tisk-hlavicka

Nadváha budoucích tatínků ohrožuje i děti

22.12.2015 Klááára

Nastávající otcové, kteří mají nadváhu nebo trpí obezitou, mohou předat chuť k jídlu svým dětem, říká nová studie Kodaňské univerzity.

Také muži, kteří plánují děti, si musí dávat pozor na to, co a jak jedí. To je závěr studie, která poprvé osvětluje vliv otců na váhu jejich budoucích ratolestí.

Nová studie Kodaňské university byla publikovaná na stránkách časopisu Cell Metabolism a vědci v ní zkoumali DNA obsaženou v semenné tekutině u 10 obézních a třinácti štíhlých mužů. Vědci zjistili, že semenné buňky obézních mužů obsahovaly různé mutace DNA související s geny spojenými s kontrolou chuti k jídlu na úrovni centrálního nervového systému.

Také druhá studie, při které vědci zkoumali spermie 6 obézních mužů před chirurgickým zákrokem odstraňující přebytečný tuk a po něm, toto zjištění potvrdila.

"Genetické stopy související s kontrolou chuti k jídlu, které byly přítomny před operací, vykazovaly v průměru 5000 strukturálních změn. Po zákroku se přeprogramovaly k normálnímu stavu," vysvětluje šéf výzkumu Romain Barres a dodává: "To ukazuje, že sperma obézních mužů v sobě může nést různou epigenetickou stopu, zvláště v některých methylových skupinách, které mění strukturu DNA a které mají vliv na vývoj dětského mozku.

"Obecně platí, že budoucí matky nesmějí v době těhotenství pít alkohol a mají se vyhýbat tučným pokrmům či takovým jídlům, která obsahují škodlivé látky. Z naší studie vyplývá, že by se stejnými doporučeními měli řídit i muži v době, kdy uvažují o tom stát se otcem," shrnuje Barres.

Deník.cz

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.