tisk-hlavicka

Probiotika a pokračovací kojenecká výživa

17.6.2004

V současné době často slýcháváme pojem zdravá výživa a v souvislosti s tím často i zdravá střevní mikroflóra.

Vlastnit zdravou střevní mikroflóru je pro člověka velmi důležité, protože jen díky její existenci v našem trávicím traktu můžeme být chráněni před průjmy, nadýmáním, zácpami, infekcemi střev, zánětlivými chorobami střev, do jisté míry i před alergiemi a před mnoha dalšími zdravotními obtížemi. To je pro kojence a malé děti důležité obzvlášť. Jen málo lidí si však dovede představit, co všechno tento pojem zahrnuje. Zjednodušeně řečeno střevní mikroflóru člověka tvoří nesmírné množství mikroorganismů, které s ním žijí ve více či méně přátelském vztahu. Kdybychom tyto mikroorganismy blíže prozkoumali, zjistili bychom, že se jedná většinou o různé bakterie, kterých zde žije asi 500 druhů. Všechny dohromady váží asi jeden a půl kilogramu. Kdybychom je spočítali, došli bychom k číslu několikrát vyššímu, než je to, které vyjadřuje počet buněk potřebných ke složení našeho těla.

S prvními bakteriemi se setkáváme již během našeho narození, a potom, v průběhu života, se jejich počet v našem těle stále zvyšuje. Nejdůležitější období pro vývoj střevní mikroflóry je kojenecký věk přibližně do jednoho roku života. V tomto období je velmi důležité, aby ve složení střevní mikroflóry převažovaly hlavně "spřátelené" bakterie tj. takové, které jsou nějakým způsobem prospěšné našemu zdraví. Takové bakterie jsou obecně nazývány jako bakterie probiotické nebo také zkráceně probiotika.

Jak tedy podporovat " přátelské" bakterie ? Děti, které jsou od narození kojené to mají v tomto směru velmi jednoduché. Mateřské mléko totiž obsahuje velkou a různorodou skupinu oligosacharidů, které jsou probiotickými bakteriemi využívány jako zdroj energie. Tyto oligosacharidy jsou vlastně různé druhy cukrů, které se souhrnně nazývají prebiotika. Tato prebiotika mají zvláštní schopnost, podporují růst bakterií, ale pravděpodobně pouze probiotických bakterií. Způsob, jakým tohoto výsledku dosahují, však není stále přesně znám.

Z tohoto důvodu je mateřské mléko nejideálnější stravou pro kojence, kterou nelze plně nahradit žádnou kojeneckou mléčnou výživou.

Se složením mateřského mléka se zřejmě pojí ještě jeden fakt související částečně také s podporou růstu "dobrých" bakterií. V mnoha studiích bylo prokázáno, že kojení, resp. příjem mateřského mléka, je účinnou prevencí vzniku pozdějších alergických onemocnění. Vzhledem k tomu, že stejný účinek byl prokázán i u bifidobakterií (které se řadí mezi probiotika), jejichž růst podporuje mateřské mléko, můžeme shrnout, že podpora zdravé mikroflóry mateřským mlékem je jeden z faktorů, které působí proti vzniku alergických onemocnění.

Trochu jiná situace je u dětí, které z nějakých důvodů nemohou být kojeny a jsou od narození nebo velmi brzy po něm odkázány na počáteční kojeneckou výživu. Tyto kojenecké výživy pro podporu růstu probiotik obsahují buď prebiotika, nebo mají takové složení, že jejich růst nepřímo podporují.

Problém s podporou " dobrých" bakterií však nastává ve chvíli, kdy dítě ( kojené či nekojené ) přechází na tzv. pokračovací kojeneckou mléčnou výživu. Velmi dobrým řešením jsou nová pokračovací kojenecká mléka BEBA 2 BIFIDUS a BEBA H.A. 2 BIFIDUS s obsahem probiotických bakteriálních kultur označovaná nápisem BIFIDUS a zelenou pečetí BL , vyvinutá s cílem poskytnout ochranu před nepříjemnými zažívacími problémy a posílit zdraví dětského organismu.

BEBA 2 BIFIDUS - první pokračovací kojenecká výživa s probiotiky

BEBA 2 BIFIDUS je určena pro děti od ukončeného 4. měsíce věku. Její složení plně odpovídá energetickým a výživovým nárokům kojenců tohoto období díky obsahu vyvážených množství esenciálních mastných kyselin - důležitých pro rozvoj zraku a nervové soustavy, vápníku pro vývoj kostí a zubů , železa pro správnou krvetvorbu, vitamínů a minerálních látek pro zdravý růst a funkci všech orgánů v těle. Kromě toho ještě obsahuje vysoce kvalitní bramborový škrob, takže uspokojí i velmi aktivní dítě.

Její jedinečnost však spočívá hlavně v obsahu probiotických bakteriálních kmenů, které jsou schopny po kolonizaci trávicího traktu ustavit optimální rovnováhu střevní mikroflóry. Díky tomu jsou tyto děti chráněny před průjmovými onemocněními, častými zácpami, zánětlivými střevními onemocněními nebo infekcemi trávicího traktu. Kromě toho však dochází i k celkovému posílení funkčnosti imunitního systému dítěte, takže je pak odolnější proti vzniku mnoha dalších onemocnění.

Probiotika a alergie

Kromě obecně pozitivních účinků probiotik na zdraví byl také zkoumán jejich vztah k alergickým onemocněním. Nyní je již prokázáno, že vzniku některých z nich lze obohacením kojenecké výživy probiotiky buď úspěšně předejít, nebo alespoň jejich projevy zmírnit. V Nestlé výzkumném centru v Lausanne byla proto vyvinuta i hypoalergenní pokračovací mléčná kojenecká výživa s obsahem probiotik - BEBA H.A.2 BIFIDUS. Toto kojenecké mléko je určeno pro děti od ukončeného 4. měsíce se zvýšeným rizikem vzniku alergií. Myšleny jsou děti, jejichž jeden z rodičů nebo oba dva jsou alergici, a možnost, že i u jejich potomka se vyvine nějaká forma alergie, je vysoká.

Nová BEBA H.A. 2 BIFIDUS napomáhá prevenci vzniku alergií hned dvěma způsoby.

Prvním z nich je navození tolerance vůči bílkovinám v potravě, zvláště bílkovinám kravského mléka, prostřednictvím částečně štěpené bílkovinné složky. Díky této úpravě dochází k postupnému navykání imunitního systému na jejich přítomnost v potravě, takže v budoucnu je již nebude mylně pokládat za cizorodé a nebude proti nim vyvolávat obranné (alergické ) reakce. Tak dochází ke snižování rizika vzniku alergií.

Druhý způsob prevence je výsledkem spolupráce "prospěšných" bakterií s imunitním systémem dítěte. Probiotické bakterie jsou totiž schopny do jisté míry ovlivňovat způsob práce lidské imunity, takže je výrazně snížena možnost vyvolání mylných (alergických) obraných reakcí vůči látkám, které nejsou pro organismus nebezpečné.

Současné znalosti tedy ukazují, že podáváním probiotických pokračovacích kojeneckých výživ lze zajistit nejen optimální výživu kojence, ale i ochranu jeho zdraví skrze působení zdravé střevní mikroflóry. Proto je pravidelný příjem probiotik v potravě pro rostoucí dětský organismus tak důležitý.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.