tisk-hlavicka

Obézní děti a postoje rodičů

Tělesná hmotnost dětí a reakce rodičů na ni může mít významný vliv na sebehodnocení dívek již ve věku 5 let.

Za posledních 20 let se v USA (a pravděpodobně v různé míře i v jiných zemích) zdvojnásobil počet dětí s nadváhou. Výzkum provedený vědci na Pensylvánské státní univerzitě objasnil faktory, které podstatným způsobem ovlivňují sebepojetí pětiletých dívek.

Výzkumný soubor tvořilo 200 pětiletých dívek s rodiči. Zjišťovány byly tělesná hmotnost dítěte, jeho sebepojetí (pomocí dotazníku), zájem rodičů o váhu dítěte a způsoby, jak rodiče regulují přístup dítěte k jídlu.

Výzkumníci zjistili, že dívky s nadváhou mají ve srovnání s ostatními dívkami nižší sebehodnocení vlastního těla a také nižší sebehodnocení vlastních kognitivních schopností. Zjistili také, že větší restrikce v přístupu k jídlu jsou spojeny s nižším sebehodnocením vlastních tělesných a kognitivních schopností u dívek s nadváhou, avšak nikoli u dívek s hmotností nižší. Zájem otců o váhu dcer byl spojen s horším vnímáním vlastních fyzických schopností dívek, zájem matek byl spojen s negativnějším hodnocením vlastních tělesných i kognitivních schopností dívek.

Autoři shrnují výsledky výzkumu tak, že starosti rodičů o váhu dítěte a restrikce v přístupu k jídlu mohou zapříčinit negativní sebehodnocení dívek.

Studie byla uveřejněna začátkem ledna v časopisu Pediatrics.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.