| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Počet zájemců o pěstounství roste. I díky státním pobídkám.

 Celkem 29 názorů.
 Mirka Černá 
  • 

Kdysi 

(22.8.2014 13:37:48)
Kdysi jsem měla o pěstounství velký zájem, ale neměla jsem na to vlastní zdroje a stát dával jen směšné peníze. Nemohla jsem to dotovat, nebylo z čeho.
Dneska i přes vcelku slušnou odměnu říkám, že NIKDY. To, co o pěstounství čtu, je víc buzerace pro lidi, kteří se rozhodnou to dělat. Mělo by se to dělat s láskou k těm dětem, ale co to dětem dá? Když si vezmu větší dítě, těžko napravím, co na něm předchozí život napáchal za škody. Taky mu asi nedám rozumnou šanci do života, jen mu připravím další zklamání. Protože dokud bude v pěstounské péči, bude se mít jakž takž dobře. Já bych se osobně obávala toho, co přijde POTOM. Dítě si v pěstounské péči navykne na určitou míru životní úrovně, ale po ukončení pěstounské péče mu já do začátku pomoci nemůžu (nemám z čeho), jeho rodiče mu nepomůžou a od nuly se začíná hooodně těžko. Bála bych se, že v dítěti časem poroste pocit křivdy a od toho může být dost blízku k alkoholu, drogám, kriminalitě všeho druhu apod. Abych se pak bála, že se i já můžu stát obětí? Ne, za těchto podmínek fakt ne.
PS: a taky mi už není dvacet.
 M + 4 
  • 

Re: Kdysi 

(22.8.2014 21:40:06)
No tak asi většina dospělých dětí, které odchází od rodičů, zažije propad životní úrovně, ne? Bývá to vyváženo mládím, energií, svobodou, aspoň co se pamatuji :o) A co myslíš, že to dítě dostane v dětském domově navíc, až ho bude opouštět, oproti tomu, když půjde od tebe. Spousta těch kluků a holek jde rovnou šlapat chodník. Kdyby odešli od tebe, pořád by se měli kam vracet. A taky by nemuseli třeba odcházet úderem 18. narozenin.
 Mirka 
  • 

Re: Kdysi 

(22.8.2014 22:11:36)
Možná nemuseli, ale z čeho bych je živila? Nezapomen, že vlastní děti obvykle neodcházejí s holým zadkem, že jim rodiče mohou pomoci, třeba hlídáním dětí apod. Dítě z dětského domova má taky při odchodu prakticky holý zadek, já bych mohla při troše šikovnosti z dávek něco málo našetřit. Ale: jak mám to dítě motivovat? Aby se učilo ve škole? Na to mi právem řekne, že v dospělosti stejně nesežene práci, tak na co se učit? Učnovské školství je v troskách, o něm už nemám žádné iluze. Možná třeba kadeřnice nebo kuchař, ale o oborech jako soustružník nebo truhlář už fakt iluze nemám. Na střední školu nemusí mít schopnosti, na VŠ už vůbec ne. A sehnat pak práci je další kapitola. Bílé dítě možné, ale co třeba dítě romské nebo jiného barevného etnika? Na samostatné podnikání nemusí mít schopnosti a do počátku podnikání je třeba nějaký kapitál, to mít rozhodně nebude. Třeba truhlář, potřebuje dílnu, stroje, investice za několik desítek tisíc. Kde na to vezme? Dobře, bude zpočátku zaměstnanec, kde ale bude bydlet? Já na to mít asi nebudu (protože dávky na něj už nedostanu a budu mít takový příjem, abych si vůbec mohla dovolit živit další osobu?)
 M + 4 
  • 

Re: Kdysi 

(23.8.2014 13:36:44)
Podle mě to vidíš moc černě, na mysl mi přichází přísloví: Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Když to vezmu popořadě, tak hlídat děti bys snad svému dítěti po skončení PP občas mohla, kdybys chtěla. Úspory od rodičů nedostane řada dětí, které odchází z domova. Nepopírám, že je lepší do startu něco dostat. Proč by s učňákem nesehnalo práci, to nevím, podle mě to není zas tak nepravděpodobné. Samozřejmě nikdo nemá zaručené, že zrovna jeho dítě uspěje na trhu práce. Když nesežene nic, může být třeba na ubytovně a na sociálních dávkách, ale aspoň bude někoho mít - tebe! A to je sakra rozdíl oproti tomu, kdyby opustilo dětský domov a bylo na světě samo. Píšeš, že třeba bude mít práci, ale co bydlení - no co by, zůstane pár let u tebe, nebo ho vyprovodíš a bude bydlet v nájmu dopláceném ze státní sociální podpory třeba, nebo bude bydlet s partnerem ... Možností je tolik a ty ani já neumíme věštit. Jen chci říct, že tvé argumenty pro to, že to nejde, mi jako argumenty ani nepřipadají.
 Darka 4+1 
  • 

Re: Kdysi 

(23.8.2014 13:42:36)
A ty máš nějaké děti v PP? Nebo po PP?
 M + 4 
  • 

Re: Kdysi 

(23.8.2014 18:25:31)
Nemám, jak to s tím souvisí?
 Jita111 


Re: Kdysi 

(23.8.2014 13:41:13)
Kdyby takhle přemýšlel každý, všechny děti by zůstávaly v ústavech. Snad to není jen o materiální stránce. I když uznávám, že bez idealismu to nejde...
 Mirka 
  • 

Re: Kdysi 

(23.8.2014 14:35:11)
Právě, že JEN s idealismem to nejde.
Četla jsem rozhovor s paní, která pracovala jako pěstounka v SOS-vesničce. Celý život vlastně žila ze sociálních dávek (protože se to nepovažovalo za práci), postupně vychovala asi 15 dětí. Když "odešla do důchodu", jestli se to vlastně odchodem do důchodu dalo v tomto případě nazvat, musela opustit byt, jít někam do podnájmu a měla dost nízký důchod, právě proto, že celý život neměla jiný příjem než sociální dávky. Takže suma sumárum za společensky zodpovědnou práci jsme se jí odvděčili nízkým důchodem? I takto musím bohužel uvažovat. Pracovník v dětském domově má nárok na dovolenou, placenou nemocenskou, ve stáří má rozumně vysoký důchod, nemusí mít odpovídající byt, auto atd., a tady, za stejnou práci, jen na rozdíl od toho pracovníka v DD za 24/7? Jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou? Proč?
A jen do mě, jak hledám důvody.
 M + 4 
  • 

Re: Kdysi 

(23.8.2014 18:27:37)
Já myslela, že jsi psala o starším dítěti - takže bys normálně dál chodila do svého zaměstnání, ne?
 Darka 4+1 
  • 

Re: Kdysi 

(23.8.2014 19:35:54)
Do pěstounské péče často přicházejí děti s problémy, které někdy souběžné zaměstnání vylučují. Proto je nyní odměna pěstouna brána jako odměna ze závislé činnosti (tedy podobně jako plat nebo příjmy z podnikání). Rozhodně to však nevylučuje potíže, o kterých psala zakladatelka výše.
 M + 4 
  • 

Re: Kdysi 

(23.8.2014 21:12:21)
Jaké problémy máš na mysli? Zdravotní? Žadatel o náhradní rodinnou péči ale do dotazníku uvádí, zda přijme i dítě se zdravotním postižením, nebo ne. Jaké jiné problémy vylučují, aby rodič pracoval?
 JiBi* 


Re: Kdysi 

(23.8.2014 21:47:04)
Hm, žadatel sice píše, zda přijme dítě s postižením. Ovšem když někdo přijme dítě 16timěsíční, zdravé, ale později se ukáže, že je postiženo psychicky a mentálně, tak do práce pěstoun(ka) jít nemůže, protože např. já jsem měla to štěstí, že ředitelka v mateřské školce v naší vesnici byla vstřícná a dítě mi přijala, přesto, že malá musela a musí mít asistentku. Ovšem asistenka může být u dítěte jen 4 hodiny - z finančních důvodů, takže jsem ji mohla dávat do školky pouze od 8 do 12 hodin - v takovém případě se nedá pracovat ani na poloviční úvazek, i kdybych ho někde sehnala. Nedovedu si představit jak by to dopadlo, kdybych byla samoživitelka, asi bych dítě musela vrátit, což si nedovedu v jejím případě představit, takže bych žila na hranici bídy, nebo spíše i pod.
 M + 4 
  • 

Re: Kdysi 

(23.8.2014 22:55:57)
Zakladatelka psala, že by si vzala dítě starší.
 M + 4 
  • 

Re: Kdysi 

(23.8.2014 21:16:00)
Ještě k vyloučení potíží - ty se nedají vyloučit nikdy, a to ani u vlastních dětí. Potíže s bydlením, prací, penězi, zahájením samostatného života. Kdo chce vyloučit potíže, ať radši opravdu nic nedělá. I když si stejně nejsem jistá, jestli tím toho vyloučení potíží dosáhne.
 Efka 
  • 

Re: Kdysi 

(24.8.2014 1:32:33)
Taky si myslim ze to vidis cerne. Jestli nemas na to zivit dite tak to proste nedelej. Versina lidi uzivi SVE dite a nehledi na to co jim da stat, tak proc ne to sverene? Copak to beres jen jako praci? Starat se o sverene dite musis delat i od srdce a utrhnout si od pusy ze sveho, jinak to nedelej. Neni prace jako prace, zdravotni sestry taky nedelaji lide co se chteji mit v zivote financne dobre.

Mozna to nedava smysl co rikam, a taky mozna jsem te jen nepochopila.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Kdysi 

(25.8.2014 9:45:21)
To, co píšeš o paní z SOS vesničky, je samozřejmě úplně špatně nastavený systém. Ale jinak si myslím, že vše vidíš moc černě. Podle mě jsou i "katastrofické scénáře", které popisuješ, pro dítě lepší, než ústav. I kdyby šlo jen o to, že dítě zažije "normální fungování rodiny". A kolik rodičů může svým biologickým potomkům nějak významně materiálně pomoci do začátku?
 Mirka 
  • 

Re: Kdysi 

(27.8.2014 9:40:57)
Snažím se dívat realisticky. Pokusila jsem se najít ten rozhovor, no, nenašla. Zato jsem našla 2 diplomové práce, které se SOS-vesničkami a pěstounskou péčí zabývají. V nich je, že třeba SOS-vesnička poskytuje "rodině" dům a jeho vybavení, takže třeba nemají bytový problém a ani problém s tím, když nějaký spotřebič doslouží, prostě dostanou nový. Ale že je třeba děti vést k tomu, že ve skutečnosti se na to musí šetřit. Ale taky tam zaznělo, že věci jsou někdy složité a SOS-maminky některé činnosti dotují ze svého a že se rodiny vpodstatě pohybují na okraji bídy. Což vcelku chápu, na nějaké vyskakování to není.
Byly tam popsané příběhy asi 15 SOS-maminek. Vpodstatě všechny byly bez partnerů, jen málo z nich mělo vlastní děti, snad jen asi 2-3. Myslím, že SOS-rodina je sice lepší než DD, ale přece jen je to umělý útvar, který má k realitě dost daleko, normální pěstounská rodina, obklopená obyčejnými rodinami bez zázemí vedení SOS-vesničky a "tetínu", by se realitě blížila víc. Jenže ta zas takovou podporu státu nemá.
 ivate 


adopce / pěstounka  

(23.8.2014 17:20:42)
Spíš se nemluví o tom, že u adopce se nově biologičtí rodiče dozví, do jaké rodiny dítě odchází včetně adresy adoptivních rodičů. A to pak rozdíl od pěstounky je tedy opravdu jen nepatrný.......
 Naďa + 3 
  • 

Re: adopce / pěstounka  

(23.8.2014 21:09:18)
Jsem pěstounka více než 13 let. V péči dnes máme 3 romské, poloromské děti. Začínali jsme za jiných podmínek, dnes v průběhu pěstounství nám mění podmínky za pochodu. Což není moc fér. Ano začínala jsem s odměnou pěstouna 1000kč + úhrada potřeb dítěte....asi necelé 3000kč (opravdu už toto přesně nevím, ale mohu upřesnit). Dnes mám odměnu pěstouna mnohem vyšší, platím zdr. a social. pojištění a od loňského roku i daň z příjmu....to většinou v tv nezmiňovali, spíš jen kolik pěstounům přidali. Ale povinné školení 24h ročně, já i manžel, který pracuje jako valcíř, ale školit se musí také. Návštěvy socialní pracovnice zhruba co 2 měsíce. Poviné dohody sepsané buď s úřadem nebo nějakou pověřenou organizací. Zákon nám ukládá spoustu povinností, no práv máme minimum. Jako pěstounka jsem byla odmítnuta se synem na trhání mandlí...neměla jsem souhlas zákonného zástupce (což jsou stále rodiče, pokud soud neurčí jinak).Vyřízení pasu...opět soud. Soudní obsílky nám chodí pravidelně. Chtěli jsme děti, které náš život obohatily, změnily ....ale šli jsme do toho s velkým nadšením a optimismem. Dnes už bych šla hlavně s velkou obezřetností. Doufáme, že se nám podaří vychovat je k samostatnosti, soběstačnosti. (dcera bohužel nebyla opožděná jak nám tvrdili, má vrozený defekt...takže tam mám obavy, co s ní bude....Nejstarší syn studuje konzervatoř...zatím s velmi dobrým prospěchem nastupuje do 2 ročníku, nejmladší má za sebou 1tř. ZŠ...přes těžkou logopedickou vadu se samými 1, a hlavně krásně čte. Máme i zkušenosti s anonymy, pomluvami. Řeči, že máme děti pro peníze.....no to se nedá ani komentovat. Při prvním synovi jsem se vrátila do práce (neplacené volno) na 4 hodiny. Vydržela jsem to 4 měsíce. Nebyl to přínos ani pro mě, syna, ani zaměstnavatele. Ono totiž do adopce jdou nejmenší a nejdravější děti. Děti do pěst. péče...starší, poznamenané dětským domovem, deprivací, s méně či více zdrav. problémy, romské apod., No aspoň jsme poznali více lidi kolem sebe...opravdu jsou lidé různí, ani radši nebudu rozepisovat s čím vším jsme se setkali. Aspoň vynikli ti skvělí lidé kolem nás, od širší rodiny, přátel, např. i dětská lékařka, která je úžasná a oceňuje hodiny cvičení a práce s dětmi. Její chvála na preventivní prohlídce mě moc potěšila. Úžasná je i Tereza Maxová a její nadace opravdu pomáhá adresně konkrétním dětem.
 Mirka Černá 
  • 

Re: adopce / pěstounka  

(24.8.2014 10:14:16)
Nado, díky za zkušenosti. To o platbě socálního a zdravotního jsem už věděla, o dani z příjmu ne. Máte můj obdiv, já bych toto neutáhla. Pracovat a zůstat chudá není můj cíl, mám co dělat abych jako samoživitelka uživila svoje děti (když už prakticky nevidím alimenty). Další děti jsem chtěla, protože jsem dřív pracovala ve školství a i v DD a práce mne bavila. Finančně bych to ale neutáhla.
Já se o to před časem zajímala, informovala jsem se u jedné neziskovky. Řekli mi, že misím mít aspon 3-pokojový byt, že díte/děti by měly mít vlastní pokoj (v DD ale spaly po 8 i 10 na ložnici, byl to starý zámek), měla bych mít auto, abych mohla děti vozit k lékaři nebo k psychologovi (za co bych ho tak asi provozovala? V DD se taky k psychologům nejezdilo. I když tam bylo 70 dětí, DD auto ani nemělo), neměla bych chodtít do práce, abych se dětem mohla věnovat (ale neřekli mi, z čeho bychom žili) a ještě další podmínky, pro mne fakticky nesplnitelné. Takže do tho nepůjdu, to by byla sebevražda. Kdybych nedejbože skončila na týden nebo dva v nemocnici, měla bych možná na krku exekutora. Ne holky, možná to vidím černě, ale na některé věci je třeba se dívat realisticky. Ideály mi ještě složenky nezaplatily, spíš jsem na ně dojela.
 maceška 


Re: adopce / pěstounka  

(24.8.2014 14:04:53)
Která to byla neziskovka?
Přijímali jsme do PP děti, když jsme měli nedokončený dům (dětské pokoje jsme vytvářeli v podkroví v průběhu PP), auto jsme v té době neměli a do práce jsme chodili, i když jsme měli děti v PP. Problém v tom žádný nebyl.
 Mirka 
  • 

Re: adopce / pěstounka  

(24.8.2014 14:17:58)
Maceško, já už přesně nevím. Zavolala jsem tam, že bych měla zájem o pěstounství. Dostala jsem pdf-kovou publikaci, kde byly přesně popsané podmínky, co bych měla splňovat. Na základě těch podmínek jsem to vzdala, to bych nedala. Bylo to před cca 4 roky.
Mně šlo hlavně o to, jestli bych na to musela doplácet ze svého, jako to bývalo dřív. Byla jsem ochotná dát hlavně srdce, čas a znalosti. Nebrala jsem to jako zlatokopectví, ale chtěla jsem dát někomu příležitost. Dneska už bych do toho nešla, už bych se na to necítila.
 JiBi* 


Re: adopce / pěstounka  

(24.8.2014 14:16:28)
Tak občas se stává, že takovouto informaci podávájí sociální pracovnice, které nechtějí mít nárůst pěstounů v regiónu, čili nechtějí si přidávat práci. My jsme kdysi měli ve třípokojovém bytě 4 děti - 4 v jednom pokoji, později v čtyřpokojáku 5. Byl to pro nás sice docela záhul, ale ze strany úřadu s tím problém nebyl. A auto jsme taky neměli.
 JiBi* 


Pěstounství 

(23.8.2014 21:37:03)
Četla jsem ten článek na Novinkách nebo odkud je překopírovaný, včetně té "chutné" diskuze našich spoluobčanů, která je pod článkem. Naše veřejnost je opačného názoru než příspěvek Mirky Černé, všichni - bez přehánění - se shodli na tom, že naopak být pěstounem je úžasný job a zlatý důl. A že pěstouni berou peníze skoro za nic, že kdyby měli tu správnou lásku k dětem, dělali by to zadarmo. Jaksi se pozapomíná na to, že i lidé, kteří se starají v dětských domovech a kojeneckých ústavech o děti, za to taky dostávají peníze, a k tomu mají ještě tu výhodu, že po směně odejdou odpočinout si domů s čistou hlavou, občas mají dokonce i dovolenou, a už vůbec nemusí řešit tu budoucnost dítěte.
 maceška 


Hrušky s jabkama 

(23.8.2014 21:43:20)
V článku nějak chybí, že nárůst zájemců o pěstounství se netýká dlouhodobé pěstounské péče, která by snad mohla v konkrétní rodině nahradit adopci, ale především pěstounské péče na přechodnou dobu, a ta nahrazuje pouze ústavní péči, nikoliv adopci! Lidé, kteří chtějí adoptovat dítě, mají zcela odlišnou motivaci od pěstounů na přechodnou dobu, to jsou nesrovnatelné údaje.
 Naďa + 3 
  • 

Re: Hrušky s jabkama 

(24.8.2014 14:42:05)
Ano Maceško, máš pravdu. Pěstounství na přechodnou dobu mělo vlastně zrušit kojenecké ústavy. To se nějak nestalo. My šli kdysi do adopce, prošli celým procesem. Pěstouny jsme se stali proto, že dítě nebylo právně volné do adopce. A tu zkušenost s požadavky na byt jsme zažili taky. Sice jsme se ohradili, že nebudeme pořizovat větší byt dokud žádné dítě nemáme, ale připomínky byly a vyptávání jak to budeme řešit apod., První dítě jsme měli 2 roky v menším bytě, druhé jsme přijali krátce před stěhováním. V ruce jsme už měli předkupní smlouvu. Auto nemáme, ale už se objevil anonym, že jezdíme taxíkem. A dotaz zda to, že dcera jezdí do speciální soukromé školy není zneužívání dávek. I toto už jsme se sociálkou řešili.
 maceška 


Re: Hrušky s jabkama 

(24.8.2014 15:04:06)
Já vím, že se dějí různé věci, ale je to v lidech a v jejich přístupu. Mrzí mě, když se potom kvůli takovým chybným výkladům odradí od NRP lidé, kteří by do toho jinak šli. Protože málo naplat, dlouhodobých pěstounů je stále málo, a děti je potřebují. Naše pěstounské děti (už dospělé dnes) by o tom mohly povykládat.
 Mirka 
  • 

Re: Hrušky s jabkama 

(25.8.2014 7:58:58)
Maceško, ono je dobře, že se mluví i o negativech té práce. Že do pěstounské péče jdou hlavně děti nějak zdravotně postižené nebo s velkou psychickou zátěží. Je dobře, když to někteří lidé vzdají hned na začátku (jako třeba já), než aby to zkusili, zjistili, že to nezvládnou a co pak s dětmi? To nejsou pokusní králící, aby putovali z rodiny do rodiny, z ústavu do ústavu. Já se o podmínky PP zajímám už docela dlouho. Je úsměvné, jak na jednu stranu razíme názor, že DD jsou na nic a PP je levnější a kvalitnější, ale DD dostanou na jedno dítě téměř jednou tolik co PP a ještě nemají starosti o nemovitost, ve které sídlí, protože opravy jdou ze zcela jiného zdroje. Pečovatelským rodinám dáme s velkými kecy ani ne polovic a ještě po nich chceme, aby měly velký byt a auto a to hradily ze svých zdrojů? Proč jim nehradíme aspon zvýšené náklady na větší byt (nebo domek)? Tak kde to jsme? Které jiné povolání si nevydělá ani na své provozní náklady a má je dotovat z jiných zdrojů? Vždyt je to fraška!! Pak se divíme, že těch pěstounů tolik není? Proto o tom píšu, že podmínky takto nastavené jsou sice lepší, než byly v minulosti, ale stále jsou nesmyslné, protože nepokryjí ani náklady. Tohle může dělat jen ryzí idealista nebo masochista.
 maceška 


Re: Hrušky s jabkama 

(25.8.2014 13:39:16)
V tom máš jistě pravdu, ale ta problematika je mnohem komplexnější než aby se dala rozebrat ze všech úhlů v jedné diskuzi.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.