| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Bonus pro rodiče, kteří se vystřídají na rodičovské?

 Celkem 39 názorů.
 Klarisanek 


Super napad 

(6.3.2014 10:44:00)
a nejlepe stridat po tydnu. Oba zamestnavatele obou rodicu budou nadseni az na pudu ~;)
 Pavlína+3děti 
  • 

Re: Super napad 

(6.3.2014 22:03:16)
Kdysi, když chtěli být otcové u porodu, tak si každý ťukal na čelo a vymýšlel spoustu argumentů proič to nejde.

Dnes když můj manžel nebyl u porodu, dívala se na něho porodní asistentka skrz prsty.

Jednou to bude tak i s otcovskou dovolenou, uvidíte.

Můj bratr žije ve švédsku, na RD byl, v jejich okolí to patří k normě, jeho zaměstnavatel to přežil a jeho vztahu k synovi to velice prospělo (myslím že o 100% víc než přítomnost u porodu)
 Markéta, kluci 12 a 5 
  • 

Re: Super napad 

(7.3.2014 8:29:11)
A jak to může ovlivnit nějaký "bonus" - dneska přece na RD může jít i matka i otec. RP pobírá jen jeden z nich a s RD to nemá vůbec nic společného.

Jestli se porodní asistentka dívala na tvého muže skrz prsty, bylo to velmi neprofesionální.
 Pavlína + 3 děti 
  • 

Re: Super napad 

(7.3.2014 14:04:12)
Samozřejmě, že by mohl být na RD i u nás, ale pochybuju, že by na RD šel, kdyby žili v Česku. Prostě to není zvykem a nejsou na to připraveni ani zaměstnavatelé, ani chlapi. Ve Švédsku to zvykem je a tak na RD byl.

Ale jinak je pravda, co tu někdo psal: to není jen o rd, to je celkově o nastavení společnosti.
 Klarisanek 


Re: Super napad 

(7.3.2014 9:19:10)
Me se libi to srovnavani se Svedskem. Az budeme tam kde Svedsko, tak proc ne. Ale myslim, ze tato doba je v nedohlednu, jestli vubec nekdy nastane. U nas se lide vetsinou musi rozhodovat podle financni situace a co se tyce zamestnavatelu, tak ty opravdu nejaka MD nezajima. Znam nekolik matek, ktere lituji, ze si miminka neuziji, ale musi do prace a na MD je otec, protoze proste vydelava mene. Tyhle popoulisticke vykriky Svedskem inspirovanych politiku fakt miluju, vypichnou jednu blbost a pak se chteji na toto tema zviditelnit. Ale opravdova cesta je ta, ze se vseobecne zlepsi podminky natolik, ze situace sama nastane, protoze bude mozna, ne ze to nekdo bude direktivne narizovat zakonem. Ve svem okoli mam jednu rodinu, ktera ceka miminko a oba prohlasuji, ze se budou stridat na RD a MD po mesici. Jejich rodice jsou z toho na mrtvici, protoze splaceji hypoteku a smrdi to tim, ze prijdou o praci oba. V zatmeni mysli z miminka jim vubec nedochazi, ze ani jeden zamestnavatel nepotrebuje v praci nekoho, kdo tam bude dochazet ob mesic a pri snizovani stavu k tomu jiste prihledne.
 Kočanská 


Re: Super napad 

(7.3.2014 10:01:08)
Já to na rozdíl od Vás 100% podporuji. Stejně tak například podporuji i zavedení kvót pro ženy ve vedení firem i v politice.
V obou případech jde o to, že dokud se tento model nebude podporovat a nebude pro zaměstnavatele/stát výhodný, tak prostě nenastane.
Podle mě je 100% správné, aby se muži začali více věnovat rodině a méně pracovali a naopak aby se ženy mohly více rozvíjet v práci a část povinností v rodině z nich někdo sejmul. Obě výše zmíněné záležitost spolu kupodivu souvisí, nemyslíte?
Když budeme mít my ženy více možnosti rozhodovat o světě ať již z pozice vedení firem či v politice, budeme mít možnost věci měnit. Dnes je svět v tomto ohledu hodně nevyrovnaný - většinou rozhodují muži a myslíte, že správně? Já když se dívám kolem sebe, tak mi nepřijde, že by ten svět řídili správně. Od žen si slibuji hodně. Jen to nesmíme zvorat :-) až to přijde.
 Klarisanek 


Re: Super napad 

(7.3.2014 10:59:10)
Zavedeni kvot - tak tenhle vyraz mi nahani hruzu. Dost zavani direktivnim narizovanim. Naridime povinny pocet zen ve firmach, takze zamestnavatel vyhodi schopneho chlapa, aby dodrzel kvotu. Kdyz budes tou zenou prijmutou diky kvote, tak budes rada, kdyz ten vyhozeny chlap bude tvuj manzel, tak uz asi ne. Dle meho bez celkoveho zlepseni ekonomicke situace a bez postupne zmeny v mysleni lidi se nasilim nic nezmeni. Proste pracujici manzele by meli vydelat dost na to, aby si zaplatili uklizecku, hlidani atd, aby timto zpusobem byla sejmuta povinnost ze zeny. Nevim co by prinesla zmena v tom, ze podlahu misto zenske bude umyvat muz. Tim padem i zamestnavatel nebude videt neproduktivni silu, ktera od 3 cuci na hodinky aby padila pro deti, na nakup a porad bude doma s nemocnyma detma, bude vedet, ze toto zena resit nemusi. Zmena v mysleni zase spociva v tom, ze spousta Cechu vydela i dost, ale radsi si misto sluzeb kupuje ptakoviny, protoze jim to porad pripada jako vyhozene penize. O nejakem nazoru starsi generace na zenu co ma uklizecku, ani nemluvim, nebot se mu smeju.
 katka+synek2007 


Re: Super napad 

(7.3.2014 11:08:01)
Něco na tom je, ale: mám kamarádku, která má paní na hlídání a na úklid. Pravda, vydělává celkem dost (ale zase ne příliš). Půlku platu dává uklízečce a doma se zas tak moc nevyskytuje. To já jsem radši (když bylo malému pod tři), měla polovinu peněz, žádné uklízečce nic nedávala, ale byla jsem s tím dítětem. Tím nechci říct, že mám něco proti uklízečkám nebo paním na hlídání. Jen u toho ti rodiče musí přemýšlet, aby samou honbou za výdělkem na služby nezapomněli, že taky mohou být s tím dítětem sami a pak tolik peněz nebudou potřebovat.
 Markéta, kluci 12 a 5 
  • 

Re: Super napad 

(7.3.2014 11:28:52)
Každá to prostě vnímáte jinak. Já volný čas teda radši věnuju dětem než uklízení.
 Klarisanek 


Re: Super napad 

(7.3.2014 12:39:55)
No takhle to mysleno rozhodne nebylo. Bylo to vztazeno k rovnopravnemu pracovnimu uplatneni. Uklizet, varit, prat atd. se proste musi a bud to proste dela zenska a nemuze si stezovat, ze nedela karieru. Spravne by melo byt, ze pokud chce delat karieru, tak by mela na tyto veci mit moznost najmout cizi silu.
 Rigmor 


Re: Super napad 

(10.3.2014 15:16:38)
Dělat se tyto práce musí, ale proč to musí dělat ženská, tomu opravdu nerozumím...~d~
I když žádnou závratnou kariéru nedělám, nerada bych vypadla z pracovního procesu na dlouhou dobu. Musím se pak toho hodně znova učit, což není výhodné ani pro zaměstnavatele. Takže i když mě to s dětma baví, tři roky doma je moc, ale zase dávat dítě v roce do školky či jeslí mi přijde brzo, je fajn, že otec taky může zůstat doma na placené rodičovské. Zaměstnavatel to neřeší, protože je to v zákoně a rodina má na to právo. A mimochodem, šéf či šéfová má taky děti.
Mimochodem, kariéra se nedá dělat v normální pracovní době?
 Rigmor 


Re: Super napad 

(10.3.2014 14:51:34)
Máš pravdu v tom, že je potřeba změnit myšlení lidí, ale dál to pak právě popíráš, anebo jsem tvůj příspěvek nepochopila. Změna sama nenastane, je potřebná diskuze a motivace. Ten zákon pokud vím, nemá direktivně nařizovat, ale umožňovat. Nebo spíš, více motivovat, protože to již umožňeno je. A pokud to některá rodina využije, tak je kolem toho plno keců, jak to nemůže fungovat.
Já nevím, jakou máš představu, že žijí lidi ve Švédsku. Asi tam neni tak vysoká nezaměstnanost, ale každá rodina taky přece řeší finanční situaci. A přeci muži s dětma jsou. Tak v čem to asi bude?
Taky si neumím představit situaci, kdy si každý pár zaplatí uklízečku (proč ne uklízeče? :-)), hlídání, cituji: aby tímto způsobem byla sejmuta tato povinnost ze ženy. Já to beru tak, že máme jako rodina určitý objem práce, který si rozdělíme. První kriterium je, co koho baví, co mu jde, ostatní domluvou. Ale spravedlivě, aby měli oba dva přibližně stejný volný čas na koníčky. Vzhledem k tomu, že většině mužské populace jejich ¨mužskᨠpráce ubyla, nevidím důvod, proč se nepodílet na té ¨ženské¨, které zbylo ještě dost. Jinak uznávám, je to dobrý argument, taky jsem to takto předložila partnerovi: tak buď si tu práci rozdělíme, nebo si někoho zaplatíme. A bylo rozhodnuto, rozdělili jsme si to, protože chceme peníze investovat jinam. Nerad vaří, tak uklízí. Samozřejmě, když je třeba, tak se zastoupíme. Na druhé straně, nemám problém skládat dříví.
Taky nemáme na hlídání, ale ve tři nejsem nervózní, protože nemusím letět pro děti do školky, taky se totiž střídáme a když je potřeba, můžu pracovat déle.
Ten úklid a to hlídání mám mít proto, abych se zavděčila zaměstnavateli? Kterého navíc nějaká MD nezajímá? Tomuto přístupu opravdu nerozumím, a na druhé straně se říká, jak jde rodina do háje...Rozumného zaměstnavatele by mělo zajímat, že zaměstnanec muž či žena má rodinu a má mu umožnit se o ni postarat. Když se zaměstnavatel ke mě chová korektně, nemám problém udělat něco navíc, ani mne nenapadne zneužívat nemocenskou...a člověka práce baví.
Scénář, že zaměstnavatel vyhodí schopného chlapa jen proto, aby splnil kvótu na ženy, mi připadá extrémní. Ne že bych byla zastáncem kvót, ale ony totiž ty schopné ženy kolikrát ani nedostanou šanci.
 Markéta,kluci 12 a 5 
  • 

Výkřik 

(6.3.2014 12:24:24)
To je teda zase výkřik. Je někde konkrétně popsáno, jak by to bylo přesně:

1) Jak dlouhá RD
2) Kolik z toho "bonusová" část, která případně propadne
3) K čemu je to dobré
4) Jaké jsou podmínky čerpání - jde to po dnech, měsících, týdnech nebo jak?
5) Jaký přínos by měl pro dítě fakt, že se rodiče neprostřídají a ono přijde o přítomnost alespoň jednoho z nich doma

Na RD se přece rodiče mohou prostřídat i teď, je tříletá, mají na to spoustu času. Nevěřím, že by nějaký bonus změnil něco na tom, že na RD jsou takřka výhradně matky.
 katka+synek2007 


Re: Výkřik 

(7.3.2014 10:27:59)
Taky si to myslím. Teď je v módě vykřikovat, že ženy jsou to samé co muži a jejich životní dráha má vypadat stejně. S pohledu biologa s tím nemůžu souhlasit. Ženy nejsou stejné biologicky, nemají stejný mozek (neříkám, že horší nebo lepší, jen jiný), jejich funkce je prostě jiná. Jsem asi divná, ale nikdy jsem se nesetkala se situací, kde bych byla jakkoliv utlačovaná pro své pohlaví.Ani ze strany zaměstnavatelů, ani od nikoho jiného. Podotýkám, že nejsem žádná puťka, že mám ráda rodinu, ale i práci a volný čas. Všeho si užívám jak chci já a moc si do toho nenechám mluvit, pravda je, že mě okolí vnímá někdy jako rebela, ale to je jejich problém, ne můj. Tím chci říct, že často je to v hlavě.
Manžel by na RD určitě nešel a připadá mi to tak v pořádku. Syna si užívá po práci, krásně si hrají, ale celý den s dítětem je prostě na jeho psychiku moc. Stejně v pořádku je, když muž na RD jít chce, ale myslím, že není vhodné dělat společenský tlak tímto směrem.
 Nepovím 
  • 

Re: Výkřik 

(7.3.2014 12:38:46)
Tak to já jsem utlačovaná byla a i v práci jsem byla diskriminovaná. Nikdo to teda neřekl na rovinu, ale bylo to tak. Před MD jsem pracovala cca 150 km od domova a bydlela jsem na ubytovně. Po MD jsem hledala práci v místě bydliště, ale nenašla jsem nic, jen úklid na půl úvazku. No. lepší než drátem do oka. Byla jsem ráda za každou práci, kdy jsem mohla dát dítě do školky a vystřídat se s manželem, aby on je mohl vyzvednout, a opačně. Jenže úklid nebyl můj životní cíl. Nepamatuju, že by mi jakákoli další zaměstnavatel umožnit úpravu pracovní doby tak, aby to vyhovovalo péči o větší dítě. Nikdy jsem proto nebyla na rodičovských schůzkách ve škole. Dítě chodilo do školy samo už od 1.třídy, bylo to lepší, než kdyby vstávalo se mnou, protože já chodila do fabriky na 6.00 ráno. Pravda, byla jsem odpoledne brzo doma, ale zase jsem musela nakoupit, uvařit, v zimě zatopit v kotli, protože doma v bytě bylo taky 12 st.C. Pak fabriku zavřeli. Po krátké nezaměstnanosti jsem chodila na 8.00 ráno, ale vracela se kolem 18.00. A zase vaření a péče o domácnost, na volný čas a rodinu zbyl jen víkend. Opět jsem nesměla ani na rodičovské schůzky, to bych si musela brát dovolenou, ale to jsme se potřebovali vystřídat s manželem o prázdninách, protože kdo by byl doma s dětmi, když prarodiče nebyli? To byly naše dovolené + nějaký ten dětský tábor, i tak to bylo našponované. Když jsem byla výjmečně měsíc nemocná a za pár měsíců jela na měsíc do lázní, málem jsem dostala výpověď, že "se flákám". Asi to byl nezvyk, když jsem předtím byla několik let zdravá a dělala jsem i neplacené přesčasy. Myslím, že rodiny s dětmi nepotřebují nařizovat, jak a kdy si mají brát rodičovskou dovolenou, ale že by stačilo víc pochopení ze strany zaměstnavatelů. Takhle mám dojem, že u nás se to bere stylem ůco pracovník, to flákač a je třeba ho dokonale přidusit". A to nemluvím o tom, že v pracích, při kterých jsem se teda mohla starat o děti, jsem měla automaticky malý plat, protože o podobné práce je mezi matkami s dětmi velký zájem.
Takže je to tak: když jste mladá, tak nemusíte sehnat protože byste se mohla vdát a nedejbože mít děti. Pak jste neperspektivní, protože jste nespolehlivá. Máte totiž děti a ty jsou někdy nemocné. Když děti vyrostou, opět práci neseženete, protože už jste stará a prý neflexibilní a další bla bla bla. A nedej Bože, aby Vám pár let před důchodem zkrachoval zaměstnavatel, to už je úplně v jeteli!
 katka+synek2007 


Re: Výkřik 

(7.3.2014 12:57:22)
Asi záleží i na vzdělání. O méně kvalifikované práce je větší zájem a tedy zaměstnavatel ví, že může se zaměstnanci orat. Já jsem VŠ a vždycky mě do práce brali pro konkrétní vzdělání a profesní profil, chtěli konkrétně mě a byli ochotni se i přizpůsobit, částečné úvazky i upravenou pracovní dobu jsem měla všude bez problémů. Teď to zní, jako že jsem kdo ví kdo, ale to opravdu ne, nijak výjimečná nejsem, jen mám prostě své oblasti kterým se věnuju a občas to někoho zaujme. Každopádně mi zaměstnanecký model nevyhovoval, teď jsem OSVČ a jsem velmi spokojená.
I ze svého okolí mám pocit, že model OSVČ je pro spoustu maminek ideální. Prostě jen to chce najít co umím a co mě baví a tomu se věnovat. Nezáleží ani na tom vzdělání, někdo může třeba psát knihy a někdo jiný zase paličkovat dečky nebvo třeba hlídat děti. jen to chce nežehrat na osud, ale trochu se do toho vložit, ta potřebná troška štěstíčka pak už dřív nebo později přijde sama.
 Nepovím 
  • 

Re: Výkřik 

(7.3.2014 14:21:32)
Já jsem taky VŠ, pracovala jsem ve školství, kde mi neumožnili ani mrk, ve fabrice to bylo lepší, pak ve firmě u soukromníka, ale tam byla velká buzerace. Odejít se mi nepodařilo, buď nabízeli nižší plat nebo ještě horší pracovní dobu. Diskrimince jsem si zažila dost, kdy já jsem měla práci stejnou jako kolega, leč on měl o polovinu vyšší plat. Jen proto, že on byl chlap a živitel rodiny. Na mně byly navíc vyšší nároky, jen plat holt byl někde jinde. Že by mne to motivovalo k vyšším výkonům se říct nedá, spíš to zamrzí. Jo, a uklízet jsem chodila hlavně kvůli té školce, nemohla jsem dojíždět z časových důvodů.
 katka+synek2007 


Re: Výkřik 

(7.3.2014 14:27:08)
Zvláštní, možná jsem jen měla mimořádné štěstí. Mimo jiné jsem pracovala i ve školství a byli tam ke mně velmi vstřícní~x~
 Markéta, kluci 12 a 5 
  • 

Re: Výkřik 

(7.3.2014 14:44:17)
Prosím tě, čím konkrétně tě utlačovali a diskriminovali v práci? Já jsem z příspěvku pochopila, že problém spočíval v tom, že doma všechno leží na tobě, v práci mi to přijde celkem standardní.
 Nepovím 
  • 

Re: Výkřik 

(9.3.2014 22:20:11)
Doma problém nemám, ale v práci jsem se setkala s tím, že jsem nebyla přijata se slovy "jste mladá, co kdybyste se vdala a měla děti". Pak jsem byla sice přijata jinam, ale dělalo nás stejnou práci 6 a my ženské jsme měly poloviční plat, protože "chlap by to za ty prachy nedělal, musíme jim dát víc a jsou to přeci živitelé rodin". No, a o nějaké kariéře jsem si s dítětem tak leda mohla nechat zdát. Vystřídat se nebylo kolikrát možné (muž pracoval na směny) a já proto holt "nebyla dost flexibilní".
 Macecha 


Blbost 

(6.3.2014 17:13:08)
To je blbost, pokud by stát nezakázal souběh rodičovského příspěvku a výdělku, tak by se rodiče vystřídali jen papírově a doma s dítětem by byla stejně matka.
 Majda 
  • 

Hmm 

(6.3.2014 18:05:44)
No, vzhledem k tomu, že rodičovská dovolená je neplacená a naopak pobírat rodičovský příspěvek člověk může, i když s dítětem fyzicky doma není, tak je jenom takový úsměvný výkřik do tmy... nebo žalostné projevení neznalosti?
 Jana a Petra 


Pokud někdo chce zavést povinnou otcovskou dovolenou, tak by ale měl říct i jak chce změnit současný systém 

(7.3.2014 10:24:25)
Je dobré si uvědomit, že rodičovská dovolená v ČR nijak nesouvisí s pobíráním rodičovského příspěvku.

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, pro jejíž pobírání je dnes minimum omezení, v podstatě stačí mít dítě v příslušném věku.

Naproti tomu rodičovská dovolená je jen omluvenka ze zaměstnání dle zákoníku práce, týká se jen zaměstnanců dle zákoníku práce. Na rodičovskou dovolenou může jít zaměstnaná matka nebo zaměstnaný otec a setkala jsem se i s tím, že na ní byli současně oba dva.

K čemu chci dospět: Pokud někdo chce zavést povinnou otcovskou dovolenou, proč ne, tak by ale měl říct i b), tj. jak chce změnit současný systém, který je aktuálně velmi flexibilní.
 Jana a Petra 


Re: Pokud někdo chce zavést povinnou otcovskou dovolenou, tak by ale měl říct i jak chce změnit současný systém 

(7.3.2014 10:50:46)
Možná jsem to neformulovala vhodně. Podle článku to nemá být povinná otcovská dovolená, ale bonusová. Nicméně vůbec z článku není jasné, jak by se změnil současný systém, ve kterém není žádná vazba rodičovské dovolené (která se týká jen zaměstnanců) a rodičovského příspěvku, který není vázán na čerpání rodičovské dovolené.
 Lucka+ 12/2012 


otec na RD 

(8.3.2014 14:53:22)
Osobně bych si to s manželem ráda vyměnila, at tatka pozná co to je. Ale třeba v našem konkrétním případě já bych nebyla schopná nás finančně zabezpečit. Pobírala jsem daleko menší plat.
A to je myslím zásadní problém ve většině českých rodit....
 Markéta, kluci 12 a 5 
  • 

Re: otec na RD 

(8.3.2014 15:07:13)
Ve většině rodin okolo mě tohle opravdu problém není. Na RD jsou stejně většinou maminky, prostě tradice, ale většinou na výrazně kratší dobu než 3 roky. Vy byste to fakt pár týdnů nedali finančně? A nemyslela jsem si, že by motivací pro povinné střídání na RD bylo, aby si "tatínek zjistil, co to je".
 Klarisanek 


Re: otec na RD 

(8.3.2014 16:17:16)
Myslim, ze co to obnasi, bys poznala hlavne ty ~;). Obnaselo by to jedine - letela bys do prace, z prace, na nakup, prilitla domu, pouklizela sileny bordel, navarila na druhy den, vykoupala, uspala, vyprala, vyzehlila, padla za vlast, rano vyletela, letela do prace ........... . Znam nekolik zenskych, ktere mely chlapa na MD a u vsech nemlich to same, nekde to dospelo az k rozvodu. A jeste tatika placalo okoli po ramenou, jak je uzasny, ze se "obetoval" a zustal na MD.
 Lucka 
  • 

Re: otec na RD 

(10.3.2014 8:46:55)
Teď jsem se zasmála a máte u mě palec nahoru. Já ve svém okolí také neznám žádného muže, který by byl schopen zajistit chod domácnosti, kdyby zůstal s dětmi doma. Ten můj teda určitě ne. Umí ovládat akorát rychlovarnou konvici, křik dětí ho obtěžuje a čas po "těžké" práci tráví zavřený u hraní PC her... Přitom je to vcelku inteligentní a vzdělaný člověk.
Jak čtu ale příspěvky nejen u tohoto článku, spousta žen se tu chlubí, jak jejich muži chodí do práce a ještě doma pomáhají i se věnují dětem. Prosím poraďte, kde se takoví muži shánějí???
 Klarisanek 


Re: otec na RD 

(10.3.2014 13:40:34)
No ono jde take hlavne o to, JAK se venuje detem. Ten muj se take venuje detem hned jak prijde z prace. Umi vykoupat, neco uvarit, naucil by se i prat apod. Ale otazkou je, jak by ho to bavilo cele dny. A na tohle dojelo spousta kamaradek, ktere sly do prace a myslely si, ze jejich drahous zvladne vsechno, protoze do te doby se opravdu umel ke vsemu postavit. On se "chudacek" FAAAAAKT snazil, ale nejak to za ten den nestihl ~;) a ona to holt musela v noci dodelat. A kdyz to takhle trva rok, dva, tak dotycna padla na usta a ten "snazivec" byl proste odejit. A vsichni, co ji predem rikali, at do toho nejde, byli podle ni tenkrat blby.
 Rigmor 


Re: otec na RD 

(10.3.2014 15:38:37)
Ale jo, může se stát, že do toho jdou s tím nejlepším úmyslem to zvládnout. A nevyjde to. Ale je to o prioritách, co je důležité, proč a na jak dlouhé období (v životě lidském). A nezapomínat, že to má být dobré hlavně pro dítě. Většina mužů by do toho třeba nešla, kdyby je situace nedonutila, ale třeba pak získali lepší vztah s dítětem, víc respektu k ženám na mateřské ¨dovolené¨...
Důležité je, aby měla rodina z čeho žít. Pak aby bylo postaráno o dítě, domácnost fungovala, aby se rodiče realizovali podle potřeby a ideálně, aby zbyl nějaký čas na relax pro oba.
Taky není všechno doma podle mých představ, ale já nevím, co bych jako po nocích dodělávala...no, tak je doma bordel, no. S tím člověk jaksi při malých dětech musí pár let počítat.
Pokud se ti dva navzájem nerespektují a každý má jiné hodnoty a priority, tak by k vzájemnému odcizení došlo dřív nebo později. A když člověk přijde na to, že stávající situace nevyhovuje, tak ji přece může změnit. Není to nafurt, ten bonus bude nejspíš jen několik týdnů.
Jinak, role živitele rodiny mi nepřijde nijak záviděníhodná. Je to veliká zodpovědnost a přijde mi taky fér se o to podělit podle možností. Nehledě na to, že ta otcovská má být taky placená (nevím jak, v norsku 100 nebo 80% podle volby)
Takže v navrhovaném bonusu vidím spíš pozitiva a komu to nevyhovuje, tak ho přeci nemusí využít.
 Myss 


u nás celou RD táta 

(8.3.2014 19:24:05)
Já byla doma jen 10měsíců,pak jsem nastoupila do práce,protože to bylo pro nás výhodnější finančně.Trochu jsem to obrečela,chtěla jsem být doma s dítětem.Nakonec jsme si zvykli a všichni jsme dodnes šťastni.Manžel byl doma s klukem i k když syn nastoupil do školky.Nemusel tam spát,po obědě chodil domů,když byl nemocný,vždycky všechno vyleležel,nemusel do školky nedoléčený.S neštovicemi byl doma klidně měsíc,žádné nervy.Syn má dnes už 10,je to na něm znát,že na něj byl čas.
 Ita, VŠ, víc dětí 
  • 

Podporuju, výborné 

(9.3.2014 10:15:40)
Rodičovská dovolená NAVÍC, když s dítětem bude doma otec - jako ve Švédsku - výborná věc! Když matky po RD nastoupí do práce, stále se vyskytují dny, kdy je nutno děti někam doprovázet, něco kvůli němu zařizovat,občas jej pohlídat v nemoci. A pak jsou tady prázdniny , i v průběhu školního roku!! Proti tomu stojí limitovaná doba dovolené!!
Jednak zaměstnavatelé by měli opravdu dostat pod kůži, že rodičovství přísluší oběma pohlavím - potom by a) ženy byly méně diskriminovány v hledání práce (je mladá - hrozí MD, potom: má malé děti, pak: je už moc stará) b) nebyl by takový rozdíl v příjmech muž/žena (pokud na rodinu ze svých příjmů platí adekvátně oba, je to sice jedno - ale zdaleka ne vždy to tak bývá!!).
Kdysi, nevím zda stále, v Maďarsku platilo, že otcové na každé své dítě, které živili, měli zákonem zaručeno z práce jeden den dovolené za rok navíc. Maličkost - ale velká pomoc, a gesto uznání otcům a umožnění jim času s potomky!Daleko lepší, než pofidérní Svátek otců. (Myslím, že v případě spolu-chlapů to zaměstnavatelé - většinou taky muži - budou udělovat s daleko větším pochopením ba uznáním, než v případě žen.)
Pokud ženy tento bonus, který přece nemusí čerpat!! předem odmítají, jsou samy proti sobě - slepice. Svého času se našly i tak uvědomělé soudružky, které odmítaly volební právo žen.
 X_X 


Re: Podporuju, výborné 

(9.3.2014 13:24:39)
no, pokud jde o to doprovázení nebo hlídání při nemoci, tak jsem si nevšimla, že by otcové nějak extra využívali zákonem daná placená volna k obíhání doktorů s dětmi nebo zákonem dané placené ošetřovačky nebo dokonce čerpání rodičovské dovolené či zákonem daných možností úprav pracovní doby ~d~ proč to obvykle stejně leží na ženě, i když muži na ně mají naprosto stejný nárok? no, protože mužům by to "zaměstnavatel netrpěl" a protože "by rodina na tom finančně tratila". což je tak nějak v rozporu s tím, co píšeš, že by nastalo, kdyby k těmto současným možnostem přibyly ještě další ~d~
 Rigmor 


Re: Podporuju, výborné 

(10.3.2014 13:36:02)
No tak zaměstnavatel mého muže by mu to trpět musel, protože já mám taky svoje zaměstnání a chci udělat svojí práci. Žeby byli čeští muži bačkory? :-)
A taky, co by řekli lidi, probůh....
Tak snad jsme rodiče oba dva, kdo jiný by se měl o děti postarat, než jejich rodiče?
 Jája 
  • 

Re: Podporuju, výborné 

(10.3.2014 12:12:18)
Pokud se pamatuju, tak v NDR měly před r. 1989 1 den dovolené navíc všechny ženy, které měly děti. Kdy a jak si ho vybraly, záleželo jen na nich.
 Rigmor 


Re: Podporuju, výborné 

(10.3.2014 13:22:51)
Souhlasím a taky v tom vidím pozitiva. Taky si myslím, že se tím zlepší přístup k ženám na trhu práce. To odmítání pramení asi z neznalosti a taky z nepřipravenosti společnosti na to, aby se otec staral o malé dítě. Přitom je podle mě přínosem, když se rodiče dokážou zastoupit. Vždyť se to může hodit, matka muze onemocnět, nebo dokonce umřít a to pak dá otec děti do dětského domova nebo k cizím lidem? V Norsku má každý rodič 10dnů v roce na situaci, kdy onemocní dítě. Nemusí ani k lékaři, s nemocema do 3dnů se ani k lékaři nechodí. Střídáme se u dětí, jak je potřeba, já chci taky udělat svojí práci. A těch 20dní nám do roka akorát tak vyjde. Dalších 10dnů má člověk pro sebe.
Mateřská dovolená je buď 49týdnů za 100% platu, nebo 59týdnů 80% platu. Pokud oba rodiče pracovali poslední 2roky, tak mají nárok na mateřskou oba, každý kvótou 14týdnů, zbytek si můžou rozdělit jak chtějí. Prvních 6týdnů po porodu je vyhrazeno pro ženu. Otec si tu svou část může vybrat jak chce, třeba po jednom dni týdně - kombinovat s prací, nebo odložit na pozdější období ale do tří let, nebo nemusí, pak propadne, ale těch důvodů asi tolik nebude (že by byl tak nepostradatelný v práci?). Dá se to pak dobře kombinovat s částečným úvazkem, což je tady normální. Nebo pokud chce člověk být s dítětem doma dýl, může, ale pak má nárok jen na malý příspěvek do věku tří let.
Taky se tady najdou lidi, kterým ty kvóty vadí, prý ať si to každý udělá jak mu vyhovuje...ty kvóty se rok od roku různě mění, ale mně to přijde takové férovější.
Český model vychází z tradice a vysoké nezaměstnanosti. Ale být 3roky doma a pak rovnou na 100% úvazek není ideální, je to z extrému do extrému a veliká zátěž pro rodinu.
 Zuzana, 5leta dcera 
  • 

Opatrne 

(9.3.2014 13:38:08)
Muze se to zdat jako vyborny napad.... Pravo byt s ditetem maji oba rodice... Ale nase spolecnost na to neni pripravena. Ja jsem s dcerou na RD nebyla. Ze dne na den nas donutila financni situace a s dcerou zustal doma manzel. Setkali jsme se s nepochopenim a predsudky. Bohuzel asi v te dobe opravnenymi. A ani my jsme se nevyhli problemum. Ja tezce nesla, ze jsem byla odtrzena od male, manzel tezce nesl, ze se nedokazal postarat o rodinu. ... Zkratim to. Jsme cerstve rozvedeni. Neunesli jsme tlak okoli, neunesla to nase jesitnost... Ale myslim, ze by si to kazdy chlap mel vyzkouset. Manzel nikdy ode me neslysel, ze nic nedela, ze jeho jedina cinnost je pece o malou. Zvladl to velmi dobre, ale uz by to nikdy neabsolvoval. Ale bere to jako cennou zkusenost... Otazka je, jestli ta zkusenist stala za to... V te dobe bohuzel jina moznost nebyla. Ale doba tomu ani ne
prala.
 Ita, VŠ, víc dětí 
  • 

Re: a proto je to dobý nápad, že to není ode zdi ke zdi 

(10.3.2014 19:35:53)
Proto se mi líbí varianta, o které píše Rigmor. Není dobré, když jeden má 100% rodinu a druhý 100% práci. ten, co má rodinu, se časem cítí zneužívaný (promítne se to do jeho kvalifikace, výše důchodu...) a ten druhý se taky necítí dobře.
Od jistého věku je dobré, když jsou muž a žena flexibilně u dítěte zastupitelní, - a i když žena je často (což je myslím přirozené) s dítětem víc, může si uchovat kvalifikaci, když muž ji může tu a tam nejlépe pravidelně zastoupit. Najít cestu jak si udržet kvalifikaci, v pravidelných intervalech se věnovat práci, je to nejdůležitější - i pro pocit vlastní hodnoty a tím i domácí pohodu. Navíc zaměstnání v menším dávkování je jiný druh stresu a odreagování od domácích 4 stěn.
Je to přirozenější cesta a rodiče jsou si víc "kvit" a lepším týmem. Nevznikají mezi nimi zákopy tím, že jeden se "obětuje rodině" ...a druhý naopak ztrácí kontakt se svými nejbližšími a realitou domácího zápřahu ...zůstane jaksi ve vzduchu, -jen práce, doma pak utahaná partnerka...a volná vazebná místa se nakonec zaplní třeba tím, že začne chodit se sekretářkou :-)
A pro 100% matky: i pro matku je ulehčení, když se rodičovství zaběhne se samozřejmou aktivní spouúčastí otce - a ona se může časem spolehnout, že dítě a otec si stále více rozumějí a čas spolu si dokáží užít a že je v případě svých potřeb zastupitelná a otec více vtažen do starostí kolem domácnosti a ne vše leží na jejích bedrech. A pro dítě, čím je starší, tím je to větší zpestření a obohacení. Myslím, že tento způsob upevňuje rodinu.
 Anička; 


Re: a proto je to dobý nápad, že to není ode zdi ke zdi 

(15.3.2014 2:52:22)
"Není dobré, když jeden má 100% rodinu a druhý 100% práci."
-jsem 100% nezneužívaná máma a jsem na to hrdá. Státní důchod? Kecy v kleci-stejně bude 00 nic, takže hospodaříme tak, aby při ovdovění či rozchodu byl druhý v rámci možností stejně zajištěn - a funguje to tak i u nesezdaných a chudých, pokud chtějí ovšem...A co kvalifikace? Buďte flexibilní,nabádá EU, za život zvládnete i 3 druhy profesí.Při nejistotě zaměstnání je to ještě zbytečnější než dřív se dřít na nějakou kvalifikaci, když za pár let daná práce, místo, nebude existovat-včetně kvalitní vědecké. manžel ani na MD nebyl a jeho skutečně potřebné místo bylo zrušeno...Přizpůsobím se až před koncem rodičovské podle aktuálního trhu.

"Od jistého věku je dobré, když jsou muž a žena flexibilně u dítěte zastupitelní"
to by tak snad mělo být od počátku? S tím dělba práce mimo a pro rodinu také nesouvisí. Když budu doma furt leštit okna, taky se dítěti nebudu věnovat.
"Je to přirozenější cesta" - aneb narvěte domácokrbaře do práce jakýmikoliv argumenty, rodina nechť je místem s nejmenším časovým prostorem, děti nám vychová státní prasečák, to je přece přirozenější a občan s malou vazbou na rodinu, ten se mnohem lépe ovládá...
Jinak volná vazebná místa vzniknou i doma - není to věc dělby práce, ale morálky. Manžel na MD si náhradu najde stejně rychle jako v práci, třeba ve výtahu při sjezdu s košem prádla uvidí sexy100% mámu z druhého bytu.

Upozornění pro 100% matkopracovnice, které nechtějí být moc sedřené: Pokud chcete, aby rodina neležela na jen na Vašich bedrech, pořiďte si mladou chůvu - ta nejlépe ví, jak ležet na bedrech Vašeho partnera, upevňuje to rodinu. A západní země se svými socialiskami jsou nám toho přímo vzorem. ~z~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.