tisk-hlavicka

Odříhnutí

26.4.2006 Portál 15 názorů

Děťátko polyká při pití často i trochu vzduchu, ale ne vždycky. To, že mu pomáháte odříhnout, má dva důvody.

Zaprvé se necítí dobře, když ho vzduch tlačí, protože to vede k nepříjemnému pocitu plnosti. Dítě je pak rozmrzelé, pláče, nemůže usnout. A zadruhé vedou někdy vzduchové bubliny v žaludku k falešnému pocitu nasycenosti. Dítě se cítí plné, přestává pít a až později, když vzduch unikne, se jeho zpola prázdný žaludek opět hlásí o jídlo. Pak dostane dítě hlad a chce pít dříve, než se čekalo – a to je matoucí a náročné.

Čím překotněji dítě pije, čím více mu mléko tryská vstříc, tím více přitom pravděpodobně spolyká vzduchu – a naopak. Pokud dítě pilo obzvláště klidně, možná ani nebude nutné, aby si odříhlo.

Podle toho se můžete rozhodnout, zda ho ještě krátce podržíte v pozici, v níž si odříhne, než mu dáte druhý prs. Pokud dítě po několika minutách pití zneklidní, pustí prs a kroutí se, je vždy potřeba si ověřit, zda si nepotřebuje rychle odříhnout.

Po krmení ho každopádně podržte ve vzpřímené poloze, pokud mezitím neusnulo. Máte-li pocit, že pilo dost, můžete ho nechat spát, dokud samo nedá najevo, že si potřebuje odříhnout. Po odříhnutí je možná vhodné dát dítěti znovu prs. Myslete na to zejména po zvláště silném odříhnutí (známka toho, že mohlo jít o falešný pocit nasycenosti), nebo pokud při odříhnutí vyblinkalo poměrně dost mléka. To se nacházelo nad vzduchovou bublinou a bylo vytlačeno spolu s ní – v tomto případě bychom se neměli domnívat, že děťátko už pilo víc než dost.

Jak dítěti pomůžete, aby si odříhlo:

Vzduch stoupá vzhůru, proto děťátko zvedněte do vzpřímené polohy – potom je „nahoře“ tam, kde je ústí žaludku, a vzduch může uniknout. Při klasické poloze pro odříhnutí sedí dítě na vaší paži a dívá se vám přes rameno, nebo sedí dobře opřené na vašem klíně. Můžete ho přitom plochou dlaní opakovaně zlehka poklepávat zdola nahoru přes zádíčka, aby vzduch mohl ze žaludku stoupat rychleji nahoru. Protože při odříhnutí téměř pokaždé vyjde ven také trochu mléka, chraňte před ním své oblečení. Nečekejte na odříhnutí „věčně“: Když se nedostaví během několika minut, můžete na něj zapomenout, pokud se dítě cítí dobře. Bude-li si chtít odříhnout později, projeví se to tím, že zneklidní a zjevně nebude ve své kůži. Pak ho jednoduše na chvilku zvedněte a ono si pravděpodobně bez problému odříhne.

Co dělat, když odříhnutí nechce přijít a vzduch tlačí v bříšku:

U dětí, které pijí hltavě a překotně, trvá pak někdy dost dlouho, než si mohou odříhnout. Jak už jsem se zmínila, vzduch tlačí v žaludku a má v tomto případě nad sebou velmi mnoho mléka; je třeba více času, než vystoupí nahoru. Některé děti si musejí odříhnout vícekrát, než se dostane ven všechen vzduch. Do té doby jsou neklidné a pláčou, i když se nasytily a pít už nechtějí. V takových případech byste měla dítě začít krmit co nejdříve, aby nepilo tak chvatně, a nečekat, dokud nepláče hlady. Také by bylo dobré, kdyby si děťátko mohlo odříhnout už během pití, ale to nejde vždycky. Možná by pomohlo, kdybyste ho při kojení držela o něco vzpřímeněji, aby jeho hlavička ležela výš než zadeček. Pokud vám vypuzovací reflex funguje tak dobře, že hned na začátku začne téct skutečně hodně mléka, takže dítě musí rychle pít a polyká přitom hodně vzduchu, pak byste ho mohla zkusit po prvních doušcích na pár vteřin od prsu vzít. Mějte po ruce ručník, abyste vytékající mléko zachytila, a dítě znovu přiložte, jakmile mléko začne téct o něco pomaleji.

Podle knihy Všechno o kojení, kterou vydal Portál a kterou koupíte zde.

Názory k článku (13 názorů)
chytré knihy také chybují ajka 26.4.2006 12:49
*Re: taky se mi ten článek nezdá libuš, syn 06/05 3.5.2006 20:21
**říhací poloha na bříšku? šárka, syn 7týdnů 4.12.2006 17:28
chytré knihy také chybují ajka 26.4.2006 12:49
*Re: chytré knihy také chybují Jana a Honzík 4 týdny 16.2.2007 12:20
**Re: chytré knihy také chybují bledulínek77 1.3.2007 20:19
**Re: chytré knihy také chybují bledulínek77 1.3.2007 20:20
*Re: Dušení veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 26.4.2006 19:13
**Re: Dušení Katka 26.4.2006 21:41
***Nikdy nerihal Kacka 27.4.2006 21:5
*Re: Dušení Pavlína a Riccardo 11.6.2010 15:27
*Re: Dušení Pavlína a Riccardo 11.6.2010 15:31
nikdy..... Lenka a Liduska-12 mesicu 8.5.2006 18:55
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.