tisk-hlavicka

Studenti vysvětlí spolužákům, že online hry nepřináší jen zábavu

9.3.2022 Eduarda Hekšová, dTest

Už do 14. ročníku letos vstupuje klání Spotřeba pro život, ve kterém studenti soutěží ve tvorbě vzorového vydání spotřebitelského časopisu pro mládež.

Letošní téma je mladším ročníkům velmi blízké. Studenti totiž budou prokazovat svou kreativitu a znalosti v oblasti online her, a to zejména z pohledu všech omezení a rizik, které na ně v tomto specifickém prostředí číhají. Vítězné týmy se za odměnu podívají do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. Soutěž vyhlašuje spotřebitelská organizace dTest.

Kdo si hraje nezlobí. Toto okřídlené rčení přestalo platit od doby, kdy se počítačové hry přesunuly na internet, propojily obrovské množství lidí a odstartovaly růst vývojářských společností s miliardovými zisky. Takové prostředí zákonitě přilákalo hráče, jejichž úmysly nejsou vždy úplně čisté. "V rámci zpracovávaného soutěžního časopisu by studenti měli vysvětlit, jaká omezení z pohledu věku platí v oblasti online her. Není totiž výjimkou, že děti umí ovládat jednoduché obrázkové hry na tabletu dříve, než se naučí mluvit," uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Herní průmysl jako nový fenomén zabírá ve společnosti pozice, které dříve náležely zejména profesionálnímu sportu. Pořádají se velké turnaje, kde profesionální hráči získávají velmi zajímavé finanční odměny. S financemi je online hraní spojeno ale na všech úrovních. V?rámci zpracovávaného soutěžního časopisu se studenti mohou věnovat mimo jiné oblasti samotných nákupů her na internetu i dalším platbám, ke kterým jsou hráči v zápalu boje velmi často vyzýváni. Soutěžící se mohou také zaměřit na to, jak mají provozovatelé herních serverů ošetřenou identitu jednotlivých hráčů. "Je pravidlem, že účastníci online herního soupeření nevystupují pod svým skutečným jménem, ale navzájem mohou bez omezení komunikovat. Následný kontakt hráčů mimo online svět může skrývat řadu nepříjemných překvapení," dodala Hekšová.

Soutěž Spotřeba pro život vyhlašuje dTest pro studenty gymnázií a středních škol, vyšších odborných škol a žáky odborných učilišť, mohou se jí ale účastnit samostatně i studenti a žáci zapojení do různých forem mimoškolních odborných aktivit. Každý soutěžní kolektiv reprezentuje tříčlenný redakční tým a koordinátor z řad dospělých.

Soutěží se v tvorbě vzorového vydání spotřebitelského časopisu pro mládež. "Studenti v něm zužitkují vlastní zkušenosti s daným tématem, mohou také zpracovat porovnání poskytovaných služeb. Soutěžní časopis má mít v tištěné podobě formát A4, osm až dvanáct číslovaných stran obsahu a čtyři strany samostatné obálky," popisuje Eduarda Hekšová.

Zpracované časopisy mohou soutěžní týmy zasílat až do konce května tohoto roku. Poté odborná porota vybere pět soutěžních časopisů, jejichž autoři obdrží věcné ceny věnované vyhlašovatelem soutěže. První tři kolektivy získají spolu se svými koordinátory jako odměnu zájezd do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. Každá zúčastněná škola obdrží zdarma předplatné tištěné verze časopisu dTest pro následující školní rok.

dTest vyhlašuje letošní ročník soutěže pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky, Českého telekomunikačního úřadu a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji. Více informací o soutěži najdete na www.spotrebaprozivot.cz.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.