tisk-hlavicka

Na zdraví dítěte má vliv i jeho odstup od starších sourozenců

14.5.1999 Děti a my Portál

Několik týmů odborníků v USA se vyjadřuje k výsledkům zajímavého průzkumu, který byl proveden mezi více než 173 tisíci dětí, které se narodily ve státě Utah.

Podle výsledků průzkumu je ideální odstup mezi těhotenstvími 18 až 23 měsíců. Ukázalo se také, že rizika zdravotních potíží u dětí s příliš velkým nebo naopak příliš malým odstupem mezi sourozenci výrazně rostou. Pokud je dítě počato např. do 6 měsíců po porodu, existuje o 40 % vyšší riziko předčasného porodu nebo snížené porodní hmotnosti. Podobně děti, které mají posledního sourozence staršího o 10 a více let, jsou ohroženy dvojnásobnou pravděpodobností snížené porodní váhy, také možnost předčasného porodu je u nich téměř dvakrát vyšší, než je průměr.

Podle lékařů by si ženy měly být nebezpečí otěhotnění v extrémních intervalech vědomy a měly by se snažit se mu vyhnout. Přitom odborníci dodávají, že v USA je více než polovina těhotenství neplánovaných. Vzhledem k tomu, že nekojící žena může otěhotnět již několik týdnů po porodu a žena kojící průměrně po šesti měsících, lékaři doporučují matkám právě v období brzy po porodu zvýšenou opatrnost a použití odpovídající antikoncepce.

(MAFS)

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.