tisk-hlavicka

Probiotika - každodenní příspěvek pro zdraví nejen malých dětí

19.8.2003

Co jsou Probiotika?

Možná, že dobře víte, co jsou to antibiotika. Víte však také, co jsou to Probiotika? Probiotika znamená "pro život" a tento název je dnes ponejvíce používán pro "dobré" nebo také "přátelské" bakterie, které přijímáme v potravě, a které jsou prospěšné našemu zdraví. Jistě také víte, že kromě dobrých bakterií existují také bakterie škodlivé, které nám mohou způsobovat různá onemocnění. Za určitých podmínek se už naše tělo nedokáže těmto špatným bakteriím samo bránit, a pak je zpravidla nutné vyhledat pomoc lékaře. Ten pak právě pomocí antibiotik - " proti životu" škodlivé bakterie potlačí nebo zahubí úplně. Nicméně při každém použití antibiotik je v organismu kromě "špatných" bakterií zahubeno i velké množství "dobrých" bakterií a je nutné pomoci naší mikroflóře vrátit se opět do rovnováhy. A právě v tuto chvíli přichází ke slovu Probiotika.

Přátelské bakterie nebo také Probiotika posilují naše zdraví, podporují přirozenou imunitu našeho těla a usnadňují trávení. Jsou velmi nepostradatelné a pokud mají příhodné podmínky, velmi účinně potlačují "škodlivé" bakterie. K nejznámějším dobrým bakteriím, které žijí v našem těle, patří např. Lactobacillus casei, Bifidobacterium lactis nebo Streptococcus thermophilus. Náš trávicí trakt je domovem více než 400 různých druhů bakterií, které všechny dohromady váží jeden a půl kilogramu. To je nesmírné množství pilně pracujících bakterií, které s námi žijí v harmonii a prokazují nám excelentní služby, pokud jim poskytneme pro jejich práci dobré podmínky.

Jak nám tyto bakterie pomáhají?

  • zvyšují vstřebávání minerálů, vitaminů a zlepšují trávení zvláště mléčných výrobků (živiny z potravy nebo vitaminy nám mohou být prospěšné jen pokud jsou dobře vstřebány)
  • zvyšují naši obranyschopnost produkcí látek působících proti škodlivým bakteriím
  • celkově posilují náš imunitní systém
  • produkují vitaminy skupiny B
  • zabraňují infekcím trávicího traktu
  • celkově napomáhají procesu trávení
  • do jisté míry omezují vznik rakoviny tlustého střeva
  • brání vzniku alergií

Co se stane, když nemáme dostatek "dobrých" probiotických bakterií?

V tomto případě nalézají v našem těle bez problémů útočiště "škodlivé" bakterie, které se zde začnou množit a zabírat stále více a více prostoru. Během svého množení produkují mnoho škodlivých a pro naše tělo jedovatých látek. Tyto látky škodí nejen nám, ale i "dobrým" bakteriím, které nakonec přesile nepřátelských bakterií podléhají. Prvním varováním, že naše střevní mikroflóra není v pořádku, jsou obtíže, kterým zprvu ani nemusíme věnovat příliš velkou pozornost. Ze začátku to mohou být větry, nadýmání nebo zácpy, později také průjmy. Postupně se obtíže stupňují a objevují se častěji. To vše svědčí o tom, že trpíme nedostatkem přátelských bakterií, a je nejvyšší čas pomoci své střevní mikroflóře navrátit se do původní rovnováhy. To však naše tělo samo o sobě bez naší pomoci nedokáže, neboť není schopné žádným způsobem podpořit růst dobrých bakterií.

Jak pomoci přátelským bakteriím našeho těla?

Jak už bylo řečeno, je velmi důležité zajistit dostatek přátelských bakterií v našem organismu. Způsoby, jak toho lze dosáhnout, jsou dva, a ideální je pak kombinace obou.

Prvním způsobem je jejich příjem přímo v potravě. Tento způsob je důležitý obzvláště u kojenců a malých dětí, jejichž střevní mikroflóra se teprve vyvíjí. Nicméně přísun dobrých bakterií s potravou je důležitý i u starších dětí a dospělých. Zdrojem těchto bakterií jsou hlavně zakysané mléčné výrobky, které však ne vždy obsahují plně životaschopné bakterie. Tato nevýhoda je plně odstraněna u instantních výrobků s obsahem Probiotik, jako je např.

  • BEBA 2 BIFIDUS
  • BEBA HA 2 BIFIDUS
  • Nestlé Junior mléko BIFIDUS,
  • 8 cereální nemléčná kaše BIFIDUS

Zde je zaručena jejich stoprocentní životaschopnost, díky jejich přítomnosti v sušené formě nebo správněji ve stavu "spánku". Ačkoliv jsou tyto výrobky původně určeny pro malé děti, jsou vhodným doplňkem jídelníčku také dospělých. Lze je konzumovat buď po rozpuštění ve vodě jako mléko, nebo je možné je přidávat do již zmiňovaných zakysaných mléčných výrobků.

Druhým způsobem, jak pomoci dobrým bakteriím, je příjem živin v potravě, které podporují růst přátelských bakterií. Těmto živinám se obecně říká Prebiotika a k potravinám, které mají vysoký obsah Prebiotik patří např. pšenice, banány, cibule, čekanka nebo česnek. Pokud se tedy budeme svědomitě starat o zdraví a rovnováhu naší střevní mikroflóry, můžeme si být jistí, že dobré bakterie budou správně pracovat, a tak pečovat o naše zdraví.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.