tisk-hlavicka

Dítě dorůstá, saunování se nemění

21.3.2006 MUDr. Antonín Mikolášek 12 názorů

Minule jsem popsal, jak jsme poprvé saunovali jedno z našich děťátek. První v republice však nebylo, začátek saunování s dětmi má takřka legendární přídech.

Když jsem před více než 50 lety začal pracovat v lázních Karlova Studánka, seznámil jsem se tam s neobvyklou lázeňskou procedurou - horkovzdušnou lázní v sauně. Nebudu vás zdržovat vyprávěním, že a jak jsem do té sauny vůbec vlezl, ale jak to bývá, nadchl jsem se. Saunoval jsem proto velmi často a nemohlo mi uniknout, že se v sauně objevuje o letních prázdninách malý synek se svým otcem, který nedbal na údiv lázeňského obecenstva. Vyprávěl mi, že jednak on sám do této sauny dojíždí na kole každý týden a za každého počasí až z Prostějova (domů ale vlakem!), jednak dovolenou tráví v Karlově Studánce a svého syna saunuje. Stal jsem se přímým svědkem zaujetí tohoto zmíněného otce pro saunování. Skutečnost, že jeho "ubohé dítě vždy přežilo tak hrůzostrašnou proceduru" (jak se na saunování dívala tehdejší veřejnost) a zaujala mě informace pana inženýra o zlepšení zdravotního stavu (myslel tím ústup opakovaných viróz horních dýchacích cest) jeho dítěte. Nazval bych ho prvním dětským saunistou v Česku. Podle jeho vzoru jsem začal své děti i děti některých zaměstnanců lázní také saunovat. K mému překvapení - i všech ostatních rodičů - se i u nich potvrdila uvedená zkušenost o příznivém účinku saunové lázně u těchto onemocnění "z prochlazení" v chladných ročních sezónách.

Stalo se, že jsem přešel do Bruntálu a obvyklý altruismus, typický pro saunofily, mě donutil, dopřát blaho saunové lázně ostatním. Organizoval jsem zájezdy do horské sauny v Malé Morávce-Karlově. Náhodné štěstí dopřálo bruntálským saunofilům, že mezi nimi byl i ředitel technických služeb. Vliv saunové lázně byl zřejmě i u něho jednoznačný. Na podzim shromáždil perzonál, práskl rukou do stolu a nařídil: Do Tří králů tu bude sauna. A byla. (Perzonál také jezdil do sauny).

A co čert nechtěl, ale asi chtěli andělé sauny, za ohradou ochlazovny bruntálské sauny byla cesta, za ní park a v parku mateřská škola. Bratru měřeno - 5 minut procházky přes tu cestu. Náhodné štěstí dětí této školky bylo, že měly učitelky, které v těch zájezdech do sauny v horách také byly. A jednoho dne přišla paní ředitelka za námi a jestli by jejich děti nemohly také saunovat. Proč by ne. Školku přece nemohou navštěvovat děti vážně nemocné a jestliže tyto děti běhají, skáčou, hrají si s míčem a nejsou vůbec dušné, koupou se doma v teplé koupeli a nekolabují při tom, proč by nemohly také saunovat. Tak jako děti v Karlově Studánce.

S kolegou Bolkem Prokešem jsme se ujali dozoru při saunování těchto dětí, měřili přístupné biologické hodnoty, sledovali reakce dětí na termogenní stimul a nakonec vypracovali spolu s učitelkami metodiku saunování předškolních dětí. Přesvědčili jsme se, že zdravé děti se mohou saunovat za jakéhokoli počasí a začít kdykoli, saunování jim zaručovalo odolnost vůči klimatu, i když ze sauny odcházely větrem, sněhem a mrazem. Jiná zima v Bruntálu nebývá k dispozici. Publikovali jsme své poznatky a zkušenosti a je docela možné, že to přispělo následnému a překvapujícímu rozšíření saunování dětí předškolního věku ve stovkách jeslí a mateřských škol v celém tehdejším Československu.

Po celý můj dosavadní saunologický život jsem obdivoval ono zaujetí sester v jeslích a učitelek v mateřských školách, s kterým saunovaly s dětmi někdy až za svízelných podmínek. Za ně jsem např. považoval, že při ochlazování dětí se paní učitelka postavila do velkého bazénu a kolegyně jí podávala dítě k ponoření do vody. Trvalo nějakou dobu přesvědčit je, že u skupinového saunování se pěkného houfku dětí nelze napodobovat ochlazování dospělých. Jednak ze zdravotních důvodů, které by mohly ohrozit zdraví doprovázejících žen, jednak proto, že ochlazení lze realizovat jinak. Bezpečněji a pohodlněji pod sprchou, v mělkém přistaveném bazénku a hlavně dechovými cviky na čerstvém vzduchu. Pro saunování dětí bylo tehdy velké pochopení i u dětských lékařů a to pomáhalo při zařazování saunování do programu dětí mateřských škol, ale i některých léčebných ústavů a zotavoven.

Po půlce století jsou k dispozici dostatečné praktické i odborné zkušenosti se saunováním s dětmi. Mateřské školy mají k dispozici vypracovanou přesnou metodiku postupu s dětmi v saunové lázni a díky tomu se právě skupinové saunování s dětmi v českých mateřských školách stalo středem zájmu saunologů na mezinárodních kongresech sauny a bylo napodobeno např. v tehdejším východním Německu. Ale o to nejde.

Jde o to, aby se také rodiče přičinili pochopením a praktickou pomocí k zřízení malé sauny v zařízení pro děti a aby přesvědčovali případné (samozřejmě laskavé) sponzory o potřebném finančním zhodnocení jejich podpory tohoto investičního záměru, ale i provozu sauny, možná přednostně před jinými programy podpory. Dnes není problém získat bez potíží perfektní a nepříliš nákladnou saunovou kabinu od českých firem, kterou lze snadno instalovat do vybraného vhodného prostoru zařízení pro děti.

Autor je nestor saunování v Česku, saunolog-amateur

Názory k článku (12 názorů)
Jak často? Radka 21.3.2006 10:15
*Re: Jak často? Karinka 21.3.2006 12:42
**Prosím pana autora, Lucie, klouček 03, holčička 07 21.3.2006 14:46
***vlastni zkusenost Pavla( 2deti) 21.3.2006 15:54
****Re: vlastni zkusenost Marie 21.3.2006 17:50
**Re: Jak často? mikolášek 22.3.2006 18:26
*Re: Jak často? Mikolášek 22.3.2006 18:20
Dcerce se taky sauna líbí Bela a smečka 21.3.2006 21:55
od kolika let Karolina, dceran 6 mesicu 22.3.2006 21:24
Tleskám saunování : - ))) monika + 2téměř dospělé děti 23.3.2006 9:24
Jaká je první reakce? Matýsek 26.3.2006 21:36
saunování ve školce Pišta 11.5.2007 10:43
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.