| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Intenzivní péče o rizikové rodiny by se státu vyplatila

 Celkem 31 názorů.
 Jája 
  • 

Začarovaný kruh 

(8.8.2011 8:00:38)
když jsem pracovala v dětském domově, byl to doslova začarovaný kruh. Z 50 dětí jen jedno dítě nemělo rodiče a jedno sice rodiče mělo, ale pobyt matky nebyl znám, odešla od dítěte neznámo kam, a otec byl ve výkonu trestu. Zbytek dětí byl z rodin odebrán ze sociálních důvodů, někde rodiče alkoholici, ale většinou prostě na péči o děti neměli zdroje. Proč si nepřiznáme, že tento stav přetrvává dodnes? na jedno dítě v dětském domově platí dneska stát částku kolem 20.000,- Kč měsíčně. Kolik rodin má takový příjem, aby na jednoho jejího člena šla takováto částka? Pro řadu rodin s dětmi je to v řadě případů výdělek obou rodičů!! Praxe bývala taková, že z mnoha takovýchto rodin byly děti odebírány, umístěny v dětském domově, ale nikdo se už nezabýval možností dát rodičům těchto dětí práci.
Navíc péče v dětském domově děti na život prakticky vůbec nepřipraví. Zmizely učební obory s internáty, zmizely podnikové ubytovny. Tam se děti z dětských domovů mohly uchytit při startu do života. Tzv. "domy na půli cesty" hasí jen ten nejhorší požár. Dítě dostane 10.000,- Kč na cestu a je vypuštěno do života. Dětský domov nenaučil dítě připravovat jídlo, vyprat prádlo, dítě častokrát nemá kde bydlet, neví, že se platí elektřina, voda, nájem. To je důvod, proč může skončit v původní nefunkční rodině nebo třeba i na ulici.
Je to bohužel začarovaný kruh, kde stát na svou úlohu ochrany slabých nebo bezmocných naprosto rezignoval.
 Binturongg 


Re: Začarovaný kruh 

(8.8.2011 10:04:06)
No, ještě bych doplnila, že velké procento dětí je za současných podmínek neosvojitelných i z toho důvodu, že jejich rodiče používají děcák jako týdenní jesle/školku/školu.
Do nedávna jsem vůbec netušila, že jsou v DD umístěny děti, které chodí na víkendy pravidelně domů, dtto prázdniny apod., natož abych tušila, KOLIK jich je!!! ~e~

Dítě je ve všední dny v DD, chodí do školy, šatí se živí se a na víkendy a další volna jde zpět do rodiny, která tráví většinu času (i s potomkem) v knajpě, valí mu do hlavy klíny o své chudobě (omluva proč děcák), o svém neštěstí (proč nelze najít práci) a o tom, že má stát povinnost se postarat, v neděli zajde s dítětem do DD seřvat personál, že chlapeček/holčička (+ x sourozenců) nemá nové pastelky a kružítko, nechá dítěti tašku se špinavým oblečením, tašku s brambůrky a sladkostmi za půlku nájmu a vesele odskotačí.

Tohle už je podle mě sprostá vyčůranost a vypočítavost - jiní rodiče, pokud chtějí dítě "odložit", činí tak kvůli práci a dost za to platí (teď míním hlavně finanční částku), tihle rodiče mají školku a intr zadarmo, neplatí nic a často ještě dělají potíže.

Výslekem je, že dítě má do života vzor dle svých rodičů. Děcák mu toho moc nedá a u rodičů se naučí, že není třeba platit cokoli, není třeba mít vzdělání, zjistí si úřední hodiny na sociálce a máme tu další generaci, která svému domovskému DD dodá další klienty...
 hmr 
  • 

A část daňových poplatníků to zaplatí! 

(8.8.2011 20:48:39)
Proč to stát toleruje? Proč nenasadit systém - dobře, DM máš jako zaopatřovací zařízení s celotýdenní nadstandartní péčí, tak si jej zaplať! Ne, aby jim to vysmáté úřednice SZ ještě nabízely. Proč tenhle sponzoring, který trvá po generace, které jej využívají? A o těchto tzv. "rodinách" si autorka myslí, že jsou málo podporované? K čemu je to dobré? Podpora rodinám ano - daňovými úlevami těm, kteří pracují a snaží se - nezaměňovat se zápornou DPFO, to je další nešvar, i když ne tak hrozný.
 Karel 
  • 

Re: Začarovaný kruh 

(8.8.2011 10:35:42)
Pobyt dítěte v DD by mohla být sociální služba, částečně hrazená, zbytek by měl hradit rodič a v případě nedobytnosti zálohovat rozpočet obce trvalého bydliště rodiny. (Obec by měla mít ovšem obranu v nějakém zreálnění trvalého bydliště, formou svobodného hlášetí TP bez svolení majitele a nemožnosti zasílat dávky mimo místo TP.) Sociální služby by se přenesli z pověřených obcí až na jednotlivé obce (možnost komunální smlouvou pověřit společně zvolenou obec k výkonu tohoto). ALe obec by stálo dost peněz odeslání dítěte do DD, mělo by to být dražší, než pečovat o rodinu.

Daleko více užívat institut náhradního příjemce. Sociální kurátor (státní, nebo neziskový), by spravoval za rodinu její dávky (v extrémních situacích i příjmy). Byl by placen za tuto správu, nikoli jako zaměstnanec. Vedle toho by samozřejmě s rodinou pracoval a snažil se jí dovést k samostatné existenci. Sledoval by také patologie v této rodině.

Školní jídelny by měly povinnost pomáhat v této oblasti sociálce, takže by připravovaly pro děti nejen obědy, ale i svačiny a přesnídávky a pro potřebné děti i snídaně a večeře (balíček).

Zoufale chybí zákon o sociálním bydlení, který by tuto povinnost měl přenést na bedra obcí, ovšem sociální bydlení by mělo mít parametry přiměřené pojmu sociální. Zřejmě tak 10m2 na osobu. Mohlo by být ve specifických případech "asistované", tj. například by mohlo být právo osobu nevpustit po 23h, pod vlivem drog a alkoholu (např. nad 0,5 prom.), atd. (Tyto instituce by mohly zřizovat obce, ale umožnil bych i konkurenci neziskového sektoru.)

Tohle nelze řešit z centra, klíčové je to přenést až na obce.
 Katka, kluci 12 a 8 
  • 

Re: Začarovaný kruh 

(8.8.2011 12:31:03)
Asi se tu na mě sesypete, ale skutečně myslíte, že by problém dětí v dětských domovech z velké části vyřešilo to, že by jejich rodiče DOSTALI PRÁCI? Myslíte, že o ni ti lidé skutečně stojí ? Jako že převládající důvod jejich situace a toho, že dítě skončilo v děcáku je to, že ti lidé nemůžou sehnat práci???
 kreditka 


Re: Začarovaný kruh 

(8.8.2011 16:08:34)
Katko naprosto s tebou souhlasím. Ještě dodám že některé rodiny o pomoc ani nestojí a tam jsou to zbytečně vyhozené peníze
 Jája 
  • 

Re: Začarovaný kruh 

(8.8.2011 16:30:30)
Problém je i v tom, že tito lidé jsou schopni rodit děti jako na běžícím pásu a vynutit jakoukoli péči o ně nelze. Nelze je ani sterilizovat, hned mají plnou hudu lidských práv, ale je jim srdečně šumák, co bude s jejich dětmi.

A ještě odpověď pro Katku: ano, více rodinám by pomohl třeba byt nebo práce. U nás byla rodina, které stát odebral děti a dal je do DD. Za důvod si státní úředníci vzali, že rodina má 6 dětí a nemá byt. Co na tom, že rodina o byt žádala už několik let, že? Takže jim vzali děti, umístili je do DD ani 200 km od domova, načež rodičům vyčetli, že o děti nemají zájem, protože je nenavštěvují (jak by mohli, když je to stálo dost velké peníze, které jako zbytečné neměli) a děti následně umístili do pěstounské péče s tím, že jim tam bude líp. Mně se osobně z toho postupu chtělo zvracet a připadalo mi to jako pomsta vcelu slušné rodině. Tuším, že poslední z těch dětí se do rodiny vrátilo asi po 13 letech. Tento případ jsem sledovala, to byl výstavní případ zvůle státních úředníků.

Jinak je v řadě případů pravda, že rodiče by se o děti starali, kdyby měli práci. Mně kdysi taky chtěli odebrat dítě. Zůstala jsem po MD bez prostředků a otec dítěte, který s námi néžil, na dítko neplatil. Chtěla jsem po státu, aby mi umožnil umístění dítěte v jeslích. To mi zamítli a nabídli odebrání dítěte s tím, že dítě se do rodiny NIKDY nevrátí, že se ho mám písemně zřeknout. Když jsem odmítla, čekal mne dost tvrdý rok, než dítko povyrostlo, dostalo přidělenou školku (šlo do ní ve 2,5 roce) a já šla do práce. jak jsem to přežila bez peněz, dodneška nevím. Ale na tu tzv. státní sociální péči jsem nas**raná dodneška!!!
PS: a podotýkám, že snad nejsem žádný asociál, mám dost vysoké vzdělání, akorát jsem holt neměla hlídání pro dítě. Moji rodiče už v té době nežili a rodiče otce nějaké dítko absolutně nezajímalo.
 Jája 
  • 

Re: Začarovaný kruh 

(8.8.2011 16:31:11)
Pardon, ne plnou hudu, ale plnou hubu.
 Katka, kluci 12 a 8 
  • 

Re: Začarovaný kruh 

(8.8.2011 17:06:08)
Je mi líto, že jsi měla tak tvrdý osud.. Nicméně ta zmiňovaná rodina se 6 dětmi, co svůj bytový problém řešila tím, že "žádala o byt"..... To je stále dokola,bude asi trvat ještě dlouho, než přestane být pro některé lidi normální, že o byt se požádá a ten byt se následně prostě vyfasuje.
Jenže když už to je zase tak daleko, že je 6 dětí a žádný byt - samozřejmě není optimální jim ty děti odebrat...
Ale to jsou složité věci,chápu, že každý máme jinou představu o úloze státu. Pro mě stát není ten, kdo by za mě měl řešit, kde budu bydlet. Lapidárně řečeno, nemám-li vyřešeno bydlení, nezakládám zkrátka širokou rodinu. Chápu jedno dítě, dvě - ale 6 ? Nebo se skutečně zničeho nic dostali do průšvihu, až když měli 6 dětí ??
 Jája 
  • 

Re: Začarovaný kruh 

(9.8.2011 8:06:55)
Ze dne na den určitě ne, oni žádali obec o nájemní byt asi 10 let. Jenže jim nebyl přidělen, třeba nedali úplatek nebo co já vím. Práci měli oba, jen prostě měli nevyhovující byt. Stát to řešil ne přidělením bytu, ale odebráním dětí z rodiny. A protože to byla donebevolající svévole, tak mne ten případ zaujal a víc jsem ho sledovala. Navíc jsem tu rodinu znala osobně, oni dělali ve výkupně papíru a druhotných surovin, o děti se starali vzorně, byli to fakt velice slušní lidé, jen prostě neměli byt, nebo přesně: neměli byt, který by se zamlouval sociálním pracovnicím. Oni se sem přistěhovali a bydleli v bytě, který patřil ke sběrným surovinám, tuším 1+1 nebo maximálně 2+1. Ale za opravdu velké svinstvo jsem považovala to, že oni bysleli v Táboře, ale stát jim děti sebral a poslal někam na Vsetínsko, aby se s nimi fakt nemohli vidět. A když jim řekl, že je nenavštěvují (náklady na cestu prostě nepočátal), tak jsem měla chuť osobně ty sociálky nakopat do řiti.
Podívej se sem, tam je toho víc: http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=395949
 Jana 
  • 

SOS vesnicky? 

(8.8.2011 8:40:13)
Existuji v Cechach?
(Manzelsky) par bydli ve velkem dome - statku, usedlosti - a tvori s nekolika detmi (az 7) velkou rodinu.
Se vsim vsudy.
Tech 20 000 mesicne na dite je plat rodicu a udrzba domu atd....
Neziji v Cechach, proto se ptam..
 Binturongg 


Re: SOS vesnicky? 

(8.8.2011 10:05:36)
Jano - v té podobě, jak píšeš, určitě neexistují.
Z problematiky jsem už pár let pryč, takže nemám ponětí, jak to teď přesně funguje, ale co vím, obecně platí, že S.O.S vesničky se určitě nijak nepodporují... ~7~
 connie3 


Re: SOS vesnicky? 

(8.8.2011 11:01:59)
jano, v podobě, ve které to popisuješ, u nás neexistují. Existuje zde několik SOS vesniček, kde bydlí profesionální máma s 5-8 dětmi v jednom domku, k ruce má nějakou mladší "tetu", co jí pomáhá. Tyto "mámy" nemohou mít partnera, resp. se s ním musí setkávat jen mimo vesničku a na to při své vytíženosti moc času nemají. Takováto vsnička je např. v Brně-Medlánkách. tento systém se mně moc nelíbí, ženy tam žijí prakticky jako jeptišky a dětem chybí ten správný mužský vzor. Nicméně proti ústavní výchově je to obrovský posun - děti mají svou vlastní mámu, co je s nimi a pro ně 24hodin denně a nikam jm neodejde, jako třeba vychovatelky v DD, co se střídají a odcházejí do svých rodin.
 Jája 
  • 

Re: SOS vesnicky? 

(8.8.2011 11:38:05)
A ještě je třeba dodat finanční zajištění těchto "rodin": domek je jim poskytnut zdarma, hradí ho stát. "Matka" nemá jiný příjem, než sociální dávky. Na dítě je to v současné době 2,3 životního minima, pro ni - pokud má v péči 3 a více dětí - 5,5 životního minima. Pokud tuto práci dělá půl života, jde do důchodu, kde bere doslova almužnu, protože celý život přece nepracovala, ale "jen" brala sociální dávky.
Na první pohled a pro děti možná lepší než dětský domov, při hlubším seznámení je ta žena chudák, který NESMÍ mít ani vlastní děti, ani životního partnera. Z mého pohledu je to model, který vzniknul někdy po 2. světové válce, kdy byli muži vybiti a bylo hodně žen a dětí. Dneska je to neskutečně překonané, leč stále existující.
Řešením jsou rodiny a především VYŠŠÍ VÝDĚLKY. Protože kde brát, když není.
 Ajlina 
  • 

Re: SOS vesnicky? 

(8.8.2011 14:06:00)
Ano, ten článek má ve všem pravdu. I v tom, jak je důležité pro děti období předškolního věku. Akorát by se s tím konečně mělo něco dělat!!!
 connie3 


Re: SOS vesnicky? 

(8.8.2011 15:23:15)
Ano, Jájo, na ty ubohé finance jsem u SOS dětských vesniček zapomněla, fakt je, že tyto profesionální matky jsou v osobním životě ukrácené jak nemožností žít s mužem, kterého mají rády, tak mizernými penězi. Nicméně pro ty děti samotné je to určitě lepší než DD. Já se spíš divím, proč státu tak okatě nezáleží na lidech, kteří by v pěstounské péči pracovat chtěli a tak stále, jak finančně, tak v reklamách apod. jsou protěžované ústavy. Svého času jela v Albertu soutěž, že za každý nákup se dávaly žetony do krabice a ty šly na dětské domovy. Když mě k tomu prodavačka vyzvala, tak jsem na celý zástup u pokladny udělala hlasitou přednášku, proč to tam ani za nic na světě nedám, proč děcáky nepodporuju a proč podporuju pěstounské rodiny. U normálních lidí se to s pochopením setkává, ale například u mé bývalé spolužačky, co dělá ředitelku jednoho DD narážím velmi tvrdě.
 štěpánkaa 


Re: SOS vesnicky? 

(8.8.2011 17:41:00)
ale existují pěstounské rodiny, kde to funguje tak jak píšeš. SOS vesničky u nás fungují jinak, jak píšou holky "výše"~3~
 Irena 
  • 

? 

(8.8.2011 16:08:55)
"Otázka tedy zní: Jakou péči věnuje stát rodinám s dětmi předškolního věku?" Já nechci, aby se o mě stát staral! Autorka příliš mnoho zdůrazňuje stát. Jak se ale pozná, že je rodina problémová? Že nemá na vánoce umytá okna? Že jdou rodiče 1x měsíčně na pařbu? Nebo že jsou jen chudí? Největší problémy mohou být paradoxně ukryty pod pláštíkem spořádané rodiny.Takže výkřiky aby se stát staral jsou o ničem.
 Theend 


Re: ? 

(8.8.2011 19:33:37)
Ireno, pokud nemáš umytá okna a jdeš sem tam na pařbu, stát se o tvé děti starat nebude, neboj. Jde o to, že tam, kde je na spadnutí odebrání dítěte a rodině by se dalo pomoci, aby začala zase fungovat, tato pomoc není dostupná. Takže děti nakonec putují do ústavu a přitom to nemuselo být. Mít v ústavech děti, které mohli vychovávat jejich rodiče, kdyby se jim dostalo včas pomoci, je velmi drahý špás pro státní rozpočet. Ale pro mě je daleko důležitějším hlediskem, že je to hlavně poškození těch dětí, které nemohou vyrůstat v rodině. A v kůži těch rodičů bych také nechtěla být. ~n~
 mil007 


Re: ? 

(8.8.2011 21:27:44)
V SOS vesničkách můžou žít jako pěstouni i manželské páry a dokonce je to vítáno.Mezi moderním DD a SOS vesničkou není zase takový rozdíl.Není pravda,že v DD dětí neví o tom,že se platí složenky atp.Dnešní DD,kde jsou rodinné skupiny jsou koncipovány podobně,jako by ty děti žily "doma".Každá skupina má svůj byt,kde jsou oddělené ložnice,společný obývák a kuchyńka,kde si mohou připravovat jídlo.Bezpochyby nejlépe je dětem doma,ve fungující rodině,to je bez debat.Já znám osobně sourozeneckou trojici dětí,které vyrůstají od malička v DD,nepravidelně se stýkají s otcem,který pracuje jen příležitostně a kulantně řečeno, není tak úplně ukázkový otec.Matka je alkoholička,tu navštěvují velmi zřídka.Děti přesto mají otce rády,ale nechtěli by u něho trvale žít,protože si už dovedou spočítat,že by to pro ně bylo nevýhodné po všech stránkách.Za léta strávená v DD jsou děti zvyklé na určitý standard,který by ztratily.Dokonce jsem celkem skeptická i k funkci hostitelské péče u starších dětí.
 mil007 


Re: ? 

(8.8.2011 21:29:24)
Jo a zapoměla jsem napsat,že žijící rodiče,kteří mají příjem, musí platit na své dítě v DD.Není pravda,že je to odkladiště zadarmo.
 Binturongg 


Re: ? 

(8.8.2011 22:12:03)
mil - 1. kolik jich ten příjem má?
2. kolik ten poplatek za DD stojí rodiče a kolik stát?
3. Ten systém v děcáku, co popisuješ sice existuje a snad se chválabohu rozmáhá, ale není to tak všude...
 Winky 
  • 

Re: ? 

(8.8.2011 22:15:57)
no, máš pravdu že rodiče musí platit výživné na dítě v DD, v dnešní době to dělá "drsných" asi 1500,-Kč a ani to ti rodiče nejsou schopni platit - buď si seženou potvrzení že jsou bez příjmu, anebo se na to vyprdnou a prostě a jednoduše NEPLATÍ, tím DD narůstají dluhy které nedokáže vymoct a pak má akorát průšvih účetní, protže staré dluhy nesmí odepsat, ani když třeba rodič dítěte zemře a prostě to nemá kdo zaplatit.... taky trošku úřední šiml.

A že děti v DD kde jsou rodinné skupiny se líp připravují na "život venku" - no, nemám tu zkušenost. Jako určitě je to lepší než drátem do oka, ale .... všechno dostanou (zničila jsem si boty? hm, dejte mi jiný), vařit si smí jen 1x týdně (normy, spotřební koš, nutriční hodnoty atd atd.... jednou jsou "instituce" takže tohle vše se musí hlídat), složenky apod. věci určitě nepotkávají. Max tak to praní a žehlení. Přesně jak tu někdo psal - zvyknou si na "vyšší standard". Nenaučí se jak vyjít s málem.

A domy na půl cesty apod. - prý ani není zájem (dle informací kurátorky mládeže), protože z DD chtějí děti hlavně "svobodu" a ne dohled, ať už jakkoli mírný.

Taky se divím státu že si nehýčká pěstouny které má a nesnaží se je podporovat víc (třeba i službami, psychology, poradnami pro děti s potížemi apod. aby měli tito lidé oporu v odbornících, když pečují především o nemocné dětské duše).

 Binturongg 


Re: ? 

(9.8.2011 8:45:28)
Winky - asi tak ~7~
 Jája 
  • 

Re: ? 

(9.8.2011 11:13:12)
Winky, přesně.
Mně teda strašně vadí, že DD dostane na dítě cca 20.000,- Kč měsíčně, ale když si děti vezmou pěstouni, stát je odbyde almužnou. Schválně jsem si hodila do kalkulačky, kolik dělá 2,3 životního minima na děti:
dítě do 6 let = 3.680,- Kč
6 - 15 let = 4.508,- Kč
nad 15 let = 5.175,- Kč
Třeba u dítěte nad 15 let mi to připadá strašně málo, zvláště když dítě studuje a bydlí na internátě, to pak jen tuto částku vydá za dojíždění, bydlení na internátě a za stravování tamtéž. Doma asi jíst nebude a chodit bude nahaté. Pěstoun ho bude dotovat, takže za práci 24/7 má nula nula nic,k tomu poskytuje vlastní byt a bytové zařízení (v dětském domově když je třeba cokoli opravit, pak se na to zjedná příslušný řemeslník a peníze jdou od státu, obce nebo kraje. Pěstoun tuto možnost většinou nemá, ten hradí všechno ze své odměny nebo případně výdělku, pokud přitom ještě chodí do práce) a ještě je - na rozdíl od pracovníků dětského domova - bit na důchodu. To mi na tom všem připadá strašně nespravedlivé.
 Theend 


Re: ? 

(9.8.2011 11:39:33)
Winky, souhlas. Ještě bych ale dodala, že u dítěte vyrůstajícího v DD není největším problémem to, zda je připraveno na praktický život placením složenek či žehlením. Nejhorší je, že mu není umožněno vytvořit si pevnou vazbu na dospělou osobu. Prostě nikoho pořádně nemá, nikdo není ten "jeho" člověk. A toto zvláště ve velmi raném věku dětí způsobuje poškození osobnosti dítěte a všech jeho budoucích vztahů takřka nevratně. Proto by právě dětem v raném věku měla být věnována obzvláštní péče státu (ve smyslu umožnit dětem vyrůstat v rodině, nejlépe biologické, popř. náhradní), jak se o tom píše v článku.
 atisa 


Re: ? 

(13.8.2011 12:33:08)
To je pravda, pokud ovšem nežijí ze sociálních dávek.
Funguje to tak, že životní munimum jim zbýt musí a zbytek se strhává...
Paradoxem je, že většina je právě na životním minimu,čili nula od nuly pojde.
A rodičů výdělečně činných s dětmi v DD moc není....
Takže tak:O(
 atisa 


Re: ? 

(13.8.2011 12:28:40)
Já si myslím,že v tom je ten zakopaný pes.
Stát není schopen podpořit rodinu jako takovou, o rodině s malými dětmi nemluvě, natož teprve něco jiného..
Také nechci, aby se stát o mne staral, ale celkově je zde nedostatek jak jeslí, školek, polovičních úvazků, možností skloubení rodiny a zaměstnání.

Do školky se nedostanou, v práci bez školky nevezmou, nedej bože, když dítě začne marodit, chodit už nemusíte...babičky vyvažovat zlatem!!
Jsme oba ve směnném provozu a je to skoro k nezvládnutí...A cena soukromých školek a jeslí, když se tedy náhodou tato zařízení vyskytují je katastrofální...

Nedávno mi jeden policista řekl, mám tolik dětí kolik zvládnu=1.Také na tom něco je,všichni mí známí i my řešíme jestli druhé dítě tedy vůbec a někdo rodí a je mu jedno co s dítětem pak bude...
 angielie 


Re: ? 

(14.8.2011 14:23:47)
no, v něčem máte pravdu, ale doby, kdy byl za vše odpovědný stát, už dávno minuly. Takže si musí všichni zvyknout na to, že stát nemůže všechno..a že si tady stát pěstuje přestvářku a tvrdí, že zde žádné sociální problémy až tak nemáme, ale máme rasismus, a to je zlé.....no, stát je vlastně také pokrytec, a to velký. Nemá cenu rozebírat, jaké děti a z jakého důvodu jsou umístěny v jakém DD a kdo na ně platí....je to všude jinak. Už dávno neplatí, že DD nepřipravují děti do života. Spousta jich má programy, kdy už dva roky před zletilostí učí děti samostatnosti, některé DD i umožňují cvičné samostatné bydlení.
Abych se státu trochu zastala - většina těchto programů je z rozpočtu EU a státu. Dále také sanace rodin probíhá formou soc. služeb, které provádí např. Člověk tísni. Jedná se o sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, kdy se snaží podpořit péči o děti přímo v rodinách a naučit rodiče to, co se od svých rodičů nenaučili....Jinak sociální pracovnice z úřadů se snaží pomáhat také, ale jak je psáno - je jich málo, proto by měly sloužit soc.služby jako doplněk - návaznost.
Takže abych to shrnula, ideální stav je, když se do DD dostanou pouze děti, které ze skutečně velmi vážných důvodů nemohou setrvat v rodině.Prostě se ale smiřme s tím, že "ideální stav" existuje možná jen v naší fantazii nebo v přísně sterilním prostředí!:o):-) jsme prostě jen lidé...~6~
 Jája 
  • 

Re: ? 

(15.8.2011 10:37:07)
Státu se zastávat nebudu, má másla na hlavě dost.
Z čeho se platí programy EU a jiné dotační programy? Z daní, které stát sebere občanům = z toho plyne, že daně a odvody státu jsou vysoké. Kdyby řadě lidí zbylo více peněz, nebáli by se mít děti, zbyly by jim zdroje na péči o ně a stát by nemusel rodinám děti odebírat ze sociálních důvodů a dávat je na výchovu v DD.
Dotační programy a adaptace na život mimo DD? Tím myslíš dvouhodinovou přednášku, která probíhá na základě dotačního programu? To je směšné, jsou to vyhozené peníze a dětem to nepomůže. Řadu věcí MUSÍ zažít a naučit se v praxi. Tak, jako se třeba v rodině pere prádlo, měly by to dělat děti v DD. A ne v pondělí donesou vyprané a zašité z ústavní prádelny. Totéž úklid, mytí oken, ale i nákupy, vaření, mytí nádobí... Promiň, ještě jsem neviděla DD, kde by děti myly nádobí nebo mohly do kuchyně a tam by pomáhaly při přípravě stravy, aby se večer mohly navečeřet. A představ si, že sebelepší přednáškou to ty děti nenaučíš, stejně jako je nenaučíš poznání, že když si koupíme plazmu, že nám nezbyde na nájem. I to se děti musí naučit v praxi. Naučily by se to v rodinách, ale s tou almužnou, kterou za to stát dává, ty děti nechtějí ani pěstouni. Ta právě toto je začarovaný kruh. Stát tak cpe peníze někam, kde to je naprosto kontraproduktivní, ale bohužel je nedává tam, kde by to smysl mělo.
Poptej se v prvním DD, který potkáš. Na děti mají peněz dost, děti mají životní úroveň, jakou by v rodinách nikdy neměly. Je to dobře? Co se stane, když takové zhýčkané dítě, které do 18 let bylo finančně zabezpečené (státem) a nemělo žádné povinnosti, vypustíš do života? Kromě neskutečné frustrace mu zajistíš život na šikmé ploše, protože dítě si na vlastní finanční zabezpečení prostě nevydělá, protože to neumí, a navíc neumí samostatně hospodařit. DD už mu nepomůže, na rozdíl od rodiny, která svého člena padnout nenechá a pomůže mu do začátku.
 Renata 
  • 

Re: ? 

(24.8.2011 16:07:47)
Nemyslím, že ideální stav je tak nedosažitelný, to by kolem nás nebylo plno států, které DD třeba ani vůbec nemají, nebo má podobu záchytného zařízení na několik hodin či dnů, trošku něco jako byl původní smysl Klokánku. Pěstounská péče je u nás těžce podhodnocovaná a odsouvaná stranou, i když by v žádném případě nebyla dražší.

Práce s rodinou je věc jiná, nemuset děti odebírat by bylo nejlepší, stát tu má co vylepšovat, ale stojím za tím, že pokud v rodině chybí náznak zájmu o změnu, těžko se to někomu zvenčí může podařit.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.