tisk-hlavicka

Vysadím hormony, chci dítě!

6.9.2016 Red Psychologie Dnes

Ženy, které vysadí hormonální antikoncepci, se mnohdy trápí obavami: podaří se mi otěhotnět?

Ženy, které vysadí hormonální antikoncepci, se mnohdy trápí obavami: podaří se mi otěhotnět? Nezpůsobila léta užívání hormonů v těle závažné změny?

Poslední výzkumy podporují názory těch lékařů, kteří tvrdí, že tělo se poměrně brzy se situací vyrovná, respektive že plodnost se vrací tam, kde by byla bez užívání hormonální antikoncepce. Právě to ale může být zcela zásadní.

To totiž vůbec neznamená, že se plodnost vrací k jakémusi „bodu nula“ před užíváním nebo do fáze maximální plodnosti. Vysadí-li žena antikoncepci v 35 letech, schopnost počít dítě jejímu biologickému věku odpovídá. Na reprodukční schopnost v průběhu času působily vlivy okolního světa i věk, nikoliv hormony.

Studie ukazují, že 80 % žen se podaří do jednoho roku po vysazení každodenní ochrany otěhotnět, což je číslo shodné s procentem v běžné populaci. V mladším věku je návrat k plodnosti velmi rychlý. Většina případů tzv. post-pill amenorey (vynechání menstruace několik měsíců po vysazení pilulek) jde na vrub jiným faktorům: věku, tělesné váze a dalším fyziologickým vlivům.

Problém však může být u žen, které začaly brát hormonální antikoncepci brzy, v období dospívání, kdy jejich cyklus ještě nebyl pravidelný. Antikoncepce cyklus upraví, avšak po jejím vysazení se může opět navrátit nepravidelnost, dokonce i spolu s neplodností, kterou kdysi u mladičké dívky nikdo nediagnostikoval. Hormonální antikoncepce tak může skrýt příznaky některých onemocnění, jež mohou vést k neschopnosti reprodukce.

Antikoncepční tablety přinášejí do každodenního života ženy jistotu v oblasti plánování rodičovství a zvyšují její pocit kontroly nad děním – proto může být vysazení pilulek spojené s pocity obav a frustrace, pokud se naplánované početí několik měsíců po sobě nedaří. Zejména proto, že dnešní ženy jsou zvyklé mít řadu věcí ve svém životě pod kontrolou – léta tak spoléhaly na jistotu, že neotěhotní v době, kdy si to nepřejí, a mnohdy počítají s tím, že jakmile se plánovaně rozhodnou dítě počít, bude to fungovat stejně. Frustrace a nejistota, která přichází s měsíci neúspěšných pokusů, pak může být dalším z důvodů, proč se tolik očekávané početí nedaří.

Podle www.parenting.com.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.