tisk-hlavicka

Povzdechnutí hostinského

22.12.2002 mailem poslala Simča 1 názor

Kdybych to byl tenkrát věděl, když ti dva cizinci klepali na mé dveře, co se z té záležitosti stane, byl bych jim nabídl tu nejlepší světnici.

Vlastní rukou bych byl ty dva uvedl nahoru a pro tu ženu by mi nebylo nic dost dobré. Byl bych jí dal k dispozici služku, aby jí byla ku pomoci v té těžké hodině. A pro to dítě, teď, když už všechno vím, by bylo jen to nejlepší. I tu krásně pomalovanou kolíbku z půdy, to vzácné staré dědictví, co patří už stovky let naší rodině, tu bych byl snesl a sám umyl. To by v ní to dítě vypadalo úplně jinak, než v jeslích tady ve té stáji. Tedy, kdybych to byl věděl, že....

Ale řekněte přece sami, co je to za způsob, takhle vystupovat! Člověk přece musí vědět, jak na tom s Pánem Bohem a se světem je. To musí mít všechno svůj pořádek. Jak jsem na tom se světem, to už vím, tady se vyznám. A až do nynějška jsem si taky myslel, ža si vím rady, jak je to s Pánem Bohem. Je prostě docela nahoře a my jsme tady dole.... On je tam, kde je všechno jasné, krásné a vrchnostenské a člověk musí jít do kolen, jestli chce s ním mít něco společného.

Ale co teď? Ba, kdo by si byl pomyslel, že se při takovéhle příhodě mezi námi a Pánem Bohem něco rozhýbe, a jednomu se úplně rozviklají měřítka. Kampak by člověk přišel, kdyby se všechno přeházelo páté přes deváté! Ještě dnes nemohu, než nad tím kroutit hlavou, když na to pomyslím.

Tady stojí ti dva: žena ve vysokém stupni těhotenství, to se přece pozná na první pohled. "Ne, abys na to přistoupil", pomyslel jsem si. "To udělá v domě jen rozruch. A to zrovna teď, když je dům plný, nemůžeš potřebovat......."

Kdyby měli při sobě alespoň něco zvláštního, něco, co by mně upozornilo: Dej si pozor, s těmi dvěma to má něco do sebe! - Neboť to jsem se již naučil, jak zacházet s velkým panstvem. Ale takhle? Co myslíte, jak byste se zachovali vy, kdybyste byli hostinským. No to bych rád viděl!!

Ale já se teď ocitl v té historii a stojím tu po všechna ta staletí jako černá ovce. A přece i já chtěl být někým, kdo si dá na všem pořádně záležet, až přijde ON. Jenže proč musel přijít zrovna takhle!!!!

Autor J.Kuhn, z německého originálu přeložil Miroslav Durchánek (1982 - 1988), třetí biskup pražské diecéze Církve československé husitské.

Názory k článku (1 názorů)
Díky Evča, kluci 90+96 1.1.2003 17:1
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.