| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak se těší mladé maminky

 Příspěvky 110 z 362 [Dalších 352 >>]
Karlička
8.6.2011 0:15:48
Tak já se přidávám ještě váhavě k mladým maminkám, o těhotenství vím teprve pár dní. Miminko si přeji již dlouho, již od malička jsem chtěla mít dítko ve 20, protože i má maminka mě měla ve 20 letech. :-) V devatenácti jsem začala přemýšlet, že by to bylo drsné mít mimčo tak brzo, že si tak trochu nevím občas rady sama se sebou, natož abych se postarala odpovědně za mimo, ikdyž zrovna to by šlo, ale zda by mi nechyběl můj oblíbenej rozruch a já nebyla smutná, že se nemůžu věnovat jen sobě. Ale i tak po miminku jsem toužila dál. :-) Vždy jsem byla rozumově svým způsobem napřed, ale i trochu pozadu.
Dneska je mi 21, s přítelem jsme spolu 4 roky a 2 roky spolu bydlíme. Přítel je o 18 let starší – moc se mi holky nesmějte, to se stane, že se lidi milují i tak – je zaměstnaný, poměrně dobře vydělává, mimčo by bral klíďo až za rok, když bychom měli úplně doděláno na baráku, ale i teď se na něj moc těší a už se o mě stará po pár dnech těhu. Vím, že do třech měsíců je vše stále nejisté a nemělo by se o tom ani moc mluvit, jenže já nad tím vším pořád přemýšlím.~7~
Mám za sebou gympl s maturitou, ale ta v dnešní době nestačí, takže jsem na VŠ v prvním ročníku. Vše se začalo hezky rozjíždět a zvykla jsem si na školu, lidi i novou situaci. Je to zase jiné, jsem typ, co miluje den, kdy se něco děje, nejraději bych pořád chodila na kafe, na výlety, do kina, do parku na procházku a tak různě. Začalo mě bavit cestování, protože jsem se po několika letech konečně dostala zas do ciziny, s kámoškama do Paříže – to Vám povím, to bylo naprosto úžasný. Prostě jsem pohodlná a začalo mě to bavit. Dlouho sním, že se dostaneme ven i s přítelem, letos už to mohlo být. Co tím chci vlastně říct? Miminko je můj obrovský sen, ~s~ale najednou je tu i sen určité „volnosti“, když to zobecním. Ale ty dva sny mi nějak zatím nejdou dohromady. Říkám si, že všechno jde, když se chce… ! Už jsem měla plány na prázdniny, nějak tu dovču a na podzim do Říma zase s holkama. Plus se obávám, ja zvládnu školu, ale rozhodně ji chci a musím dodělat, prostě bohužel, bez vysoké školy být nechci a nikdy nebudu nic moc. Je to opravdu teprve pár dní, takže se mi to pořádně neuleželo, ale je to obrovský šok, i když miminko moc chci. Zatím nemám žádné radostné ozvy z okolí, asi to mi to přivodilo, že je mi tak divně. ~d~Kamarádka, stojí za mnou, ale sama říká, jestli to nechci nechat na později, že i třeba ona se mnou měla plánů ještě spoustu. Taky moje maminka je z toho zklamaná, než úplně naštvaná, že jsem mohla vydržet po škole, že nemám praxi a pak jak najdu práci, že nebudu mít mateřskou, že chtěli, aby jsme s nima – rodičema – jeli na pořádnou dovču konečně, že nedodělám školu, a celou dobu mi opakovala, že jsem blbá – ale to ona říká často, ale nemyslí to špatně, jen obranná reakce. Ale pořádně mě ani neobejmula, když jsme se loučily, málem jsem začala pak brečet za volantem. fuj. Takže o to je to pro mě těžší, že je ze mě moje milovaná maminka zklamaná. Vím, že není radno se v tomhle ohledu koukat na okolí. Jen jak je to čerstvé, tak je to pro mě náročné. Už je mi týden hrozně zle, moc mě tlačí bříško a jsem z toho už pěkně nervní a naštvaná, prášky si žádný brát nechci, je to pěknej hnus ~a~~e~
K věci: chtěla jsem se především poradit, co se týče té školy, kdo máte zkušenost s doděláním VŠ s miminkem, to je pro mě nejspíš nejdůležitější. To je můj hlavní dotaz, i když se tu už vykecávám dost dlouho. Moc, moc děkuji a snad nikoho nepohoršuji svým váháním. ~f~ Karlička
P.S.: čtu to po sobě, nic už neměním, ale na vysvětlenou musím ještě uvést, že jsem o tom takhle s nikým pořádně nemluvila~8~
Hanka, Já 04, Jo 07
  • 
11.11.2008 1:38:56
Tak to Ti nerozumím. Masochismus je docela prima, ale chce to dost odhodlání, skoro víc než děti :) Těm je to totiž jedno, stejně jako materiální hodnoty a skvostná podlaha. Závidím té paní, že je mladá, že si ten náš střední věk užije trochu jinak, než dolhížením na děti a hlavně ona má perspktivu nohem větší než my co jsme "kariéru" musely přerušit kvůli hřmění biologického orloje.
market
  • 
5.11.2008 22:36:42
To sou kecy to by jeden blil...Hele to že má někdo dítě brzo přece neznamená, že se přestal zajímat o dění okolo a že už se neumí pro nic nadchnout...to je fakt zhovadilost...
5.11.2008 13:45:31
Žínko :o), já právě znám i případy z mého blízkého okolí, kdy si děťátko holky pořídily takhle brzo, protože prostě chtěly. Nebavily je diskotéky, nebavilo je cestovat, studovat, už vůbec ne pracovat, rodiče jim koupili byt a ony se po kratší známosti rozhodly mít dítě. Jen tak, z nudy. Jak to dopadlo? Nemohu říct, že ty dvě, co znám, jsou špatné matky a na dítko kašlou...ale jejich "životní" partner je zkrátka opustil, nezvládli totiž tu zodpovědnost, vůbec - nebyli připravení, no a jinak narostlo v rodině trošku napětí - holčenám teď mamka s taťkou musí financovat mnoho věcí a ani jedna z nich nedokáže odpovědět, co budou dělat po mateřské, zoufale kroutí rameny. Do toho jsou nešťastné, těžko se jim totiž navazují nové partnerské vztahy a svou budoucnost mají jaksi v mlze. A to i přes to, že na začátku to vypadalo tak růžově! Byt, partner, pohodička, penízky...Neuznávám to, že si ty holky říkají, když chtějí mít mimčo - teď ještě ne, teď musím dokončit školu, zapracovat se, až splatím hypotéku, až zaplatím to, až budu mít bydlení...to nééé, dá se to zvládnout a nemělo by se čekat, až přijde ta chvíle - ta pravá nikdy jakoby nepřijde, a ženy pak v 35letech zjistí, že už to fakt nejde...ale člověk by měl trošku vysečkat...Můj názor je, že ve 25 letech je člověk mnohem víc vyspělý než ve 20ti letech. Co myslíš?
Žžena
4.11.2008 17:36:42
Bajzinko,
jasně že "typický" dvacetiletý člověk toho třeba ještě moc nestihl, ale taky tento "typický" dvacetiletý člověk se typicky nehrne do plánovaného rodičovství ;) Aspoň z mých spolužáků a spolužaček je nyní dětný jeden jediný "kousek", a to je případ selhání antikoncepce při víceméně nahodilém "styku", kdy spolu Ti dva žádný vztah neplánovali ani s příchozím dítkem nezrealizovali... prostě šli každý svou cestou... takže to je ten případ, o kterém píšeš na konci.
4.11.2008 16:53:56
To máš velkou pravdu, pokud člověk tyto zkušenosti již ve dvaceti má, věřím, že se jakoby přehoupl přes časový úsek, kterým si jiný dvacetiletý člověk ještě musí projít (měl by). A to, co jsi všechno prožila a jak jsi k životu přistupovala, tě učinilo moudrou a zkušenou. Ale to jsi, jak sama říkáš, jedna z mála.Mě tento úsek zabral asi od těch devatenácti let dosud. Takže, pravda, nutno podotknout, je to individuální. Ale pokud beru na vědomí typického dvacetiletého člověka, musíš uznat, že takové rozhodnutí je na pováženou. Je to tak jak říkáš, spousta dvacetiletých ještě bydlí u rodičů - a co vím, ti lidé (většina zase), kteří bydlí ve dvaceti ve svém, k tomu nedošli vlastní cestou, k tomu jim pomohli rodiče - ne jejich snaha, práce, životní cesty. Já od devatenácti bydlím sama, jsem typická Moravanda, co přijela za prací a zábavou do Prahy, a musím říct, že první byty, placení nájmů mělo za následek pár stěhování, změnila jsem mnohokrát práci, experimentovala, zkoušela různě, co mě baví, pak jsem potkala svou óbr lásku :o), s ní dost cestovala, začala bydlet, pak jsme se vrhli do hypošky, vlastní bydlení, okusili si, jak se nám spolu žije, pak svatba, atd.atd...takže když jsem před osmi měsíci zjistila, že jsem těhotná, nebylo moc nad čím uvažovat! A tento úsek jsi ty prožila evidentně dříve, takže v tom máš pravdu.
PS: ještě podotýkám, že celou dobu mluvím o plánovaném mateřství ve dvaceti, naprosto nemluvím o tom, když holka ve dvaceti nechtěně otěhotní, to je jiná, pak se musí Osudu postavit tváří v tvář jinak.
Žžena
4.11.2008 16:22:02
Bajzinko,
to máš strašně individuální. Někdo je ve dvaceti telátko co ještě nic nezažilo, někdo je už v těch dvaceti protřelejší. Třeba když to vezmu podle své třídy z gymplu, tak ze spolužáků skutečně ve dvaceti (řekněme dva roky po maturitě) byla většina až na výjimky ten první případ. Nikdy nevystrčili nos z rodného krajského města (výjimkou byly dovolené v Chorvatsku s rodiči a jeden školní výlet do Francie), žili u mámy, chodili do školy (ze střední přešli plynule na VŠ v tom samém městě) a večer se scházeli v "třídní" hospodě. Občas brigáda v supermarketu. Nikdo z nich neměl vážný vztah, alespoň ne do té míry, aby třeba jen uvažoval o odstěhování od rodičů, osamostatnění, spolubydlení s partnerem.
Já jsem od patnácti do matury projela celou republiku, měla jsem přátele ve všech možných zapadákovech a byla jsem dost samostatná. Do těch dvaceti jsem sjezdila celou Evropu, a ne za ruku s rodiči, ale na studijních pobytech, na soutěžích, stopem po památkách, s kamarády vlakem. Měsíc po maturitě jsem se stěhovala do města 200 km vzdáleného od toho rodného, na VŠ na kolej, o měsíc později jsem se nastěhovala ke svému partnerovi. Takže ve dvaceti jsem byla částečně pracující student starající se o vlastní živobytí, samostatný s vlastní domácností, žijící ve stabilním vztahu, s již dvouletou zkušeností společného bydlení. Místo data příští třídní pařby jsem po škole řešila nákup nové pračky, platbu inkasa, "rodinný" rozpočet, společné zájmy a koníčky s mým partnerem, rekonstrukci bytového jádra... no a chystala jsem svatbu :o)) A byla jsem (a dodnes jsem!) takto velmi spokojená.
Někdo je prostě akčnější od přírody a zažil spoustu věcí již dřív. Ovšem to co jsem já absolvovala do těch dvaceti, to stejně většina z mých vrstevníků nezažila ani v o pět let delším časovém horizontu. Máme všichni v občance čtvrt století od narození a stejně dvacet ze třiceti mých spolužáků žije úplně stejně jako kolem té maturity, nikam se nepodívali, živeni rodinou, pere jim maminka, akorát tedy teď už je před jménem nějaký ten titul. Jinak nezažili stejně nic. Tak jak to s tou životní zkušeností zobecnit? Asi nijak. Někdo má, někdo nemá. Někdo dřív, někdo později. Někdo vůbec.
4.11.2008 15:03:52
...no...píšeš ve 24letech, to je totiž moudré. Ideální věk maminky je tak 24-29 let si myslím, ale dvacet let...Já jsem ve dvaceti, ač je to pět let zpátky, byla teda ještě dítě!!!! A na to jsem patřičně hrdá, a i kdybych měla všechno, co je k početí dítka nutné, nepočala bych ho! To bych mu neudělala. Ve dvaceti člověk začíná teprve sám žít, osamostatňovat se, dělat vlastní rozhodnutí - od toho, jakou práci či školu si zvolí, až po to, jaké životní priority mu budou jednou vlastní. A na to potřebuje chvilku čas. Není rozumné začít vlastní život tím nejzásadnějším rozhodnutím - táák, počnu dítě! A to zrovna píšeš i ty - nejdřív svatba, zakusíš si ten manželský život, pak zkusíš ještě nějakou školu, práci (ne honičku za kariérou), mezitím se přihodí v tvém životě tolik věcí, budeš okouzlená a pak si pořídíš uzlíčka...tak to má být.
(Ač je teda smutná pravda, že ta věková hranice se jaksi posunuje níže, dnes už dvanáctileté holky mají bohatý sexuální život a barví si vlasy, tou dobu jsem si já hrála s panenkama....)
4.11.2008 14:47:02
Já si myslím, že s dětma se dá život užít úplně stejně kvalitně jako bez nich - je to více o organizaci, ale když jsou na to dva, peníze, zázemí a pohoda, dá se dělat všecko! Mladý člověk by ale měl využít toho, že je mladý (považuju to jako velký DAR od života) a zakusit si pár věcí předtím, než na svět přivede dalšího človíčka. Bude zkušenější, obratnější v životě a bude si vědět rady, jak to a ono zařídit a život tak bude plynout mnohem snadněji. Nemyslím si, že je rozumné pořídit si miminko jako moc mladá, ani jako moc stará. Kariéra ať jde k čertu, žijeme přece život. Za všechno, co jsem prožila, než jsem otěhotněla, jsem moc vděčná, protože o tom můžu svýmu prckovi jednou vyprávět a zároveň jsem už dost zkušená, že mě pár let jakoby "izolace" od práce a školy nemůže ohrozit, protože jsem se v těchto věcech naučila už chodit. Dvacetiletá holčena když ještě pět či šest let počká, udělá lépe. Není to taková doba a za tu dobu možná zjistí mnoho zásadních životních zkušeností, za tu dobu třeba úplně změní hodnoty. Dvacet let je opravdu málo na to, aby se člověk dobrovolně rozhodl mít dítko. To je můj názor.
3.11.2008 20:38:06
budii,

v pohodě, ale jistý věci v jistým věku s dítětem dělat nejdou. Ať se daří. Už jsem to tu psala - dítě beru jako součást života, ne jako metu. Asi je to o přístupu.
 Příspěvky 110 z 362 [Dalších 352 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.