| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kam půjdou děti ze zrušených kojeneckých ústavů?

 Celkem 161 názorů.
 Qwena 


Iluze? 

(15.2.2012 8:54:48)
Hezké,ale nic neříkající.Stále tam není ta odpověď kde vezmou ty pěstouny.Z tohoto článku mám pocit,že jsou tisíce budoucích pěstounů kteří se jen třesou na to aby dostali nějaké to dítko a sociální systém si bude důkladně vybírat.V realitě mám spíš pocit,že budou rádi když vůbec nějaké pěstouny seženou a vybírat nějak nebude z čeho.Ale možná se pletu.
 Theend 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 9:00:48)
Odměna za pěstounství na přechodnou dobu je 20 měsíčně hrubého. Já myslím, že by ty pěstouny sehnat mohli. Proč ne, když např. na Slovensku i v jiných zemích to funguje. A argumenty lidí, že při takto vysoké odměně to pěstouni budou dělat pro peníze, mi přijdou out. Jde o to, že je to odměna, za niž už lze normálně žít a ne živořit. Chodí snad zaměstnanci kojeneckých ústavů do práce jen z lásky k bližnímu? A i kdyby - dokážou snad poskytnout miminkům tak potřebnou 1 osobu, která bude saturovat všechny jejich potřeby ve dne v noci? Motivace pěstounů bude prověřována psychologickými testy a výkon pěstounství kontrolován, takže mi to přijde dobře nastaveno. Jako zaměstnání, které je finančně docela obstojné, ale k němuž zdaleka nemůže být připuštěn každý.
 Qwena 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 9:17:06)
Tak já teď nemyslela zrovna peníze(i když i ty tam asi budou hrát určitou roli).Jde mě spíš o to,jak se pěstouni vyrovnají s tím,že dítě má mít kontakt s biologickými rodiči(nebudem si nic namlouvat,ale v dnešní společnosti si nedokážu představit jak pěstoun jásá že se musí stýkat třeba s romskou komunitou).Taky jde o to,že pěstoun ví,že dítko bude muset jednou vrátit.Ono je to trochu jiné,chodit do práce do ústavu,kde je dětí třeba 20 a citovou vazbu si nevytvořím ani k jednomu,odslouží si svoje a jdou domů,než mít dítě 24hodin na očích s vědomím že mě ho můžou kdykoli sebrat.
 1.3Magráta13 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 9:20:00)
To je ale problém těch pěstounů, jak se s tím vyrovnají. Rozhodně lépe než dítě s pobytem v kojeňáku. Oni jsou totiž dospělí a zpravidla mají ještě další děti.
Jinak znám mnoho pěstounů, kteří jsou v kontaktu s bio rodiči a rozhodně to považuji za plus pro dítě i pro rodinu.
Novele fandím a doufám, že se to nakonec podaří.
 Nevímsirady 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 9:32:03)
Magráto, to že je to lepší pro děti tu nikdo nepochybuje, ale upřimně vem si, že si vezmeš do péče dítě alkoholiků, feťáků a oni ti budou třeba bušit v noci na dveře,protože mají právo své dítě vidět... Nemluvě na to, jak to ovlivní tvé děti, když uvidí takové existence... Bude to chtít ten zákon vyladit do nejmenších detailů, aby se ochránily všechny strany, a to se obávám u nás nikdy nebude ~7~
 maceška 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 10:47:25)
Bathory, pokud bychom přejímali zahraniční model, tak by vlastní rodiče neměli mít adresu pěstounů na přechodnou dobu, a kontakt s rodinou by měl probíhat na neutrálním místě pod dohledem. Přečti si knížku Rozbitá od Cathy Glass, je tam popsán systém profesionální pěstounské rodiny (ne prvoúčelově, jedná se o příběh konkrétního dítěte v PPP očima pěstounky).
 Nevímsirady 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 10:50:35)
tak pak ano, to by bylo určitě vhodnější ~R^, ale upřimně dost mě děsí věta, že se poučíme s chyb druhých států, upřimně zatím jsme vhodného příkladu nikdy vhodně nepoužili, počínaje trestními věcmi, péčí o děti konče ~d~ Prostě našemu státu v těhle věcech nevěřím, a mám obavu nejen o potencionální pěstouny, ale hlavně o ty děti, kterých se to týká ~R^
 Michaela 
  • 

Re: Iluze? 

(15.2.2012 14:20:38)
A Bathory ještě: pokud budeme hledat cesty jak to nejde, pak se ani dalších 50 let nic nezmění (pozn. příští rok to bude 50 let, co prof. Matějček upozornil na to, že ústavy jsou pro dítě absolutně nevhodné a poškozuje je to na celý život, ostatní státy začaly pracovat na tom, jak to změnit. Byla by opravdu ostuda nechat to dojít dál než už se nám podařilo!)Je potřeba hledat způsoby, jak to jde! O novelu se poměrně zajímám a jsem přesvědčena o tom, že povede k zlepšení životů mnohých dětí.
 Nevímsirady 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 16:50:16)
Míšo ale já rozhodně ústavy neobhajuju, jen ukazuju, jak je to u nás se zákony. A to se všemi, i když se něco solidního schválí, stačí aby se to dotklo nějakého "papaláš" a hned se to novelizuje. Proto mám obavu, že ani v téhle oblasti to nemusí být super. Uvědomme si, že jsme v ČR, kde mladistvý vrah vyjde za pár let z pasťáku a má čistý rejstřík, kde když policisté chtějí změřit rychlost auta musejí mít cedule o měření!!!
Já jsem pro integraci dětí do rodin, jen je potřeba dotáhnout to pořádně do konce, nelze něco zkusit, za pár měsíců to zrušit a dětem říci sorry, ale to nejde! Jde o jejich život proboha!!! Vždy´t je to může ještě více poznamenat!
 Michaela 
  • 

Re: Iluze? 

(15.2.2012 14:12:26)
Ty máš takovou zkušenost? Z těch rodičů je menšina těch, se kterými se nedá vyjít normálně a i stěmi se dá pracovat, setkávat, vysvětlovat a nakonec domluvit. nevím jakou máš zkušenost s rodiči dětí v DD, ale jisté je, že pěstounem nemůže být nikdo s názorem, který máš ty. Na přijetí rodičů dětí je potřeba pracovat, vidět jejich život v souvislostech a neodsuzovat je samotné (lépe je vyjádřit nesouhlas s chováním, ale ne s osobou)Každopádně na tomto je potřeba pracovat a je dobré mít pro sdílení pak po ruce odborníky.
 Nevímsirady 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 16:44:03)
já pěstounem být nechci, tak nevím, proč se do mě navážíš, jen jsem upozornila, že to nemusí být pravé ořechové a nějak zapomínáš na to, že i když vysvětluješ nemusíš se setkat s jejich souhlasem... A ano zkušenosti s různými rodiči mám a věř mi, že né s každým rodičem se dá pracovat ~;) On totiž musí chtít, a když nechce, tak i kdyby ses stavěla na hlavu tak to nezměníš ~;)
 Michaela 
  • 

Re: Iluze? 

(15.2.2012 23:35:17)
Omlouvám se Báthory, nechtěla jsem se navážet, občas mám problém něco vyjádřit bez emocí, zvláště když se v tom už nějakou dobu orientuju. Já s těmi rodiči také zkušenost mám (minimálně osobně s desítkou z nich - rodiče dítí v DD)a můj názor je takový, že pracovat se s nimi dá. Jinak omlouvám se ještě jednou za výpadek vůči tobě. Navíc můj názor je takový, že pěstounem může být více rodičů než se zdá (a klidně i ty, když se na tomto pohledu s nimi bude pracovat a budou více pronikat do problematiky. promiň, Míša
 Nevímsirady 


Re: Iluze? 

(16.2.2012 7:20:14)
Nic se neděje Míšo, diskuze jsou od slova diskutovat ~x~ Já jen, že dneska to schvalování zákonů v našem státě vypadá, jako by to dělaly děti z MŠ (tímto se dětem ještě omlouvám), co zákon a novela, to perla... Takže proto jsem trochu nedůvěřivá, ale každopádně pokud to dětem pomůže dostat se k novým rodičům bude to super ~R^
Jinak já bych asi tím pěstounem být nemohla, nedokázala bych se pak dítěte vzdát, dát ho třeba do horších podmínek než máme doma my ~d~~7~ Ale třeba se časem změním ~;)
 fral 


Re: Iluze? 

(20.2.2012 22:44:40)
Tak s vámi taky souhlasím. Děti mám opravdu moc ráda a předat ho po několika měsíčním pobytu u mě zpět rodičům, u kterých si nemůžu být jistá, jak jejich péče bude pokračovat, ta představa mi není milá. Pěstounem bych se chtěla stát, ale ne profesionálním. Tam nehrozí ta situace, vracet děti možná do nejistoty. (aspoň doufám, že nehrozí)~;)
 Anička; 


Re: Iluze? 

(21.2.2012 8:05:48)
Jsem pěstounská maminka - u pěstounské péče je vždy určitá možnost, že by se dítě vrátilo do rodné rodiny. Zatím se to prakticky moc neřešilo. V novele zákona se toto právě řeší tím, že všechny děti budou mít povinně rozvoj kontaktu s rodným rodičem (a to i u péče poručenské - což je značně diskutabilní, protože právě poručnictví je navrženo z důvodu, že rodný rodič byl zbaven rodičovské zodpovědnosti). Já bych si v některých případech (kdy je všem jasné, že dítě se do rodiny prostě vrátit nemůže z důvodu, že rodný rodič pro to dělá jen silné kecy nebo dělá, že je nezvěstný, stabilně fetuje a odmítá se léčit... a tak je ustanoven poručník atd.) představovala z důvodu možného citového poškození dítěte z nereálných slibů jeho rodného rodiče umožnit pouze informativní kontakt - např. jednou za rok společná návštěva na sociálce, jednou za rok informativní dopis. Každé dítě má právo vědět, odkud vzešlo, ale žádné dítě by nemělo procházet tím, že mu rodný rodič slibuje nesmysly, toto dítě se pak na to upíná a začne ty pěstouny třeba odmítat, ačkoliv je jinak s nimi docela v pohodě. Protože ale pak nemá kam jít, tak jsou z toho hodně komplikované situace. (Zažili jsme na vlastní kůži.)
Tam kde je to možné (sociálka předpokládá, že by se dítě vrátit časem mohlo), tam jsem pro rozvoj kontaktu tak, aby se stanovilo, kdy přibližně dítě do rodiny odejde atd. a pak se na tom smysluplně pracovalo, s určitými mezníky postupného rozvoje, včetně materiálního a laskavého zabezpečení dítěte v rodné rodině atd.Nejsem pro styl, že přijde sociálka a sdělí, že protože je v novele zákona něco, tak dítě má napsat matce feťačce, nebo matce, která ho odmítá kvůli mentálnímu postižení a která si ho stejně v reálu nevezme a ani se na tom nepracuje (pouze o tom možná matka sní) a kterou v životě nevidělo - cituplný dopis. Pak když přijde cituplný dopis zpět od rodné matky s tím, že je tam milion nereálných slibů, na které se dítě upne, tak je z toho výchovná pohroma...to už se ale sociálce řešit nechce...
Myslím si, že by bylo vhodné, aby sociálka stanovovala,u kterých dětí je jasné, že jejich rodná rodina na to kašle - tedy že jsou to děti vhodné do dlouhodobé pěstounské péče a tuto péči pak podporovat a s tím rozvojem kontaktu pak zbytečně neprudit a nechat to v minimální informativní míře. A naopak, u kterého dítěte jsou reálné vyhlídky, že by se to vyřešit dalo, a pak to dítě předat už s informací, že citový -atd. rozvoj toho kontaktu bude součástí pěstounské péče.

Pokud nechcete, abyste se spolu s Vašim dítětem v péči tohoto procesu nemusela účastnit, asi do budoucna jedinou možností bude adopce anebo, pokud se to tak vyvine, ptát se sociálky, zda to dané dítě má takového rodiče, u kterého není reálný předpoklad, že by se o dítě mohl začít starat - ale to je vždy takové coby, kdyby.
 Renďula 


Re: Iluze? 

(20.7.2013 20:29:08)
Dobrý den:-), ráda bych se zeptala, zda po delším čase máte nějaké další zprávy o tom, že i adoptivní rodiče(jako jsme my), mají řešit situaci biologičtí rodiče-osvojené dítě. Brala jsem si úmyslně takto dítko, kde to možné není, tak mne teď vaše zpráva překvapila, protože se tohoto tématu dost ~7~obávám. Děkuji Vám za odpověď. Krásné letní dny se super zážitky. ~3~Renata
 Renďula 


Re: Iluze? 

(20.7.2013 20:40:49)
Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, zda máte nějaké další info o tom, že i děti přijaté do adopce(jako máme my) by měli mít kontakt se svými biologickými rodiči. Dítko máme u nás dva roky (věkově o pár měsíců více), tak i kdyby to přišlo, nebo už bylo v platnosti, bude se tato změna týkat i nás? Protože jsme si brali dítko úmyslně do takovéto péče, tak jsem se vaší zprávy dost lekla~7~. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem krásného prožití letních prázdnin se super zážitky. ~3~Renata
 Irena 
  • 

Re: Iluze? 

(15.2.2012 10:41:32)
Kde vezmou pěstouny? Co třeba zaměstnanci ze zrušených ústavů, to se přímo nabízí.
 Nevímsirady 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 10:42:41)
já myslím, že se to sice nabízí, ale musí s tím souhlasit i jejich rodiny a to většinou asi nebudou ~;)
 Nevímsirady 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 10:43:38)
navíc je jich málo ~2~
 Qwena 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 11:14:36)
To není tak úplně pravda.Něco jiného je odejít do ústavu do práce,něco jiného mít dítě doma.Co když ho doma nebude chtít manžel,její vlastní děti,nemá doma dostatečné prostory atd.?Navíc v práci má těch dětí třeba 10,domů si vezme 1max.2.
 tymothy 
  • 

Re: Iluze? 

(15.2.2012 12:05:31)
Tak třeba já bych do toho ráda šla. :-D A myslím, že nejsem sama.
 louda 


Re: Iluze? 

(15.2.2012 19:33:05)
Mně to přijde dobrý nápad, i když je za tím ještě strašně moc práce. Kritizovat umí každý. Pořád lepší dělat NĚCO než nechat ty děti doslovně hnít v kojeneckých ústavech, kde jich je 7 na jednu tetu a ta se jim ještě 2x - 3x denně střídá. V roce a půl umí stát jen u postýlky a drží se za mříže. Je mi těch dětí strašně líto a toto bych považovala za krok vpřed, i když samozřejmě ideální je narodit se do milující rodiny.~n~
 neda mi to 
  • 

Re: Iluze? 

(16.2.2012 13:48:17)
neda mi to, holky, to je vsechno trochu naivni, ja jsem par deti pulrocnich i vetsich videla po par dnech u prechodnych pestounu, predtim to byly vesely, kontaktni deti, po prechodnych pestounech, oci mimo, pasivni, nic, byly uplne mimo, jo oni je prebalili dali jim najist ale to bylo vsechno, co treba to mit takhle jako klokanek jenom treba 4 deti na 2 tety co se stridaji, rodice je muzou navstevovat, kamaradka takhle ma dve vetsi deti na 2 roky a chodi za nimi 3x tydne. Tak je to spis takovy rodinny system. V jednom pokoji maji miminka, v druhym ty vetsi deti, normalni byt. Chodi tam socialni pracovnice spolupracuje s rodici i s tim klokankem. Ja nevim jestli bych zvladla delat pestounku na rok treba a pak vratit ty deti, to je psychicky desny, tak treba na mesic dva to jo.
 Theend 


Pane Macelo, díky! 

(15.2.2012 8:56:22)
Díky lidem, kteří přicházejí s novelou zákona o soc.-pr. ochraně dětí a díky Vám, že ji srozumitelně prezentujete! Až nebudou děti do 3 let v kojeneckých ústavech a až bude stát lépe podporovat rodiče v jejich základních funkcích, místo toho, aby je automaticky za nedostatečnost sankcionoval, budu mít lepší spaní.
 Nevímsirady 


Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 9:14:01)
Nevěřím, že u nás v Kocourkově, tohle bude fungovat. Vzhledem k délce prověřování nových pěstounů, ochotě a možnostem lidí přijmout dítě s postižením, jiných etnik, děti, které nejsou právně volné, množství sociálních pracovníků a počtu případů na jednoho pracovníka (i zde se propouští)... apod. Ani ta slibovaná odměna nemusí v reálu být pomocí, každý kdo má dítě si dokáže spočítat, kolik stojí vlastní zdravé děti, co teprve ty nemocné... Sen je to hezký, a každému dítěti bych novou rodinu přála, ale prostě nevěřím... ~d~
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 9:43:12)
Bathory jedna technická. Hovoří se o pěstounech na přechodnou dobu, než se situace kolem dítěte vyřeší: návratem do biologické rodiny nebo přechodem do trvalé NRP. Potom by věci jako etnikum či anamnéza rodičů neměly hrát roli. Mělo by jít maximálně několik měsíců a pokud jde o KU, týkat se to bude hlavně miminek. To je teorie a bylo by to ok. Jak to dopadne v realitě, z toho mám u nás taky obavy.
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 9:50:35)
V KU jsou většinou děti do 3 let, nevím novelu jsem nečetla, ale vzhledem k tomu, že oficiálně tyhle děti nejsou právně volné, mají samozřejmě jejich rodiče svá práva a jak se jich mohou dovolávat všichni víme. Navíc s rychlostí, s jakou rozhodují naše soudy, může být ten pobyt fakt dlouhodobý... ~d~ A vzhledem k tomu, jak jsou u nás všechny zákony šity horkou jehlou, tak to v důsledku může zničit nejen to dítě, ale i rodinu toho nového pěstouna... ~d~
 Betina 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:33:03)
tak určitě by to bylo pro děti to menší zlo, i když na přechodnou dobu, ale starala by se o ně vlastně rodina, ne ústav
já nevím ,ale neumím si vůbec představit, že bych se starala o miminko - i když jen třeba nějakou dobu - s vědomím, že za pár měsíců půjde o dům dál (samozřejmě obrazně řečeno), to by mi tedy citově neudělalo ale vůbec dobře, přece pokud to má mít smysl, měla bych k tomu dítěti alespoň něco cítit a starat se o ně řekněme s láskou, já jsem přesvědčená, že bych se neuměla starat o takhle malé dítě s nějakým odstupem
mě by to tedy citově asi dávalo hrozně zabrat, to si myslím, bych nedokázala zvládnout
netvrdím, že miluju všechny děti všeobjímající láskou, ale k dětem ve svém blízkém okolí - i k dětem třeba mých kamarádek, známých - prostě mám nějaký vztah, mám je ráda, když je znám od malinka, pořád mám tak trochu pocit, že jsou tak úplně malinko součástí mého světa a ráda je vídám a dozvídám se, jak se mají, ráda si s nimi povídám...
tohle mi prostě nejde na rozum, neuměla bych to, hrozně by mě to vycucávalo, asi jsem divná, nebo jak to vidíte vy ?
 susu 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:35:15)
Vnímám to podobně. Já bych do toho za takových podmínek prostě nešla.
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:37:46)
holky já myslím, že většina né, a když tak je to citově zničí, vyhoří... Budete se o dítě starat a pak se vrátí domů a budé trpět ~a~~a~~a~
 Betina 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:39:58)
jo přesně tak, něco tomu dám a pak mě bude trápit, že to dítě je třeba v hrozných podmínkách a trpí~a~ to bych nedala
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:41:47)
já myslím, že to ani nejde, o někoho s láskou pečovat a nevytvořit si citové pouto ~R^
 susu 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:44:00)
~s~Jo, tak nějak.
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:46:36)
navíc i ta miminka potřebujou lásku a né péči nejakého robota bez citu ~7~
 susu 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:52:15)
Taky mě napadlo, jak se s tím to mimi srovná. Napřed je kdoví kde, s mizernou péčí. Pak je najednou jinde, tam je osoba, která se o něj stará láskyplně. A pak je najednou zpátky a tu osobu ztratí. Přijde mi děsné.
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:53:55)
mimi jak mimi, ale co ty trošku starší děti, než rozhodně soud, kam dítě nakonec příjde, může to být i roky a zkus vysvětlit ročnímu, dvouletému, že má jít jinam ~7~
 susu 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:56:28)
Já, já to neomezovala věkově, myslela jsem i na ty roční a tak. Moc se mi to nelíbí.
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:02:23)
abysme pak nedopadli jako v Americe, kde mají děti za život i více různých pěstounů ~a~
Myslím, že kdyby se udělaly jednodušší podmínky pro náhradní rodinnou péči, nemusel by být potřeba ani nový zákon. Pokud rodiče o dítě nejeví opravdový zájem (viz třeba jedna pohlednice za půl roku), automaticky je zbavit rodičovských práv a dítě dát natrvalo do pěstounky/adopce... Jenže tady se pořád ustupuje těm špatným ~a~
 susu 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:04:15)
Taky bych byla pro. Aby dítě mohlo mít rychle toho "svého člověka", kam bude patřit a ne se stěhovat jako kufr.
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:07:03)
navíc by to uvítali i ti pěstouni, myslím, že spouta lidí do toho dneska nejde kvůli bio rodičům, kteří mají stále svá práva a ač o dítě zájem moc nejeví, dělají různé problémy...
 susu 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:12:21)
Vidím to podobně. Z toho návrhu mám opbavy. Myslím, že nic moc neřeší.
 maceška 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:16:04)
Z toho je ale vidět, že jim ty děti lhostejné nejsou. Pro mnohé z nich je to prostě dobré řešení, o děti je dobře postaráno a oni sami nemají žádnou zodpovědnost (teda mají, ale mizivou). Proto je především potřeba pracovat s rodiči, aby děti mohly zůstat doma, a teprve tam, kde to opravdu nejde, umístit dítě mimo vlastní rodinu. Dnes je to automaticky děcák. Všichni věříme tomu, že když je dítě v instituci ( kdokoliv - pacient, rodička, umírající,...netýká se to jen dětí), je v bezpečí a dostává se mu té nejlepší péče. Ale žádná analýza, žádný výzkum tento předpoklad nepotvrzuje. Děti potřebují především svého člověka, aby si k němu mohly vytvořit specifický citový příklon. Je to důležité pro jejich budoucí schopnost navazovat pozitivní mezilidské vztahy.
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:23:18)
Maceško, já ale ústavku neobhajuju, budu ráda, když každé dítě bude mít svůj domov ať už vlastní tak třeba náhradní, já jen uvádím, že by se nemělo nic uspěchat. Nevím teda jestli se dělaly nějaké průzkumy, kolik lidí by se chtělo stát profesionálními pěstouny, ale i tak šmahem prohlásit, že se kojeňáky zruší a všechny děti umístí jinam, to je trochu utopie.. ~R^
 Michaela 
  • 

risk nebo jisté zmaření? 

(15.2.2012 14:39:02)
nesouhlasím Bathory, neřím že obhajuješ děcák, ale kritizuješ něco, co nevím jestli víš, jak má fungovat... Tím se vytváří v lidech představa, že děcák je dobrý. A také nelze čekat až vše bude nachystáno, tím zmaříme životy tisícům dětí! Opravdu zmaříme! Jde o to, že teď nemáme riskovat, protože pár věcí není 100% nachystáno (což nikdy nebude a náš stát nemá prachy na to, aby se jelo ve dvou paralelních systémech najednou) a tak ty děcka raději necháme v jistém vězení? (www.odsouzeni.cz)
 kotyk 


Re: risk nebo jisté zmaření? 

(15.2.2012 14:58:02)
Ale houby, nevytváří se tím představa, že je děcák dobrý. Nejhorší postoj při budování jakéhokoliv projektu je právě slepá víra v jeho dokonalost a tenhle projekt tím smrdí na sto honů. Mimochodem stát nemá nejspíš ani prachy na to, aby uvedl do životaschopného stavu nový systém a současnému provozu obou se minimálně na nějakou dobu nedá vyhnout.

Navíc i kdyby od dnešního dne do ústavu nepřišlo jediné nové dítě, stejně je nereálné, že do roku 2014 budou všechny stávající v pěstounských rodinách. To je prostě fakt. Takže je dost pravděpodobné, že je budeš před zavíračkou vlastnoručně posílat bez ohledu na realitu do původních rodin.
 Michaela 
  • 

Re: risk nebo jisté zmaření? 

(15.2.2012 15:04:11)
Ne, tak to není, od daného data se děti přestanou umisťovat do zařízení...postupně dojde k jejich zrušení nikoli nárazově... v praxi spíše však dojde k tomu, že se ústavy transformují na péči ambulatní! Ta péče je potřebná, ale ne v ústavu, ale doma, a to ať už u pěstounů nebo u rodičů... mnohé z KÚ už dnes fungují na tom, že mají jedno oddělení pro vzdělávání mladých matek a jsou tam maminky se svými miminky a personál je učí, jak to zvládnout! Možná i vy můžete něco udělat pro to, aby situace byla růžovější...
 kotyk 


Re: risk nebo jisté zmaření? 

(15.2.2012 15:33:51)
Upřímně, celá novela vypadá hezky, ale jediná trošku rozumná část je právě o pěstounské péči a i ta je chvilkama nedomyšlená.

Jinak většina domovů se transformuje nejspíš na nějaké to zařízení poskytující okamžitou pomoc, takže se úderem posledního prosince 2013 krapet sníží kapacita. Jediná změna bude v tom, že děti jednou za 3-6 měsíců pošlou domů nebo rovnou vyfasují soudní rozhodnutí, že tam dítko setrvá do plnoletosti. Tam, kde je rozumný zřizovatel, bude skutečně působit i podpůrná služba. Tam, kde není, vyhází nepotřebný personál a podpůrnou službu zastane sestřenice místostarosty a funkci zařízení poskytující okamžitou pomoc bude plnit nějaká neziskovka (pokud seženou prachy).

O tom, jak veselé to budou mít postižené děti, o které se doma nemohou postarat raději nemluvím. Protože prakticky okamžitě přijdou o místo v domově a pošupou domů. Pokud budou mít štěstí, aktuální provozovatelů domovů převedou ústav na nějaký typ lékařského placeného zařízení a udělá tam pár míst jako domov pro tělesně postižené. Na ten právní bordel kolem se už moc těším.

To, že kontrolu nad celou tou šaškárnou opět převezme úřad práce je fakt k pláči. Už takhle tam mají co dělat a nepochybně uvítají další práci. Jsem zvědavá, co všechno stihnou kontrolovat.
 Michaela 
  • 

Re: risk nebo jisté zmaření? 

(15.2.2012 23:42:31)
K hodně nemocným dětem: dovedu si představit a některé pilotní kraje již o tom uvažují, že v jednom kraji bude např jedno zařízení pro tyto děti, které opravdu jsou ve velmi vážném stavu. Zároveň vím, že ve velmi vážném stavu je i množsví dospělých a seniorů, o které se (i s hadičkami, vývody všeho možného, množstvím léků apod.) normálně stará rodina doma společně s agenturami Domácí péče (zdravotní sestry v terénu, které dělají výkony někdy i 4x denně na základě ordinace lékaře). proč by to nešlo u dětí? Není smutné, že mnohdy rodičům lékaři řeknou v porodnici jediné řešení: dejte ho do ústavu?
 Nevímsirady 


Re: risk nebo jisté zmaření? 

(15.2.2012 16:54:50)
jasně udělala sis na mě názor, pravděpodobně pracuješ v sociální oblasti a víš jak to v ní funguje líp než já, prosím, tvůj názor ti neberu. A abys věděla nikde jsem nepsala, že je to špatný nápad, jen že se to musí dovést do konce a to bude u nás největší problém. prosím tě rozhlédni se kolem, přečti si některé dnešní zákony postavené na hlavu a pak řekni, že se nění čeho bát ~;)
 susu 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:23:50)
"Děti potřebují především svého člověka, aby si k němu mohly vytvořit specifický citový příklon."

Jo, to so myslím taky. A současně si myslím, že situace, kdy je malé dítě u nějakých pěstounhů třeba na rok, to silně porušuje.
 maceška 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:33:20)
Souhlasím, Susu. Raná pěstounská péče by měla být co nejkratší. Chtělo by to ještě limity pro soudy :-(
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:35:33)
to už chce dávno, hned by bylo o polovinu méně dětí v ústavech ~R^
 susu 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:36:26)
~R^ jo.
 kreditka 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:17:11)
Taky mě to napadlo, navíc třeba můj 8 měsíční syn má separační úzkost jak vystřiženou z časopisu, při představě že takové mimi na mě bude závislé a já ho šoup nu zpátky do jeho rodiny s nadějí že jeho matka po třiktát neúspěšně léčená alkoholička se o něj bude starat
 susu 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:24:48)
To mi zní naprosto děsivě.
 maceška 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:48:55)
Z té knížky je naprosto zřejmé, že citové pouto si ke svěřenému dítěti pěstouni vytvářejí, bez toho to prostě nejde. Ale je to náročné a potřebují podporu zvenčí.
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 10:52:42)
já osobně smekám před každým, kdo to dokáže ~R^ S láskou pečovat a s láskou předat dál, asi jsem moc majetnická v těhle věcech ~f~
 Betina 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 15:19:36)
tak~g~
já mám zkušenost s adopcí a vím, že dokážu děti přijmout a strašně rychle si k nim nacházím cestu a hlavně cit (to neznamená, že jsem bezchybná, dokonalá a všechno je krásné, dokonalé, růžové a bleděmodré, člověk si projde takovou sebereflexí, že by to bylo na dost tlustý spis)
já vím, že to těm mrňousům dává velkou šanci, že jsou asi mnohem méně deprivovaní než když prostě leží v řadě postýlek a
jen se krmí a přebalují, já jsem ty děti viděla, vím jak jsou apatické a zažila jsem ten obrovský rozdíl v chování v ústavu a doma (a to stačilo opravdu 14 dní)
ale za sebe bych toho asi nebyla schopná, dítě přijmout, navázat kontakt a poslat dál, to pokud někdo zvládá a dělá profesionálně, tak opravdu smekám
jinak uznávám, že je to lepší řešení než kojenecké ústavy
 H&M 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:38:51)
To je stejny.. Jako byt treba au-pair. vetsinou to dite mas rada, stras se o nej jak nejlip muzes, ale mas k nemu odstup, protoze ma nekde jine rodice. Ja osobne si myslim, ze bych to vzladla. Docela rada bych se staralo i dite s postizenim. Kyby to bylo docasne kor o miminko mne by to vyhavovala a bavilo.. Do adobce bych nesla do tohoto jo..
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:43:18)
no jo jenže u té aupair (nevím jak se to píše ~f~) je dítě ve stále stejném prostředí a má rodiče, kteří se s ním příjdou každý den pomazlit, a ono ví, že jsou to jeho rodiče a ty jen pečovatelka, u pěstouna to tak malé dítě asi nepochopí, proč se musí odstěhovat jinam k cizím ~d~
 H&M 
  • 

Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:51:11)
Bathory, ja bydlim v zemi, kde toto funguje leta a kojencke ustavy ani detske domovy tu nejsou.. Vem co to dite ma na vyber? Prodpoladam, ze by se nevracelo nekam, kde pro jeho navrat nejsou podminky.. Mne by to fakt bavilo, kor treba dite s DS.. Ale treba bych nesla delat do kojeneckeho ustavu, protoze tech veci co bych tam musela spolknout a s cim se vyrovnat, je daleko vic.. Akorat jsem si precetla prispevek do Winky musim ji dat za pravdu. Nejdriv by se tomelo odzkouset a postupne predelat system ne vse smahem zrusit, kdyz nemam jeste nic jineho..
 maceška 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:53:02)
Bathory, takhle to probíhá při předávání dítěte z kojeňáku do rodiny. U rané pěstounské péče docházejí noví adoptivní rodiče nejprve do pěstounské rodiny, stávají se postupně dalšími osobami kolem dítěte, probírají s pěstounkou všechny podrobnosti kolem režimu miminka, učí se mu rozumět, zvykají ho na svůj pach. Po převzetí dítěte jim zůstává kontakt na pěstounku, aby mohla poradit, pomoci, navštívit, atd. Pilotní projekt probíhá v našem kraji, tohle vím přímo od rodiny, která ranou pěstounskou péči poskytuje. Měli už celkem 6 dětí, a kromě prvního šly všechny do 2 měsíců do adoptivních rodin.
 Nevímsirady 


Re: Hezké sny, ale praxe bude stejné jiná 

(15.2.2012 11:59:01)
aha takže už to probíhá a funguje? Tak to je super, i to co popisuješ je fajn, mi jen z toho článku vyšlo, že dítě se někomu narve, tam si zvykne a pak ho odvedou jinam. Bez toho, že by se to otestovalo v praxi... ~x~Možná by neškodilo blíže nás s tím seznámit ~R^
 Michaela 
  • 

citové pouto a šance 

(15.2.2012 14:32:51)
V novele nejde o to, aby profesionální pěstouni si k dítěti nevytvářeli citové pouto nebo aby si ho nevytvářelo dítě - NAOPAK! Cílem je, aby dítě nežilo bez citového pouta v KÚ, ale mohlo ho vytvořit k jedné pečující osobě než se mu situaci vyřeší (aby následně nebylo citově oploštělé, protože v raném věku nezažilo tak silný vztah k jedné osobě). To že potom bude přecházet do nového prostědí je pak potřeba co nejlépe ošetřit, postupně si znovu zvykat na své rodiče nebo na nové adoptivní rodiče... určité trauma to bude, ale ne tak obrovské jaké je v kojeňáku!
Samozřejmě je to těžké i pro dospělého, proto by měl mít naplněné své potřeby rodiče a také dělat to s motivací maximálně dítěti pomoci. A dospělý člověk se pak v zájmu dítěte jeho samého dokáže vzdát. Samozřejmě bude potřebovat s někým to sdílet, poradit se apod.
Ale i v DD nebo v KÚ si vytvoříte velmi silnou citovou vazbu k dítěti (věřte mi, vím, o čem mluvím, pracuji v DD) a je mi fakt špatně z představy, že ty děca nemají jinou šanci! Novela jim dává šanci! Na návrat domů, na individuální péči v prvních třech letech, na novou rodinu. Šance je více než rezignace!
Já bych si přála, aby to fungivalo co nejdříve, vím, že se to chvilku bude vychytávat, ale každé dítě, které tím projde bude mít novou šanci!
 kreditka 


To je zase pitomost 

(15.2.2012 11:10:22)
V zahraničí se systémy pěstounské péčre budovaly třeba 10 let a tady zas nějaký blbec od stolu rozhodl že roku 2014 skončí kojeňáky aniž by bylo jasné kam ty děti půjdou - v článku se píše že těžce handikepované děti v nemocnicích neskončí a přitom minist nedávno tvrdil opak. Pěstouny si asi taky stát vycucá z prstu. Jsem pro aby byly děti v rodinách, ale ne za každou cenu. Třeba nechápu proč dítě feťačky, která se odmítne léčit nemůže být rovnou dáno po určité době do adoptivní péče a musí být dlouhodobě v kojeňáku nebo u pěstounů, proč nemůže jít k adopci. Zrovna tak nechápu proč jsou v kojeňákách děti, které matky neuživí - těm matkám pokud mají snahu by měl stát nabídnout pomocnou ruku aby se časem mohla postavit na vlastní nohy a být s dítětem
 Nevímsirady 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 11:15:24)
to je právě to, všechno je šité horkou jehlou bez ohledu na podmínky, co tu jsou.... Hlavně, že se poučíme s chyb druhých ~a~ nebylo by od věci nejdříve udělat průzkum, konzultovat to institucemi v péči o děti, veřejností apod. a pak pomalu budovat. Nedokážu si představit, jak si to jinak představují realizovat... Když se odebere v roce 2014 dítě z ohrožení života, to pak jako ta socka s dítětem bude objíždět pěstouny a dítě nabízet jako nějakou housky?
 maceška 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 11:23:04)
Kreditko, více než polovina těch dětí, co projdou kojeňákem, se vrací do původních rodin. Cílem tedy je vytvořit do konce roku 2013 takové podmínky pro rodiny s dětmi, aby jejich děti nemusely do ústavu. Dalších 30% jde do adopce. Dalším cílem tedy je, aby do konce roku 2013 byly vytvořeny takové podmínky, aby tyto děti nemusely čekat na právní uvolnění v kojeňáku. Tyto dva cíe sníží počty dětí přijímaných do ústavní výchovy ve věku 0-3 roky o 80%. Takže dořešit je nutné děti, které potřebují specializovanou péči. Potom třeba bude v každém kraji jedno zdravotnické zařízení pro děti, které opravdu potřebují intenzivní ošetřovatelskou péči, není ale nutné, aby v něm vyrůstalo dalších několik tisíc dětí, které jsou "v bezpečí".
 Nevímsirady 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 11:25:34)
Maceško a dělaly se nějaké průzkumy, jaký by byl mezi lidmi zájem dělat pěstouny? Nebo to chtějí pokrýt těmi, co už děti v pěst. péči mají? Ti noví se stejné musí "otestovat", to taky trvá.. ~d~
 maceška 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 11:31:45)
To nevím, Bathory, v tomto směru nemám dostatek informací (ani kdo jsou to "oni"). Osobně znám lidi, kteří ranou pěstounskou péči dělat chtějí.
 Nevímsirady 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 11:34:35)
a už jí dělali, nebo jsou naprosto noví? Nerýpu jen se ptám, osobně obdivuju každého, kdo do toho dokáže jít ~R^
 maceška 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 11:48:42)
Ano,mají už nějaké zkušenosti.

Já hlavně nerozumím tomu, jak všichni vědí, jestli je něco připraveno nebo není, odkud máte tyto informace? Myslím si, že se kolem této problematiky pohybuju hodně zblízka, vím, že se poslední tři roky prováděly velmi podrobné analýzy (viděla jsem i výsledky), ale rozhodně bych si netroufla posuzovat, jestli je vše připraveno dobře nebo ne.
 Nevímsirady 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 11:56:40)
Maceško já myslím, že to vyplývá celkově ze situace, pořád se mluví, že se udělá více pro usnadnění adopcí, pěstounek, aby děti nebyly kvůli jedné pohlednici umístěny dlouhodobě v DD, že je potřeba pracovat s rodinami a skutek utekl, já v téhle oblasti pracovala a upřimně těch dětí, které musely být umístěny do DD a šly do rodin bylo celkem málo na můj vkus. nějaká práce v rodinách byla ale při počtu dětí na pracovníka to bylo spíše směšné... ~d~
 maceška 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 12:44:27)
Bathory, ale děti NEJSOU kvůli pohlednici v ústavech, to je mýtus! Tohle už neplatí dávno dávinko. Děti jsou v ústavech proto, že je to "bezpečné řešení" pro všechny - personál, biologické rodiče, svědomí státních úředníků. Ale dobře to není.
 Nevímsirady 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 13:54:01)
Maceško ale sama musíš uznat, že na poli sociálních služeb jak v péči o rodinu, tak v náhradní rodinné péči se za poslední dobu nic moc nezměnilo. Soudy jsou stejně pomalé jako bývali, počet terénních pracovníků je stejný nebo i menší, takže o nějaké práci s rodinami nemůže být ani řeč. Něco sice pokrývají neziskovky, ale taky nezvládnou zázraky, když chybí prostory pro sociálně slabé... ~d~ Navíc i sama práce s rodinama je často v médiích prezentována jako práce se spodinou, která za to nestojí ~d~ Možná proto se hodně lidí dívá na danou problematiku dost skepticky... Ono v důsledku třeba to sloučení všech dávek pod jedne úřad byl celkem dobrý nápad, jenomže provedený pouze od stolu s naivní představou, jak snadné to bude...
Každopádně, když se děti dostanou do rodin bude fajn, je fajn, že se najdou lidé, co tohle chtějí podstupovat i přes ta všechna rizika, co z toho mohou vzejít. A budu moc ráda, když alespoň tohle bude dotažené bezchybně do konce, když už to ostatní v našem státě je víceméně paskvil.. ~R^
 kotyk 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 12:58:10)
To je prosté. Informace o změnách se prakticky soustředí jen na zvýšení odměn, nikde ani ťuk o tom, jak hodlají dělat ten zbytek. Nehledě na to, že z těch odměň se nově bude platit pojištění a daně. Taky o ně přijde víc jak polovina všech pěstounských rodin, protože už se nebude týkat příbuzných.

Terénní služby pro pěstounské rodiny nejspíš vyrostou po nějakém dešti a lidé je budou vykonávat jako charitu.

Podpora sociálně chudých rodin, která teď zjevně nefunguje, sama od sebe naskočí.

500 nových pěstounů si rozebere 4 628 dětí z domovů. V situaci, kdy 3 a více dětí v péči tvoří u pěstounských rodin asi 1%.


 Michaela 
  • 

Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 14:51:36)
Maceško, (už jsem si tady dlouho nepsaly, že?), zase se tebou nechám inspirovat, to především tím, jak na ten příval kritiky k tématu, kterému tolik rozumíš, dokáž klidně reagovat. To já se od tebe budu učit asi pořád. Má prudká povaha mi nedá nepozastavit se nad tím, proč si první lidé nezjistí více informací. Ale abych tedy byla co k čemu, tady je pár odkazů pro všechny, které to zajímá a chtějí o novele uvažovat do hloubky:
http://www.vzd.cz/odbornici-26-nno-vzkazuji-podporujeme-zmeny-v-systemu-pece-o-ohrozene-deti
www.odsouzeni.cz
http://www.vzd.cz/vlada-schvalila-novelu-zakona-o-spo - tady najdete novelu
 kreditka 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 12:34:39)
maceško já jsem proto aby děti byly v rodinách a ne v institucích, ale to co předvádí ministerstvo že ještě neví samo pořádně kam dá děti, zato ví že kojeňáky zruší je prostě na palici. už jen výrok který se objevil v médiích z ministerstva že by se pěstounství mohlo nabízet na pracáku....no to už je opravdu vrchol. Ano zrušme kojeňáky, ale proč dělat hurá akce a stanovit datum kdy, nejdříve vyřešme aby tam děti vůbec nemusely být, vyřešme podmínky matek samoživitelek, až bude pro děti zázemí pak se můžem bavit o datu zrušení kojeňáků
 maceška 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 12:55:33)
Withep, Kreditko - média obvykle informují tak, aby rozeštvala dav (ne všechna a ne vždy, abych nebyla nespravedlivá). Před lety mi byla požena otázka: "Jak si vysvětlujete, že děti dávají přednost fyzickým trestům před zákazem oblíbené činnosti?" Odpověděla jsem - o loajalitě s rodiči a potřebu obhájit jejich výchovné metody, o tom, že se jedná o řešení rychlé a ukončené, atd. V médiích se objevilo: "I zkušená pěstounka D.Z. vysvětluje, že výprask je někdy účinnější než zákaz oblíbené činnosti" + doslovná citace, proti které jsem přece nemohla nic namítnout, přesně takhle jsem to přece řekla.

Takže: transformace se připravuje od roku 2009. Součástí této přípravy je i vytipování pilotních krajů, ve kterých probíhá "malá transformace", která se pravidelně analyzuje. V těchto krajích se školí profesionální pěstouni a někteří z nich již mají děti v krátkodobé pěstounské péči. Netroufám si posoudit, jestli jsou všechny kroky dostatečné a jaké mohou nastat nebo nastanou problémy. Počítá se s tím, že bude nutné zařízení pro děti s nutnou celodenní ošetřovatelskou péčí, pokud se pro ně nepodaří najít vhodnou pěstounskou rodinu. Termín je nutný k tomu, aby se transformace neprotahovala donekonečna. Není cílem nacházet důvody, proč to nejde, ale hledat cesty, jak to udělat, aby to šlo.
Osobně největší rezervy vidím v terénní práci s ohroženou rodinou.
 Winky 
  • 

Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 11:38:45)
taky mě štve tahle "odstolovatost" (tj. rozhodnutí od stolu). V zahraničí mají spoustu let tradice a systém jim běží, a taky jim chybí pěstouni (v UK teď mají kampaň "potřebujeme 8 tis. pěstounských rodin - a to už jich tam ca 20tis mají, proto mi číslo 300-500 pěstounů jak náhrada koj. ústavů u nás přijde hooodně divoké plácnutí do vody).
Tady ta tradice pěstounství je hodně slabá, navíc pěstounství na přechodnou dobu - bude se to tu prosazovat postupně, než si společnost na takovou možnost vůbec zvykne. Mě nevadí to, že by děti byly v péči pěstounů, naopak. Ale vadí mi to, že ještě není nic připravené, nic konkrétně neběží, a už se všechno dosud fungující šmahem ruší. Mám obavu, že "pejsek s kočičkou vařili dort" - vznikne jakýsi slepenec zmatených náborů, uspěchaných rozhodnutí, bezradných sociálních pracovníků a frustrovaných pěstounů, a to je škoda. Proč u nás nejdou dělat věci a rozhodnutí pořádně, s rozmyslem, udělat pilotní projekt, vyzkoušet, odladit, poctivě informovat veřejnost a budovat reálný a nepokroucený obraz té služby. A postupně přidávat, až se během pěti-deseti let ta možnost bude považovat za normální, standardní, funkční a přínosnou.


 Nevímsirady 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 11:41:05)
krásně napsáno ~g~~g~~g~
 Aknel 
  • 

Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 13:10:56)
Nevim, proc si myslite, ze se ted prave nekdo rozhodl, ze chce zmenu, a nema zadnou pripravu, analyzy ani zkusenosti.
Osobne znam jednoho z tech lidi, kteri zmeny pripravuji. Problematikou a cilem dostat deti z ustavu se zabyva uz mnoho let, nejdriv v neziskovych organizacich, nyni ve statni sprave. Takze verim, ze koncepce je za ta leta uz dobre vymyslena a podrobnosti se neustale doladuji. Rozhodne ji nepripravuji jen tak od stolu bez zkusenosti.
 Winky 
  • 

Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 13:45:25)
to je prima. Ale proč se to všechno dělá tak "tajně"? Proč není společnost informovaná o postupných krocích které už proběhly? Jak jinak si má "zvyknout" na myšlenku toho, že pěstounství na omezenou dobu je prostě jedna z variant (ta lepší) péče o malé dítě - vždyť je to potřeba i kvůli dětem i kvůli pěstounům aby lidé okolo věděli, co to znamená, jaká jsou očekávání apod., ne aby ti pečující museli všude dokola vysvětlovat že teď sice to dítě mají v péči ale za nějakou dobu už je zas budou vídat bez tohoto dítěte nebo zase s jiným....
 Nevímsirady 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 13:55:01)
to mě taky napadlo, troufám si říci, že ani spousta sociálních pracovníků není zasvěcená ~x~
 Nevímsirady 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 13:58:12)
Aknel, protože jsme v ČR, kde všechny dobré nápady nakonec ztroskotají nebo jsou proměněné v něco, co nechápe nikdo ~5~
 Aknel 
  • 

Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 14:35:23)
jestli to cele dopadne dobre, samozrejme netusim. Sama jsem z uplne jineho oboru.
riziko je podle me hlavne politicke. kdyz se zmeni vedeni a probihaji cistky, mohli by se zmenit lidi, kteri na tom pracuji, a samozrejme by se to nemuselo dotahnout.
 kreditka 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 15:30:44)
Ani se nemusí měnit vedení, podívej jak to skončilo s vyplácením sociálních dávek, přesto že všichni odborníci varovali že v lednu přijde kolaps, ministr dělal mrtvého brouka a dělá ho dodnes - co na tom že fůra lidí kvůli jeho pozdě vyplacené dávce může skončit na ulici. No a ten samý ministr připravuje rušení kojeňáků - taky se bude tvářit jako mrtvý brouk až spustí něco co není připravené?
 kreditka 


Re: To je zase pitomost 

(15.2.2012 12:38:16)
~R^ Nejhorší je že to možná ndopadne tak že tento projekt pěstounství může ublížit. Pokud nebude dostatek pěstounů může nastat situace kdy se dítě svěří i tomu komu by se za normálních okolností nesvěřilo
 withep 


Maceško, Martino, díky. 

(15.2.2012 12:28:42)
Mně to taky přijde takové "odstolové", tak jsem se ráda v diskusi dočetla, že je situace mnohem lepší. V médiích to totiž vyznívá jako "za rok, dva zrušíme kojeňáky, a tím pádem konečně budeme muset ty děti uvrtat do rodin".

Já bych do toho šla. Určitě to bude náročné pro celou rodinu, ale na druhou stranu je to práce, která má smysl. Pokud budeme mít větší dům, pokud budou manžel a děti souhlasit, a pokud projdu sítem, šla bych do toho ~x~
 Michaela 
  • 

Re: Maceško, Martino, díky. 

(15.2.2012 15:11:34)
To je skvělé, že o tom někdo uvažuje i na základě tak málo informací, jako je tady... Kéž by bylo víc nepřekroucených informací v médiích, kde by se lidé mohli zamyslet, zda to nejsou právě oni, kdo by mohl těm dětem pomoci:) Je jasné, že to nemůže být každý, ale jsem přesvědčena, že s dopomocí, je mnoho z lidí v mém okolí schopno zvládnout mnohé...
Jinak až bude odsouhlasena novela, pak by měla v dohledné době začít kampaň na informování lidí o této možnosti. hezký den, Míša
 Tili 
  • 

Nerušit 

(15.2.2012 13:27:37)
Já jsem k tomu pořád nějak skeptická. Asi je to vlivem všech těch amerických a britských filmů, kde se ty děti váleli u pěstounů, kteří jen za ně brali peníze, pěstouni větších dětí je měli jen na práci. Nebo když čtu i o reálných lidech, jak dětství trávili pendlováním mezi různými rodinami, sourozence rozstrkali ... tak mi pěstounská péče přijde opravdu jen jako alternativa, opravdu pro lidi, kteří na to mentálně mají a kojenecké ústavy nerušit.
 Michaela 
  • 

A víte? 

(15.2.2012 15:20:02)
Jen si říkám, jestli víte, jak vypadá péče o dítě v DD. Jak děcka fluktuují z jedné rodinné skupiny na druhou, jak tam bují šikana, jak sami vychovatelé (a to jsem jeden z nich) se často vůbec nechovají profesionálně a pomlouvají maminku dětí přímo před nimi, jak děti mají přemíru sponzorských darů a jsou zvyjklí na to, že MP3, super mobil i dovolená u moře je vlastně jejich nezadatelné právo a rozčilují se jaktože nejedou letos na lyže do tohoto luxusního středika, ale jen na chatu? Jestlipak víte jaký pocit neskutečné úzkosti prožívají mladí dospělí, kteří mají odejít z tohoto skleníku do života, kde nikoho nemají, myslí si, že si vezmou hypotéku a koupí si byt (podotýkám, že v lepším případě jsou vyučení), že si hned najdou práci a budou šťastní? Jaké prožívají obrovské zklamání a rezignaci v průběhu celého svého dětství a posléze i po odchodu z DD? ¨
Je toho mnohem víc, a jedná se o konkrétní případy, konkrétní děti (dnes už i dospělé, které znám), co bych zde mohla popsat.
TOTO chcete opravdu zachovat?
BĚŽTE se prosím nejprve podívat alespoň do 3 zařízení (DD a KÚ) - píšu 3 protože vím, že některé jsou lepší než jiné, ale i ty nejlepší neposkytují to co mají! Lásku, péči, stabilitu! (nejlépe alespoń na týdenní stáž, stačí odpoledne nebo o víkendech, dopoledne jsou děcka stejně ve škole a školce)
Pak napište, zda to chcete opravdu zachovat!
 kreditka 


Re: A víte? 

(15.2.2012 15:28:04)
Dětské domovy s erušit nemají jen kojeňáky tudíž nějaká dovolená u moře tady není na místě. Navíc nikdo tu nepodporuje umísťování děti v kojeňákách, ale jde o to že naši úředníčci chtějí zavést za 2 roky něco co se v cizině budovalo třeba 10 let, sami kolikrát nevědí co a jak bude a ani médiím nejsou často schopni (včetně ministra) říct co a jak
 kotyk 


Re: A víte? 

(15.2.2012 16:36:42)
No v zákoně se vlastně neruší ani kojeňáky. Jen od 1.1.2014 prostě nepůjde dítě umístit v kojeneckém ústavu ani v dětském domově. Místo dětských domovů a kojeneckých ústavů se zavádí zařízení pro děti vyžadující okamžitou péči, které ovšem může mít maximálně 24 míst. Tam pochopitelně poputují i zdravá novorozeňata, pokud se pro ně nenajdou dočasní pěstouni.
 Anička; 


Re: A víte? 

(15.2.2012 17:42:38)
Tedy, místo DD se přilepí cedulka Zařízení pro okamžitou péči. Asi to nebude podle věku - takže možná miminka budou s 17 letými v jednom zařízení. Čili problémy asi větší, než když jsou děleny aspoň do 3 a od 3. A děti nemocné - ty zase budou v něčem podobném nemocnici, ale nebude se tomu říkat Ústav, pro OSN to spraví nějaký nenápadný název třeba Dětské centrum pro děti kdovíjaké...
A nakonec otázečka -při počtu pěstounů - který se asi nebude rapidně zvětšovat - jak dlouho trvá okamžitá péče v zařízení pro okamžitou pomoc? U hůře umístitelných dětí patrně zase 18 let.
(To už byly dřív vtipy na jednotku dočasnosti, což byl jeden furt, začíná se tu něco podobat.)
 kotyk 


Re: A víte? 

(15.2.2012 15:48:28)
Dobře, co těm dětem nabízí nový zákon? Místo DD krátkodobé řešení v podobě 3-6 měsíců nebo pěstounskou péči. Většina dětí se k pěstounům nejspíš nikdy nedostane, takže bude kmitat mezi původním nefunkčním domovem nebo bude v nějakém tom zařízení pro okamžitou pomoc.

Ano, domov není ideální. Ale vážně si myslíte, že je ideální řešení, které je nám prezentováno? Nejen, že se nevyhnete nevýhodám, které jste uvedla, ale ještě se přidruží další.
 Tili 
  • 

Re: A víte? 

(15.2.2012 16:17:47)
Já mám zkušenosti s DD opravdu rodinného typu. Šikana tam nebují, děti tam jsou rozděleny po rodinách. Dělají si večeře společně se svou tetou, nakupují si na ně atd. učí se hospodařit
Odchod z DD jim pomáhá překonat “trénovací byt”, za který platí normálně nájem atd.

Od některých tet mají víc lásky než od vlastních rodičů (od některých samozřejmě ne, to jsou profesionálky …)

Ale máš pravdu znám jen tento jeden.
 Michaela 
  • 

Re: A víte? 

(15.2.2012 23:55:13)
Já znám velmi (velmi) zblízka dva DD a pak několik (cca 5 zdálky). V tom prvním je ona šikana silná a současná, sice byty a rodinné skupiny, ale taky jídelny a fluktuace dětí, noční vychovatelky na celý barák, orientace na materiálno a řád, špatné vztahy i mezi vychovateli.
V tom druhém je vše velmi velmi rodinné, šikana jen zárodečná a docela kontrolovaná, s dětmi tety a strejdové tráví den i noc, vaří i uklízí, rodinky se neprolínají jak na běžícím páse, snaha o pochopení dítěte, také startovací a tréninkové byty, a přesto: děti reagují na zlatou klec, tu největší paniku a maximální úzkost jsem viděla u dítěte právě v tomto (podle mne velmi dobrém DD), děti i přes všechnu snahu už po půl roce ztrácejí představu reálného života venku (co si můžou koupit, nač maj a nač ne, že vztahy jsou víc než peníze nebo dobře napsaný úkol atd...)
Vím že některé DD se moc snaží a někteří vychovatelé obzvlášť, stejně tak i sestřičky a KÚ (on vám ten osud těch dětí není jedno), ale přesto raději novelu než další roky nicnedělání!
 Jája 
  • 

Re: A víte? 

(15.2.2012 16:50:32)
V DD jem kdysi dělala. Michaelo, ale dřív - tedy ještě za komunistů - to bylo tak, že se děti z DD umísťovaly do učebních oborů pro podniky, které měly ubytovny. Takže dítka byla po dobu učení na internátě a pak ve fabrice získala práci a žila na ubytovně, než získala podnikový nebo jiný byt. TOTO všechno jsme ZRUŠILI, i když byl Klaus před privatizací upozorněn ze strany MMF, že privatizace bude v tomto ohledu prů*ser, protože firmy z valné části suplují nevybudovaný sociální systém.
Dneska je problém, že dítko z DD odejde a NEMÁ KDE BYDLET, krom toho, že nemá práci. Když zrušíme DD, myslíš, že pěstouni budou ta dítka živit zadarmo? Ano, rodina to kolikrát udělá a svému členovi, který se dostane do potíží, pomůže, budou to ale dělat pěstouni? Nechtěli bychom toho na nich trochu moc?
 Michaela 
  • 

Re: A víte? 

(15.2.2012 23:47:51)
Rozhodně souhlasím, že odchod dětí z PP je i dnes problém. Nyní se ale služby orientují hodně na to, aby se děcko dostalo z ústavu. věřím tomu, že časem se půjde i tímto směrem a poskytování služeb pěstounů neskončí 18 rokem života dítěte. To bohužel teď není priorita, což mě mrzí. Jinak stále si myslím, že to není jen o tom živení dětí. Ty děti neděsí jejich situace (bytová a pracovní) ale vztahová! Že nikoho nemají! Že zůstanou úplně sami. A to PP a případně HP může pomoci řešit. Protože máš někoho, na kom ti záleží a kdo tě vyslechne a poradí ti.
Otázka financí pro dospělé/nedospělé děti po PP je však opravdu náročná.
 Anička; 


Re: A víte? 

(15.2.2012 16:55:30)
No, myslím si, že ta novela povede k tomu, že ty děti, co se budou do těch rodin dávat, tak budou zvyklé si ty požadavky jaksi přes stádo různých "dětskoprávních hybridních činitelů " prosazovat nadále - čili z toho,co doteď bylo - tedy pěstounské rodiny, kde si ty děti takto dupaly jen mírně a byly vedeny k něčemu řádnému a laskavému - s čímž souvisí i do jisté míry určitá laskavá omezení, což jim právě bylo k duhu (někdy přísně, někdy hravě)bude jen prostřednictvím různých nařízení pro monitorování pěstounů takový lepší děcák s dokonalým uspokojováním všech vypsaných potřeb:
jakto, že pěstounské dítě ještě nemá MP3, jak to, že jste letos s ním nebyli na letní i zimní dovolené? To vše přece ke svému zdárnému vývoji potřebuje. A jakto, že Vaše rodné děti nemají zpracován plán rozvoje, aby všechny děti v rodině byly na stejné úrovni ( i hmotné - v tom případě se pěstounská dávka - i kdyby byla v avízované výši - stane almužnou, za kterou 4 notebooky a 4 nové sady lyží prostě nekoupíte ) a jak to, že s rodným příbuzným dítěte (kuplířka, která o dítě stojí teprve, až mu bude 16, aby se řádně vyučilo) neudržujete dostatečně úzké kontakty (přestože sdělíte, že jste pro rozvoj, pokud dítě se má do rodné rodiny vrátit, ale nejste pro to, aby žilo v nereálných očekáváních,jestliže sociálka nedělá pro to, aby se dítě vracelo, protože to vidí jako nevhodné - tedy nevidíte důvod si na něco hrát, protože to dítěti citově ubližuje), jak to, že nechodíte 5 krát do měsíce do bazénu, ale jezdíte na koncerty (nebo obráceně) - prostě individualita pěstounských rodin půjde do kopru, v Anglii ty vzorové rodiny dost často vypadají spíše jako u nás děcák a děti, co pěstounskou péčí projdou, jsou lidé, kteří dost často chybují ve výchově dětí úplně stejně jako u nás ti, co dávají děti do ústavů...
 Michaela 
  • 

Re: A víte? 

(16.2.2012 0:02:18)
nemyslím si Aničko, že to bude vypadat takto. Myslím si že ta novela pěstounům přinese služby po kterých nyní mnozí volají. Možnost sdílet, možnost konzultovat, možnost mít kam dítě dát na tábor, když na běžné mi jej nevezmou, a tím i možnost si od celodenní a celoroční péče odpočinout, možnost mít po ruce seznam s odborníky, kteří by měli být zdarma nebo za rozumnou cenu, možnost provázení náročnými obdobímu, která je provází (a že jich občas je a lidé mimo NRP jim nerozumí)...
Stejné lyže a MP3 oprvadu dle mne nejsou předmětem novely (nebo tedy minimálně té poslední verze, kterou jsem četla, - je možné že se tam něco změnilo). A taky si nemyslím, že to bude jako ve Velké Británii, můžeme se v něčem inspirovat, ale stejně to budou nakonec vykonávat naši lidé s naším kulturním kontextem a věřím, že budou dost rozumní na to, aby se s pěstouny dohodli na tom, jak si přejí vychovávat dítě a na nejvyšším zájmu dítěte.
 Jája 
  • 

Re: A víte? 

(16.2.2012 8:08:30)
No, po nedobrých zkušenostech se sociálkou bych se dost obávala, že tzv. "pomoc" z jejich strany bude hlavně buzerace.

Kdysi jsem chtěla dítko nebo více dítek do pěstounské péče. Moje představa ale byla, že mi stát vpodstatě uhradí náklady na jeho výživu, že do toho nemusím dávat vlastní zdroje. Když jsem se informovala na podmínky a přepočítala si vlastní zdroje, došlo mi, že bych to musela dotovat. nějak jsem asi nepobrala stav, kdy budu vykonávat práci, a to 24/7, a ještě to budu dotovat z vlastních zdrojů!! Práci - a pěstounství je hodně těžká práce - přece dělám proto, abych z ní něco měla, to přece není moje hobby, které můžu dotovat! Hobby mít můžu a nemusím, podle situace. Tak jsem na podobnou představu zase rychle zapomněla.
 Anička; 


Re: A víte? 

(16.2.2012 8:48:09)
Spočítala jste to zhruba dobře - my jsme do pěstounství šli, i když jsme věděli, že na to budeme doplácet. V současnosti, přestože se přidává, na to doplácíme stále více. Děláme to rádi, takže OK, ale pokud si někdo myslí, že s problémovým deprivovaným dítětem na tom bude když ne ziskově, tak aspoň stejně, tak se mýlí. Pan Macela by musel hodně přidat - přímo pěstounům - s novelou se uvažuje, že z těch 40 tisíc, co se platí do ústavu, část přejde na pěstouna a část na neziskovky (které ovšem někde - ne všude - nabízejí absurdní služby, o které pěstouni nemají ve větší míře zájem). Takže vlastně takto budou pěstouni ty neziskovky přeneseně dotovat...raději bych byla pro model, aby pěstoun peněz dostal více a danou část musel uvést, jak ji vyčepral nákupem služeb dle vlastního uvážení. Myslím, že celé by to bylo 1. průhlednější, 2. pružnější a ty neziskovky, které by byly šikovné, by si na sebe vydělaly a ty druhé by konečně zanikly.
 Anička; 


Re: A víte? 

(16.2.2012 8:41:45)
Souhlasím s Vámi v tom, že to bude takové, jaké si to lidé udělají. Zažila jsem skvělé sociálky, které i bez novely dokázaly mne jako pěstounku perfektně podpořit a poradit - a dětem to bylo k dobru - a sociálky, kterým podávám ruku pouze ze polečenskoslušnostího pravidla - jsou to lidi, kteří do věci mají minimální vhled a místo aby dítěti pomáhali, tak mu škodí a pěstounské rodině s tím. Ta novela zvyšuje pravomoc dohledovou - čili, pokud budou dohled vykonávat nedobří lidé, povede to k větším problémům než v současnosti a k menší oblibě pěstounské péče u nás.
Pan Macela všude roztrušuje, jak ti současní pěstouni to nedělají moc dobře, jak je potřeba na ně lépe dohlížet, jak se to dělá v Anglii...jeho zkušenosti jsou ale skutečně velmi omezené - právě ta Anglie na tom zrovna nejlépe není, v Rakousku by se pěstounské rodiny daly spočítat na prstech...sebelepší dohled dětem nezajistí laskavější a řádnější výchovu - samozřejmě, pomoc by měl pěstoun mít k dispozici, ale nikoliv v prvním bodu jako lehkou represi, ale jako to, o co sami požádají.
Totéž se týká upravování rodičovských poměrů. Právě v případě svěřených dětí jsem se setkala ( u jejich rodných rodičů ) s velkou necitlivostí ze strany sociálky - pochybuju, že tímto způsobem se u nás zlepší výchova dětí. Rodič má mít k dispozici pomocnou ruku, ale ne v první řadě represi. Mně osobně leze na nervy, když potřebuji pomoc v jedné věci, ale neziskovka mi nabídne úplně něco jiného a ještě mi dá k podpisu, že s tím mám dobrovolně souhlasit.
Nesouhlasím s tím, aby, pokud se dítěti neděje příkoří, aby byl pěstoun i dítě a celá jeho rodina vháněn do plánů rozvoje a dalších nesmyslů.
Tím se z dětí nevychovají lepší a laskavější lidé.
Rozvoj má být ve škole, doma má být laskavé prostředí, ve kterém všichni mohou načerpat, a to se těmi plány rozvoje úspěšně zlikviduje.
 .kili. 


akorát 

(15.2.2012 13:40:29)
by si mocní a rozhodující o osudech jiných mohlo uvědomit, že kojenecké ústavy poskytují nejen péči sociální, ale i zdravotní.
 kotyk 


Re: akorát 

(15.2.2012 16:54:07)
Ale počítají, pokud je rodiče nebudou chtít, nechají je v nemocnicích. Budete si je přehazovat z oddělení na oddělení a čekat, kdy pověřený úřad sežene místo v zařízení s péčí (pokud za něj rovnou neprohlásí nemocnici).
 .kili. 


Re: akorát 

(15.2.2012 18:05:41)
"Budete si je přehazovat z oddělení na oddělení a čekat.."

hm, to jsem zvědav z kterého na které

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10175540660-mate-slovo/212563230800001-mate-slovo-s-m-jilkovou/

minuta 17.30

rušit budeme všechno..
 Anička; 


K novele zákona ve věci pěstounské péče 

(15.2.2012 14:18:13)
Novela zákona je šita dle vzoru doleva od naší vlasti. Na Dr. Matějčka se ta novela poněkud vykašlala, až na požadavek co nejmenší děti pryč z ústavů do rodin.
V novele jsou klady: možnost umístit co nejmenší dítě do rodiny, práce s původní rodinou
V novele jsou nedostatky: v podstatě se nepřímo omezuje dlouhodobá pěstounská péče, která byla vhodná pro určitý typ dětí, které nejsou vhodné do adopce a zároveň je jejich biolog. rodina natolik neschopna, že je na 99,9% jisté, že se nikdy nemají šanci do původ. rodiny vrátit. Nedostatků je celá řada. Zaměřme se jen na 1 věc.
Jako pěstounská maminka mám 3 různé zkušeností s původ. rodinou dítěte - mám tento názor, který ovšem p. Macela, ač o něm od různých pěstounů ví, do novely nezahrnuje.

Pokud příjde dítě, jehož rodič má momentální problémy, které se řeší,(i kdyby to bylo vězení, drogy...) jsem pro max. rozvoj a odchod po čase dítěte do původ. rodiny.
Pokud přijde dítě rodiče s dlouhodobými problémy ( i kdyby to bylo jen stabilní odmítnutí dítěte z důvodu mentálního postižení atd.)jsem názoru, že je nutné, pokud je odmítnutí trvalejší, toto dítě nebalamutit rozvojem vztahu s rodnými rodiči, kteří o ně nejeví zájem a pouze to to dítě zraňuje nebo psychicky rozhazuje atd.
Jsem pro návrh dočasné pěstounské péče, která rozvíjí vztahy s původ. rodinou, protože je předpoklad, že tam to dítě přejde, ale! také pro zachování současné dlouhodobé pěstounské péče, která nerozvíjí vztahy s původ. rodinou, pouze informuje - např. jednou za rok setkáním - z důvodu psychické pohody a prospěchu dítěte.
Novela ten druhý typ pěstounské péče ignoruje.
Např. v Polsku po schválení podobné novely napřed pidi přibylo pěstounů, pak razantně ubylo, právě pro to, že pěstounská péče se nedá dělat jen ta dočasná. Je jen omezený počet dětí z ústavu, u nichž je naděje, že jejich biolog. rodina se zlepší.
Když pěstoun dostane dítě, u kterého návrat do původ. rodiny je téměř nemožný a zároveň musí živit iluzi dítěte o tom, že se rozvíjí vztahy (čímž dítě ztrácí pravdivou identitu o sobě) - tak dítě se obvykle v chování a ve své pěstounské rodině velmi zhorší. Po těchto špatných zkušenostech je jisté, že pěstounů ubyde - protože zůstane převážně pěstounská péče na dočasnou dobu ( s úkolem rozvoje do původní rodiny) a ta dlouhodobá více rodinného typu pro stejné podmínky bude muset začít fungovat jinak - čili se změní a nebude. V Anglii ani Rakousku dlouhodobá pěstounská péče nebyla - a místo aby se i oni podívali, co je u nás dobrého, tak mají pouze kritické pohledy a nutí nás rušit v rámci zlepšování i to, co je kvalitní.
Co se týká názoru p. Macely, že v Anglii je vše lepší - jsou tam ústavy, ale mají jinou cedluku. A není jich málo. V podstatě většina postižených dětí nežije ve své původní rodině, ale v internátech atd...ale NENÍ TO ÚSTAV. Původní rodina si je bere třeba jedou do měsíce...Takže OSN je v klidu a Anglie je děsně pokroková a na všechny velmi kritická. A lidem typu p. Macela se ukazují vzorové pěstounské rodiny a nasazují růžové brýle a oslí uši.
Je škoda, že kvůli této nepravdě se u nás bude omezovat něco originálního, co fungovalo docela dobře. A místo aby se nové pouze přidalo, tak se to staré bude rušit...
Ale co. Privatizací v majetku jsme dopustili vytunelování ekonomiky, privatizací v soc. službách dopustíme vytunelování rodinných vztahů. P. Macela neuspěl v pardubickém kraji, tak byl posunut výše. Tak tvoří nejen krajské koncepce, ale rovnou celorepublikové - Pak už se zbývá jen těšit, až soc. pracovníce, po vzoru těch anglických budou 12 letým děvčatům bez vědomí rodičů na ZŠ implanotvat antikoncepční tělíska do ruky atd, až zakážou lidem se do 21 vdávat, ale o potratech se rodič nesmí nic dozvědět už v 15 atd...
 kotyk 


Re: K novele zákona ve věci pěstounské péče 

(15.2.2012 14:38:54)
Aničko, podle toho, co jsem četla, možná ignoruje, ale nevylučuje. Jen bude prostě hůř placená, protože za ní nebude extra odměna. Ale předpokládám, že nepatříš k těm zhruba 30 rodinám, co jí byly v ČR ochotné provozovat. Navíc si myslím, že ani finanční odměna nevyváží psychickou angažovanost u takové péče, takže pěstounů tohoto typů stejně moc nebude ani nadále. Většina dětí, které budou potřebovat tento typ pomoci půjde do Klokánku, který tento typ situací prakticky řeší už teď.

Sociálních pracovnic na školách se fakt bát nemusíš ~:-D. Sice by jich podle návrhu mělo být dvakrát tolik, ale peníze na ně nejsou. A stávající jsou často rády, když stihnou formálně oběhat svěřené rodiny a vyplnit papíry.
 Anička; 


Re: K novele zákona ve věci pěstounské péče 

(15.2.2012 14:49:02)
Sociálek se nebojím, pouze mám obavu z toho, pokud se ten anglický model dotáhne do stejných absurdních konců...
 Michaela 
  • 

odkazy a informace k novele a současné situaci 

(15.2.2012 14:57:16)
Alespoň trochu málo dalších informací, pro lidi, které to zajímá.
Ráda bych podotkla, že tuto novelu podporuje obrovské množství neziskovek, které v dané problematice dělají už léta a mají radost, že se situace hýbe. Nikdo není tak najivní, že by nevěděl, že věci nejsou tak jednoduché jak se naplánují, ale důležité je na nich pracovat a rozvíjet je!
Mrkněte alepsoň na tyto tři odkazy - třeba jen zběžně!
Co si o tom myslíte? A co si myslíte o NNO, které na tom pracují?
V posledním odkaze najdete novelu!

http://www.vzd.cz/odbornici-26-nno-vzkazuji-podporujeme-zmeny-v-systemu-pece-o-ohrozene-deti
www.odsouzeni.cz
http://www.vzd.cz/vlada-schvalila-novelu-zakona-o-spo
 Anička; 


Re: odkazy a informace k novele a současné situaci 

(15.2.2012 16:23:42)
Nerada si rýpám, ale neziskovky jsou o převážně o grantech, což jsou daně - a jejich činnost je z vlastní zkušenosti velmi různorodě kvalitní - ačkoliv prochází stejným auditem, tak v jedné se pěstounům mile a skutečně dle potřeb pěstounů věnují, člověk tam nemá pocit, že je neznalým ubohým klientem a může si říct, co chce a co ne - , v druhé nabízejí služby podle sebe a pěstouni jsou do těchto služeb uměle vpáčováni bez ohledu na vlastní názor - pouze mohou nesouhlasit - ovšem pak jim služby poskytovány nebudou nebo v horším případě je na ně pohlíženo jako na vyvrhele. Osobně - problémy s hyperaktivním dítětem si nepředstavuji řešit seancí nad smradlavými tyčinkami z východu, protože p. vedoucí neziskovky je nadšený budhista.
Občas pak bývají služby i značně diskutabilní po stránce odborné - osobně jsme přešli raději na systém odborníků, kteří problémy dětí řeší v místě a nevidím důvod, proč dojíždět do nekvalitní krajské pěstounské neziskovky, jen proto, že pěstouni musí být právě takovými nedouky v neziskovce monitorováni...
Samozřejmě, jsou i kvalitní neziskovky - ale právě pro to, že to je systém značně rozbředlý a do budoucna asi ještě rozbředlejší, tak se lze domnívat, že to bude místo o věcech, které pěstounům situaci usnadní spíše o větší bu.eraci. Nedivím se proto, když sleduji diskuse pěstounů v Polsku, že už toho mají dost.
 kotyk 


Re: odkazy a informace k novele a současné situaci 

(15.2.2012 16:40:25)
Nově by povinnosti poradenství a přípravy měl zajišťovat krajský úřad a kontrolu kvality úřad práce ~;).
 Michaela 
  • 

Re: odkazy a informace k novele a současné situaci 

(16.2.2012 0:09:23)
Granty jsou od Nadací, které většinou získávají peníze od individuálních dárců, sponzorů, velkých firem - na základě toho jak a komu je přerozdělují a jak jsou důvěryhodní. Dotace jsou z daní a ze státního rozpočtu. Ale je pravda, že většina NNO žije z obojího.
A je to asi pravda. Jako můžete narazit na kadeřníka neumělce, tak stejně tak i na učitele, úředníka, sociálního pracovníka, pracovníka NNO, kteří nedělají svou práci podle vašich představ. Lidé nejsou dokonalí. Ale v předkládané novele je, že si pěstou může vybrat organizaci (NNO, SPOD) se kterou smlouvu podepíše. Takže si může vybrat tu, se kterou má dobrou zkušenost nebo dobré doporučení. A tak se zvýší kvalita i těch, kde vám to nevyhovuje a poroste logicky kvalita služeb ne?
 Anička; 


Re: odkazy a informace k novele a současné situaci 

(16.2.2012 8:58:07)
Je jistě dobré, že v novele zůstalo, že si pěstoun může vybrat. Aspoň něco. Ovšem, prakticky službu, která se mi líbí a nabízejí ji např. v Brně, tak ji nabízejí jen pro území Jihomoravského kraje. My bydlíme o kus dále, takže máme smůůůůlu. A organizace pro pěstouny v našem kraji tuto službu nenabízí anebo s jejím pracovníkem máme velmi špatnou zkušenost. Čili o ni nestojíme, rpotože pěstoun. dítěti ani nám to nevyhovuje, dítě to rozrušuje atd.
Ovšem tato organizace dostane peníze na počet pěstounů v daném kraji. Asi. Ta novela je prostě hodně nedotažená. Protože takto sice dobrovolně uzavřu smlouvu s někým, kdo na mne bohužel peníze nedostane, takže mi neposlouží a soužit mi bude někdo jiný, s kým smlouvu odmítám uzavřít.
 qwerty 
  • 

kvuli dluhu do kojenaku?? 

(15.2.2012 16:44:55)
"....děti z rodin, které přijdou o bydlení kvůli dluhové pasti"

to je priserny, sice jsem tu onehda Ive slibila, ze se nebudu vyjadrovat k cesky politice, ale ted mi to neda, i kdyz si vyslouzim cocku:
Pokud nejaky dite skonci v kojenaku kvuli dluhum rodicu, tak to je na pobliti a znaci to naprostou rezignaci statu 21. stoleti na svoji funkci:-©
 louda 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(15.2.2012 19:35:26)
Co kvůli dluhům, v naší zemičce jsme zažili už to, že dítě bylo vyrváno z úplné milující rodiny na udání dobrého pana doktora, protože matka odmítla povinné očkování. To je teprve humus :-©
 Nevímsirady 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(15.2.2012 19:51:38)
souhlasím, že tohle je fakt síla ~R^
 withep 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(15.2.2012 20:23:19)
Nebo že dali rodiče neobvyklé jméno. Nebo že byli "příliš alternativní" ~Rv
 Nevímsirady 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(15.2.2012 20:31:06)
myslíš tu půlnoční bouři nebo jak se jmenovala? Jak to vlasně s ní dopadlo?
 Michaela 
  • 

Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 0:11:39)
Půlnoční bouře byla v KÚ myslím 2 měsíce a z toho 1 měsíc tam nechali maminku s ní a pak šli domů (po jak velkých tahanicích nevím)
 Michaela 
  • 

Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 0:12:13)
teda myslím, už je to fakt dávno. M
 kreditka 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(15.2.2012 21:08:00)
Na druhou stranu zas znám případ kdy díky tomu že dítě nechali v nevyhovující rodině dnes bojuje už několik týdnů v nemocnici o život s malou šancí na přežití...
 maceška 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(15.2.2012 21:26:33)
Kreditko, tuto zkušenost máme taky. Proto je nutné posílit terénní práci - aby se dříve podchytily ty případy, kdy jde dítěti o život, a aby se pomohlo tam, kde se problémy odvíjí od dluhové a sociální pasti. V tom má náš systém zatím největší nedostatky. Pokud se podaří posílit terénní služby (třeba díky zkušenostem současných pracovníků v ústavech), dojde přirozeným způsobem ke snížení nově přijímaných dětí do ústavní výchovy.
 kreditka 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(15.2.2012 22:38:07)
maceško nejsmutnější na tom celé je že právě sociální pracovnice se snažili dítě nechat u rodičů, což se na dítěti podepsalo dost podstatně na psychice. Několikrát vypadalo že dítě bude odebrané, ale nakonec to nedopadlo. Ono vyrůstat v prostředí kdy matka sice dítě miluje ale co se týče IQ žije v jiném světě a otcem alkoholikem nemakačenkem a zároveň násilníkem je cesta do pekel. Bohužel dítě to pravděpodobně nezvládlo, a pokud se neprobere už se nikdy nikdo nedozví co se stalo, jen jedno se ví, kdyby dítě v tomto případě nevyrůstalo s rodiči tak se to stát nemuselo... Kdo tu rodinu znal tak se divil že tam dítě je, že ho tam sociálka nechá, tak trochu jakoby se čekalo že jednou přijde malér...bohužel se to splnilo ~n~ Nic trochu jsem se rozepsala, ale ~n~
 maceška 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 7:24:14)
Ano, Kreditko, je to smutné, a je to o lidech. Žádný systém nezaručí lidské selhání. Ale vícestupňovou kontrolou se může alespoň riziko chyby minimalizovat.
 maceška 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 7:27:03)
Tak ještě jednou a pomaleji :-) Žádný systém nezaručí úplné vyloučení lidského selhání - tak to mělo být :-) Píšu moc rychle.
 Michaela 
  • 

Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 0:19:27)
Dluhová past je totiž velmi složitá věc. když máte dluh, pak na vás po určité době přijde exekutor, zároveň vám odpojí elektřinu, plyn, teplou vodu, případně se vás snaží vystěhovat a nakonec vystěhují. Takže nakonec dítě není odebrané z ekonomických důvodů, ale z důvodu zanedbání a nevyhovujících podmínek: zima, bez světla a ledničky, bez pračky a pravidelné sprchy - čehož si všimnou ve škole...Atd. v zimním období pro sociálku, která takové rodině nemůže zajistit sociální bydlení úprotože v ČR je ho neuvěřitelný nedostatek) a nemá lidi v terénu, nic jiného než odebrání nezbývá. Rodiče se s tím špatně vyrovnívají, ale zjistí, že děti se mají v DD dobře, píšou tam s nimi úkoly, mají všechny pomůcky i teplé oblečení, těší se s DD v létě na dovolenou nebo tábor... a nikdo s mamince nevysvětluje, že to mateřskou lásku nenahradí, a nikdo jí nepomáhá se splátkovým kalendářem...A tak si na to, že má děti v DD zvykne, tak jako si děti zvyknou na to, že mají materiální standart a někdy se jim domů vůbec nechce, protože máma je chudá. A dá hodně práce s nimi o tom mluvit, a přesvědčovat je slovy, že láska a rodina jsou více než dovolená u moře.
 Jája 
  • 

Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 8:12:54)
To nemusí být jen dluhovou pastí, to taky může být nezaměstnaností a malou možností rodičů sehnat práci. Sleduju vesnice na Vysočině, odtud se lidi stěhují pryč, práce tam není. Ono se řada lidí stěhuje pryč i z ostatních částí republiky, málo práce je i v měnších městech. No, a když se sejdou nepříznivé okolnosti, jako matka-samoživitelka, která má dítko, které musí dávat a vyzvedávat do/ze školky, nemá pomoc dědečka a babičky a kvůli tomu nesežene práci, alimenty v tomto státě nevymůže, proč pak odebíráme děti a strkáme je do DD, po novu do PP? Něbylo by fakt lepší pomoci matkám najít práci? Nebo aspoň získat alimenty? Nebo to už bychom po státu chtěli tak moc?
 Michaela 
  • 

Ano 

(16.2.2012 18:29:22)
Cílem reformy je, aby v první řadě se pomohlo primární rodině. Jedná se o min 30% dětí v ústavech, které fakt by mohly s pomocnou rukou domů. MPSV má na projekt připraveny finance z operačních programů, ale musí být nejprve novela. Pak půjdou peníze hlavně v prvním směru k sociálkám (a ty snad už tak nebudou přetížené, nebo alespoň o něco míň a pak také na terénní služby). je ptřeba to ale rozjet. Jinak s Vámi úplně souhlasím.
 Anička; 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 9:20:35)
Místo nejasných novel a dost pochybných reforem stát může udělat jedno. Zakázat lichváře a hrací automaty, řešit sociální bydlení a práci lidí, tím, že se sníží daně na přebujelé státní úředníky a jejich spřátelené organizace. (Pouze snížení mezd ve sněmovně by zajistilo např. pro celý populační ročník porodné. Korupce zůstane, ta žije s lidmi, ale aspoň by nemusela být tak vysoká, když jsou poslanci zvyklí na tak vysoké platy...)
Nižší daně podpoří růst pracovních míst v soukromém sektoru. Promiňte, ale je směšné, že stát zvýšil daně (aby utáhl své nové nápady) a x procent firem přesídlilo do Belize či na Kypr, kde je daňový ráj.Bohužel, tato opatření si pan Kalousek prostě propočítal trochu chybně a přestože má NERV, tak jej nerespektuje, kdyby ano, to by bylo najednou peněz
Ono totiž není nutné mít ucelený soc. systém 1 pracovníka na důslednou práci s 5 rodinami. Ono stačí jen na úplně kritické případy. Ovšem, pokud jsme schválili Dekret o blahu dítěte, nebo jak se ten papír jmenuje, kde je, že je nutné u dítěte maximální rozvoj a takové ty další nesmysly, tak se nemůžeme divit, že na to není a nebude. Prostě chceme mléko vydojit z neexistujících krav bez ohledu na to, že dítěti to lepší podmínky nikdy nezajistí. Pokud potřebuje být milováno, toto stát zajistit dohledem nemůže. Může umožnit podmínky pro rozvoj společnosti a tím i hodnot atd. Ale represí v rodinách se to nevyřeší. Znám x případů dětí, které podle té nové nesmyslné směrnice jsou v podstatě lehce zanedbávány. Možná je to drobnohledně i víc než 50% dětí vůbec.
To je stát dá všechny do pěstounských rodin? To bude všech 50% rodin v zemi monitorovat a bu.erovat? To by muselo být víc pěstounů než je rodin v ČR, o počtu soc. pracovníků ani nemluvě. Ha, ha, ha.
Místo toho monitorovacího pracovníka se ty peníze lidem mají ponechat (prostřednictvím soc. bydlení apod.) a omezit lichvu - pak se rodina může postarat o své děti a nemusí do jejich životů nikdo moc zasahovat, děti se jakžtakž vychovají, i když to třeba není na 100%, ale je to v domácím prostředí, které, pokud se dítěti neubližuje, tak sebelepší rozvoj nikdy nenahradí - a není nutné ani těch ústavů.
A tedy - nakonec- kdo vyvolává, že matky odmítnou dítě s Down syndromem? V našem pěstounském případě právě stát, který prostřednictvím eugenické medicíny rodné matce vysvětloval, že nemůže porodit debila, protože je to drahá věc. Ona se s tím tloukla, nakonec holčičku odrodila, ale měla v hlavě a dodnes má takový zmatek. že ji stabilně odmítla a odmítá. Skvělé bylo, když jsem sama čekala nemocné dítě (vada s ledvinami), že jsem si ji na to pracoviště brala s sebou. Sestry málem omdlívaly, když tam dělaly na druhé matky tlaky, aby Downa potratily v 24 tydnu a jak je to dítě uslintané a hrozné a já tam měla nazdobenou naši pěsounskou holčičku a matky viděly, že se to dá v pohodě, a že Down není vždy jen katastrofa...
 Jája 
  • 

Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 9:56:21)
Aničko, to by ten stát taky musel něco DĚLAT, ne jen vymýšlet kraviny od zeleného stolu.
Já bych do tho i šla, i bych si troufla třeba na tři děti, ale pokud by mne stát buzeroval, tak se na to můžu ... a zvysoka. Byla bych klidně ochotná vést deník, kde bych psala, co jsem koupila a kolik to stálo, klidně i s účtenkama. Ale aby mi pak přišla sociální pracovnice a buzerovala mne, že dítě nemá vlstní knihy a já zanedbávám jeho psychický rozvoj, když jsem na knihy jednak neměla dost zdrojů, druhak jsme pro nedostatek prostoru značně omezili domácí knihovnu a třeťak si je dodneška chodíme půjčovat do knihovny, protože je to levné a pohodlné. Copak ta dáma žije v předminulém století? Já jsem člověk štrejchlý oborem IT, ve kterém se pohybuju, chci mít čtečku elektronických knih a ne knihovnu s papírovými knihami, kterou navíc nemám kam dát. To by mi taky mohla vyčíst, že máme doma málo pergamenu a už vůbec nemáme papyrus, břidlicové tabulky jsme nepořídili a tesat do kamene už vůbec neumíme.
 Anička; 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 10:08:28)
Souhlas - prostě to chce větší svobodu, poctivost a laskavost - a menší míru bu.erace a vměšování se do všeho možného i nemožného. Samozřejmě, jsem pro postih, když je dítě týráno; ale to, že se v Nizozemí dítě ozve na linku bezpečí, protože mu rodič v 22 hodin doporučí vypnout televizi a všichni kolem toho skáčou jako opice - takhle dopadnout nechci ani s mými rodnými ani s mými pěstounskými dětmi.
Myslím si, že není potřeba reforem p. Macely, stačí mírně upravit současnou legislativu, aby se děti z KÚ dostávaly do rodin do 14 dnů. My osobně jsme dostali dítě do Ppéče po 2 letech jeho pobytu v KÚ, přestože jsme měli ty 2 roky potvrzení, že jsme vhodní žadatelé a podanou žádost. Proč to bylo? KÚ se o chlapcovo umístění snažil co nejdříve - takže pohádky o sulcování dětí v KÚ z hlediska obložnosti v tom případě neplatily, ovšem sociálky nepracovaly...ačkoliv jsme o dítěti věděli, nechaly ho tam, až se zdeprivovalo, protože přece pěstoun nemá právo rozhodnout, jaké dítě mu vyberou ani o něm vědět...je to na žalobu za zničení lidského života, ale nemám na to sil, tak jen v rámci možností napravujeme obrovské škody těchto pracovnic, které ovšem v systému dále pracují, akorát že povýšily na místa, odkud dělají ty reformy.
 kotyk 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 11:35:08)
A to zanedbání a nevyhovující podmínky asi v tomhle případě nezpůsobila chudoba, ale vyšší moc, že? Tohle je jen hraní si se slovíčky. Na dluhové pasti není vůbec nic složitého. Jenže to by se s rodinami v takové situaci muselo začít pracovat dřív než ve chvíli, kdy nemají kde bydlet a co jíst.

A že se děti do takových podmínek nechtějí vracet není nic divného. Kdyby jejich rodiče mohli z toho prostředí utéct, udělají to taky.
 maceška 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 11:51:27)
Přesně tak, Kotyk. Proto je potřeba změnit terénní práci s ohroženými rodinami. O to tu přece jde.
 Jája 
  • 

Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 12:26:16)
S doslova odstrašující chudobou jsem se setkala někdy kolem r. 1980, kdy jsme jezdili po východním Slovensku a viděli jsme romské osady. To, co jsme viděli tam, bych čekala možná v Rio de Janeíru, ale ne v socialistickém státě a ve středu Evropy. Když si uvědomíme, že chudé rodiny jsou i v Čechách, jak s nimi pracovat? Když jsem měla já osobně potíže, nabídla mi sociálka POUZE odebrání dítěte, a to jako konečné řešení, BEZ možnosti návratu dítěte do rodiny. A to jsem nepotřebovala nic víc, než dát dítě do jeslí a najít takovou práci, která by mi nekolidovala s provozní dobou jeslí. A pro rejpaly: nejsem bez vzdělání, mám ho dost vysoké. Přesto bylo dítě naprosto nepřekonatelnou překážkou! Jak chceme pracovat s rodinami? Rodiče potřebují práci, ne jim sebrat děti! No, a odstrašující příklad mám i ve svém okolí. Dlouho jsem sledovala osudy této rodiny: http://aktualne.centrum.cz/clanek.phtml?id=395949
Osobně jsem je znala. O děti se starali, ale neměli jenom vhodný byt. Přesto byly děti z rodiny odebrány a umístěny do pěstounské péče skoro 300 km od místa, kde bydleli rodiče. A sociálka jim ještě vytýkala, že za dětmi nejezdí!! Po sociálně slabé rodině chtěli, aby navštěvovali 300 km vzdálené děti!!! To byl fakt doslova vzorový příklad neskutečně nechutného chování a státního hyenismu, jinak se to nazvat nedalo. To byla krutá pomsta za to, že byli sociálně slabší, ta rodina s tím má problémy dodneška.
 kotyk 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 14:53:46)
JJ. Nejsou vůbec žádné podpůrné služby. A do téhle situace plodí zákon, který počítá s tím, že se o tyto služby opře ještě víc. Jenže tak nějak jsem se nikde nedočetla, kde je vemou a kdo je zaplatí. A pak mi vyčítejte, že to nevidím optimisticky, v růžových barvičkách a nepřeju těm dětem z DD jejich štěstí.

 maceška 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 15:13:13)
Kotyk, ale vždyť to je podstata celé transformace - že se nynější ústavy stanou službami pro rodiny. Mají spoustu zkušeností, mají budovy, personál, a mohou nabízet to, co sociálně slabým rodinám chybí. Neřeší, bohužel, sociální bydlení, to zůstává na obcích. Ale ostatní věci - edukaci rodičů, krizová lůžka, jesle, apod. nabídnout můžou.
 kotyk 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 15:28:29)
Ale ony se službami pro rodiny nejspíš nestanou. Většinu DD vlastní města, povinnosti poskytovat služby bude mít podle nového zákona kraj.

Navíc vzhledem k úmístění většiny současných DD je většina budov pro poskytování takových služeb naprosto nepoužitelná.
 maceška 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 15:39:16)
V tom máš pravdu, hodně děcáků je umístěno tak, aby se do nich ti sociálně slabí rodiče mohli dostat jenom autem :-( Nevím, jak je to jinde s kojeňáky, u nás je kojeňák normálně v centru města a změnou na resocializační centrum už prošel (resp. prochází).
 kotyk 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 18:12:24)
Kojeňáky vzhledem k návaznosti na nemocnice jsou na tom mnohem líp, ale zase je jich o hodně méně. Ono s DD to nejspíš stejně dopadne tak, že se většina jen přejmenuje. Hodně jich je dneska rodinného typu, takže mají méně než těch 24 dětí. Horší to bude u větších DD a tam, kde jsou pobočky nebo zřizovatel provozuje víc domovů.
 Michaela 
  • 

finance 

(16.2.2012 18:46:32)
Tak zaplatí se alespoň na začátku z peněz z operačních programů (myslím že např. Norské fondy apod.). Chvilku asi bude stejně přes všechnu snahu ten systém trochu dražší (protože právě ty ústavy nebudou zrušeny hned jak se to prezentuje, ale transformovány a kapacita jim bude klesat postupně). věřím, že některé neziskovky služby nenabízí, protože nemají jistotu finanancí na to, aby měli kvalitní lidi, které vyškolí a s další dotací, která bude snížena o ně nepřijdou. Proto v novele bylo původně 60tis pro NNO na rodinu (což sice nepokrývá náklady, ale aspoň něco), bohužel nyní v současném čtění to tam není. Já znám osobně jednu NNO, která by mohla nabízet další službu a troufám si říci, že kvalitně, avšak nemůže si dovolit dalšího pracovníka...
Stále však věřím, že se zdroje (práývě z operačních programů, a velkých nadací) najdou.... směřování už teď je zřejmé.
Jen změnit ten obraz, který vytváří média pod tlakem ústavů a kojeňáků...
A to prosím pracuji v DD! Tzn.měla bych být na jejich straně, ale svědomí mi to nedovolí!
 kotyk 


Re: finance 

(16.2.2012 19:55:05)
Super, tomu se říká solidní financování. Takže se to hodlá platit z imaginárních grantů EU, které ještě v téhle chvíli v podstatě neexistují a jejich dostupnost pro rok 2013/2014 je vzhledem k situaci v EU dost nejistá. A když ty peníze nebudou, tak co?

Navíc on nebude ten systém "trochu dražší". I po odečtení úspor za děti v DD vycházely odhady nákladů na zhruba třičtvrtě miliardy. A to jsou jen čisté náklady na samotnou reformu, tj. navýšení peněz pěstounům, vyšší počet soc. pracovníků. V tom nejsou žádné peníze na další podpůrné programy pro pěstouny ani nějaké ty služby pro sociálně slabé rodiny.
 maceška 


Re: finance 

(16.2.2012 20:37:15)
Víš, Kotyk, ironizovat a nadávat je mnohem jednodušší než něco dělat. To je takový pěkný český zvyk.
 kotyk 


Re: finance 

(16.2.2012 21:30:50)
A v čem, co jsem napsala, vidíš ironii? Že se domnívám, že zvolené financování typu "snad nám na to někdo něco dá" nepovažuji za dobré? Já chápu, že je to bohužel v sociálních službách aktuálně naprosto normální, ale normální to prostě není a aktuálně na to dojíždí celá řada jiných projektů.

A od kdy je kritika nadávání? Napsala jsem něco urážlivého? Pokud to tak cítíš, tak se omlouvám. Já si stejně jako vy přeji, aby se věci pohly k lepšímu. Celá řada věcí v novele je určitě krok správným směrem, např. zavedení nějakého garanta služeb, kontrola nad službami, maximální možné lhůty pro umístění dětí do ústavů a samo i ty peníze pro pěstouny a preference pěstounské péče. Dokonce i v té verzi, v jaké je to teď, by to v zásadě nebyl špatný zákon. Kdyby na to ovšem byly peníze. Spoléhat na to, že za dva roky dostanu z nějakých fondů peníze není zajištěné financování, ale loterie.
 maceška 


Re: finance 

(16.2.2012 21:52:05)
"Super, tomu se říká solidní financování. " Tohle se mi zdálo jako ironie. Jestli nebyla, omlouvám se.
Já do toho financování nevidím, protože nejsem natolik vtažená do politických záměrů, nejsem členem týmu. Jenom žiju posledních 15 let s dětmi, které prošly ústavem, a mnoho dalších znám velmi zblízka. Jsem přesvědčená o tom, že každý krok, který povede ke zlepšení situace, je naděje. Samozřejmě, že bych si přála, aby všechno fungovalo ideálně, ale osobně budu ráda za každý posun ke změně.
 kotyk 


Re: finance 

(16.2.2012 21:58:17)
Nebyla, buď ráda, že jsem nepřepsala původní jadrnější myšlenku. A pokud jde o změny, preferuji jen ty k lepšímu ~;)
 maceška 


Re: finance 

(16.2.2012 22:08:25)
No tak fajn, já taky. Jenom si nemyslím, že vím všechno nejlíp (protože nevím). Pokud budou nastavena pravidla tak, aby děti nemusely do ústavů, za změnu k lepšímu to považuju.
 Michaela 
  • 

Re: finance 

(16.2.2012 20:42:54)
Ok, nevím odkud máte tyto informace. Pokud to vidíte takto a máte jednoznačně přesné informace, pak navrhněte jiný způsob, jak zajistit, aby děti vyrůstali v rodině, jinou cestu, přesvěčte o tom maximum odborníků NNO, kteří fungují v praxi (a kteří se snaží nyní přesvědčit veřejnost, že novela je správný směr, protože už se o tom léta mluví, jen teď začly vznikat reálné kroky a termíny) a další osoby, které nyní pracují na stávající změně. Pokud to nebude mít žádné zádrhele (a to si nemyslím, ať jsem v životě dělala cokoli, vždy se nějaké objevily, ale šlo o to je překonat a ne balit kufry), pak to bude jistě snadné.
Já jen bych ráda na závěr svých příspěvků podotkla, že současná novela 359 není o rušení ústavů, je o tom, že má vzniknout jiný systém pomoci dítěti (problém - práce s rodinou - NRP - ústav - přičemž z každého kroku je možné dítě navrátit zpět do rodiny. A to oproti stávajícímu: problém v rodině - ústav - 18 let - problém v dospělosti, což je podle mne praxe, která zde existuje a která není jen kolem mne)Nejvíce bych si přála, aby lidem nebyly děcka v ústavech lhostějné a věděli, jakou deprivaci ústavy způsobují.A že není normální, aby se ústavem řešily problémy.
Přeji vám mnoho úspěchů v práci s dětmi nebo pro děti, jelikož věřím, že i přes názorový nesouhlas máme podobný cíl. Nejvyšší zájem dítěte.
 kotyk 


Re: finance 

(16.2.2012 21:53:28)
Michaelo, já si nemyslím, že jde o špatný návrh. Já kritizuji mnohem víc provedení.

Předpokládám, že si chtěla napsat, že to nebude snadné, ani pokud nedojde k žádným zádrhelům :-)

Novela je neruší výslovně, ale v současném znění neumožňuje soudu do DD nebo kojeneckého ústavu dítě umístit, což bude mít stejný efekt. Navíc je otázkou, jak budou právně ošetřena po novele již existující umístění dětí v DD, ale to je spíš politický a právní problém.

To, jak je novela napsána, znesnadní umístění dětí na nekonečno, ale nezabrání jim. Soud podle ní stále může dítě do ústavu umístit na libovolnou dobu.
 maceška 


Re: finance 

(16.2.2012 21:55:36)
Kotyk, novela ještě není přijata, zatím se o ní stále diskutuje.
 kotyk 


Re: finance 

(16.2.2012 22:03:05)
Jasně a proto stále můžu tvrdit, že nenadávám, ale kritizuji. Až uplyne připomínkové období, bude ze mě klasická nekonstruktivně nadávající občanka. Akorát v té hospodě si neposedím.
 maceška 


Re: finance 

(16.2.2012 22:10:34)
Ok, předpokládám, že svoje připomínky posíláš na správná místa. Tady jde jenom o "hospodské řeči", takové to obecné nadávání na poměry. Nic, co by mohlo mít seriózní dopad na plánovanou novelu.
 maceška 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 15:13:58)
Jájo, popsala jsi na velmi konkrétním případě důvody, proč je reforma nutná.
 Jája 
  • 

Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 22:14:44)
No jo, ale já mám špatné zkušenosti hlavně se sociálkou, to je právě ten orgán, který by měl na výkon pěstounské a jiné náhradní péče dohlížet. Pokud bude sociálka buzerovat jak bio rodiče, tak pěstouny, tak není co reformovat, leda zrušit samotnou sociálku.

Ona je špatná už samotná koncepce ústavů. Dětské domovy mají koncepci konce 19.století. Ta je nesutečně zastaralá a poplatná době, přece jen je to myšlenka stará nějakých 150 let.
SOS dětské vesničky byly moderní po 2.světové válce. Jejich záporem jsou nesmyslné požadavky na matky-pěstounky a faktická absence mužského prvku ve výchově. Oproti dětským domovům jsou o fous modernější, ale jejch koncepce je už v dnešní době také zastaralá, vychází ze situace, která tu byla po 2.sv.válce: vybitá mužská pracovní síla, hodně žen a hodně dětí-sirotků, kteří ve válce přišli o rodiče.
Nejepší jsou pěstounské rodiny, ale ne soustředěné do zvláštní vesničky, který tvoří vlastní mikrosvět. Normálně rozptýlené mezi ostatními běžnými rodinami, aby se děti setkávaly s ostatními dětmi a nebyly od nich uměle separované, měly kamarády z různých rodin a byly tak připravené pro vlastní samostatný život. Těmto rodinám by pak měla být poskytována pomoc ze strany státních orgánů. Pomoc, ne jen buzerace, jak tomu často bývá.
 maceška 


Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 22:17:51)
Jájo, souhlasím s tebou.
 Michaela 
  • 

Re: kvuli dluhu do kojenaku?? 

(16.2.2012 18:39:16)
Ale s tím já souhlasím a všichni které znám a kteří podporu jí novelu. Protože tím se začne snad konečně něco hýbat a aspoň trochu měnit. Cílem je pracovat s rodinou , tak aby tam většina dětí mohla zůstat, pokud by to ze závažných důvodů nešlo, tak aby šly do NRP a teprve ve velmi výjimčných případech aby šly do děcáku nebo kojeňáku. To je smysl novely. Proti tomu snad nikdo nemůže nic namítnout ne?
Lidi co se o to zajímají dávno. na základě vlastních zlkušeností s tím co funguje i s tím co nefunguje a na základě analýz navrhli novelu, ta byla připomínkovaná a teď se vše ještě mění při různých čtění. Nemusím souhlasit s každým paragrafem, ale hlavní je, že je to krok správným směrem! Po xxx letech, kdy se nic nedělo.
Půjdou prachy na sociálky, na terén, na kampaň na pěstouny (dlouhodobé pěstouny), na kampaň na profi pěstouny (aby děcka nemusely na přechodnou dobu do děcáku), služby ústavu se stanou ambulatními a lidi co si vezmou to postižené dítko na ně budou moci lépe dosáhnout než doposud... Já v tom vidím prostě dobrý směr. A když nebudeme věřit a nebudeme se snažit, pak už zbývá jen rezignace a nadávání...
S tím já se smířit nechci.
 Marta, 2 děti 
  • 

Chtěli bychom být v RPP 

(20.2.2012 12:59:28)
Zajímám se o pěstounskou péči delší dobu. Možnost RPP nás nadchla a rádi bychom byli pěstouny "na přechodnou dobu". V podstatě čekáme až ještě trošku odrostou naše vlastní děti. Osobně bych přivítala i možnost dalšího vzdělávání, i teď při RD studuji pedagogický obor, abych si rozšířila vzdělání. Je to příležitost, jak dělat práci, která mě baví podle svých nejlepších představ a možností. Osobně se nebojím toho, poslat dítě dál. I jako učitelka v MŠ jsem konfrontována s tím, že poskytuji dětem jen dočasnou péči a s názory a přístupem jejich rodičů nemusím souhlasit. Vím, že je to o něčem trošku jiném, nicméně jsme přesvědčená o tom, že jsou lidé, kteří mají i toto srovnané. Já to vnímám tak, že v tu danou dobu udělám pro dítě to nejlepší. Paní, která měla již několik dětí v RPP mi řekla rozumnou věc a to, že se holt v životě může stát, že dítěti máma umře a musí se navázat na jinou pečující osobu, takže změna se dá zvládnout. To že svou pečující osobu po porodu nezíská a je v ústavní péči je jednoznačně prokázané "poškození", které už v životě člověk těžko překoná.

Informace o RPP jsou dohledatelné na internetu. V dnešní době jsou pěstouni, ale je problém přesvědčit vůbec soc. pracovníky o možnosti umístit dítě do této formy péče a o trvání soudu ani nemluvím. Děti v dočasné pěstounské péči "neztrácejí" měsíce a roky života. Mají své fotky, mají lidi, kteří o nich vše vědí a mohou být nápomocni při jejich začlenění.

Také si myslím, že jsou zaměstnanci v útavní péči, kteří budou mít zájem pokračovat i jinou formou a naopak tuto možnost přivítají. Jsou to lidé, kteří si již teď berou děti k hostitelské péči a jejich rodiny jsou na prosociální život zvyklé.

 Anička; 


Re: Chtěli bychom být v RPP 

(21.2.2012 8:08:54)
Souhlasím s Vámi, pěkně napsané.
 BludickazBC 


Re: Chtěli bychom být v RPP 

(7.3.2012 10:53:07)
Já bych řekla, že na pocit většiny čtenářek, že by pro ně bylo těžké pustit dítě dál a pocit, že by se níkdo jiný nedokázal o dítě postarat tak dobře, jako ony, může mít vliv i skutečnost, že je u nás hodně zažitá "magická" hranice dvou dětí na rodinu s pocitem, že třetí dítě by výrazně snížilo životní standard rodiny (taky nejvíce potratů dle statistiky je u nás třetí dítě v manželství). Jenže tyhle "finanční obavy" způsobují, že si spousta žen nepřizná, že se ještě necítí uspokojená počtem dětí. A potom v některých z nich může potenciální dítě v RPP vyvolávat pocit toho "zaplněného hnízda" a může být težké je poslat dál. U nás by to byl problém i po třetím dítěti. Až teprve se čtvrtým došlo k naplnění a uspokojení do té míry, aby nám jako rodičům došlo, že s miminama to umíme, tak bychom výhledově, až nám smečka trošičku odroste, pokud budeme vyhovovat úřadům, mohli pomoci miminku (oboustrané obohacení, máme je rádi), ale s úlevným pocitem, že školní docházkou a pubertou si s nimi projde někdo jiný, kdo na to má ještě volnou kapacitu. Takže teď bychom miminko přijali rádi, ale pouštěli bychom ho do nové rodiny s pocitem úlevy (malé děti malé starosti, velké děti velké starosti a o pěstounské péči či adopci to platí dvojnásob). Taky časová omezenost RPP nám velmi vyhovuje, protože přináší možnost po každém miminku zvážit psychické i fyzické síly, jestli jich je ještě dost a bylo by jeho dočasné přijetí opravdu ve prospěch miminka.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.