| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Domácí pekárna

27.12.2015 8:27:18 :-) zaregistrovaná

Re: Osvědčený recept na žitný chléb z domácí pekárny

žitný je škoda dělat v pekárně, ten se dá dobře udělat ve formě v troubě. Mě žitné těsto moc nevyhovuje, takže jsem pekla jen párkrát pro přátele podle tohoto receptu, který kopíruji:

Večer vezmu 250g žitné celozrnné mouky, 2 lžíce kvásku a vodu dle potřeby a zamíchám na hustotu trochu hutnější než na lívance...prostě takové vláčnější ale ne zcela tekuté těsto...nechám přes noc pod utěrkou rozkvasit, to znáš...prostě je potřeba, aby se začalo něco dít...trvá to jak kdy, ale většinou před polednem je hotovo a tak přidám ještě 500g žitné chlebové mouky, 3 rovné lžičky soli, podle chuti semínka, dávám tak 3 lžíce lněného, zhruba stejné množství slunečnicového a někdy i dýňové...no a vodu dle potřeby, to těsto musí být takové dost lepivé, ne zcela tuhé, ale ne tekuté...někde bylo i video, kdybys měla pochyby, pokusím se ho najít.
No a zamíchá se dohromady s tím rozkvašeným základem...už na rozkvašení beru větší mísu...v orig. receptu bylo psáno lehce zamíchat...tak míchám lehce :D a po zamíchání přendám do formy.

Formu mám s nepřilnavým povrchem, přesto vymazávám tak jednou za dvě pečení máslem. Chleba sice většinou sám od formy odskočí, ale jednou jsem ho ven téměř nedostala....no a v originál receptu ze kterého jsem vycházela to máslo bylo :)

Forma má 35 x 12 cm nahoře, tedy směrem dolů je trochu užší...značka Zenker

Ve formě nechávám kynout pod utěrkou, až ji těsto začne nadzvedávat, zapnu troubu na 250, až je zahřátá, vložím a nastavím 15, někdy 18 minut...nevím, proč ne vždy 15 :D po této době snížím na 200 a dopékám tak ještě 15 minut? Nevím...někdy 20. V receptu bylo posledních 5 minut vyndat z formy a dopéct na mřížce, dělávám to občas, ale stává se mi, že jak chlebík ještě nemá kolem dokola pěknou pevnou kůrku, že ho promáčknu a pak je tam malinký brousek, takže třeba dnes jsem ho nevyndavala a nechala trochu déle ve formě a pak už vyklopila hotový. Má být kolem dokola takový zlatý...vrchní kůrka bývá tmavší.
Jo a ještě jedna věc, chleba se má krájet podle orig. receptu až druhý den a něco na tom je, on je dlouho vláčný, až mokrý, no a když se nakrojí vlažný, tak se na řezu lepí. Uchovávám jen pod utěrkou na mřížce, jíme ho třeba klidně týden, sice trochu vysychá, ale vnitřek je stále vláčný...také ho někdy stavím řeznou plochou na prkýnko, tak neoschne řez....

Jde to i bez těch semínek.
Odpovědět
Průběh diskuze (14 názorů)
Téma: Recept na žitný chléb z domácí pekárny maceška 26.12.2015 23:44
*Re: Osvědčený recept na žitný chléb z ... zerat 26.12.2015 23:51
**Re: Osvědčený recept na žitný chléb ... Tante Bante 27.12.2015 0:4
***Re: Osvědčený recept na žitný chlé... zerat 27.12.2015 0:25
****Re: Osvědčený recept na žitný ch... Tante Bante 27.12.2015 0:32
*****Re: Osvědčený recept na žitný ... zerat 27.12.2015 0:37
*Re: Osvědčený recept na žitný chléb z ... :-) zaregistrovaná 27.12.2015 8:27
**Re: Osvědčený recept na žitný chléb ... maceška 27.12.2015 10:26
***Re: Osvědčený recept na žitný chlé... :-) zaregistrovaná 27.12.2015 15:28
****Re: Osvědčený recept na žitný ch... maceška 27.12.2015 18:24
***Re: Osvědčený recept na žitný chlé... Martina, 2 kluci 27.12.2015 19:28
*Re: Osvědčený recept na žitný chléb z ... Inka ..|-.|-.-|.- 27.12.2015 19:12
**Re: Osvědčený recept na žitný chléb ... maceška 27.12.2015 21:3
*Re: Osvědčený recept na žitný chléb z ... Sharien 27.12.2015 19:49

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.