tisk-hlavicka

Jak cestovat s dvojčaty a další rady

20.5.1999

Někdy se cestování s dvojčaty a jejich sourozencem (o trojčatech ani nemluvě) stává přímo horrorem.

CO PŘINESL ŽIVOT (opravdu se stalo)

Život nás občas dostává do nečekaných situací. A nám nezbývá než se s nimi úspěšně vypořádat a vzít si z nich ponaučení do budoucna. Mám 3 kluky ( Honzíka 6 let + Jirku a Vojtu 3,5 roku). Každé všední ráno cestujeme jednu stanici tramvají, abychom dopravili staršího brášku do školky. Bydlíme v centru Prahy, a tak cestování tramvají, metrem či po jezdících schodech je pro nás "hračka". Dnes ráno tomu bylo jinak. Starší bráška vystoupil a já to s dvojčaty již nestihla! Jedno dvojče začalo šíleně brečet a dralo se mezi zavírající se dveře. Byli jsme ve druhém voze úplně vzadu, takže jsem ani nemohla zavolat na řidiče. Strach o dítě venku umocnil fakt, že výstupní ostrůvek mezi kolejema a silnicí je velice úzký. Stačila jsem pouze na Honzíka zavolat, ať nikam nechodí, že se pro něj vrátíme a tvářila jsem se, jako že se neděje nic mimořádného. Přitom mi srdce bušilo až v krku a těch 12 minut, než jsme se vrátili, mi připadalo nekonečných. Honzík stál na refíži a jen se zeptal, kde jsme byli tak dlouho. Já jej chvíli držela v náručí a šeptala mu do ucha, jak jsem moc ráda, že mám takovýho šikovnýho a statečnýho kluka. Bráškové mu pak za odměnu vybrali malé překvapení.

Nechtěla jsem vás nijak vystrašit ani odradit od cestování hromadnou dopravou. Jen dnešní ráno se mi potvrdilo, jak bylo dobré, že jsme si přesně o této situaci s klukama vyprávěli asi před půl rokem, o tom co by měli a neměli dělat. Nikdy by mě nenapadlo, že se to může stát zrovna mně. A tak vám přeji pevné nervy, bystré oči a tolik rukou kolik máte dětí.

PONAUČENÍ: občas dětem vyprávějte "pohádky" ze života - vyplatí se to !!!

Monika Trnková

RADY MAMINEK, ANEB JAK PŘEŽÍT S DVOJČATY

Z předchozího příspěvku vyplývá, že ani po odložení kočárku (o něm jsme se zmiňovali minule) problémy nekončí. Někdy se cestování s dvojčaty a jejich sourozencem (o trojčatech ani nemluvě) stává přímo horrorem. Co tedy poradit? Jak už naznačila paní Trnková, důležité je s dětmi o věcech, které se mohou přihodit mluvit a připravit je na případné nepříjemné situace. Těmi se může kromě cestování stát i ztracení dítěte při nákupu, v davu, atp. Abyste se vyvarovali problému, který potkal naši maminku, doporučujeme jezdit v prvním voze tramvaje. Pokud se již stane, že vám řidič zavře dítě venku (což je ještě lepší varianta - představte si vyděšené dítě, jak vám ujíždí tramvají někam do neznáma...), nezmatkujte a zazvoňte na řidiče, popř. poproste lidi, kteří stojí u řidiče, aby ho upozornili na vzniklou situaci. Zkuste si sami, ale i s dětmi, takovéto situace přehrát, aby se jim i vám "dostaly do krve". Pokud vám dítě ujede v dopravním prostředku, mělo by na první stanici vystoupit a čekat na maminku, která si ho určitě najde (nejhorší je, když nějaká hodná paní, která to s plačícím dítětem jistě myslí dobře, veze dítě domů, zatímco maminka běhá po ulicích a hledá jej). Dítě by mělo mít zafixováno, že v případě, že se ztratí mamince má zůstat stát na místě, kde maminku vidělo naposledy a čekat. O tom, že by nemělo s nikým cizím nikam chodit snad ani nemusíme mluvit. Zvlášť ve větších městech by toto měly vědět už i nejmenší děti. A nebojte se při výstupu a nástupu do dopravního prostředku požádat někoho o pomoc. Věřte, že vám lidé rádi pomohou (možná radši, než když jste je prosili o pomoc s kočárkem). Dítěti vysvětlete, že takového člověka se bát nemusí (ze zkušenosti známe případy, kdy se starší paní, vida maminku s dvojčatovským kočárkem a starším dítětem k tomu mířící k jezdícím schodům, nabídla, že vezme dítě za ruku, ale děcko protestovalo, protože s nikým cizím nesmí chodit...).

Jak ušetřit čas v kuchyni? Pomineme-li vaření do mrazáku a neocenitelnou pomocnici v podobě mikrovlnné trouby, doporučili bychom maminkám menších dětí využít nabídky již hotových polévek a masozeleninových přípravků dětské výživy. Firma Deva v Novém Městě nad Metují na dobírku zasílá své výrobky v minimálním balení 18ks od jednoho druhu (ale co to je pro dva jedlíky!) za výhodné ceny. Sortiment jejich výrobků je dost široký, některé druhy se na pultech obchodů ani neobjevují. Kolikrát vám tyto přesnídávky přijdou vhod, ať už na dovolených, nebo když se vrátíte pozdě z dopolední procházky.

A jedna rada na závěr : Pamatujte si, že pro dítě je lepší veselá maminka, která má doma špinavá okna, než uštvaná matka, která má vzorně uklizený byt. A věřte - bude hůř !

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.