| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň?

 Celkem 180 názorů.
 Klarisanek 


Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 9:38:26)
Se slovnim hodnocenim nesouhlasim, myslim, ze neni moc motivacni. Brala bych spis nejakou kombinaci znamek doprovazenou komentarem ucitele.
Ale navrh zacatku skoly od 9ti povazuju po dlouhatananske dobe za jeden z dobrych navrhu levice a byla bych vsema 10ti pro. ~R^
 Mufina + 4 rarášci 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 9:45:46)
S hodnocením souhlasím s Denisou.
Co se týká začátku vyučování od 9hod., neumím si dost dobře představit, jak by se 6-8leté děti samy vypravovaly do školy, pokud rodič musí nastoupit nejpozději do 8 hod. do práce. Někde by s dala využít školní družina, ale ta má mnohdy omezené kapacity. A pokud by dítě ráno muselo do družiny, vstávat by stejně muselo a tím, že by se mu posunul začátek vyučování, strávilo by ve školním zařízení i více času, to by se asi minulo efektem.
 Klarisanek 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 10:00:48)
Na tohle tema tady byla vedena sahodlouha diskuse. Samozrejme navrh byl myslen tak, ze by se i ostatni veci (zamestnani, doprava) prizpusobili zacatku skoly. Opravdu musis byt v praci na 8mou, nebo by to ev. mohl zamestnavatel zmenit?
 katka(2puboši) 
  • 

Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 10:06:49)
Proč ale pak máme letní čas? Posunutím režimu se nic nevyřeší, jen po vyučování bude dříve tma, takže místo běhání, sportování přibude víc hodin u televize či počítače:(.
 Kája 
  • 

Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 10:52:08)
Já musím být v práci od 7:00. A opravdu s tím zaměstnavatel nepohne. Takže ranní družina to jistí už teď. Představ,a že syn tam bude trčet ještě o hodinu dýl mě vůbec neuchvacuje. Naopak by mě docela mrzelo, že by ve vyšších třídách neměl čas na kroužky, které ho baví a kam chce chodit. nebo by se mu režim posunul, chodil by spát v devět (teď chodí dobrovolně kolem osmé) a vstával o hodinu později a jsme tam, kde jsme teď, jenom by se celý režim o hodinu posunul. Místo v šest by kníkal v sedm...
Těším se na příští rok, kdy už ranní vypravování zvládne sám. Ale ty první roky by se začátkem školy v devět byly fakt na houbec. A režim, který mám já má hodně maminek.
 epina 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(3.3.2013 8:42:55)
jsme na tom přesně stejně :-( ja nesouhlasím ani s posunutim začátku vyučování ( 100% bych přišla o práci a určitě bych nebyla jediná- to asi nedomysleli, protože prodloužení odpol.družiny se nepředpokládá - a to nemluvím jak to dělat současně se školkou))a nesouhlasím ani se zrušením známek.....jsou tak pyšní na ty známky a pokud je dobrý učitel, tak dokáže i prvňáčky, kteří jsou o něco pozadu dostatečně motivovat s ochotou se jim trošku více věnovat :-). My např. problémy nemáme, ale vím o dětech, kteří potřebují větší péči učitelky, a je zároveň velmi diplomatická a děti nemají pocit neschpnosti a to ani z pohledu spolužáků.
 Vladan 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 10:54:53)
Nechci být hnidopich, ale raději začnu v práci v osm a skončím v půl páté než v devět a končit v půl šesté. To bude do té doby dítě samo doma? Nebo bude až do večera v družině?
 Klarisanek 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 11:02:43)
Nechci byt taky hnidopich, ale kdyz je ted ve skole o hodinu drive, tak taky o hodinu drive skonci, takze je taky do pul pate samo doma, nebo neumim pocitat? Jedna se o POSUNUTI, ne o zkraceni ci prodlouzeni.
 Jája 
  • 

Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 16:36:01)
Deniso, mám pár známých na Západě a tam někdy začíná škola až od 9.00. Matky ale v drtivé většině nechodí do práce, takže je jim to JEDNO! No, a chlapi makají třeba od 9.00, ale chodí domů v 18-19.00, takže je děti moc nevidí.
V Čechách naproti tomu ženy kolikrát makají ráno od 6.00. To chceš, aby děti neznaly ani mámu?
 Klarisanek 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 22:21:32)
Promin Jajo, v zahranici jsem dost dlouho zila a kolem me makalo daleko vic zen nez co znam tady. Hlavne je to dano 3 mesicni MD versus nasi 4 letou. Samo se naslo par, ktere byly tak bohate ze makat nemusely, stejne jako tady. Ale ceho jsem si vsimla nejvic je to, ze deti mozna videli sve rodice mene casu, ale zato videli rodice pohodove a uzivali si s nima bezstresove rano u dlouhe snidane a vecer probihajici tez v klidne atmosfere. To jenom u nas jsou lidi protivny, nerudny, chovaji se jeden k druhemu jako kreteni, strkaji do sebe neurvale v MHD, nervozni matky rvou na sve deti vlekouci do skolky, auta troubi jak zbesily atd, fakt prisaham, ze tyhle vyjevy jsem v USA nevidela. Ani se tomu ani nedivim, kdyz vstavaji ve 4 v noci a pak se snazi za cely den stihnout nestihnutelne.
 Nevímsirady 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 22:41:37)
víš, co je zvláštní, že když mají děti jít do školy bez vyjímek remcají, že se jim nechce stávat, ale když mají volno, je jich spousta vzhůru dobrovolně už v 6 hodin a není to tak vzácný výjev :-) Jestli ona ta nechuť vstávat není stejná jako u dospělých, protože se jim prostě nechce. Jinak kdyby mi posunuli pracovní dobu, tak třeba v pondělí a ve středu děti nevidí, protože bych jezdila domů až o půl osmé večer, děti už v 19 h spí, o tom jak bych po takovém dnu byla vyřízená ani nemluvím ~d~
 Karel 
  • 

Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(2.3.2013 0:34:20)
Naše děti dospávají v každém volnu náročnou školu základní a gympl...
 Nevímsirady 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(2.3.2013 8:48:14)
upřimně, když jedu autobusem z práce a poslouchám děti, jak se baví, na co večer koukají, co po večerech dělají a tak, tak se nedivím, že mají problém vstávat, jestli ono to tak trochu není i o režimu jaký mají naučený s rodiny. ~x~ Samozřejmě neříkám, že jsou to všechny děti, ale když třeba mezi známými prohlásím, že běžně mé děti (7 a 3) chodí po večerníčku do postele, kde se jim přečtě pohádka a poté usnou, jsem fakt za exota ~d~ Taktéž já, teda až na mateřskou, kdy jsem trochu zvlčila, jsem zvyklá už od mala chodit brzo spát a o to dříve vstávat, takže rozhodně ve 4:30 ať se zdá ta hodina vstávání strašná, není pro mě problémem. Je to o režimu, který se ale musí dodržovat a člověk si zvykne a stres to pro něj není.
 Jája 
  • 

Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(2.3.2013 8:08:50)
Deniso, co se pamatuju, tak naše 4-letá MD vznikla jeko reakce na fakt, že není dost míst v jeslích a pak na fakt, že malé dítko by mělo být u matky, protože v jeslích se neustále nemocné a matka s ním stejně musí zůstat doma. Taky byla ze začátku dost nízká. Jak je vysoká teď nevím, už se ve všech možných změnách kdečeho přestávám orientovat. Taky je fakt, že v Čechách matka praticky nesežene práci na půl úvazku, takže je sice doma 4 roky, ale pak natvrdo na celý úvazek (a kolikrát ještě na směny 6-18 a 18-6).
 katschka 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(4.3.2013 9:03:19)
To, že na západě jsou lidi v pohodě a tady nasraný, ale není tím, že se tady vstává brzo. To je prostě povaha lidí. A jinak k tématu. Jsem plně pro slovní hodnocení. Ale nechala bych na domluvě učitele s rodiči, jestli chtějí "jen" slovní hodnocení nebo taky známky. To slovní hodnocení je podle mýho názoru a mých zkušeností fakt daleko lepší a má daleko větší vypovídací hodnotu než známky. A děti se s tím tak ztotožní, že je i tohle pro ně dostatečná motivace. Ale teda nesouhlasím se začátkem školy od devíti. To by se muselo změnit fakt spoustu věcí kolem. Zas na druhou stranu by to možná klaplo. Těžko říct, nějak si to nedovedu představit. Možná by to fakt bylo snažší a lepší.
 kamasko 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(3.3.2013 9:54:55)
Ale tady o prostě takhle je, mámy musí chodit do práce zrovna jako tátové ... nevěřím, že se všechno změní jen tak ....nebo si tátové všichni hned najdou práci a mámy budou moci zůstat doma?? ... vždyť to je nesmysl
 kamasko 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(3.3.2013 9:52:26)
přesně tak, čím později ráno začínáme, tím déle večer končíme .. myslím, že občas se vyplatí držet zavedené postupy ;-)
 melounek007 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(3.3.2013 22:30:51)
Souhlasím plně s oběma návrhy. Samozřejmě se musí ruku v ruce změnit i ostatní věci a zvyklosti. Nicméně bylo několikrát dokázáno, že pokud se děti začínají učit později, dosahují mnohem lepších školních výsledků. A to také není nepodstatné. Pro mě je to tedy dost důležité. A také jsem si u svých 4 dětí všimla, že když můžeme odcházet z domu později, mnohem víc se do školy těší. U nás je to fakt velký rozdíl. No a známky bych zrušila - je to jen o zvyku, že to děti chtějí, protože to primárně slyší od starších a také to vyžadují rodiče, protože jsou zřejmě líní číst slovní hodnocení a trochu se nad ním zamyslet. Náš syn měl celou základnu známky, přešel na gympl, tam je hodnotí procenty a vždy nějakým komentářem, nemá s tím nejmenší problém, naopak si z toho vždy dokáže vzít ponaučení a zjistí, že se oproti minulé písemce zlepšil v tom a v tom. Řekněte mi, co dítěti nebo vám prozradí třeba známka 3. Řekne vám to něco kromě toho, že to není nic moc? Často mi přijde, že jsme jen hodně líní na změny a tím vše nové hned zavrhujeme.
 slavík 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(3.3.2013 15:03:23)
Do naší družiny dochází děti už v 6 ráno, protože rodiče nemají jinou možnost. Tyhle děti budou v družině cca 2,5hodiny jen tak?~7~ Samozřejmě tím bude výuka ukončena o hodinu později. Já osobně při schválení tohoto nápadu děti na prvním stupni lituji. Od 6 v družině do 9 nic a pak konec vyučování 12:35 myslím že tyhle ranní ptáčata budou mít poslední hodinu dost. ~7~ Druhý stupeň má i odpolední vyučování. To budou štěstím bez sebe.Se zrušením známek nesouhlasím, ale nechala bych ať si rodič rozhodne sám. sama mám ceru v první třídě a nedokáži si představit že by paní učitelka neznámkovala. Myslím že známky jsou hodně motivační pro děti. :-)
 Inaaa 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 11:30:53)
Ale navrh zacatku skoly od 9ti povazuju po dlouhatananske dobe za jeden z dobrych navrhu levice a byla bych vsema 10ti pro.


Já taky !
 Elena 
  • 

Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(1.3.2013 21:55:47)
Škola od 9h ANO ANO ANO!
 Ita 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2013 11:29:33)
Známky nechat, od devíti -ano.
 daba+holčička 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(3.3.2013 16:04:26)
já bych brala oboje, ale rozdělené dle věku - bez známek na prvním stupni a od 9.00 na druhém stupni :)
 daba+holčička 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(3.3.2013 16:05:04)
jinak já sice dělám od devíti, ale vyrzit muím v 8, takže i moje dítě by muselo být hodinu v družině
 Eliška+Kája8/04+ Mia9/07 


Re: Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň? 

(4.3.2013 19:52:57)
od 9hodin to je pěkná kravina:((Spoustu lidí pracuje od 8hodin i dřívě a stejnak by ty děti končili ráno ve družinách:((A hlavně ráno děti nejsou tak unavené jako odpoledne ,takhle by měli o hodinu déle:(((nesmysl...
Pozdější ranní hodinu preferují matky,které buď nepracují,nebo jsou na MD,popř.mají flexibilní pracovní dobu a nebo makají od 9hod a výše..

Slovní ohodnocení za mě ano,ale společně se známkama...
 Leona 
  • 

tak s tím nesouhlasím 

(1.3.2013 10:55:04)
Brala bych slovní hodnocení se známkami.Dětem slovní hodnocení nic moc neříká,známka je jasná.Začátek školního vyučování od 9???? Tak to by bylo opravdu podivné. Jsem z malého města a pracovní doba je od 6-14hod.A jak vím,týká se to opravdu spousty lidí.Já mám vyjímečně posunutou prac.dobu od 7-15.Dítě je v ran~4~ní družině. Nedovedu si představit kdyby tam musel trávit čas až do devíti do začátku vyučování a tím pádem by se vyučování protáhlo..pak má i mimoškolní aktivity.Nedovedu si to takto představit.
 Nítěnka 


Re: tak s tím také nesouhlasím 

(1.3.2013 11:13:59)
Taky mi prijdou oba navrhy nesmyslné.
Známky se slovnim komentarem dejme tomu, ale to v podstate funguje i ted.
A zacatek v 9h?! Jak jste psali výse - akorat by deti byly v druyine o hodinu dele a na krouzky by chodily v 19h a spat ve 22h nebo kdy?
Ja mam vyhodu, ze si muzu zvolit zacatek prace kdykoli mezi 6-9h. Ale chodi na devatou by znamenalo deti vecer akorat ulozit (a to mam praci par minut od domova pesky). manzel to ma podobne, ale take chodi radeji na 6-6:30, aby z toho odpoledne neco mel. Chytrym detem to soucane nevadi a tem pomalejsim to nekterak výrazne nepomuze.
Za stejne spatny navrh povazuju posunout nástup do skoly az od 7 let. Porad se beduje, ze nema kdo vydelavat na duchodce a taktko za chvili budou maturovat ve 30 letech, ne? Pritom moji rodice maturovali v necelých 18 letech, takze vysokou skolu mohli dokoncit i s postgradualem do 25 let. Pak jim aspon zbyl elan a sila byt i v zamestnani neco platni. Navic muzou jit deti az se dvema odklady - to jim pak bude pomalu v prvni tride 10 let :-o Potom asi rodicum nadanejsich deti nezbyde jina moznost nez je ucit doma, protoze dat tam sestilete dite mezi ty osmilete neni uplne idealni. Pritom skoro vsechny deti v tech 5-6 letech ve skolce (predskolaci) pocitaji nebo i ctou. Tak proc by se meli flakat a nudit ve skolce jeste o rok dele?!
 Nítěnka 


Re: tak s tím také nesouhlasím 

(1.3.2013 11:30:31)
Omlouvam se za preklepy.~a~
 Hilly. 


Re: tak s tím také nesouhlasím 

(2.3.2013 15:07:44)
Nitěnko, s tímhle dost souhlasím. Mě už dost vytáčí jen ta povinná devítka. Studium bych urychlila, jak jen to jde. Taky kvůli tomu, aby VŠ ženy mohly mít co nejdříve děti a aby se co nejdříve pracovalo, žádné průtahy. Děcka se stejně o moc víc nenaučí.
 Misa 
  • 

Re: tak s tím nesouhlasím 

(3.3.2013 21:02:01)
Myslite, ze detem slovni hodnoceni nic nerika? Co si asi tak mysli, kdyz maji z pocitani jednicku - je to lepsi, nez kdyz jim ucitelka napise: "Janicko, umis pocitat do od jedne do deseti i zpatky, vsechna cisla umis secist, nektera i odecist, mela by sis jeste procvicit odecitani cisel pet az deset." Zrovna na prvnim stupni mi slovni hodnoceni pripada silne motivacni, spatne znamky nikoho nedonuti se lepe ucit. Mozna jednou, dvakrat. Pak se na to samo dite vykasle a motivuji ho rodice - tresty, zakazy, uplatky. Vnitrni motivace veskera zadna. A pak kdyz se dostane do normalniho sveta, zjisti, ze by mel delat neco jenom pro tu samou vec, tak ho to jaksi nebavi ... Ale samozrejme pro ucitele je mnohem jednodussi napsat znamku (nastesti jich mame jenom pet, napr. v Belgii co vim jich pouzivaji 20) a i rodice nemusi cist dlouha hodnoceni a setri tak svuj cas.
 Terka79 


Re: tak s tím nesouhlasím 

(4.3.2013 10:12:31)
Tak to děti podceňuješ. Oni velice dobře pochopí, co slovní hodnocení říká, když se jim to vysvětlí. Známka kategoricky zařadí a narozdíl od dospělých, na to děti nedokáží nahlížet s rezervou.
 kreditka 


Shrnuty návrhy Chládka 

(1.3.2013 11:04:50)
1) škola od 7 let - fajn, ale co s dětmi které jsou už na školu zralé v 6 letech, ty se pak budou ve škole nudit? Je to zbytečnost už dnes je možnost dát odklad. Další problémy by to způsobilo ve školkách - opravdu pan Chládek chce otevřít tolik nových školek aby pojaly o další ročník dětí navíc v době kdy mají kolikrát smůlu i čtyřleté děti? Nebo pan Chládek bude rodiny s 5 letými dětmi bez školky osobně dotovat, neb děti nebudou mít školku???

2) Zrušení známkování - proč hned od rohu k rohu? Co nejdříve kompromis - známka + slovní hodnocení co konkrétně dítěti jde, v čem je slabší aby měli rodiče představu zda jejich Mařenka v některé oblasti vyniká či má potíže...

3) Škola od 9 hodin - problémy pro rodiče, ti co jezdí brzy ráno do práce stejně tahají děti ráno do družiny, takže pro děti bude efekt 0, s tím že vyučování bude končit v zimě za tmy - fakt super, u nás jsou děti zvyklé chodit sáňkovat, lítat venku apod. za tmy to bude mít asi kouzelnou atmosféru. Taky by se měl pan Chládek zamyslet kde vezme peníze na autobusovou a vlakovou dopravu, protože u nás se třeba ode dneška zrušily 3 autobusové spoje, takže pokud děti ráno nestihnou jeden jediný spoj mají smůlu můžou jít do školy pěšky popř. jít za školu pravda 1. stupeň ZŠ tu máme, ale třeba děti co k nám dojíždí ze sousední vesnice dnes zjistily že spoj, který jim navazoval ze školní družiny je zrušen a děti musí čekat opět o hodinu dýl než se dostanou domů....už vidím jak autobusové firmy s radostí přidávají spoje speciálně pro školáky že...

4) je hezké že se pan Chládek rozhlíži ve Finsku ale ono většinou nejde vzít jen kousek ze zahraničních zkušenosdí a vtěsnat to jinam to potom vzniká tzv. český paskvil.

Závěrem uvítala bych kdyby se pan Chládek staral spíš o to aby učitelé na školách byli kvalitní, ne jen doklepávající důchodci bez zájmu (jak to bylo za mě) aby bylo míň žáků ve třídách, aby bylo dost asistentů apod. potom se může zabývat kravinama jako škola od 9 hodin (to může škola začínat i dnes), protože pokud bude stát učitel za prd je fuk zda škola bude začínat v 8 nebo ve 12 hodin

Toť můj názor!
 Winky 
  • 

Re: Shrnuty návrhy Chládka 

(1.3.2013 11:49:45)
souhlas, regulovat plošně netřeba, ani čas příchodu do školy, ani věk školní docházky (tím jsem spíš zhrozená, nejvíc zvídavé jsou děti ve věku 4-6 let, tam když se nepodchytí zájem o vzdělávání - tj. řádné předškolní aktivity ve školce (mluvený projev, sluchové rozpoznání písmen, krátké aktivity u stolečku - obkreslování, uvolňování ruky, cvičení paměti, předmatematické operace - poznávání více-méně,spojit, rozdělit atd.), a pak v klidu! první třída (ne úkoly typu hodinu a víc denně, číst stránku X-krát dokola, přepisovat písanku dočista dočista atd), tak to dá dětem mnohem víc, než flákárna do sedmi let a pak šrumec. Hlavně teda mám pocit, že všude v zahraničí se začíná nejpozději! v šesti letech, těch sedm let nevím kde v zahraničí pan Chládek odkoukal. Notabene s dnešním stavem nepřijatých dětí do školky protože nejsou místa mi to přijde silně, silně kontraproduktivní nápad. Nehledě na to, že deváťákům by mohlo být klidně už 17 let a takové děti mít na základce..... myslím že to vážně vážně není dobrý nápad.

No a slovní hodnocení, to by mi nevadilo, nicméně vadilo by mi aby to bylo nařízeno plošně. Systémy mohou a podle mě i mají být různé, právě proto že jsou různé i děti, tak aby bylo možno vybrat. Daný a pro všechny shodný by měl být cíl, tj. výsledek základního vzdělávání, ale jakou cestou ho bude dosaženo by se nemělo určovat striktně, co funguje na jednoho nevyhovuje druhému, jsem pro rozličnost přístupů ve školách. Spíš bych na školách ocenila větší informovanost od učitele směrem k rodičům, o tom co se teprve dít bude i jak to pak proběhlo, ale myslím, že v době internetu a školních/třídních webových stránek a dostupností učitelů na mailu nebo pomocí SMS se toto už opravdu obrací k lepšímu, respektive který rodič zájem má, informace získá, ten kdo nemá, je marné je vnucovat.

 Nítěnka 


Re: Shrnuty návrhy Chládka 

(1.3.2013 19:25:06)
Winky,
tak nějak podobně to též vidím.~R^
Momentálně mám doma druhačku, která se ve škole občas nudí (a to má štěstí na učitelku, která má docela snahu těm šikovnějším dávat víc práce nebo složitější věci a tak). A to je narozená v červnu. Synovi jsou čerstvě 4 a už umí asi třetinu abecedy i trochu sčítat, odečítat, protože něco odkouká od sestry a pořád se na něco ptá. ~5~
Dcera poslední půlrok ve školce protrpěla (je fakt, že zrovna měla smůlu, že jednu učitelku měli "vyhořelou" a skoro nic s nimi nedělali). I tak tam naprostá většina dětí uměla číst, než šly do školy.
Prostě pro mě představa, že by druhé (prosincové) dítě mělo jít do školy až téměř v 8 letech docela strašidelná.~o~ Na to učit ho doma nemáme jednak finančně a jednak na to nejsem dost důsledná a psychicky odolná být s ním furt. Mám několik kamarádek, které učily nebo učí děti doma, ale vím, že pro mě by to nebylo.
Moje mami maturovala v 17,5 a to je přecvičený levák a žádné trauma na ní vstup do školy v 5,5 letech nezanechal.~3~
 Lucka + 3 školáci 
  • 

Re: Shrnuty návrhy Chládka 

(1.3.2013 15:21:10)
Kreditko, opravdu tleskám! Sama bych to líp nenapsala. To, co ti nahoře vymyslí, je většinou naprosto odtržené od reality. Poslancům by asi vyhovovalo, že mohou děti vodit do školy později, ale co my pracující? Asi si máme vrazit vrtuli kamsi :-)

A pokud se někomu vypraví dítě samo v 1. třídě, jak jsem tu někde četla (možná pod jiným článkem), tak má můj obdiv. Já bych se na ty svoje pacholky nespolehla ani v 5. třídě, to by bylo neustálé zaspávání, chybějící úkoly a pomůcky, poztrácené klíče atd. Jen na to pomyslím, mám husí kůži.
 Klarisanek 


Re: Shrnuty návrhy Chládka 

(1.3.2013 15:32:16)
No ono to tu zaznelo x x, ze by se tomuto rezimu muselo prizpusobit i to ostatni - zamestnavatele, doprava atd. Proc se asi ve firmach zacina od 8mi? Asi proto, ze i pan sef vozi deti na 8mou, tedy alespon u nas to tak bylo.
A v druhem odstavci to sama potvrzujes - neustale zaspavani, zapominani - neni to tim, ze deti by si potrebovali prispat?
 Jitusch* 


Re: Shrnuty návrhy Chládka 

(2.3.2013 16:42:30)
Ale jsou i "firmy", kde se začíná od 6.h, v lepším případě od 7.h. A že jich u nás na malém městě je většina.Nějak si nedovedu představit,že kvůli posunu školního vyučování se bude kompletně měnit začátek pracovní doby,odjezdy hromadné dopravy apod.
 Markéta, kluci 11 a 4 
  • 

Re: Shrnuty návrhy Chládka 

(2.3.2013 17:01:25)
No já jsem třeba v práci, kde děláme servis (nejrůznějšího druhu) fabrikám a družstvům (nejrůznějšího druhu). Tam se většinou začíná dost brzy, tak taky musím být v práci brzy.

Moje dítě v páté třídě je schopno se ráno vypravit do školy, po škole se přesunou na kroužek, většinou nezapomenou věci na tělák a kytaru na kroužek, dojet domů, udělat si svačinu a navečer se vypravit na další kroužek. Mezitím si napíše úkoly. Sice by mě v jeho cca sedmi osmi letech ani nenapadlo, ale jaksi dozrál. Někdy jde ráno dobrovolně na tělocvik a taky většinou nic nezapomene. Nedávala bych do souvislosti nezodpovědnost a bordelářství s hodinou, ve kterou se vstává.

 Karel 
  • 

Jako rodiči by mi stačilo: 

(1.3.2013 11:06:06)
- Kdyby se známkovalo na 1. stupni tak, aby děti byly povzbuzeny. Tj. např. používat čísla jen v rozsahu o 1 větším než je číslo ročníku: V první 1 nebo 2, ve druhé 1-3, ... Vedle toho by byla povinnost přiklonit se k lepší známce v pochybnosti. Výchovy automaticky za 1, kromě závažných problémů v přístupu k práci.

- Kdyby škola rozumně komunikovala, tj. byla možnost se sejít s učiteli mimo normální pracovní dobu, používali email, možná něco na styl FB. Pokud by kke známce napsali specifikaci učiva (tj. např. strany v učebnici apod.)

 Lucka 
  • 

Re: Jako rodiči by mi stačilo: 

(1.3.2013 15:25:02)
No nevím, u nás to víceméně takto funguje i bez "zlepšení" pánů poslanců, jako všude je to především o lidech.
 Karel 
  • 

Re: Jako rodiči by mi stačilo: 

(2.3.2013 0:31:50)
Pokud je něco "na lidech" tak to bude 30% lidí dělat rozumně a 70% ne. A řada těch lidí je vyhořelých, nevzdělává se, nemá o obor zájem, jsou přitom nevyměnitelní, atd., což přístupem "na lidech" nevyřešíte, pokud ubližují vašemu dítěti.
 Wannda 


Re: Jako rodiči by mi stačilo: 

(3.3.2013 22:55:07)
Stále mě překvapuje, že rodiče na jednu stranu na učitele nadávají a na stranu druhou nejdou a nic neudělají. Pokud mám pocit, že učitel nějakým způsobem ubližuje mému dítěti, vždycky můžu za ním zajít a zeptat se na to, co mě zajímá. Nebo za ředitelem, pokud se s učitelem nedomluvím nebo můžu své dítě dát do jiné školy.
Mě,jako učitelku v 1. třídě, vždycky potěšili rodiče, kteří přišli a ptali se a domlouvali jsem se spolu, jak jakýkoliv problém vyřešíme, jak budeme postupovat ve škole i doma, aby to žáčkovi co nejvíce vyhovovalo. Prostě rodiče, kteří MAJÍ ZÁJEM. Připadá mi velmi laciné říct, že za učitelem nepůjdu,protože by si na moje dítě zasedl. Ani jednou jsem se s takovou situací nesetkala. Naopak. Přijde mi to jako určitá výmluva od lenivých rodičů.
A také není pravda, že učitelé jsou nevyměnitelní. Ředitel má v dnešní době velkou pravomoc a dost nástrojů k tomu, aby se s nechtěnými učiteli rozloučil.
 Karel 
  • 

Re: Jako rodiči by mi stačilo: 

(4.3.2013 16:37:23)
Zažili jsme i to. Jeden učitel na rodinné ZŠ špičkovej, druhej nahradil podobně špičkového a když nezabrali protesty rodičů, odešla polovina dětí ze třídy (cca 15). S ředitelkou to nehlo, byl to příbuzný. ČŠI jí dala za pravdu, akorát nevěděla o potěmkiniádě v řadě tříd před příchodem inspektorů.

Jinej učitel nutil dceru psát se zlomenou rukou práce i písemky levou. Stěžovali jsme si a vydělali si pozici kverulantů. Když dceru spolužák zranil, vyslechla si, že si asi "zase rodiče budou stěžovat". A to přitom je z nejlepší učitelů. Ale běda, pokud mu najdete chybu.

Jak se zhoršuje na 2. stupni složení třídy a kázeň (sloučili třídy na 33 dětí na výjimku), ubývá výuky a přibývá písemek a "teroristického" zkoušení. (Takové to CH3OH - Franta - 3s - píšu 5, Jarda - 3s - píšu 5, ...)

Za vedením školy nemá smysl jít, dovolili jsme si hodně jako rodiče, když jsme protestovali, že v 7. třídě má půlka třídy děravý rozvrh 3x do 16-17 hodin. (Druhá půlka ne.) Dostali jsme dopis, že na to vůbec nemáme nárok, ale že nám laskavě částečně vyhoví. Učitelé nemají telefon, vše se vyřizuje vzkazem přes vrátnici. Když zavedlo MŠMT povinnost umožnit dětem pobyt mezi dopo a odpo, umožnili to na chodbě na švédských lavičkách. Ale psát tam děcka nemohou, na záchody se musí dovolit, ... Školní klub neexistuje. Vlk se nažral.

První dítě bylo ADHD a český školní systém se mi ho snažil dát do zvláštní školy. Bránila se mu spádová škola, jiné ho odmítly, spec. MŠ a specialista doporučili ZvlŠ. Nakonec se o něj jeden kantor vsadil s ředitelem jiné školy, že ho zvládne (přiznal nám to až nakonec). Dneska je kluk na 8lG s vyznamenáním.
 Danule75 


Re: Jako rodiči by mi stačilo: 

(5.3.2013 8:30:31)
škoda, že to tak nemáte....já na e-mail i telefon reaguji, máme své třídní webové stránky...info, fotky - jak se učíme, děláme pokusy...týdenní přehled práce - co budeme dělat atd. , ale upřímně....mohla bych se kolikrát rozkrájet a motivovat a já nevím co, ale pokud už z domova přijde s názorem....NIC NEMUSÍM ...je to fakt těžký...
 Karel 
  • 

Re: Jako rodiči by mi stačilo: 

(5.3.2013 9:40:04)
Měli jsme to podobně na původní ZŠ u jednoho učitele (jak popisujete) a bylo to skvělé. U druhého dítěte jsme se k tomu na běžné ZŠ blížili, třída měla webovky. Pan učitel byl školní ITík a komunikoval po webu velmi uhlazeně a mile. Škola trochu uzavřená, ale díky dobrému učiteli OK+.

Na druhém stupni máme žel zkušenost, že někteří mail nepoužívají, ač ho mají školní, nebo třeba jen 1x týdně. K telefonu je nedostanete (ani třeba o hlavní přestávce, před, po apod.), telefon je do ředitelny a na vrátnici... Už jen domluvení návštěvy vypadá: Mail - nic - telefon vrátnému s prosbou o zpětné volání - po několika hodinách-dnech volá učitel (a co když zrovna rodič nemůže - je na poradě, operuje, je u pásu apod.)-dohodne se návštěva na nějaký šílený termín apod.
 Danule75 


Re: Jako rodiči by mi stačilo: 

(7.3.2013 18:36:29)
Tak to je bohužel smutné...jsem ráda, že na takové škole neučím...škoda jen, že děti a rodiče kteří projdou něčím podobným, co popisujete, budou mít na školu špatné vzpomínky. Jsem ráda, že ke mně se děti i jejich rodiče i po letech na veřejnosti hlásí a jezdí mne navštěvovat. Mnoho zdaru....~:-D
 withep 


Jsem pro zrušení známek 

(1.3.2013 11:18:14)
Ale není zas tak jednoduché přejít na slovní hodnocení, nota bene plošně - chtělo by to důkladnou průpravu všech učitelů. To jsou jen řeči, že známky jsou pro děti čitelnější - asi jsou, ale to je naše chyba. Všichni víme, jak známky vznikají a jak neobjektivní (a často právě nicneříkající) jsou, a já si navíc myslím, že zejména na začátku školy může snaha o objektivitu (srovnávání) spíše uškodit.

Nejsem pro plošné posunutí školy na devátou; to bych nechala jako možnost pro soukromé školy, pro které se rodiče mohou svobodně rozhodnout, ne jako pravidlo pro všechny.
 Martas 
  • 

Nesouhlas 

(1.3.2013 12:30:44)
Tak rozhodně nesouhlasím s tím, že by měly děti nastoupit povinnou školní docházku až v sedmi letech! Nevidím důvod, děti jsou dnes šikovnější a pokud některý z rodičů nechce aby děti šly v šesti letech do školy , tak si může vyřídit odklad.Pukud by to tak už mělo být tak ať se zřídí tzv. školní přípravky, které by byly už ve škole, né ve školce, kde se velké děti už spíše nudí.
Náš syn nastoupil letos do 1. třídy, učitelka od začátku nehodnotila děti razítkama, rovnou se dávaly známky, děti měly daleko větší radost z jedniček, než z razítek. Já osobně nevidím nic špatného na známkování.
A nástup školního vyučování v devět hodin? A proč jako? Starší děti se k vůli časovému posunu dostanou domů za tmy.
 moai 


Nesouhlasím 

(1.3.2013 12:58:46)
Zase další nedomyšlený paskvil...
 Anička; 


nesouhlasím 

(1.3.2013 13:17:56)
1. kdo chce a potřebuje, může dostat odklad - není nutné takto "odkladovat" všechny děti najednou, protože většina dětí tu 1. třídu může v 6 letech zvládnout.
2. pokud někdo chce, aby vyučování začalo od 9 hodin a dítě pak neviděl celý den, s tím, že se mu bude otravovat už od 7 v družině a večer se spolu stihnou tak leda kouknout na nějakou Ulici - tak ať si to tak v dané škole rodiče domluví. Já jsem proti takové plošné úpravě - většina lidí pracuje od 6, max. 8 hodin a zbytečně by se tou povinnou devátou roztahoval pracovní den. Jsem ráda, když děti přijedou přiměřeně domů a můžeme ještě vyrazit do kroužku, na zahrádku, do lesa nebo když něco vyrábějí s babi, dědou apod. I to patří k životu - nejen škola!
3. slovní hodnocení - znala jsem učitelku, která používala pouze slovní hodnocení + razítka a děti z ní byly docela v šoku - prostě samí čertíci, obláčky, slovní ohodnocení jako "roste z něj budoucí sběratel pětek" apod. Nechejme učitele, ať mají svůj oblíbený systém - kdo naučí děti kvalitně a s láskou a používá k tomu známky jistě rodičům řekne, kde dítě potřebuje přidat apod. Ono i razítko či slovní vysvědčení nemá moc velkou výpovědní hodnotu, pokud jej používá člověk, který nemá k učení vztah a slovní ohodnocení tak nějak opíše, aby se vlk nažral.
 Nítěnka 


Re: nesouhlasím 

(1.3.2013 19:28:50)
~R^
 misapoho 


. 

(1.3.2013 19:10:11)
ja si hlavne myslim, ze by se cela spolecnost mela naucit to, ze se deti uci ne kvuli sbirani znamek, ale kvuli sobe. to je velky problem
doporucuju shlednout tohle http://www.youtube.com/watch?v=7cnxm-OatVs
v nasi alternativni skole jsou nastesti znamky jen pro ty nejvyssi rocniky, kvuli pozdejsimu prechodu na stredni, nadale je ale zasadni slovni hodnoceni.
 Nevímsirady 


Tak to je mazec 

(1.3.2013 22:07:31)
Kdyby tak vymýšleli něco pořádného, jak škola od 9! Pracuju ve státní sféře a musím být v práci do 8! Většinou ale chodím na 6 hodin, abych viděla děti a ze dne taky něco měla, už tak trávím v práci a dojížděním více času než je mi milé. Škola od 9, by znamenala, že mi nemá kdo děti odvést do školy, už teď máme družinu od 7 a manžel má problémy to stíhat a děti by ze dne nic neměly, přišly by domů, napsaly úkoly a alou do hajan ~a~~a~~a~ Tomu se říká dětství, aneb zvykejte si, až budete v práci taky od rána do večera, už vám to nepříjde divné ~o~~o~~o~ Jak jinak v českém státě paskvil střídá paskvil ~8~
 Klarisanek 


Re: Tak to je mazec 

(1.3.2013 22:22:59)
Promin, ale zrovna ve statni sfere si myslim by se ihned prac. doba prizpusobila skolni dochazce. Tam by to slo ze vsech oboru nejrychleji.
 Nevímsirady 


Re: Tak to je mazec 

(1.3.2013 22:37:59)
jasně vysvětli desítkám nepřizpusobivých, kteří buší na dveře už v 8, že mají ještě hodinu počkat, půl roku trvalo, než kolegyně mohli mít aspoň přes poledne hromadné půlhodinové volno na oběd. Moc si státní sféru idealizuješ ~;)
 Nevímsirady 


Re: Tak to je mazec 

(1.3.2013 22:43:08)
jo a o tom, že to volno na oběd není ani podle zákoníku práce ani nemluvím a to pracuji na Úřadě práce... ~;)
 kreditka 


Re: Tak to je mazec 

(2.3.2013 8:14:05)
Deniso nepřispůsobí, akorát bude o to vím matek na pracáku. Napiš mi několik důvodů proč by se měli zaměstnavatelé přispůsobovat školnímu vyučování když tonedělají ani dnes. Nefungují částečné úvazky, ruší se autobusové spoje, uvést děti do životopisu znamená uvést se jako největší zlo....proč by to zaměstnavatel dělal, jeho motivací je zisk, a ne jak si někdo bude vyzvedávat dítě ze školy....
 hynekz 


I když dobře míněno, jde o další nesmysl a mičurinskou laboratoř na dětech 

(2.3.2013 2:48:25)
Jako rodič čtyř dětí a bývalý učitel v základním školství bych přidal vlastní názor.

Začnu nástupem školní docházky v sedmi letech: Ne, pokud má být skrytým cílem úspora nákladů a zbytečné "flákání" dětí. ~Rv Trend by měl být docela opačný - využít předškolní věk k přirozenému poznávání. Ano, pokud by byla zavedena povinná docházka do MŠ (s alternativní možností domácího vzdělávání), ideálně od 4 let (1x týdně 4h), nejméně však od pěti let (3x/t), resp. od 6 let (5x/t), a došlo tak k žádoucímu rozložení výchovy a vzdělávání. ~g~

Výuka na 9 h: Nesmysl, který nejen neřeší podstatu "zmírnění stresu" (většina dětí stejně vstává do MŠ a družin), ale naopak stav by se prodloužením vyučování jen zhoršil, a to nejen u dítek, ale i rodičů. ~d~

Zlepšení atmosféry ve školách pouze díky "slovnímu hodnocení" (SH) opravdu nejde a vyznívá samoúčelně (navíc možnost volby je již dnes). SH má své výhody (zejména u žáků se speciálními vzd. potřebami), kdy se dá ocenit i min. pokrok, ale také značné nevýhody (nejednoznačnost hodnocení, nemožnost porovnání s ostatními žáky, nicneříkající pro děti oproti pro řadu z nich jasné a motivační jedničce). Jsem spíš pro kompromis - u žáků se SVP, kde je vhodnější nevolit "špatné známky", a u výchov SH, u naukových a hlavních předmětů klasické známkování, navíc snížené na 1. stupni (třída + 1 stupeň, tj. např. 2. tř. max. trojky a N = nezvládl, nevyhověl) a s řadou prvků snižujících stres ~6~ z přebujelého zkoušení a orientaci na chybu. ~o~ ~3~
 Nevímsirady 


Re: I když dobře míněno, jde o další nesmysl a mičurinskou laboratoř na dětech 

(2.3.2013 7:54:11)
tak pod to se klidně podepíšu ~g~~g~~g~~g~
 kreditka 


Re: I když dobře míněno, jde o další nesmysl a mičurinskou laboratoř na dětech 

(2.3.2013 8:16:44)
~g~~g~~g~
 Neregistrovaná 
  • 

U nás je škola od 7:30 

(2.3.2013 9:00:27)
U nás je škola od 7:30 a to proto, že děti sváží do vesnické školy autobus, který dále pokračuje do města, kde musí být školáci a pracující na 8:00. Autubos jede tak brzy, že je syn ve škole v po 7:00. Tak to pan ministr asi nedomyslel, že na vesnicích se na 9:00 do školy ani nemají jak dostat, autobus extra kvůli pár dětem vypravovat nebudou. Pan ministr asi netuší, že půl roku v roce je brzy tma a pokud mají děti mít i čas na lítání venku a samostatné návraty z kroužků, nemělo by to být za tmy. Doufám, že pana ministra brzy vymění.
Sama bych brala pracovní dobu od 7:00 do 15:00, to se mi asi už nepoštěstí.
 kreditka 


Re: U nás je škola od 7:30 

(2.3.2013 9:08:29)
to nenavrhl ministr ~t~ to jen jeho stín (stínový ministr ~t~)
 Nevímsirady 


Re: U nás je škola od 7:30 

(2.3.2013 9:32:46)
tak to taky doufám, že vysvitne pořádně slunce a stín zmizne ze světa, takovéhle nápady fakt normálního člověka nenapadnou, a když tak je aspoň domyslí než je pustí do světa ~R^
 kreditka 


Re: U nás je škola od 7:30 

(2.3.2013 10:52:20)
~t~~t~ Neblbni málem jsem si cvrkla smíchy ~t~~t~
 Nevímsirady 


Re: U nás je škola od 7:30 

(2.3.2013 10:57:40)
zrovna dneska tak krásně vysvitlo ~s~ ~;) Třeba se dostane i tam kde je ho třeba ~;)
 Neregistrovaná 
  • 

Re: U nás je škola od 7:30 

(2.3.2013 10:14:43)
Tak doufám, že ve stínu zůstane.
 zdena,2děti,1vnučka 
  • 

Re: U nás je škola od 7:30 

(2.3.2013 13:45:42)
40 roků pracuji v mš, chodilo se na původně 6.00,později na 7.30.děti si rodiče brali co nejdříve z mš aby jich co nejvíce užili a to si nechodili pro obědy přes ulici jako teď.v dnešní době dají děti do mš hned v 6.45 a dojdou si pro ně až před zavřením mš.jsou překvapeni na "besídkách"co jejich děti vše umí, protože nemají čas tohle vše zjistit.maminky na mateřské nebo bez práce si dojdou ke kamarádce na kafíčko, proberou kdeco a kdekoho a ještě se jim nelíbí upozornění na hnisavou rýmu nebo jinou nemoc ,které si neměly čas všimnout.v lepším případě se jen s dětmi přesunou do kavárničky nebo opět k někomu kde jsou další děti a děti si tam mohou hrát.vše pro děti jak to bylo za nás "starších" kdy jsme chodili na procházky ,děti se uměly obléknout, zavazovat aj.dovednosti to se nyní nenosí.ráda bych znala důvod rodičů majících děti, proč si je pořizovali, když je nebaví být s nimi a věnovat se jim.vše potřebné naučí přece mš, tak je
to bez námahy a je to pohodlné. nemohou za to jen rodiče,ale stát který nastavil takové"jistoty"jako jsou teď./práce není, peněz málo, žádná jistota/jsem ráda ,že jsem si svých dětí užila co nejvíc a nikdy bych to nechtěla jinak.zdraví zdena
 kreditka 


Re: U nás je škola od 7:30 

(2.3.2013 17:31:43)
jo s tím souhlasím, sice mám v některých ohledech pomalejší dítě, ale ve školce jsem za exota, protože dceru vodím na 7:30 a v 11:30 už jde domů, přitom mamin, které jsou doma tam je kupa, ale ty si berou děti až na zavíračku, u některých to chápu - děti ze školky nechtějí, ale spousta by jich chtělo domů, ale maminka je doma dřív jednoduše nechce...
 Markéta, kluci 11 a 4 
  • 

Re: U nás je škola od 7:30 

(2.3.2013 21:34:31)
To jako všichni rodiče v té vaší školce se takhle chovají? Jakože za komančů všichni pílili ke svým dětem a teď je všichni nechávají na pospas školství? Naše třída teda po obědě dost zeje prázdnotou, i když by neměla, protože všechny děti byly přijaty k celodennímu vzdělávání - to prosím vás, probíhá od kolika do kolika?

Já jsem ráda, že moje děti nezažily ve školce žádnou zatrpklou paní učitelku. Tety v jeslích - dvě tedy v důchodovém věku se často smály a říkaly - ty děti se prostě nemění.

 Alice + 3 


Re: U nás je škola od 7:30 

(3.3.2013 16:05:12)
Neregistrovaná, není to ministr, ale stínový ministr:-)

A proč by děti nemohly mít čas na kroužky, vyučování se sice o hodinu prodlouží, ale ne všechny dny by vyšlo na dlouho a snad spíš ve vyšších ročnících a pak, s tím už nic neuděláš, že ve 4 odpoledne už je v zimě tma..to je spíš otázka změny času, která je už dnes celkem zbytečná a na spoustu lidí má negativní vliv.

A pak spousty maminek, co tu uvádějí, že se jim to nehodí kvůli práci, že odpoledne je pak delší...přece by se rodiče na tom mohli střídat, ne? Není potřeba hned přenášet vše na zaměstnavatele, ale nejdřív se domluvit s vlastním manželem, aby taky převzal svůj podíl.
 Nevímsirady 


Re: U nás je škola od 7:30 

(3.3.2013 20:06:59)
My to tak máme, vozí manžel, já jezdím na dříve, o to dříve končím a vyzvedávám, manžel končí o to později. Škola od devíti by byl náš konec, už tak to má manžel na hraně a já než bych se dostala do práce, tak bych mohla jet zpět. Né každý má k dispozici dvě auta, dva řidičáky ~7~ Navíc manžel děti tím pádem vidí jen hodinu ráno než je rozveze a hodinu než jdou spát. Já je vidím o něco více, posunout se škola, nevidím je skoro ani já...~7~ Navíc další hodina poobědě ve škole, to by dcera stopro nedala, po obědě je schopna už si jen hrát, nesoutředí se - to ostatně i někteří dospělí natož prvňák. ~;)
 Hilly. 


V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 11:28:29)
Škola v cizině trvá třeba až do tří(a to už pro děti od pěti let), začíná se i s prací třeba až v devět. Ženy mohou mít kratší úvazky, tak odpadají stresy kdo dítě odvede ze školy, více se jezdí autama, jsou zavedené školní autobusy. Učitelky mají také ke vzdělávání dětí trochu jinou průpravu. Nechápu, jak by si se slovním hodnocením poradily některé české zkostnatělé učitelky na ZŠ. Výuka tam také probíhá více ve formě hry, než u nás. Děti bezprizorně nečumí pět hodin v družinách, než si je vyzvednou rodiče, když je vyučování delší.
Změna jistě dobrá, ale naše společnost na ni není zatím připravená. Tuto změnu nelze zavést jen tak, aniž by s ní šly ruku v ruce změny jiné a nejenom v rámci školství, ale i v návaznosti na postavení žen s dětmi na trhu práce, změnu zákoníku práce
 Líza 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 12:08:50)
Hilly, já jsem byla docela ráda, že od jedné do tří mohly moje děti bezprizorně čučet v družině, chci říct, že mohly lítat venku, hrát si, lézt po prolejzačkách nebo v zimě bobovat. Kdyby jim ta škola ve tři končila, tak nic z toho už stíhat nebudou, právě v těch prvních, hravých letech.
No a v letech potom, když mají po škole kroužky, ať sport, hudební nástroj nebo něco jiného, jsem docela ráda, když se ten den domů dostanou třeba na pátou, a ne až v šest, jak by to bylo, kdyby se to celé o hodinu posunulo.
Pak třeba stíháme ještě za světla projížďku na kole nebo vyběhnout na hřiště s volejbalovým míčem... být všechno o hodinu posunuté, o tohle bychom přišli.
 Hilly. 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 14:29:45)
Lízo, tak to jste asi měli dobrou družinu. V našem městě děti družinu moc rády nemají. Ven chodí stejně jen tak od dubna do září, a jen když je hezky. Zbylých šest měsíců zřejmě opravdu čumí někde vevnitř. Dvě hodiny družiny ještě jdou, ale chudáci děti, co tam jsou do čtyřech, pěti. Pokud by děti končily ve tři, mohly by být klidně ještě dvě hodiny v družině na těch prolízkách, to už se dá.
 Líza 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 15:47:39)
Hilly, to už právě ne, protože to už si rodiče začínají děti vyzvedávat, takže od tří čuměj zavření ve třídách i u nás. Předtím lze dítě vyzvednout hned po obědě, a pak družina odchází ven.
Pro mé děti by to tedy znamenalo být zavřené celý den.
 Hilly. 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 16:39:04)
Tohle mi vždycky dost vrtalo hlavou. Částečné úvazky jsou u nás minimálně, přesto je v družinách, školkách, od těch tří, jak říkáš, minimum dětí. Nechápu kdo je vyzvedává. Že by matky pracovaly třeba od šesti? Ve většině obchodů se pracuje minimálně do pěti, ve většině zaměstnání také. Pražáci to mají natažené mnohdy až do večera. Možná to jde v těch dělnických profesích, to bohužel nevím, nikoho takového neznám.
 kreditka 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 17:33:20)
No u nás ženské makají na šichty 6 - 14, 14 - 22, 22 - 06 - chlapi makají podobně, takže u dětí se střídají a občas vypomůže babbička
 Líza 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 19:35:57)
Hilly, nevím, jak to kdo řeší, já měla zkrácený úvazek, tak jsem to měla jednoduché, vím o matkách, které dělají zčásti z domova, občas vídám babičky, někdy vyzvedávají starší sourozenci, nebo naopak matka na mateřské vyzvedne pětičlennou bandu, která si u nich hraje na zahradě, než si je povyzvedávají rodiče. A samozřejmě jsou lidi, kteří dělají na ranní od šesti a v půl třetí mají padla.
 karyp, dvě děti 
  • 

Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(24.3.2013 0:24:06)
Lízo, oni jsou ve škole do tří, ale v mezidobí mají třeba hodinu venku nebo tiché čtení na polštářích ve třídě. Mě se to strašně líbí a zase se mi nelíbí, že v české škole se čtyři hodiny víceméně v kuse sedí a maká s minimálními přestávkami. Přijde mi to mnohem víc vyčerpávající.
 karyp, dvě děti 
  • 

Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(24.3.2013 0:24:18)
Lízo, oni jsou ve škole do tří, ale v mezidobí mají třeba hodinu venku nebo tiché čtení na polštářích ve třídě. Mě se to strašně líbí a zase se mi nelíbí, že v české škole se čtyři hodiny víceméně v kuse sedí a maká s minimálními přestávkami. Přijde mi to mnohem víc vyčerpávající.
 Markéta, kluci 11 a 4 
  • 

Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 17:49:08)
Změna zákoníku práce v jakém smyslu?
 kreditka 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 20:03:19)
Třaba povinnost aby zaměstnavatel umožnil zkrácený úvazek pro rodiče malých dětí jako je běžná praxe v zahraničí...
 Markéta, kluci 11 a 4 
  • 

Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 21:11:03)
Tak to tam ale je. Váždné provozní důvody brání málokomu, ale každý se tomu brání, protože to pro zaměstnavatele není výhodné. Já bych taky váhala zaměstnat třeba dvě ženské (jich se to týká hlavně) na půl úvazek s tím, že mám plné administrativní náklady s každou z nich, pojištění platím stejné a ještě mi hrozí, že každé z nich budu muset tři roky držet místo, až půjde na RD. Nevím, jak to mají v zahraničí, někdo píše, že v USA běžně ženské pracují na zkrácená, určitě tam ale není tříletá RD a dost pochybuju, že by tím zaměstnavatelé plnili požadavky zákoníku práce. Nezmám detaily, ale naše tříletá RD asi nemá obdobu v mnoha zemích, konkrétně se tady v dikusích objevuje Francie a Nizozemí, kde je RD krátká.

Já si zkrátka myslím, že zkrácené úvazky musí být výhodné i pro zaměstnavatele, výhodná myslím finančně - tj. např. úlevy na pojistném.

 kreditka 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 21:49:37)
Opravdu je taková katastrofa RD? I když žena funguje na plný úvazek neznamená to že neotěhotní, naopak, když zaměstnavatel nabídne kratší úvazek je pravděpodobné že žena spíš půjde dřív do práce. Jeden soukromý podnikatel co znám to udělal - nevím jak je spokojený, ale má zaměstnané 2 ženy, každou na 4 hodiny, znám se s jednou z nich a podle ní si to šéf chválí, protože občas jedna zaskočí za druhou, když mají dítě nemocné spíš seženou hlídání na 4 hodiny než na 8 hodin nebo si prohodí směnu s tou druhou paní, nemusejí tak často si brát paragraf, ošetřování apod. je to prodejna s otvíračkou - 8-12, 13 - 17. Navíc ty ženy jsou rády že zkombinují péči o dítě se zaměstnáním tak si své místečko pěkně hlídají a jsou motivovány si ho udržet, s penězma to asi sláva není, ale pořád lepší menší výplata než pracák. Krom papírování fakt nevidím zásadní rozdíl pro zaměstnavatele krom výhod
 Markéta, kluci 11 a 4 
  • 

Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(2.3.2013 22:36:19)
Kreditko, a myslíš, že zaměstnavatelé jsou blbci, kteří schválně nenabízejí částečné úvazky, i když je to pro ně výhodné?

A ano, myslím, že pro zaměstnavatele tříletá RD blbá je, protože musí tři roky držet místo, přijímat někoho jen na dobu určitou atd. Jiná věc je, jak to zaměstanvatelé dodržují, ale to je na jinou diskusi.
 kreditka 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(3.3.2013 13:06:24)
Markéto a jaký je rozdíl pokud někoho musí přijmout na 3 roky, 1 rok nebo na 6 měsíců (zahraniční rodičovská) tolik rozdílů zas nevidím
 Markéta, kluci 11 a 4 
  • 

Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(4.3.2013 21:38:57)
Jo tak já vidím dost podstatný rozdíl v tom, jestli někomu držím místo tři roky (nebo taky šest let) nebo půl roku.
 Katka +3 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(4.3.2013 9:25:55)
pro zaměstnavatele je to finančně nevýhodné, protože má jen půlku pracovníka, ale platí celé odvody státu.
 cyann 


Re: V jiných zemích to funguje, ale tam se žije trochu jinak 

(4.3.2013 12:01:25)
Ale to není pravda. Odvody se platí jako procenta ze mzdy, tj. ze dvou půlek se zaplatí stejně jako z jedné celé mzdy. Problém je jenom v případě, že mzda za poloviční úvazek (hrubá) je nižší než minimální mzda, tj. 8000 - tam musí zaplatit víc na zdravotním. Většinou to stejně ale dopadá tak, že si to zaměstnanci doplácejí po dohodě sami.
Takže vyšší náklady jsou jen u nízkokvalifikovaných a nízkoplacených zaměstnání. Jinak jde jen o administrativní náklady, ty asi vyšší mohou být.
 DitaB 


Re: Zkrácené úvazky 

(4.3.2013 12:26:18)
Tak pokud vím od několika zaměstnavatelů, tak právě ty zkrácené úvazky komplikací jsou. Není to logicky polovina všeho (papírování, odvodů za zaměstnance, cojávímco ještě...). Stejně tak délka toho záskoku není jedno, nehledě na to, že každého nového zaměstnance je třeba zaškolit, dodržet zkušební lhůty atd. Je to zejména o nastavení legislativy.

Líbila by se mi varianta sdílených pracovních míst - vypadá to vlastně podobně, ale pro zaměstnavatele by to bylo schůdnější. Mám tím na mysli to, že se o jeden pracovní úvazek dělí 2 lidé - ideální pro rodiče s dětmi! Ale tohle je u nás myslím zatím v plenkách...

 Klarisanek 


Re: Zkrácené úvazky 

(4.3.2013 13:00:11)
Samozrejme ze zkracene uvazky jsou pro zamestnavatele pritrz. Sama jsem delala mzdovou ucetni a kdyz prisel sef, ze by na jednu pozici vzal dve zenske na pul uvazku, tak jsem se chytala za hlavu a nadavala jak spacek. Cely problem je v nasich zakonech a v nasem systemu zalozenem na tom, ze zamestnancum musi v oblasti dani, socialniho a zdravotniho zamestnavatel utirat zadecek a delat vse za nej, tim padem musi platit ucetni a cim vic papirovani, tim vic ucetnich. Kdyby to bylo jako jinde, kde si za sve dane zodpovida i zamestnanec, dostane potvrzeni a jde si k danovemu poradci, ktery mu to zpracuje, nebo je dost chytry na to, aby si to udelal sam, tak by se veci take pohnuly a zamestnavatelum by tolik puluvazky a zkracene uvazky nevadili. S tim souvisi i obecne povedomi o danich a financni gramotnost naroda, je to bida velka.
 Klarisanek 


Re: Zkrácené úvazky 

(4.3.2013 13:00:41)
PRITEZ, proboha a to nepiju.
 Nevímsirady 


Re: Zkrácené úvazky 

(4.3.2013 20:19:13)
Denis, nevím, v jaké příjmové třídě se pohybuje, ale kdyby si ti, kdo pracují na částečné úvazky měli ještě platit účetní, tak to můžou se svými příjmy zabalit. Neznám účetní, co by ti zpočítala daně za pár korun... ~;)
 Klarisanek 


Re: Zkrácené úvazky 

(4.3.2013 21:16:59)
Ale to je preci problem nasich debilnich zakonu s tunama paragrafu, vyjimek a obezlicek. Proc by to mel zase na druhou stranu za ty lidi platit jejich sef. At jim to prida ve vyplate, kdyz to usetri za platy nekolika mzdovek. Kdyz by sefove nemeli problem s tou prebujelou agendou kvuli kazdemu brigadnikovi, ktery si tam prdne na dve hodiny, tak by jiste vysli vstric i zkracenym uvazkum. Muj byvaly sef to napr. chtel, protoze mu doslo, ze dva lide by byli vice odpocati nez jeden co tam je od rana do vecera, ale mzdova uctarna ho (popravu) utloukla argumenty, ze se mu na to vy....., aby delali misto jednoho zamestnance dva.
 Nevímsirady 


Re: Zkrácené úvazky 

(5.3.2013 6:26:35)
Deni právě že žijeme v ČR a já navíc dělám ve státní správě, tak mám srovnání, jak naše vláda všechno to papírovaní "zjednodušuje", opak je pravdou, a upřimně nevěřím, že v našich podmínkách nevznikne zase nějaký paskvil. Nakonec to dopadne tak, že se ustoupí 10% lidí se školou a zbylých 90% si to bude muset samo zařídit a stresu kolem toho bude podstatně více. Přitom možnost volby začátku školy tuším už mají školy teď, tak proč to tak nenechat. ~;)
A opravdu když se zeptám lidí kolem sebe a když sleduju narvanost autobusů, tak lidí chodících na 9 je minimum, dokonce i u nás na úřadě, kde můžeme chodit na 8 hodin, chodí většina na půl sedmé. A né všichni mají malé děti, ono člověk má taky koníčky a chce volný čas. Takhle by bohužel znal akorát tu práci... ~d~
 Pawlla 


Souhlasím napůl 

(2.3.2013 16:19:16)
Známky by se zrušit mohly,ale bylo by fan první vymakat systém slovního hodnocení,aby to mělo ten efekt.Škola na devět určitě ne,byla by to komplikace pro většinu pracujících rodičů.
 Margot+1 


Stále dokola 

(2.3.2013 19:23:22)
Atmosféru ve školách zlepší, pokud nebude ve třídě sedět 30 žáků, ale 15, a učitelům nebude neustále klesat plat, zatímco veřejnosti je současně předkládáno, že jim stoupá.
Ve školství tak trochu melouchařím a opět jsem se musela pozastavit nad tím, jak se někdo soustavně pokouší zlepšit situaci ve školství tím, že vytvoří a nechá ředitele školy vytisknout nějaký debilní propagandistický leták (viz. "10 bodů"...)
 Modřinka s Malenkou 
  • 

Jsem pro slovní hodnocení 

(3.3.2013 9:26:10)
Jsem pro slovní hodnocení. Každé dítě je při vstupu dychtivé po poznání a motivaci známkami nepotřebuje. Ideální je, když si může dítě přijít na věci samostatně - to je pak opravdu motorem dalšího vzdělávání. Známky jako motivace fungují možná u úspěšných dětí, moje dítko (v 1.třídě)je neobratné na psaní, má zkříženou lateralitu (takže hůře čte) a kdyby mělo být známkováno, tak se z 3 nikdy nevyhrabe a zájem o učení by byl v ..... Škola ji baví, máme slovní hodnocení a rozumí mu dobře, sama si ho pomalu na vysvědčení přečetla. Bylo úžasné, nebylo jen pochvalné a všichni víme, kde a jak je potřeba přidat.
Také pracuji jako učitelka a jsem úplně paf z toho, když děti pracují pouze a pouze za známky(případně body), jinak nehnou ani prstem. Jsou i tací, na které neplatí ani 5. Já osobně se snažím nějaké slovní hodnocení občas přidávat (máme žákovskou knížku přes internet). Pokud je učitel poctivý a má svoji práci rád, určitě slovní hodnocení používá, protože dětem opravdu pomáhá. A jeden postřeh na závěr - nepodceňujte své děti, jsou chytřejší, než si myslíte :-)
 mama + 3 
  • 

Re: Jsem pro slovní hodnocení 

(3.3.2013 11:41:10)
díky moc, lépe bych to nenapsala..
děti dychtí po poznání kvůli poznání samotnému, ne kvůli známkám... ale jen do té doby, dokud v nich tu touhu těmi známkami (razítky, smajlíky, to je vlastně fuk) nezabijeme!
 Kláruša 


Re: Jsem pro slovní hodnocení 

(7.3.2013 12:28:46)
Velmi se ztotožňuji s vašim názorem :-). Přesně tak, známky vyhovují pouze těm, kteří jsou nejlepší a neustále se honí za jedničkami!! Proč ale??? Není snad lepší, když dítě přesně ví, co mu jde a co ne??? Škoda, že je tak málo učitelů ochotných takhle pracovat! Jsem pro zrušení známek na prvním stupni!!!!!!~;((~;((~;((
 Zdena 
  • 

Letní čas 

(3.3.2013 9:56:06)
Ten návrh se školou prý je kvůli letnímu času. Přivítala bych, kdyby ten nesmyslný posun byl zrušený. Jsou země, kde letní čas nemají a na spotřebě elektřiny se to negativně neprojevuje. Kdekdo má pružnou pracovní dobu. Co jim brání chodit na šestou, když si chtějí užít světla? Je těžké nahnat v létě v deset děti do postele, když je ještě světlo, ale spát musejí, protože ráno vstávají brzy. Nechápu, proč se neřídíme přirozeným slunečním časem.
 Verčaj 


škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 2:11:42)
Konečně to někoho napadlo! Hurá!
Ne napadlo, ale konečně si toho někdo všiml. Vědci už léta na toto poukazují.
Škola od devíti - je jasné, že spousta rodičů musí ráno do práce a děti by trčely o hodinu dříve v družině. Ale možná také netrčely, protože by se celý (obecný) režim posunul a ve spousta případech by se to změnilo samo od sebe. Obecně dnes platí, že se pracovní doba rodičů (hlavně tatínků) posunula a již nechodí domů ve čtyři (jako za komunistů), ale nejdříve v sedm. Pokud má dítě na prvním stupni spát deset hodin (jak poukazují lékaři a vědci), aby bylo skutečně vyspalé, tak by mělo usnout večer v devět ( v případě, že vstává v sedm). Než se dostane do postele a usne, znamená to, že začne s večerní procedůrou (zuby, převlékání, večerní pohádka atd.) kolem osmé. Před tím by měla proběhnout večeře, příprava tašky na druhý den a nějaké zklidnění - to znamená cca kolem sedmé. Celé to znamená - kde je osobní čas dítěte, kde je společný čas s tatrínkem, přicházejícím kolem sedmé, atd. ? To vše by se mělo odehrávat do sedmi večer, protože pak už jsou na pořadu dne v podstatě povinnosti. A k tomu ještě poznámka - kolik dětí vstává v sedm ráno? Řekla bych, že většinou dříve. Tudíž by se to celé mělo posunout. Chápu pracující matky a argumenty, že by byly děti dlouho v ranní družině, ale téma je především o dětech a jejich potřebách. To, že to v té či oné rodině nejde, je věc jiná.
Zrušení známek - na toto téma doporučuji podívat se na příspěvek dr. Nováčkové - http://ceskomluvi.cz/proc-deti-prichazeji-o-radost-z-uceni/ . Známky nejsou motivují pro učení se nových věcí. A o to nám přece u dětí jde. Chceme přeci, aby se děti rády učily novým věcem a ne, aby to pro ně byla otrava a dělaly to jen pro nějaké známky, které stejně nikomu nic neřeknou o skutečné znalosti dítěte. Je přeci mnohem lepší vědět, co dítě umí nebo neumí, aby bylo možno ho to, co nezná doučit, než ho peskovat i chválit za známku, pod kterou si neumíme představit konkrétní znalost toho či onoho.
Prosím, zkuste se nad tím zamyslet šířeji a odprostit se od zvyků.
Veronika
 Pawlla 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 5:24:00)
To je dost naivní představa,že kvůli škole se posune pracovní doba rodičů~;).Proč se neposunula už teď,kdy je spousta dětí od 6-8 v družině?A kdyby se posunula,co to znamená?Já dělám od 7-19,takže 8-20,třísměné provozy by chodily z odpolední ve 23h.Tam,kde se dělajjjí ranní a je zvykem hoďka dvě přesčas,by se chodilo domů v 19h.Je třeba o tom přemýšlet do důsledků,ne každý je v domácnosti nebo dělá na zkrácený úvazek~;).
 Klarisanek 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 12:51:37)
Pawlo, a protoze ty to mas takhle, tak to NE a NE a NEPUJDE. Mam rada tyhle kategoricke soudy. ~2~
 Pawlla 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 13:11:51)
Já?No ty jsi vtipná~t~A se mnou dalších X tisíc lidí,kteří pracují v soc.službách,zdravotnictví,průmyslu a obchodech s potravinami.~t~
 Klarisanek 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 13:21:28)
Nas obchod s potravinami otevira v 9, nase dr. chodi na pul 10 vetsinu dni v tydny, nase fabrika dela od 8mi, protoze pan sef vozi deti na 8mou do skoly. Jsou obory, kde zmenit pracovni dobu fakt nelze, pracuje se na smeny, apod., ale tam vetsinou nejaka hodina nic nezachrani ani nevytrhne. Jinak je spousta odvetvi, kde se dela od 8mi prave proto, ze deti chodi od 8mi, spoje jezdi na 8mou. A zmenit by to slo, pokud by byl zajem to zmenit.
 Pawlla 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 13:28:17)
Jasně Tesco,Kaufland atd.,tam pracuje zanedbatelné množství lidí oproti vašemu obchodu,stejně jako vaše paní doktorka vyváží všechny zdr.sestry ze všech nemocnic v čr.Bože~8~~t~
 Pawlla 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 13:31:08)
Už ani nepíšu o průmyslových zónách u nás,všichni chodí na 6-třisměnný provoz.Mittal,Hyunday atd.,takové menší firmy,pár lidiček~;)
 Klarisanek 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 13:38:08)
Ano Pawlo, spravne poukazujes na trismenny provoz v nemocnicich, fabrikach apod. Ano, vsichni ti, co tam makaji o 6ti, tak vozi sve deti na pul 6tou do druziny? Opravdu u vas existuji druziny, kam chodi deti smenaru pred 6tou?
 Pawlla 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 13:44:49)
Částečně se dělá ve zmiňovaných provozech už ted od 7,i u nás,když ne,odvádí děti někdo jiný,co to dokazuje?
 Klarisanek 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 14:25:34)
To dokazuje to, ze argumentovat trismennym provozem u zacatku skoly od 8mi versus 9ti, je trochy mimo misu ~y~
 Pawlla 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 16:17:41)
Ale to vůbec není mimo mísu,pokud potřebuješ ráno pomoc někoho jiného,je dobrá každá čtvrdhodina.Budeš chtít po někom hodinu navíc,ať už je to babička nebo školní družina,pro dítě žádný přínos a pro rodiče taky ne.
 kreditka 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 16:49:52)
Ne Deniso většinou se manželé střídají popř. vypomůže kamarádka
 kreditka 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 16:48:56)
Vidíš u nás je většina obchodů od 7, najpozději mají od 8:30 a i tím přicházejí o kšefty
 kreditka 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 16:48:12)
Joa nemluvě o lidech v pekárnách, zásobovacích skladů apod.
 kreditka 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 16:47:24)
Deniso řekni mi jedno. Co donutí zaměstnavatele aby posunuli pracovní dobu kvůli škole (nedělají to ani dnes), Co donutí autobusové a vlakové společnosti vypravit o několik autobusů navíc?
 Klarisanek 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 20:14:00)
Mozna to, ze pan sef bude take jezdit na 9tou a vetsina jeho zamestnancu take, takze za nim prijde s pozadavkem na zmenu. Ono jde proste a jednoduse o to, co tu nikdo nechce pochopit. Dneska skola od 9ti nejde, protoze vsechno ostatni funguje na 8mou. A nikdo nerika, ze by meli dopravci pridat spoje, pridani a posunuti je dost velky rozdil. Ale kdyz tu ctu diskusi, tak proste vsichni dokola opakuji, jak by to opravdu neslo, protoze se dela od 8mi a jezdi tak spoje, proc je to tak tezke pochopit? Kdyz mi tu nekdo napise, ze cela jejich rodina se budi v 6 a chteji chodit do skoly brzo, tak to chapu jako validni argument.
 Nevímsirady 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 20:29:28)
a co když šéf tohle neumožní, dělala jsem 4 roky na úřadě a byl nebetyčný problém mi posunout ve dvou dnech pracovní dobu o půl hodiny, abych nemusela čekat 2 hodiny na autobus, neexistovaly vyjímky. Za sebe beru jako velké plus pružnou pracovní dobu, kterou teď mám, a když si vezmu, že bych posunutím hodin ve škole chodila domů kolem 18 hodiny, tak s dětmi fakt nic neudělám, už tak je u nás kvůli tomu pláč, a to jsou to dva dny v týdnu, být to denně holky se mi zblázní... ~d~
 kreditka 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 21:02:02)
Pan šéf ale nebude mít výplatu třeba dělníka tudíž jeho manželka klidně může být s dětičkama doma, popř. si můžou najmout chůvu, pan šéf taky může přijet v poledne a ve 3 hodiny už být doma třeba... Navíc stačí se podívat jak dnes vycházejí maminám s malými dětmi šéfové vstříc že...
 Klarisanek 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 21:23:12)
A proc by jim meli sefove vychazet vstric? Co by z toho meli? To je jako matka nejaky chraneny druh nebo co? Meli by vychazet vstric zkracenym uvazkum obecne, protoze by to bylo v jejich zajmu, ale kdyz nase vlada pro to neudela nic, aby se zjednodusily zakony, zjednodusily mzdy, evidence a papirovani kolem jednoho zamestnance, tak by sef musel byt jen lidumil se svatozari nad hlavou. A fakt nevim proc kazdy omila, ze kazdy sef musi byt tak desne v baliku, ze jeho stara se vali doma v kupe penez a muze vstavat kdy chce. Ja moc takovych neznam, a kdyz uz, tak vozi deti do soukromych skol a my se bavime o rezimu ve statnich.
 kreditka 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(5.3.2013 16:43:56)
Deniso i kdyby to vláda zjednodušila, ubylo papírování apod. stejně by šéf enměl jediný důvod pracovní dobu uzpůsobovat
 Dada 
  • 

Re: škola od devíti a zrušení známek 

(14.3.2013 9:56:30)
Deniso, promiň, ale pan šéf má nejspíš dost práce a starostí s tím, aby firma fungovala, měla zakázky a tudíž mohla zaměstnávat lidi a dávat jim výplatu.... Myslet si, že když je někdo "šéf", má spoustu času a do práce prakticky nemusí, je hodně hloupé... Ostatně každý má tu šanci - živnostenský list stojí 1000 Kč. Tuto investici si může dovolit každý.... pak stačí jen vybudovat firmu nebo zaměstnat alespoň sám sebe jako živnostníka... a můžeš chodit do práce v poledne a domů ve tři. Doporučuji vyzkoušet :-). Navíc - není to pouze o penězích - v řadě případů manželka "šéfa" doma prostě být nechce, protože chce mít také profesní život a seberealizaci. A i přesto chce být se svými dětmi tj. chůva skutečně nic neřeší....
 Dada 
  • 

Re: škola od devíti a zrušení známek 

(14.3.2013 10:01:58)
Omlouvám se, Deniso, příspěvek reaguje na Kreditku....
 Líza 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(4.3.2013 6:01:13)
To že to v té či oné rodině nejde, je věc jiná.
No ono to nejde ve velmi mnoha rodinách, poslední dobou se ostatně setkávám v mnohem větší míře s lidmi, kteří dělají od šesti ráno a na směny, než s těmi tvými tatínky, kteří od devíti pracují do sedmi večer.
Já si nepřeju, aby po skončení školy už nemohly jít moje děti ven, a to při pozdějším začátku vyučování především v zimě rozhodně hrozí.
Kromě toho, celá tahle legrace je štěkání pod nesprávným stromem, začínat od devíti školy mohou (vždy dávám k dobru příklad základní školy z blízkého okolí, která snad za všechny ty roky ještě ani jednou neotevřela každoročně nabízenou první třídu se začátkem od devíti, pro nezájem rodičů) i dnes, tak můžeš zatlačit na svoji základní školu - pokud najdeš dostatek takových, kteří to budou chtít také - a slovní hodnocení mohou taky školy využívat už dnes.
 Terka79 


Re: škola od devíti a zrušení známek 

(5.3.2013 9:05:54)
Velmi výstižně řečeno! U nás se bohužel lidé nedokáží odprostit od stereotypů...a proto to stejně neprojde.
 Terka79 


konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 10:09:54)
V naší společnosti jen strašně neradi přijímáme nějaké změny věcí, které jsou dogmaticky zakořeněny. Osmá hodina ranní je pro výuku brzo, to se ví už dávno, a nikdo s tím nic nedělá. Chápu, že některé děti musí chodit ráno do družiny, ale pořád mají možnost tam odpočívat, a nemyslím si, že by to posunulo jejich odchod ze školy domů, stejně si je rodiče zase vyzvedávají v družině.
Známkování u malých dětí je přežitek, a ověřila jsem si u své dcery, že je to spíše demotivující. Slovní hodnocení říká naprosto jasně, co je dobré a co ne. Jenže pro učitele je to hold moc práce navíc, takže to stejně neprojde.
 Líza 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 10:44:55)
Terko, ale to zůstáváš u dětí v prvních třech ročnících. Ale i ti starší snad můžou občas vidět sluníčko jinak než z okna. A ti už do družiny nechodí, zato jim ale přibývá vyučovacích hodin, které za den mají, a už tak končí dost pozdě.
 Terka79 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 11:05:21)
Když se člověk může ráno vyspat déle, hned se to projeví na tom, že třeba děti nebudou tak brzo unavené atd. Tělo se nastartuje na celý den prostě lépe. Já osobně bych radši byla ve škole o hodinu déle než absolvovat ranní vstávání. Děti na 2. stupni mívají výuku do 13.30, tak by ji měly do půl třetí, což si myslím, že není až tak hrozné. Odpolední vyučování by se odbouralo tím, že by místo něj děti právě vstaly třeba jednou týdně na 8. Takové to vstávání na 7, to je úplná vražda. Jako dítě jsem dost trpěla na bolesti hlavy, a vstát na 7 mi prostě pokazilo celý den.
 Líza 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 12:06:27)
Děti na druhém stupni mívají běžně do tří nebo do čtyř. Ne do půl druhé.
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 12:55:48)
Ja fakt nechapu porad dokola vykriky o tom, jak chudaci deti neuvidi slunicko, nebudou moci jit ven apod. Jde o hodinu, ne o pul dne proboha. V zime ho neuvidi tak jako tak, tam je to jedno. V lete sviti do 9ti, takze tam je to taky jedno a jestli existuje par dni na podzim a na jare, kdy by se clovek zrovna trefil do pekneho pocasi a chtel byt venku a ono se driv smraklo, tak to je fakt desna komplikace, ve srovnani s tim, jak je telo pripraveno v 8 rano na nejakou cinnost, jak ukazuji odborne studie.
 Anička; 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 13:28:08)
A co to třeba nechat ve stávající úpravě - tedy rodiče jsou zodpovědni za výchovu, tak asi vědí, co je pro jejich rodinu a děti vzhledem k celému provozu (práce, dojíždění atd.) vhodné a co ne? Vždyť i dnes je možné, aby se rodiče domluvili se školou a stanovili jiný začátek výuky, když je jich údajně tak mnoho, kteří o to stojí. Školy v našem okolí o žáky zájem mají, tak se na tyto věci ptaly - a s podivem o pozdější začátek školy zájem nebyl.
Osobně jsem proti tomu, aby stát tyto věci plošně předělával, protože některé děti jsou sovy a jiné skřivani. Někde se pracuje od 6 a jezdí nějak autobusy, někde se pracuje od 9. Některým rodičům se hodí, když jejich dítko bude doma o hodinu později, jiní rodiče chtějí s dítětem odpoledne ještě něco víc stihnout. Není nutné všechny školy a rodiny zuniformovat, protože jistá skupina obyvatel chce prosadit pro sebe nějaké vhodnější řešení!
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 15:28:47)
Tak ja si myslim, ze individualne by se mohlo rozhodnout max. par skol ve velkych mestech, ostatni skoly jsou zavysle take na dopravni obsluznosti. Takze proc jsou odpovedni ne na 9tou je jasne, protoze vsechno ostatni je od 8mi. Proc je vsechno ostatni od 8mi, protoze skola je od 8mi. Kdyz by byla od 9ti, muselo by byt vsechno ostatni zmeneno. A to je dlouhy proces a jde jen o to, jestli by to lidi privitali kvuli vstavani, ne kvuli navaznosti ostatniho a pokud ano, jestli by byla vule ke zmene toho navazujiciho.
 Líza 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 17:15:20)
Deniso, tato škola je ve velkém městě a v tzv. lepší čtvrti, přesto nenaplní třídu od devíti.
 Nevímsirady 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 20:03:11)
tak děti naučte chodit spát v čas a nemusíte mít depky z toho jak jsou ráno nevyspané, takhle akorát budou o to déle vzhůru a zase budou unavené a nic se nevyřeší. Jediný rozumný argument, který tu zazněl je ten, ať se zruší letní a zimní času, to by v tomto mohlo pomoci a myslím, že mnohem více než to, že se ustoupí v podobě pozdějšího vyučování. Střídání těchto časů má na organismus mnohem větší vliv než to, že sovám nejsou schopny ráno pracovat ~;)
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 20:09:35)
Bathory se stridanim letniho a zimniho casu s tebou souhlasim. Ale uz jsi slysela neco o tom, ze kazdy ma jiny biorytmus, takze nekomu staci 4 hod spanku a nekdo potrebuje 10? Moje chodi spat po vecernicku a presto rano v 7 breci kazdy den. Ja s bratrem jsme to meli jako deti stejne. Takze na sve strane bych chybu nevidela.
 Nevímsirady 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 20:25:52)
jasně že slyšela, proto si myslím, že kdyby se zrušilo to střídání času, nebyly by tyhle problémy, je vědecky dokázáno, že tělu trvá ten půlrok než si na tu změnu zvykne, a po půl roce je tu další změna... Takže naše biorytmy jsou pořád rozházené, tím, že posuneš začátek školy ničeho nedosáhneš. Pokud ti pořád budou lítat "hodiny v těle" Sama říkáš, že i když jsou spát po večerníčku, což je kolem 19 hodiny, no kdyby se chystali, nějaká pohádka... tak kdyby děti usly ve 20:00 a vstávaly v 7 hodin, tj 11 hodin spánku, což je o hodně více než doporučují odborníci jako nutný spánek pro dítě. I kdyby tvým dětem ta jedna hodina (tj 12 hodin spánku stačila), stejně se najdou další, co zase budou tvrdit, že je to málo, nemluvě o dětech, co budou naštvané, že ve škole jsou o hodinu déle... Já nevím, taky jsem byla dítě a co vím, raději jsme končili dříve, každé prodloužení bylo akorát utrpením ~d~
 Nevímsirady 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 20:38:56)
jinak aby to nevypadalo, jak mám vzorné děti, moje taky každý den ráno kňourají, ale u nich to není po 11 hodinách spánku kvůli nevyspání, ale kvůli tomu, že se jim do školy/školky prostě nechce, tak dělají jak jsou šíleně unavené. Nezasvěcený by je i politoval, ale udeří sobota a neděle a není pro ně problémem vstávat dobrovolně před 6 hodinou a mučit rodiče ~x~
 kreditka 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 21:07:25)
Dodnes nezapomenu jak na střední vyrukovali s novinkou, krom běžných odpoledek v ostatní dny byla přerušená vyuka, prostě okolo 13. hodiny byla pauza na jídlo - hodinová, po půlroce se měnil rozvrh - byli jsme naštvaní my jako žáci, rodiče, o kroužkách jsme si mohli nechat zdát nehledě na dojíždění, místo ve 14 hodin jsme museli končit v 15 hodin - otrávení učitelé, otrávení žáci hodina na prd, každej chtěl mít odpoledne volné. Dokonce spousta z nás chtěla raději nultou hodinu než tento výmysl - který se po půl roce zrušil ~t~
 Pawlla 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 6:54:17)
Souhlas s Bathory,letní/zimní čas zrušit,je to k ničemu,ale školu nechat na 8.
 kreditka 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 21:03:24)
A co vyřeší když budou vstávat do školy na 9 hodinu??
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(4.3.2013 21:12:51)
No co by to vyresilo? Obe deti by vstali sami a ne nasilnym vzbuzenim, vypravovali by se rychleji, ubyl by stres a nervozita, protoze jsou na me nastvani, jelikoz jeste moc nechapou proc jim to delam (vubec neodhaduju jaky vliv to bude mit na uceni, protoze nastupuje az pristi rok). Jen tak pro doplneni, za par tydnu mi skonci MD, budu pracovat na plny uvazek, nevim jak odvod ci vyzvedavani vyresim, kdyz jedno dite do MS, druhe do ZS, dost vzdalenych od sebe, doprava autem nepripada v uvahu, manzel nebude moci skoro nikdy, babicky 100 km daleko, kamaradky tu zadne nemam, bohati nejsme abychom nekoho zaplatili. Pro me to proste bude obrovska komplikace at bude zacinat skola v kteroukoliv denni ci nocni hodinu. A nejaky posun mi v reseni te situace nepomuze. Jedine proc jsem vsema 10ti pro, je to, ze bychom alespon byli mene vystresovani, ubuleni a vystaveny.
 Terka79 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 8:55:01)
Například to, že se o půl osmé třeba vzbudí samy, bez násilí a než dojde na výuku, stihnou se probudit. Nemyslím si, že to až tolik souvisí s délkou spánku, ale spíše potřebujeme klidnější probuzení. Což o to, my dospělí si dáme kafe, ale co ty děti? Únava se pak přes týden střádá, a můžeme být vyspaní sebedýl. Naprostý souhlas s Denisou.
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 9:32:30)
To jsem rada, ze taky nekdo pochopil. Porad tu kazdy omila, ze jejich autobus, ktery jede na 8mou je plny lidi a moc lidi co pracuji od 9ti neznaji. No proc asi?
 Pawlla 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 11:14:29)
Protože těch lidí je menšina.A to je zároveň i důvod,proč se to nebude měnit~;)Těžko chtít měnit pravidla na základě toho,že pár jedinců se chce ráno vyhajat.
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 12:22:55)
Treba je to tim, ze tem lidem nic jinyho nezbyva ~t~. Ja bych si to nedovolila nikdy tvrdit, jestli je jich mensina nebo vetsina, protoze jsem je nespocitala. Hlavne proto, ze to spocitat nelze. Zeptej se v zemi, kde zacina skola od 9ti, jestli by chteli zmenu, tak reknou ze ne, protoze jim prace zacina v 9 a bus jezdi taky na 9tou ~z~
 kreditka 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 16:48:29)
V demokracii se má menšina přispůsobit většině, tak ať pan Chládek nejdříve udělá pár průzkumů veřejného mínění nebo referendum, ale u nás si i učitelky klepaly na hlavu když se toto téma ráno ve škole probíralo
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 17:49:00)
No presne tak, pan Chladek je populista, ktery vykrikne A a nevysvetli B. Protoze to je problem, ktery by se tykal velke casti obyvatelstva, byla by to zmena celeho systemu statu a mela by se udelat nebo neudelat prave na zaklade radnych pruzkumu, nebo referenda. Ale tomu by musela predchazet ucelena koncepce, domysleni vsech dusledku a navaznosti a hlavne siroka osveta, ze by se nejednalo o posunuti dochazky, ale posunuti vseho souvisejiciho, aby se lide mohli rozhodovat dle svych pocitu a ne podle toho, jak jim jede autobus. Kdyz vidim, ze to tu vetsina lidi nechape, tak je jasny, ze pan Chladek placl do vody, bez toho aby domyslel, ze tim vetsinu lidi jen popudi.
 kreditka 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 18:54:41)
Deniso z velké části s tebou souhlasím, ale upřímně si nedovedu představit jak pan Chládek vysvětluje podnikatelům že musí upravit nebo posunout pracovní dobu, protože se posouvá vyučování...
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 12:25:58)
Zeptam se jinak? Jak to vis, ze je jich mensina, tys je pocitala? A jinak co je na tom spatneho, ze se chce nekdo vyhajat, to je zlocin? Ja se priznam, ze krome konzumace alkoholu, pachani dopravnich prestupku a placani deti pres zadek, dokonce jeste k tomu rada hajam - a hluboce se za to vsechno stydim ~:(
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 12:31:39)
A co teprve ty moji haranti, nezvedeny a nevychovany, ty taky radi hajaj a ja ne a ne to z nich vymlatit. ~:(
 Líza 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:05:45)
Vyhajat? PB~a~
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:35:41)
Proc kroutis nad timto slovem pod mym prispevkem? Vymyslela ho vyse Pawla.
 Pawlla 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:37:59)
No spíš použila,vymyslel ho někdo dávno přede mnou~;).
 Pawlla 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:15:23)
Zločin to není,taky za to nechci nikoho trestat~;),ale zajímat mě to nemusí.
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:20:29)
To mas svatou pravdu, tak jako me nemusi zajimat ze nekdo vstava se slepicema. Proste kazdy mame sve predstavy, kazdy se musime nekdy v necem prizpusobit a kazdy mame pravo bojovat za splneni svych predstav, at uz to dopadne jakkoliv.
 Pawlla 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:23:29)
No a jsme zas u toho co chce většina ~z~
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:32:08)
Tak uz mi konecne rekni, jak jsi tu vetsinu spocitala ~t~
 Pawlla 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:37:08)
A ty myslíš,že většina lidí pracuje od devíti a menšinu tvoří lidé pracující od 6,7 a 8?To asi ne...
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:44:39)
Jesisi na krisi, Pawlo, to snad neeeeeee.... Tahle diskuse trva moc dlouho a porad se mele to stejne dokola. Proc asi pracuje vetsina lidi brzo - mozna proto, ze skola zacina brzo, mozna ze spoje jezdi na 8mou atd. To fakt nema cenu.........
 Pawlla 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 14:10:24)
Lidi pracují tak brzo kvůli škole???A není to spíš naopak?~t~
 kreditka 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 16:54:14)
Pracují dle pracovní smlouvy ne? Pochybuju že se někomu mění smoluva kvůli jinému rozvrhu ve škole~t~
 kreditka 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 16:56:45)
Deniso tak třeba šichty ve fabrikách bývají 6 - 14, 14 - 22, 22 - 06, když se na to podíváš je to poměrně logické, protože kdyby se mělo začínat např. v 8 ráno tak by to znamenalo že by noční začínala o půlnoci což je čas děsivej, ono všechno má svůj důvod proč je to tak zavedeno. Přiznám se že když mám antibiotika po 8 hodinách taky je beru podle tohoto harmonogramu protože mě to hodinově vychází nejlíp
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 17:41:46)
Ja taky zastavam nazor, ze trismenny provoz je nastaven dobre. Ale vysvetli mi prosim, kdyz nekdo dela na smeny, tzn. ranni smenu, kam a v kolik vodi deti do druziny. Uprimne zadnou od pul 6 neznam, takze nejakou spojitost mezi zacatkem skoly tam nevidim.
 kreditka 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 18:59:13)
Deniso tak buď jeden z rodičů pracuje třeba od 7 nebo zmnám případy kdy manželé jedou ve fabrice proti sobě na směny jeden má třeba ranní, druhý noční apod. takto tu má hodně rodin vzhledem k nedaleké velké fabrice. U nás je družina od 6:30 to samé školka, já vodím dceru cca na 7. hodinu a je tam klidně 10 dětí (ze 40 docházejících) pokud jdu na 7:30 je tam 3/4 třídy, později chodí cca 3 děti a to od mamin, které jsou doma s mimčama
 Nevímsirady 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 16:09:05)
já se ptala v práci a doma a všichni raději půjdou dříve, aby byli dříve doma, včetně dětí, tak možná brala vzorek u nás doma ~;)
 Klarisanek 


Nazor jednoho sefa 

(5.3.2013 18:14:47)
tak jsem celou dobu cekala, ze tu nekdo taky napise, ze ma doma podnikatele, ci sefa a jak by se k teto problematice postavil on, kdyz se tu porad pise o podnikatelich, ktere na sve zamestnance zvysoka kali, maji penez jak zelez a jejich manzelky nemusi makat, tim padem by klidne vozili deti na 10tou.
Kdyz se tak nestalo, tak jsem ted zavolala svym dvema byvalym sefum, majitelum male firmy se 70ti zamestnanci, a protoze s nima mam pratelske vztahy, tak jsem je vyzpovidala na toto tema, coz samozrejme o nicem nevypovida, je to jenom jeden nazor z mnoha. Prvni z nich, 2 deti, manzelka pracuje, jezdi do prace MHD, on rozvazi deti rano autem. Jeho reakce na otazku "Chtel bys aby skola zacinala v 9h?" odpovedel: "Vozit deti na 9tou?, no to by byl prusvih, musim hned od 8mi preci zadavat lidem praci". Tak jsem mu rikala: "A opravdu te nenapadlo, ze by i tvi zamestnanci by vozili na 9tou a chteli by po tobe zmenit prac. dobu?". Tak zacal vyjmenovavat profese, kterym by to fakt neumoznil (trismenny provoz, vratny atd.) a pak premyslel o tech ostatnich, jestli by to slo ci ne, a pripustil, ze by to teoreticky slo, jen by s tim byly urcite problemy pri provadeni zmeny. Kdyz jsem se zeptala na jeho osobni preference, tak mi rekl, ze jeste pred rokem by mi jednoznacne rekl, ze zmena urcite NE, protoze obe deti mu brzo vstavaji, s jednim zustala manzelka doma a on odvezl jedno do ZS. Tento rok uz by rekl ANO, protoze manzelka nastoupila do prace a mladsi do MS, takze se rano misto 2 lidi vypravuji 4, manzelka si maluje dobu oblicej, male se samo neobstara, rozvoz na dve mista trva vecnost, takze rano absolutne nestihaji.
Druhy sef nema deti, takze jeho nazor, ze on by dal zacatek prac. doby na 11tou, aby mohl vyspavat po navsteve restauracnich zarizeni, neberu jako relevantni ~t~
 Nevímsirady 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 12:49:51)
Deni já jezdila jak v 7,8, i v těch devět a je to nebetyčný rozdíl.
Sama říkáš, že jsi s dětmi doma a jak to budeš stíhat. Nevím teda jak na tom jsi, jestli máš doma někoho na výpomoc - úklid apod, jaké máš koníčky, ale upřimně až nastoupíš do práce, zjistíš najednou jak málo času ti z toho dne zůstane a teda pokud není tvojí vyslovenou prioritou jen spaní, budeš chtít z toho dne taky mít něco jiného než jen práci, autobus a lítání. Ona ta organizace dítě - práce je docela drsná a budeš muset určitě více věcí oželet, než je spaní do 9 ~;)
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:19:10)
Bathory, proboha jaky spani do 9ti? Kdyz skola zacina v 9, tak se vstava v 9? Musela bych vstavat v 7, co je to za pozdni hodinu? Tim, ze bych dele prisla z prace, bych vecer dele pracovala ci uzivala, tak bych to rano dospala a nevstavala v 6. Ja furt nechapu, ze nekdo nepochopi, ze by mi ta hodina denne neubyla na moji praci a konicky a detem by hodina uceni naopak nepribyla. Proste by se to posunulo. Me by posun vyhovoval, nekomu by zase nevyhovoval, coz naprosto chapu, kazdy to proste mame jinak.
 Nevímsirady 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 16:08:06)
Tak já si doteď myslela, že bydlíš ve městě, já nevěděla, že někde kde lišky dávají dobrou noc. ~f~ Já teda žiju na vesnici, holky vstávají o půl sedmé a po sedmé jsou již ve škole a školce (bohužel nesnídají, což mají po matce ~f~) A myslím, že stíhají v pohodě, manžel je do 8 hodiny v práci, jezdí autem, takže celkem pohoda. Já chodím teda na půl sedmé, abych dříve skončila, a kdyby to šlo budu chodit i dříve, jen abych byla brzo doma ~d~
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 17:33:51)
No vzdyt rikam, proti gustu zadny disputat. Kazdy to mame nastaveny jinak, ty chces byt BRZO doma, ja chci byt BRZO RANO doma. Ale obe se schodneme na tom BRZO ~t~
 Líza 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:08:54)
Deniso, nevím v jakém skleníku žiješ, ale zaměstnavatelům je úplně egál, kdy tvým dětem začne škola. Je jim taky úplně egál, kdy se ti hodí chodit do práce. Drtivá většina zaměstnavatelů v tomhle státě bere děti svých zaměstnanců jako rizikovej faktor, kterej způsobuje ty ošklivý ošetřovačky a nespolehlivost, a pak taky jako něco, co má vědět mzdová účetní, aby správně odvedla příslušné odvody, nic víc.
Tvoje představa, že zavedeme plošné začátky školy od devíti a všichni HURÁ začnou taky pracovat od devíti a na devátou budou jezdit autobusy, je naivní, mylná a nesmyslná.

Ale již dnes, bez žádných plošných zákonů, má ta tvoje údajná většina, která chce začínat od devíti, možnost to po školách požadovat - školám v tom nic nebrání.
 Klarisanek 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 13:41:48)
Tak prrrr, najdi mi prispevek, kde pisu, ze vetsina lidi chce skolu od 9ti. Prosim. Zatim jsem tu psala, ze to tak chci ja (holt chci byt svetova ~t~). A nema cenu dokola tady porad vysvetlovat, ze jde o navrh zmeny systemu, ne zacatku vyucovani. A ze by tady ta zmena sla realizovat velmi tezce, to je jasny, tlak na dopravce a na zamestnavatele by musel byt velky, aby se to pohnulo, pokud by lide chteli. Otazkou je, do jake miry jsou cesti lide ochotni neco menit, kdyz to prinasi hodne usili, obetovani casu a osobniho volby. Myslim, ze Cesi radsi budou nadavat. Zaloz diskusi na tema - JAK RANO STIHATE? - ostatne hodne uz jich tady bylo a doctes se, jak kazdy ma rano problemy stihat, jak mu nejezdi dobre spoj, jak to ma vsude daleko, jak, jak, jak......
 kreditka 


Re: konečně rozumný návrh 

(5.3.2013 16:45:57)
Terko, ale to je zas určitá skupina dětí tady na vsi není žádný div když v 7 hodin ráno děti skotačí venku. Moje děti jsou zvyklé samy od sebe vstávat po 6. hodině ranní a spát jsou okolo 20. hodiny...
 Terka79 


od 7 do školy neee 

(4.3.2013 10:19:54)
S čím ale nesouhlasím, je odložený nástup do školy. Spousta dětí je v 6ti letech dost šikovných na to, aby se vše potřebné naučily. Ono by stačilo, kdyby výuka v první třídě byla více přechodová mezi školkou a školou, aby si děti zvykly postupně. Nemyslím ani tak v obsahu učiva, jak ve způsobu výuky.
Co bych naopak určitě zrušila, je povinná devítka. Je to strašný nesmysl! My jsme měli jen 8 tříd, a stihli jsme úplně stejné množství učiva. Když zavedli devítku pro ty, kteří se nedostali na střední školy v osmičce, tak to bylo ideální, to by se mělo vrátit, spousta šikovných dětí trčí na základní škole tak dlouho úplně zbytečně. Pak se jen nudí a vymýšlí kraviny na facebooku!~o~
 Rigmor 


Zvyknout se dá na cokoli 

(5.3.2013 12:35:09)
Já myslím, že zvyknout se dá na cokoli. Je jasné, že to vždy bude pro někoho jednodušší a pro jiného zložitější. Nám začíná školka 7:15, přivést můžu do 9:30 a škola začíná v 9 a končí 15:20. Holt se s manželem střídáme, pracovní dobu máme 7-15 a nemusíme ani využívat družinu. Ale je fakt, že to nemáme daleko a jezdíme na kole, při větší vzdálenosti budeme jezdit všichni spolu autem, dítě do odchodu školního autobusu počká s námi v práci, nebo ve družině...
Děti vstávají stejně v 7 a do školy se těší. Známkování je až od osmé do desáte třídy. A já jako rodič ze slovního hodnocení vím, co konkrétně už umí, co musí trénovat.
Mám dojem, že můj prvňák by známky úplně nepochopil, jelikož není vychováván metodou ´cukr a bič´. I když, dobré známky by ho možná ´motivovali´, protože chce být často první....Ale k čemu to je? Vždyť se neučíme pro známku, nebo proto, aby jsme byli lepší než ostatní? Učíme se snad proto, aby jsme věděli, aby jsme získali vedomosti, se kterými obstojíme v životě.
Bavila jsem se na toto téma s kamarádkou, budoucí učitelkou, asi zastánkyní známek. Říkala jsem jí, že mi trvalo dýl, překousat se tím hodnocením, jelikož je to v cizím jazyku. Ona na to reagovala, že by ji to nebavilo. Asi, když vidí známky, je jí všechno jasné. :-) Mno, nevím, byla jsem překvapena její reakcí. Připomělo mi to krásnou situaci z filmu Marečku, podejte mi pero: Plha, tak to je dvojka. Když už si učitelka dá tu práci a všechno podrobně vypíše, moc ráda si to přečtu, i kdyby to nebyly jen dvě stránky. A po letech to bude i zajímavé číst.
Vypadá to, že většina lidí nemá ráda změny. Nejdřív změnu odsoudí a popřou, bez toho, aby se nad tím skutečně zamysleli...ale to je už v psychologii dávno známá věc. :-)
 Markéta, kluci 11a 4 
  • 

Re: Zvyknout se dá na cokoli 

(6.3.2013 22:12:40)
Mě připadá skoro jedno, jestli děti mají známky nebo ne, pokud z toho rodiče nedělají nějakou vědu. Písemné hodnocení ani nepotřebuju, jednak vidím, co se syn naučil, a pak máme dvakrát do roka konzultace, na kterých se dozvím, co mi třeba uniklo.

Jo, a pravda je, že si člověk zvykne - na školní autobus jezdící ode mě z práce bych si zvykla raz dva.
 Rigmor 


Re: Zvyknout se dá na cokoli 

(7.3.2013 14:13:42)
Ahoj, díky za reakci.
Ono to zas tak skoro jedno nebude s tím známkováním a slovním hodnocením. Samozřejmě, chápu funkci známkování, je potřeba k jakémusi měření vědomostí. Takže to slouží spíš učitelům. Ale k učení potřebujeme hlavně zpětnou vazbu a je jasné, že konkrétní sdělení vypovídá víc, než číslo nebo písmeno, které říká jenom to, jak jsem na tom relativně k ostatním nebo k nějaké stanovené normě.
I když rodiče nedělají humbuk kvůli známkám, vždy bude jednička chápána jako odměna a pětka jako trest. A jak je známo, tresty ale ani odměny motivaci nezvyšují, právě naopak (bylo prováděno mnoho pokusů, které to dokazují). Odměny a tresty motivují krátkodobě, účelově, je to vlastně manipulace, ale dá se taky na tom vypěstovat závislost. Když jsem se zajímala o školy Montessori v ČR, v jedné soukromé bylo podmínkou přijetí to, že dítě do té doby neabsolvovalo klasickou výuku v běžné české škole. Asi by bylo pro ně náročné zapojit do jejich výuky dítě, které již bylo zvyklé na vnější motivaci. I když to není zákonité, určitě si mnoho dětí vnitřní motivaci zachová, ale jako soukromá škola si můžou vybírat (školné teda příšerně vysoké ).
No, to víš, když vládě záleží na budoucí generaci a podporuje rodiny s dětmi, tak mají děti školní autobus a taky vyučování od devíti a do sedmé třídy pouze slovní hodnocení...atd. Jo, a ve státních školách má první stupeň jen 4 vyučovací dny v týdnu, takže jsou děti buď doma, ve družině, nebo si vypomáhají rodiny. Samozřejmě stát taky podporuje částečné úvazky a ženy s malými dětmi je využívají. To, že je víc agendy, účetním nijak nepřijde, je to normální. Ještě by bylo fajn, kdyby byli podnikové tábory, jako u nás za socializmu, nebo tábory vůbec, ale taková nabídka tu není. Protože v létě to bude buď družina (jen týden) a pak buď přijede někdo z rodiny, ale každopádně se budeme muset domluvit se zaměstnatelem, protože oba máme nařízenou celozávodní dovolenou v tom samém termínu. Věřím, že se domluvíme, jinak budeme muset někomu platit za hlídání.
Když někdo, kdo se intenzivě věnuje výzkumu metabolizmu člověka, zjistí, že dítě funguje efektivněji později po probuzení, tak tomu docela věřím. I když osobně nemám problém se přizpůsobit, ale ani si nemyslím, že bychom se měli dětem přizpůsobovat ve všem. Každopádně je důležité pro život, jaké bylo zacházení v dětství. Stačí se ohlédnout do minulosti. A když si tohle uvědomím, tak mi přijde tristní, že to by to rodinám způsobovalo nepřekonatelné potíže. Nemůže mít přece každý auto.
Samozřejmě je důležité nastavení celé společnosti, takže než se velké změny zavedou, chtělo by to průzkum, aby nebylo víc těch, kterým to nebude vyhovovat a aby vůbec byly možnosti, jak se zařídit. Třeba je tenhle článek a diskuze pod ním dobrý průzkum, jak na tom společnost je, jestli je na to připravená nebo ne.
To je jak s inkluzí. Nejdřív je potřeba snížit počet dětí na učitele, pak se můžou začleňovat všechny deti a rušit zvláštní školy...nebo současně, ale rozhodně ne naopak.
 karyp, dvě děti 
  • 

Skola pozdeji i slovni hodnocení 

(24.3.2013 0:12:10)
S obojím mám zkušenost, dítě v dvojjazyčné škole - začínáme v půl deváté a máme v české části známky a v anglické slovní hodnocení. Mnohem víc se dozvím z toho druhého....ono to není totiž jen tak, že učitelka napíše nějaký "blábol", ale má popsánu žádoucí úroveň znalostí jednotlivých přemětů a k té přiřazuje dítě, jestli splnuje, predci nebo musi dotáhnout. K tomu samozřejmě připojí ještě celkové hodnocení dítěte v daném předmětu a potom celkové školní, tyýkající se spíš jeho sociálních dovedností. Za mě super. Mnohem víc vím, než z 1, 2, 3 a spol. A škola od půl deváté? Skvělé! Nejedu vyčerpaná, uhoněná a zničená už po ránu a pokud se ve druhé třídě posunou na 9.00, což se ukáže podle rozvrhu češtiny, budu ještě radši - od devíti v pátek parádní pohoda, dlouhá snídaně a klidné vypravování. Jsem ale z velkého města a normální je tu pracovat od devíti ve většině vělkých firem, to je zase důležité zdůraznit. Sama jsem syna odkládala, je srpnový a i když uměl číst už v pěti letech, nebyl zralý emocionálně - rok navíc mu prospěl, je sebevědomější. Ale zase - byl ve školce, kde rok před školou minimálně tři hodiny denně byla příprava na školu! Podle mě je velký průšvih, když ve školkách děti nedělají nic a pak jsou ze dne na den hozené do klasické školy - sedět 4 hodiny a makat je něco, co do té doby neznali. V zahraničí se většinou na školu připravují pozvolna už od 4 let (alespon v anglosaském systému ano).
 karyp, dvě děti 
  • 

Skola pozdeji i slovni hodnocení 

(24.3.2013 0:12:20)
S obojím mám zkušenost, dítě v dvojjazyčné škole - začínáme v půl deváté a máme v české části známky a v anglické slovní hodnocení. Mnohem víc se dozvím z toho druhého....ono to není totiž jen tak, že učitelka napíše nějaký "blábol", ale má popsánu žádoucí úroveň znalostí jednotlivých přemětů a k té přiřazuje dítě, jestli splnuje, predci nebo musi dotáhnout. K tomu samozřejmě připojí ještě celkové hodnocení dítěte v daném předmětu a potom celkové školní, tyýkající se spíš jeho sociálních dovedností. Za mě super. Mnohem víc vím, než z 1, 2, 3 a spol. A škola od půl deváté? Skvělé! Nejedu vyčerpaná, uhoněná a zničená už po ránu a pokud se ve druhé třídě posunou na 9.00, což se ukáže podle rozvrhu češtiny, budu ještě radši - od devíti v pátek parádní pohoda, dlouhá snídaně a klidné vypravování. Jsem ale z velkého města a normální je tu pracovat od devíti ve většině vělkých firem, to je zase důležité zdůraznit. Sama jsem syna odkládala, je srpnový a i když uměl číst už v pěti letech, nebyl zralý emocionálně - rok navíc mu prospěl, je sebevědomější. Ale zase - byl ve školce, kde rok před školou minimálně tři hodiny denně byla příprava na školu! Podle mě je velký průšvih, když ve školkách děti nedělají nic a pak jsou ze dne na den hozené do klasické školy - sedět 4 hodiny a makat je něco, co do té doby neznali. V zahraničí se většinou na školu připravují pozvolna už od 4 let (alespon v anglosaském systému ano).
 lenka-1 


Známkování snižuje motivaci se učit 

(6.4.2013 13:54:43)
Souhlas s obojím.
Známkování malých dětí zabíjí jejich vlastní motivaci:
- Představte si, že uvařím oběd a je přesolený. A místo, abych dostala slovní zpětnou vazbu, že je tam moc soli, tak mi manžel udělí z oběda "2-". Jak by se vám to líbilo?
- Opravdu známky vždy hodnotí znalosti nebo snahu? Je trojka pro divočejšího, ale chytrého Pepíčka stejná, jako trojka pro snaživou, ale ne zcela bystrou, ale hodnou holčičku? Záleží na učiteli, ale to je právě ono, že to záleží, nemělo by to být přece subjektivní ... ale je. Pokud tedy známka, tak vždy "kriteriální".
- Jak se cítí dítě, které dostává samé jedničky? Doma dobře, tam ho pochválí, ale ve škole dostane statut "šprta" a má horší sociální interakci a občas i schválně dostane horší známku, aby zapadlo. Nebo už má škatulku "jedničkáře" a ví, že pokud nedostane jedničku, tak "zklame" maminku a tatínka, kteří na ní čekají.
- Co když máte pětkaře? Přesně tak, už má škatulku "pětkaře", a bude mu dávat hodně práce se z té "škatulky" dostat. A časem už se z ní ani dostat nechce, protože to od něj stejně všichni čekají.
- A co je také důležité, děti pak chodí do školy, aby "sbíraly" známky, ne aby se něco naučily :-(

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.