| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Letní dětské tábory

 Celkem 2 názorů.
 Šárka, syn 13 let, dcera 11 let 
  • 

Letní tábor 

(24.8.2000 13:30:18)
Ráda bych přispěla také s tipem na prima tábor. Pokud mi je známo, tak v mírně vylepšené podobě již existuje (respektive je každoročně obnovován) zhruba 30 let. Dnešní vedoucí se zčásti rekrutují z řad bývalých dětí, což je jistě velké plus. Pokud však hledáte nějaký luxus nebo standard, musím vás zklamat. Jedná se o klasický tábor ve stanech s podsadou, částečně v pustině, bez elektřiny, kde se děti mimo jiné také učí "přežít" v extrémních situacích. Z tohoto důvodu bych jej taky doporučovala spíše již starším dětem (od 10 let), které již disponují určitou mírou samostatnosti. My sami jsme tam děti poslali až letos a na jejich naléhání a na doporučení známých, jejichž ratolesti se odtud každý rok nadšeně vrací. Poněkud depresivně jsem prožívala první tři prázdninové týdny, které víceméně propršely, litovala špatného rozhodnutí a čekala návrat špinavých a otrávených dětí. V prvním bodě jsem se nespletla - přijely špinavé poměrně hodně, některé kusy oblečení si říkaly přímo o vyhození, děti samotné vyžadovaly intenzivní odmočení ve vaně. Ovšem co se týče nálady a zážitků, tak byly vynikající. I ve špatném počasí měly děti na každý den zajištěný pestrý program, několik družstev mezi sebou stále soutěžilo o ceny (které pochopitelně nakonec dostali všichni). Celý tábor se odehrával v duchu starého Egypta (každý rok má jinou tématiku). Děti se učily zacházet s pilou a sekerkou, nožem, rozdělávat oheň s mokrým dřívím, zašít či sešít oblečení, upéct si sami kuře, nebát se, být samostatní, se vším si pomáhat. V plánu bylo i splutí dvou úseků řeky na voru, a bivak ve volné přírodě, z čehož kvůli počasí sešlo. V dnešní době až možná z některého pohledu ne zcela nezbytné dovednosti. Ale ujišťuji vás, že moje moderní a pohodlné děti vychované v paneláku a u počítače, neutrpěly žádnou duševní ani fyzickou újmu a přijely domů naprosto nadšené. Pravda, časem z nich zvolna vylezlo, že na táboře tajně hráli flašku (o leccos), holčičky se sbližovaly s kluky a za bukem všichni zkoušeli kouřit. Z čehož akorát vyplývá, že se tam sešly zcela normální děti v tomto věku a velmi pochybuji, že někde v pubertálním kolektivu se těmto skutečnostem dá zabránit. Naopak mi připadají naprosto přirozené. Pokud vás tyto skutečnosti neodradily a rádi byste děti na "Šteflovku" (krásné místo v pošumaví nedaleko Klatov) poslali, napište si o kontakt. Nadšenci, kteří tábor pořádají, sídlejí ve Stránčicích a Pyšelích, proto doporučuji především dětem z Prahy a okolí. Cena v letošním roce byla necelé 3 tisíce za dítě, sourozenci mají slevu. A ještě něco - myslím si, že takových "obyčejných" prima táborů je pořád ještě spousta, jde jen o to na ně přijít...
 markéta 
  • 

tábor 

(7.5.2002 14:21:58)
No já teda nevím, mně se ten popis moc nezdá. Podle popisu bych řekla, že je to vhodné spíš pro menší děti - bydlí se v chatě, jídlo dostanou až pod nos a vedoucím se říká teto. Neumím si představit bazén v horské chatě.
Taky by mě zajímala cena. Jestli tábor nemá sponzora, vím z vlastní zkušenosti, že je problém ho ufinancovat, protože se musí platit nejen jeho údržba, elektřina, jídlo ale taky to, co vidět není - plat vedoucím, kuchyni, uklízečce, zdravotníkovi, zaplatit školení vedoucích, odvoz odpadků, čističku vody apod.
Řekla bych, že pro větší děti je lepší tábor, kde se bydlí v chatkách nebo ve stanech a nemusejí mít dokonale vybavenou hernu. Jestli se dokáží zabavit i v dešti, záleží spíš na vedoucích než na vybavenosti. Z hlediska hygieny mně by spíš zajímal stav a čistota záchodů a umýváren. A jestli mají možnost se kdykoliv přes den napít (ne nějakých limonád).
Neumím si představit, že bych ve 14 letech měla nějaký cizí holce říkat "teto". A to jsou tam jen ženský? To asi neni dobrý. Kdyby tam byli kluci, těm by se říkalo "strejdo"?
A s tím masírováním dneska - kde vzít jistotu, že dítě nebude tvrdit, že bylo sexuálně obtěžováno?
A ještě jedna věc. Péct koláč z borůvek, které děti nasbírají v lese, se nesmí. Děti mohou dostat jen takové jídlo, u něhož lze prokázat původ, tj. kde bylo koupeno. Naštěstí jsem zatím nepoznala tak praštěného hygienika, který by jel zrovna po tomhle.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.