tisk-hlavicka

Z konference Porod je duše a tělo

21.2.2000

Narušování porodu lékařskými zásahy nemusí matce a dítěti nic usnadnit. Podle odborníků, porovnávajících nemocniční a přirozený porod, tomu může být právě naopak a děti, jejich zrození provázely komplikace způsobené zásahy zvenčí, mohou mít ve svém dalším životě velké problémy. Ve svých přednáškách na listopadové mezinárodní konferenci Porod je duše a tělo, která se konala ve Špindlerově mlýně to svými vystoupeními potvrdili v podstatě všichni přednášející.

K sexuálnímu styku pod lékařským dohledem přirovnává nemocniční porod uprostřed přístrojů americký lékař dánského původu Marsden Wagner, který se již dlouhá léta věnuje problematice přirozeného porodu. "Představte si že lékaři usoudí, že sex je nebezpečný a nakáží, aby probíhal jen v nemocnicích. Při styku tedy bude do místnosti nahlížet řada lidí, kteří tam také budou chodit bez zaklepání. Takže muž bude mít problémy s erekcí a žena se zvlhčením - personál tedy dospěje k závěru, že je tam velmi potřeba a nasadí Viagru a jiné léky, protože jim půjde o to, aby styk byl co nejrychlejší," líčil pobaveně Wagner, podle nějž jsou, pokud jde o průběhu porodu, v Česku možnosti jen velmi omezené. A to ať už jde o odmítnutí předporodní přípravy, volbu polohy či to, aby po porodu novorozence nikdo neodnášel.

Naznačil také, že v Česku lékaři svými zásahy přitom narušují přirozený průběh porodu, která se pak může zadrhnout a lékaři se jej snaží znovu rozhýbat svými přístroji a medicínskými postupy. "Výsledkem je, že ženy se často necítí schopné porodit," konstatoval.

Wagner přiznává, že samozřejmě existuje malý počet žen, které mají opravdu komplikace a lékařskou pomoc potřebují. "Abychom jim pomohli, zničili jsme prožitek všem," uvedl a poukázal tak na fakt, že zejména v západních státech se po druhé světové válce porod masivně přesunul do nemocnic. Zatímco však v západní Evropě už od tohoto trendu dávno ustupuj a kliniky vycházejí matkám vstříc či je možné rodit v samostatných porodních domech nebo dokonce přímo doma, u nás je situace pro matky horší. "Jednat s rodící ženou jako by byla pacientem přitom není správné, nemá žádný důvod dávat ji rutinně klystýr či ji holit. To jen zvyšuje důležitost profesionálů v bílých uniformách," podotkl. Studie přitom ukazuj, že fyziologické porody zvládnou porodní asistentky lépe než lékaři, jejichž místo je u komplikovaných případů.

Velmi kritizovaným místem porodu je uložení ženy do polohy na zádech - přestože se již čtvrt století ví, že je to poloha pro vytlačen dítěte nejméně vhodná, v Česku je stále absolutně nejčastější, ačkoli v ní ženy rodí proti působení gravitace. Zdůvodnění? "Já tam potřebuji vidět," uvedl již před časem v tisku přednosta pražské porodnice u Apolináře profesor Jaroslav Živný.

Obrovský ohlas vzbudila přednáška Michela Odenta, francouzského porodníka, který hovořil o tom, že je důležité porod ničím nenarušovat. Proč? "Porod není zážitek na pár hodin, ale na celý život," tvrdí a poukázal na údaje na výzkumy týkající se porodů publikované v lékařských časopisech. Podle nich lidé zrození po obtížných narušovaných porodech často nemají dostatečnou schopnost milovat, mechanické problémy při porodu mohou zvyšovat pravděpodobnost sebevraždy, podávání utišujících prostředků během porodu ovlivňuje náchylnost k drogám, klešťové porody jsou dávány do souvislosti s autismem a tak dále.

Odent vylíčil porod z hlediska fyziologa. "Aby žena porodila, musí uvolnit určité množství hormonů. Kde se berou, která část těla ovlivňuje jejich produkci a je tudíž při porodu nejaktivnější? Mozek!" odpověděl si. Proto je podle něj zásadní vycházet z toho, jak se při porodu chová mozek - je zapojena jen jeho primitivní část a naopak šedá kůra mozková, sídlo intelektu, je v útlumu. Okolí má respektovat, že žena v podstatě mnoho nevnímá a nenarušovat ji, aby se šedá kůra ničím nestimulovala - to se může stát hovorem, světlem, nevhodnými zásahy či tím, že ji někdo pozoruje. "Je hrozné, když se ženy, která je jakoby na jiné planetě, soustředěná sama na sebe, najednou se jí někdo zeptá, "a jaké máte telefonní číslo?" uvedl příklad. Nevyrušovaná žena má přitom všechny předpoklady porodit dítě hladce, svým vlastním tempem. Odent zároveň ve své přednášce zdůraznil.jak moc důležité je, aby matku a dítě ani hodinu po porodu nikdo nerušil.

Ve Špindlerově Mlýně zazněla i další zajímavá vystoupení. Známá psycholožka Eva Rheinwaldová zdůraznila význam komunikace matky s dítětem ještě v prenatálním období včetně toho, že poradila, jak takové dorozumívání se může probíhat. Německá porodní asistentka Eva-Maria Muller-Markfortová vylíčila své zážitky z porodů, které vedla doma. Dotkla se i dalšího problému, kterým je fakt, že porod nenarušují jen zásahy zvnějšku, ale že jej ho hodně zkomplikovat i vnitřní bloky rodičky, o čemž pak vyprávěla Maďarka Kate Domjanová.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.