| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jeden chromozom navíc…

 Celkem 13 názorů.
 Ina 
  • 

děti s Downovým syndromem 

(14.4.2014 13:14:08)
Dobrý den, téměř přesně před jednadvaceti lety mi dětská lékařka řekla v porodnici stejnou zprávu- u vašeho dítěte je podezření na Downův syndrom. Říkala to stejně, jako kdyby mi sdělovala, že dnes venku bohužel prší. Samozřejmě navrhla, že dítě můžeme nechat v kojeneckém ústavu, o tom jsme ale vůbec neuvažovali. Prošli jsme si obdobím "proč zrovna my", obdobím pláče a nejistoty. Neuměla jsem si představit, jak to všechno s manželem přežijeme bez újmy na psychickém zdraví. Léta utíkala, povedla se nám integrace syna do místní MŠ, po ročním odkladu i do ZŠ, chodili jsme na hippoterapii, logopedii. Po malých krůčcích se zdokonaloval v psaní, čtení, jednoduchých počtech.Dnes je syn dospělý "muž " (má jen 153 cm),který má ukončenou praktickou školu (všechny zkoušky za 1), miluje čtení (rozumí textu), je bezva kamarád, má dokonce vlastní deník, kde si s mou pomocí píše, co zajímavého zažil.Chodí do sociálněterapeutické dílny, kde se dále zdokonaluje v ručních pracech (tkaní na stavu, pletení z pedigu, navlékání korálků apod.). Je to spokojený človíček, naše sluníčko. Dnes vím, že všechny ty slzy a snažení měly smysl. Určitě jste se tenkrát rozhodla správně, dětem je nejlépe u mámy a táty. Přeji Vám i Vašemu synovi hodně lásky,spokojenosti a fajn lidí kolem sebe. Ina
 Macecha 


Re: děti s Downovým syndromem 

(14.4.2014 14:32:39)
Taky máme doma takového mimozemšťánka- malou holčičku s DS. Narodila se loni na podzim, tak jsme na začátku cesty..
 Viola 


venku bohužel prší 

(14.4.2014 15:04:00)
"venku bohužel prší"... a jak to měla říct? Nebyla jsem nikdy v té situaci ani z jedné strany, ale jaká je správná dávka empatie? Správně by měla doktorka projevit soucit, má do takového sdělení dávat vlastní city? A kolik, když jsou to pro ni cizí lidi a ona je pro ně cizí osoba v bílém, ke které taky nemají žádný vztah?
Chápu, že je nepřijatelné, aby tohle doktorka sdělovala jakkoli neomaleně či hrubě, ale špatně je i když to řekne neutrálně, navíc se slůvkem "bohužel" (tedy nepřímou podporou či soucitem)?
 Lexi. 


Re: venku bohužel prší 

(14.4.2014 16:07:33)
U lékařů je bohužel ten problém, že na sdělování špatných zpráv nejsou cvičení, většina z nich to neumí a tak to ze sebe prostě co nejrychleji vysypou a rychle mizí od šokovaného pacienta/rodiče/pozůstalého, aby se tento náhodou nezačal vyptávat na podrobnosti. Plus bohužel někdy mají opravdu málo času.
Jaká by asi byla správná dávka empatie? Co třeba "Paní XY mám pro vás bohužel špatnou zprávu, u vašeho dítěte je podezření na DS, ještě to není jisté, budeme dělat další testy, chcete se na něco zeptat?" to vše samozřejmě pokud možno někde v klidu a soukromí. Tím lékař vlastní city neinvestuje a je to empatické.
 Viola 


Re: venku bohužel prší 

(14.4.2014 16:22:57)
Formulace rozumná, spíš jde o tón hlasu - pokud to řekne neutrálně, v podstatě nezúčastněně, může to matka vnímat jako "bohužel prší". Pokud to řekne procítěně a tváří se soucitně, může to matce přijít příliš. Pokud to doktor skutečně vnímá soucitně, brzy vyhoří. Pokud to je jen profesionální maska, tak to spíš matce nepomůže a stejně to bude cítit "bohužel prší".
Tohle mi prostě přijde těžký říct dobře.
 Lexi. 


Re: venku bohužel prší 

(14.4.2014 17:09:52)
Moc se v tom rýpeš.
 Viola 


Re: venku bohužel prší 

(14.4.2014 19:58:04)
Protože Ina kritizovala doktorku a mně to přijde neřešitelné.
 átéčko 


Re: děti s Downovým syndromem 

(14.4.2014 21:47:29)
Mně to taky sdělila lékařka nevybíravě, pamatuji si to dodnes, i když se syn narodil v r.1977. Jsem ráda, že teď to mají maminky o něco lehčí, že se lidé na naše děti dívají lépe, protože už o nich něco ví.~s~
 Pole levandulové 


Re: děti s Downovým syndromem 

(15.4.2014 16:47:14)
Je to těžké vždycky, když není něco s dětmi v obvyklém pořádku a normě. Mně sdělili až ve 22 měsících přímo, že můj syn nebude nikdy chodit, a jestli ho dám do ústavu? Prodělal při předčasném porodu dětskou mozkovou obrnu. Dnes je vozíčkář 38 letý, cesta byl velmi trnitá, a ještě boj nekončí, teď konečně snad dosáhneme pro něj jednolůžkový pokoj v Domově pro lidi s mentálním postižením, kde je pátým rokem - natrvalo zvládat vše sama nemohu, manžel už zemřel před necelými dvěma roky.\Synovi jsme pomohli k částečné soběstačnosti, a to bylo velmi důležité i pro nás. Starší dcerau jsme také nešidili, ale pomáhala babička s dědou, kam jsme nemohli s oběma dětmi, vždycky jedno buď vzali s sebou nebo naopak pohlídali doma, a my jsme mohli jít s tím druhým. Dnes synovi platím asistence navíc, bez peněz to zkrátka nejde, dobrovolníci skoro vymřeli, každý musí vydělávat, je draho. Ovšem spokojenost syna i mých vnoučat, která ho mají ráda, je takovou odměnou.Stáří mám klidnější a lepší než celý život starostí co a jak bude se synem. držím vám palce, ať máte i vy dost síly, nenechte se odradit. :)
 Inka 
  • 

Re: děti s Downovým syndromem 

(15.4.2014 22:52:30)
Ty máš syna 38 a vnoučata? Nedávno jsi psala, že jste byli u zápisu do první třídy.
 L+4 
  • 

zdravím 

(17.4.2014 23:11:47)
Dobrý den, myslím, že Váš syn chodil s našimi dětmi do integrační školky. Díky tomu si zvykly nepodivovat se nad "jinakostí" těchto dětí, prostě si jen řeknou, že jsou jako Mikulášek, asi tak, jako že někdo se hodně pere, někdo má krásné vlasy, někdo má pořád nový mobil. Mají s tím menší problém než my dospělí. Přeji Vám i synkovi hodně štěstí a úspěchů. LH
 Tomáš Lubovský 
  • 

Jeden chromozom navíc 

(21.4.2014 17:04:35)
Už když jsme Matýska čekali a odmítli zkoušku plodovky, nám lékaři říkali, že je poměr 70:30 že bude naše dítě postižené.Ženě bylo 40, ale mi prostě chtěli druhé dítě. Máme dnes 16 letou dceru. Názor lékařů nás nezlomil a tak se Matýsek na Silvestra 2009 narodil. Zpočátku bylo vše v pohodě, ale po pár dnech ho najednou odvezli do Motola do kardiocentra. Tam zjistili AV septa, což je vada srdeční přepážky. Pak už následovaly výsledky genetiky a bylo hotovo. Máte srdeční vadu a Downův syndrom. Přesto, že jsme s tím víceméně počítali, byla to pecka. Nad postýlkou jsme Matýskovi slíbili, že si ho stejně necháme a budeme ho vychovávat v rámci jeho možností jako zdravého kluka.Nejhorší bylo, jak tuto skutečnost sdělit příbuzným a známým. Oddalovali jsme to, ale nakonec jsme do toho šlápli a světe div se , žádné negativní reakce neproběhly Čas běžel, my navštěvovali SPC a lékaři stále řešili, že Mates nepřibírá, neroste. Pak proběhla operace srdíčka nám bylo jasné, že se povedla. Našeho Matýska operoval MUDr. Matějka, což je šťastné spojení.Nějaké problémy sice následně byly, ale samé drobky. Moje žena nasadila bezplenkovou metodu a Mates ji skvěle zvládal. Od necelého roka jsme bez plín a chodí sám na záchod, čistí si zuby.V roce jsme byli bez léků a kontroly byly uspokojivé. Čas šel dál my navštěvovali SPC, Společnost přátel dětí s DS, jezdili na pobyty s ranou péčí, jezdili na koníčky, chodili na plavání a stýkali se s přáteli a kamarády . Pak přišel čas jít do školky. Našli jsme MŠ Duha v Košířích a trefili do černého. Mates byl nejprve ve speciální třídě s dalšími dětmi různého postižení, ale dost je v určitých věcech převyšoval. Jelikož se sám obléká, jí příborem a ve spoustě věcí nás vlastně nevyžaduje, usoudila paní ředitelka školky, že by bylo dobré Matěje integrovat mezi zdravé děti.Zafungovalo to a dokonce jsme došli k tomu, že nenosí ani brýle, které krátce nosil. Velký problém je jen to, že nemluví. Sice komunikuje znakovkou,protože ho maminka naučila některé znaky nebo nás prostě dovede kam potřebuje a ukáže.Teď už jezdí na odstrkovacím kole, slušně se potýká s plaváním, chodí na keramiku a nic co dělají "zdravé" děti mu neodpustíme. Je prostě borec a nic nevzdává, lékaři někdy nevěří svým očím.Je to dost šichta, ale on nám naše rozhodnutí nechat si ho, vrací plnými hrstmi.Máme hodně přátel a pár kamarádů, se kterými jsme na stejné vlně a čas od času podnikáme různé akce.Dneska vím, že naše děti nejsou Downovým syndromem postiženy, ale obdarovány. A to říkám jako nevěřící, ale čistě praktický a racionální člověk.Takže závěrem - držím palce všem rodičů dauňátek, přeji hodně síli a pozitivní nálady.~:-D~z~~b~~3~
 Lenka Ticháčková, Silvinka 5 let 
  • 

a jak šel čas 

(21.4.2014 18:44:49)
Zdravím všechny pisatele v diskusi. Hodně se tu řeší jak správně říct, že je po porodu nebo kdykoliv jindy "něco" špatně. I nás se paní doktorka ptala, jestli si naši holčičku s Downovým syndromem necháme nebo ji dáme do ústavu. V tu chvíli mi to přišlo strašné, protože jsem ani malou u sebe neměla - odvezli ji na neonatologii do 50 km vzdáleného města. Já měla ukrutný strach jestli mi ji vůbec ještě přivezou zpátky. Tenkrát mi paní doktorka přišla jako příšerná ženská, která nemá ani kouska citu v těle - ale jak šel čas - tak i já utřídila myšlenky a uklidnila poblázněné hormony po porodu a nyní, po pěti letech už docela chápu že oni se prostě zeptat musí. Já a můj muž jsme rádi, že máme naše holčiny a že má jedna Downův syndrom? No a co má být - i zdravé děti potřebují např. občas rehabilitaci, logopeda nebo podobné odborníky. Bereme život tak jak přichází a neděláme rozdíl - jen trošku přizpůsobujeme, aby jsme si mohli užívat všici z rodiny. Máme skvělý kamarády, přátele a prostě ty "ostatní" neřešíme.
Všem, kdo se potýkáte s nějakou nepříjemností spojenou s diagnozou Vašeho děťátka - Vám všem přeji hodně síly, odhodlání a nebojte se přijmout pomoc od ostatních...
ahojky Lenka

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.