tisk-hlavicka

Těžký život v tlustém těle

13.3.2009 Kateřina Cajthamlová Psychologie Dnes 173 názorů

Největší bolestí lidí nejen obézních, ale často i těch, kteří trpí nadváhou, je fakt, že jejich problém je viditelný, mění jejich fyzické schéma a dělá z nich terče pozornosti okolí.

Ani společnost, ani média a často ani sami zdravotníci nezkoumají odpovědně všechny aspekty toho, že se obezita posunuje do stále mladších věkových kategorií, a nehledají se jiné důvody než přejídání. Přitom výrazné změny pohybových aktivit mladé generace, změny na potravinářském trhu s propagací pochutin místo nabídky dostatečně kvalitních, živinově bohatých a správně značených potravin, zvýšení míry stresu v celém civilizovaném světě, malá motivace a nedostatečný časový prostor ke zdravému životnímu stylu zůstávají v pozadí.

Jen slaboši bez vůle?

Málokdo si uvědomuje, že ač se snažíme integrovat děti i dospělé s řadou fyzických omezení (zrakově postižení, vozíčkáři, neslyšící, kardiaci, epileptici) i ty, kteří mají nevyrovnaný vývoj psychických schopností (hyperaktivní děti, dyslektici, dysgrafici), z neznámého důvodu to neplatí pro osoby postižené nadváhou a obezitou. Ty stále většina považuje za lidi bez vůle, kteří si za svůj problém mohou sami. Ve světle výzkumů fyziologů, nutrigenomiků i genetiků je to ale stejný nesmysl jako obviňovat dyslektika, že si málo čte.

Každý, kdo se kdy potýkal s nadváhou, přitom ví, že je proti svému okolí zjevně znevýhodněn - přestože dělá „totéž“, nevede to v porovnání s ostatními ke stejnému výsledku.

Člověk s nadváhou je navíc často pronásledován i v rodině, dostává se mu málo ocenění za výsledky či snahu v jiných oblastech a pozornost přitahuje jen a jen jeho postava a její změny. Vynořuje se stres, poruchy spánku, pocit izolace, nepochopení, úzkost z odvržení přáteli, rodiči či partnery, pocity viny a zoufalství. Velký a často synchronizovaný tlak všech prostředí, ve kterých se takto postižený pohybuje, navíc obéznímu neposkytuje žádnou možnost na své znevýhodnění někde zapomenout, takže se začínají vynořovat pocity závisti a žárlivosti vůči obezitou nepostiženým, následované logickým vyhýbáním se kontaktům s dřívějšími blízkými, pocity studu a poklesem sebevědomí. Kdybych psala o člověku s brýlemi, na kterého by celé okolí neustále poukazovalo, že si samovolně zkazil zrak a má se stydět, došla by každému absurdita tohoto jednání, zatímco u obézních, kteří ztloustli po úrazu, po operaci, po těhotenství nebo po jiné hormonální změně, se často stereotypně poukazuje na (neověřený) dohad, že se dotyčný přejídá a může si za vše sám.

Sportuješ? Tak zhubni!

Za člověka s nadváhou je někdy považován mylně i ten, který je svým poměrem aktivní hmoty (kostra, svalstvo, velikost orgánů) a tukové tkáně ještě v normě. Přesto je již označen za „tlustého, který se přejídá a musí zhubnout“.

Chci v této souvislosti upozornit na výrazné psychické utrpení adeptek různých sportů (házená, tenis, aerobik), které se s příchodem menstruace a puberty začínají zcela fyziologicky zaoblovat a přibírat tukovou tkáň v prsou a na bocích, ale protože v době, kdy například rostou vlivem vrcholové sportovní aktivity pomaleji než jejich vrstevnice, dělá z nich jejich vyšší BMI (poměr tělesné hmotnosti vůči kvadrantu výšky) terč posměchu jejich trenérů a někdy i pediatrů. Sportující dívka, která má v porovnání se stejně starou, sportem zcela nedotčenou, a tudíž často vysloveně nezdravě hubenou a vytáhlou vrstevnicí BMI logicky o několik bodů vyšší (vlivem většího podílu kostry a svalstva), je nucena „začít držet dietu“, což pro většinu těchto dívek znamená přestat pravidelně jíst a „hlídat si váhu“. V období puberty, kdy je mladý člověk velmi zranitelný k necitlivým poznámkám okolí se tak u těchto dívek mohou vyvinout i závažné poruchy příjmu potravy provázené depresí, pocity viny, zoufalstvím a výraznou sebenenávistí, což někdy vede k předčasnému ukončení sportovní kariéry a roztočení kolotoče selhávání v drastických dietách.

Hormonální kolotoč

Dalším faktorem spojeným s psychologickými dopady obezity je prokázaná souvislost mezi množstvím tukové tkáně a mezi jejím vlivem na vylučování působků, které tuto tkáň chrání před odbouráním. Nejvíce diskutovanými působky jsou v poslední době nejen látky, které mění citlivost tkání na inzulín, ale i hormon adipsin, který sama tuková tkáň vylučuje a který působí zvýšení chuti na sladkou a tučnou stravu. A to zejména u těch, kteří omezují množství kalorií ve stravě pod hodnoty svého bazálního energetického výdeje (známé diety s 5000 kJ energie bez úpravy složení stravy).

Zmenšená citlivost tkání na inzulín se přitom týká i citlivosti centrálního nervového systému - tedy míchy a mozku, které se „živí“ převážně glukózou. Případná hladem navozená hypoglykémie (snížená hladina cukru v krvi) se tak může projevit výraznou poruchou koncentrace, stavy obluzenosti a pocity imperativní chuti na sladké. Chuť na sladké je přitom paradoxně falešně udržována konzumací výrobků ochucených umělými sladidly, hlad buněk po glukóze tedy neřeší a obézního nutí ke konzumaci dvojí stravy - té „light“ a navíc pak i té „opravdu sladké“. Takto rozvinutá obezita tedy sice umožňuje obéznímu pod dohledem uštěpačných pohledů okolí celodenní hladovění (za pomoci stimulantů, jako je káva nebo colové nápoje), ale večer ho „prožene lednicí“, kde obézní v chvatu a s pocity viny výběrově likviduje čokoládu, uzeniny nebo tučné pochutiny, místo aby pravidelně přes celý den po malých dávkách jedl vyváženou, živinově bohatou, zdravou stravu. Obézní totiž, ať je to hubeným jakkoli divné, potřebuje víc energie než štíhlí. Prostě proto, že štíhlá aktivní hmota ukrytá v obézním těle je zatížená „batohem“ někdy i 30 a více kilogramů tuku, a tudíž potřebuje dostatek energie na to, aby tento náklad navíc unesla. Plíce i srdce pracují u lidí se zvýšenou hmotností víc, sílí i kostra a zvětšují se i tělesné orgány (například játra a lymfatický systém), takže obézní se při snížení množství živin pod hranici svého bazálního energetického výdeje vyčerpá daleko dříve než hubený a bludný kruh fyzického i psychického stresu se uzavírá.

Celoživotní boj

Obezitu je nutné vnímat jako komplex genetických a psychologických faktorů, které sám obézní často nemá pod kontrolou, a mnohdy si jejich závažnost a svou celoživotní citlivost vůči nim neuvědomuje. Stejně jako lidé trpící jinými odchylkami stavby a funkce těla je obézní pacient chronicky nemocný. Potřebuje ve svém okolí často doživotní oporu stejně, jako ji má diabetik, který si musí píchat inzulín, jako abstinující alkoholik nebo člověk na vozíku.

Nároky na člověka, který se jednou s nadváhou či obezitou vypořádal a poctivě se snaží udržet si optimální nebo optimu blízkou postavu, by měly být přiměřené. Mělo by se mu dostávat dostatečné ocenění v jeho neutuchající snaze zdravě se stravovat a pravidelně se pohybovat a radovat z úspěchů. Měl by být vnímán i v jiných kontextech své osobnosti, než je pouhé fyzické schéma. Tolerance společnosti k jiným, stejně geneticky založeným jevům je totiž měřítkem její kultury. Proč by zrovna obézní měli živořit jako pronásledovaná a mnohdy až šikanovaná skupina a proč by se měřítkem jejich lidství měly stát pouhé „kilogramy navíc“?

Fyzické důsledky obezity zasahují v první řadě pohybový a kardiovaskulární systém. I laici již vědí, že obezita vede k poruchám látkové přeměny, souvisí s vyšší hladinou tuků a cukrů v krvi a působí hormonální změny (známá je souvislost s poruchami plodnosti, se změnami činnosti štítné žlázy, hypofýzy a dalších endokrinních žláz). To, že obezita může být udržována a zhoršována vlivy psychickými a je sama obrovským stresem pro svého nositele, zůstává v pozadí zájmu veřejnosti a bohužel často i té odborné.

Nadváha i obezita by neměly být posuzovány jen v kontextu fyzickém, stejně jako nejsou takto posuzovány chronické infekce a s nimi související únavový syndrom, nádorová onemocnění spojená se stavy úzkosti a deprese nebo poúrazové stavy. Ve všech těchto případech totiž může jít o totéž - o nemoc, která svému nositeli kromě řady fyzických omezení působí i řadu psychických traumat. A postižený by neměl být se svým trápením ponechán v izolaci. Tradiční slova lékařů: „nejdřív zhubněte“ (bez trpělivého zjištění podkladu onemocnění a nabídky pomoci při řešení) mohou být totiž často důvodem k tomu, že obézní prostě už k lékaři nejde, protože ještě neshodil nadbytečná kila a „pan doktor by mu vynadal“.

Strava způsobující závislost

Děti jsou přetížené školní výukou a množstvím kroužků zaměřených ne na celkový harmonický vývoj, ale na budování specifických „konkurenceschopných“ znalostí. O výletech s rodiči nebo o prostém lítání venku, které je ostatně mnoha dospělými považováno za nebezpečné, se dětem ve městech i na vesnicích dnes už ani nezdá. Od stále útlejšího věku je přetížení rodiče vedou ke sledování televize, která jim v přestávkách mezi filmy nabízí reklamy na spousty přeslazených, přesolených a nezdravých pochutin vydávaných za potravu vhodnou pro děti. Ve školách mají již prvňáci volně přístupné nápojové automaty a ve školním bufetu si mohou bez dohledu pedagogů nakoupit sladkosti. Připadá mi to stejně absurdní, jako kdyby byl ve škole automat na cigarety a vedle školní jídelny výčep s lihovinami. Návyk na nezdravou stravu vytváří totiž podobný typ psychofyzické závislosti jako kouření nebo konzumace alkoholu.

Autorka je lékařka internistka. Zabývá se též systemickou psychoterapií a nutričním poradenstvím, je odbornou poradkyní a moderátorkou televizního seriálu Jste to, co jíte.

Názory k článku (173 názorů)
Skvělé Anezka73 13.3.2009 9:20
*Re: Skvělé Rapiti 13.3.2009 9:34
*genetika - víte o tom??? Insula 16.3.2009 22:22
**Re: genetika - víte o tom??? Vaal 16.3.2009 22:36
***Re: genetika - víte o tom??? Lassie66 17.3.2009 8:23
ano, ale Sima + 2 13.3.2009 9:51
*Re: ano, ale maja 13.3.2009 13:22
**Re: ano, ale Sima + 2 13.3.2009 14:2
***Re: ano, ale maja 13.3.2009 15:19
****Re: ano, ale simona 13.3.2009 16:48
*****Zase jedna chytrá :-( Cita 13.3.2009 18:43
******Salíku,"fat but fit&quo... Katla 13.3.2009 19:51
*******Re: Salíku,"fat but f... Petrajda 13.3.2009 20:28
*******Re: Salíku,"fat but f... Cita 13.3.2009 20:34
******Re: Zase jedna chytrá :-( simona 13.3.2009 22:55
*******Re: Zase jedna chytrá :-( Vaal 13.3.2009 23:20
********Re: Zase jedna chytrá :-... simona 13.3.2009 23:26
******Re: Zase jedna chytrá :-( simona 13.3.2009 23:21
*******Re: Zase jedna chytrá :-( Cita 14.3.2009 10:30
********Re: Zase jedna chytrá :-... simona 14.3.2009 13:55
*****Re: ano, ale Petrajda 13.3.2009 20:27
****Re: ano, ale Sima + 2 15.3.2009 9:26
*Re: ano, ale 10.5Libik12 13.3.2009 16:53
**Re: ano, ale Cita 14.3.2009 10:35
*Re: ano, ale Kačka,2 děti 14.3.2009 10:29
*Re: ano, ale Jaňuša, 3 malé děti 14.3.2009 14:54
**Re: ano, ale markéta 16.3.2009 12:30
*Re: ano, ale kairos 14.3.2009 16:9
**Děti dnes nechodí vůbec ven Vaal 14.3.2009 16:25
***Re: Děti dnes nechodí vůbec ven Beebie+Honzík 09/07+Luci 06/10 14.3.2009 16:46
****Re: Děti dnes nechodí vůbec ven maja 15.3.2009 8:51
***Re: Děti dnes nechodí vůbec ven Efka 15.3.2009 17:42
****Re: Děti dnes nechodí vůbec ven Vaal 15.3.2009 18:25
****Re: Děti dnes nechodí vůbec ven Vaal 15.3.2009 18:40
*****Re: Děti dnes nechodí vůbec ve... ALianan 15.3.2009 20:2
******Re: Děti dnes nechodí vůbec ... Vaal 15.3.2009 21:27
*****Re: Děti dnes nechodí vůbec ve... Efka 15.3.2009 21:21
******Re: Děti dnes nechodí vůbec ... Efka 15.3.2009 21:21
******Re: Děti dnes nechodí vůbec ... Vaal 15.3.2009 21:36
*******Re: Děti dnes nechodí vůbe... Lassie66 15.3.2009 21:40
********Re: Děti dnes nechodí vů... Vaal 15.3.2009 21:51
*********Re: Děti dnes nechodí ... simona 16.3.2009 22:17
*****Re: Děti dnes nechodí vůbec ve... Efka 15.3.2009 21:55
******Re: Děti dnes nechodí vůbec ... Vaal 16.3.2009 11:30
*******Re: Děti dnes nechodí vůbe... Efka 16.3.2009 20:55
*******Re: Děti dnes nechodí vůbe... Efka 16.3.2009 20:56
***Re: Děti dnes nechodí vůbec ven Klára + batole 16.3.2009 11:35
****Re: Děti dnes nechodí vůbec ven ...neviditelná... 16.3.2009 11:49
***Re: Děti dnes nechodí vůbec ven simona 16.3.2009 22:11
***Re: Děti dnes nechodí vůbec ven simona 16.3.2009 22:15
*Re: ano, ale kairos 14.3.2009 16:14
**Re: ano, ale Cita 14.3.2009 18:21
***Re: ano, ale sally 15.3.2009 16:54
Jsem tlustá. No a co? Jíťa 13.3.2009 10:11
*Re: Jsem tlustá. No a co? caira (Vojta1/03,Mates11/04) 13.3.2009 10:45
**Re: Jsem tlustá. No a co? Anca-Filipek4.12.2006 13.3.2009 10:52
*Re: Jsem tlustá. No a co? petra 13.3.2009 11:11
**Re: Jsem tlustá. No a co? Busy 15.3.2009 9:5
**Re: Jsem tlustá. No a co? Efka 15.3.2009 21:28
**Re: Jsem tlustá. No a co? Jessica 10.12.2011 15:56
*Re: Jsem tlustá. No a co? Lassie66 13.3.2009 11:19
**Re: Jsem tlustá. No a co? Verča (2děti) 13.3.2009 13:44
***Re: Jsem tlustá. No a co? Lassie66 13.3.2009 14:34
****Re: Jsem tlustá. No a co? Verča (2děti) 13.3.2009 14:52
*****Re: Jsem tlustá. No a co? Lassie66 13.3.2009 15:13
******Re: Jsem tlustá. No a co? Cita 13.3.2009 18:52
**Re: Jsem tlustá. No a co? Nika 13.3.2009 14:24
***Re: Jsem tlustá. No a co? maja 13.3.2009 15:26
***Re: Jsem tlustá. No a co? maja 13.3.2009 15:27
***Re: Jsem tlustá. No a co? Jíťa 13.3.2009 20:30
***Re: Jsem tlustá. No a co? Lenka, dcera Markétka,syn Míša 14.3.2009 23:23
*Re: Jsem tlustá. No a co? Lizzie 13.3.2009 11:23
**Re: Jsem tlustá. No a co? Marta 13.3.2009 11:37
***Re: Jsem tlustá. No a co? Lizzie 13.3.2009 11:40
**Re: Jsem tlustá. No a co? Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 13.3.2009 11:42
*Re: Jsem tlustá. No a co? simona 13.3.2009 11:39
**Re: Jsem tlustá. No a co? simona 13.3.2009 11:45
***Re: Jsem tlustá. No a co? Petrajda 13.3.2009 20:55
****Re: Jsem tlustá. No a co? simona 13.3.2009 23:2
*****Re: Jsem tlustá. No a co? maja 14.3.2009 15:50
******Re: Jsem tlustá. No a co? Hanka 75 14.3.2009 20:4
*******Re: Jsem tlustá. No a co? Hanka 75 14.3.2009 20:6
********Jsem tlustá. No a co? já a 2letá holka 23.3.2009 0:10
********Jsem tlustá. No a co? já a 2letá holka 23.3.2009 0:10
*********Re: Jsem tlustá. No a ... já a 2letá holka 23.3.2009 0:15
*********Re: Jsem tlustá. No a ... 10.5Libik12 23.3.2009 0:32
**********Jsem tlustá. No a co... já a 2letá holka 23.3.2009 13:51
******Re: Jsem tlustá. No a co? simona 14.3.2009 23:57
*Re: Jsem tlustá. No a co? Busy 14.3.2009 18:57
**Re: Jsem tlustá. No a co? Petra 15.3.2009 3:51
***Re: Jsem tlustá. No a co? Busy 15.3.2009 8:59
****Re: Jsem tlustá. No a co? maja 15.3.2009 9:9
*****Re: Jsem tlustá. No a co? Cita 15.3.2009 9:34
***Zelenina? Jíťa 15.3.2009 10:0
****Re: Zelenina? maja 15.3.2009 10:10
***Re: Jsem tlustá. No a co? Efka 15.3.2009 22:59
**Re: Jsem tlustá. No a co? dulca 17.3.2009 11:12
*Re: Jsem tlustá. No a co? markéta 16.3.2009 12:39
**Re: Jsem tlustá. No a co? Jíťa 16.3.2009 12:48
Mám své kila ráda Katka N. 13.3.2009 12:32
*Re: Mám své kila ráda brzobohatka 13.3.2009 12:59
*Re: Mám své kila ráda bravad 13.3.2009 15:24
*Re: Mám své kila ráda 10.5Libik12 13.3.2009 18:50
opačný problém Gabča, dcera 6/06 13.3.2009 12:46
*Re: opačný problém Lída,3 kluci a holka 13.3.2009 12:54
**Re: opačný problém Betina 13.3.2009 15:5
***Re: opačný problém Lída,3 kluci a holka 13.3.2009 15:9
*Re: opačný problém kosatka2 13.3.2009 13:55
*Re: opačný problém JANKA 13.3.2009 14:48
**No, ty mám nejradši :) Katka,kluci 6 a 10 13.3.2009 15:5
***Re: No, ty mám nejradši :) maja 13.3.2009 15:30
***Re: No, ty mám nejradši :) bravad 13.3.2009 15:31
***Re: No, ty mám nejradši :) ...neviditelná... 15.3.2009 14:27
****Re: No, ty mám nejradši :) ...neviditelná... 15.3.2009 14:27
***Re: No, ty mám nejradši :) JANKA 15.3.2009 15:40
BYLA jsem tlusta! Jana, 40 13.3.2009 15:50
*Re: BYLA jsem tlusta! Rezinka007 13.3.2009 16:51
**Re: BYLA jsem tlusta! Jíťa 13.3.2009 21:45
***Re: BYLA jsem tlusta! Lassie66 15.3.2009 15:58
****Re: BYLA jsem tlusta! ...neviditelná... 15.3.2009 16:11
*****Re: BYLA jsem tlusta! Lassie66 15.3.2009 16:36
****Re: BYLA jsem tlusta! Jíťa 16.3.2009 12:42
*****Re: BYLA jsem tlusta! Lassie66 16.3.2009 13:10
*****Re: BYLA jsem tlusta! Lassie66 16.3.2009 13:11
******Re: BYLA jsem tlusta! Jíťa 16.3.2009 13:40
*******Re: BYLA jsem tlusta! Lassie66 16.3.2009 16:39
*Re: BYLA jsem tlusta! Petra 15.3.2009 4:16
**Re: BYLA jsem tlusta! maja 15.3.2009 9:13
*Re: BYLA jsem tlusta! 10.5Libik12 15.3.2009 15:18
**Re: BYLA jsem tlusta! Jana 15.3.2009 21:31
*Re: BYLA jsem tlusta! ...neviditelná... 15.3.2009 16:13
**Re: BYLA jsem tlusta! Jana 15.3.2009 18:47
***Re: BYLA jsem tlusta! ...neviditelná... 15.3.2009 19:36
Diskriminace Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 13.3.2009 16:19
*Re: Diskriminace Tulka 13.3.2009 16:25
**Re: Diskriminace Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 13.3.2009 17:23
***Re: Diskriminace Tulka 13.3.2009 17:34
***Re: Diskriminace Ivča  13.3.2009 18:6
****Re: Diskriminace Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 13.3.2009 20:5
*BMI mám OK a stejně je mi to prd platn... Kač. ♀ + ♂ 14.3.2009 22:20
**Má někdo problém se silnější horní p... Mates, dcerka 2,5 roku, druhý prcek na cestě 15.3.2009 12:54
**byla jsem na tom stejně Jíťa 15.3.2009 20:50
***Re: byla jsem na tom stejně Kač. ♀ + ♂ 18.3.2009 21:19
****Re: byla jsem na tom stejně Cita 19.3.2009 13:34
Myslím, že s obezitou je špatné se smíři... vlad. 13.3.2009 19:20
*Re: Myslím, že s obezitou je špatné se... Petra 15.3.2009 4:32
**Re: Myslím, že s obezitou je špatné ... maja 15.3.2009 9:20
***Re: Myslím, že s obezitou je špatn... Lída,3 kluci a holka 15.3.2009 10:55
Veřejná zařízení pro děti - zvyklosti Petrajda 13.3.2009 21:28
*Re: Veřejná zařízení pro děti - zvyklo... maja 14.3.2009 16:2
Jíťo,já bych teda tlustá být nechtěla Myss 14.3.2009 23:35
*Re: Jíťo,já bych teda tlustá být necht... 10.5Libik12 15.3.2009 15:10
**Re: Jíťo,já bych teda tlustá být nec... JANKA 15.3.2009 16:57
*Re: Jíťo,já bych teda tlustá být necht... Jíťa 15.3.2009 17:36
**Re: Jíťo,já bych teda tlustá být nec... Myss 21.3.2009 18:2
těžký život? bamberlok+tadík 15.3.2009 17:6
S manzelem jsme vahove idelani par Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 15.3.2009 23:47
*Re: S manzelem jsme vahove idelani par 10.5Libik12 16.3.2009 0:45
obezita ...neviditelná... 16.3.2009 8:18
*Re: obezita ...neviditelná... 16.3.2009 8:28
Omyly ve výživě..tuky, cukry a vláknina Vaal 16.3.2009 11:21
*Re: Omyly ve výživě..tuky, cukry a vlá... ...neviditelná... 16.3.2009 11:46
*Re: Omyly ve výživě..tuky, cukry a vlá... Efka 16.3.2009 21:41
**Re: Omyly ve výživě..tuky, cukry a v... Efka 16.3.2009 21:59
**Re: Omyly ve výživě..tuky, cukry a v... Efka 16.3.2009 21:59
**Re: Omyly ve výživě..tuky, cukry a v... Efka 16.3.2009 21:59
**Re: Omyly ve výživě..tuky, cukry a v... Efka 16.3.2009 21:59
Těžký život v tlustém těle lenka 2 děti 16.3.2009 12:24
*Re: Těžký život v tlustém těle ...neviditelná... 16.3.2009 15:4
**Re: Těžký život v tlustém těle ...neviditelná... 16.3.2009 15:19
**Re: Těžký život v tlustém těle lenka 2 děti 16.3.2009 15:33
**Re: Těžký život v tlustém těle lenka 2 děti 16.3.2009 15:35
*Re: Těžký život v tlustém těle lenka 2 děti 16.3.2009 15:37
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.