tisk-hlavicka

Při ovulaci se nemalujte!

9.1.2017 Psychologie Dnes 4 názory

Podle čeho muži poznají, v jaké fázi cyklu se žena právě nachází?

Víte, že muži hodnotí ženský obličej jako mimořádně atraktivní v době ovulace? Zdá se, že příroda si to tak pojistila - aby došlo k co největšímu naplnění hesla: „Milujte se množte se! Ostatně evoluční psychologové se shodují v tom, že příroda zařídila v našich životech mnohé velmi chytře, rafinovaně a účelově. Jenže podle čeho muži poznají, v jaké fázi cyklu se žena právě nachází?

Zkoumala to se svým týmem Hannah Rowland z Univerzity Cambringe. Sledovala změny v obličejích vybraných žen pravidelně, ve stejném čase a prostředí po dobu jednoho celého kalendářního měsíce. Každý den ve stejnou dobu vyfotila obličeje žen speciálním fotoaparátem s maximální barevnou citlivostí. A výsledek se dostavil! Pomocí počítačového programu provedli vědci analýzu barevného spektra všech získaných fotografií a srovnali je podle menstruačního kalendáře jednotlivých žen. A došli k závěru, že ve dnech ovulace byla kůže všech pozorovaných o jednu nuanci červenější a zbledla opět až se začátkem menstruace. Zajímavé zjištění. Ale přeci jen, má to háček! Pozorovanou barevnou změnu je naše oko schopné zachytit jen z jedné čtvrtiny skutečné laboratorní hodnoty. A navíc nesmíme zapomínat na to, že ženy byly nenalíčené! Tudíž v běžném životě mají muži sotva možnost tuto drobnou změnu reálně zachytit. Tudy tedy cesta nevede. Leda, že by ženy v době ovulace naschvál odložily pudr a rtěnku. Jenže to by nesměla na scénu přijít Psycholožka Andrea Meltzer z Univerzity v Dallasu.

Melzterová zkoumala ve třech studiích dvě stě žen a přišla na to, že se ženy ve svých plodných dnech obzvláště snaží, aby vypadaly co nejvíce atraktivně. A to už dnes bez make-upu jde jen ztěží… Ale možná si muži podvědomě všímají ještě jiné skutečnosti. Ženy během ovulace mnohem méně jí a minimalizují přísun kalorií, což se potvrdilo i při pokusech se zvířecími samičkami. Zda je ale oním rozhodujícím signálem právě tato biologicky řízená „dieta“, zůstává stále nezodpovězenou otázkou.

Podle Psychologie Heute připravila Eva Kubová. Více informací najdete v tištěné podobě časopisu Psychologie Dnes.

Názory k článku (4 názorů)
To je mi objev withep 9.1.2017 9:2
hanba výzkumu DankuleKankule 10.1.2017 19:36
To nemuseli zkoumat Helena, tři dospělé děti 10.1.2017 21:15
*Re: To nemuseli zkoumat Jana 10.1.2017 22:40
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.