| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Prevence rakoviny?!

 Celkem 53 názorů.
 mishulle+prcek/06 


Díky 

(6.4.2011 9:58:43)
Díky moc za tento článek, můj bratr byl onkologický pacient (ve 24 letech!!!!!), metastáze na několika místech v těle, atd atd atd.Prostě hrůza.
Inspirovala jsi mě k tomu, abych si nechala onkomarkery udělat. Bude to sice boj s lékařem, ale nevzdám to.Ještě jednou díky.
Na stěry z čípku chodím pravidelně jednou za rok a UTZ prsou si sama hradím cca jednou za rok až dva. V Brně to stojí 350,-, takže skoro zadarmo.
 angrešt 


Re: Díky 

(6.4.2011 10:34:56)
Když se vychytá akce od Avonu, tak je to ještě za míň - platila jsem snad stovku, nebo 150? Už nevím, fakt malinko.
 hbf 


Re: Díky 

(6.4.2011 11:43:55)
Mně ty markery nechala udělat obvoďačka v rámci preventivní prohlídky. Na pokladnu. Ve 34 letech.
 Elí + 2 
  • 

sono x mamograf 

(6.4.2011 10:15:29)
Díky za článek. Jenom mě zajímá, zda-li někdo neví proč je nutné a zda je opravdu nutné chodit na sono prsu i na mamograf? Na sono chodím pravidelně a na mamograf mě chce doktor poslat poprvé a popravdě se toho bojím. Mamograf je přecejen rentgen. Nestačí jenom sono?
 Gavašetka 


Re: sono x mamograf 

(6.4.2011 10:25:09)
Do asi 45 jsem chodila jen na sono, od 45 hradí 1x za 2 roky mamograf pojišťovna. Jde o to, že u mladších žen prý stačí sono jako zobrazovací metoda, protože prsní tkáň má jinou strukturu než u starších.To, že to je rtg záření je navíc taky zátěž, ale to se u nás starších zase "vykrátí" tím, že toho zobrazí víc. V reálu je to tak, že každý rok jdu na vyšetření a střídá se sono s mamografem.
 angrešt 


Re: sono x mamograf 

(6.4.2011 10:37:17)
Mammograf zachytí lépe mikrokalcifikace, které jsou velmi typické pro nádory.

Jde navíc o měkké záření, dávka je mnohem menší než při klasickém RTG třeba hrudníku. Proto se ta prsa taky tak zplacaťují, stačí pak fakt malá dávka.
 bramama+3 


Re: sono x mamograf 

(6.4.2011 13:55:07)
pred mesiacom som absolvovala vysetrenie prsnikov, moja gynekologicka ma (na moju ziadost, bo rodinna zataz) poslala na sono. ale tam mi dr. vysvetlil, ze oni najprv robia mamograf, pretoze sono je doplnkova metoda a nezachytava plosne cely prsnik, ale su to akoby "rezy" tkanivom. takze by sa mohlo stat, ze nieco prehliadnu (vysvetloval to, ako ked krajate kolac a hladate zapecene hrozienka....). takze najprv mamo a potom v detailoch sono, ak je to potreba.
mozno to niekde robia inak, ale mne to znelo celkom logicky...
 Nováková Dana 


Re: sono x mamograf 

(8.4.2011 18:47:33)
problém s mamografem je v tom,že je to záření(i když samozřejmě mnohem míň než třeba na rengen hrudníku),a jako takové je považováno za další faktor,který může podpořit vznik rakoviny . u žen mladších 45let je riziko ,že by záření mohlo přispět později ke vzniku rakoviny větší, než pravděpodobnost,že se plošným preventivním snímkováním zachytí nějaký nález.kdežto u starších žen,kde počet rakoviny prsu významně roste(s klimakteriem i věkëm jako takovým) je ta přínosnost mamografie mnohem vyšší,takže převáží případná rizika-od 45 do 50let se chodí 1x za 2 roky.od 50let 1x za rok. u mladších se místo toho používá k prevenci raději ultrazvuk.u rizikových pacientech se samozřejmě používá i mamograf.ale prostě se nedělá plošně u všech mladých jako prevence...
 Elzina 


Re: sono x mamograf 

(18.4.2011 11:27:46)
Mně přijde mamograf trochu rizikový i v tom, jak se musí prso bolestivě "splácnout". Je to přece žláza a někdy může rakovina vzniknout i po otlaku, úderu apod...
 Martina 
  • 

markery 

(6.4.2011 10:50:46)
Nejsem lekarka, ale mam takovy pocit, ze ty onkomarkery nejsou moc spolehlive. Proto se vyuzivaji prave jen u pacientu, aby se zjistilo, jak pusobi lecba, tj. sleduje se snizovani/narust urciteho markeru v case. Nevim, jestli ojedinely krevni test na markery bez nejakeho dalsiho vysetreni nebo sledovani ma nejakou cenu. Muze byt falesne negativni a nekoho neopravnene uklidnit, nebo falsne pozitivni a vystavit zbytecne hroznemu stresu. Jinak by se asi ty markery plosne delali, urcite by to bylo levnejsi nez ruzne ultrazvuky, mamografy, atd. Pokud to cte nejaky lekar, mohl by prosim potvrdit/vyvratit?
Jinak minuly rok u me bylo podezreni na vazne onemocneni. Snad je to zazehnano, i kdyz lekari me jeste "nepropsutili" a neustale me sleduji ... Doted jsem se z toho nevzpamatovala, strasne jsem se bala a stale se bojim. Ale dosla jsem k zaveru, ze prevence je samozrejme dulezita, ale nic se nema prehanet, jinak se z toho clovek zblazni. Vsimla jsem si, ze napr. na internetu pokud zadate jakoukoli zdravotni potiz (ale vazne jakoukoli) vsechno muze byt rakovina: bolest hlavy, v krku, zad, poceni, svedeni, ... Ja uz jsem vazne byla (a stale se pohybuji) na pokraji silenstvi a vsemi silami se snazim nejak od toho odprostit a nemyslet na to. Myslim, ze i psychika je velmi dulezita a zit v neustale obave je mozna to nejhorsi. Omlouvam se za zmateny prispevek, ale to tema me dost oslovilo.
 iki kik 


Re: markery 

(6.4.2011 12:48:12)
věk 36
rakovina ve 3tím stádiu
onkomarkery negativní

a nejsem sama
 x x 


Re: markery 

(6.4.2011 13:02:53)
~8~~6~
 Blanka+Adámek 


Bulovka 

(6.4.2011 10:52:44)
Prosla jsem si necim podobnym, ne s vajecniky, ale s deloznim cipkem. Skoncila jsem na Bulovce v COPu (Centrum onkologicke prevence) a musim rict, ze jsem se setkala s naprosto opacnym pristupem, nez popisuje zakladatelka - naopak, nez pristoupili ke "konecnemu" reseni, tak udelali mnoho vysetreni, z toho 2 i na jinem pracovisti, byli opravdu vstricni a mili, kdyz mi rekli verdikt, tak nabidli i kontakt na psychologa (coz jsem nechtela), nemuzu si stezovat na nic, co predchazelo, na vlastni operaci a na rekonvalescenci po ni, ani ted, kdy musim chodti porad na kontroly. Akorat se tam vzdycky dlouho ceka, kontrola znamena cekani nekolik hodin, to by mozna mohli zorganizovat lepe.

Muj dr. myslim absolvoval nejak pobyt v zahranici, protoze se choval uplne jinak, nez jak jsem vetsinou u doktoru zvykla. Vsechno mi vzdy trpelive vysvetloval a popisoval, pred operaci si na me vyhradil hodinu, kdy mi i vsechno kreslil (protoze jsem uplny tupec, co se tyka anatomie) a to fakt nejsem zadny VIP pacient.

A tahle diagnoza me dostihla v 37 letech a to podle vsech informaci nejsem zadny rizikovy pacient. Poctive jsem chodila kazdeho pul roku na gynekologii a najednou to tam proste bylo. A rikal dr., ze ted je spousta pripadu, kdy prijdou fakt mlade holky se stejnou diagnozou, ale bohuzel v mnohem horsim stadiu, protoze na prevenci kaslou a ze to je pak samozrejme mnohem vetsi prusvih.
 mil007 


Re: Bulovka 

(6.4.2011 11:22:51)
Já jsem zhoubným nádorem vaječníku onemocněla ve 26 letech/ted´mám40/.Článek vezmu odkonce,onkomarkry-neboli správnějui tumormarkry se odebírají pacientům na onkologii při léčbě,aby bylo patrné jestli klesají,tzn, jestli je dostatečná dávka cytostatik při chemoterapii.Při onemocnějí je dobré,zjistit nádor co možná nejdříve,jak všichni víme podle osvěty , několika milimetrový nádor by se v tumormarkrech vůbec nemusel ještě projevit.Tato autorčina kampań je sice z dobrého úmyslu,ale naprosto lichá.Dále mám zkušenost,že se zbytečně neodebírají orgány,nikdy jsem se s tím nesetkala,ani mezi spolupacienty,ani mezti pacienty/ jsem zdr. sestra/.Problém zhoubných nádorů je ten ,že metastázují a recidívují.Ač autrorce příspěvku ze srdce přeju,a´t je všechno zlé už jen minulost,po půl roce od léčby vůbec není možno dělat žádné závěry.
Souhlasím s tím,že se životosprávou to nemá tolik společného,jak se medializuje a prevence je nesmírně důležitá.při sebemenší pochybnosti jděte k lékaři ihned a a nic nečekejte.
 Warhammer 


Re: Bulovka 

(6.4.2011 12:11:38)
Hm, při pochybnostech jsme šli k lékaři, ale...
Manželovi se loni udělalo na rameni něco, co vypadalo jako nevyhnisané akné, jenže to rostlo. Pracně jsem ho vyhnala na kožní, kde se na to lékařka jen podívala, řekla, že to nic není a poslala ho domů. Jenže mně vadilo, že to roste, a požádala jsme chirurga, se kterým jsem se znala, o odstranění. Udělal to, poslal na histolku a byl to sarkom méně obvyklého typu. Takže vyříznutí kusu svalu na rameni a momentálně pravidlené kontroly (tento druh mívá snahu se objevit znovu). Takže pokud se vám něco nezdá, snažte se dosáhnout aspoň pořádného vyšetření, na prohlášení "to nic není" jsem poněkud alergická.
Ovšem je fakt, že jakmile bylo zjištěno, oč jde, proběhla velmi důkladná vyšetření, to se zase musí nechat, a kontroly jsou rovněž pečlivé.
 timbree 


Re: Bulovka 

(10.4.2011 15:10:13)
Preji Vam z celeho srdce, at je vse jiz v poradku!

Kamaradka zemrela na TO NIC NENI ve 27 letech. Po roce nalehani a zvetsovani odhalen na bulovce sarkom mekkych tkani, operace, metastazy, chemo... zustaly dve deti. 3roky a necely rok
 Theend 


Re: Bulovka 

(6.4.2011 14:59:21)
Mojí mámě před pár lety při operaci vaječníků "preventivně" odebrali i dělohu. Stejně už by prý děti neměla ... Přitom na děloze opravdu nic nebylo, udělali to proto, aby "za pár let nemusela na další operaci". Tím jí způsobili náhlý a předčasný přechod. Nic s ní předem neprobrali, rozhodli o tom, když byla v narkóze. Bylo to někdy v roce 2000, myslím.
 Eka 
  • 

Re: Bulovka 

(6.4.2011 15:06:53)
To, že s maminkou nic předem nekonzultovali je hnusné, to je bez debat. Ale s tím umělým přechodem - ten se způsobí odebráním vaječníků, ne dělohy (vaječníky produkují hormony... odebráním vaječníků přestane produkce těchto hormonů = dojde k umělému přechodu). Odebrání dělohy v hormonální oblasti nezpůsobí vůbec nic, pokud vím.
 mil007 


Re: Bulovka 

(6.4.2011 16:27:54)
Přechod se pochopitelně způsobí odebráním vaječníků,nikoliv dělohy.
K původnímu příspěvku bych chtěla ale ještě napsat ,že dost dobře nerozumím tomu,že po onkolgické léčbě se rozhodla takto brzy pro druhé dítě.Já jsem taky nechtěla jedináčka,ale gynekolog mě varoval před otěhotněním do 5 let od léčby.V těhotenství se hormony v těle natolik změní,že je hodně velké ryziko recidívy nemoci a tady už nejde "jen" o zodpovědnost samy sebe k vlastnímu životu,ale pakliže už jedno dítě mám,mělo by být prvořadé se nevystavovat zbytečnému ryziku ,protože dítě mámo prostě potřebuje.Jak jsem psala ve svém prvním příspěvku,onemocněla jsem před 14 lety a postupně jsem byla na 5 operacích.Taky jsem nechtěla dát oba veječníky ,abych mohla mít v budoucnu další dítě,ale při každém dalším podezření na to,že něco není v pořádku mi brali druhý vaječník po kouskách,ač to potom byli vždy jen cysty.Odběrem tumormarkru něco takového opravdu poznat není,musel se vždy vzorek poslat na histologické vyšetření.V podstatě do 5 let od původního onemocnění se to nepovažuje za další primární onemoécnění,ale je to vývoj té původní nemoci.
Nechci se autorky povídání nijak dotknout ,ale podle mého názoru jedná hodně neuváženě,jak ve svém článku tady,tak ve svém životě.Nicméně přeju hodně štěstí a prvné zdraví.~;((
 Hanka 75 


Re: Bulovka 

(7.4.2011 23:31:59)
No nevím proč používáš výraz hodně neuváženě - to se mi zdá silný výraz. Ať brzy otěhotní ji doporučil lékař - ono opravdu nejde ve všem lékaře "kontrolovat" a po všem se pídit - člověk to musí dělat, ale nejde vždy, jinak by se asi zbláznil. Někdy se prostě spolehnete.

A u článku píše, žeje to názor a postup laika - takže také nevím proč píšeš neuváženě. Nikomu tu nepředkládá absolutní pravdy (jako někdy lékaři) a doporučení tak sice padají, ale myslím, že z celého článku vyplývá, oč autorce jde a vyzývá k doplnění, nehlásá, že vše je tak jak píše ona a ne jinak. Docela ji chápu a díky za článek, byt jak se tu ukazuje s tumormakery to nebude asi ta nejlepší prevence. Přesto díky za snahu, já článek oceňuji. A věřím, že lékař by nedoporučoval brzo otěhotnět, kdyby to bylo pro ni jednoznačné riziko, asi rozhodují i jiné věci, individuální.
 maja 
  • 

Re: Bulovka 

(9.4.2011 16:27:05)
souhlasím s mil 007 ..... tak brzo po léčbě se také nedomnívám, že je to to pravé ořechové
z okolí ...máma 31 let porodila po x letech pokusů o umělé oplodnění dítě, ve dvou letech dítě mělo dítě rakovinu ledvin, vyléčilo se ( říkali jim ,že pokud přežije do 6 let tak ok, přežilo, nicméně se pořád kontroluje) , máma poté ve věku 2 let prvního dítěte usilovala o 2. dítě, ačkoli měla cosi na prsu, lékaž udělal sono a pravil to je cysta to nic není , otěhotněla nicméně během tohoto těhotenství se jí rozjela rakovina prsu a v 35 lětech zemřela. Nyní má sice dvě děti, jedno s vyléčenou rakovinou , ale již není mezi námi ..... takových a podobných případů je spousta. Samozřejmě je jen otázka, kdyby neotěhotněla a zrovna se léčila, jestli by tu dnes s námi byla nebo ne. Ona sama když už čekala 2. dítě si vybrala druhé dítě, jak říkala nikdy by neměnila ...ale to je všechno kdyby kdyby
 fifulilinka 


Re: Bulovka 

(12.9.2012 15:12:27)
Ohledně rakoviny ledvin je teď velká kampaň po celé republice, má oddémonizovat tuto nemoc. Je to pod záštitou Ligy proti rakovině. Jezdí po mnoha městech republiky a myslím, že je to moc zajímavý projekt.
 Jana79. 


Re: Bulovka 

(8.4.2011 20:09:42)
Nejsem lekar, ale hadam, ze to doporuceni bylo proto, ze zbyl uz pouze kus jednoho vajecniku, tudiz omezene mnozstvi zbyvajicich vajicek. Tim, ze vajecniky jsou bezne parovy organ, tak v dobe odstraneni jednoho prevezme druhy jeho funkci a dozrava z nej vajicko kazdy mesic, tj. zbyvajici zasoba vajicek se vycerpa 2x rychleji.
 Hanka 75 


Re: Bulovka 

(7.4.2011 23:07:38)
Já měla mimoděložní těhotenství, bála jsem se, aby mi s jedním vejcovodem nevzali i druhý, tak jsem požádala doktora, který se mnou probíral předoperační papíry (souhlas s odebráním vejcovodu atd.), že na ten papír velkým písmem dopsal, v žádném případě neodebírat druhý vejcovod !
A co myslíte ? Ne neodebrali mi ho, ale při první vizitě po operaci jsem se ptala, jak vypadá druhý vejcovod a víte co mi Dr. odpověděla: chvíli hrabala v papírech a pak řekla, asi dobře, jinak by ho odebrali !
Nevím, zda to jen plácla, protože to nemohla v papírch najít, nebo by ho fakt odebrali, přes můj výslovný zákaz, ale na psychice mi to tehdy nepřidalo. Ořesená, že jde o mimoděložní těhotenství (dozvěděla jsem o těhotenství i o tom, že je mimoděložní den předtím, pak hned operace, sama jsem si to pomalu diagnostikovala-to už je zase jiná kapitola, mnou tohle prohlášení taky otřáslo). Jen to zvýšilo mou nedůvěru v zdr. systém. Ttěhotněla jsem pak IVF, a myslím, že i tohle prohlášení tehdy v nemocnici mi mo c na psychice nepřipadlo. Samozřejmě, že jsem se pak setkala s idioty (kdybych zůstala jen v jejich "spárách" tak věřím, že dodnes nemám děti, naštěstí doktory jsem schopná změnit), plus ve spojení s tím, že snad na nic se nejde spolehnout mi to celkově moc nepřidalo. Samozřejmě znám i jiné vtipné historky, takže když jde o něco vážného, dohledávám si vždy infomace i sama - samozřejmě pro laika to je těžké, ale alespon něco se dá dělat, všetně toho co radí autorka, hledat různé zdroje informací, číst zprávy, "kontrolovat" a nebát se změnit lékaře a chtít vyšetření atd.
 Luca83 


Re: Bulovka 

(10.4.2011 18:14:30)
No a mojí mamce před 3 lety naopak 1 vaječník chtěli nechat, ač museli vzít ten druhý a dělohu (ve 45 letech). Ale ona podepsala, ať "to" vezmou všechno, aby jednou nemusela na operaci znovu... A on ten "zdravý" vaječník byl špatný, v zánětu, kvůli němu měla už půl roku všechny ty zdravotní problémy... :-(
 angrešt 


Re: Bulovka 

(6.4.2011 17:24:38)
Přesně tak, jen tak necílené plošné vyšetření nádorových markerů nemá vůbec žádný význam.
Nádorové markery se dělí do dvou skupin - jedny jsou produkované výhradně nádorovými buňkami, druhé jsou produkované i normálními buňkami, ale nádorové je produkují ve větším množství.

V časných stádiích nádorových onemocnění, kdy ještě nejsou odhalená jinými vyšetřeními, by se samozřejmě nějaký univerzální screening strašně hodil. Ale bohužel, žádný dokonalý není. Nejsou jím ani onkomarkery. V časných stádiích je jejich zvýšení nepatrné a vpodstatě nezachytitelné, resp. neodlišitelné od jejich hladin u normální zdravé populace.

Ve vyšších stádiích nádorů už sice onkomarkery vzrůstají, ale to už jsou pouze druhotným vyšetřením, nikoli diagnostickou metodou, protože to už se nádory dávno projeví jinak.

Navíc ty samotné hladiny onkomarkerů. Jejich absolutní výše nic moc neříká. Smysl má totiž pouze jejich dynamika a procentuální nárůst či úbytek, než absolutní hodnota - dynamika totiž koreluje s průběhem onemocnění toho daného nemocného. Ale obecně na populaci se to vztáhnout nedá.

Uvedu třeba konkrétní příklad - PSA. To je prostatický specifický antigen. Sice ano, je skutečně zvýšen u nádorů prostaty. Ale zvýšen je i třeba po zánětu či mechanickém podráždění prostaty, ale i u močových problémů... nějaká hladina v laboratorním nálezu u člověka bez jakýchkoli potíží neříká naprosto nic. Když to řeknu dost lidově, nepozná nádor od análního sexu.

A takhle to holt funguje i s jinými onkomarkery. Takže nějaká koupě vyšetření onkomarkerů je naprostý nesmysl.

Screeening nádorových onemocnění se pořád hledá, je to ostatně nejen zdravotně a eticky, ale i ekonomicky výhodné. A jako účinný se ukázal třeba screening krve ve stolici, mammografie... právě proto se dělá plošně. Onkomarkery se nedělají proto, že by to nemělo žádný smysl.

 withep 


Prevence? 

(6.4.2011 15:30:09)
Je zvláštní, že se prevencí rakoviny myslí takřka vždy včasný záchyt nemoci. To ale přece žádná prevence (předcházení nemoci) není. Jsem naprostý laik a vůbec si netroufám vyjmenovávat všechny možné příčiny (genetika, psychika, životospráva...), ale čistě etymologicky vzato, včasné vyšetření předchází pouze rozvinutí nemoci do horších a neléčitelných stádií, nikoliv nemoci samotné.

Jistě se zdá být nespravedlivé, když onemocní člověk se zdravým životním stylem, zatímco kuřákům, nezdravým-jedlíkům a nesportovačům se nemoci vyhnou. Byla by nicméně velká škoda kvůli tomu na zdravý a vyrovnaný život rezignovat ~;((.
 Anna 
  • 

Re: Prevence? 

(6.4.2011 15:59:50)
Je to nespravedlivé, ale mám ze svého okolí pocit, že v životě to tak chodí. Občas si říkám, k čemu je vlastně správná životospráva?
Lidé, z mého okolí, co patří k těm, co kouří, pijou, nezdravě jí, jsou pořád ve stresu, jsou zdraví jako řípy. A naopak ti, co mají správnou životosprávu, jsou nemocní a potkávají je tyhle trampoty.
Manžel je pediatr (má ordinaci) a ten to jenom potvrzuje, čím víc se maminka snaží, aby její dítě bylo zdravé, tím víc to má opačný efekt. Naopak ty, které těhotenství moc neprožívají, péči o dítě a jeho výživu taky ne, tak mají naprosto zdravé děti, se kterými chodí jen na preventivní prohlídky.

Píšu to sama jako nekuřák, abstinent, milovník ovoce a zeleniny všeho druhu, práce pro mě není stres, ale příjemná zábava....tak se děším, co mě čeká. Nebo se utěšuju, že jednu ránu už máme za sebou (zemřelo nám dítě)
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Prevence? 

(7.4.2011 13:12:07)
Je to mimo téma, ale když je manžel ten pediatr - co dělá, když tam chodí vyloženě tlustý dítě (130/50)? Upozorní rodiče, že je dítě obézní a doporučí nějakou poradnu a dělá nějaký vyšetření na cukr a srdce apod.?
 Anna 
  • 

Re: Prevence? 

(9.4.2011 21:10:48)
Ptala jsem se a záleží na rodiči, jestli rodiče nechtějí nic moc dělat, tak s tím nic více méně dělat nemůže. Ptá se na stravování a pak se řeší dál (testy). Má teď jednu obézní holčičku, ale u té je to štítnou žlázou (stejný problém má její maminka). Bohužel jsou i rodiče, kteří se k tomu staví stylem - když sedí doma u počítače, aspoň se mu nic nestane, než kdyby lítal venku a já jsem v práci apod., v tomhle případě se moc dělat nedá.
 angrešt 


Re: Prevence? 

(6.4.2011 17:00:12)
Včasný záchyt se označuje jako sekundární prevence. Primární prevence je zdravý životní styl.

Slovy prim. MUDr. Foretové (nádorová genetička) o prevenci nádorů u lidí s genetickou predispozicí "V primární prevenci je vždy důležité vysvětlit
nutnost dodržování zdravého životního stylu
včetně nekuřáctví a minimální konzumace alkoholu.
Mnohdy není pochopena ta skutečnost, že
riziko vzniku nádoru záleží na jejich životním stylu
a míře expozice karcinogenům, a že lékař toto nemůže
ovlivnit. Neuvědomují si, že úkolem sekundární
prevence je pouze snaha o včasný záchyt
nádoru."
 Scooby Doo 


Re: Prevence? 

(6.4.2011 17:45:24)
Naprostý souhlas. Těch příčin může být celá řada, ale co považuji za otřesné, je to, že školy naprosto selhávají v prevenci. Takže děti se na místo lehké rýže se zeleninou a luštěninami stále učí jíst uzeniny, tmavé maso, hnědé omáčky a knedlíky z bílé mouky. A místo ekologických přípravků se zrovna teď do dětí ve školách hustí, aby kupovaly a používaly tu nejhorší chemii (Domestos, Cif) - viz nechutná kampaň www.rozvojskol.cz. Takže pokud má někdo doma výpary z Domestosu a podobných přípravků, tak se ani nedivím, že se objeví rakovina. A to nemluvím o tom, co mnohé ženy každý den plácají přímo na sebe (parfémy a další chemie)...
 Marta U. 
  • 

proč ne? 

(6.4.2011 20:10:55)
Chci jen upřesnit pár věcí. Není pravda, že onkomarkery nepoznají v raném stadiu vůbec nic. Je to strašně složité a nikdo vám to přesně neřekne, nicméně u různých orgánů se ta čísla mohou lišit. Někde je ta šance na rozpoznání 1.stadia 20%, někde 40% atd. Myslím, že hodně lidí by bylo vděčných alespoň za rozpoznání stadia 2. Někdy můžou být hodnoty zvýšené a jde "jen" o nádor benigní - ale i tak není od věci zjistit i toto. Navíc tím opravdu nic nezkazím, pokud mi to neukáže nádor v raném stadiu, nebudu o něm vědět ani podle jiných příznaků, stadium 2 také žádné příznaky mít nemusí, ale mohlo by se ukázat v krvi. Je to otázka přístupu, kdo to chce mít na 100%, ten touto cestou určitě nepůjde, mně ale - když to řeknu zjednodušeně - těch 1600,-Kč stojí i za těch 20% 1.stadia, beru to jako něco, co může pro sebe člověk udělat navíc. A ještě něco pro pobavení: obvoďačka mi na mou otázku, proč se to nedělá plošně, odpověděla: Protože by to chtěl každý. :-)
A ještě k té neuváženosti mít dítě tak brzy po operaci: samozřejmě jsem nejednala na vlastní pěst. Operoval mě špičkový lékař ve svém oboru, byla jsem opravdu v těch nejlepších rukou - a ten mi sám radil, abych co nejrychleji otěhotněla, pokud chci další dítě. Třeba to v případě dotyčné pisatelky nešlo a musela tedy 5 let čekat. Na druhou stranu medicína jde kupředu velmi rychle a co platilo před 14 lety už tak dnes být nemusí-jen úvaha. Navíc v mém konkrétním případě nevidím jediný důvod proč vyčkávat, vím že nemám vyhráno, je tu riziko recidivy, ale nač čekat dalších 5 let bez dítěte, zda se to náhodou neobjeví. Jak už jsem psala, příčinu vám nikdo neřekne a je opravdu otázka, zda za to mohly právě hormony. Nikdo mi nezaručí, že nádor nebude, když nebude další dítě a naopak.
 Věra 
  • 

Prevence rakoviny 

(6.4.2011 22:44:44)
Žít zdravě znamená něco jiného, než jsme si vždycky mysleli.
Četla jsem o tom pěknou knihu. Je to všechno o stravě.Přečtěte si o bílkovinách studi e čínská
 withep 


Re: Prevence rakoviny 

(7.4.2011 6:49:35)
Strava jistě zmůže hodně, ale jedy jsou kolem všude, nejenom v tom, co běžně jíme. Jsou v ovzduší, v našich oděvech, a hlavně v naší psychice. K těm oděvům - rakovina zabíjí v houfech asijské dělníky, kteří pro nás drtivou většinu oblečení vyrábějí, neuvidíte dělníka nad 40 let. K nám se ty oděvy dostanou už pročištěné, ale něco v nich přece zůstává.
 Hanka 75 


Re: Prevence rakoviny 

(7.4.2011 23:10:43)
A co je v těch oděvech, nechápu ? Kdyby to byli boty, kde je plast ? Ale tohle může být maximálně špatně hnojená balvna, nebo ošetřená... že by se nedožívali více jak 40 let. I když je fakt, že v Číně je možné všechno, je to šílená země co se týká lidských práv a vůbec.
 Lída+2 


Je to pár let 

(7.4.2011 9:10:46)
Kolega 29let měl rakovinu tlustýho střeva.........~a~
 sovka 
  • 

Proč se nevyjádří nějaký MUDr. 

(9.4.2011 13:48:33)
Tak by mě zajímalo, proč se k tomu tématu nevyjádří nějaký doktor, občas sem někdo přispěje odborným názorem, což si vždy moc ráda přečtu.
A teď nic (snad jsem něco nepřeskočila..), tak si říkám, že buď je to fakt úplně mimo (názor, nechat si zjistit hodnotu těch markerů), nebo jsou na to extrémně odlišné názory v lék. obci, anebo je v tom něco jinak kontroverzního, proč se nevyjadřovat?
 Ita 
  • 

MUDr. se vyjadřuje 

(9.4.2011 20:59:55)
Tak jo, jdu do toho. Problém je v tom, že onkomarkery jsou bílkoviny, které mohou vylučovat jen některé typy nádorů, navíc senzitivita a specifita těchto testů není až tak vysoká (jak u kterého testu/nádoru) a pokud je onkomarker opravdu jasně zvýšen, často je už nádor větší a jsou i jiné příznaky. Někdy ale bývá zvýšen z jiného důvodu než důvodu tumoru (například alfa-fetoprotein - bývá zvýšen v těhotenství...). Marker tumoru prostaty má sice docela dobrou senzitivitu a specifitu, ale zase je opravdu krajně nepravděpodobné, aby mladý muž kolem třicítky bez pozitivní rodinné anamnézy měl tento nádor. Manžela bych tam neposílala. Jednoznačný markek tumoru prsu není - jinak by bylo levnější jej měřit než posílat na mammograf. Stejné je to s nádory mozku. Něco z toho může poukázat na tumor střeva či konečníku (ale koloskopie je jednoznačně daleko lepší screening, také test krvácení dostolice). V případě gynekologických tumorů jako popisuje pisatelka je možné, že mohl být onkomarkerem zachycen -netroufnu si odhadnout jaká, ale je. Závěr: jistotu člověk stejně nemá. Kdyby onkomarkery byly v diagnostice rakoviny samospasitelné, dělali by je doktoři včetně popisované obvodˇačky sobě a svým rodinným příslušníkům. V běžné praxi se z těchto důvodů používá onkomarker na prostatu u starších mužů a většina onkomarkerůk monitorování onemocnění - reakce na léčbu či relapsu.
 Hanka 75 


Re: MUDr. se vyjadřuje 

(10.4.2011 22:02:01)
děkuju za článek i za tenhle příspěvek (výslovně :-) já myslím že větší informovanost v této oblasti něškodí a já se opravdu něco dozvěděla.
možná, že před dalším těhu si ten onkomakeru na nádory "vnitřku"-zjednodušeně u žen nechám udělat, byla by to dvojí tragédie, být u toho těhotná. jen tak pro můj klid, jen co tuším, tak jsou opravdu zákeřné, je těžké na ně přijít včas, a prevence (na níž sice chodím), myslím tím kontrolu jednou ročně ultrazvukem, prý moc k ničemu není. Nevíte jak je to s tou prevencí gynekologickou ? Má smysl, nebo spíše ne, jak jsem já četla po internetu ? děkuji
 sovka 
  • 

Re: MUDr. se vyjadřuje 

(11.4.2011 18:00:42)
Děkuji!! tak to je opravdu těžké téma..
 bajoska 


Re: Proč se nevyjádří nějaký MUDr. 

(11.4.2011 15:39:29)
Myslím, že názor uživatele "angrešt" je dost odborný a přehledný.
 sovka 
  • 

Re: Proč se nevyjádří nějaký MUDr. 

(11.4.2011 18:01:09)
ano, přehlédla jsem příspěvek..taky díky!
 RadkaM. 


prevence rakoviny 

(9.4.2011 14:42:19)
Taky jsem měla tu možnost poznat tuto zákeřnou nemoc-s nejstarší dcerou jezdíme už od r.2001 do Motola,již dvakrát se nám to vrátilo a musím říct,že se mi vůbec nelíbí hodnocení nemocnic,jaké píše autorka,že kdyby šla jinam,tak by ji odoperovali nejspíše více...ono totiž pokud by se ta nemoc vrátila,tak by zase mohla litovat toho,že ji toho neodoperovali více,já po našich zkušenostech bych raději brala odoperovat více i za cenu toho,že budu mít jenom jedináčka,než aby někde něco zůstalo a nemoc se vrátila a pak už by se taky třeba nedalo nic dělat,takže bych takovýto jednostranný postoj fakt zvážila...
 veronika 
  • 

díky, skvělý článek 

(10.4.2011 8:33:45)
děkujeme za článek, bylo to podnětné. a vám přejeme už jen to nejlepší, prožila jste si toho až až, držíme vám palce :)
 Hanka, 3,5 
  • 

Díky 

(11.4.2011 8:23:46)
Je mi 36 let a minulý rok jsem byla poprvé na sonu prsou a letos v dubnu podruhé a jsem rozhodnutá chodit každý rok.Na gynekolickou prohlídku chodím 2x do roka a pokaždé mi doktor dělá sono a 1x za rok cytologii. Prevence je to nejmenší a přitom to nejdůležitější, co pro sebe můžeme udělat. Známá umřela na rakovinu prsu v 35 letech, zůstal po ní 5 letý chlapeček. Já sama mám 3,5 letou holčičku a už kvůli ní mi to stojí za to...
 Petra, 38let, +Tomášek9let 
  • 

Děkuji + vlastní nádorová zkušenost 

(11.4.2011 10:34:30)
Děkuji, Marto, za upřímný a užitečný článek! Sama jsem nedávno prodělala nezhoubný nádor v hlavě, byla jsem operována ve Střešovicích, Mohu jenom potvrdit, na oddělení leželo spoustu mladých lidí, bohužel se toto téma dnes týká i mladších ročníků, proto se nenechme odradit od prevence a samovyšetření, já jsem měla nádor velký, protože jsem to zanedbala, respektive "ty chytrolíni", říkali, že je to normální ty zdravotní komplikace. Také věřím tomu, že je důležitá klidná a vyrovnaná mysl, dlouhodobý hluboký stres působí špatně na rozvoj onemocnění, já ho bohužel prožívala. Přeji všem hodně zdraví, starejme se o sebe, jsou to naše těla a naše životy, když to prošvihneme, obvoďačka nám půjde leda na pohřeb!
Petra
 Nesulka+Niky+Vil 


Ve 24 letech!!! 

(11.4.2011 14:53:05)
Děkuji za tento článek. Můj muž onemocněl rakovinou ve 24 letech a dva roky předtím ho lékaři odbývali s tím, že je mladý a na dotaz, zda to nemůže být rakovina jen mávli rukou a ještě se pousmáli.
Nakonec mu byl diagnostikován nádor velikosti 13x15x14 cm.
Přežil, ale samosebou dlouhodobé vyhlídky by při včasném zachycení byly nesrovnatelně lepší.
A podobnou zkušenost máme ve rodině ještě jedenkrát.
Určitě je prevence důležitá a mnohokrát ani ta nestačí.
 Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 


Krásný článek 

(12.4.2011 21:42:50)
Mohla by jste se stát úspěšnou novinářkou. Článek je věcný, jde k jádru a hlavně je nesmírně poučný. Spadl mě kámen ze srdce, když jsme dočetla, že jste to zvládla a přeji zdravé miminko a aby se to už neopakovalo.

Na gyn tedy si nedovoluji nechodit, sono pan dr. dělá, ale ty preventivky u obvoďáka to zatím nějak nestíhačkuji. Teď půjde manžel na předoperační, nechává si vyjmout polypa z nosu a tak by tedy mu to mohli klidně udělat.

Jinak máme přesně tuhle zkušenost - co pracoviště to jiný přístup. ~o~
 Míša, kluci 4 a 2 
  • 

rakovina 

(14.4.2011 21:44:02)
Holky, prevence je fajn, ale asi to chce ještě štěstí. Krev mi vyšetřili po roce, diagnoza chronická myeloidní leukemie...v pokročilém stadiu...je to nemoc starých lidí, převážně mužů..je mi 31, jsme žena a mám dvě malé chlapečky.Život je svině. Všem hodně štěstí v boji!
 Tomáš Frajer 
  • 

Houba REISHI (Ganoderma) 

(2.12.2012 12:19:27)
Dobrou a účinnou prevencí proti rakovině je také např. houba Ganoderma (Reishi). Dá se užívat např. ve směsi s praženou kávou, takže její pravidelné užívání je i příjemnou záležitostí:

http://www.kouzelnehouby.cz/cs/kava-s-houbou-reishi/84-bio-kava-mleta-s-houbou-reishi-250g.html
 Anet 


Onkologická prohlídka 

(25.11.2013 14:28:20)
Já za sebe můžu doporučit kompletní onkologickou prohlídku na klinice Zámeček Malvazinky - příjemné prostředí, výborní doktoři a ještě jste objednáni na čas :-)
http://www.malvazinky-zamecek.cz/clanek/989-Preventivni-onkologicka-prohlidka/index.htm
 Alena 
  • 

Děkuji 

(29.10.2017 16:08:13)
Dobrý den, vím že je článek již několik let starý. Chtěla bych Vám však za něj poděkovat.V tuto chvíli mám stejnou diagnózu a hodně otázek.Bohužel však nemám děti a moc bych si je přála.Nevím však co mne čeká. Doufám, že se nebudete zlobit, když se Vás zeptám jak se Vám s odstupem let daří a jestli jste zdravá a šťastná máma.Děkuji Vám

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.