tisk-hlavicka

Jak přežít s dvojčaty

12.7.1999 4 názory

Rady a zkušenosti maminek dvojčat a vícerčat mohou být k nezaplacení.

Maminkám novorozených dvojčátek lze vřele doporučit kojení. Jednak ze zdravotního hlediska (což je stejné jako u jednoho dítěte), ale i z praktického a ekonomického (jídlo pro miminka máte stále s sebou -čerstvé a teplé-, nemusíte vyvářet fůry flaštiček a kupovat sušená mléka). Je výhodné kojit obě miminka najednou, a to jednak z důvodu časového - jinak budete mít pocit, že neděláte nic jiného, než kojíte, a jednak proto, že budete-li kojit jen jedno, může se Vám stát, že Vám bude samovolně odtékat mléko i z druhého prsu. Zprvu bych doporučila kojit dvojčátka v zavinovačkách (asi do 5-6 týdnů) nožičkami proti sobě. Vhodné je si podložit předloktí, na kterých spočívají hlavičky miminek, polštáři, nebo sedět v pohodlném křesle. Nožky miminek Vám směřují do klína. Na odříhnutí budete možná zprvu potřebovat pomoc manžela, ale věřte, že brzy získáte cvik a miminko, které již dopilo, si sama opřete jednou rukou o rameno (tak, aby Vám přes rameno koukalo). Později je výhodnější opačná poloha (miminka už jsou větší a do klína se Vám nevejdou) - hlavičky dětí držíte v dlaních u prsou a nožky směřují od sebe (vlevo a vpravo). Opět je dobré použít polštář - tentokrát do klína tak, aby Vám podepíral ruce.

Pro dvojčátka do půl roku nejprve stačí jedna postýlka, ve které mohou být spolu do té doby, než se začnou obracet z bříška na záda. Pak je vhodné je oddělit.

Kočárek je nejlepší na velkých kolech a dostatečně prostorný ( dobré kočárky dělá na zakázku fa Novotný z Nového Borku u Mělníka). Nabízejí se i luxusnější, např. trojkombinace Peg Perego nebo Inglesina, ale nejsou tak prostorné, mají malá kolečka (naprosto nevhodná pro nerovný terén) a jsou finančně mnohem náročnější. Jejich výhodou je skladnost a malá hmotnost (asi 12 kg). Pro nerovný terén jsou nevhodné sportovní kočárky s malými kolečky, kde děti sedí za sebou (př. Hauck). Při jejich výběru si dejte pozor na tzv. "sourozenecké" kočárky, na rozdíl od "dvojčatových" nemívají zesílenou konstrukci a lámou se.

Pokud se s kočárkem nevejdete do výtahu, je vhodné (abyste nemuseli nechávat jedno miminko samotné) nosit děti najednou. K tomu dobře poslouží baby vak a taška na dítě (lze nahradit jakoukoliv velkou taškou s pevným dnem - např. hokejistickou) - jedno dítě dáte do vaku, druhé si "hodíte přes rameno" v tašce, kterou při ukládání dětí do kočárku můžete v klidu položit na zem.

Dvojčata po jednom roce věku je lépe udržet co nejdéle na kočárku, neboť jakmile zjistí, že na procházkách se mohou volně pohybovat, stanou se pro vás vycházky horrorem. Budete s hrůzou v očích pobíhat od jednoho dítěte ke druhému a snažit se je (většinou marně ) zachraňovat před různými pády a nástrahami.

Názory k článku (4 názorů)
Jak s dvojčaty na procházku. Jiřina, deti Petr a Ivana, dvojčata 25.11.2002 21:36
*Re: Jak s trojcaty na procházku. Dáša + tři ( pět dětí) 13.1.2004 21:30
*Re: Jak s dvojčaty na procházku. Vendula 16.12.2005 23:47
*Re: Jak s dvojčaty na procházku. Vendula 16.12.2005 23:48
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.