tisk-hlavicka

Jak hubnout s rozumem

4.5.1999 Iva Málková, klinická psycholožka 27 názorů

Česko patří mezi země s největším výskytem obezity. Jaké jsou nejčastější způsoby hubnutí a jaké mají klady a zápory?

V dnešní době u nás převládá laický způsob redukce nadváhy. Zbavit se lehce a bez práce nadbytečných kilogramů je přáním mnoha lidí a obézní investují mnoho peněz do nesmyslných nabídek na bezpracné zhubnutí. Důsledkem je na jedné straně jojosyndrom, kdy po přísných dietách váha paradoxně stoupá, na druhé straně zvyšující se výskyt poruch příjmu potravy, zejména po způsobech redukce nadváhy doporučujících radikální omezení energetického příjmu až hladovky.

Léčbu obezity bez lékařského dohledu lze v současné době rozdělit zhruba do následujících proudů: léčba pomocí diet, léčba pomocí přístrojů, léčba pomocí zázraků či zázračných metod nepodložených teoretickou základnou, pomocí bestsellerů a léčba hladovkou.

Léčba dietou

Tzv. monotematické diety jsou založené na tom, že doporučují pouze jeden druh potraviny (např. dieta vajíčková) nebo vylučují jeden druh živin, např. dieta bodová, při které nejsou povoleny sacharidy. Lidé především v důsledku omezeného výběru potravin sníží energetický příjem, dojde k odvodnění, takže váha ukáže úbytek. Po přechodu na normální stravu dochází k opětovnému zvýšení hmotnosti na výchozí hodnotu. Takovéto diety škodí nejen duši, protože si musíte odpírat určité potraviny, a jak známo, co si odpíráte, na to máte zrovna chuť, ale zároveň škodí i tělu, protože mu nedodají základní živiny, vitamíny a minerály.

Dalším druhem diet jsou diety založené na kombinaci základních živin či potravin. Doporučování disociované neboli oddělené stravy je známo již mnoho let a v současnosti dochází k renesanci tohoto přístupu zejména pod vlivem Lenky Kořínkové. Pokud lidé po oddělené stravě hubnou, je to proto, že sníží energetický příjem, a ne proto, že jedí odděleně maso a knedlík. Odpadá také automatické zobání mezi jídly, protože si přinejmenším musí uvědomit, zda si daný druh potravy vzhledem k předchozí konzumaci určitého druhu potravy mohou dovolit. Lidé potřebují při hubnutí nějaké vodítko. Pokud jim přemýšlení o kombinování potravin nevadí a neobtěžuje je, nechť takto hubnou. Pokud se však neustále trápí tím, co s čím mohou a nemohou kombinovat, odčerpává jim to životní energii úplně zbytečně.Rozšířené jsou také nízkoenergetické bílkovinné diety (NBD), které dokáží při malém energetickém příjmu, většinou 2000 kJ za den, dodat tělu všechny důležité látky, což se při normálním příjmu potravy s takto nízkou energetickou hodnotou nepodaří. Při vhodné indikaci a psychoterapeutickém vedení by byly vydatným pomocníkem při redukci nadváhy. V naší zemi jsou však tyto diety šířeny především laiky, kteří je nabízejí lidem s mírným stupněm obezity, nadváhou, často i lidem s váhou v normě bez jakéhokoliv odborného vedení. U dospívajících dívek zvyšují tyto diety riziko vzniku poruch příjmu potravy, u ostatních vedou často k jojosyndromu, neboť laicky šířené NBD nejsou u nás spojeny s behaviorální intervencí a nevedou ke změně životního stylu.

Po skončení diety by měli být vedeni k zamyšlení nad svým jídelníčkem a pohybovou aktivitou, aby si hmotnostní úbytky udrželi.

Léčba pomocí přístrojů

V současné době se v naší zemi hojně rozšiřují nejrůznější přístroje na hubnutí (myostimulátory, novější Slide styler, nejrůznější vibrační přístroje, tepelné zábaly apod.). Všechny tyto přístroje spojuje podobný druh reklamy typu „Zatímco v klidu sledujete televizi, náš přístroj pilně pracuje za vás, a tak můžete zapomenout na trýznivé diety či namáhavé cvičení a hubnete“. Většinou táž reklama slibuje zhubnutí na těch místech těla, kde je to žádoucí.

Do probírané skupiny pomůcek pro hubnutí patří i různé posilovače břišních a prsních svalů, stehen a podobně. Ve srovnání s výše uvedenými přístroji je pozitivní to, že obézní sám aktivně cvičí. Je pravděpodobné, že týž efekt by mělo cvičení i bez nabízené pomůcky, ale je možné, že kdyby tuto pomůcku hubnoucí neměl, ke cvičení by se nedonutil.

Tyto přístroje mohou při odborném dohledu a při vhodné aplikaci sloužit jako podpůrné metody při hubnutí. Neřeší však základní problematiku obezity – změnu životního stylu. Pokud se obézní spoléhají pouze na tyto přístroje, případný efekt, kterého pomocí přístrojů dosáhnou, se brzy zase ztratí.

Léčba pomocí zázraků

Tento způsob hubnutí v naší zemi donedávna převládal, i když v poslední době zájem o tyto prostředky trochu utichá. Patří sem zázračné pilulky, čaje, kávy, náušnice, zeštíhlovací pásy apod., které způsobí, že můžete údajně jíst, co hrdlo ráčí, nemusíte se hýbat, a kila sama od sebe mizí.

Žádný magický preparát, pomocí něhož by obézní bez práce zhubli, neexistuje. Protože touha obézních po bezpracném zhubnutí je tak mocná, neváhají tito lidé obětovat peníze za výše uvedené nesmysly. Nezodpovědní podnikatelé to vědí, takže bohužel budou vydělávat tímto způsobem i nadále. Nikdy nebude zřejmě dost osvěty, která by přebila tyto inzeráty v tom smyslu, že by nabídla rozumné způsoby zhubnutí.

Léčba pomocí bestsellerů

Všude ve světě jsou k mání stovky knih seriozních či nesmyslných týkajících se hubnutí. Člověk, který se rozhodne stravovat se zdravě a nakoupí si mnoho knih, bývá zmaten, protože jedna často protiřečí druhé. Tyto knihy většinou vedou nějakým způsobem k snížení energetického příjmu (zvýšíme příjem ovoce a zeleniny, snížíme množství přijímané potravy) a hubneme tedy v důsledku tohoto snížení a ne v důsledku teorií, které nás k tomuto snížení přivedly. Lidem však často vyhovuje více, když se mohou řídit podle nějaké teorie, než aby se sami zamyslili nad svým jídelníčkem, který by vedl ke snížení energetického příjmu. Je však důležité, abychom si vybrali takový způsob stravování, který neškodí našemu tělu (to znamená, že mu dodá základní živiny), ani duši (to znamená, že nám vyhovuje celoživotně a není pouze provizorním dočasným řešením).

Hladovky

Hladovky se dříve používaly místo nízkoenergetických bílkovinných diet, kdy obézní byli hospitalizováni pod odbornou kontrolou. Zdánlivou výhodou hladovek je, že lidé při ní nemusí myslet na tvorbu jídelníčku, dochází k značným hmotnostním úbytkům a po vícedenní hladovce mizí pocit hladu. Ukazuje se však, že úbytek hmotnosti je zčásti na úkor bílkovin – svaloviny, vody a soli. Po skončení hladovky se kila vracejí a ztracenou svalovinu nahrazuje tuk. Obézní se touto metodou nenaučí změnit své nevhodné jídelní návyky. Doporučování dlouhodobých půstů, jak se tomu děje dnes v různých knihách, zejména bez lékařského dohledu, nelze tedy vůbec podporovat. Dlouhodobé hladovky bez lékařského dozoru jsou hazardem se zdravím.

Hubněme s rozumem

Po uvedení přehledu způsobů snižování nadváhy je zřejmé, že k trvalým váhovým úbytkům vede jediná cesta – omezení energetického příjmu a zvýšení energetického výdeje. Omezení energetického příjmu může obézní docílit různými cestami od nesmyslných až po rozumné. Může pít měsíc koktejly či ovocné šťávy, jíst převážně ovoce a zeleninu či syrovou stravu, živit se vlákninovými preparáty, žvýkat pšenici či dodržovat jinou jednostrannou nevyváženou dietu. Takto se však nelze chovat celý život. Zákonitě přijde krize, kdy dojde k porušení předsevzetí a následuje období, kdy se vše vymkne z ruky a obézní se přestane úplně kontrolovat a pouze doplňuje tukové zásoby nadměrným přejídáním, aby sebral sílu na další hubnutí od určitého data. Bludný kruh je uzavřen. Váha jde paradoxně nahoru, protože většinou přiberou o něco více než předtím zhubli. Jídlo se stane hlavní náplní života, stane se posedlostí v období, kdy si ho odpírají, a stane se posedlostí, kdy se jím přejídají. Život obézních je pak zúžen na váhu, tvar těla a jídlo. Obézní může zvolit i cestu druhou – rozumnou. Sníží energetický příjem rozumnou úpravou jídelníčku, kdy omezí tuky, jednoduché sacharidy. Pokud zcela chybí vůle k nějaké změně, přidá tzv. kognitivně behaviorální psychoterapii, kdy se pod odborným vedením učí odstraňovat nevhodné stravovací a pohybové návyky a nahrazovat je vhodnějšími.

Názory k článku (23 názorů)
Dieta na změnu metabolismu. Klaudie Stepankova 24.2.2005 1:19
*Re: Dieta na změnu metabolismu. nadia@ 24.2.2005 1:23
**Re: Dieta na změnu metabolismu. sasi 10.5.2005 17:17
***Re: Dieta na změnu metabolismu. Simča, dcery *1988 a 1997 10.5.2005 21:30
neúspěšné hubnutí Dadik 24.4.2006 7:24
dieta PALECEK 27.4.2006 9:25
*Re: dieta veerouseek 17.3.2010 14:0
*Re: dieta ZHopsinka 4.8.2023 16:44
Pravdivý článek Petra 6.4.2009 19:59
Další tip jak zhubnout... Berrusenka 1.6.2009 15:16
*Re: Další tip jak zhubnout... Danyella 1.6.2009 15:28
**Re: Další tip jak zhubnout... Berrusenka 1.6.2009 15:38
***Re: Další tip jak zhubnout... adelaide k. 1.6.2009 15:44
****Re: Další tip jak zhubnout... Berrusenka 1.6.2009 16:58
*Re: Další tip jak zhubnout... olesja 27.7.2009 22:29
**Re: Další tip jak zhubnout... gweniii 15.10.2009 15:29
*Re: Další tip jak zhubnout... jitka 20.1.2011 20:7
Hubněte zdravě až s 50% slevou veerouseek 17.3.2010 14:13
Nové přírodní produkty Xyngular mamiro12 31.1.2011 11:24
Zdravé hubnutí se změnou metabilismu Hanu.linka 7.1.2012 20:5
Pěkný článek Zavadilová Jana 21.9.2016 11:59
Jak jsme zhubli Klea, 2 školní děti 19.6.2018 20:50
*Re: Jak jsme zhubli ZHopsinka 4.8.2023 16:46
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.