| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Šestá třída, nebo prima?

 Celkem 161 názorů.
 Iva, 2 dcery 
  • 

*** 

(25.1.2012 10:05:30)
zrovna tohle doma řešíme (pro příští rok). Velmi přehledné, srozumitelné zpracování.

Děkuji.
 liška 


Re: *** 

(25.1.2012 10:27:57)
souhlasím. taky jsem řešila a první odstavce článku mě utvrdily ve správnosti rozhodnutí, že to není cesta pro nás. věřím, že mnoha dalším rodičům článek pomůže.
 Anadar 


Jiná stránka věci 

(25.1.2012 12:32:10)
Ve svém okolí jsem pozorovala zajímavou věc:
hodně chytré dítě,které splňuje,až přeplňuje všechny výše uvedené podmínky studia,se může "vystřílet" už během nižšího gymnázia a od kvinty nastanou problémy. Student by potřeboval jít dál, ale všechno je při starém-stejní spolužáci,stejní kantoři,stejný způsob výuky,ale student je už vlastně toho trošku syt.Kdybych byla surově upřímná,tak připustím,že ti chytří studenti by už měli studovat systémem vysokoškolským,ovšem to by se rozevíraly nůžky mezi nimi a ostatními ještě mnohem víc.Dalš íproblém vidím i v dozrávání:Když vyjdou děti ze školy v patnácti,tak se mohou docela pěkně odstříhnout od minulosti a začínají znovu-nový kolektiv,nové vztahy,dětství zůstává za nimi.Na osmiletém gymnáziu se děti v jedenácti zaškatulkují a v patnácti(devatenácti) jim může být škatulka těsná.
 Ropucha + 2 


Re: Jiná stránka věci 

(25.1.2012 12:54:20)
Anadar, to je hodně zajímavý postřeh, který určitě stojí za úvahu ~R^
 Dalila 
  • 

Re: Jiná stránka věci 

(25.1.2012 13:25:48)
velmi zajímavý příspěvek. Díky.
 štěpánkaa 


Re: Jiná stránka věci 

(25.1.2012 13:39:03)
anadar, máš pravdu. Ovšem nic studentům nebrání se odstřihnout i tak a pokračovat ve studiu na jiné škole. Vidím ale, že ochota k tomu je malá, raději setrvají kde jsou a odcházejí jen jsou-li k tomu donuceni (stěhování, prospěch, odchod kamaráda, apod...)~3~
 Babsi+2 


Re: Jiná stránka věci 

(25.1.2012 13:42:55)
Máš pravdu. Proto se na některých gymnáziích mění učitelé (i třídní) po kvartě.
(Můj skromný hospodský průzkum na toto téma ukázal, že:)
*je v kvintě "chytla ponorka" a už nemohli ani cítit spolužáky. Jiné kamarády (z kroužků a sportu) neměli-utekli jim, když se šprtali a na sport nebyl čas.
Postupně se to lepšilo a teď už bez sebe nemůžou žít - scházejí se snad co půl roku.
*na druhou stranu - hodnotili to velmi pozitivně - se za 8 let stihli v kamarádství prostřídat. Party se rozpadaly a shlukovaly, jak se jim to zrovna líbilo. Takže se navzájem znají nejen spolužáci ale i sestry, bratři, rodiče, prarodiče.
 Anadar 


Re: Jiná stránka věci 

(25.1.2012 14:20:53)
V těch mezilidských vztazích to může být samozřejmě i na prospěch věci-když jsou dobré,je to úžasné,že s kamarády zůstáváme celých osm let.
Horší je (podle mě to),že když vytvoříme elitu,tak s ní vlastně elitně nepracujeme:protože výstup musí být srovnatelný s neelitou,tak mají(někteří)osmileťáci nejspíš o něco hlubší vědomosti,ale mohli by být asi ještě dál,ovšem ono to nejde.Mě se to špatně vyjadřuje,ale jde mi o to,že primáni se učí obdobně intenzivně jako prváci,ale pro kvintána už nic takového není.Nemůže být,protože by uměl o tolik víc a hlavně by pracoval jiným způsobem,že nakonec maturanti by byli strašlivě odlišní.
 Ecim 


Re: Jiná stránka věci 

(25.1.2012 20:01:57)
Anadar, já jsem zase byla opakovaně svědkem situace, kdy víceleté gymnázium zachránilo dítě před velkým průšvihem. Zatímco v páté třídě bylo dítě po studijní stránce i jinak relativně bezproblémové, tak kolem 14-15 letech přišla silná puberta, kdy dítě šlo s prospěchem dolů, ale pak se zase během 2-3 let srovnalo. A rodiče si pochvalovali, že dítě dali na víceleté gymnázium včas, protože v období puberty by nejspíš přijímačky na gymnázium neudělalo a mohlo to mít velmi smutné následky. ~Rv~Rv~Rv~Rv
 Jedůfka / 99,00 


Re: Jiná stránka věci 

(25.1.2012 21:32:26)
Ecim, tak tohle mě přesně napadlo, když vidím některé 15-ti leté puberťáky v devítkách. Jsou zrovna v nejblbějším věku a mají se snažit ze sebe dostat maximum kvůli přijímačkám. Spousta dětí na to dojede.
 Ecim 


Re: Jiná stránka věci 

(25.1.2012 21:34:33)
Jedůfko, máš naprostou pravdu. A kdyby ty děti měly možnost udělat přijímačky o 3-4 roky dřív,tak se mohly na gympl v pohodě dostat a v těch 15 být pod menším tlakem - už stačilo jen na tom gymplu nepropadnout, nebylo třeba zaexcelovat u přijímaček.
 luthienka 


Re: Jiná stránka věci 

(26.1.2012 8:12:04)
My máme syna právě v kvartě. A je vidět, že už potřebuje trochu větší rozlet. Takže ho podporujeme ve všemožných dalších aktivitách (diplomatické simulace, marketingový projekt,různé olympiády a soutěže). TeĎ začali vypracovávat projekt na žádost o grant pro uskutečnění výměnného pobytu. Kupodivu jim škola v podobných věcech je spíše na překážku, ale aspoň se naučí věci vybojovat a obhájit. Výhledově si myslím, že bude chtít na nějakou dobu studovat v zahraničí - to si myslím, že je také velká změna.

Když byl v primě a sekundě, tak studijní výsledky neměl nic moc, uvažovali jsme i o návratu na ZŠ. Později jsem mu dala nabídku vydržet do kvarty a pak přejít na technickou školu. A světe div se, v kvartě má z mnohých předmětů o 2 stupně lepší známku, takže na gymplu zůstane.

Dokonce i dospěl. Ví, že do školy je lepší chodit, než to zapékat. Ví, že se musí naučit, minimálně, když mu teče do bot. Neučí se kvůli známkám. Zkrátka i díky gymplu (a to není zdaleka ideální) máme doma téměř dospělého chlapa.
 Pawlla 


Souhlas 

(25.1.2012 14:09:33)
Já nejsem zastánce rozdělování dětí před patnáctým rokem.Je to určitě hodně individuální,ale divím se,že někteří rodiče tomu přikládají takovou důležitost,už jsem slyšela názory o zkažené budoucnosti až úplném zakrnění,pokud dítě zůstane na základce.Ono je to i o tom,že to je dnes moda a ne každý se zamýšlí,co to opravdu dá dítěti.
 Myšutka* 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 14:37:41)
Pawlo, já jsem dceru nechala přestoupit už v páté třídě do výběrové třídy. Důvod - nejen že se v "obyčejné" základce nudila, ale ještě ji uměle brzdily. Ano, doslova. Místo matematiky - "bež si na lehátko číst", místo angličtiny - "běž si na lehátko číst"... Když jsme na to přišla, dala jsem dceři do školy sbírku příkladů a řekla jí, co si bude vzadu na lehátku počítat. Do angličtiny si zase nosila MP3 s anglickými texty a k nim cvičení. A paní učitelce se to vůbec nelíbilo, protože "to ale bude pořád postupovat a já ji chtěla zabrzdit". Poslední pololetí se dcera účastnila vyučování snad jenom ve "výchovách" a při písemkách. Takže pokud by nebyla možnost přejít už na pátou třídu, tak bych další rok gymnázium vítala jako spásu.
 Klára 
  • 

Re: Souhlas 

(25.1.2012 14:46:55)
No, buď máš doma génia, nebo jsi do děcka hustila znalosti napřed a pak se ale nemůžeš divit. Proboha proč by mělo děcko počítat sbírky příkladů navíc a dělat anglická cvičení? Nebylo by lepší dopřát děcku normální dětství?
 Myšutka* 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 15:06:02)
Kláro, já do ní zas až tak moc napřed nic nehustila. Představ si, že si počítala sbírku příkladů pro daný ročník... neb jsem trvala na tom, že bude umět to, co je "v osnovách" (nevím, jak se to dneska jmenuje). Ano, je napřed v angličtině, protože se ji učí od tří let a aktivně ji musí používat, ale s tím by si snad škola měla umět poradit ne? Nenechám děcko ve škole jen tak flákat.
Mmch. v nové škole je spokojená jak želva a vůbec jí nevadí, že musí dělat domácí úkoly a učit se i doma. Naopak si pochvaluje, že děcka si nenadávají do šprtů a že znalosti tam nejsou terčem posměchu.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 18:57:30)
Myšutko, věřím, že dcerka je nadaná a navíc má i "vůli" a chuť se učit. Případ, který uvádíš je bohužel přesně ten důvod, proč bych dítě s patřičnými studijními předpoklady nejspíš na víceleté gymnízium dala. I když je mi přincip "selekce" elit už v 11- 12 letech proti srdci. Dobrá škola by měla maximálnš rozvíjet talent všech, těch nejnadanějších i těch nejlabších. Potom by elitní školy nebyly potřeba a prospělo by to všem. Jenže to je bohužel asi utopie.
 Ecim 


Moc dobře Tě chápu, Myšutko. 

(25.1.2012 20:08:28)
Moc dobře Tě chápu, Myšutko. S dětmi, které se v mnohém podobaly Tvé dcerce, jsem se opakovaně setkala a musím říct, že ve výběrových třídách a na víceletých gymnáziích rozkvetly. ~R^ Měly lepší podmínky pro rozvoj a hlavně navázaly v nové třídě kvalitnější přátelství, protože se setkaly s podobně laděnými dětmi. ~R^
 Jája 
  • 

Re: Souhlas 

(25.1.2012 15:17:20)
Kláro, tyhle děti normální dětství mají. Ony nemůžou za to, že jim to do hlavy rychle naleze samo. Já to měla obdobné, proto jsem dítko dala do jazykové školy (v době, kdy byla malá, ještě víceletá gymnázia nebyla), kde měli o něco omezené výchovy, ale více jazyků. Proč budu dítě uměle brzdit ve vývoji nebo ve výuce, když chci, aby se rozvíjelo a šlo dopředu? Problém je jen v tom, že mimo město dítě na jinou školu nepřemístíš, neb rodiče občas nemají na jeho dojíždění jinam (což byl třeba můj případ a děkuju Bohu, že bydlíme v okresním městě. Sice to tu taky neí ideální, ale pořád lepší, než když jsem bydlela na vesnici. Třeba já s bráchou jsme na nemožnost chodit do náročnější školy dojeli).
 1kulička 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 19:11:17)
Kláro, to nemyslíš vážně - nebo špatně čteš? Proč by měl někdo nadaný brzdit svoje nadání, když ho to baví? To je povinnost školy rozvíjet a podporovat to, v čem je dítě dobré a ne ho brzdit.
Normální dětství znamená co? NA to jsou nějaké tabulky?
Dítě se má učit, ale nikde není psáno, že se nesmí naučit víc než ostatní. Kdybych zjistila, že mé dítě se ve škole neučí, protože pí učka si myslí, že toho ví dost, tak mě asi klepne.
 Pawlla 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 14:57:02)
Co to bylo proboha za školu,ve třídě lehátko???
 Myšutka* 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 15:07:54)
Normální základka. Vzadu ve třídě mají děcka laciný křesílka a dvě lehátka... Aby se drobečci cítili spokojení. Už od první třídy si první týden donesly polštářky, aby mohly pohádky poslouchat vleže. V první třídě jsem to brala, ve čtvrtý mi to přišlo trapný.
 Pawlla 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 15:17:34)
Tak to je opravdu dost divné.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 15:45:06)
Co je na tom divnýho??? Na ZŠ, kam chodily mladší děti, mají na prvním stupni ve třídě vzadu koberec a polštářky (mají to tak myslím aspoň do třetí třídy včetně).
 Pawlla 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 15:55:56)
Mě to divné příjde,koberec v první třídě měli taky,ale lehátka a křesla ne a aby chodili v hodině ležet,ve čtvrté třídě,to mi normální nepříjde.~a~
 Myšutka* 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 16:12:12)
No, já na to taky na dost koukala, když jim to tam daly. Ale to by mi nevadilo, kdyby to nesvádělo k tomu, posílat ty nejlepší během hodiny dozadu, aby "neprudili".
 katka (2kluci) 
  • 

Re: Souhlas 

(25.1.2012 14:56:55)
Tady je obrovský rozdíl mezi velkými městy, obzvláště Prahou a zbytkem. V Praze je těch osmiletých gymnázií a jiných výběrových škol až moc, a tak opravdu zůstávají na ZŠ jen děti, které studovat tento typ škol nechtěji, z devítky na gymnázium odchází 1-2 žáci, zatímco z páté více jak polovina.
 Katka, kluci 9 a 13 
  • 

Re: Souhlas 

(25.1.2012 17:11:08)
No to může samozřejmě hrát obrovskou roli. U nás "na venkově" naopak odešly jen asi 3 děti, ne že by ostatní byli až tak slabí, ale ne každý má možnost a taky chuť dítě každé ráno vozi někam autem nebo ho denně budit místo v 7:00 o půl šesté, aby se tam samo dopravilo autobusy.... a posléze se odpoledne zase 1 - 2 hodiny poflakovalo někde po městě, než mu "něco jede". Takže nakonec většina lidí usoudila, že když půjdou až z devítky, tak se celkem prd stane. Já jsem to taky tak vyhodnotila, asi jsem moc pohodlná :)
 Myšutka* 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 18:03:31)
Katko, ono i ve městě, když bydlíš na "špatným konci", tak je to někdy docela náročný. Dcera při přestupu do jiné školy musela přijmout fakt, že bude vstávat před šestou, aby to MHD stíhala dojet... Je fakt, že když jede domů, tak nikde nepostává, ale i tak jí ty přesuny docela žerou čas.
 alzbeta 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 19:50:55)
tak to na vesnicích chodí, alespoň tvé děti mají normální dětství. Selekce již ve velmi raném věku je nepřirozená.
 Ecim 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 20:12:37)
Alžběto, některým dětem selekce velmi svědčí. Nehledě na to, že ve svém volném čase se tyto děti mohou stýkat i s žáky jiných škol, než jen té svojí.
 Katka, kluci 13 a 9 
  • 

Re: Souhlas 

(25.1.2012 20:20:25)
Já vím. Užívají si to :)
 Jedůfka / 99,00 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 21:29:35)
Alžběto, tohle může říct jen člověk, který takové dítě nemá doma ~e~.
 Ala 
  • 

Re: Souhlas 

(25.1.2012 22:46:25)
jojo, selekce je nepřirozená, co na tom, že se dítě nudí a je třeba i šikanováno za to, že ho učení na rozdíl od spolužáků baví a tím pádem je divné? Já když jsem viděla kam došla moje bývalá třída jsem byla šťastná, že jsem na osmileté gymnázium odešla, protože bych tam asi nepřežila psychicky zdravá.......bratr se pro změnu nudil a ani na gymplu se nemusel výrazně učit, co by asi tak dělal na zš, kde postupovali dvakrát tak pomalu........
 Ecim 


Alo, máš pravdu. 

(26.1.2012 21:59:49)
Alo, máš pravdu. Já jsem šla na čtyřleté gymnázium, protože v době, kdy byla revoluce, jsem byla v šesté třídě, a tak jsem byla poslední ročník, který možnost víceletého gymnázia neměl. Na základku sice vzpomínám převážně v dobrém, se svými spolužáky se dodnes pravidelně setkávám (převážně z vlastní iniciativy), ale celkově vzato jsem byla podstatně šťastnější na gymplu. Příprava do školy si sice žádala podstatně více času, úsilí a často i stresu, ale stálo to za to - především z toho důvodu, že jsem tam navázala mnohem kvalitnější přátelství, z nichž většina mi vydržela dodnes. A byly chvíle, kdy jsem těm, co měli možnost na osmileté gymnázium jít, i trochu tu možnost záviděla. Proto se svoje děti budu ze všech sil snažit na víceleté gymnázium připravit.
 Ecim 


Re: Souhlas 

(25.1.2012 20:04:27)
Pawllo, já si myslím, že nejlepší by bylo ponechat osmiletá i čtyřletá gymnázia, protože děti různě dozrávají, tak aby měly více možností.
 štěpánkaa 


Re: Souhlas 

(26.1.2012 8:54:06)
a ještě jsou i šestiletá~;)
 Kahlan+5 


Viceleta gymnazia a ADHD 

(26.1.2012 9:34:54)
Clanek je to zajimavy, autor v nem nekolikrat zminil ADHD, ale tak, ze jsem z toho nepochopila, jestli pro deti s ADHD jsou viceleta gymnazia vhodna nebo ne. My zijeme v zahranici a tady pujde po 5. tride automaticky na osmilety gympl, navic docela narocny (hodne matematiky i jazyku). Ted je ve 4. tride, problemy ma hlavne s chovanim, zapominanim, nesoustredenim, ale jeho intelekt je vysoky (je v Mense). Mate zkusenosti s tim, jak takove deti osmilety gympl zvladaji?
 .Katka 


Re: Viceleta gymnazia a ADHD 

(26.1.2012 13:58:18)
Jen jestli se dítě s ADHD na osmileté gymnázium vůbec dostane. Moje dcera zvládá osmileté gymnázium skvěle, ale ne státní. Na státní se nedostala. Je taky v Mense, je dyslektik.
 štěpánkaa 


Re: Viceleta gymnazia a ADHD 

(26.1.2012 14:02:55)
Kahlan, to je hodně individuální, záleží na mnoha faktorech a rozhodně se nedá říct, že ADHD je překážkou studia~d~ Záleží prostě na ko¨nkrétním dítěti - některé to zvládá, některé ne~d~~d~
 Ecim 


Re: Viceleta gymnazia a ADHD 

(26.1.2012 21:34:28)
Ještě dodám, že záleží nejen na dítěti, ale i na rodičích - na tom, jak jsou schopni nebo ochotni se dítěti věnovat. Měla jsem ve svém okolí případ dívky s četnými dysfunkcemi, která si osmileté gymnázium vyloženě vydupala, protože tam šla nejlepší kamarádka, a zvládla ho dobře. A pokud měla studijní problémy, tak to mělo zpravidla jiné příčiny než dysfunkce.
 Ecim 


Re: Viceleta gymnazia a ADHD 

(26.1.2012 21:34:49)
Ještě dodám, že záleží nejen na dítěti, ale i na rodičích - na tom, jak jsou schopni nebo ochotni se dítěti věnovat. Měla jsem ve svém okolí případ dívky s četnými dysfunkcemi, která si osmileté gymnázium vyloženě vydupala, protože tam šla nejlepší kamarádka, a zvládla ho dobře. A pokud měla studijní problémy, tak to mělo zpravidla jiné příčiny než dysfunkce.
 Nina 


Re: Viceleta gymnazia a ADHD 

(9.2.2012 22:43:21)
V únorovém čísle Rodiny a školy vyjde druhá část textu téže autorky. Zabývá se právě dívkami s ADHD :-)
 Anička; 


O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 12:53:06)
Přestože moje dítko je velmi chytré a šikovné (po mamince - po tatínkovi je krásné :-)), dala bych ho na gympl od primy jen tehdy, kdyby strašně škemralo nebo kdyby ZŠ byla totálně v rozkladu a jiná rozumná by nebyla k dispozici.
Myslím si, že gympl je pro dítě takto brzy do jisté míry ztráta dětství (kvůli množství učení) a svým způsobem i ztráta možnosti si vybudovat život podle sebe. Pokud dítě optimálně rozvíjím, tak ho spíš sleduji a zlehka napomáhám, poradím, když chce - než dril. Lidé se často vracejí k tomu, co je bavilo před tím, než se drilu podřídili - nebo o tom alespoň sní.

Dítě by mělo mít čas se vyprofilovat v tom, co ho baví, co mu jde, a aby nemuselo hodiny sedět nad věcmi, na které má čas na střední - a já se nervit s různými psychometodami.
Svobodnější výchova, kdy odpoledne řádí i s méně nadanými vesničáky v lese namísto aby drilovalo ve škole nebo v práci doma - a třeba vymýšlí stroj na páru nebo jak nenápadně očesat nějaký ovocný strom a jak při tom nedostat nebo střídá různé hudební nástroje, protože sní o hudební skupině... ho do života vybaví více než předčasné vysedávání nad knihami. Je pak odolnější a umí se prosadit. A pokud někomu nestačí co se v ZŚ učí, tak je spousta skvělých knížek, kroužků, dá učit jazyk, ale ještě jaksi zábavně - ne s tím tlakem nutnosti a ne/úspěšnosti atd.
Pro gymnázium jsem ještě v 2. případě, když není šance, aby dítě bylo v normální základce, ale jen v takové, kde rozklad hodnot dostoupil a přestoupil přes vrchol slušného lidského soužití. Pak naopak - na gymplu je možnost, jak alespoň zbytky z dětství ještě zachovat.
Takový rozklad ZŠ se přihodil v blízkosti nás, takže dcerku raději vozím 5 km do vzdálené vesnické školy, kde je šťastná, má krátký rozvrh a tím se svobodně rozvíjí v tom, co ji napadne.
Pokud ale rodič není doma, tak je otázka, zda by dítě bylo odpoledne doma šťastné, to pak asi ten gympl má také určitý smysl.
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 14:01:42)
~t~~t~ ono, kdo je na gymplu nemusí nutně dřít od rána do večera. Jsou děti, které učení moc nedají, ty píšeš o dětech, které na studium nestačí a tudíš musí dřepět nad knihami. Mám na gymplu oba syny, nedělají téměř nic (až na výjímky, na ZŠ nedělali vůbec nic a ještě byli terčem posměchu pro šprtounství), dokonce - považ - nemuseli se vzdát ¨žádného koníčku a ještě k tomu je baví i některé předměty ve škole.
Ani já před mnoha elty jsem se na gymplu nijak extra nenadřela, po příchodu na VŠ jsem se pak musela začít učit, jak se učit~d~~d~
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 15:53:39)
Jasně - existují děti, které se v běžné škole mohou nudit, protože je učitel nedostatečně kvalitně zaměstná. V tom případě je to důvod, proč na gympl, protože u nás neexistuje to, co v Kanadě (nebo jen ojediněle), že dítě, co má hotovo, tak dostane rozšiřující modul. U nás se ve školství ctí spíše cesta do výšek nikoli do šířek.
Nepíšu o dětech, které by na to nestačily, (takové jsou taky - to je pak s gymplem problém), ale o tom, že svoboda výběru programu je také věc, kterou se má dítě učit - a ne všechno je o výkonu. Jsou i jiné hodnoty, které tyhle děti z gymplu často nemají (učila jsem je na ZUŠ) a akorát přijedou z gymplu, běží do klavíru, nauky atd, aniž by ten klavír stihly ještě někde provozovat svobodně. Snad zas na gymplu ve sboru někdo. Tak jak to tu jedna paní v diskusi vypsala - ona to vidí pozitivně - v 9. třídě je z něj už malý dospělý.
V šest domů, učit se moc nemusí - to je pravda, protože jsou na to dost chytré, aby to pochytily ve škole. Ale je tohle život té etapy? Užijou si tenhle program až budou dospělé až do 78 nebo dokdy nám to vláda naplánuje.
Samozřejmě, dřív je to vychová k tomu, aby jim tento model života vyhovoval. Vlastní tvůrčí osobu to však v jistém smyslu upozaďuje. Jistá skladba hodnot se u nich rozvíjí jinak. (To ale neberte jako klad či zápor - ono každá situace toho dítěte je úplně jiná a někdy je lépe, když nefetuje na rozpadající se ZŚ a je na gymplu atd.) Přesto - většina dětí, co byly podobně chytré a ze základky mi v porovnání s těmi gympláckými připadala většinou víc v pohodě a s určitou rozletovou kapacitou, kterou ten gymplák nerozvine nebo rozvine už do prostoru dospělého světa.
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 16:17:14)
Aničko, to co píšeš je jistě pravda - pro NĚKTERÉ děti. Je určitá skupina dětí, kterým prostě gymnázium vyhovuje. a pak jsou skupiny dětí, kterým moc nevyhovuje ale pořád je to pro ně nejlepší volba a pak jsou děti, kterým by mělo být umožněnoo z gymnázia se ctí odejít - zkusily to, nedalo se to zvládnout, tak pjdou jinam~d~~d~~d~
Paušalizace, kterou jsi předvedla je nesmyslná. I ty děti v hudebce - přece musíš vidět, že některé jsou tam skutečně z lásky k hudbě a naplňuje a baví je a některé jsou tam pasivní a jiné vyloženě nedobrovolně, protože si na nich rodiče plní své vlastní sny~d~~d~~d~ a s gymply je to podobné~3~
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 17:38:51)
No - paušalizaci spíš předvedly ty děti, protože zrovna štěstím nezářily. Neříkám, že to tak musí být vždy, co dítě, to jiný osud. Někteří rodiče však nepřipustí, že by jejich dítě mělo i něco jiného než gympl (zdrávku, atd.), ačkoliv to dítě v tom nemusí spatřovat takové štěstí.
Pokud na to přijde řeč a zeptají se mne, zda je pro dítě dobré, že bude mít tu a tu školu a já jim tedy (ač nerada) něco musím sdělit, pokud jsou jednoznačně pro dané řešení, reagují podobně jako Vy ~z~ Že právě jejich dítě na to má, babička je právnička atd. Prostě dítěti vyjdou IQ testy, poradna poradí a rodič má jasno. A to ditě názor třeba žádný nemá, protože sotva vyrostlo do rozhodovacího věku, tak už za ně někdo rozhodl.
Mně spíš jde ne o problém rodiče (když se rozhodne, že to je pro dítě to nejlepší, tak je to jeho věc a nemá cenu se s ním o tom bavit) - ovšem o styl české společnosti, která je zaměřená poněkud jednostranně na výkon (peníze) a následky vidíme kolem sebe. Vedle rozvojového názoru existuje i názor Nechat děti (aktivně) být, aby si našly svou cestu, což u 12 letého dítěte už lze jaksi uplatňovat, má - li kvalitní ZŠ. Je to jiný přistup k výchově, nikoliv paušalizace. Již v předchozím příspěvku jsem psala, když má zájem a schopnosti na gympl a chce tam, tak proč ne - ale podporovat je i v jiných věcech než je škola či kroužky.
Rodičům do toho nekecám, pokud se nepřijdou zeptat - je to každého volba a každý taky na svém dítěti nejlépe okusí, až přijde čas, zda se rozhodl s láskou.~:-D
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 18:48:18)
aničko, třeba ty děti, o kterých mluvíš jsou manipulovány svými rodiči, kteří se neptají na jejich názor a nutí je "do houslí" (mimochodem, ve škole každou chvíli slyším, jak je rodiče "nutí" do hudebky, ale nikdy bych se nesnažila tvrdit, že děti co jsou v hudebce jsou tkaové a makové....~d~)
Většina mých studentů se pro studium na gymnáziu rozhodla samostatně (aspoň podle jejich slov), někteří se odhadli dobře, jiní ne~d~~d~~d~ nevím proč je tolik rozšířený názor, že většina dětí na gymnáziu je tam kvůli rozhodnutí rodičů ~a~~a~~a~ moje zkušenost je jiná, tkaových je minimum. Ony s děti dneska umí prosadit svoje přání a rodičům dokážou nucené studium na gymplu pěkně "osladit"~3~
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 19:08:19)
Pokud je dítě, které rodič přihlásil do hudebky bez jeho zájmu a je mu 7 let, tak se to dá. Dítě má v tom věku někdy období, které když se překoná, tak je to v pohodě. Ale když pak chodí ve 12 na klavír bez zájmu, ale protože "na to má" a radši by lepilo vláčky, tak mám k tomu stejný postoj jako k tomu gymplu. Už je na to rozhodování dost velké. Ač je na muziku šikovné, nemá cenu to trápit. Když se bude rozvíjet u vláčků, třeba z něj bude zubní technik, když bude nucené do piána, stejně ho to bavit nebude. a pokud je ta hudba přece v něm, třeba se později ke klavíru vrátí. Co se týká těch gympláckých dětí, se kterými mám zkušenost - spíš mi připadají samy za sebe několik let nerozhodnuté.
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 19:16:10)
já nezpochybňuju tvoji zkušenost. jen jsem proti aušalizaci, protože prostě každé "dítě z gymplu" má za sebou jiný příběh~;)~3~
 Ecim 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 22:19:39)
"nevím proč je tolik rozšířený názor, že většina dětí na gymnáziu je tam kvůli rozhodnutí rodičů"

Štěpánko, já to také nechápu. Já zase znám někoho, kdo rodičům nemůže zapomenout, že bylo odmalička tvrdě a důsledně vedeno k jiné aktivitě (kvůli identifikaci neuvedu podrobnosti), a i když má dneska v té branži pěkné místo a má tu činnost docela rádo, tak cítí, že by dnes byl(a) nesrovnatelně šťastnější, kdyby se tomu měl(a) možnost věnovat jen v menší míře a jako koníčku a udělat si právě třeba ten gympl a pak nějakou VŠ.

A pokud mohu mluvit sama za sebe, tak představa, že se nedostanu na gympl, byla jedním z největších děsů mého dětství. Věděla jsem, že na jakékoli jiné škole bych byla velmi nešťastná. A pokud by k tomu došlo, srovnávala bych se s ním určitě podstatně hůř než moje rodina.
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 13:48:43)
Jasně - některé děti mají děs, že musí na gympl - a rodiče jim to nechtějí dovolit - a jiné mají děs, že musí být na gymplu, protože jinak by to jejich rodičům zlomilo srdce. Prostě to chce trochu víc svobody a bude to OK.~z~
Co se týká mne, nemám VŠ a nevadí mi to. Možná si ji někdy udělám možná ne.
Pouze spatřuji, že v poslední době v EU a už i naší zemi se přes tlak na zvýšení počtu VŠ vzdělaných lidí zároveň řeší i jiné sociální otázky (ne/naplěnost VŠ, pocit určitých VŠ vzdělaných, že oni řeknou - vnutí - zbytku světa, jak ten svět vypadá atd.). Mezi vŠ lidem mám ale i hodně kamarádů, takže nebudu paušalizovat. Blbí lidé jsou všude, ať mají IQ nízké, či vysoké...
 Pawlla 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 5:31:21)
Aničko,naprosto souhlasím~R^ .I na dskusích ma Rodině si zrovna teď můžete přečíst jak rodiče vědí,že dítě na víceletý gympl musí a jejich úkolem je ho tam dostat po dobrém nebo po zlém.
Štěpánko,Ecim,vždyť tam chodíte,neříkejte,že jste tohle nikdy nečetly.~;)
 Pawlla 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 5:38:04)
"Pawlo,
ale většina dětí ztratí na druhým stupni motivaci...To už musí bejt fakt dobrá škola a nesmí z ní odejít většina dětí na gymply..Vždyť je tam ta úroveň výuky o hodně nižší, pokud ho zajímá něco víc do hloubky, tak co na tý základce bude dělat?
jedině pokud je ta základka fakt dobrá-a to je málokterá..A jestli si vybírá kamarády podle toho,co psala Monty,taky bych zdrhala.."


"Pawllo, většina dětí v tomto věku protestuje proti dokopávajícím rodičům, protože by nejraději trávila čas cestováním mezi fesťáky, sem tam pokouřením v partě, občas by to proložili středečním mejdanem a sobotním koncíkem, v čemž jim nechápající rodičové a škola pochopitelně brání.
Ono se prostě do školy musí vstávat, což předpokládá alespoň několik hodin spánku a spát? Nuda, zmeškaný čas.

Pokud to rodiče dokopáváním nekorigují do únosných mezí, dítko nezvládne ani jednoduchý učňák."

"očekávám, že pochopí, proč je pro něj důležité na ten gympl jít a udělat ho."

"Pawlo,
většina dětí ve věku 10-11 let ještě neví...
Kdyby věděly, pak bych je třeba nechala spolurozhodovat.."




Kde tam vidíte,že se rozhodují děti a ne rodiče za ně?~;)
 Pawlla 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 5:39:19)
Více přípspěvků nekopíruju z časových důvodů,ne,že by nebylo co.~;)
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 13:04:03)
Paní Pawlo,
děkuji Vám za inspiraci - ani jsem netušila, že jsem se takto trefila~:-Ddo vosího hnízda, které má takto vyhraněné názory v oblasti vedení dítěte a jeho školního a profesního rozvoje. Ještě jednou díky za citace.
Brala jsem to tak nějak z toho, jak ty děti z gymplu vypadají. Část z nich jakoby lehce bez života. Proto jsem si řekla, že i když o mojí dcerce se tvrdí, jak by tam zářila atd., tak počkám, pokud v 5. třídě bude škemrat, že tam musí, tak jí to na rok dovolím, ale zatím to tak nevypadá, "vyžitího" má dost. Protože máme ale dobrou základku, ač vesnickou, tak jsem spokojená i když vychodí tu. Má to zase jiné kouzlo toho, že dělá divadla pro další děti, olympiády, poučuje mladší sourozence, bádá samostatně v našem lese - a tím že je ve vícetřídce, tak pomáhá i jiným dětem - protože ji to hrozně baví a k tomu shání různé info na netu atd., takže se v podstatě rozvíjí podobně jako ti, co makají na zkoušky a přitom já si v klidu hovím a nenervuji se. A ona taky. Kdybych jí do toho víc tlačila, myslím, že by jí to tak nebavilo, jako když si do těch věcí jde víc sama za sebe. Paní učitelka ji vede k tomu, aby své schopnosti max. využila - i pro druhé, nejen pro sebe, takže to, že chodí s méně chytrými dětmi vůbec není na překážku.
Touto metodou Pomáhat ale netlačit vychováváme i jednoho pěstounského synka, který je v praktické a do té doby, co jsme dřeli, tak to bylo nic moc. Já i on jsme byli lehce naštváni a bylo to silou vůle. Pak jsme v jistém směru polevili - přešli na tenhle systém a chvíli vydrželi důsledně sami v sobě mu ty úkoly atd. neopravovat (což bylo pro mne jako učitelku ze začátku šílené) a když něco nedodělal, tak to nechat na škole - a kluk najednou sám po pár měsících začal chodit, co vše chce o různých věcech znát, že ho zajímá vesmír atd. Známky neřešíme, pouze chování, kdyby byl na někoho zlý - učitelům jsme to vysvětlili, ze začátku to nechápali, ale pak se to nějak urovnalo - že kdyžtak z něho bude popelář :-) a najednou z toho lenoráje i přes to, že je jakožto Rom trochu pohodlnější a velmi citový - přišel s tím, že se bude učit i angličtinu, což dříve bylo nepředstavitelné...
Takže metoda cukr a bič funguje, metoda Pomáhat a netlačit taky. Já i moje děti jsme zkusili obě dvě a v té druhé jsme našli zalíbení nejen já (mám míň nervů), ale i děti (mají učení raději a učí se víceméně sami, jen s takovou mírnou podporou.
 Pawlla 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 4:45:13)
Aničko,naopak děkuji já,že jednou v takovém tématu netrčím úplně sama~:-D.Osobně taky nemám nic proti víceletým gymnáziím jako takovým,ale nechápu,kde se bere,ta urputnost některých rodičů a přesvědčení,že tohle je to pravé a bez toho bude budoucnost dítěte ohrožena.Já mám děti dvě,dcera je teď prvním rokem na 4letém gymnáziu,během základky vždy v aktuálním ročníku jsem se ji ptala,jestli si příjmačky chce zkusit,nechtěla.Do školy chodila ráda,neměli jsme žádný problém s tím,že zůstala na základce.V devítce jsme hodně přemýšleli,ji spíš lákala hotelová škola(jdou ji jazyky,i baví),ale protože nás od toho odrazovali lidé,kteří se v tom vyznají,zvolili jsme nakonec jazykové gymnázium.Píšu zvolili,ale my s manželem jsme měli opravdu jen hlas poradní,ona zvolila sama.A zase,protože chtěla sama,bere studium zodpovědně,což podle mě u dětí,které tam dotlačíme pak nemusí být.Mladší syn není studijní typ,takže vůbec toto u něj neřeším.Jinak mi trošku vadí,že přechodem na gympl,příjde dítě právě o ty sociální kontakty i s naprosto rozdílnými dětmi.Přece jen školní třída na běžné základce je hodně rozmanitá,vím,že to není pro spoustu lidí důležité,ale pro mě ano.Nevím jestli rozdělování dětí podle intelektu už v 11 je úplně šťastné.Ovšem to je taky menšinový názor.~;)
 Ecim 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 10:19:00)
Pawllo, a věříš i tomu, že na ty gymply chtějí i samy děti? Já jsem ve svém okolí zažila i případy, kdy s tím nápadem přišlo k velkému údivu rodičů samo dítě - třeba proto, že se na ZŠ necítilo úplně šťastné, že chtělo následovat sourozence, kamarádky a kamarády atd.

O takových rodičích, které popisuješ, samozřejmě vím, a částečně se otevřeně hlásím do jejich řad. ~t~ Jen s tím rozdílem, že se svoje děti na víceletý gympl chystám připravit po dobrém a jen v případě, že na to budou mít. Prvorozený už tam vyloženě chce, druhorozený se zatím vzhledem k nízkému věku nevyjádřil. ~t~
 Ecim 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 10:26:06)
Už se vyjádřil. Prý: "ANO!" ~t~~t~~t~~t~
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 15:56:06)
ale Pawlo, já přece nepopírám existenci takových rodičů. Jistěže jsou a někdy "dokopávají" na gympl děti, které tam skutečně patří. Kdyby moje vlastní děti samy od sebe neprokázaly schopnosti, které mají a hlavně jasný záměr na gympl jít, asi bych se je vzhledem ke stavu "jejich základky" snažila namotivovat, aby to udělaly, ale ne násilím a ne v případě, že by na to nestačily~d~~d~~d~ a věř tomu, že takových studentů je většina.~3~ Přesto svoji subjektivní a osobní zkušenost nepromítám do tvrzení podobných těm Aniččiným~d~
začínám si myslet, že jsi fakt extrémistka (jak tě někdo nazval) ~t~~t~~t~ takhle sbírat názory oponentů a kopírovat je do dalších diskusí.~;)
 Pawlla 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 4:48:41)
Štěpánko,nedramatizuj to,je to z jedné diskuse hozené do druhé,tam si to může každý přečíst taky a nikdo přece své názory netají.Já jsem reagovala na to,že píšete s Ecim,že ani jedna nikoho takového neznáte a nikdy jste to neslyšely,přitom obě na Rodinu chodíte a padá to tam skoro denně.~;)
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 14:14:45)
~t~~t~~t~ Pawlo, to je právě ten tvůj "extremismus".~t~ Já jsem nepsala, že nikoho takového neznám, ale že děti jaké anička popisuje jsou dle mých zkušeností na gymnáziích ve výrazné menšině. Že většina dětí je tam ze své vůle a ze svého rozhodnutí~d~~d~~d~
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 16:07:30)
a ještě bych dodala - není to tak, že rodič zná své dítě nejlépe a tudíž nějlépe posoudí, co je pro ně nejlepší?~;)~;)~;)
já si třeba pokud jde o moje kluky byly tak málo jsitá, že jsme byli v PPP jak před 3 (jazykovou třídou), tak před primou. V obou případech maličko kroutili hlavami, proč tam s takovými (inteligentními a šikovnými)ú dětmi chodím, že to je jasné, že to zvládnou~;)
 Hal2 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 16:32:43)
Mě celkově na všech diskuzích na podobné téma zaráží skepse k druhému stupni ZŠ.
Je to opravdu na tolika školách až tak mizerné? A je tak časté, že negymplové děti (a rodiče) nevidí ve vědomostech hodnotu? V téhle debatě to až tak nezaznělo, ale v těch ostatních na Rodině často. Argument že na ZŠ zůstanou děti v silně nepodnětném kolektivu a že setrvání = flákárna - to čtu hodně často. A hodně to píší ti, kteří dítě na gymnáziu mají. Nebude to taky tím, co se odehrává na prvním stupni?
Nebo je to tím, že 30 nesourodých dětí jeden člověk prostě nemá šanci kvalitně zvládnout?
Na ZŠ zůstane určitě nejméně polovina školáků, to je z nich opravdu většina takových, že ti, co dávají děti na gympl, si říkají, že není o co stát?


V jednom výzkumu jsem četla, že 1/4 dětí z 8-letých gymnázií v dotazníku uvedla, že tam nejsou rádi. Zajímala by mě odpověď školáků z druhého stupně, bohužel o takové studii nevím.
Ale nejvíc by mě zajímalo, jestli je tu taky někdo, kdo nechal dítě na 2.stupni ZŠ a je se školou doopravdy spokojený. S tím, jak škola funguje, jaké má ve vztahu ke vzdělání jeho dítěte výsledky. A kdo může říct, že je rád, že dítě je právě tam.

Osobně proti gymnáziím vůbec nejsem, myslím, že v otázce téhle volby je tolik věcí parametrických, že obecné závěry nikomu nic neřeknou. A čím víc kvalitních variant, tím líp pro děti.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 17:57:08)
No. Několik mých kamarádek a kamarádů, kteří chytré děti nechali na základce, v sedmičce sháněli šestiletý gympl, protože jednak jejich děti byly centrem posměchu (šprti)a pak se toho taky moc nenaučily, protože třída jela prostě podle těch pomalých (a některé historky jsou fakt tragické). V Praze tedy.
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 18:48:40)
přesně tak, mám stejnou zkušenost~;)
 radka 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 12:38:16)
tak moje dcera se v 5 hlásila na víceletý gympl, spíš, že to chtěla vyzkoušet. Já byla na vahách, myslela jsem si, že bude líp, když půjde z 9, protože se bude moct rozhodnout sama, co bude chtít (např. kdyby se nějak během druhého stupně vyhranila a chtěla jít na odornou školu - zdrávka, pajdák, průmka...). Nicméně to zkusila (na přijímačky se nijak nepřipravovala) a byla těsně pod čarou, takže ji nevzali. Já byla svým způsobem ráda a dcerce to bylo tak nějak jedno. Základku dokončila, moc si pochvalovala, výsledky měla dobré, kolektiv fajn, jevy patologické žádné (aspoň u nás). Takže za nás - jsou i dobré základky. Jinak teď je na gymplu, zatím odbornost žádná. Já s hrůzou zjistila, že dneska už člověk ani se zdrávkou nic není, aby byl obyč. zdrav. sestra, tak musí studovat další 3 roky, údajně je to na pajdáku podobné. Prostě to školství roztahali do dalších let...
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 13:24:29)
To máte pravdu, s tím, že daný obor roztahali do více let se odbornost o tolik nezkvalitní - myslím, že hlavní, co to přineslo, je naplněnost vysokých škol v programu Bakalář, srovnání se k EU a ménědětnost v ČR. Zdravotnice s VŠ navíc občas ohrnují nos nad umýváním pozvraceného dítěte, zatímco ty, co si o sobě tolik nemyslí, to udělají častěji v pohodě...Když jsem byla se synkem na Jipce, tak tam rozdíly skutečně byly - v neprospěch těch z VŠ, ačkoliv vědomosti měly obě skupiny sestřiček podobné, tak v praktické péči o pacienta se některé vysokoškolačky cítily, že jim ty běžné záležitosti moc nevoní a občas si přivolaly obyčejné sestry, kterým toto nadřazené chování připadalo lehce mimo. Ale možná tohle chování časem ustoupí a i ty VŠ sestřičky budou plošně víc použitelné i v rutinní nemocniční praxi.
 Meta 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 13:05:01)
Na naší základce to tragédie je. Když chtěl mladší syn za bráchou na gympl, nechtěla jsem mu v tom vysloveně bránit, ale modlila jsem se, aby ho nevzali. Nikdy nebyl studijní typ, nebyl by tam šťastný. Proto jsem taky neudělala v jeho přípravě na zkoušky ani fň. Zkoušky neudělal o dva body. Tenkrát mu srazili strašně moc bodů za tři dvojky na vysvědčení.
Úroveň druhého stupně na základce byla tak příšerná, že jsem dospěla k názoru, že to byla chyba. Možná by na gymplu nebyl spokojený, rozhodně by na tom byl vědomostně mnohem lépe. A přejít na střední školu mohl taky.
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 13:08:44)
v případě, že máte špatný 2. stupeň, tak to chápu, že gympl může být řešením.
 Hal2 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 14:41:15)
právě, škola, která dítě k ničemu nemotivuje je špatná vždy, na prvním stupni ubije zvídavost, na druhém může ubíjet i tvorbu "normálních hodnot".
Děti, které si zvyknou, že všechno kolem nich "nějak dopadne" to pozděj mají hodně těžké.
 nada 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(1.2.2012 21:42:08)
Já jsem ráda, že syn je na zákl. škole, kterou jsme vybrali. Přestože je velmi nadaný, výborně se učí, jeho výsledky byly lepší v testech, i známkách než většiny spolužáků co se hlásili na víceleté gymnázium. Zrovna loni tam šel spolužák s vyznamenáním....asi 7 dvojek, dnes se trápí a dře na 3. I někteří učitelé se divili, proč nehlásíme syna na gymnázium, loni v 7. tř. nás i doslova tlačili. Syn ale je nadaný i jinak a to především na hudbu. Chce konzervatoř a my jen schvalujeme. Přestože syn se zůčastnil olympiády z matematiky, nemyslím si, že by byl na gymnáziu štastný, a já sama za sebe mohu říct, že jsem štastná, že jsme vybrali dobrou základní školu. O čemž svědčí účast a výsledky v soutěžích a olympiádách. I na anglickém táboře, se lektorka velmi podivovala nad jeho úrovní a nechtěla věřit, že je na základce.
 Ecim 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(26.1.2012 21:52:01)
Aničko, nesouhlasím s Tebou. To, co píšeš, platí jen pro děti, které na studium na gymnáziu nemají. Já zase naopak znám lidi, kterým osmileté gymnázium dětství naopak velmi zpříjemnilo, protože se dostalo mezi lidi, se kterými se cítili mnohem lépe, než tomu bylo na základce. A věř, že ne každé dítě - a nemusí to být nutně nějaký génius - nebaví každý den po škole venku hodiny lítat s méně nadanými vrstevníky. (Schválně jsem nepoužila výraz "vesničáky", protože ač jsem z velkoměsta, tak dělení na "chytřejší" městské děti a "blbější" venkovany kategoricky odmítám.)
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 12:11:04)
Vážená Ecim, já s Vámi také nesouhlasím,~:-D
s arumentem který hlásáte - že jde jen o děti, které na gymplu nemají co dělat -jak je možné, že je tedy to gymnázium vůbec nabírá? Osobně si myslím, že ten gympl sedí spíš menšině dětí, která tam je, a to je super - a zbytku ne. (Osobní průzkum mezi uživateli.)
V úvodním článku se mi nelíbí ten tlak na to, že pokud dítě za námi s tou myšlenkou nepřijde nebo v tom nějak není iniciativní, jak ho na ten gympl dostat i v takovém případě ..rodič by měl brát v úvahu i představy dítěte a pokud je nemá ujasněné, tak na ten gympl netlačit a nechat tomu dítěti prostor dozrát. Třeba se pak rozhodne v 15 letech. To taky není pozdě. Není to jen o inteligenci a psychice. Je to občas i o blbé aspiraci rodičů a o problémech s naplněností tříd gymnázií (aby bylo dost žáků).

2) osmi - sedmi letých gymnázií si vážím jako každé jiné školy - pokud na ní dítko chce a má o to zájem a schopnosti, proč ne? Nespíš jste nečetla všechny příspěvky tohoto vlákna, které jsme si vyměnily s jinou diskutérkou. Již jsem psala, že některé děti tam mohou zažít skvělé prostředí, které na ZŚ nemusí být vždy dostupné. Přesto ale, víceletý gympl i základka mají nejen klady. A to by měli rodiče zvážit nejen podle toho, zda na to dítě má psychicky, inteligenčně.
3) Je možné, že dítě nebaví lítat po škole venku. Když ho baví gympl, ať má gympl. Ovšem, pokud neví a my mu tím krokem směrem ke gymplu zamezíme jeho profilování, připadne mi to poněkud ochuzující. stejně jako kdybychom mu v gymplu bránili v případě, že je naprosto rozhodnuté tam jít, má - li k tomu předpoklady.
4) Nic proti Vaši antidiskriminaci - z praxe na pobočce a ve městě vidím jisté rozdíly. Na vesnici jsou děti empatické, pomáhají si, občas je rvačka, pozdraví spontánně dospěláka a nová látka se musí déle rozebírat, než to pochopí celá třída. Ve městě nedaleko jsou děti povětšinou méně empatické, zdraví častěji až jako druzí, vzájemná pomoc, to se nějak ostýchají nebo se jim nechce, s novou látkou jsme dříve hotovi a pokud si něco dělají, tak jsou to hůře zjistitelné mírné činy až lotroviny, málokdy se seperou. To už je několikátý ročník a je to zkušenost i z jiného vztahu pobočka - hlavní místo školy. Takže ani jedna skupina dětí není naprosto špatná a naprosto dobrá. Ale město s vesnicí se odlišuje a kdybych to jako učitel ignorovala, tak bych učila na obou místech špatně. Samozřejmě, musím dávat pozor na to, že se objeví, třeba i častěji, dítě, které tomu neodpovídá. Ale na nadpoloviční většinu to obvykle platí - na vesnici jsou trochu jiné sociální vztahy než ve městech - vesnice není tak anonymní a děti a jejich rodiče častěji tu školu tolik "nežerou".

Osobně si myslím, že skupina dětí, kterým gympl naprosto sedí, je menší než počet míst v těchto zařízeních. Proto se nezřídka stává, že tam jsou přijaté i děti, o nichž to víceméně rozhodli rodiče. Gymply bez těchto dětí nepřežijí - to je jasné - a tak tento stav bude asi i nadále~;)
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 15:51:10)
Milá Aničko, to co píšeš teď, to jsou už úplné nesmysly. Z toho, že ti pár desítek dětí připadá jako bez života, protoože jsou na gymplu je zcela subjektivní názor urtvořený na základě malého vzorku dětí. Zrovna tak bych ti mohla napsat (a myslím, že už jsem ti to psala), že většina dětí, co znám a chodí do základní umělecké školy tam jsou z donucení rodičů - protože pár takových jsem potkala. taky je to nesmysl, že?~e~
Já na gymplu učím už roky a těch dětí, které jsou tam z donucení, nebo nešťastné je v každé třídě tak max. 5, spíš méně. Občas některé dítě na gympl chtělo, ale v průběhu studia se ukázalo, že to nebyla nejlepší volba. nevím, proč píšeš, že takové děti gymnázia nemají nabírat - opravdu jsi přesvědčená, že v přiojímacím řízení se promítně celé dítě, jeho rodina, kamarádi včetně toho, jak toto dítě bude "vypadat" za 2 roky? ~d~
Na rozdíl od tvých příkrých soudů si však neodvažuju hodnotit situaci jinde než v Praze, kde působím. A zde je situace taková, že většina dětí je na gymnáziích spokojená~d~~d~~d~
 Ala 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 17:54:58)
Mám ten samý pocit...třeba z bratrový třídy postupně několik dětí odešlo - ať už zpět na ZŠ nebo prostě po kvartě udělali přijímačky na jinou střední školu (třeba specializovanější). Mamka s bratrem třeba kolem kvarty o možném přestupu jinam mluvila - měl tedy známky super (v kvartě samé jedničky ;) ) ale profiloval se více na techniku a tak se ho ptala, jestli nechce na odbornější školu nebo technické lyceum...Nechtěl, vyhovoval mu gympl. A takhle by to dle mého mělo být, tak by měli rodiče k tomu přistupovat - dát dítěti na vybranou ale nechat to na něm.....
Jinak jako plus osmiletého gymplu vidím to, ž ekdyž se sejde dobrá parta dětí (jako v mé třídě) tak to přáteltví vydrží osml let :) Dětis e začínají dávat dohromady jakoc elá parta (ne klučičí a holčičí partičky) tak kolem osmičky a pak v devítce by se měli najednou rozejít...To an gymplu po takovémhle "spojení" mají ještě další 4 roky navíc :)
 Ecim 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 19:43:10)
Aničko, zásadní problém bude v tom, že já mluvím o dětech, které na gympl mají a patří tam. A ty byly bez života naopak spíš na základce a na gymplu ožily. ~t~ A klišé týkající se lepšího či horšího města nebo horší či lepší vesnice naprosto odmítám, je to blbost jako hrom. Vždycky je to o konkrétních lidech.
 nada 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(1.2.2012 22:00:33)
A pokud děti mají koníčky, různé zájmy je pro ně důležité i toto, a syn by určitě neměl tolik času se věnovat hudbě, kapele apod. kdyby byl na víceletém gymnáziu. Spíš mě hodně překvapilo, proč se tolik lidí divilo, že gymnázium nechceme ani my a on už vůbec ne. Dokonce jsem slyšela názory, že bychom ho měli přitlačit, že bude na druhém stupni neštastný apod. Nechápu tyto názory.
 Ivulle 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 19:58:05)
Ecim,
já se s tvým názorem úplně ztotožňuji. Navíc si myslím, že se chytré dítě tím, že postoupí na 8-letý gympl, dostane do sociální skupiny jemu blízkých vrstevníků. Určitě bližších, než kdyby zůstalo na ZŠ. Tím pádem má příležitost nalézt sobě rovné kamarády, s kterými si může lépe rozumět, lépe zapadne do kolektivu.. A mluvit na gymplu o nějakém drylu? Je fajn, že se dítě musí čas od času do hodiny připravit, aspoň si zvykne na to, že nebude mít v životě všechno "na háku" a zadarmo a že úspěch vyžaduje trochu snahy a píle. Frustrované se na gymplu může cítit akorát dítě, které na to "nemá", na gympl nepatří a nebo mu z nějakých důvodů chybí ambice.
 Ecim 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 19:00:00)
Ivulle, dík. ~x~~R^~g~
 Ala 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 14:43:09)
Aničko, dítě, které musí na gymplu jen sedět nad knihami a nemá čas na své koníčky na víceleté gymnázium nepatří!!!! Vynechám tedy první cca půl rok, kdy si dítě navyká na nový režim (ale ten se mění i na ZŠ). Já s ekvůli gymnáziu svých koníčků vzdát nemusela, dál jsem chodila na keramiku, do sboru, doma jsem hodně četla a učila jsem se maximálně tak na písemky......bratr stíhal u gymnáia i turistický oddíl, tj. cca jednou za 14 dní až 3 neděle byl celý víkend pryč na výpravách, stejně tak o podzimních/jarních/velikonočních prázdninách a světe div se, i bez toho učení gymnázium zvládal.......
Takže představa, že dítě přechodem na víceleté gymnázium ztrácí dětství je klišé, vytvořené lidmy, kteří dali na gympl i dítě, které tam nepatřilo a paks e holt tak moc učit muselo.....Ale u nás ve třídě nebyl snad nikdo, kdo by se denodenně bifloval, fakt ne......
 Hal2 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 14:50:28)
Alo, u nás ano, na čtyřletém, jedna holka se učívala až do půlnoci - skoro denně. I tak měla několik málo trojek. Ale učila se dobrovolně, řekla bych, že to tak sama chtěla. Vysokou zvládla s červeným diplomem. Myslím, že nic není dáno absolutně,(i když tohle nechci vydávat za obvyklý případ) jen že motivace dělá divy.
 Ala 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 17:49:26)
Tak jasně, na čtyřletém už většinou každý ví, co cche, už to nejsou děti, že :) Ale prostě mě přijde mimo tvrzení o tom, že osmiletá gymnázia berou dětem dětství (BTW to v dnešní době berou úplně jiné věci, když vidím 12 leté holky, jak se malují a oblékají jako osmnáctky...), protože když rodič vidí, že to dítě nezvládá, tak by ho holt měl vzít ze školy pryč (u nás jeden případ byl - holka prostě přechod mezi prvním stupněm ZŠ a primou nezvládla, neaklimatizovala se a tak šla po primě zpět na ZŠ.....později šla na čtyřleté gymnázium a normálně vystudovala VŠ ale v těch 11 evidentně ještě nebyla zralá...). Prostě a jednoduše chci říct, že dětství berou dětem spíše rodiče (ať už tím, že je vecpou na školu na kterou nemají, nebo je nutí do sportu na vrcholové úrovni etc). Víceletá gymnázia jako taková za to nemohou, naopak jsou pro určitou třídu dětí "požehnáním" tak je nebudeme rušit, ne? jen proto, že někomu přijde segregace dětí před 15 rokem nesmyslná....
 nada 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(1.2.2012 22:14:26)
celkově je méně dětí, ale gymnázia se snaží udržet, tak berou i děti, které by před pár léty zůstaly při přijímání pod čarou. Zrušilo se spousta zš, ale o rušených víceletých gymnáziích jsem moc neslyšela.
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 18:23:32)
Tak to buďte ráda za skvělou zkušenost, může to tak fungovat - to nevylučuji, ale někde to vypadá i jinak.
 Ala 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 18:52:58)
Znovu opakuji - pokud dítě na víceletém gymnáziu musí každý den celé odpoeldne věnovat učení, nemá čas na své koníčky aj. tak by měli rodiče zvážit, zda na gymnázium patří nebo ne a případně ho odtamtud vzít....Pokud to neudělají a to dítě se tam trápí, pak je to problém rodičů a ne principu víceletých gymnázií. už jen proto, že gymnázia nemůžou na nižším stupni (tj. do ukončení základní školní docházky) bez souhlasu rodičů dítě "vyhodit" - u bratra ve třídě měli určitý kázeňský problém ale bez spolupráce rodičů se vyřešit nedal :(
Problém bývá většinou an straně rodičů tak nechápu, proč kritizovat gymnázia kvůli tomu,ž e rodiče nejsou schopni racionálního úsudku.....
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 21:47:10)
Alo, s tímto tvým názorem souhlasím na 100%~g~~g~~g~
 Ala 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 19:00:11)
A ještě bych chtěla dodat, že cca polovina anší třídy provozovala aktivně nějaký sport - tj. měli klidně třikrát týdně trénink plus o víkendech zápasy.....Jeden kluk měl úplně individuální plán, protože závodně lyžoval....podobně to bylo i v ostatních třídách víceletého gymnázia, téměř všichni studenti měli nějaký koníček, kterému s epoměrně intenzivně věnovali.......Což teze o ukradeném (zkráceném) dětství a nemožnosti věnovat se koníčkům opět lehce rozporuje......
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 19:23:54)
Pokud to máte na gymnáziu takto zařízeno, tak to nemusí být špatně. Otázkou je ale ten počet míst - v našem okrese má víceletou odnož asi každé gymnázium (nebo je v jeho městě víceleté gymnázium) a je to i trochu likvidační pro základní školy a když pak vezmu, že třeba 5 dětí je v té třídě do počtu a další 3 dělají pozadí pro ty hodně nadané - na přání rodičů, tak už je to v daném ročníku dětí dohromady jedna třída a půl.
Možná je to z toho důvodu, že někde je ta hustota menší (třeba v okrese Domažlice je myslím jen jedno víceleté gymnázium) a tady 6, přitom okresy jsou podobně rozlehlé a hustota obyvatel u nás není šestinásobná...rozhodně nejsem pro likvidaci víceletých gymnázií celkově, ale když budou na našem okrese třeba 4 třídy, tak to bude tak akorát.:-)
 Ala 
  • 

Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(27.1.2012 19:40:07)
Otázkou je, jaký je ve skutečnosti převis......Na mém bývalém gymnáziu je stále z čeho vybírat, rozhodně se neberou všichni uchazeči (za mě se hlásilo 150 dětí a brali 30, dneska je počet hlásících se menší - cca 100 dětí). Od nás ze ZŠ jsme odešli 3, většinou odchází tak do 5 dětí......Ale je to tedy situace v Praze....
Snažší dostat se je dle mého na čtyřletá gymnázia, tam většinou berou téměř všechny, kteří se hlásí (tady na těch "méně prestižních") a tam v posledních letech dost slušně klesá úroveň.....
Ale souhlasím, že pokud je dětí málo tak by se prostě některé třídy rušit měly....U nás se ještě do ročníku nade mnou braly na osmileté dvě třídy ale dětí ubývalo, tak se začala brát jen jedna......Protože jinak by se neudržela kvalita.
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 12:23:12)
Máte skvělé dítě :-) jako i někteří jiní rodiče v diskuzi, které vše zvládá nad limity a s běžnými dětmi by patrně pociťovalo problém, že by se nemohlo rozvíjet do nejvyšších sfér, (je otázka, zda by to taky dokázalo a co tím vším získá za hodnoty) - každý máme právo na volbu žít si život podle svého nejlepšího vědomí, Vy, já i naše děti...
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 19:19:38)
Ne. V některých provincíích v Kanadě mají systém v ročníku A, B, C - pro všechny je áčko, (pro inkluzivní s asistentem třeba i jen půl áčka - u nás děti ve stylu praktická), pro lepší béčko, pro nejlepší céčko. Rodiče, kteří chtějí, aby jejich děti měly zkušenost i s běžnými "blblými" dětmi, tak ho nechají na ZŚ a dítě se tam rozvíjí podobně jako u nás na víceletém gymplu, jakožto nadané má dost duchovní stravy, ale zároveň se učí i značné empatii a řada úkolů je zaměřena na vzájemné spolupráci se slabšími žáky. Tak se mi to líbí, tak doufám, že to jednou bude i v ČR. Učitel se věnuje všem a k těm nadaným i těm slabším má asistenty.
U dětí, co dělají B, nebo C modul neleze učivo směrem vzhůru, ale do šíře. Tedy se neučí učivo vyššího ročníku, ale dělají víc o daném tématu. Takže hloupý se naučí, že kočka má 4 nohy, chytřejší popíše celou kostru kočky a ten nejlepší se krom kostry naučí spolu s hloupým, jak mu pomoci kočku nakreslit a zároveň dělá výzkum na výskyt koček ve svém okolí atd.
Celkově je tam společnost k handicapovaným nebo hloupějším lidem tolerantěnšjí než u nás nejen na hubě, ale i ve skutečnostni, lidé jsou tam víc v pohodě. U nás proti tomu máte ve větším měřítku rozdělení dětí (praktické - gymply) a narážky o tom, že lidé, co koukají jen na Novu, by neměli pomalu chodit k volbám, když se umí sotva podepsat atd. A ono už to začíná v tom, s kým se kdo kamarádí anebo nekamarádí v dětství. Zda se snese hlavně s elitou nebo se učí soužití i s těmi hloupějšími...
Ale k tomuto modelu bychom potřebovali poněkud předělat základky (nelze tam poslat děti z praktické bezprizorně, jak se to teď chystá přičemž dojde pouze k přetížení kolektivů) a na druhou stranu by to chtělo odvahu od rodičů těch chytřejších tam děti ponechat a nevyřazovat je do gymplů a ze strany základek se o ty talenty taky starat...
Aby děti tu otevřenou společnost tak, jak je v životě, tvořily a ne se rozdělily a pak se o sobě navzájem jen učily...To je ta hlavní hodnota, která prospěje dětem i společnosti.
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 19:41:32)
aničko, to co popisuješ jako realitu škol v Kanadě, to by se mi moc líbilo. Tím by totiž gymnázia (víceletá) částečně ztratila smysl. Obávám se, že v Čechách s tradicí Rakousko-Uherského školství je to ještě nadlouho utopie, především kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků a peněz na jejich zaplacení~d~~d~~d~
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 20:00:23)
milado pohop, že tad jsi v podezření, že jsi tam syna dotlačila proti jeho vůli, protože samo od sebe po tom přeci žádé dítě toužuit nemůže~t~~t~
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 20:28:16)
Pokud se týče mne, paní Miladu nepodezřívám. Každý tyto věci zvažuje sám o sobě a ponese za to sám o sobě odpovědnost. Nikdy jsem, paní Štěpánkoo, nenapsala, že chci konkrétního rodiče podezřívat, ale chtěla jsem upozornit rodiče, kteří o víceletém gymnáziu uvažují, aby mohli svá rozhodnutí nahlédnout z více úhlů a nejen z toho Vašeho.
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 20:31:30)
prosím tě aničko, jaký je můj úhel pohledu? podle tebe? já si doteď myslela, že odchod na gymnázium má být SPOLEČNÝM rozhodnutím dítěte a rodiče~d~~d~~d~
a to co jsme psala Miladě, to jsem myslela poněkud obecněji, ne na tebe, nebo na Vás, já se omlouvám, všem na Rodině tykám až teď jem si všimla toho vykání směrem ke mě~f~
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 20:58:00)
no to je fakt, já jsem tu taky služebně dlouho, tak co~d~~d~~d~
 štěpánkaa 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 21:15:11)
já jsme tu cca od roku 2000 (kdy mi tu vyšel bez mého vědomí článek na titulce), ale častěji chodím až tak poslední asi 3 roky-.~3~~3~~3~
jinak s tebou Milado souhlasím.
 Pawlla 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(29.1.2012 5:28:36)
Milado,nemáte žádnou diskusi o víceletých gymplech,kde by jste chodily jen vy a drbaly.Takže přirovnání k diskusi,kde chodí jen rybáři a jen si povídat o rybaření je mimo.Reaguju jen na dané téma,tady na článek a na Rodině teď naposled na diskusi Monty,která chtěla radu,jak na syna a nemyslím si,že žádala rady jednostranné.Tak jako ostatně na většinu těchto diskusí reaguješ Ty,ale Ty můžeš desetkrát napsat jedno a to samé a já ne?Protože se počítají jen souhlasy nebo jak?~5~Je mi líto,ale já budu přispívat,tam,kde mě téma zaujme a nezajímá mě jestli je ti to vhod ani jestli jsi tu 155 nebo 300 let.~3~
 Anička; 


Re: O svobodě/ možnostech dítěte 

(28.1.2012 20:24:50)
Přeji Vám safra mnoho štěstí ve výchově...
 Jana 
  • 

postřeh z druhé strany 

(27.1.2012 10:27:49)
Učím na gymnáziu, tedy i na víceletém gymnáziu a mám také pár postřehů z druhé strany. Tak předně, když má dítě nějakou disfunkci, není to vůbec na překážku, stejně tak jako na ZŠ, tak i na gymnáziu učitelé přistupují(nebo by měli)k žákovi s ohledem na jeho situaci. Problém nemáme většinou s dětmi ale s jejich rodiči. Jsou sice děti, které projdou celý gympl až do maturity se samými jedničkami, ale to jsou spíše výjimky. Rodiče by si měli uvědomit, že přechod dítěte na jinou školu (a na druhý stupeň vůbec) znamená většinou také to, že už nestačí "jenom" dávat pozor v hodinách, ale že už se žáci také musí naučit učit. Většinou znamená přechod na gymnázium už ne samé jedničky, ale už běžně dvojky, sem tam nějaká ta trojka případně i horší. Teď mám na mysli běžné známkování v průběhu roku, ne vysvědčení. Bohužel někteří rodiče dělají z každé jiné známky než jedničky obrovskou vědu a silně tím dítě stresují. Ne každé dítě takovou situaci ustojí. Říkám vždycky - gympl ano, ale připravte se na to, že bude dítě v kolektivu, kde je větší soutěživost, dravost, vaše dítko už třebude nebude patřit k nejlepším ve třídě, přijdou horší známky, možná občas nebude stíhat, ale v konečném důsledku to dítě posune zase někam dál. Při srovnávání předmaturitních ročníků jsou na tom studenti víceletých gymnízií mnohem lépe než čtyřletých. I přesto, že vysvědčení třeba není s vyznamenáním. A mezi námi - o tom, jak bude člověk úspěšný v životě, vůbec nerozhoduje nějaká ta horší známka na vysvědčení. Znám za ta léta hodně případů, kdy se ti "šprti" s vydřenými jedničkami naprosto neuchytili.
 Ecim 


Re: postřeh z druhé strany 

(27.1.2012 11:06:43)
~x~~R^~g~
 Hal2 


Re: postřeh z druhé strany 

(27.1.2012 11:30:03)
naprostý souhlas, špatná známka má sloužit jako motor~R^ a měla by znamenat "douč se". Problém není ve známce, ale v momentálním výkonu.

Co se týká soutěživosti a dravosti, myslím, že většinu "schopných" dětí to opravdu nakonec posune, ale jsou taky děti, které to může semlít i bez tlaku rodičů. Přitom nedostatečné studijní předpoklady nemusí být jejich problém. A myslím, že tak jako jsou gymnázia, která si s tím poradí a dítě semlít nenechají, tak jsou i taková, ve kterých takovýmto dětem zas úplně dobře není. Pro ně by čas na podnětném druhém stupni mohl být to pravé.
Jenže jak vidím, podle většiny rodičů, co sem chodí, tohle jaksi chybí.
 Jana 
  • 

Re: postřeh z druhé strany 

(27.1.2012 12:13:57)
Přesně tak, někdy zase naopak ten gympl dítěti nesedí, pak by bylo lepší vrátit se na základku, což je z hlediska rodičů dost problém, protože to berou jako ostudu nebo selhání. Já je úplně chápu, někdy je těžké objetivně rozhodnout, co je nejlepší pro dítě.
 Anička; 


Re: postřeh z druhé strany 

(27.1.2012 14:11:38)
Celkově souhlasím. U té soutěživosti - některé děti na to zabírají, jiné ne. Je to podobné i v hudbě. Proto mám raději hudební přehlídky než soutěže, ačkoliv jsou vyjímečné děti, které soutěžení strašně baví. Některé se tím ale vypálí a skutečně těch nej odolných ve vrcholových soutěžích je minimum. Některé děti zas víc vyhledávají uplatnění - hrají na varhany v kostele, založí skupinu atd...a do toho soutěžení se moc zapojovat nechtějí. Je v tom nejen inteligence, ale i hodnoty.
Máte pravdu i v tom, že když jednou dítko na gymplu je a nejde to, tak rodiče si často neumí představit, co by bylo, kdyby tam nebylo. A přitom je v životě i řada důležitějších věcí.
 Hal2 


Re: postřeh z druhé strany 

(27.1.2012 14:28:31)
V principu je to pravda, jenže cesta zpět nemusí být jednoduchá, ne vždy to okolí vezme hladce bez zbytečné jedovatosti.
 x x 


Móda 

(27.1.2012 14:30:17)
No jo, když ona ta gymnázia jsou v módě. To je jako s VŠ. Všechny děti budou mít gympl a všechny děti půjdou na VŠ. I ty průměrné, či lehce podprůměrné. Ptám se, jaký to má vlastně smysl. Vždycky jsem si myslela, že VŠ vzdělání má mít elita národa, a ne každý, kdo neumí napsat správně ani holou větu. Mám za to, že rodiče jsou mnohem více ambiciozní, než jejich děti. Pokud bude mít gympl a VŠ každý, tak ztratí svoje poslání. Nač mi bude VŠ nějakého nesmyslného zaměření, když pak ve finále stejně nenajdu práci. Myslím, že brzy nastane doba, kdy i pokojská nebo uklízečka bude muset mít titul, nebo minimálně maturitu. Je to vše postavené na hlavu. Jinak nemyslím, že by 2. stupeň ZŠ musel mít nutně pro dítě fatální následky.
 Hal2 


Re: Móda 

(27.1.2012 14:47:27)
Průměrné dítě s pořádnou dávkou snahy gympl podle mě v pohodě zvládne. Spíš myslím, že je to o chuti a hodnotách. Pokud je to o chuti a hodnotách dítěte -ne jen jeho rodičů, přijde mi to celkem v pořádku. Většina národa má IQ kolem průměru, takže takové děti na gymplu jsou a mnohé z nich mají dobré šance školu zvládnout a uplatnit se.
Naopak bych do gymnázia netlačila nadprůměrné dítě, které je spokojené právě na druhém stupni. Za předpokladu, že tam není spokojené jen kvůli lenosti, což rodič obvykle pozná.
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(27.1.2012 15:59:27)
vilmo, ono leckdy je píle a pracovitost více než inteligence. Dnes a denně vidím talenty, které jsou doslova ubité leností svých nositelů. Někteří ani nedokončí gympl~Rv~Rv
 Ala 
  • 

Re: Móda 

(27.1.2012 17:56:36)
Říká se, že talent (a mezi něj dle mého inteligence patří) je 10% úspěchu a píle tvoří dalších 90%.....I sebeinteligentnější člověk který nemá dostatek sebekázně to nikam daleko nedotáhne.....
 Anička; 


Re: Móda 

(27.1.2012 19:28:50)
Ono se těm lenivým talentům taky moc nestane - pokud jsou šikovní, svoje místo na slunci najdou i bez gymplu, dost světových programátorů/umělců také střední nedokončilo a na vysoké měli pokud vůbec tak půl roku - a pokud jsou nešikovní a jsou zvyklí, že je někdo stále vodí na provázku, tak i s Vš mohou skončit na úřadu práce~z~
 Ala 
  • 

Re: Móda 

(27.1.2012 19:41:24)
Jenže líný talent se stejně jednou rozhýbat bude muset - sice až v dospělosti ale sám talent bez píle se prostě málokdy uplatní...Ano, někdo se začne snažit až v dospělém věku ale většinou jsou úspěchy opravdu spojeny s dřinou :)
 Ecim 


Re: Móda 

(27.1.2012 19:51:16)
Silně pochybuji o tom, že by lenivé talenty udělaly nějakou díru do světa, pokud by tedy neměly nějakou protekci.

Já jsem potkala řadu lidí, kteří v sobě měli velký potenciál, ale byli líní ho využít a dopadli dost špatně. Kdyby se snažili, mohli to dotáhnout dál a být šťastnější.
 Anička; 


Re: Móda 

(27.1.2012 19:57:49)
Nechala bych to ve svobodě - existují líné talenty a jsou špičky, existují vydřené talenty, bývají také špičky a v obou skupinách jsou propadáci. Právě proto bych to nechala více na dětech a menší tlačenkou.
 Ala 
  • 

Re: Móda 

(27.1.2012 20:10:08)
Já Ti nějak nevím, ale neznám talenty, kteří by byli úspěšní JEN díky talentu a bez minima píle...Třeba ve vědě tohle fakt neexistuje, stejně tak si to nedovedu představit třeba v hudbě nebo ve sportu.....Neříkám děti tlačit ale každý by měl někdy v životě pochopit, že jen s talentem a bez jakékoliv snahy ten talent rozvíjet se moc daleko nedostane.....
To je tedy můj názor ;)
 Anička; 


Re: Móda 

(27.1.2012 20:27:52)
Narodil se americké vysokoškolačce a syrskému studentovi politologie, krátce po porodu byl ale adoptován Paulem a Clarou Jobsovými. Studia na vysoké škole zanechal po prvním semestru; přednášky, které už si ale vybíral čistě podle vlastní volby, ale navštěvoval další rok a půl. Spával na zemi po pokojích svých kamarádů a na jídlo si vydělával vracením lahví od coly. V tomto období bylo jídlo, které každou neděli rozdávalo hnutí Hare Krišna, jeho jediným pořádným jídlem.[1] Ženatý s Laurene Powellovou (tři děti), dcera z předchozího vztahu. Pro něj typickým oblečením byl černý rolák St. Croix s dlouhým rukávem, modré džíny Levi’s 501 a tenisky New Balance 992.
Stal se jedním z prvních lidí, kteří rozpoznali potenciál myší ovládaného grafického uživatelského rozhraní vyvíjeného v laboratořích Palo Alto Research Center firmy Xerox. V rámci divize Macintosh v roce 1984 uvedl na trh počítač ovládaný pomoci myši a menu. V roce 1985 byl vyhozen ze společnosti Apple a založil technologicky vyspělou, ale komerčně nepříliš úspěšnou společnost NeXT Computer. Tu v roce 1996 odkoupil stagnující Apple Computer a on sám se vrátil do jeho vedení. Operační systém NeXTSTEP firmy NeXT Computer se stal základem nového operačního systému Mac OS X.
Tolik wikipedie - Steve Jobs. Dá se najít i dost portrétů dalších úspěšných lidí v dějinách, kteří dokázali svým vlastním způsobem a svobodně pojatou pílí, svůj mimořádný talent, ačkoliv na to šli jiným způsobem, než tehdejší konvence.
-------------------------
 Ala 
  • 

Re: Móda 

(27.1.2012 20:39:32)
Ale píle tam stejně byla - předpokládám, že musel vynaložit dost slušné úsilí, aby metodou pokus-omyl došel ke správnému výsledku.
Píle se nerovná vzdělání ale vynaložená námaha. Pochybuju, že Steve Jobs jen ležel na gauči a stačil mu jeden pokus ;)
 Anička; 


Re: Móda 

(27.1.2012 20:43:34)
Souhlas.
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(27.1.2012 21:45:41)
aničko, vybrala jsi hodně špatný příklad. Steve Jobs nebyl žádný lenoch, ale cílevědomý a pracovitý člověk. VŠ opustil hlavně proto, že zjistil, že mu jako celek už nic nového neposkytne, sama jsi zkopírovala, že některé přednášky navštěvoval dál. Mezitím na sobě pracoval a zdokonaloval se. nevím, proč ho řadíš do skupiny inteligentních lemplů, protože lempl nebyl ani náznakem~a~~a~~a~
 Anička; 


Re: Móda 

(27.1.2012 22:16:20)
Vážená Štěpánkoo,
nevkládejte mi mezi řádky, co jsem nenapsala. Jobs nebyl lenoch, ale odmítal určité konvence. Také dítě, které nejde do primy, ale zůstane v 6 třídě, ač má talenty, nemusí být lenoch, ale prostě se chce rozvíjet jinak než je v naší kotlině in. Nebo se rozhodne pro gympl od prváku, jak tu psala jedna paní.
Už vidím Jobse, jak by vyváděl, kdyby mu jeho rodiče důrazně opakovali, že tu školu nemá vzdávat, že na to má, že když tam jednou šel, tak by byla zrada, kdyby to opustil, co z něj bez školy bude...stačí si o něm něco hlouběji přečíst a člověk si udělá názor. Řada programátorů nedodělala ani prvák VŠ. Prostě jim to k tvorbě bylo zdržováním.
Cílevědomý a pracovitý neznamená nutně, že musím studovat tam a tam...nebo mít diplom či ten a ten diplom...Jobs v rozhovoru pro knihu uvádí přibližně to, že mu nejvíc dalo nepracování při pobytu kdesi v Asii...
V otázce rozvoje věd - Edison byl také pilný nekonvenční typ člověka. Kdyby se dřel někde něco, co by pak tolik nevyužil, asi by toho nestihl tolik v tom období vynalézt.
V umění - Bohuslav Martinů, řada malířů - nemá cenu jmenovat, to byli nesmírně pilní lidé, kteří se rozvíjeli velmi neobvyklým způsobem.
Nechat dítěti volnost nemusí nutně znamenat, že zpustne. Ale třeba získá čas, aby v něm uzrálo to, co má a nejen to, co my máme za představu.
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 14:13:00)
aničko, promiň, ale asi mám problém pochopit co píšeš. Když jako příklad inteligentního lenocha uvedeš steva jobse, tak je to mimo, když ti vysvětlím, že tento příklad neodpovídá diskutovanému problému, tak mi napíšeš, že jsi to tak vlastně nemyslela. Tvoje příspěvky jsou naprosto mimo, zvláště pak ty "vyšší sféry"co píšeš Miladě.~a~~a~~a~
Na jednu stranu píšeš, jak jsou děti na gymnáziích neštastné, na druhé straně horuješ pro možnost volby. Možná by sis měla ujasnit svoje názory, ožná yb se nakonec ukázalo, že spolu zase tak moc v opozici nejsme.~;)
Pro jistotu napíšu znovu svůj názor:
Na gymnázium by měly jít děti talentované, motivované, které se rády nebo aspoň bez odporu učí a dozvídají nové věci, děti, které mají podporu i ve svém okolí. Děti, které tzam CHTĚJÍ studovat. Nikoli děti, které na studium nestačí a plní jen přehnané sny svých rodičů. Pokud se ukáže během studia, že na ně nestačí, měly by svoji situaci spolu s rodiči přehodnotit a změnit školu. Řekla bych, že to co jsem napsala platí pro jakýkoliv stupeň školy....~3~~3~~3~
 Anička; 


Re: Móda 

(28.1.2012 18:51:30)
Souhlasím. Pokud Chtějí. To už bylo v mém prvním příspěvku - že pokud na to dítě má a škemrá, aby tam mohlo, tak proč to nezkusit. Pokud ale nejeví zájem, přestože na to má, a je alterantiva přiměřená základka, tak nevidím důvod, proč ho na gymnázium dávat, ačkoliv nepůjde dopředu tak rychle. V tom případě se bude rozvíjet samostatněji - a nějakým jiným způsobem. A už jsme u toho "zakopaného psa" - někteří rodiče tam dítě dají, protože podle nich a poradny dítě na to má - a to je vše. A dítě tomu neodporuje, podvolí se atd. a pak určitá skupina z těchto dětí na gymnáziu buď neprospívá nebo tam není spokojená nebo se u nich nerozvine to, co by mohlo. Ale rodiče ho tam už většinou nechají...protože přestup si neumí představit a ono, takový přestup jednoduchý moc není.
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 14:15:59)
PS - pro tebe je zřejmě představa, že se některé dítě NAPROSTO SVOBODNĚ rozhodne studovat gymnázium nespolknutelná~t~~a~
 Anička; 


Re: Móda 

(28.1.2012 18:58:49)
Jo - spolknutelná - ale pokud by se mé dítě účastnilo gymnázia na základě mé rady a rady poradny bez vlastního svobodného chtění, tak bych to považovala za nespolknutelné. A to se u jiných rodičů nezřídka stává. Asi ne na všech gymnáziích - již jsem psala, že na některém okrese je z 400 uchazečů jedna prima a na jiných okresech ze 100 uchazečů jedna prima. Pokud nabídka je širší, tak se tam budou dostávat v různých okresech trochu jiné skladby dětí...a pro některé rodiče je ta širší možnost dostat tam jejich dítě prostě docela lákavá a pro jejich dítě vzhledem k následnému vývoji poněkud nerozvíjející.
 Pawlla 


Re: Móda 

(28.1.2012 19:28:32)
Štěpánko a proč myslíš?Já na opak od začátku tvrdím,že by se to mělo odvíjet od dítěte,jestli ono chce a že některé chce jsem nikde nezpochybńovala.To se Ti tak líbí slovo extrémistka,že mi pak vlkádáš extrémí názory do textu?~;)Ty jsi psala:
"Většina mých studentů se pro studium na gymnáziu rozhodla samostatně (aspoň podle jejich slov), někteří se odhadli dobře, jiní ne~d~~d~~d~ nevím proč je tolik rozšířený názor, že většina dětí na gymnáziu je tam kvůli rozhodnutí rodičů "

Nevíš,proč je rozšířen názor,že na gympl většinou děti tlačí rodiče,přitom se to denně píše na Rodině,kde denně jsi.Trošku paradox,nebo extremismus?~:-D
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 19:38:18)
pawlo, na rozdíl od tebe nedělám závěry z toho malého vzorku rodičů, kteří píšou na rodinu, ale ze skutečnosti, kterou vidím ve škole. Konkrétně teď jsem třídní ve třídě, kde jsou VŠECHNY děti skutečně rády, že se na gymnázium dostaly, dělali jsme si o tom anketu hned v 1. ročníku (anonymní) a byla to jejich volba. To je ale výjímka, v jiných třídách je pár jedinců, kterým to bylo "vnuceno rodiči", ale fakt minimum~d~~d~ I tak museli 3 děti odejít, přestože o studium stály, protože prostě na studium neměly (z různých důvodů) a bojím se, že další 2 adepti se do maturity vyvrbí~d~~d~
Ty píšeš ve smyslu, že já a Ecim jsme nikdy takové dítě neviděly, zcela pomíjíš, že takové děti jsou a já (a předpokládám, že i ecim) o nich vím a také jsem op nich psala. proto jsem použila slovo extrémistka, které na tvoji adresu napsal nevím kdo v jiné diskusi. některé tvé příspěvky tak totiž působí~d~~d~~d~
 Anička; 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:22:49)
No, ačkoliv tato reakce nepatří mně - nejsem si jista, zda by gymnaziální pedagožka používala tento styl projevu. Včetně těch škatulek označovat někoho za extrémistu, a to jen proto, že projeví jiný názor. ~:-D Očekávala bych od Vás, pokud jste vyučující, fundovanější diskusi.
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:33:23)
bože můj, to slovo bylo v nadsázce, proto tam bylo asi 5 smajlíků a odvolávala jsme se na jinou diskusi jiné přispěvatzelky na Rodině s Pawlou. Už mám ch
uť napsat ti něco fakt peprného, mám pocit, že jsi z jiné planety a ani se nesnažíš porozumět tomu co píšu~a~~a~~a~
 Anička; 


Re: Móda 

(28.1.2012 21:00:13)
Pokud Vám jde o to, napsat něco peprného, je to jen na Vás. Klidně si poslužte. Já se snažila pochopit, oč Vám jde a myslím, že to i chápu. Prostě propagujete myšlenku víceletého gymnázia a rozdělení dětí v 11 letech stůj, co stůj.
Je možné, že jsem trochu z jiné planety. Nestydím se za to. Dnešní systém společnosti se mi skutečně zdá velmi sobecký a zaměřený hlavně na peníze. Jediné, co se uznává, je rétorická korektnost. Nesmí se říkat blbý, ale s lidmi méně nadanými se jedná velmi špatně. Nesmí se říkat Cikán, ale když má někdo tmavší pleť a ráno zametá sníh na křižovatce v minus 20, tak nám to zahřeje srdce, že konečně vidíme nepřizpůsobivého makat a pak to v práci rozhlašujem jako příjemnou ranní novinku.
Všichni jsme plni toho, jak by to mělo být, ale když jde do tuhého, a máme pro to něco udělat, abychom k sobě byli solidárnější nejen ústy, ale i činy, obzvláště - týká - li se to naší rodiny - tak to NEEE, to přece po nás nikdo chtít nemůže.
Právě to je ta otázka - co je pro dítě to nejlepší, co mu mohu dát do života? Je to oddělení se do skvělého kolektivu podobně chytrých dětí právě v co nejranější době? Nebo je to něco jiného?


 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 21:02:58)
ano, aničko, asi jsi z jiné planety, protože ani po několika dnech jsi nepochopila, že já propaguju hlavně myšlenku nechat děti o takových věcech spolurozhodovat a pokud chtějí na gymnázium a mají na to, tak jim to umožnit a hlavně je v tom podpořit. Nevím, jak jinak to napsat, abys to pochopila i ty~a~~a~~a~
 Anička; 


Re: Móda 

(28.1.2012 21:07:38)
Váš názor chápu, ale psala jsem o jiné věci, o které vůbec nechcete nic slyšet.
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 21:09:08)
o čem nechci nic slyšet? Že pro některé děti je gymnázium nevhodné? Že některé děti tam nechtějí, přestože na to mají? No, to já přece vím, v tom se shodujeme~d~~d~~d~ fakt nějak nechápu~5~
 Anička; 


Re: Móda 

(28.1.2012 21:10:00)
Asi ne.
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 21:10:38)
ty zjevně taky ne, tak je to rovnocenné~;)~3~
 Pawlla 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:32:31)
Štěpánko,v kterém příspěvku pomíjím,že jsou děti,které na víceletý gympl chtějí?To by mě opravdu zajímalo.Ano za extrémistku jsem byla označena na jedné diskusi,když jsem napsala,že si myslím,že žádné dítě není "blbé" a že s tímhle dělením nesouhlasím,chápu,tady strašný extrémismus.~;)
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:37:11)
hlavně, Pawlo píšeš, že já a ecim tvrdíme, že neexistují děti dotlačené na gympl proti své vůli rodiči. To není pravda a proč si to vymýšlíš nevím, extrémistkou jsem tě nazvala v nadsázce, protože tyhle tvoje radikální soudy, které se skutečností souvisí jen vzdáleně, případně někdy vytržené z kontextu, extrémní jsou. Včetně toho o "blbých" dětech, kde s tebou ale na rozdíl ode dneška souhlasím, také si myslím, že blbé děti neexistují~3~~3~~3~
 Pawlla 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:42:32)
Štěpánko,vy jste s Ecim psaly,že NEVÍTE odkud se tyhle názory berou,proto jsem vám ty příspěvky zkopírovala,protože je jasné,že kdo si takovou diskusi přečte,tak získá názor,že opravdu většina lidí děti na gympl tlačí i proti jejich vůli,protože tak to tam lidi psali.Přinutit,dokopat,jedenáctileté dítě nemá rozum,nemůže rozhodovat atd.Takže tady se ty názory berou a já se jen podivovala,že jste si toho nikdy nevšimly.~;)
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:47:31)
Pawlo, zapomínáš, že to byly příspěvky z INTERNETOVÉ DISKUSE a nikoli z reálu. Já jsme psala, že nechápu, kde se berou názory, že tam je většina dětí takto. psala jsem, že takové děti samozřejmě jsou, ale bývají ve výrazné menšině. Možná jsme se jen nepochopily navzájem, ale přiznávám se, že to hledat nebudu a za tu extrémistku se omlouvám. Použila jsme to v nadsázce, ale zjevně jsem zůstala nepochopena. Ty Pawlo přece víš, beru i jiné názory, že jsme se už spolu párkrát neshodly a párkrát zase shodly.~d~~d~~d~
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:41:52)
jo, ještě bych dodala, že v té diskusi nikdo o skutečně existujícím blbém dítěti nic nepsal, ty jsi to vytrhla z kontextu. jedna přispěvatelka tam napsala něco ve smyslu, že je lepší (rozuměj pro rodiče a školu snesitelnější) mít "blbé" dítě než mimořádně nadané. a to je bohužel pravda~Rv~Rv~Rv
 Pawlla 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:44:45)
Štěpánko a můžeš mi vysvětlit,jak můžeš napsat,že je lepší dítě blbé,když jsi sama před chvíli psala,že blbé dítě neexistuje?Já vím přesně co tam padlo a podle mě ten,kdo používá pojem blbé dítě,na to rozdělení věří.~d~
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:49:20)
beru to jako zjednodušení toho popisovat např. dítě zaostávající ve studiu, pomalu chápající, apod, prostě takový řečnický obrat, který ale rozhodně profesně nepoužívám (snad jen někdy výjímečně ke svým vlastním)~d~ ale chápu, že pro někoho je to nadávka~d~
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:51:06)
a v českém školství je skutečně větší pozornost věnována dětem zaostávajícím, pomalu chápajícím, nebo dětem s dysfunkcemi, nebo zlobivým, prostě "problémovým" než dětem, které jsou nadrůměrně studijně nadané, rychleji chápou, čtou od 3 let, apod...~d~
 Pawlla 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:55:25)
Štěpánko,právě,mě to třeba vadí i přesto,že to není konkrétní "Anička Novákováková je blbá",jednou takhle přemýšlím a takhle to mám spojené,že méně nadané-blbé a to je už pro mě špatně.Pak to napíšu a už jsem extrémistka~5~,ale v pohodě,já se neurážím,kvůli tomuhle určitě ne.~x~
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:56:54)
Pawlo, už jsme to našla:
Štěpánko,nedramatizuj to,je to z jedné diskuse hozené do druhé,tam si to může každý přečíst taky a nikdo přece své názory netají.Já jsem reagovala na to,že píšete s Ecim,že ani jedna nikoho takového neznáte a nikdy jste to neslyšely,přitom obě na Rodinu chodíte a padá to tam skoro denně.~;)

kvůli tomuhle jsem tě označila za ex........ s mnoha smajlíky. protože to je právě to překrucování a vytrhování, které mě občas zamrzí~3~
 Pawlla 


Re: Móda 

(28.1.2012 21:05:04)
Jaké překrucování,akorát místo neznáte tak jsi tam měla nevím,kde se ty názory berou.~d~A ony se berou z té diskuse,kterou jsem zkopírovala.~d~Pro mě je to jasné.
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 21:08:01)
pawlo, tak polopatě:
kde se berou názory, že VĚTŠINA dětí je na gymplu z donucení - jsem se divila
kde se bere názor, že NĚKTERÉ děti..... - tomu rozumím, tomu se nedivím, to jsem nezmiňovala, protože to je skutečnost.
říkám, že jsme se asi nějak nepochopily~d~
 Pawlla 


Re: Móda 

(29.1.2012 5:20:06)
Ale na těch diskuzích těch dětí většina je,což samozřejmě neznamená,že stejný poměr je i na tom gymnáziu.Na druhou stranu,těch gymnázií je dneska hodně,no je to na uvážení každého rodiče,ale já souhlasím s Aničkou v jednom a to,že bych ty děti rozhodně nevynechávala.
 štěpánkaa 


Re: Móda 

(28.1.2012 20:57:35)
no a jestli ty máš takhle jednoduché a přímočaré myšlení, tak dobrá, ale nepodsouvej ho ostatním. měj se~3~~3~
 Ecim 


Re: Móda 

(27.1.2012 19:49:34)
Žubko, neboj, všichni gympl a VŠ mít nebudou, protože je to prostě nemožné. A mezi určitým typem lidí bylo gymnázium a VŠ "móda" odjakživa, pokud se to dá takhle nazvat. ~t~~t~
 Anička; 


Re: Móda 

(27.1.2012 20:38:23)
Určitý kruh sociologů má za to, že lidé s VŠ se lépe adaptují na změny podmínek a že to je ekonomická výhoda, i když si společnost uvědomuje, že tím se VŠ vzdělání jaksi devalvuje. Otázka je, co bude, až většina bude mít VŠ, protože počet zaměstnání se nerozrůstá, např. s počtem umělých počítačových kravínů a konkurence Asie atd. spíše klesá - což jde vidět např. ve Španělsku, které nás v tomto směru předběhlo, kde sice mají téměř polovinu vysokoškoláků, ale tito lidé jsou nezaměstnaní, protože není práce...V Anglii zas je řada docela vzdělaných mladých, kteří křičí, že chtějí lepší zaměstnání, a normální práci dělat nebudou, a tak to za ně dělají lidé z Ćech, Litvy, Slovenska, a těmto mladým Angličanům se to nelíbí. Ovšem dělat elektrikáře, když mám diplom z humanitních studií, to dělat nebudou ani neumí.
V Kanadě je v seznamu volných povolání pro imigrační vstup nejvíce běžných řemesel. Kuchař, instalatér, plynař, elekrikář. Pro absolventy gymnázií a humanitních oborů tam moc možností není. Z VŠ jsou tam uvedeni lékaři nebo plynoví a bánští inženýři - ale těch je trochu menší procento a mají práci spíše v tundře. Ty řemeslníky potřebují i v krajinách, kde nežijí sobi. Takže na tom jde vidět vývoj, kam ten tlak na gymnázia a vysoké školy pro téměř všechny směřuje...
 Anička; 


Re: Móda 

(27.1.2012 20:41:27)
U té poloviny - ne polovina populace španělů, ale polovina absolventů VŠ ve Španělsku.
 Inaaa 


Re: Móda 

(1.2.2012 13:38:00)
Rozhodně souhlasím, že je dnes 8 leté gymnázium jistá móda.
Dcera na něm tedy taky je, ale jinak, ano, je to tak.
Stejně jako je dnes móda být VŠ.
70 % dětí studuje na VŠ, kdysi to bylo necelých 20 %.
Je to ve společnosti vidět, že dnes kdekdo může studovat, platit školu, a žádnej lumen to není.
 Martina, 3 děti 
  • 

téma, které také řeším 

(29.1.2012 11:39:33)
Ahoj všem, od loňského roku řeším (s velkým předstihem) tuto otázku "šestá třda, nebo prima".
Syn je sice teprve ve druhé třídě (ze zdravotních důvodů šel o rok později, takže už by měl být ve třetí) a já už pro něj plánui gymnázium. Vyplynulo to tedy spíše z doporučení pedagogů....
Jenže když se před ním jen zmíním, že by z páté třídy mohl jít na gympl, tak hned odsekne, že nikam chodit nebude, že tady má kamarády.....
Takže se spíš "já peru" s tím, jak ho motivovat ke studiu n gymnáziu.
Vím, že je ještě nějaký ten rok čas a situace se může změnit, ale je třeba pomýšlet i na to, co nám ostatní doporučují.
Manželovi by se více líbilo, kdyby zůstal tady na ZŠ, protože prý bych mu vzala dětství. Mě by se to samozřejmě líbilo z důvodu vzdálenosti také (školu máme přímo u domu a nemusí ani přecházet žádnou silnici, jde jen po chodníku).
Ale na druhou stranu, když vidím, jak probíhá jeho individuální vzdělávání (tedy spše neprobíhá), přestože by se měl učit jinak, tak jsem z této školy už teď zklamaná, že našemu synovi nedává to, co by mu měla dávat - tedy jiné vzdělání.
Abych to moc nerozváděla - syn je členem Mensy ČR, tedy má dost vysoké IQ a také je hodnocen jako velmi nadaný ve více oblastech, proto nám bylo doporučeno individuální vzdělávání, nebo škola přímo pro nadané žáky (která je tedy dost daleko). Zvolili jsme tedy tu individuální výuku, kterou ale zmíněná škola "neposkytuje dostatečně, jak by měla".
Jak se tedy zachovat v této situaci, kdy dítě předpoklady má, ale nechce odejít kvůli kamarádům?
 Ecim 


Re: téma, které také řeším 

(29.1.2012 12:31:24)
Já bych svému dítěti v této situaci řekla, že

1.Na nové škole si zajisté také najde nové kamarády, kteří budou s největší pravděpodobností minimálně stejně dobří jako jeho současní.

2.Že se současnými kamarády může přeci zůstat v kontaktu, a tak na tom co do počtu kamarádů může jen vydělat.

Ad "vzaté" dětství: Dětem, které na studium na víceleté gymnázium nemají, víceleté gymnázium dětství skutečně vzít může, ovšem dětem, které na něj mají (což podle toho, co popisuješ, bude zjevně případ Tvého syna), může víceleté gymnázium dětství naopak zpříjemnit.

Ale vzhledem k tomu, že je syn ve druhé třídě, bych teď na Tvém místě tohle téma nechala být, ono je možné, že na něj za 2-3 roky dolehne "ponorka" a změnu naopak uvítá.
 Myss 


Re: téma, které také řeším 

(29.1.2012 13:14:55)
souhlasím s předešlým příspěvkem,synek se bude ještě hodně vyvíjet a měnit názory,takže bych nijak netlačila,abych mu to neznechutila.On brzy zjistí,že mu stávající škola nic nedává a třeba bude chtít sám na gympl.Můj syn v první a druhé byl úplně normální,nijak se tedy nevymykal,měl sice jedničky,ale to snad děti v prvních a druhých třídách mají,ale nic extra.Nyní je ve třetí a úplně vystřelil nahoru.Hodně si odnese ze školy,doma udělá jen úkol-mají vždy jen jeden,ten má do 5-ti minut a tím končí příprava do školy.Všechno ale umí a zapamatuje si z vyučování.Mě by ani nenapadlo ho dát na gympl do primy,ale on je nešťastný,že tam spolužáci dělají bordel,pořád vyrušují,perou se,chovají se divně.Jenom proto uvažujeme o přemístění na gympl už z páté třídy.
 Myss 


Martino, 

(29.1.2012 13:27:10)
na Tvou otázku bych radila,netlačit na syna,tři roky jsou dlouhá doba.Bude se nudit a pokud má touhu se něco dozvědět a ne to jen ve škole odsedět,přijde za Tebou sám.Pokud má vysoké IQ,které nebude nijak rozvíjet,je to celkem k ničemu.Bohužel,pokud dá přednost kamarádům a na gympl nebude chtít,nutit ho nelze,ALE máš dost času ho vést tam,kam chceš-musíš to zařídit tak,aby sám chtěl.Vážně si ale myslím,že to za 3roky nebude problém,uvidíš.Oni ti kamarádi ho totiž přestanou bavit,protože mu nebudou stačit-ve druhé třídě se ještě nic tak neučí a všichni jsou na podobné úrovni,běžné děti mají samé jedničky.V páté třídě už budou rozdíly.
 štěpánkaa 


Re: téma, které také řeším 

(29.1.2012 13:55:48)
martino, na nic netlač. je velmi pravděpodobné, že syn na celou situaci změní názor sám (beru to podle mých synů), že se z kamarádů stanou posměváčci, kteří ho označí za šprta. to samozřejmě nastat nemusí, může si naopak najít kamarády, kteří sami také budou chtít na gymnázium. Nebo sám vyhodnotí, že ve škole se nic nového nedozvídá. Spíš bych s ním hovořila ve smyslu, jaké změny mu gymnázium může přinést, třeba když si bude stěžovat na to, co se ve škole děje..... Pokud je skutečně mimořádně nadaný, nejspíš na běžné ZŠ, kde s ním nikdo individuálně nepracuje spokojený nebude.
 Myss 


zkušenost se sportovním gymnáziem 

(29.1.2012 14:21:19)
chci se zeptat,zda tady někdo má zkušenost se sportovním gymplem?Moc jich v republice není,ale jsme z krajského města jeden u nás je.Syn je pohybově nadaný a ve škole je dle mého názoru normální(ve srovnání s vrstevníky nadprůměrný,ale problém je spíš v tom,že oni jsou podprůměrní).Zkrátka není členem Mensy,ale co se sportu týče,je vyjímečný.Na základce jsou především děti nehorázně nevychované a to je hlavní problém,který nás žene k rozhodnutí syna přeřadit na gympl.A protože mu jde tenis a atletika,plánujeme jít tímto směrem.
 štěpánkaa 


Re: zkušenost se sportovním gymnáziem 

(29.1.2012 19:15:24)
nemáte v dosahu ZŠ se sport. zaměřením? Jinak v Praze mám zprávy, že sportovní gymnázia (a ex. tu i jedna obchodní akademie se ptřídou pro fotbalisty a možná i další školy) jsou v pohodě a studují tam nejen děti nadprůměrné, ale i průměrné a jsou v klídku. Velká výhoda je, že tam obvykle mají pochopení pro sportování studentů, není problém s individuálními studijními plány. Vím ale, že někteří (hlavně tedy rodiče) mají trochu obavy aby děti odmaturovaly, že jsou na ně menší nároky než na děti z běžných tříd.~d~~d~~d~
Ten individuální studijní plán pro sportovce bývá obvyklý na různých SŠ, záleží na dohodě s vedení školy~3~~3~~3~
 Pawlla 


Re: zkušenost se sportovním gymnáziem 

(30.1.2012 4:33:30)
Záleží na škole,může se zdát,že sportovní školy moc prospěch neřeší,ale mám zkušenost,kdy syn známé šel v 5 na sportovní školu,na běžné základce měl dobré známky,tam pak začal výrazně pokulhávat.Nakonec se musel vrátit,oni požadují určitý průměr,jinak se s žákem rozloučí.Ale nevím jestli to tak praktikují všechny sportovní školy,šla bych se podívat na tu konkrétní,která je u vás.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.