| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kdo se hlásí na osmiletá gymnázia?

 Celkem 59 názorů.
 Binturongg 


Co po gymnáziu???? 

(17.4.2012 8:48:47)
Zaprvé - na gymplu bych nijak zvlášť učit nechtěla, podobně jako bych nechtěla být ředitelkou jakékoli školy...zkrátka, vyhovuje mi být úplně obyčejná ča úplně obyčejných dětí, chytrých, průměrných i podprůměrných.
Od té doby, co jsem si toto ujasnila, věřím na lékaře, kteří chtějí být obvoďáky nebo lékaři v okresních nemocnicích a nestráví život ve frustraci z toho, že nepracují na špičkovém fakultním pracovšti ~:-D

Zadruhé - když jsem se kdysi dávno rozhodovala, kam na střední školu, prahla jsem po gymplu.
Ne proto, že je výběrový a lepší, ale protože tam tak nějak samozřejmě šla má nejlepší kamarádka s bráchou.
Tehdy mi máma dala na výběr (ono toho moc nebylo :-) ) - střední zdrávka, ekonomka, pajda.
Proběhlo pár bouřlivých a plačtivých diskusí, ale uznala jsem, že mám sice nadprůměrné IQ, ale právě prto se neumím učit a nejsem plně studijní typ, co kddyž nepůjdu na vejšku atd. atd.

Máma měla jako vždy pravdu - po zdrávce jsem zůstala 2 roky v praxi, odjela jsem studovat na jazykovku do zahraničí...až po dvou letech jsem si podala přihlášku na VŠ - potřebovala jsem čas.
Jenže zatímco já jsem byla "něčím", má nejlepší kamarádka se plácala od práce k práci, byly to spíše takové brigády; stejně tak má tehdejší láska, její spolužák - dodnes z nich nic pořádného není a až nedávno začali oba studovat VŠ, protože už se konečně rozhodli, čím chtějí být - brzy jim bude 40 ~8~

Takže za mě - na gympl ano, je to úžasný svět, jiný než na ostatních školách (mám víc kamarádů z gymplu mé kamarádky, než ze SŠ), ale pouze v případě, že dítě pokračuje ve studiích.
Dnes už je miliónkrát víc možností, na školy se necpou tak silné ročníky Husákových dětí a vše je jednodušší, ale.... ~;)
 susu 
  • 

Re: Co po gymnáziu???? 

(17.4.2012 9:17:05)
Já si prošla klasikou, ZŠ, gympl, VŠ. Při přhlášce na VŠ jsem byla docela nejistá, protže jsme nevěděla, čím chci být, jen mi prostě vyhovovalo se učit nové věci tak nějak všeobecně. Bohužel společnost chtěla výsledky, tak jsem se rozhodla, spíš blbě a už 20 let se tím živím. :-) Pořád nevím, čím vlastně chci být a asi už to ani nerozlousknu, prostě něčím jsem a snad to nějak dopadne.

Gymnázia mám ráda. Pro některé děti je to prostě fajn škola.
 Jana,školkáč a školák 
  • 

Re: Co po gymnáziu???? 

(17.4.2012 9:42:47)
Nějak jsem nepochopila, co jsi nám chtěla říct.
Chtěla jsi jít na gympl, na nátlak mámy jsi šla na zdrávku.
Pak jsi 2 roky studovala jazyky v zahraničí.
Pak jsi vystudovala VŠ a nyní jsi učitelka?
A myslíš, že bylo dobře, že jsi nešla na gympl.
Nějak nechápu, v čem by to bylo horší, kdyby jsi ten gympl vystudovala. I po gymplu jsi přece mohla jet studovat jazyky do zahraničí a až po dvou letech se hlásit na VŠ.
A ti tví přátelé, kteří gympl vystudovali a nyní jim už bude 40. To jako za 20let od maturity neměli žádné "normální" zaměstnání? 20 let strávili na brigádách?
 Binturongg 


Re: Co po gymnáziu???? 

(18.4.2012 0:12:50)
Chtěla jsem tím říct, že mi dost trvalo, než jsem dozrála ke studiu, takže jsem dva roky dělala povolání, které mě bavilo - tj.zd.sestru. V zahraničí jsem byla jen půl roku.
S gymplem bych možná dozrála taky, ale to, o čem mluvím je fakt, že v mých 14 letech byla možnost dalšího studia 50/50, takže fakt bylo lépe něčím být.
Nevím, co je na tom nejasné - absolvent gymplu nic není, je "pouze" připraven pro další studium, těžko shání práci, uplatnění, zvl.když sám neví, co chce :)
 štěpánkaa 


Re: Co po gymnáziu???? 

(18.4.2012 10:16:58)
Binturong, jsi opravdu v tomto mimo, absolvent jakékoliv SŠ dnes "nic není", téměř na vše je nutný VŠ titul. Ani zdravotní sestru bys po zdrávce nemohla dělat, musely bys na Bc. - všeobecná sestra a tam mohou jak ze zdrávky tak z gymplu. Gympl je dobrý pro ty, tkeří nemají jasno co by chtěli dělat a všeobecným studiem se jim neuzavře cesta k něktrerým oborům~d~
a ani bych neřekla, že dnes z gym. nejsi nic. Gympl tě vybaví jazyky, práci na pC a s tím se šikovný člověk může uchytit v mnoha firmách. Vím to od našich absolventů, ne všichni jsou na VŠ a mnozí ji sice studují, ale zároveň pracují~3~
 Binturongg 


Re: Co po gymnáziu???? 

(18.4.2012 22:30:05)
štěpánko - dnes je to skutečně něco jiného, ale i tak teda nepovažuju gympl za vhodný pro všechny chytré děti.
Co je tak špatného na tom něčím být ještě než se rozhodnu co dál? ~d~
 štěpánkaa 


Re: Co po gymnáziu???? 

(19.4.2012 8:59:25)
Binturong, není na tom špatného vůbec nic, to je každého volba. (já třeba chtěla být postupně kosmonaut, kadeřnice, archeolog a rodiče mi vždy "vlídně" vysvětlili, že nejlepší bude,když půjdu na gympl a pak budu mít o 4 roky dýl času na to, abych se rozhodla, co vlastně chci dělat - a vidíš, jsem učitelka, s púraxí i v soukromé firmě a v dělnické profesi na brigádě - to pro mě byla velká motivace ke studiu).
Takže podle mě - nadané, nerozhodnuté dítě, které "neví co chce" může klidně na gympl, a během studia může své rozhodnutí udělat a změnit i školu. Na většinu profesí stejně bude potřebovat VŠ a z gymplu má širší škálu možností, co by mohlo studovat. Mluvím o chytrých a nadaných dětech. Ty kterým učení moc nejde a baví je dělat rukama, pro ty je samozřejmě asi lepší jiná cesta~;)

Chybou jsou kategorické soudy vycházející jen a pouze z vlastní zkušenosti.~d~
 Ivulle 


Re: Co po gymnáziu???? 

(18.4.2012 19:02:13)
Tak např. u mojé ségry bylo naopak neštěstí, že šla na zdravku místo na gympl. Ten jí naši nedoporučili právě z důvodů, že měli obavy o její další studium. Dodnes si myslím, že naši byli trhlí a místo aby jí podporovali v tom, že má na to VŠ vystudovat, tak do ní ryli, jak je s prominutím blbá. Moje ségra byla "blbá" akorát v tom, že neměla matematické nadání a naši z toho udělali pupek světa. Navíc ji porovnávali se mnou, která jsem vystudovala matfyz a ještě dvouoborově.

Po zdrávce mohla jít ségra tak nanejvýš na medinu, kam jednak nechtěla, jednak by zrovna na tuhle školu opravdu neměla (přijímačky fyzika, chemie..). Tak pár let pracovala a když asi v 25 letech zjistila, že to není to pravé ořechové, tak začala komplikovaně studovat při zaměstnání a později při MD ekonomii - nejdřív nějakou nástavbu s maturitou, potom pokračovala na hnojárně. A ve svých 35 letech zkončila s inženýrským titulem tam, kde mohla být ve 23 letech, kdyby bývala šla normálně na gympl.

Já jsem pro gympl všema deseti právě proto, že nechává tu možnost pozdější specializace dítěti otevřenou a nenutí ho to dělat v 15-ti letech závěry o své budoucí profesi.
 Binturongg 


Re: Co po gymnáziu???? 

(18.4.2012 22:26:39)
Ivulle - a co ségře bránilo jít že zdrávky kamkoli jinam? ~e~

Já taky nešla na medicínu ~:-D

A hlavně - u vás to bylo asi něco jiného, mě naši vychovali jako sebevědomou, ale ne nafrmělou, chytrou, hezkou holčičku, na gympl mi bránili jít ze zcela jiných důvodů, určitě ne proto, že by že mě dělali blbou, naopak ~2~
 Ivulle 


Re: Co po gymnáziu???? 

(19.4.2012 10:28:37)
No hlavně jí v tom bránilo to, že ze zdrávky nebyla připravená udělat přijímačky třeba na tu ekonomku nebo někam jinam, třeba na nějakou VŠ humanitního směru.

Dostala se na VŠ až tak, že si nejdřív udělala nástavbu s maturitou nějakého ekonomického směru a teprv potom udělala přijímačky.

A to víš, mě se ségrou naši vychovávali jako nesebevědomé, nafrměné, blbé a škaredé holky. ~t~ (néé, vím že jsi to tak nemyslela)
Akorát naši žili v nějaké bublině, že když já vyhrávám matematické olympiády a ségra né, tak je k ničemu a radši by se měla nejlépe něčím vyučit než jít na normální gympl a mít tak otevřený možnosti, co dělat potom dál.
 dadlenka 


Re: Co po gymnáziu???? 

(17.4.2012 9:56:26)
no viditelně na tvém případu je úplně jedno, jakou školu člověk vystuduje, protože svou cestu životem si musí najít sám.
Nepoužila jsi moc šťastně to přirovnání, možná by mě to posadilo do židle, kdyby si ve zdravotnictví zůstala i nadále, ale takhle se tvůj příběh neliší od podobných studentů gymnázia, kteří si dodělávají jazyky a jdou studovat VŠ, navíc zcela odvislou od střední školy...
Bylo by celkem zajímavé, kdyby ti tvoje matka nenadiktovala, jakou školu máš jít studovat a ty jsi šla na ten vytoužený gympl, jestli by si stejně na tom pajdáku neskončila~k~
 Hilly. 


Moc holek  

(17.4.2012 9:58:14)
Nevím jak teď, ale za nás bylo na gymplu šíleně moc holek a na celkové atmosféře v kolektivu to bylo poznat(v negativním slova smyslu).
 štěpánkaa 


Re: Moc holek  

(17.4.2012 10:48:38)
tak to už neplatí, rozhodně ne 100%, v některých třídách převažují kluci, někde holky, většinou je to rovnoměrné...~3~
 Ivulle 


Re: Moc holek  

(19.4.2012 10:34:14)
Nás bylo na gymplu 5 holek ve třídě a bylo to před více než 20 lety ~;).
(Byli jsme matematická třída.)
 Moncaka 


Re: Moc holek  

(17.4.2012 10:55:36)
Nás bylo na gymplu 5 holek a 23 kluků. Na vejšce 5 holek a asi 80 kluků a teď v práci je ten poměr zase podobný. Ten klučičí kolektiv mi vyhovuje víc.
 ALL 


Re: Moc holek  

(17.4.2012 12:52:13)
Existovaly výjimky: matematické třídy. U nás tehdy kluků mírná převaha (ovšem s holkama jsme to tehdy hodnotily celkem drsně - několik kluků se podle nás nedalo "počítat", takže zhruba půl na půl), atmosféra ve třídě výborná. Ovšem gympl celkově blbárna. Přežít se dal právě díky té faj třídě...
 RaDus&holky 


Re: Co po gymnáziu???? 

(17.4.2012 9:58:21)
Ja ti nevim... taky mne bude (velmi) brzy 40 (za tyden), na prani rodicu jsem na gymnazium nesla, protoze "co by ze me bylo, kdybych pak nesla na VS", ale ve 14 jsem jako vetsina mych vrstevniku nevedela, co bych chtela zbytek zivota delat. Na natlak "no tak co te bavi, co bys chtela" jsem pak pipla, ze treba chemie. Takze mam chemickou prumyslovku. Na VS jsem sla, jenze tehdy me uz z chemie, byla, mirne receno, otravana", takze jsem ji nedokoncila (v 90.roce bylo prakticky (temer) nemozne dostat se z me skoly na jinou nez technickou VS stejneho zamereni). Kdybych byla sla na gympl, mela jsem dalsi 4 roky k dobru se rozhodnout, cemu se chci venovat a siroky vyber moznosti. Vysokou bych asi dostudovala...ale to uz jsme u samych kdyby...
Takze me dcery, pokud budou nadane a nebudou si vyslovne prat studovat konkretni obor, na gympl pujdou. Jestli vicelety nebo klasicky 4lety se jeste uvidi, zatim mame cas, ted jsou jim 2 a 4 roky :-)
 Blanka 
  • 

Re: Co po gymnáziu???? 

(17.4.2012 10:34:55)
Naprosto souhlasím, vždyť přece vždycky byl gympl přípravou na vysokou školu, syn ho teď studuje a přesně ví, že jenom samotný gympl je mu celkem na nic, i když trochu už asi představu o dalším studiu má, pořád ještě má čas se rozmyslet. Já například mám obchodku a jsem ráda, v devatenácti jsem se vdala, na vejšku už nešla a mám odborné vzdělání, ale teď pracuju v oboru, takže v pohodě. Mám několik spolužaček ze střední, které mají maturitu z ekonomiky a účetnictví a dnes dělají něco naprosto jiného.
 RaDus&holky 


Re: Co po gymnáziu???? 

(17.4.2012 12:25:47)
No ja jsem nakonec odborne vzdelani tolik nevyuzila. Chemii jsem se zivila zhruba tri roky a od te doby taky delam neco docela jineho. Nastesti je dost kancelarskych profesi, na ktere neni potreba odborneho vzdelani, takze jsem slusnou praci vzdy nasla i mimo svuj obor. ~;)
 RaDus&holky 


Re: Co po gymnáziu???? 

(17.4.2012 12:31:33)
No ja jsem nakonec odborne vzdelani tolik nevyuzila. Chemii jsem se zivila zhruba tri roky a od te doby taky delam neco docela jineho. Nastesti je dost kancelarskych profesi, na ktere neni potreba odborneho vzdelani, takze jsem slusnou praci vzdy nasla i mimo svuj obor. ~;)
 štěpánkaa 


Re: Co po gymnáziu???? 

(17.4.2012 10:46:37)
Bin, promiň, ale jsi trochu mimo. Nebudu komentovat věše, ale pouze toto:
Dnes už je miliónkrát víc možností, na školy se necpou tak silné ročníky Husákových dětí a vše je jednodušší, ale....
Jak sis mohla všimnout, na víceleté gymply se KONEČNĚ cpou silné ročníky dětí ¨"husákových dětí", takže gymnáziím se konečně (snad) vrátí statut všeobecně vzdělávací školy, jejíž absolventi budou mít široký "záběr" a rozhled. Aspoň doufám.~d~~d~~d~
 štěpánkaa 


Re: Co po gymnáziu???? 

(17.4.2012 10:51:12)
a ještě bych dodala, že dnes je absolvent odborné školy zrovna tak "NIC" jako z gymplu, maturita bohužel (nesmyslně) nestačí a zdravotní sestry i jiní, kterým dříve stačila, musejí mít aspoň Bc.vzdělání. Takže tvá otázka "co po gymplu", promiň spadá do minulého režimu, max. do doby před 10ti lety. Dnešní realita je jiná~d~~d~
 rachomejtle 
  • 

Re: Co po gymnáziu???? 

(18.4.2012 23:04:43)
No, další článek reje do osmiletých gymnázií, to je teda paráda. Až to zase nějakej ministr pěkně zruší, všechny nažene do jedné třídy na ZŠ, protože přece jinak by to bylo asociální, že? A můžeme zapomenout na individuální přístup podle nadání, případně omezení.
Taky v tom vidím likvidaci inteligence, správný volič má být blbý, průměrný a nemyslící, že?
 kreditka 


Kdo dnes chodí na gympl? 

(17.4.2012 10:41:08)
Řekla bych že dnes kde kdo, je málo dětí počet gymplů zůstává. Jsem ročník 84 a když jsem chodila na ZŠ prakticky neexistovalo aby dítě s trojkou na vysvědčení šlo na gympl, ten kdo měl navíc z matiky dvojku tomu bylo gymnázium rozmlouváno! Dneska se klidně dostane na gympl dítě které má trojku z matiky i češtiny....
 Moncaka 


Re: Kdo dnes chodí na gympl? 

(17.4.2012 11:08:38)
Tak u nás se na gympl nedostali ani někteří jedničkáři (samé jedničky). Mám pocit, že všechny děti, co se na gymp dostali měly max 1-2 dvojky, ale spíš jen ty samé.
Ale u nás se otevírá 1 třída, je tu ve městě 5 základek po cca 2 třídách páťáků a v okolí asi dalších 5 základek (možná i víc).
Co ale řeším, že buď je ten gympl tak těžký, nebo co, ale ve třídě, která je na škole 2. nejlepší (z 16 tříd jsou spolu se 4-letým gymplem a obchodkou) tak je ve třídě na vysvědčení 20 čtyřek. Zhruba třetina třídy má na vysvědčení alespoň jednu čtyřku. A to před 2 lety byli všichni jedničkáři.
 štěpánkaa 


Re: Kdo dnes chodí na gympl? 

(17.4.2012 11:11:28)
no, v mojí třídě (za rok maturují) je třeba 5 dětí, které žádnou 4 ani 5 nemají, ostatní ano, většina několik.~d~
 Moncaka 


Re: Kdo dnes chodí na gympl? 

(17.4.2012 11:19:40)
A čím si to vysvětluješ? Za část určitě může lenost a lajdáctví, ale za vše asi ne. Já nevím, jestli to člověk může svádět na těžší školu, nebo na to, že každému jde něco jiného. Že když mu jde výborně matika, fyzika a chemie, tak mu zase nejde angličtina a dějepis.
 štěpánkaa 


Re: Kdo dnes chodí na gympl? 

(17.4.2012 11:24:58)
vysvětluju si to nastavením společnosti. Dokud "to dávaj", není důvod se více učit. je DOSTATEČNÁ a když to dostačuje, tak co máte? No a pak "to nedaj" tak skončej a půjdou jinam. někteří se pak hrozně divěj.... Nic jim nehrozí, učitelé je sice "pruděj", ale proč by se snažili, když nemusej.....
Výjímka je, že děti jsou ctižádostivé, chtějí něco umět, chtějí mít dobré výsledky, spíše převažuje to co jsem napsala v prvním odstavci.~d~
 štěpánkaa 


Re: Kdo dnes chodí na gympl? 

(17.4.2012 11:26:47)
inteligentnímu jde všechno, když chce (pokud nemá nějakou dys-poruchu). Mě taky nešly jazyky, ale když jsem z nich nechtěla mít 4 nebo 5 tak sjem se je prostě hodně učila, no~d~ dnes dětem něco nejde - tak co by se snažily, ono jim to "nejde", oni jsou na něco jiného - často podporovány rodiči, kterým to přeci taky nešlo.....~d~
 ronniev 


Re: Kdo dnes chodí na gympl? 

(24.4.2012 14:41:54)
Štěpánko, moje řeč.
Já byla vždycky spíš na jazyky, děják, zemák, příroďák. Matiku, fyziku jsem nenáviděla, ale makala jsem a tak jsem z matiky mívala obvykle jedničku, z fyziky dvojku.
Já dneska svoje děti podporuju spíš v tom, aby se věnovaly tomu, co jim jde, a rozvíjely to, neznamená to ale, že bych tolerovala špatné známky z čehokoli jiného než z "výchov". Ono jim to neuškodí, když se naučí trochu máknout. Hlavu na to bezpečně mají.
 Irena 
  • 

Re: Kdo dnes chodí na gympl? 

(17.4.2012 12:44:18)
Já jsem na gymplu takřka každý rok byla z něčeho na propadnutí a dnes mám VŠE :-) prostě mě v té době zajímaly jiné věci, než dost nezáživní vyučující. Bylo u mě zajímavé, že v některých předmětech (vyučovaných zajímavě) jsem byla premiant a někde prostě ten outsider....
 Klára + 2 rošťandy 
  • 

Re: Kdo dnes chodí na gympl? 

(17.4.2012 13:16:35)
Kreditko, podle mě jak kde, třeba v Brně se průměrně na osmileté gymnázium hlásí 300 dětí a otevírají jen jednu třídu po 30 dětech. Ale znám gymnázia v okolí a ta berou bez přijímaček a stejně stav nenaplní.
 štěpánkaa 


nepochopila jsem 

(17.4.2012 11:03:07)
co chtěla autorka svým článkem sdělit. Pro koho je článek vlastně určen? Pro čtenáře časopisu "Rodina a škola" - asi.
Článek neobsahuje žádné obejtivní (a vlastně ani jiné) informace. Nelíbí se mi, hlavně se mi nelíbí v závěru nastolené ironické otázky bez odpovědi, které jsou ovšem vysloveny jako reakce na první - pro mě nepochopitelnou a neobjektivní část. Nevím, zda to v¨celé není jen nějaká legrace u příležiotosti nadcházejících přijímacích zkoušek na SŠ.~d~
 KoproFka 


Re: nepochopila jsem 

(17.4.2012 11:41:40)
souhlas, Štěpánko, článek pro mě není vůbec o ničem.
Bohužel.
Já měla vždycky pocit, že na gympl choděj chytrý děti, které baví se učit. Že je to přípravka na VŠ.
 ANNAHAM 


Re: nepochopila jsem 

(18.4.2012 14:11:14)
Souhlasím, ten příspěvek je o ničem. Taky jsem při jeho čtení pořád čekala, že se dozvím o co vlastně jde ... a pak byl konec ... a nic. A ta trapná rádoby kategorizace skupin rodičů a dětí - no, paní učitelko, to ta vaše výuka asi musí vypadat, vždyť pletete páté přes deváté. ~q~
 Petra 
  • 

Venkov 

(17.4.2012 15:54:05)
Asi je rozdíl mezi Prahou a venkovem. Z naší venkovské školy a z okolních podobných škol se za poslední roky nehlásí na víceleté gymnázium skoro nikdo. Ti, co na to mají jdou na gyml až z devítky. Asi v tom hraje roli dojíždění a taky to, že nejbližší gympl nemá nejlepší pověst.
 Martina, 2 kluci 


Re: Venkov 

(17.4.2012 17:01:13)
Ono to může být taky tím, že jsou děti , tedy spíš rodiče, motivováni učiteli, aby na ZŠ zůstávali - škola bojuje o počet...na venkově obzvášť.
 Martina, 2 kluci 


Já učím na ZŠ, syn je v primě 

(17.4.2012 16:58:47)
Byla jsem ráda, že syn přistoupil na to, že zkusí přijímačky, že zkusí změnit školu...měl slíbeno, že se může kdykoliv na ZŠ vrátit. Nenávidí změny, má rád zaběhnuté, letité záležitosti. Přijímačky udělal - 6. místo, od prvního dne na adaptačním kurzu (jeho noční můra - není a nebyl společenský)je spokojený a hlavně klidný - chová se jako dospělý, jedná jako rozumný.
Je to velký obrat oproti ZŠ - chytal se třídních "prasátek", mluvil jako kanál, chechtal se divným věcem, připadal mi hodně nevyrovnaný (přišlo mi, že na klasické třídní elitáře=fotbalisty nemá, tak se zviditelňuje jinak).
Na gymplu nikomu nevadí, že hodně přemýšlí, že se často hlásí, že má svoje náhledy na věc...nebojí se je TAM říct, jeho pedagogům připadá zajímavé, co říká. U nás na ZŠ by ho ten autoritářský způsob vedení výuky donutil si nic nemyslet, nezvažovat, nekritizovat, protože by to pro něj bylo výhodnější...není tak odvážný, aby šel "proti" dospělému.
Lidí, kteří by se k němu chovali, jako jeho profesoři na gymplu je u nás velmi málo. A ještě navíc se alespoň u nás na ZŠ pořád musí řešit nějaké přestupky, nekázně a tak...to taky běžné žáky dost nudí.

Takže já hlasuju pro gympl, pokud to tak dítěti jde bez větší námahy.
 MaMar 


Re: Moje chytré dítě také na gymnázium nechtělo ... a záhy litovalo 

(17.4.2012 21:09:33)
Reaguji na předposlední odstaveček článku. Také jsem dceru v 5. třídě nijak nepřemlouvala, když se rozhodla zůstat na ZŠ. Bohužel od sedmičky už byla nešťastná, ve škole se nudila. Kdo ve třídě projevil zájem o učivo, byl za šprta. Jazykové znalosti musela doplňovat v soukromých kurzech. Z matematiky neuměla nic, učitel šel cestou nejmenšího odporu a po dětech téměř nic nechtěl. Těžce pak zameškané sama doháněla před přijímačkami na čtyřletý gympl. Zvládla to, dnes je na VŠ, ale po této zkušenosti jsem byla ráda, že další děti na osmiletý gympl šly.
Přičemž je mi jasné, že to není pro každého, také mám doma jedno docela chytré, ale naprosto nestudijní dítě, ze kterého doufám bude šikovný řemeslník.
 Kivík 


,,vždy prostřednictvím rodičů" 

(17.4.2012 18:57:43)
Článek jsem nečetla, takže snad nebudu mimo - ale zahlédla jsem první větu článku, že dítě se na osmileté gymnázium hlásí vždy prostřednictvím rodičů - a musím nesouhlasit. Moje sestra v páte třídě přišla s vyplněnou přihláškou (kterou si vyžádala ve škole) a prohlásila, že se bude hlásit na gymnázium. Já osobně jsem se chtěla hlásit na šestileté gymnázium z vlastní vůle. Rodiče nás nejen že nikdy do ničeho netlačili, ale ani nepřišli s tím nápadem, že bychom měly opustit ZŠ. Také moje kamarádka se na osmileté gymnázium přihlásila z vlastní vůle. Ve škole se daly sehnat všechny informace a rodiče k tomu fakt potřeba nebyli. Mě připadá, že tyhle články dělají z dětí zbytečně blbce, kteří si neumí ani utřít zadek ještě v páté třídě - s čímž nesouhalsím.
 Porrima 
  • 

Re: ,,vždy prostřednictvím rodičů" 

(17.4.2012 20:38:13)
Musím souhlasit. Syn nyní ve čtvrté třídě po ničem jinem netouží, než jít na 8- letý gympl. Sám o tom mluví. Osobně pokud ho to bude držet i příští rok, tak půjde. Pokud ne, zůstane na základce. Myslím si, že pokud bude chytrý může si udělat vysokou školu tak i tak.
 Beruška 
  • 

...ale rodiče v tom stejně hrají nezanedbatelnou roli 

(17.4.2012 21:24:19)
Slyšela jsem nějakou úvahu, že na víceletých gymnáziích jsou hlavně děti z vyšších společenských vrstev. Asi něco na tom je - pokud má dítě ambiciózní rodiče, bude odmala vedeno k tomu, aby absolvovalo nějakou školu s maturitou a udělalo si titul na VŠ. Pokud má rodiče, kteří se mu věnují a má schopnosti, zvládne přijímačky levou zadní. Pokud má ovšem dítě rodiče, kteří se mu moc nevěnují, nejspíš nebude mít o víceletém gymplu ani potuchy, navíc pochybuji, že by prošlo sítem přijímaček, pokud by nevěnovalo dostatek času domácí přípravě (možná to je s dnešními testy od Scia na některých školách jinak, ale já ještě musela dělat do primy vlastní přijímačky od školy a třeba taková matika byla rozhodně nad rámec 5. třídy ZŠ).
 Pollyenka 


Re: ...ale rodiče v tom stejně hrají nezanedbatelnou roli 

(18.4.2012 7:19:04)
Jsme domácnost "střední vrstvy". Manžel má vysokou, já maturitu, oba pracujeme ve státním a naše děti jsou odmala vedeny k tomu, že půjdou na osmileté gymnázium. Volili jsme základní školu, kde se pak pokračuje na osmiletém gymnáziu. Hlavou na to mají a výsledky ve škole taky. Vím, jde o přípravu na vysokou školu a doufám, že se nestane něco nepředvídatelného a na vysokou půjdou. Nicméně nutit je nebudeme,ale zatím ani nemusíme. Pořád budu mít raději doma např. výborného kuchaře než špatného lékaře.
 štěpánkaa 


Re: ...ale rodiče v tom stejně hrají nezanedbatelnou roli 

(18.4.2012 10:21:10)
No vidíš, my jsme oba s manželem VŠ a děti jsme rozhodně na víceletý gympl nesměrovali, přestože natakovém učím již mnoho let. Naopak jsme chtěli, aby byli s bvěžnými vrstevníky v běžné ZŠ. Bohužel již ve 2. třídě se naše idea ukázala jako pochybená, kluvci ve škole trpěli, byli spolužáky téměř šikanováni za dobré výsledky ve škole, za to že se chtěli učit a bavilo je to. Proto nakonec šli od 3. třídy na jazykovku a pak v 5. na gympl, kam s imi vlastně odešla skoro celá jejich třída ze ZŠ.~d~~d~~d~ Když jsem jejich učitelce říkala, že jsem nechtěla aby šli na gym, kroutila hlavou a přemlouvala nás již v té 2. třídě, ať to vyřešíme takto. kluci si na obě změny škol zvykali s problémy, ale jejich původní třída (kde jim spolužáci ubližovali - ve 2.) se stejně rozpadla, takže volba byla nakonec jasná a vlastně i jediná~d~~d~~d~
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: ...ale rodiče v tom stejně hrají nezanedbatelnou roli 

(18.4.2012 8:26:38)
Co to jsou vyšší společenské vrstvy? Lidi s vyšším vzděláním nebo bohatí - třeba Janoušek?
 Beruška 
  • 

Re: ...ale rodiče v tom stejně hrají nezanedbatelnou roli 

(19.4.2012 7:21:04)
Já bych řekla, že to je oboje, minimálně jedno z toho.
 štěpánkaa 


Re: ...ale rodiče v tom stejně hrají nezanedbatelnou roli 

(18.4.2012 10:22:59)
takovou úvahu sjem slyšela taky, ale nemyslím, že je to otázka "vyšších vrstev". Na gymplu jsou děti, které jsou svými rodiči nadstandartně podporovány ke studiu, často vlastním rozhodnutím dětí, se společenskou vrstvou si myslím, že to souvisí jen vzdáleně. I když já vlastně nevím, co to je vyšší vrstva, tak nevím jestli jsem k tomtuto příspěvku dost kompetentní~;)
 Yuki 00,03,07 


To je teda blábol... 

(17.4.2012 22:06:25)
...ten se povedl ~a~
slátanina, autorka pravděpodobně dostala za úkol před přijímačkama honem něco spoldit, tak něco sepsala, ale nějak se jí to nepovedlo

článek na hlavní stranu bych si teda představovala jinak~Rv
 ANNAHAM 


Re: To je teda blábol... 

(18.4.2012 14:13:53)
Souhlasím. Pokud je autorka standardním vzorem současných učitelek, tak toho našim dětem není schopna moc dát.Škoda.
 Beruška+J02A07T10 


no nevím tedy 

(18.4.2012 8:03:49)
mám syna ve čtvrté třídě, příští rok chce na víceleté gymnázium, vymyslel to sám, ode mně ani od manžela o tom nepadlo ani slovo, řešíme to až teď všechna pro a proti.
Syn je velice nadaný, hodně čte, hraje šachy, házenou, angličtinu, míčovky a ve čtvrté třídě měl na pololetí a bude mít i na konci bez učení samé jedničky.

NIkdo ho nenaváděl, jen viděl že kamarádi okolo se o to zajímají a projevil zájem. Já prvně byla spíš proti, nakonec jsme to uzavřeli tím, že zkusí přijímačky a pak se uvidí, asi by to bylo pro něj spíš vysvobozením, ač ve třídě 11 dětí mělo samé jedničky, tak protože ostatní byly děvčata, on je posměchem a nazýván šprtem a šikanovám - je dost drobný a až moc hodný, takže gymnáium by pravděpodobně bylo úlevou aspoň v tom smyslu, že tam jdou děti, které mají o studium zájem tedy tzv "šprti" a já si říkám, že ho třeba léépe budou stimulovat, nejsem si úplně jistá, jestli my doma mudáváme dostatek podnětů.
 ST otec 3 dětí 


Jenže 

(18.4.2012 17:35:19)
Z vlastní zkušenosti mohu říci - můj syn se hlásil na osmileté gymnasium nedostal se byl druhý pod čarou / ach ty scio.../. Po poradě jsem změnili ZŠ. Jsme velmi spokojeni syn je motivován / v rámci jeho věku/ do školy se i těší / ano těší !!!/ mezi oblíbené předměty patří např Český jazyk. Dcera bude příští rok v 5. třídě na stejné škole na gymnasium nechce,:-) těší se na učitele na druhém stupni. Proč to tak rozepisuji ? Myslím si, že problém je v kvalitě mnoha ZŠ / tedy myslím v učitelích a možná i podmínkách v jakých pracují/. Pokud budou ZŠ kvalitní nebude na osmiletých gymnasiích nával.PS Jen doufám že si to nepřečte nějaký úředník a nerozhodne o zrušení víceletých gymnasií aby zkvalitnil ZŠ, nebo něco podobného.
 Girili 


Co tím chtel autor rici? 

(18.4.2012 19:34:54)
Koukam, ze jsem tu asi jedina, kdo nepochopil, co tim chtel autor rici... ~:(
 štěpánkaa 


Re: Co tím chtel autor rici? 

(18.4.2012 20:04:28)
girili jak to, já to též nepochopila.~3~
 terka78 


Re: Co tím chtel autor rici? 

(19.4.2012 21:32:07)
Myslím, že článek nezaujímá stanovisko, je jen prostředníkem k zamyšlení. Za mě dobrý.
 Pawlla 


Rodiče, kteří rozhodnutí ponechají na dítěti 

(21.4.2012 7:28:02)
Patřím k těmto rodičům a je to podle mě ten nejlepší přístup.
 Binturongg 


Re: Rodiče, kteří rozhodnutí ponechají na dítěti 

(21.4.2012 19:48:12)
Pawlo - tak Tebe bych asi jako matku neocenila ~t~

Nechat rozhodnutí na dítěti zní velice demokraticky, ale a) působí to (na pubertální duši) jako lhostejnost ze strany rodiče, nikoli jako benevolencea za b) v nějakých 13-15 letech většina dětí prostě NEVÍ, čím chce být a konzultaci s rodiči prostě potřebuje,přičemž někdy potřebuje i nasměrovat ~;)
 štěpánkaa 


Re: Rodiče, kteří rozhodnutí ponechají na dítěti 

(21.4.2012 20:01:14)
nesouhlasím. Vím jak často dopadnou děti, které jsou na gymplu "protože to chtějí rodiče"...
 Pawlla 


Re: Rodiče, kteří rozhodnutí ponechají na dítěti 

(22.4.2012 3:31:34)
To nevadí~:-D,jen podotýkám,že konzultace je něco jiného než rozhodnout za dítě.Poradím,prokonzultuju,ale rozhodnutí,to musí být na dítěti,u nás v rodině ano.
 Pawlla 


Re: Rodiče, kteří rozhodnutí ponechají na dítěti 

(22.4.2012 3:40:07)
Já děti vůbec nechávám o sobě hodně rozhodovat a jelikož s nimi mluvím a oni řeknou své pocity tak vím,že to nevnímají jako lhostejnost,naopak, oceňují,že s nimi nejednáme jako s loutkama,že s nimi mluvíme a že si sami můžou říct,co by chtěly.Pokud to jde rozhodnou se samy,samozřejmě v rámci možností,pokud se syn rozhodne,že do školy nebude chodit vůbec,což už taky bylo~:-D,tak ho zcela nedemokraticky utnu.~t~

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.