tisk-hlavicka

Průzkum: Mnoho starších lidí v Česku se vyhýbá používání internetu

18.2.2022 Jaya Baloo 3 názory

Starší Češi a Češky jako důvody, proč internet nepoužívají, uvádějí, že jej nepotřebují nebo je pro ně příliš složitý

Mezinárodní telefonický průzkum Avastu (LSE:AVST), globálního lídra v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí, odhalil generační propast – starší lidé, kteří nepoužívají internet, jsou přesvědčení, že jej ke svému životu nepotřebují a téměř tři čtvrtiny (73 %) z těchto neuživatelů internet dokonce přímo odmítají. A to i přesto, že zejména během pandemie může být pro starší osoby* užitečným nástrojem. Najdou se však i tací, kteří by jej rádi používali, pokud by jim pomohl někdo z přátel nebo z rodiny.

Z 200 lidí ve věku 55 let a více, kteří se telefonického průzkumu v Česku zúčastnili, používá 35 % internet pravidelně, 41 % příležitostně a 24 % nikdy. Polovina respondentů je již v důchodu a globálně poměr osob, které internet nepoužívají, roste s přibývajícím věkem: zatímco ve věku od 55 do 60 let internet nepoužívá pouze 17 % lidí, ve skupině osob starších 75 let jde už o 39 %.

S používáním internetu bojuje zejména věková skupina nad 60 let, a to jak muži, tak ženy. Problém mívají už s výběrem správného zařízení a softwaru. Správné nastavení soukromí, zprovoznění zařízení a připojení k Wi-Fi síti jsou pak pro mnohé nepřekonatelné překážky, stejně jako pravidelná údržba,“ vysvětluje bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo.

Ve světovém srovnání jsou na internetu nejaktivnější zástupci starších generací v Rusku, Velké Británii, Japonsku a na Novém Zélandu, zatímco v Brazílii, Francii, Mexiku a Španělsku používají starší lidé internet pouze zřídka nebo vůbec. Ze všech lidí, kteří internet nepoužívají pravidelně, jej 88 % nepoužilo nikdy v životě.

Důvody, proč starší Češi a Češky internet vůbec nepoužívají, jsou různé: 85 % neuživatelů si myslí, že jej nepotřebují, pro 71 % je příliš složitý, 81 % se v případě, že potřebují udělat něco online, obrací na svou rodinu a přátele, a 65 % jej nepoužívá kvůli obavám z kyberhrozeb, přičemž nejvíce se obávají krádeže identity nebo hesel, úniku osobních údajů a napadení malwarem, včetně ransomwaru. Kromě toho se 69 % dotázaných neuživatelů považuje za příliš staré na to, aby internet používali, pro 60 % z nich je příliš drahý a 38 % jej zcela odmítá.

K digitálnímu životu bez obav chybí starším lidem podpora

Zatímco 27 % neuživatelů si umí představit, že by začali internet používat, pro 73 % starších Čechů a Češek to nepřichází v úvahu. Z těch, kteří si na internetu příliš nevěří, pětina dotázaných (21 %) uvádí, že jim jejich nedostatek sebedůvěry v používání internetu vadí, a 43 % všech respondentů dodává, že by s online aktivitami uvítali pomoc rodiny či přátel.

Průzkum odhalil pravděpodobnou korelaci mezi množstvím času, který lidé tráví online, a jejich sebevědomím při používání internetu,“ pokračuje Jaya Baloo. „Obecně lze říct, že lidem vadí, že jsou v online světě nejistí a nemotorní. Mnoho z nich se navíc cítí jako přítěž, pokud musí své blízké žádat o pomoc.

Pro pomoc se zapojením do digitálního života se mohou starší lidé kromě své rodiny a přátel obrátit i na specializované organizace. Mnoho vzdělávacích center pro dospělé nabízí začátečnické kurzy práce s počítačem pro seniory a existují také neziskové organizace, jako např. Život 90 či Elpida, které starším lidem poskytují rady a podporu mimo jiné i ohledně technologií.

*Z celkového počtu 2 700 osob starších 55 let, které se zúčastnili mezinárodního telefonického průzkumu, žije 46 % s partnerem nebo partnerkou, 39 % s příbuznými a 27 % respondentů žije samo. Průzkum pro Avast realizoval výzkumný institut YouGov v září 2021 v Argentině, Austrálii, Brazílii, České republice, Francii, Indii, Mexiku, na Novém Zélandu, v Rusku, na Slovensku, ve Španělsku, Velké Británii, Spojených státech amerických a Japonsku.

Názory k článku (3 názorů)
názor Milena 19.2.2022 11:16
*Re: názor Holka modrooká 19.2.2022 21:1
**Re: názor MarieMP 20.2.2022 21:10
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.