tisk-hlavicka

Kyberzávislost

17.10.2023 Autorský tým APIV B Linka bezpečí 1 názor

Jak ji poznat?

Internet je důležitý zdroj informací i nástroj pro komunikace, vzdělávání, rozvoje nebo zábavy. Podněcuje zvídavost i kreativitu. Smysluplné využívání internetu a technologií spočívá v rovnováze s ostatními aktivitami a časem, který na něm trávíme.

Pokud je však jeho užívání nadměrné, může dojít k závislosti. Tzv. kyber-závislost může mít různé podoby:

Gaming – hraní online her, závislost na sociálních sítích, závislost na chatu, hledání desinformací, vyhledávání informací, sledování videí, gambling – závislost na sázení a hazardních hrách a další.

Přiznat si závislost na internetu a technologiích je náročné, stejně jako rozhodnout se pro změnu. Není možné od internetu abstinovat zcela, ale je možné nastavit si kontrolované užívání, které bude v souladu s vlastním zdravím i vztahy.

Není snadné nový návyk vybudovat ihned. Přesto má smysl opakovaně se o to pokoušet, nejlépe za podpory rodičů nebo blízkých dospělých. Pokud se to dlouhodobě nedaří nebo jsou dopady vážné, pak také ve spolupráci s psychoterapeutem.

Příznaky závislosti často podceňujeme a vážnost jim dodají až zdravotní, psychické nebo komunikační potíže. Jaké to jsou?

  • Neodolatelná chuť hrát, scrolovat nebo jakkoliv užívat internet – jako předmět závislosti.
  • Ztráta zájmu o kamarády, učení, volnočasové aktivity jiné než online.
  • Zhoršení prospěchu, pracovního režimu, zanedbávání povinností.
  • Změny nálad.
  • Neschopnost omezit čas nad technologiemi.
  • Objeví se abstinenční příznaky – pocity, které přichází, jestliže omezíme na delší dobu zdroj závislosti. Např: Nervozita, podráždění, vztek, agresivita. Na tělesné úrovni pak třeba pocení, třes, neklid, také ale třeba bolesti zad nebo bolest v rukou (karpální tunely) nebo poruchy spánku.
  • Popírání nebo schovávání online aktivit před ostatními, hádky a konflikty v souvislosti s „internetovou a digitální drogou“.

Modelový příběh:

Hry jsem hrál od malička, ani nevím, kdy jsem s tím začal. Nejdřív na tabletu a herních konzolích, teď na počítači. Dřív jsme hráli s klukama ze třídy u nás doma a bylo to dobrý. Pak jsem začal víc kamarádit s lidma, se kterýma hraju online přímo ve hře. Kámoši chodí na fotbal, já si ho radši zahraju online. Když se baví o jiných věcech, už mě to ani nezajímá. Navíc jsem dost unavenej, protože hraju dlouho do noci, takže mám i horší známky. Doma se kvůli tomu hodně hádáme.

Co s tím

  • Zařaď víc aktivit v off-line režimu. Pokud víš, jaké denní nebo večerní hodiny jsou pro tebe nejtěžší v omezení, naplánuj si na ně jinou aktivitu společně s někým dalším. Například s rodičem nebo sourozencem.
  • Nahraď je jinou činností i bez společnosti dalších osob. Obtížné to může být obzvlášť o víkendu nebo večer. Činnosti si předem připrav, ať je jednodušší se do nich pustit.
  • Vídej se častěji a pravidelně s kamarády – fyzicky a bez používání telefonu. Domluv se s nimi předem.
  • Urči si počet hodin, který online strávíš. Doporučuje se kratší období vícekrát denně. Tím můžeš dosáhnout kontroly nad užíváním. Nastav si budík na určitý počet minut nebo se řiď denními činnostmi. Například: Než půjdu na kroužek, po cestě v autobusu nebo do určité hodiny večer. Ke kontrole můžeš využít také aplikace, které to udělají za tebe.

Názory k článku (1 názorů)
Tak hlavně, že těch 6 - 8 hodin denně, c... ha ha ha 17.10.2023 18:58




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.