| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Cizí jazyk v mateřské škole

 Celkem 26 názorů.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Cizí jazyk ve školce 

(24.7.2012 9:39:39)
Podle mě je "výuka" cizího jazyka ve školce dvakrát týdne dvacet minut tahání peněz z kapes rodičů. Děti se naučí pár slovíček, mluvit s takovou frekvencí výuky jistě ne, no a na základce jedou zase od nuly.
 Hilly. 


Re: Cizí jazyk ve školce 

(24.7.2012 9:42:56)
Souhlas, ale zase se to dítě učí třeba zábavnou formou, získává pozitivní vztah k učení..Pokud bych ale měla hluboko do kapsy, tak je to fakt zbytečné
 odina 


Re: Cizí jazyk ve školce 

(30.7.2012 8:29:31)
Presne, ťahanie neskutočných peňazí za nič! Cudzí jazyk sa majú deti učiť v škole od prvej triedy. Nech mi nikto nepovie, že do 18 rokov sa na dieťa nič nenalepí. A je už len na ňom ako sa s tým popasuje. Vidím, že za dva roky čo poniektoré detičky chodia na anglinu, vedia tak prd na druhú. Pár jednoduchých slovíčok a toť vsjo! Samozrejme záleží aj na pedagógovi, ale aj tak, mám na to svoj názor.~q~
 Jája 
  • 

Výuka jazyka 

(24.7.2012 10:08:19)
Výuka alespoň jazyka by měla být i ve školce povinná. Děti se hrou naučí opravdu hodně, pokud je vede pedagog, který je to naučit chce. Malé děti pak vědomosti nasávají doslova jako houby.
Krom toho si budeme muset zvykat na děti, které jazyk znají už odmalička. Buď proto, že žijí v bilingvní rodině, nebo proto, že část života prožily v zahraničí.
 Vítr z hor 


Re: Výuka jazyka 

(24.7.2012 21:13:15)
Ještě jsem nepotkala běžné dítě, které by zavedení dalšího jazyka nějak rozhodilo. Většinou je to velmi obohatí, zjistí, že se dá komunikovat i jinak, že existuje i jiný svět. Ať se naučí jakoukoli blbost, zvedne mu to sebevědomí, bo rodiče sousedi i babičky písničku v cizím jazyce hodnotí obvykle výš než vybarvenou princeznu ze školky.
Očekávat výsledek ve formě bravurní konverzace je pitomost, ale o to v předškolní výchově nejde. Ovšem dítě případný kurz jazyka (možná poprvé a naposled v životě, kdy nic nemusí a zkoušky neexistují, všechno je jen hra a ještě velmi příjemná) rozvine velmi mnohostranně, čehož si rodiče (a sousedi, že) občas ani nevšimnou.

Dnes jsem zažila s dětmi na písku scénku, kterou rozchechtaly všechny dospělé.

4 čtyřleté děti se pomalu vozily na kolotoči a konverzovaly. Dvě moje, jeden chlapeček (odhaduji čechokubánce) a česká holčička. Nikdy předtím se neviděly. Poté, co se vzájemně seznámily, dále probraly podrobnosti o rodině (sourozenci, věk a jména), zvířatech, oblíbených seriálech, se moje děti mezi sebou chytly španělsky. Chlapeček k tomu něco podotkl.
Holčička povídá, "jak to mluvíte?"
Ostatní děti řekly, že česky a španělsky.
Holčička na to: "Já umím česky a anglicky, ale je mi to na prd." ~t~
 KoproFka 


Re: Výuka jazyka 

(25.7.2012 1:41:22)
~t~t~~t~
 kreditka 


Ve školce 

(24.7.2012 12:28:20)
Ve školce by měla být povinná především logopedie, protože když kolikrát slyším děti jak mluví ještě v 1. třídě je to něco otřesného
 Kopretina černá 


Re: Ve školce 

(24.7.2012 12:56:07)
Naprostý souhlas!
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Ve školce 

(24.7.2012 13:07:56)
Zajímavé je, že můj mladší syn vyslovuje anglicky daleko líp než česky. Na logopedii se chystáme na podzim, jeho maminko pojď vychve, nebo nám vadka uteče mě drtí.
 wer 


Re: Ve školce 

(24.7.2012 17:01:51)
pozor na to L,R se nemají uspěchat, a logopedii spíš řeště z odborníkem než ve školce
 kreditka 


Re: Ve školce 

(24.7.2012 19:37:36)
Markéto to ti věřím, dcera chodí na logopedii 3/4 roku hned jak ji padly 4 roky, protože mluvila otřesně, slovní zásobu má skvělou, ale ta výslovnost ~8~ třeba nemůžu polykat by mi ještě vloni řekla asi takto "Nemůšu povytat" ~8~~8~ Bohužel naše školka logopedii neprovozuje, tak to řeším sama, jde to pomalu, ale výsledky jsou
 Veveruše 


Logopedie 

(27.7.2012 23:32:36)
Já jsem se s mladším synem, kterému budou za týden 4, musela na logopedii doslova vnutit. Staršímu napsala dětská doktorka doporučení na logopedii na 5-leté prohlídce, neuměl R a Ř, L někdy řekl a někdy ne, a na logopedii se ukázalo, že správně neříká ani H. Mladší mluví od 1,5 roku ve větách, má obrovskou slovní zásobu, ale s výslovností je to bída, kromě mě, manžela a staršího syna mu nikdo pořádně nerozumí - neumí správně ani Ž, Š a Č a hrozně mele. Dětská doktorka se divila, proč tak brzy, logopedka se divila~a~, ale doporučení jsme nakonec získali a začneme chodit:-)
 Veveruše 


Výuka jazyka v MŠ 

(27.7.2012 23:38:25)
Jinak angličtinu mají u nás ve školce povinně-nepovinně (všichni rodiče souhlasili, že na ni děti dají, zatím nenastala situace, že by na ni někdo nechtěl dítě dát) všechny děti bez ohledu na věk i na logopedické vady. Nějak nechápu, proč by logopedická vada měla vadit - děti se nic nebiflují. Když mluví špatně česky, proč by nemohly mluvit špatně i anglicky, než se to naučí dobře. Anglické R uměl starší pochopitelně dřív než české~2~
Ještě si vzpomínám, že se starší asi ve 3 nebo 4 letech učil počítat polsky do 10 (na internetu na stránkách TV Jimjam). Zřejmě jsem mu to s ohledem na jeho logopedické vady měla zakázat~q~ Na časné výuce jazyků je podle mě nejdůležitější, že si jazyk dítě naposlouchá a uloží do podvědomí. Je určitě dobré, když má rodilé mluvčí (což u nás ve školce jsou).
 štěpánkaa 


Re: Logopedie 

(29.7.2012 22:55:44)
k logopedce, která se takto diví bych asi radši nechodila~d~
 Veveruše 


Re: Logopedie 

(30.7.2012 22:16:09)
Ona je jinak docela fajn - starší k ní chodil rok a už mluví správně, chodil tam navíc rád~;)
Ono je to tak, že určité vady výslovnosti se do určitého věku považují za nevybočující z průměru, zrovna to Ž, Š a Č jsem myslím četla, že mají děti umět až ve 4 nebo 5 letech. Pro R a Ř je ta hranice 5 let. Je to asi tak, jako když třeba ve 13 měsících neumí dítě chodit - pokud je jinak v normě, taky ho nikdo nepošle na rehabilitaci:-)
 R+2 


Re: Ve školce 

(24.7.2012 15:22:25)
souhlasím! logopedie a správná výslovnost rodného jazyka a pak až jazyk cizí! mmch je to i názor naší logopedky ~x~
 wer 


Re: Ve školce 

(24.7.2012 17:22:39)
mmch znám logopedky s tak špatnými názory, že by se jeden nestačil divit
 wer 


má to cenu 

(24.7.2012 17:16:20)
syn chodil do školky s angličtinou jako předškolák, naučil se pár básniček, písniček a frází, ono se asi ani nedá čekat že by se ve školce dítě naučilo plynně anglicky, ve škole šel zas od začátku1,2,3 třída v koužku, potom znovu od začátku od čtvrté třídy povinná výuka, ale přesto nepovažuju tu školku za zbytečnou - nikdy neměl problém s výslovností, jdou mu slohovky a tak celkem má k tomu jazyku kladný vztah, takže si myslím, že v té školce načerpal pro budoucnost i když to nebylo vidět hned

podmínkou k přijetí tehdy bylo aby dítě nemělo žádnou logopedickou vadu
 štěpánkaa 


česky... 

(24.7.2012 17:34:36)
můj názor je, že každé dítě ve školce by se mělo naučit především česky. většina dětí má problémy s výslovností, s formulacemi, s pochopením čteného (předčítaného) textu. a pak se to táhne dál školní docházkou.
konkrétně mí kluci měli problém, když se začali učit anglicky (3.třída ZŠ), tak si prohloubili svůj logopedický problém~d~
takže angličtina ve školce - proč ne, ale pro děti, které zvládly češtinu~;)
 Dáša II 


Re: česky... cizí jazyky co nejdřív 

(28.7.2012 12:20:41)
Dcera, (dnes 10 let) a syn (5 let), nastoupili oba postupne do anglické mateřské od cca 3 a pul roku. Oba měli drobné nedostatky, dcera neuměla r a ř a syn dokonce navíc špatně vyslovoval s a š a c a č. Oba jsme výslovnost doučili do 4 a půl let, oba s jednou návštěvou logopedky kolem čtvrtého roku.
S manželem jsme češi. Děti mají výbornou slovní zásobu jak v angličtině tak v češtině (samozřejmě úměrně ke svému věku) V obou jazycích výborné porozumění a výslovnost. Zvládají toho dvojnásob za stejnou dobu co jiné děti v české školce.
Nevidím důvod proč čekat, až budou mluvit pořádně česky, naopak s cizím jazykem zjistí, že existují i jiné hlásky a naučí se o výslovnosti přemýšlet. Navíc získají větší množství nervových propojení v mozku. Řečeno laicky.
A mají to bez námahy s kladným přístupem ke všem dalším cizím jazykům.

Jediný problém byl najít pořádnou školu s výukou angličtiny, aby dcera po nástupu neopakovala vše od začátku. Našli jsme a dcera mě dnes v angličtině opravuje...
 francofka 


Re: česky... cizí jazyky co nejdřív 

(29.7.2012 6:35:32)
Máme 2 děti v anglické školce. Je to drahé, ale to je otázka priorit. Někdo dá peníze za dovolenou, hory, večírky, oslavy, luxusní oblečení nebo auto, někdo má hypotéku na dům atd. Po zkušenosti, kterou teď máme, bychom bez váhání děti do cizojazyčné školky dali i kdybychom si na to měli půjčit, protože to je investice na celý život. Obě děti mluví pěkně anglicky, mají kamarády cizince a už napořád ten jazyk budou mít zažitý. Jsou schopni sledovat anglickou pohádku i film a hlavně se nestyděj promluvit a zeptat se když něčemu nerozumějí.
 kačulee 


Re: česky... cizí jazyky co nejdřív 

(1.9.2012 11:47:30)
Souhlasim s "Dášou II" a "Francovka-alpa". Skolka se nas sice jeste netyka, Terezka ma 2 roky, ale jiz od 1 roku navstevujeme centrum Helen Doron. Setkala jsem se mnoha negativnimi nazory jako napr.: cizi jazyk u takove male holcicky je naprosta "pitomina", vyhazovani penez a pretezovani ditete, zmatek v hlave apod. ... Nez jsme zacaly chodit na cizi jazyk, navstevovaly jsme materske centrum i plavani. Jsem takova akcni mamka a potrebuji se porad nekde realizovat, neco vymyslet a delat, takze ani materska me nezastavila. Po ukazkove hodine v Helen Doron jsem se rozhodla, ze Terezku zapisi a nasledne jsem se o cizi jazyk u takto malych deti zacala vice zajimat. Zpetne jsem si precetla velice zajimave clanky a vyzkum, ktery dolozil, ze u deti s cizim jazykem neni duvod cekat - ba naopak. Jak tady uz bylo napsano, deti opravdu "nasavaji" jako houby a do urciteho veku (myslim cca 6-7 let) jsou schopny naucit se kterykoliv jazyk na stejne bazi, jako materstinu. Tyto informace mi pak byly potvrzeny z vice stran od nekolik povolanych lidi ve svem oboru. Dnes jsem vdecna za to, ze jsem se tenkrat sla mrknout na ukazkovou hodinu, protoze po roce setkavani se v centru Helen Doron vidim, jak se dcerka rozivji, jak se rozmluvila a je hrava a pohotova, v obou jazycich prirozena (umerne veku samozrejme). Navic v centru pozoruji take starsi deti a jsou uzasne, plynule prechazi z cestiny do anglictiny a to jen tak - "jakobynic". Na vsechny negativni komentare, ktere dnes slychavam, odpovidam s usmevem a v klidu: "Byly jste se nekdy v centru podivat? Videli jste hodinu? Muvili jste s detmi z centra? Ne? Tak to udelejte a pak nabere nase komunikace nejaky smer....!"
 kačulee 


Re: česky... cizí jazyky co nejdřív 

(1.9.2012 11:50:11)
* Omlouvam se za BYLY s tvrdym Y, s ditetem za pochodu se obcas chybicka vloudi ~t~
 Líza 


Re: česky... cizí jazyky co nejdřív 

(2.9.2012 13:27:56)
Kačule, možná ti lidi mají jinou zkušenost, například už o pár let starší děti a to, k čemu jim byl takovýhle způsob setkávání s jazykem, nebo naopak, jak musela jazyková výuka vypadat, aby skutečně k něčemu byla a nešlo jen o jistě bohulibé utloukání volného času...
 kačulee 


Re: česky... cizí jazyky co nejdřív 

(3.9.2012 23:23:42)
Lízo, vse je samozrejme vec nazoru a pokud je nazor podlozen zkusenosti, samozrejme jej respektuji, protoze i ja si vazim toho, kdyz nekdo respektuje ten muj. Ale... bohuzel se mi ve 100% pripadu, kdy mi bylo neco namitano na cizi jazyk v takto brzkem veku, potvrdilo, ze jsou to jen nepodlozena vnitrni presvedceni, aniz by si dotycny neco precetl, zasel se podivat na ukazkovou hodinu, udelal si realnou predstavu o tom, jak vypada cizi jazyk formou hry, promluvil s detmi, ktere se hravou formou jiz od malicka s jazykem seznamuji a osvojuji si jej, prosel nejaky vyzkum, nazory odborniku.... Jednoduse se prikloni k necemu, aniz by si overili, zda-li to nemuze byt i jinak. Setkam-li se pak s clovekem, ktery me castuje poznamkami o tom, jak akorat diteti delam gulas v hlave, pretezuji jej a stavim si vzdusne zamky, kdyz si myslim, ze dvoulete "mimino" si z lekce neco odnese, ANIZ by si o dane veci zjistil alespon minimum informaci - ne, dekuji, v tom pripade ta konverzace opravdu nema smysl. Kdyz uz neco tvrdim, tak mam vedet proc. Ja se stavim vsemi deseti za cizi jazyk jiz v predskolnim veku a vim proc - nacetla jsem si prislusnou literaturu, konzultovala vec s odoborniky, ale predevsim mam vlastni zkusenost (navstevovaly jsme Helen Doron cely rok a budeme pokracovat). Vidim pokroky na sve dceri, ale take na ostatnich detech v centru, to je pro mne prvorade. Samozrejme je vhodne ptat se na to, jaka by mela jazykova "vyuka" byt, aby byla opravdu ucinna a nebylo to jen bohulibe utloukani volneho casu... Mam-li se v teto souvislosti vyjadrit ke svym zkusenostem, tedy Helen Doron, pokladam si otazku: Je centrum s nekolikaletou tradici, pusobici po celem svete, vzdelavajici tisice deti, zaznamenavajici jejich pokroky a uspechy pouhym utloukanim volneho casu? Dle meho nazoru urcite ne! A skolky? Hrava a spontanni forma? Metoda vyuzivajici nazornosti, smyslu a pohybu? Prirozenost? Lektor se zajmem a laskou k cizimu jazyku na spravnem miste? Proc ne... Kdo nic nezkusi... ~;). Je to vec nazoru a priorit:-)
 fifulilinka 


Cizí jazyky 

(18.9.2012 20:06:22)
Ráda bych učila angličtinu ve školce a beru to jako námět na mou bakalářskou práci. Takže se těším, až to v říjnu rozjedeme. O dětech, o jejich zdraví, vyučování se bavíme na stránkách Komunity 111.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.