15)
Já si myslím, že pokud se dělá z prdu kulička, což je v tomto případě "zločin" odložené svačiny, tak řeči o principech, morálce a odpovědnosti jsou strašně legrační.
Fakt si myslíš, že šli ti sígři do sebe a nemají z tebe prču?

Já si myslím, že slušnost, vzájemnost a ohledupnost se řečmi nevybuduje a odpovědnost už vůbec ne.
 Raduna 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:49:34)
Libíku,

zajímavý je, že nejde o sígry ale bordeláře, to je dost rozdíl. A nešlo o život, ale jen o lenost. Ale i lenost se v životě dost nevyplácí, tak proč je v tom podporovat?
 překvapená 20.9. 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:57:00)
Ach, Raduno, "sígři" přece bylo láskyplné.

Já si myslím, že svačina na lavici skutečně nevypovídá ani o vadě charakteru ani o lenosti. A že pokud bys se chovala civilněji, možná u nich máš větší důvěru v případě skutečných prohřešků.

Ty děti z toho nevyšly mravně zušlechtěné, ale otrávené a s poznatkem, že učitelka půl hodiny vejská kvůli blbé svačině, to je celé poselství tvé pedagogické svačinové mise.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:02:22)
to si myslíš ty, libiku. jak je to doopravdy, to vědí jen děti v té třídě.
mě letos maturovala třída a na večírku mi studenti vyprávěli takové věci, které mě opravdu překvapily (pozitivně). zejména pak ty, které podle nich na ně měly nějaký významnější vliv a já už třeba na to dávno zapomněla~d~
 překvapená 20.9. 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:19:32)
Ale samozřejmě, že nezpochybňuji, že ve svém srdéčku neseme pedagogy, kteří, ač se třeba vyžívali ve svačinových bojovkách, měli "cosi" a to nám dali a my na ně rádi vzpomínáme. Jenom mi ta konkrétní situace připadá poněkud zacyklená, Raduna může být fajn učitelka, jako vy všechny ostatní..

Oni stejně vyrostou a budou z nich víceméně normální lidé, jako my~;)
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 18:26:41)
tu poslední větu tesat do kamene, libiku.~R^
opakuju si ji zhruba 3x týdně plus mínus~;)
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:42:54)
"Já si myslím, že svačina na lavici skutečně nevypovídá ani o vadě charakteru ani o lenosti. A že pokud bys se chovala civilněji, možná u nich máš větší důvěru v případě skutečných prohřešků."

Jj, přesně takhle to cítím (svět je naruby, už několik dnů po sobě píšu, že souhlasím s Libikem!)
Myslím, že mnohem více autority než půlhodinovým vyšetřováním bagatelního prohřešku člověk získá právě jistou mírou velkorysosti.
I když mi můžeš oprávněně navrhnout, že jsem tam nebyla a kdesi cosi... ale z toho, co píšeš, mi připadá, že preferuješ silová řešení (jako je tohle, vydusit dvacet minut děti kvůli kusu chleba v papíru, přestože po prvních pěti víme, že se už z principu nemůže přiznat nikdo) a to taky není ideální.

Jinak k tomu přístupu k agresorům - jsou tací, kteří jsou na řežbu zvyklí a jsou agresivní právě proto, že to posílají dál, těm, kdo se jim neubrání. Takovej ten fenomén padajícího hovna, nebo bažanta a mazáka.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 15:49:26)
Diskusi jsem nečetla. Jímá mě hrůza, že bych někdy musela řešit takovou situaci. Naštěstí v podobné situaci se vždycky viníci přiznali a po návratu ze školy v přírodě to vedení školy dořešilo s rodiči.
Nechápu, jak si může někdo myslet, že kolektivní trest STMELUJE KOLEKTIV. Vždyť to kolektiv tak akorát rozloží.
Řešila jsem počmárané lavice (viník nebyl, nastřádalo se to za několik měsíců) a prostě jsem studenty POŽÁDALA, aby tehdy a tehdy přišli do školy s hadrama a čistícíma prostředkama a uvedli tu učebnu do pořádku. že si uvědomuju, že to není jejich práce, ale že bych to jinak msuela čistit já. prostě trošku citové vydíráníčko...
Řešila jsem krádeže, ale ne tak, že by všichni seděli po škole a čekala bych až se někdo přizná. Na to mám zážitek z dětství, kdy jsme jako žáci vylosovali 2 spolužáky (asi nevinné), protože jsme prostě nevěděli, kdo to ukradl a nebo se někdo dobrovolně přiznal, i když to neudělal. Prostě jsme se se studenty dohodli, jaká zavedeme bezpečnostní opatření. I když bylo po pár měsících skoro jasné, kdo krade, stejně se mu to nepodařilo prokázat (pak jsme ze školy odešla).
Hluk nebo nějaké hromadné zlobení v hodině - ano za to jsem dala párkrát kolektivní trest v podobě písemky. Už to nedělám, prostě zmlknu, napíšu na tabuli, co si mají nastudovat a je vymalováno... (naposledy jsem k tomuto kroku byla "dotlačena" před několika lety)
Utekli mi na oběd, když měli douklidit třídu - hezky se napapali a pak šli na "poškolu" - ta trvala do okamžiku, kdy se vyprázdnila jídelna. neukázněně se chovali při přesunu mimo školu - nacvičovali jsme na školním dvoře, jak se chodí ve dvojicích, atd...
ale to jsou už dávné vzpomínky. teď jsem už životem poněkud ucabrtaná a říkám si - ať si je doma vychovají rodiče.~d~
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:09:08)
Štěpánko - "Naštěstí v podobné situaci se vždycky viníci přiznali a po návratu ze školy v přírodě to vedení školy dořešilo s rodiči."
- jak se to řešilo a dořešilo s rodiči?
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:12:01)
s rodiči se řešilo zaplacení škody, kterou tam dítka způsobila. Bylo to něco toho typu jako třeba rozbité okno, protože si v místnosti házeli míčem. mám takový dojem, že jeden rodič převzal zodpovědnost a škodu zaplatili z pojistky "na blbost" - byl na rozdíl od ostatních pojištěný. kluci dostali důtku, myslím. je to už dlouho...
 Brunhilda 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 17:27:34)
Štěpánko, takže se nezjistilo, kdo to doopravdy udělal?
 Z+2 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 16:35:34)
Kolektivní trest, lze použít při maličkostech, tipu vyrušujete bude písemka. Je ve třídě bordel, budete uklízet. Ale použít ho jako řešení většího problému je velká chyba.
 Monika 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:00:49)
Je to strašně složité a nejsem schopná přečíst celou diskusi, ale jednoznačně se mi nelíbí snaha učitelů dotlačit děti ke "kolektivnímu přiznání" - to je podle mě řešení, na kterém se teor. děti můžou dohodnout, ale nikdo je k tomu nemůže tlačit, pokud je jasné, že "to" udělal jeden n. několik málo děti. Učitelé by přeci měli dělat všechno pro to, aby se viníci přiznali sami, případně někdy i na to, aby "viníka" oznámili ostatní, pokud jde o něco hodně podstatného.
Tady panuje tak úžasná hrůza ze "žalování", až mě to trochu děsí, teda. Pokud někdo něco rozbije a není schopen se přiznat, co je tak hrozivého na tom, že to teda "řekne" někdo jiný? Vím, že to není jednoduché, ale prostě pokud "nikdo nikdy nic neřekne" (v podmínkách, kdy snad viníkovi nehrozí nepřiměřené tresty, prostě jen má nést odpovědnost za své chování) a všichni na to spoléhají, tak to jen vede k podporování různých "problematických" jedinců a "sociálně patologických jevů", ne?
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:05:27)
Moniko,
opravdu si myslíš, že kdyby se viník přiznal, tak učitelé budou třídu tlačit ke "kolektivnímu" přiznání? Copak není jasné, že to je až ta úplně poslední možnost (skoro bych řekla i selhání ze zoufalství)~d~
doma se takový problém řeší snadněji, když je tam 1,2,3, prostě jednociferné číslo případných viníků, ve škole to je násobně tolik~d~
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:10:55)
štěpánko,
monika reaguje na původní příspěvek, a tam skutečně došlo k nucení přiznání kolektivní viny, podepisování protokolu o škodě žáky čtvrté třídy a následně na třídní schůzce vyčítání rodičům, že zatímco druhá třída se solidárně přiznala celá (potlesk, obdiv), tak v téhle se tak nestalo (fuj, hnus, ostuda)....
A podle toho, co vím, tak ta učitelka opravdu nejednala v "krajní nouzi" ~a~.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:20:12)
ale přece kdyby přišel Pepíček a řekl - já to udělal, tak by k ničemu takovému nedošlo. nevěřím, že učtelky nejdříve nevznesly otázku - děti kdo to udělal. a teprve když se nikdo nepřiznal, tak začaly s kolektivní vinou. ale vzhledem k tomu, že zakl. nechce psát detaily, tak to stejně nevíme.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:28:27)
štěpánko,
vzhledem k tomu, že já dost vím, tak jenom připojím, že šlo o něco, co se taky mohlo stát bez vědomí dotyčného....plus kolektivní vina byla stanovena jen na vybranou skupinu osob, jež spojovalo vyplnění pokynu od vychovatele, přičemž část té skupiny (jedno pohlaví), ač mělo společný znak a tedy možnost věc provést, tak byla z viny vyloučena....přitom šlo o jednoznačné zanedbání dozoru, protože k tomu něčemu došlo ve společnýc prostorách, kde by stačilo, aby seděl jeden člověk, nehledě na to, že ten dozor u takto malých dětí při téhle konkrétní činnosti prostě měl být ~d~.
A co asi zakladatelku trápí nejvíc, že zatímco v téhle třídě se přiznala skupina osob (takže pravděpodobní viníci, i když zdaleka není jasné, jestli proto, aby měli klid nebo proto, že to skutečně udělali), tak mnohem výše je hodnocená ta třída, kde bez ohledu na to, kdo to udělal, se "přiznali" všichni...
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:07:01)
delete, tak já si asi sedím na vedení a nebo při své přímočaré povaze vůbec nejsem schopná pochopit, co se tam vlastně odehrálo. a jelikož to zakladatelka nenapsala jasně, tak myslím, že možná ani nejsem sama~d~
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:31:49)
štěpánko,

jo, asi když do toho člověk není zasvěcený, tak se to posuzuje hůř.....ona se Brunhilda asi bojí, aby se v tom příběhu někdo nepoznal, proto nechce napsat, o co konkrétně šlo...

V zásadě o nedbalost, vznikla škoda, která se dá poměrně snadno napravit, ale není to zadarmo...vzniklo to v době, kdy nejen, že nikdo nebyl u dětí na pokojích, ale ani na společné chodbě, a dojít k tomu mohlo podobně, jako když někomu při parkování na parkovišti škrábneš zrcátkem lak na dveřích....můžeš si toho všimnout a nemusíš...

No a když zůstanu u toho parkoviště....tak řekněme, že hlídač, který v tu dobu, kdy se to stalo, nebyl ani ve své budce, natož u toho poškrábání, tak podle barvy na odřených dveřích rozhodne, že všichni, kteří mají tuto barvu auta, přijdou o řidičák (stejně nekompetentně učitelka rozhodla, že všichni dostanou dvojku z chování) a všichni se budou podílet na náhradě škody, bez ohledu na to, jestli ten den na tom parkovišti byli....o řidičák nepřijdou a škodu hradit ale nebudou řidiči - muži, protože ti jsou lepší v řízení, než řidičky...řidiček jsou dvě skupiny, blondýny a ty ostatní...

Tohle se oznámí všem řidičkám s danou barvou auta a jejich manželům.....těm se ale toto řešení nezdá, tak si s hlídačem parkoviště a jeho nadřízeným domluví schůzku a vyžádají si jeho stanovisko, protože sice vědí, co jim řekly manželky, ale chtějí znát i pohled z druhé strany....no a vedení parkoviště na schůzce oznámí, že se žádné řidičáky brát nebudou, škoda bude nahrazena z pojištění....vlastně se nic nestalo, tak co plašíte, páni manželé....

No a na závěr je manželům blondýnek vytknuto, že zatímco ostatní řidičky tedy řekly, že to prostě některá z nich udělala, tak to zaplatí všechny, tak skupina blondýnek v tom nechala vykoupat jen ty, které se samy přiznaly....blondýnky si prostě dovolily nebýt solidární....
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:34:13)
A teď jen doufat, že mě Brunhilda nezakousne ~d~.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:42:38)
Jezdím na školy v přírodě do místa, kde by majitel "poškrábání auta" neřešil, protože jaksi chápe, že když si do objektu zve bandu dětí, tak k nějakému tkaovému NEÚMYSLNĚ způsobenému opotřebení může dojít. Naštěstí~d~ to by mě fakt zajímalo, co tma ti chudáci děti způsobily, že to mělo takovouto dohru
kamarádka mi vyprávěla, že nějaký razítkovací maniak z její třídy sebral spolužákovi razítko a orazítkoval s ním celou chatičku v kempu. dopadlo to tak, že majitel vymaloval a otec maniaka to zaplatil~d~ detaily nevím. moje návrhy, aby vymaloval maniak všechny pobavily. ale já bych to asi udělala - maniak by maloval chatičku, zatímco ostatní by měli program, kvůli kterému tma jeli (sjížděli nějaku řeku). možná na to neměli dost dozoru, sám malovat nesmí~;)
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:55:27)
štěpánko,

no tak si představ něco podobného, až na to, že "ta razítka" dal dětem do ruky dozor a nebyl přítomen jejich používání....no a tím pádem se jaksi netušilo, komu se tím "razítkem" povedlo, ať už chtíc nebo neopatrností (dotyčný si nemusel všimnout, že se zamatlal "razítkovou barvou" a tu pak do něčeho otřel) něco poničit..
No a majitel přišel, že chce zaplatit náhradu a učitelka ze strachu, aby to nemusela platit ona (evidentně nevěděla, jak podobné situace řešit), tak začala zhurta a dohnala to do extrámu, který následně vedení uvedlo na pravou míru, ale viníky rozruchu byli najednou rodiče postavení do pozice, že si ten trest, kterým vyhrožovala učitelka, vymysleli....
A fakt šlo o věc na úrovni toho razítka ~d~.

 Monika 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:41:04)
Prostě pokud se nikdo přes veškerou snahu (což není jen jeden prostý dotaz, podle mě) nepřiznal, tak se nepřiznal, dají se z toho dělat různé závěry (a v nejhorším, třeba i kolektivní trest, jako např., že škola škodu musí zaplatit, tak děti nepojedou na výlet, nepůjdou do divadla n. co...), ale tvrdit dětem, že nejlepší bude, když se přiznají všichni, to mi přijde úplně do nebe volající, protože je nutíme říct něco, co prostě není a nemůže být pravda. Kdyby to kolektivní přiznání dětí bylo spontánní (i když i tak by zřejmě nesouhlasili všichni, jen by podlehly nějaké atmosféře), je to něco jiného, takhle vůbec nechápu, jaký to má smysl - ať už praktický (když škodu stejně platila škola) n. výchovný ...
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:05:20)
Moniko, máš pravdu
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:07:45)
Moniko,
ano, pořád tu přetrvává, že nahlášení problému, zejména takového, co dospělí považují za banální, je "žalování", "práskčství", "donášení", v podstatě něco mnohem horšího, než jakýkoliv jiný čin....
Pozůstatek minulé doby, děti teď vychovávají generace, které v tom "práskání" vyrostly....
To, že i trestním právu platí, že kdo čin nehlásí, je spolupachatelem (výjimkou jsou snad jen osoby blízké), se stále ignoruje a prostě větší hrdina je ten, kdo umí mlčet ~d~.
 štěpánka 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:09:19)
tohle ale nebude jen problém ČR~d~
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:17:19)
Já nic takového netvrdím...ale je to opravdu rozdíl oproti zemím, kde totalitu neměli...vem si jen to změněné vnímání toho, co je vlastní a co je cizí, když všechno bylo všech a přitom jakoby nikdo nesměl nic vlastnit...spousta činů byla skutečnou a spousta jen naoko rebélií proti režimu, takže byla tolerována, naopak donášelo se i to, co nebyla pravda, někdy s chutí uškodit druhému, ale mnohem častěj asi spíš ze strachu o sebe....tohle lidi změní ~d~.
 Monika 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:23:22)
Já si ze svého dětství (samozřejmě za socialismu) navíc paradoxně pamatuju, že se to (mezi dětmi na ZŠ dost férově rozlišovalo - co je "žalobníčkování" a co prostě by se "říct" mělo, protože "tohle se nedělá". Nevím, jestli jsem měla štěstí na konkrétní třídní kolektiv nebo čím to bylo, ale jak jsem četla tuhle diskusi (zvládla jsem asi 70%), tak se mi dělalo špatně ze všeobecné beznaděje, že tohle nemá řešení, že když někdo něco "řekne", tak si to "odnese" a "tvrdé jádro" atd... Fakt by mě zajímalo, jestli takové poměry teď běžně ve školách jsou (mám zatím předškolní děti), n. jsou rodiče paranoidní ... (a možná jsou paranoidní učitelé, kteří mají předem hrůzu, co by se jim stalo, kdyby nedejbože hledali a třeba i našli skutečné viníky ...)
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:37:35)
Já jsem zas zažila drsné poměry sídlištní základky a rezignované učitele s postojem - hlavně abychom přežili a splnili závěry XY. sjezdu strany. ~q~

Byla to dobrá škola života a já jsem tvrdá holka, se mnou se nikdo nemazlil ani doma, ale zpětně si říkám, že jsem to měla nějak řešit, nejhorší byla 4. a 5. třída, to jsem chodila do školy tak nerada, ani na to nechci vzpomínat.

Na 2. stupeň nás rozdělili podle prospěchu a hodně předmětů jsme měli dělených, tak se to hodně zlepšilo, ale gympl byl vysvobozením.

Po těchto zkušenostech jsem prosadila, aby šla sestra na jazykovku, i když musela dojíždět.
 Monika 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:24:17)
No, ale zase, jak jsi to zrovna ty měla řešit - v 10 letech?
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:31:15)
Nevím, jak jsem to měla řešit - s dnešním rozumem bych asi byla mnohem častěji "nemocná", byla jsem i tak a s odstupem chápu, že to bylo převážně psychické, ale snažila jsem se chodit do školy, jak jen to šlo, tak uvědomělá už bych nebyla. ~a~

Byla jsem přesvědčena, že je chyba ve mně a že jsem k ničemu. ~n~

Právě na 2. stupni si mě všimla češtinářka a prakticky pořád jsem byla zašitá ve školní knihovně. ~b~

Jiné děti na tom byly výrazně hůř. ~o~
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:36:02)
Mě si nikdo nevšiml ~a~. Kromě jedné učitelky, která na mě byla vysazená a vlstně svým jednáním třídu podporovala....pořád tedy váhám připustit, že záměrně, ale rozhodně mi to před nimi neusnadňovala...měla nás na hudebku a dějepis, dějepis mě těžce nebavil, ale uměla jsem ho, tam na mě nemohla, ale v hudebce....zkoušela na známky, všichni zpívali ve trojicích, já musela sólo...před celou třídou vysmátých obličejů....
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:40:15)
Jsi jí nebyla sympatická.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:55:29)
To jsem nebyla nikomu ~d~. Ale většina se od toho dokázala oprostit.
 Tante Ema 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 22:59:06)
Někteří učitelé to nedovedou a i mám pocit, že to je častější u chlapů. Ale to je jen dojem.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 23:01:55)
Jó, ten co nás má na etopedii šel tak daleko, že mi to přímo řekl ~8~. Jsem fakt zvědavá jak projdu zkouškou ~l~.

Ale třeba na gymplu jsme měli mužské učitele většinou fajn a profesionály...
 Monika 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 23:07:50)
No, jo, s dnešním rozumem :-) S dnešním rozumem by ti mělo být jasné, že jsi s tím těžko mohla co dělat a že jsi byla vlastně statečná, že jsi se "neházela marod" schválně. To je podle mě normální, že když Ti kdekdo říká, že jsi nějaká, tak tomu minimálně v dětství (a spousta lidí i v dospělosti) nakonec uvěří. Já uvěřila ještě po třicítce, že jsem nemožná a sralbotka, když mi porodní asistentka tvrdila, že mě nic nemůže bolet, protože monitor žádné kontrakce přeci neukazuje :-) Ale zase jsem se v tomto věku a určitými zkušenostmi od toho dokázala hned po porodu (který nastal za pár hodin) zase oprostit a nemám z toho "porodní trauma" :-)
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 23:14:08)
No jo - byla jsem tlustá, zadrhávala jsem, ráčkovala, pořád jsem se červenala, měla jsem dlouhé zářivě blond vlasy, kulhala jsem, měla jsem přes celý obličej šílený ekzém a všechno jsem věděla. ~b~

Do toho mi ve 4. třídě vyrazili zub a měla jsem zlatou korunku. ~n~

Když jsem si doma postěžovala, že se mi děti posmívají, naši se smáli taky: podívej se do zrcadla, co jiného čekáš. ~q~
 Monika 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 23:29:50)
Ježíši, to je hrozný. Já si taky připadala pořád ošklivá, a až zpětně jsem si uvědomila, že to má částečně původ různých nevinných poznámkách, jako např. že mi mamka při vyplňování papíru do prvouky neuměla poradit, jakou mám barvu vlasů (já teda byla přesvědčená, že jsem blondýnka, ale mamka řekla "no to, ne, to je taková jako "počuraná sláma", pak jsem párkrát někde zaslechla, jak jsou roztomilé malé baculaté děti (já byla velká hubená) atd.... Nikdo mi nechtěl říct nic ošklivého schválně (naopak, zejména babička mi pořád lichotila, ale já jí moc nevěřila, podezřívala jsem ji ze zaujatosti :-)), stačila moje "citlivost". Kdyby mi řekli, co Tobě, tak teda nevím ...
 Martina, 3 synové 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 23:41:29)
Pomohla mi kniha - bohužel nevím, jak se jmenovala, protože jsem ji jen přepisovala jako samizdat a nemohla jsem si ji nechat: byly to vzpomínky kněze na vězení, jak překonával šikanu a ponížení. ~;((

Naučila jsem se hledat sebevědomí v sobě a vidět se zevnitř jinak, to dělám dosud, je to úlevné a hodně to zjednodušuje život. ~x~
 Alena 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:38:24)
Souhlasim, ja mam ze vsech skol vzpominky totozne i mé děti se pohybují - nastesti - v podobném světě. Ani od pratel a jejich děti neznám podobné historky, zrejme ziju v jinem svete.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:51:39)
Delete, osoby blízké a taky osoby, kterým nahlášením může vzniknout újma. ;)
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:51:48)
Pokud vím...
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 20:57:33)
Lízo,
jo, je to možné....já hlavně vnímám ten rozdíl "oznámit" proti "žalovat". Prostě lidi (i děti) se pořád bojí (i když nejde o šikanu) ukázat na viníka.....protože pořád ještě je horší být žalobníček než třeba zloděj ~d~.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:04:44)
Asi taky jak kdy, kde... Ten rozdíl mezi říct, že se děje něco špatnýho a žalovat na spolužáka jsem se holkám snažila vysvětlovat (ale když pak při odjezdu na švp vidím dvě holčičky žalovat vychovatelce, že ten a ten má s sebou něco, co se nemá s sebou brát - podotýkám, banalita a nic nebezpečného ani závažného - a září jim oči z potěšení, jak ho napráskají, a vychovatelka místo aby je poslala do háje, je pochválí a řekne jim, že ho pořádně sprdne - tak potom si říkám, že stejně to asi dobře ošéfovaný není, protože tohle přesně bylo to klasický kyš kyš mrkvička žalování způsobných holčiček na bekanýho chlapečka a přišla za to pochvala), ale odlišit je to asi občas dost těžký pro to dítě.
 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:12:30)
Lízo,
jo, tohle taky znám a jsem úplně v šoku, jak je to chování podporované....
Mně to doma dělá jedna z dvojčat směrem k té nejmladší, a dělá to, i když mě vždycky rozběsní a hněv se obrátí proti ní ~d~. Protože často je to v situaci, kdy je ta nejmladší skoro vzorná a ona na ní hledá sebemenší chybičku, kvůli které bych jí mohla vynadat....přitom sama je vzorná až na půdu, takže vynadáno dostává málokdy, takže ani nemá důvod ve smyslu "za všechno můžu já a ona nic"....
Některé holčičky by fakt zasloužily ~;)....jen teda nevím co ~l~.
 Alena 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(7.6.2013 21:34:18)
Tak oni take zrejme deti davaji cinum jinou zavaznost nez dospeli. Myslím, že hranici "žalovaní" a "oznámení" mají jinde a nesouvisi to se socikem. Viz. pripad svacina, to pro ně musí být naprosto nepodstatné.
 Karel 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(10.6.2013 21:50:59)
Delete, naopak, nic takového v českém trestním právu NEPLATÍ.

Existuje několik trestných činů, kde je povinnost ohlásit, nebo dokonce překazit, ale to je dáno závažností (vražda), nebo okolnostmi, kdy je oběť nesvéprávná osoba (týrání).

Jinak je SPRÁVNÉ, že každý má právo se podle svědomí rozhodnout, zda věc ohlásí, nebo z řady důvodů toto dělat nebude (třeba přátelství - může jít i o situaci, kdy třeba osobně sdělíte výhradu, ale nemusíte lámat vztah).
 Karel 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(10.6.2013 22:02:19)
Jinak své děti vychovávám důsledně tak, že nechci aby na sebe žalovaly ve smyslu, kdy by byly "oznamovateli", nikoli "poškozenými". Poškozeného se samozřejmě chci zastat a jsem připravený, ale takové to - "on nevynesl koš", kde ten druhý je jen nezúčastněný fakt nechci.

Říkám jim, že nejsou sobě navzájem soudci, oni se mají mít navzájem rády i s chybami a být si pomocí, a to ještě v času, kdy už tady nebudeme. Říkám jim, že budu radši, pokud se spiknou proti mně, než aby se neměli rády.

Od toho souzení, jsme tam my - rodiče, to je naše kompetence.

Výsledkem bylo dokonce, že mne občas prosili, abych druhému prominul a pokud šlo o jejich "kauzu", tak jsem uznával jejich právo poškozeného na "disponování s kauzou" - kde není žalobce, není soudce a nechal to plavat.

Zažil jsem sám na ZŠ směšný moment, kdy bolševicko-uvědoměle-maminkovská (strašná kombinace) učitelka ve 2. třídě mne postavila k tabuli, abych zapisoval zlobivé. Měla smůlu. Mám dodnes extrémní sklerózu na jména a ještě jsem děti neuměl. Když totéž zkusil na ZŠ učitel mé dcery (systém zapisovacích služeb), zakázal jsem jí písemně v ŽK se toho účastnit. (Byla to jen předehra krize, po níž odešla postupně během 2 let skoro celá třída z té školy.)

 Delete 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(10.6.2013 22:08:18)
Karle,

no jo, ale platilo a já jsem evidentě někde zamrzla ~f~.
A pak jsem asi postižená tím, co se na nás valí z médií....a jsem si jistá, že odněkud mám informaci, že třeba na školách v některých zemích je, že pokud se prokáže, žes věděl o tom, že někdo podvádí a neohlásil jsi to, tak je vyloučený ze školy nejen on, ale i ty....

Celkem mi v boji proti špatnostem přijde nejúčinnější, když se o nich mluví a nedělá se, že se mě to netýká, i když to znamená pro mě nějaké komlikace, na druhou stranu je mi jasné, že to přináší svá rizika.
Taky proto od začátku píšu, že oznamovat se dá třeba přes schránky důvěry apod., i když to má zase nádech anonymních udání (pozůstatek minulé doby)...

Prostě celkově mám problém s tím, jak hodně negativně je vnímané oznámení čehokoliv, že lepší je dělat, že nevím nebo nevidím, než být za žalobníčka či udavače ~d~.
 Karel 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(10.6.2013 22:20:43)
Delete, to je kulturní.

Někde jsem četl, že jsou na to zatížené hodně bývalé kalvínské země (možná i pozdější metodistické), protože helvétská, kalvinistická verze protestantismu byla hodně prosycená takovou až přehnanou péčí o spásu druhého, čili udat ho, když hřeší. Aby ho mohli veřejně starší obce napomínat, trestat a zachránit. Proto také žádné záclony (Holandsko) atd. Samozřejmě i Švýcarsko.

 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(11.6.2013 13:25:41)
Karle, definuj několik ;), já si teda pod slovem několik představím podstatně nižší počet, než je počet činů s oznamovací povinností.
 Líza 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(11.6.2013 13:36:49)
Nedá mi to. Toto je těch NĚKOLIK trestných činů, které podléhají oznamovací povinnosti:
vraždy (§ 140), těžkého ublížení na zdraví (§ 145), mučení a jiného nelidského a krutého zacházení (§ 149), obchodování s lidmi (§ 168), zbavení osobní svobody (§ 170), braní rukojmí (§ 174), zneužití dítěte k výrobě pornografie (§ 193), týrání svěřené osoby (§ 198), padělání a pozměnění peněz (§ 233), neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku (§ 234), neoprávněné výroby peněz (§ 237), porušení předpisů o kontrole vývozu zboží a technologií dvojího užití (§ 262), porušení povinností při vývozu zboží a technologií dvojího užití (§ 263), provedení zahraničního obchodu s vojenským materiálem bez povolení nebo licence (§ 265), porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem (§ 266), obecného ohrožení (§ 272), vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků (§ 280), nedovolené výroby a držení radioaktivní látky a vysoce nebezpečné látky (§ 281), nedovolené výroby a držení jaderného materiálu a zvláštního štěpného materiálu (§ 282), získání kontroly nad vzdušným dopravním prostředkem, civilním plavidlem a pevnou plošinou (§ 290), zavlečení vzdušného dopravního prostředku do ciziny (§ 292), vlastizrady (§ 309), rozvracení republiky (§ 310), teroristického útoku (§ 311), teroru (§ 312), sabotáže (§ 314), vyzvědačství (§ 316), ohrožení utajované informace (§ 317), válečné zrady (§ 320), přijetí úplatku (§ 331), podplacení (§ 332), účasti na organizované zločinecké skupině podle § 361 odst. 2 a 3, genocidia (§ 400), útoku proti lidskosti (§ 401), apartheidu a diskriminace skupiny lidí (§ 402), přípravy útočné války (§ 406), použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje (§ 411), válečné krutosti (§ 412), perzekuce obyvatelstva (§ 413), plenění v prostoru válečných operací (§ 414) nebo zneužití mezinárodně uznávaných a státních znaků podle § 415 odst. 3
 Karel 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty - k čemu jsou dobré? 

(11.6.2013 22:22:45)
Lízo, uznávám, že těch "oznamovacích" tr.č. jich je víc než "několik", ale na druhou stranu, pořád platí, že jsou to činy buď velmi závažné (vražda, těžké ublížení na zdraví, mučení, vlastizrada), činy na bezmocných (dětská pornografie, týrání, ...), činy se kterými se mimo válku a terorismus nesetkáme, činy kde má stát pocit, že to jinak nejde (penězokazectví, zneužívání karet, přijetí úplatku...), mezinár. nakládání se zbraněmi a jaderným materiálem atd.

Není tam třeba ani loupež, krádež, ... většina ekonomických tr. č., daňové tr.č., různé ty pletichy, dotační podvody, ... natožpak třeba výtržnictví, rvačka, ...

Čili ve školských měřítcích by se asi dalo očekávat, že někdo ohlásí, pokud někdo jiný někomu výrazně ublíží (teče krev), má ve škole reálnou zbraň apod., ale nikdo nemá povinnost napráskat kamaráda, že rozbil okno, nebo nechal ve třídě svačinu.
 MÍŠA&FÍK 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty ve škole 

(7.6.2013 21:35:23)
Než budu číst příspěvky ostatních , napíšu jen, že KOLEKTIVNÍ VINA je největší pitomost, co může být.

Hnusný to bylo když jsem chodila do školy já a stejně hnusný, možná ještě hnusnější je to teď, kdy chodí do školy můj syn.


I kdyby to bylo nejpohodlnější řešení pro nevímkoho, pro toho nevinného je to nejspíš první hnusná křivda v životě !


Je to možná nemístné přirovnání, ale jistý druh kolektivní viny kdysi posílal lidi do plynu......~Rv
 Kamisi 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty ve škole 

(7.6.2013 23:45:40)
Já vnímám jako zásadní problém způsob komunikace mezi učitely a dětmi (nebo spíš mezi dospělými a dětmi).
Cílem by totiž podle mého mínění nemělo být "hledání viníka", ale vysvětlení situace a vyvození přímého důsledku z ní, a to především u malých věcí, potom totiž není půda pro rozvinutí závažnějších problémů.
A protože se hledají viníci a děti jsou trestány za chyby nevhodným způsobem (nejen učitely, ale i rodiči), má to za následek strach přiznat chybu, svalování viny na druhé, krytí šikanujících atd. a zásadní nedůvěru v dospělé, kdy znechucené dítě se často už ani nepřijde svěřit s problémem.

Kolektivní vina je samozřejmě nesmysl.
 Žvejkačka 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty ve škole 

(7.6.2013 23:45:53)
Stmelení kolektivu? No nevim, za sebe si pamatuju, že to kolektiv vždycky jenom rozvrátilo.

Jak to vyřešit nevím, ale kolektivní tresty mi přijdou úplně kontraproduktivní. Mimo to, že roste napětí v kolektivu, tak děti nejsou hloupé a vidí, že si kantor usnadnil práci a jistě to snižuje jeho autoritu.

Ale jiné řešení nemám. Fakt to učitelům nezávidím.
 Žvejkačka 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty ve škole 

(8.6.2013 1:17:10)
Pamatuju si dodnes co se stalo v sedmičce.

Zlobili jsme (ne všichni právě) při angličtině. Učitelka dala za trest písemku. Potom náhodně vylosovala několik testů a ty oznámkovala. Měla jsem smůlu. Místo dvojky sem měla na vysvědčení trojku, protože ten test jsem zvorala.
No obrečela jsem to a dodnes je mi z toho smutno, protože takovou (pardon) SPROSŤÁRNU fakt nedovedu brát ani po X letech s nadhledem.

Ještě to učitelka vylepšila tím, že potom co se jedna z postižených rozbrečela, prohlásila, že jí tu známku teda počítat nebude. Já která jsem se rozbrečela až o přestávce jsem měla smůlu.

Mimochodem nikdo ze zlobících nebyl vylosován.
 CPO 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty ve škole 

(10.6.2013 10:37:19)
Fuj, brutalita ohavná!!!!! :-©~4~~Rv~a~
 Žvejkačka 


Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty ve škole 

(12.6.2013 23:08:27)
děkuji ti za věcný názor
 Karel 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty ve škole 

(10.6.2013 21:30:44)
Mně při slovu kolektivní trest napadne vždycky trest na civilním obyvatelstvu, že popravíme 10 civilistů za zabitého vojáka okupační moci (zdaleka nikoli jen nacistické, tohle dělala císařská armáda v Belgii za WW1, myslím, že podobně hrozila i okupační armáda v Čechách po porážce u Hradce Králové).

Vedle toho, občan NEMÁ POVINNOST hlásit trestnou činnost vyjma několika nejtvrdších zločinů. Čili ani děti nemají povinnost oznámit, kdo co udělal, rozhodně nikoliv veřejně.

Občan má povinnost sdělit svoje znalosti (podat vysvětlení) jen příslušnému orgánu, soukromě a pokud by ho to ohrožovalo, tak by se tak mělo dít dokonce utajení.

Totéž očekávám od učitelů.

Pokud něco třída zničí a nepodaří se to při opravdové snaze vyšetřit, dovedl bych si představit, že se to zaplatí např. ze třídního fondu, pokud do něj opravdu všichni přispěli. Ale opravdu se to nedá roznést na všechny. Podobně, pokud přijdete k autu a máte prokopnuté dveře, tak to sotva přenesete na všechny lidi z domu, obce apod.

Co se týče trestů, tak je opravdu nesmyslné, aby dítě neslo trest za cizí provinění.
 Karel 
  • 

Re: Kolektivní vina a kolektivní tresty ve škole 

(17.6.2014 15:14:34)
Kolektivní tresty jsou přežitkem! Jedná se o pozůstatek socialistické výchovy, která bohužel nadále přetrvává v myslích některých pedagogů/žek. Kolektivní trest je naprosto neodůvodnitelný. Učitel/ka, který trestá žáky za špatné chování jedince evidentně přenáší svoji výlučnou, zdůrazňuji výlučnou, zodpovědnost za kázeň ve třídě na děti, se slovy: "jste jedna třída, jeden kolektiv, tak si to s ním vyřiďtě..." Jenže k čemu to vlastně onen pedagog vyzývá ostatní spolužáky? No de fakto k určitému způsobu "linčování" jedince skupinou dětí, kteří mají vytvořit "chvilkově" silnější jednotku, než je onen provinilec a silou davu ho mají "umravnit." Dodnes si pamatuji na ony trestné uličky, kdy soudružka učitelka postavila žáky do dvou řad proti sobě a mezi nimi pak musel provinilec projít s tím, že každý žák ho měl udeřit pěstí. Někteří toho využili, jiní ne. Ti co byli fyzicky méně vybavení než provinilec byli později v pomstě fyzicky napadeni oním provinilcem. Takže výchovný efekt pro provinilce NULA. Příklad následováníhodný od paní učitelky NULA. Stmelení kolektivu NULA, spíše naopak. Pokud někdo ve třídě vyrušuje, je to pouze zodpovědnost učitelky (učitele), aby takového žáka potrestala a zjednala si respekt ve třídě. Tím, že kantor udělí kolektivní trest, říká ostatním: "sice jste hodní, nevyrušujete, snažíte se, ale stejně budete potrestáni...", takže proč by pak žáci v takové třídě, s takovým kantorem, měli být těmi, kteří nevyrušují, když stejně budou potrestáni za někoho jiného. Pak se člověk nestačí divit, když prochází po školní chodbě a slyší hurónský řev paní učitelky, který téměř ani není slyšet v hurónském řevu žáků. Taková paní učitelka již ztratila mezi dětmi respekt a jen těžko bojuje s kázní svých žáků. Pokud učitel/ka používá koletivní tresty, obraťte se nejprve na jejího nadřízeného (ředitel/ka), a pokud by to nepomohlo, tak na Školský úřad, pod který spadá dotčené vzdělávací zařízení (škola).

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.