tisk-hlavicka

Chcete otěhotnět? Milujte se méně!

17.9.2014 MUDr. Pavel Turčan Psychologie Dnes 4 názory

Partneři, kteří se rozhodnou pro založení rodiny, obvykle přeceňují četnost pohlavních styků nebo určitou polohu při milování.

Recept ke spolehlivému početí může být překvapivě docela jiný! Většina lidí žije v přesvědčení, že čím častěji mají pohlavní styk v plodném období ženy, tím je vyšší pravděpodobnost otěhotnění. Tak to bohužel nefunguje. Při častém pohlavním styku se totiž nestačí dotvořit nové spermie, které by byly schopné vajíčko ženy oplodnit. Spermiím trvá více než 2 měsíce, než kompletně dozrají. Aby byly v ejakulátu více koncentrované a oplodněníschopné, je ideální mít pohlavní styk v plodném období ženy buď ob den, nebo až ob dva dny. Životaschopné spermie v těle ženy vydrží několik dnů a na dozrání vajíčka dovedou vyčkat. Není tedy nutné trefi t se přesně do ovulace. S touto informací však pracuje jen minimum párů, mnohé se naopak zbytečně stresují, že „nestihli přesný termín“, nebo se nutí k „milování na povel“.

Spermie jsou jako vojáci, ty v první linii padnou

Existuje i další důvod, proč je menší počet pohlavních styků v plodném období vhodnější: chování spermií v pochvě se dá přirovnat k postupu klasické armády, kdy vojáci v první linii mají jen malou šanci na přežití. Stejně tak spermie. Obvykle jsou totiž zahubeny kyselým pH v pochvě, které se první fronta snaží přeměnit na zásaditější, aby se ostatní spermie mohly dostat dál. Druhá překážka na ně čeká hned v děložním hrdle. Tam jsou situovány buňky ženského imunitního systému, které chrání tělo před průnikem bakterií a jiných mikroorganismů, jež by mohly vážně ohrozit život a zdraví ženy. A jelikož mají spermie odlišnou DNA, než je DNA ženy, identifi kuje ženský imunitní systém mužské buňky jako nežádoucí a část jich opět zahubí. Takto postupně cestují spermie směrem k vajíčku. Pokud tedy mají lidé příliš často pohlavní styk, spermie jsou v ejakulátu méně koncentrované.

Vzhledem k tomu, že další nestihnou rychle dozrát, je jich pak výrazně nižší množství. A to k úspěšnému početí nemusí stačit.

Sexuální poloha není podstatná

Pověrami opředená je také role sexuální polohy, kterou má pár při snaze o početí zaujmout. Nepřirozené pozice nebo akrobatické kousky typu poloha svíčky po styku jsou naprosto zbytečné. Bohatě stačí zůstat po styku 20 či 30 minut v klidu ležet, ideálně na zádech. Nic dalšího potřeba není.

Při snaze otěhotnět však hraje velice důležitou roli životospráva obou partnerů, která je naopak často výrazně podceňována. Důležité je nekouřit, maximálně omezit alkohol (nejen v případě partnerky) a zajistit tělu dostatečný přísun vitaminů. Z nich má zejména pro ženy zvláštní význam například kyselina listová, která spolu s komplexem vitaminů B, zejména B2, B6 a B12, může pomoci zlepšit podmínky pro vyvíjející se zárodek. Zároveň mají tyto látky schopnost snížit riziko vzniku vrozené vady, především rozštěpu páteře a centrálního nervového systému.

Ideální je samozřejmě nestresovat se. Stresem se totiž do těla ženy vyplavuje mimo jiné látka prolaktin, která může zabraňovat dozrávání vajíček. Muži by se pak měli zaměřit na zvýšení příjmu selenu, zinku a vitaminů ze skupiny antioxidantů. To vše má pozitivní vliv na tvorbu a vývoj spermií. Vzhledem k delší době dozrávání spermií nepřináší krátkodobé užívání vitaminů či pouze dočasná změna životosprávy okamžité výraznější změny k lepšímu. V tomto případě je opravdu nutné vytrvat.

Autor je gynekolog a sexuolog, člen Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopauzu a andropauzu, Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

Názory k článku (4 názorů)
sperma a pH v pochvě Piggy 17.9.2014 14:8
*Re: sperma a pH v pochvě Simča, dcery *1988 a 1997 17.9.2014 21:29
*Re: sperma a pH v pochvě brambora 17.9.2014 23:34
*Re: sperma a pH v pochvě Filip T. 19.9.2014 8:42
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.