| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názor k dotazu Mazání po koupání

3.1.2001 23:07:23 Sylvie

Re: Kosmetika po koupání

Paní Markéto,
chtěla bych se zastat paní Ivy - četnost koupání a suchá pokožka a její ošetření spolu úzce souvisí, takže tak docela mimo mísu nebyla. A podobný názor na koupání novorozenců a kojenců nemají pouze brněnské porodní asistentky a někteří Rómové, dovolila bych si zacitovat z časopisu Sestra 9/2000, článek "Co by měla vědět dětská sestra o onemocněních kůže u dětí" (Doc. MUDr. Jan Janda, CSc., 1. DK FN Motol, Praha):
"Dětská pokožka má své zvláštnosti
V prvních měsících života mají kojenci tendenci k určité přecitlivělosti kůže, která se projevuje výskytem různých vyrážek, které většinou spontánně mizí a vyžadují pozornost lékaře, jen pokud se zvětšuje jejich rozsah, děti jeví ještě jiné příznaky nebo vyrážka přetrvává delší dobu.
Zdravé děti nepotřebují příliš často různé kožní olejíčky, lotia, zásypy atd., i když těchto produktů je i na našem trhu v poslední době velký výběr. Pokud je kůže dítěte přece jen suchá, doporučuje se použít spíše lotia než olejových přípravků. Není snad třeba zdůrazňovat, že všechny přípravky, zvláště u kojenců a batolat, by měly být označeny tak, že jsou pro děti a respektují tak zvláštnosti dětské kůže. I kvalitní kosmetické přípravky pro dospělé obsahují často celou řadu chemikálií, které jsou snášeny bez problémů kůží dospělých, ale ne dětí.
Diskuse kolem koupání
U nás je dlouhá tradice, že se novorozenci a kojenci koupou většinou denně, včetně toho známého rituálu okolo celé akce. Ne všichni pediatři na světě to ale doporučují, řada z nich se domnívá, že koupání 2-3x týdně je dostatečné. Častý styk s vodou ale samozřejmě kůži vysušuje a nutí pak nadměrně používat promašťující prostředky. Ve dnech, kdy se dítě nekoupe celé, stačí většinou k běžné osobní hygieně odstranit nečistotu z nezakrytých částí těla, tj. obličeje a rukou (zbytky jídla, špinavé ruce po kontaktu s okolím).
Zvláštní pozornost samozřejmě vyžaduje okolí zevního genitálu, zvláště očišťování po stolici. Na našem trhu jsou k tomuto účelu k dispozici speciální vlhké ubrousky, měly by nést označení "pro děti". Stejnou službu mohou ale prokázat i čisté vlhké bavlněné pleny."
Sylvie
Odpovědět
Názory k dotazu (9 názorů)
Re: Kosmetika po koupání Markéta, 11měsíční Veronika 15.12.2000 22:4
*Re: Kosmetika po koupání Iva, mimi 4 m 17.12.2000 10:40
**Re: Kosmetika po koupání Markéta, zítra roční Veronika 18.12.2000 21:32
***Re: Kosmetika po koupání Leona, Valérie, 8 týdnů 19.12.2000 14:30
***Re: Kosmetika po koupání Sylvie 3.1.2001 23:7
***Re: Kosmetika po koupání nejsem prase 5.1.2008 18:21
****Re: Kosmetika po koupání Alexandra 15.6.2008 22:12
**Re: Kosmetika po koupání Nejsem prase 5.1.2008 18:20
Re: Kosmetika po koupání Mirka 17.12.2000 19:54

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.