tisk-hlavicka

Sama na děti i na život

Bez chlapa je někdy špatně, se špatným chlapem ještě hůř, tohle pořekadlo by s chutí podepsala většina žen, které vychovávají děti samy.

Přestože jejich situace je mnohdy složitá, přestože je trápí nedostatek času a často i financí.

My, mámy, se v tom občas plácáme, pytlíkujeme to, jak se dá, získat nad situací nadhled lze často jen stěží - komentuje situaci žen, které samy vychovávají dítě, 41letá Milena. Se svým sedmiletým Kubou je sama tři a půl roku. „S otcem svého dítěte jsem strávila osm let a k rozchodu jsem dospěla po racionálním zvážení všech pro a proti. Prostě jsem zjistila, že mi bude lépe, když se nebudu muset každý den koukat na otráveného chlapa, kterého v podstatě nezajímám já ani dítě a který je se mnou jen proto, že je to pro něj pohodlnější,“ říká.

Radši žádný než špatný manžel

Přestože být sama s dětmi je náročné, málokterá z žen rozchodu s partnerem lituje. Ani Milena ani Jitka, která je se svými dvěma syny sama pět let, rozhodně nesouhlasí s psychologem Jeronýmem Klimešem, který se domnívá, že pro ženu může být výhodnější pár let vydržet. „Ženy obecně mají raději buď vztah, nebo nevztah, zatímco chlapi mají tu hranici posunutou, jsou schopni mnohem déle snášet polorozpadlé vztahy. Když se ženám zdá, že je vztah o ničem, častěji ho rozbijí. Dříve jim dochází trpělivost. I když často mají pravdu, a ten muž opravdu dělá blbosti, přesto radikální řešení nebývá v jejich prospěch,“ říká.

„Kdepak. Bez chlapa je někdy špatně, se špatným chlapem ještě hůř,“ tvrdí Milena. „Ušetřila jsem si zbytečné nervy a každodenní stres způsobený přemítáním o tom, kam ten náš vztah dospěl a proč jsme vůbec spolu. Teď mohu čas a energii věnovat užitečnějším věcem. Žije se mi po psychické stránce lehčeji než dřív.“ „Lépe je být sama, ale spokojená, než utrápená s partnerem, který si vás neváží a dává vám to najevo. Ponižuje vás tím, že si v druhém pokoji esemeskuje s milenkou - děkuji, nechci,“ dodává Jitka.

Většina rozvedených žen tvrdí, že manžel v rodině stejně příliš nefungoval, případně byl nespolehlivý nebo neodpovědný. Těžko mohou mít ve svém postavení objektivní náhled, a tak se dá předpokládat, že muž v domácnosti přece jen určitou část práce zastal a že byl schopen se občas o děti samostatně postarat, hrát si s nimi, vzít je na výlet… Po jeho odchodu tahle možnost chybí, ke společnému styku s dětmi slouží úředně stanovené dny a hodiny. V rytmu všedního dne je máma na všechno sama - zaměstnání, školka, škola, dětské kroužky, hudebky a tréninky, nákupy, domácnost. Obrovskou výhodou mohou být rodiče poblíž, ideálně v důchodu. Jenže ideální situace nás v životě obvykle nepotkávají. Jitčini i Milenini rodiče bydlí téměř sto kilometrů daleko. Hana, která se rozhodla mít dítě bez partnera, už má jen otce, který o hlídání malé vnučky nemá zájem. Nejspolehlivějšími pomocnicemi bývají kamarádky, paní na hlídání představuje pro mnohé samoživitelky výdaj, který si mohou stěží dopřát.

„Nejhorší je představa, že si nemohu dovolit ani onemocnět,“ konstatuje Jitka, jejíž mladší, desetiletý syn Ondra je autista. Potřebuje speciální péči, velmi špatně snáší jakékoli změny (ani fotografování se mu příliš nezamlouvalo), a přestože chodí do školy, je na matku stále hodně fixovaný.

Ženy a rozvody pohledem statistiků
V Česku se rozvádí téměř každé druhé manželství. Třetina se rozpadá v prvních pěti letech po uzavření sňatku. 53 % všech rozvodů proběhne do deseti let od svatby, další třetina přichází mezi desátým a dvacátým rokem manželství. Ve svazku je nejčastěji jedno nezletilé dítě. Nejvíce, 35 % žen se rozvedlo mezi 30-39 lety. Až v 68 % případů podává žádost o rozvod žena. Nejčastějším důvodem rozvodů je rozdílnost povah, názorů a zájmů obou partnerů.
Zdroj: Český statistický úřad

Co je nejtěžší?

Rozvodu a reálnému rozchodu partnerů předcházejí stresy, nervozita a emocionálně vypjaté chvíle, které se sice většinou zklidní (pokud nepokračují vyčerpávající tahanice o styk s dětmi a placení výživného) - jenže zpravidla přijdou jiné problémy. Nejprve rázu organizačního a finančního - strach, jak to všechno zvládnu. Maminky se shodují, že jednou z nejhorších variant rozchodu je, když partner opustí ženu na rodičovské dovolené, protože se to nejvíc podepisuje na jejím sebevědomí. Existenční nejistotu kvůli nízkému příjmu násobí obavy ze ztráty zaměstnání. A pokud žena o práci opravdu přijde, obtížně hledá novou, nevěří si.

A pak přichází samota. „Chybělo mi obyčejné objetí, pocit, že vás má někdo rád. Byla to až fyzická bolest. Ležíte na zemi a pláčete, jak moc to bolí,“ vzpomíná Jitka. Čím jsou synové a dcery mladší, tím se mámy cítí osamělejší - s dítětem si člověk večer moc nepopovídá, v režimu práce-školka už nezbývá moc času na vlastní zájmy a koníčky mimo domácnost. A taky se mnohé mámě zdá jaksi nepatřičné, když se s dítětem sejdou až v podvečer, aby ho úderem večerníčku svěřila sousedce a odběhla si zacvičit nebo na keramiku. Jak děti rostou, tohle se poddá, shodují se oslovené ženy. Jenže s většími dětmi zase rostou výdaje. I když většina matek se je snaží vést ke střídmosti a pěstovat v nich rozumný vztah k penězům, je přece jen třeba víc vydělávat, což stojí čas i energii.

Ve virtuální síti

Když už potomek spí, připadá si žena občas sama i ve společnosti televize nebo knížky. Pro mnohé matky samoživitelky se stává záchranou virtuální svět chatů. Není výjimkou, že ženy udržují po léta na dálku kontakty s lidmi, s nimiž se seznámily na webech, určených pro rodiče miminek. 36letá Jana zase skoro každý večer kontroluje zprávy na „seznamce“. S osmiletou dcerou bydlí na vesnici a příliš reálných šancí na seznámení nemá - a tohle ji baví, dodává jí to sebevědomí a pocit vlastní žádoucnosti. A občas i zadostiučinění, pokud si z některého amatérského „donchuána“ trochu vystřelí.

Nicméně psycholožka Jitka Douchová před uvíznutím ve virtuálních sociálních sítích varuje. „Jsou zrádné tím, že si do nich promítáme vlastní fantazie, touhy - a vůbec přitom nevnímáme realitu. Virtuální sociální síť nás nechává ve skulinách a nevyhání nás ven mezi lidi. Kdo si na to příliš zvykne, může ztrácet schopnost aktivně, pohotově reagovat při reálném setkání. Může se začít spoléhat na umělý sociální svět, který začne omezovat vstup do toho živého z masa a kostí,“ říká.

V posledních letech se na ní obrátilo o radu i několik párů, které se na internetu seznámily. Zpočátku oba partnery spojovala osamělost, pak představy, které si o sobě vzájemně vytvářeli. Když po čase navázali skutečný vztah, začali zjišťovat, že příliš nefunguje. „Internetová seznamka je jedna z možností, ne záchrana před samotou,“ dodává psycholožka.

Seznámení možné?

Najít nového partnera je pro ženu, která žije s dětmi sama, těžší. „Jednak nemá tolik času na randění, za druhé je opatrnější, takže může na muže působit dojmem, že nemá zájem,“ říká Milena. A milenec? „To moji situaci neřeší, zvlášť pokud by byl ženatý.“ S potenciálním partnerem by se chtěla napřed postupně sbližovat sama a synovi ho představit, až by si byla vztahem jistá. „Zatím jsem udělala dva pokusy, oba skončily asi po třech měsících. Jsem ráda, že Kuba o ničem nevěděl.“

Partnerů pro povrchní sexuální vztah je přehršel, soudí Jitka - ale taky nemá zájem. „Když máte postižené dítě, díváte se na vše jinak. Mám strach se s někým seznámit, nevěřím, že existují muži, kteří by se chtěli dobrovolně starat o cizí postižené dítě. Samozřejmě že bych ráda potkala pana „božského“ - ale existuje?“ dodává.

Nicméně sex k biologickým potřebám člověka prostě patří. Psycholožka Douchová upozorňuje, že v jednodušší situaci jsou ženy, které nemají vnitřní zábrany vůči autoerotice. Svobodná matka Hana přiznává, že čas od času naváže krátkodobý milenecký vztah, ale stálého partnera nechce. „Asi jsem negativně poznamenaná vztahem svých rodičů. Jsem ráda nezávislá, samostatná, nepotřebuju muže jako smysl života,“ tvrdí. „A že moje Hanička nepozná, jak vypadá rozdělení rolí v úplné rodině? Já jsem úplnou rodinu zažila - a výsledek vidíte,“ dodává se smíchem.

Přísná i za otce?

Milena: Někdy jsem mnohem přísnější než mé známé, které mají fungující vztah. A štve mě to. Moc ráda bych byla hlavně „mazlící“ maminkou, ale bohužel musím být i tou, která trestá a zakazuje. Jenže když jsme na Kubu byli dva, tatínek nevychovával vůbec. Dnes už přeci jen asi trochu vychovává, když je s ním sám, protože mu nic jiného nezbývá.

Jitka: Jeden lékař mi řekl, že mám v sobě moc mužské energie - já na to, že to je samozřejmé, pokud je žena sama na dvě děti, tak musí v sobě posílit i tu mužskou stránku. Můj vztah s dětmi je o kamarádství a nastavení míry tolerance vůči sobě navzájem - hodně si se starším synem povídáme, je úžasný, pomáhá mi s Ondrou. Samozřejmě že v době, kdy odešel partner, jsem musela občas použít tvrdší výchovné metody ve formě rozkazů. Ríšovi bylo 13 let a šel do puberty, ale naštěstí jsme ji přežili bez excesů.

Autorka je šéfredaktorkou časopisu Psychologie dnes.

Názory k článku (94 názorů)
Jak kdy snailik 7.9.2010 13:14
*Re: Jak kdy patera 12.2.2017 12:23
je to dost těžké Adina,kluk 08 7.9.2010 13:55
*Re: je to dost těžké Jája 7.9.2010 14:38
*Re: je to dost těžké Přemek 2 dcery 13.9.2010 11:33
**Re: je to dost těžké radka 13.9.2010 22:23
***Re: je to dost těžké Přemek 2 dcery 14.9.2010 7:6
**Re: je to dost těžké SamotaMeDesi 21.1.2012 14:9
sama na život i děti ervik 7.9.2010 15:7
*Re: sama na život i děti snailik 7.9.2010 15:18
střídavá péče Honza, tři děti 7.9.2010 19:33
*Re: střídavá péče Jíťa 7.9.2010 20:29
**Re: střídavá péče helenice 7.9.2010 20:32
***Re: střídavá péče Dalila 7.9.2010 20:53
****Re: střídavá péče madlenka07 7.9.2010 20:57
****Re: střídavá péče Ivusa-liska 15.9.2010 15:39
***Re: střídavá péče Jíťa 7.9.2010 22:25
****Re: střídavá péče helenice 7.9.2010 23:13
*****Re: střídavá péče Anna 8.9.2010 8:30
******Re: střídavá péče helenice 8.9.2010 9:0
*******Re: střídavá péče Jíťa 8.9.2010 9:28
********Re: střídavá péče helenice 8.9.2010 9:48
*********Re: střídavá péče Jíťa 8.9.2010 10:33
**********Re: střídavá péče helenice 8.9.2010 10:36
**********Re: střídavá péče Ronja 11.9.2010 5:3
***********Re: střídavá péče Natascha 11.9.2010 8:49
********Re: střídavá péče Lubar 13.9.2010 0:5
*******Re: střídavá péče Anna 8.9.2010 10:0
********Re: střídavá péče helenice 8.9.2010 10:11
*********Re: střídavá péče Anna 8.9.2010 10:16
**********Re: střídavá péče helenice 8.9.2010 10:28
***********Re: střídavá péče lonkue 8.9.2010 12:1
************Re: střídavá péč... helenice 8.9.2010 12:16
*************Re: střídavá p... Jíťa 8.9.2010 12:47
**************Re: střídavá... helenice 8.9.2010 13:20
*********Re: střídavá péče Anna 8.9.2010 10:18
*********Re: střídavá péče linh 2.3.2011 0:15
********Re: střídavá péče Jaděnka 5.11.2011 22:16
****Re: střídavá péče madlenka07 8.9.2010 10:29
*****Re: střídavá péče Jíťa 8.9.2010 11:5
******Re: střídavá péče madlenka07 8.9.2010 11:16
****Re: střídavá péče *Šárka* 8.9.2010 10:35
*****Re: střídavá péče Jíťa 8.9.2010 11:3
******Re: střídavá péče *Šárka* 8.9.2010 11:7
*******Re: střídavá péče madlenka07 8.9.2010 11:18
********Re: střídavá péče *Šárka* 8.9.2010 11:40
****Re: střídavá péče 16.5Salám&Lajka14 8.9.2010 12:42
****Re: střídavá péče Lenka.. 12.9.2010 10:48
*****Re: střídavá péče Honza, tři děti 12.9.2010 12:12
******Re: střídavá péče Lenka.. 19.9.2010 12:3
****Re: střídavá péče Margot+1 12.9.2010 14:31
***Re: střídavá péče Jíťa 7.9.2010 22:33
****Re: střídavá péče helenice 7.9.2010 23:8
***Re: střídavá péče Lionka 8.9.2010 8:24
****Re: střídavá péče helenice 8.9.2010 8:49
****Re: střídavá péče Honza, tři děti 8.9.2010 13:33
*****Re: střídavá péče Jaděnka 5.11.2011 22:38
***Re: střídavá péče bajoska 8.9.2010 9:49
****Re: střídavá péče helenice 8.9.2010 9:58
*****Re: střídavá péče Jíťa 8.9.2010 11:10
****Re: střídavá péče Anna 8.9.2010 10:4
***Re: střídavá péče Ronja 11.9.2010 4:54
**Re: střídavá péče radka 13.9.2010 22:31
*Re: střídavá péče Margot+1 12.9.2010 14:24
Něco mi tu chybí Petr 7.9.2010 19:59
*Re: Něco mi tu chybí helenice 7.9.2010 20:30
**Je to tak Petr 7.9.2010 20:40
***Re: Je to tak helenice 7.9.2010 21:14
***Re: Je to tak arsiela, 8.9.2010 8:16
***stojí za to o vztah bojovat, třeba... Bosorka2 9.9.2010 10:0
****Re: stojí za to o vztah bojovat,... raduna 9.9.2010 10:53
****Re: stojí za to o vztah bojovat,... Jožo 13.9.2010 18:1
**Jsou i jiné ženy Kačislava 8.9.2010 17:14
***Re: Jsou i jiné ženy helenice 8.9.2010 18:58
*Re: Něco mi tu chybí Hanka 7.9.2010 20:43
**Re: Něco mi tu chybí Petr 7.9.2010 20:47
**Re: Něco mi tu chybí Jožo 13.9.2010 18:7
*Re: Něco mi tu chybí SIMKA 8.9.2010 16:53
Článek se mi nějak nelíbí Anna 7.9.2010 20:59
*Re: Článek se mi nějak nelíbí Jožo 13.9.2010 18:9
*Re: Článek se mi nějak nelíbí Jožo 13.9.2010 18:10
Jsem také samoživitelka:) madlenka07 7.9.2010 21:9
Hlavne spokojní rodičia .Žaba 8.9.2010 20:39
*Re: Hlavne spokojní rodičia helenice 8.9.2010 22:14
*Re: Hlavne spokojní rodičia Samika 8.9.2010 22:16
**Re: Hlavne spokojní rodičia helenice 8.9.2010 22:25
**Re: Hlavne spokojní rodičia Natascha 9.9.2010 19:29
sama na děti a život iveta  9.9.2010 12:47
Článek je výstižný.. ebonella 10.9.2010 14:0
sen se stane skutečností p.svetla 11.9.2010 22:39
*Re: sen se stane skutečností Myss 12.9.2010 9:5
sen se stane skutečností p.svetla 11.9.2010 22:41
Přátelství je nadevše Uzo 2.7.2019 11:21
Jsem zde, abych řekl světu dobrých děl V... Lakeisha 16.7.2019 11:11
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.