tisk-hlavicka

Zkušenosti novopečené maminky

6.6.2003 Andrea 115 názorů

V dubnu se nám narodila krásná holčička a začal naprostý blázinec. Přesto jsem si udělala trochu času a dala dohromady pár poznámek zachycujících mé konkrétní zkušenosti jakožto novopečené maminky.

Je to poměrně krátký čas na sdělování zkušeností, ale rozhodla jsem se, že později bych si už spoustu podrobností ani nepamatovala, tak jsem to nechtěla odkládat. Doufám, že někomu moje zkušenosti pomohou a usnadní první dny a týdny po porodu.

Musím upozornit, že nejsem nijak zdravotnicky vzdělaná, takže nelze všechno brát automaticky jako správné.

Poloha při kojení:

  • Zpočátku jsem kojila v tureckém sedu v posteli obložená polštáři, což mi připadalo náramně pohodlné, ale strašně mě pak bolely bradavky. Zkoušela jsem tedy různé jiné polohy a nakonec se mi osvědčilo: Sedím na obyčejné rovné židli bez opěradel, přes zadní opěrku mám hozenou deku, nebo polštář (aby mě to hřálo na záda a nutilo se nehrbit). Na té straně ze které malá pije mám zvednutou nohu na další židli, nebo na posteli, nebo na něčem stejně vysokém, jako židle na které sedím, tím vznikne z mé vlastní nohy opěrka pro ruku kterou držím malou u prsu. Přitisknu ji bříškem na moje břicho. Občas je potřeba miminku trochu srovnat ručičky, abych je moc nestlačila. Zpočátku si malá tiskla obě ručičky na hrudníček, což jí trochu ztěžovalo dýchání. Časem se mi podařilo, že si zvykla mít spodní ručičku spuštěnou dolů pod mým prsem podél mého těla - jako kdyby se mě snažila obejmout.
  • Polohu vleže jsem se nikdy nenaučila, bolely mě potom vždycky bradavky.
  • Mělo by se dodržovat: bradička, pusinka, nos miminka a bradavka v jedné rovině. Spodní rtík miminka má být ohrnutý ven. Někdy, když se malá příliš rychle a špatně přisála, jsem jí ohrnula spodní ret prstem. Bradička má být trochu vystrčená proti prsu.
  • Kromě jiného se píše i to, že špatná technika kojení může zavinit větší plynatost (dítě spolyká více vzduchu). Tak jsem znovu po 5ti týdnech kontrolovala svou techniku a zjistila jsem, že malou nedržím způsobem "bříško na bříško", ale její bok na moje břicho. Bála jsem se totiž více jí k sobě přitisknout. Začala jsem jí tedy natáčet bříškem více k mému břichu a trochu jí k sobě přitiskla. Mám pocit, že přestala polykat tolik vzduchu a trochu se to zlepšilo. Občas si dokonce při sání i trochu říhne.

Jak často kojit:

  • zpočátku přikládat, kdykoliv se zdá, že má dítě hlad (začne "kapříkovat" - tj. špulit pusinku a při přiložení do náruče začne hledat prso)
  • pozor: mimi hledá bradavku a "kapříkuje" i když má jen nějaké trápení - např. bolesti bříška z větříků
  • snažit se, aby kojení bylo v intervalu minimálně 2 hodiny. Tj. od konce posledního kojení do začátku dalšího, aby měl žaludek čas alespoň 2 hodiny na zpracování vypitého mlíčka, jinak, když se v žaludku míchá čerstvé a natrávené, dělá to prý neplechu (nějak se to tam kazí) a může z toho bolet bříško
  • ideální je kojit po třech až čtyřech hodinách. Pokud se zdá že není dost mléka a mimi vypadá fakt hladové (hledá prso a zoufale pláče) a je to třeba už po hodině, raději uvařit fenyklový čaj, nebo převařit kojeneckou vodu a dát mu to po lžičkách, nebo z lahvičky (málo, jen tak 20-30 ml), aby mělo pocit plného žaludku a ještě chvíli vytrávilo.

Délka a technika kojení:

  • u miminek, která rychle usínají při krmení, je třeba je udržet alespoň 10 min u každého prsu. Např. neobléknout je příliš teple, když začnou usínat vstát rozbalit, přebalit apod. Jinak se dost nenapijí a za chvíli budou zase plakat hlady
  • já kojila z obou prsů, myslím že je lepší, když se prsa každé 3 hodiny vyprázdní, někde ale doporučují kojit vždy jen z jednoho prsu. Trochu jsem sondovala mezi známými a vypadá to, že většina kojí z obou prsů hlavně zpočátku - třeba do 3-4 měsíců, časem pak začnou kojit střídavě vždy z jednoho prsu.
  • technika doporučovaná v porodnici: začít kojit z prsu u kterého jsme skončili při minulém kojení (rychleji se dítě dostane k tzv. zadnímu mléku) alespoň 10 min, pak kojit z druhého prsu až 20 min.
  • jak mi to nakonec vyhovovalo: začala jsem kojit z prsu u kterého jsme skončili při minulém kojení a nechala jsem malou prostě pít, dokud chtěla - někdy i 15 min. Většinou déle nevydržela a taky jí to pak už neteklo (neslyšela jsem polykání). Tak jsem jí pak dala druhé prso, kde někdy vydržela opět i 15 min (výjimečně) a přitom usnula. Pak jsem se snažila nechat ji odříhnout (dát do svislé polohy na rameno) a pokud se tím vzbudila a rozrušila a začala fňukat, ještě jsem jí třeba někdy i znovu přiložila k prsu ze kterého jsme začaly (jen tak na uklidněnou). Tím podle mě úplně "vypila" první prso a druhému prsu trochu ulevila, aby nebolelo a přitom bylo připravené na další kojení.

Laktační krize:

  • Nastává prý po 6ti nedělí a nebo, dle zkušeností známých třeba i po 3tím měsíci. Já jí měla už po 3tím týdnu, ale spíš z vyčerpání.
  • Když jsem byla už moc unavená a neměla jsem k večeru tolik mléka, dokrmila jsem malou tím mlékem, které jsem za celý den odstříkala. Předtím jsem jí ale vždy nechala chvíli sát, aby se stimulovala tvorba mléka. Stávalo se mi, že večer malá plakala hlady, hlavně mezi 2-4tým týdnem (ale někdy i později).
  • Protože nebude dost mléka bude mimi hodně plakat hlady, i tak je třeba nechat ho sát třeba alespoň těch 10 min z každého prsu a pak ho "za odměnu" dokrmit (nejspíš to bude třeba hlavně večer)
  • Řešení: naprostá nutnost je přikládat miminko co nejčastěji (třeba i po těch dvou hodinách), aby se stimulovala prsa a to i v noci, kdy to stačí třeba po 5-6ti hodinách. Hlavně se nevzdávat. Během několika dnů se tvorba mléka zase obnoví v původní hojnosti.

Říhání po kojení:

  • Po kojení se má mimi držet ve svislé poloze, záda má mít v rovině, hlavička mírně v záklonu (je-li v předklonu je blokován hrtan). Pokud si do 30 min neříhne, nepotřebuje to. To píší v knihách.
  • ALE naše malá to nesnášela a 30 min ve svislé poloze byl hrozný boj (možná i proto tak trpěla na ty větříky). Proto jsem nakonec zvolila kompromis, snažila jsem se ji udržet svisle alespoň chvilku (málokdy více jak 5 min), pak jsem ji pokládala na bříško a většinou si po nějaké době říhla. Když je miminko na bříšku je potřeba být u něj, kdyby ublinklo, aby to nevdechlo a neudusilo se.
  • Když si mimi neříhne bude ho bolet bříško a bude se možná projevovat jako by pořád chtělo pít. Žaludek miminku tlačí na bránici a špatně se mu dýchá (dýchá zrychleně).
  • Při nočním kojení jsem malou chvíli podržela ve svislé poloze, pak jsem ji dala na bříško a počkala jsem až tvrdě usne (většinou do 15ti minut) pak už ji absolutně nevzbudilo, ani když jsem ji přenášela do postýlky a otočila na zádíčka. Většinou si říhla buď už ve svislé poloze, nebo na bříšku.

Vytváření zásob mateřského mléka

  • Je dobré vytvořit si v mrazáku zásoby mateřského mléka, aby se pak v případě potřeby nemusela používat umělá výživa. Např. v období laktační krize, nebo když někdy večer není dost mléka třeba z důvodu velké únavy.
  • Vždycky když malá pila z jednoho prsu, chytala jsem mléko unikající z druhého prsu do nádobky. Vždy po použití nádobky k odchytávání mléka jsem nádobku buď umyla a vypláchla převařenou horkou vodou, nebo jsem ji rovnou vyvařila.
  • V lednici jsem měla 100ml nádobku s papírkem na kterém byl datum a hodina, kdy jsem odstříkala první dávku.
  • Většinou jsem začala plnit novou nádobku při prvním nočním kojení po půlnoci. Přilévala jsem pak postupně z každého kojení. Mléko lze takto v lednici uchovávat max. 24 hodin.
  • Po posledním večerním krmení (tak mezi 21-22) jsem odstříkané mléko dala do mrazáku, pokud nebylo potřeba dokrmovat. Na nádobku jsem nalepila štítek s datem. Mléko lze v mrazáku skladovat max. 4 měsíce.
  • Při veškeré manipulaci s mateřským mlékem, které chceme později použít k dokrmování je potřeba dodržovat přísnou hygienu.

Tipy na kojení:

  • Je-li prso hodně nalité (hlavně tzv. "bolestivé nalití" asi 5tý den po porodu), je potřeba je nahřát ve sprše a lehce namasírovat (krouživými pohyby, nebo protřepat v předklonu) a trochu odstříkat. Jinak se miminku bere bradavka špatně do pusinky a maminku to bolí.
  • Naše malá byla po kojení vždycky hrozně nevrlá (na konci šestinedělí), ani se nechce chovat. Pokládáme jí tedy na zádíčka na plochu, která je mírně zvýšená u hlavičky (vytváříme polštářem - ne polštář pod hlavičku!, ale rovná plocha ležící šikmo), a do pusinky dudlík. Tím se trochu uklidní, pak ji položíme na bříško (pod dohledem) a většinou si říhne a někdy se i větříky uvolní. Na bříško jí pokládám kvůli větříkům někdy i před kojením, když ještě není úplně hladově křičící, ale je vzhůru.
  • Když je mimi špatně přisáté, neodtrhávat od prsu ale "odcucnout" tak, že mu do koutku úst strčíme malíček, tím mu narušíme podtlak v ústech a pohodlně a hlavně bezbolestně lze bradavku vytáhnout z pusinky.

  • V porodnici nám radili:

  • Nenechat mimi žužlat bradavky (někdy jsem ji nechala, když jsem neměla sílu na její pláč)
  • Pomoci miminku při kojení masáží prsa. To jsem praktikovala hlavně zpočátku, kdy malá ještě neměla takovou sílu všechno vysát a brzo usínala únavou, aniž by se pořádně napila. Nebo když jsem cítila, že se v prsu tvoří bulky, jak se ucpávají mléčné kanálky (první 4 týdny). Jemně jsem masírovala tyto bouličky při kojení a tím jak malá sála se naměstnané mléko uvolnilo.
  • Když začne usínat sebrat jí prso (obdobně jako s žužláním)

Větříky

  • Malou hrozně trápili větříky, hlavně večer, ale někdy i přes den.
  • Koupily jsme "gel při nadýmání" a kapičky Sab Simplex. Odpoledne jsme někdy při přebalování mazali gel na bříško.
  • Při kojeni zhruba kolem 15té a 18té jsem dávala 10-15 kapek malou lžičkou. Je to sladké a malé to asi i chutnalo. Má se to dávat po kojení, nebo v rámci kojení, zkrátka s jídlem.
  • Je taky dobré položit mimi na bříško, třeba na nahřátou plenu (čerstvě vyžehlenou, nebo namočenou v horké vodě a v igelitu, nebo nahřátou fénem) a masírovat jemně zádíčka
  • Nebo dát mimi na zádíčka, rozbalit, ofénovat (nahřeje se bříško) a cvičit nožičkami - přitahovat je až úplně na bříško (lehce roznožené).
  • Já sama jsem pila fenyklový čaj a pak jsem konzumovala ještě tabletky s jogurtovou kulturou.

Dokrmování

  • Mléko ze zásob jsem nechala rozmrazit při pokojové teplotě, nebo když byl spěch - malá plakala hlady - v misce s horkou vodou. Mléko jsem pak nalila do lahvičky, kterou jsem ohřála v misce s horkou vodou. Teplotu poznáme tak, že pořádně mléko zamícháme (aby v celé lahvičce mělo mléko stejnou teplotu), kápneme kapku mléka na vnitřní stranu zápěstí a nesmí to pálit. Mléko má mít zhruba teplotu lidského těla. Raději ať je studenější než horké.
  • Dokrmovat lze přes malíček. Strčíme čistý malíček do pusinky (bříško prstu směřuje k patru miminka) hodně dozadu, je tam bod vyvolávající sání na horním patře, dítě musí mít ohrnutý spodní ret a jazýčkem udělá korýtko pro malíček. Do koutku úst pak opatrně zasuneme injekční stříkačku (pozor aby se nepoškodili dásně) a přistříkáváme podle toho jak mimi saje (odměňujeme ho, když se snaží sát) - není to snadné.
  • Všude píší: "hlavně nedokrmovat z lahvičky, pokud nechcete přestat kojit!!!" Nakonec jsem stejně dokrmovala z lahvičky a sací reflex se nijak nepoškodil a malé stejně vždy nejvíc chutnalo prso. Možná to bylo tím, že z lahvičky dostávala jen výjimečně - nevím.
  • V porodnici, když byla malá první dva dny v inkubátoru, ji sestřičky dokrmovali z lahvičky - hlavně v noci, abych si prý odpočinula. Přestože jsem je prosila, aby mě budily, protože jsem měla strach, že malá už nebude chtít sát z prsa. Nakonec ale bylo všechno v pohodě.
  • Pokud chce maminka kojit, pak by se dokrmování nemělo stát běžnou alternativou ke kojení (do 6tého měsíce), jen proto že se mamince momentálně kojení nehodí.

Nápoje pro kojící matku

  • pila jsem čaj pro kojící matky (asi tak 3x denně)
  • snažila jsem se hodně pít fenyklový čaj
  • téměř po každém kojení jsem pila gravimilk v dávkování: do půllitru polévkovou lžíci gravimilku, zalít do půlky horkou vodou, důkladně zamíchat a dolít druhou půlku mlékem
  • teplé nápoje lze použít též pro snadnější spouštění mléka při kojení, protože když mamina vypije teplý nápoj snáze se uvolňuje mateřské mléko (usnadní se miminku sání)

Péče o prsa

  • V noci jsem spala často bez podprsenky, aby prsa větrala. Pak je lepší dát pod sebe podložku proti pročůrání, protože často samovolně vytéká mléko.
  • Vyhovovaly mi vložky do podprsenky "babylove" (pouze v drogeriiích DM). Některé jiné značky mi moc nesedly, měla jsem pocit zapaření. Zpočátku jsem si nastříhala stará bavlněná trička, noční košilky a staré plenky na čtverečky (asi tak 20x20 cm) a ty jsem si dávala do podprsenky a velmi často měnila (třeba i každé 2 hodiny).
  • Asi v 5tém týdnu mě začaly svědit a pálit bradavky. Pomáhalo větrání a častá výměna podprsenky. V této době jsem po kojení, když byly prsa "vypitá" nenosila vložky do podprsenky, ani hadříčky, aby byl co největší přísun vzduchu. Jak se blížilo další kojení musela jsem už nějaké vložky použít, protože mi začalo vytékat mléko.
  • Po kojení jsem hlavně zpočátku mazala bradavky bepantenem.
  • Pokud to jen trochu jde, je dobré na chvíli i přes den sundat podprsenku a umožnit tak přístup vzduchu - např. při sledování TV apod.
  • Velice striktně dodržovat hygienu při kontaktu s bradavkami, aby se nezanesla infekce. Např. i když jsem před kojením přebalovala, šla jsem si nejdřív umýt ruce a pak jsem nakojila.

Přebalování

  • Na omývání zadečku jsme použili prostěradlo z buničiny nastříhané na malé kousky (cca velikost A5, i menší), namáčeli jsme je v obyčejné vodě. Malý balíček utíracích ubrousků jsem měla spíš když došlo prostěradlo, nebo na cesty a k lékaři apod.
  • Nikdy nenechávat miminko samotné na přebalovacím pultu - nikdo neví, kdy se mu poprvé podaří otočit.

Ošetření nastřižení hráze

  • V porodnici sprchování (a výměna vložky) při každém použití toalety.
  • Sprchování po každém kojení, protože při kojení se uvolňuje hormon, který pomáhá stahovat dělohu, takže vychází více očistků (očistky jsou vysoce infekční).
  • Doma jsem měla na WC láhev s roztokem hypermanganu a udělala jsem si "bidet" na normální míse při každém použití WC.
  • Když se jizva trochu zatáhla a vysušila - udělal se strup (asi po 2 týdnech) občas jsem ji namazala gelem z dubové kůry (asi 1x denně).
  • Rána by měla co nejvíc větrat. Zpočátku je dobré dát si pod sebe podložku proti pročůrání a odpočívat bez kalhotek.
  • Jinak je dobré koupit síťované kalhotky, které propustí vzduch a přidrží vložku (doporučuji větší velikost, velikost "M" mi byla malá a musela jsem je nastřihnout v nohavičkách).
  • Existují speciální porodnické vložky - jsou jen z buničiny a příjemně se nosí. Jinak lze použít Lidie, které ale mají ve spodní vrstvě igelit, takže propouštějí méně vzduchu. Jsou dobré, když chce jít člověk na procházku.
  • Zejména zpočátku je třeba snažit se co nejméně sedět a zatěžovat tak ránu. Když už sedět, tak trochu na bok (hlavně při kojení). Dá se to řešit i dětským nafukovacím kruhem na plavání, pak je ale třeba koupit kruh s co nejmenším otvorem, jinak se do něj maminka propadne a stejně nakonec sedí na ráně.

Různé

  • stolice má být žlutá "jak šlehaná vajíčka". Občas měla i naše malá trochu dozelena, ale pokud to není dlouhodobě, tak by to mělo být dobré.
  • Miminku lze přizvednout slamníček pod hlavičkou (Dát podložku pod MATRACI, ne pod hlavu), aby mohl odcházet vzduch ze žaludku. Stejný výsledek se dosáhne i podložením předních nohou celé postýlky. Naší malé to moc nepomáhalo.
  • Dítě se dívá na stranu kde je světlo, proto by se mělo pravidelně měnit uložení miminka, resp. směrování hlavičky, aby se stimulovalo otáčení a uložení hlavičky na různé strany aby nebyla šišatá a nebyly jednostranně rozvíjené svaly.
  • V létě/na jaře/podzim není nutná čepička, jen když hodně fouká
  • Malinkému novorozenci je příjemně když je v pokoji 24 C (tak max. do 2 týdnů). Pak už jsme měli normálně 20-22, na noc se udává teplota až 18. My měli pořád tak 20-22 C (bylo jaro/léto). Miminko, když mu je zima je neklidné a nevrlé, většinou má taky studené ruce a nohy. Vyloženě zima mu je, když začne modrat, to už potřebuje rychle zahřát (např. fén)
  • Vzhledem k neustálému mytí rukou jsem je měla velmi vysušené, tak je třeba často mazat ruce mastným krémem -např. modrou indulonou.

Ošetření opruzenin

  • častěji měnit plíny, zkusit na chvíli i látkové
  • otírat zadeček vodou se špetkou hypermanganu (jen aby byla voda růžová)
  • malinko zásypu se septonexem - jen na opruzeninku a setřít
  • při přebalování nechat chvíli větrat, třeba ofénovat
  • mazat bepantenem a střídat s rybí mastí

Pupíček

  • miminko nekoupat dokud rána nezaschne, nebo opatrně aby se pupíček nenamočil
  • dezinfikovat lihem a polštářkem z buničiny při každém přebalování prvních 10 dní, pak jen jednou denně - po koupání
  • po 14ti dnech je možné pupíček zasypat zásypem se septonexem

Fénování

  • vždy po koupání, místo otírání osuškou
  • fénem neustále pohybovat, pozor aby se mimi nespálilo
  • u kluků dávat pozor aby nezačal čůrat do fénu - mohlo by dojít ke zkratu k úrazu proudem

Co sebou k pediatrovi:

  • sebou osušku z plenkoviny - dítě se svlékne a pak se do ní zabalí, když se jde do ordinace
  • utírací ubrousky
  • náhradní oblečení (kdyby se mimi počůralo)
  • plenku "pro jistotu"
  • papírovou plenu na přebalení
  • podložku proti pročůrání (na ní se mimi svlékne a přebalí)
  • zdravotní průkaz miminka

NÁKUPY:

Zdravotnické potřeby:

  • podložky do postýlky proti pročůrání matrace - je to vlastně podložka, která má z jedné strany buničinu a z druhé igelit. Použije se při spaní bez podprsenky, při větrání jizvy na hrázi. Taky jsem tuto podložku využila jako "cestovní" přebalovací podložku k doktorce apod. Pro původní účel jsem ji nevyužila, protože si myslím, že podložka při spaní má větrat.
  • kalhotky ze síťoviny - velikost "L"
  • porodnické vložky (vyrábí Hartmann jako porodnické vložky "SAMU")
  • gázové čtverečky (nebo kosmetické kulaté vatové polštářky). Např. na omývání obličejíku (převařenou vodou) jsou lepší kosmetické kulaté vatové polštářky (v drogerii), jsou měkčí.
  • prostěradlo z buničiny (po rozstříhání na mytí zadečku). Balení je po 25ti ks - a rozhodně se užije celé balení, ale lze koupit i jeden kus. Vyrábí Perla, Ústí n. Orlicí pod označením "PERVIN" 140 x 250

Lékárna:

  • hypermangan ("kalium permananicum")
  • gel z dubové kůry
  • čaj pro kojící matky
  • gravimilk
  • fenyklový čaj
  • bepanthen
  • rybí mast (Rybilka)
  • gel při nadýmání
  • kapičky Sab Simplex
  • líh 60% (na pupík apod)
  • borová voda (na očička) při problémech, jinak stačí i převařená voda na omývání očí a obličeje
  • dětský zásyp se septonexem
  • jogurtová kultura

Prodejna s kojeneckým zbožím:

  • baby sense (hlídač dechu)
  • vysílačka - "chůvička"
  • od Bubchen jsem kupovala kosmetiku - olej, mléko, baby bad, mast na zadeček proti opruzeninám (místo něj jsem nakonec stejně nejvíc používala rybí mast a bepanthen)
  • tampónky "s brzdičkou" na čistění uší. Mají asi po 0,5cm vaty takovou vatovou kuličku, která zabrání tomu, aby člověk při čištění uší nebo nosu zajel hlouběji, než je vhodné. S čištěním to nepřehánět a odstraňovat jen viditelné nečistoty. Organismus má samočisticí funkce a nemá se do toho zasahovat a vystavovat se riziku, že nečistotu zatlačíme zpátky dovnitř. Já lehounce vyčistila uši až po 4tém týdnu, kdy jsem viděla v oušku nečistotu.
  • Bavlněné pleny (20-30ks). I když jsme dávali papírové, občas - hlavně při opruzeninách jsem dávala látkové a často je vyměňovala (přes den), na noc jsem pak dávala papírové. Jinak se s miminkem vždycky využijí, např. jako podložky, ubrousky, ručníčky apod.
  • Bavlněná osuška ze stejného materiálu jako plenky (asi 4ks). Moc šikovná. Využít lze i jako prostěradlo.

Domácí potřeby:

  • nejmenší nádobky z umělé hmoty (100 ml) v hojném počtu. Na odstříkané mléko, nebo na ukládání dudlíků.

Různé:

  • Dětský plovací kruh s co nejmenším otvorem uprostřed
  • Lepicí štítky

Internetové adresy:

dětský nábytek pro inspiraci:

TELEFONY A KDE HLEDAT POMOC:

Laktační liga: 261 082 424

Pomad (Péče o Matku a Dítě): 222 723 968

Většinou poradí i v každé porodnici na oddělení péče o novorozence

Poradna na www.rodina.cz

Názory k článku (115 názorů)
dost uzitocne zuzanask 6.6.2003 10:50
*Re: dost uzitocne Sandra2 6.6.2003 11:47
**Re: dost uzitocne Lenka 19.3.2004 10:33
*** "Mušle" PetraB, Martin 05/01 19.3.2004 15:10
*Re: množství vypitého mléka Andrea 2 děti, 20tt 6.6.2003 17:6
**Re: množství vypitého mléka Mirka´73 6.6.2003 17:40
***Re: množství vypitého mléka Andrea 2 děti, 20tt  6.6.2003 17:57
****Re: množství vypitého mléka Jana 6.6.2003 18:29
*****Re: množství vypitého mléka Andrea 2 děti, 20tt  6.6.2003 19:25
******Re: množství vypitého mléka Milena, 3 koťátka 7.6.2003 9:55
*******Vážení dětí po kojení Babelle 9.6.2003 17:24
********Re: Vážení dětí po kojen... stehlicek 10.6.2003 20:11
*********Re: Vážení dětí po koj... Milena, 3 koťátka 11.6.2003 8:58
**********Re: Vážení dětí po k... Lenka 19.3.2004 10:37
*******Novorozenci se v porodnicí... plasklara 3.1.2010 1:48
********Re: Novorozenci se v por... Altara + 2 3.1.2010 15:11
***Re: přední neodstříkávat DáMa 22.6.2003 15:38
**Re: množství vypitého mléka listopad 9.6.2003 10:28
**Re: množství vypitého mléka Zuzka 20.6.2003 20:33
*Re: dost uzitocne Novali 19.2.2007 20:18
Je to milé Zuzava* 6.6.2003 11:6
*Je to milé, ale u každého jinak Miška, 3 děti 6.6.2003 18:39
Nic nelze aplikovat univerzálně...:o) 16.5Salám&Lajka14 6.6.2003 11:34
*Re: Nic nelze aplikovat univerzálně...... Markéta, syn Adam 8.6.2003 9:20
pozn. k fénování Lucie 6.6.2003 11:49
*Re: pozn. k fénování Lucka 27.8.2005 22:56
Vyčerpávající info Lenorka (Ondra 10.7.06) 6.6.2003 11:55
Trošku jinak JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 6.6.2003 12:6
*Presne tak Emilie 29.1.2004 16:24
**Re: Presne tak Lenka 19.3.2004 10:54
**Re: Presne tak Ivana 23.10.2004 20:34
***Re: Presne tak Tara 29.7.2005 16:37
*Re: Trošku jinak Betushka - ještě nic  7.6.2005 21:31
**Hlavne klid! misa 29.7.2005 20:41
Uf :o) Jana 6.6.2003 13:21
*Re: Uf :o) Sylva 6.6.2003 21:57
*Re: Tropicke teploty v Jizni Koreji Martina,Matej 2roky, Lucka 10tydnu 12.6.2003 7:18
*Re: Tropicke teploty v Jizni Koreji Martina,Matej 2roky, Lucka 10tydnu 12.6.2003 7:18
Uf :o) Jana 6.6.2003 13:21
*Re: Uf :o) Evelyn1968,2děti 6.6.2003 14:22
**Re: Uf :o) Gabulina,Eliska a Alenka 6.6.2003 16:13
***Hypermangan Gabina 6.6.2003 17:16
****Re: Hypermangan Sosan 6.6.2003 17:23
***Re: Uf :o) Kriss, Týnka 15m. 6.7.2003 0:41
*Re: Uf :o) Ladia, 2 děti (15+11) 10.6.2003 16:3
30 minut = půl hodiny Sosan 6.6.2003 17:19
*Re: 30 minut = půl hodiny Evelyn1968,2děti 6.6.2003 17:50
*Re: 30 minut = půl hodiny Miška, 3 děti 6.6.2003 18:12
*Re: 30 minut = půl hodiny Jana 6.6.2003 18:26
*Re: 30 minut = půl hodiny Sosan 6.6.2003 21:3
**Re: 30 minut = půl hodiny Miška, 3 děti 7.6.2003 7:39
***Re: 30 minut = půl hodiny Sylvie 7.6.2003 8:37
****Re: 30 minut = půl hodiny Lenka 19.3.2004 11:6
*Re: 30 minut = půl hodiny a neni to uh... Libushe+3 7.6.2003 4:35
*Re: 30 minut = půl hodiny DáMa 22.6.2003 15:53
Noční kojení Miška, 3 děti 6.6.2003 19:3
*Re: taky to u nás bylo jinak Šipka 6.6.2003 20:53
**Re: každý po svém Renata 6.9.2007 9:10
*Re: Noční kojení Sylva 6.6.2003 22:6
**Re: Noční kojení Sylvie 6.6.2003 23:28
***Re: Noční kojení Meta 10.6.2003 13:43
**Re: Noční kojení sylvaina 7.6.2003 14:17
***Re: Noční kojení Sylva 8.6.2003 0:17
Dost obsáhlé, ale ... Gábi, 2 děti 6.6.2003 23:54
*Re: Dost obsáhlé, ale ... Gábina 7.6.2003 13:18
**Re: Dost obsáhlé, ale ... Miška, 3 děti 7.6.2003 13:33
***Re: Dost obsáhlé, ale ... Gábina 7.6.2003 13:53
****Re: Dost obsáhlé, ale ... Jana 7.6.2003 14:13
*****Re: Dost obsáhlé, ale ... Gábi, 2 děti 9.6.2003 7:52
******Re: Dost obsáhlé, ale ... Gabina 9.6.2003 11:17
*******Re: Dost obsáhlé, ale ... Miška, 3 děti 9.6.2003 13:57
********Re: Dost obsáhlé, ale ..... Gábi, 2 děti 10.6.2003 10:10
*******Re: Dost obsáhlé, ale ... Gábi, 2 děti 10.6.2003 10:6
********Re: Dost obsáhlé, ale ..... Gabina 11.6.2003 7:14
*******Re: Dost obsáhlé, ale ... Eva K 29.7.2005 16:17
****Re: Pro Gábinu Šárka,1.dítě 5.7.2003 22:24
**Re: Dost obsáhlé, ale ... Mikulášova babička 7.6.2003 13:36
*Realita při druhém dítěti... Bez-inka 14.6.2003 22:0
"Užitečné" rady??? Milena, 3 koťátka 7.6.2003 9:46
*Re: "Užitečné" rady??? Miška, 3 děti 7.6.2003 10:4
*Re: "Užitečné" rady??? hh hh 8.6.2003 7:38
**Re: "Užitečné" rady??? hh hh 8.6.2003 7:46
**Re: "Užitečné" rady??? Milena, 3 koťátka 8.6.2003 9:33
***Re: "Užitečné" rady??? hh hh 8.6.2003 12:3
***Re: "Užitečné" rady???-s... Zuzka 20.6.2003 20:56
***Re: "Užitečné" rady??? pawliczka rasa2 +5mbrisko 13.7.2005 19:22
*Re: "Užitečné" rady??? Jana CAM 8.6.2003 15:28
**Re: "Užitečné" rady??? Kriss, Týnka 15m. 6.7.2003 0:52
**Re: "Užitečné" rady??? Lenka 19.3.2004 11:25
*Re: "Užitečné" rady??? Jitka+2 12.6.2003 13:15
**Re: "Užitečné" rady??? Lenka 19.3.2004 11:29
*Re: "Užitečné" rady??? Šárka,1.dítě 5.7.2003 22:36
**Re: "Užitečné" rady??? Jana CAM 6.7.2003 16:7
Re: Ošetření nastřižení hráze Marta & Michaela (02/03) 7.6.2003 10:44
obdiv Denisa 7.6.2003 14:45
*Re: obdiv Sylva 8.6.2003 0:25
To fénování je roztomilé Věra. 8.6.2003 20:42
Obdiv Medvídek 8.6.2003 20:47
chyba Medvídek 8.6.2003 20:49
To je síla :-)))) Hanka 9.6.2003 12:49
*Re: To je síla :-)))) meda beda 9.6.2003 14:48
*Re: Nic nepřehánět Hagar,5. mimi 11.6.2003 1:12
**Re: Nic nepřehánět Miška, 3 děti 11.6.2003 6:20
Hodnotná vědecká práce :-) Jarmila 9.6.2003 14:14
*Re: Hodnotná vědecká práce :-) Sylva 9.6.2003 14:31
*Re: Hodnotná vědecká práce :-) Kahlan+5 9.6.2003 15:26
*Re: Hodnotná vědecká práce :-) listopad 9.6.2003 20:7
Tělíčko, koupání a dětská péče Babelle 9.6.2003 17:32
*Re: Tělíčko, koupání a dětská péče Hanka, dcera 3 roky 10.6.2003 22:7
**Re: Tělíčko, koupání a dětská péče Pajina, 24tt 12.8.2004 13:18
Instinkt Monika, 29 (dcera 22m) 13.6.2003 15:21
Re: všem Andrea 27.6.2003 23:31
*Re: Pro Andreu Marťuška 6.2.2004 9:37
*Andreo Petra&Anna3&bříško  5.3.2004 22:24
moc dekuji akvabela 29.9.2005 20:5




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.