| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak se žije mladým vdovám a jejich dětem v Čechách - díl 4.

 Celkem 68 názorů.
 Točená vanilková 


Úřední šiml 

(25.1.2011 9:15:22)
Je mi líto, co vás potkalo, Martino, upřímnou soustrast.
Ty průtahy ohledně vyřizování dědictví jsou příšerné, vzhledem k dětem by řízení mělo být rychlejší. Jak dlouho vlastně trvá vyřízení vdovského a sirotčího důchodu? Co se týká prodeje domu a následné koupě bytu - mohly by se na to použít podíly dětí za předpokladu, že bude část bytu napsána na ně?
 martinaV 
  • 

Re: Úřední šiml 

(25.1.2011 9:24:38)
Děkuji. Vyřízení vdovského a syrotčího důchodu mi trvalo 4 měsíce. Důchody vyplatí zpětně , bohužel 4 měsíce jste bez příjmu. Co se tyče prodeje domu a následné koupě jine nemovitosti, záleží na tom zda podíly dětí použijete, pokud ano opět musí být rovným dílém napsaná i na děti. M
 susu 
  • 

Re: Úřední šiml 

(25.1.2011 9:40:16)
jak to funguje, pokud má žena samostatný účet, je taky zablokován?
 martinaV 
  • 

Re: Úřední šiml 

(25.1.2011 9:44:54)
Pokud máte svůj vlastní účet nebo společný a ja psaný pouze na vaše jméno, notář účet nezablokuje. Vím jak je to hrozné v tu chvíli myslet na tyhle věci, ale opravdu je téměř nutné k přežití převezt všechny peníze na váš nebo jiný účet. Jinak se dostane člověk do velice nepříjemných situací a to hlavně i inkasníma příkazy a trvalé platby a pod.
 anexa 


Re: Úřední šiml 

(25.1.2011 9:50:55)
je to strašné, co vás potkala, jen bych se chtěla zeptat, co kdybyste prodala majetek bez soudu? přišel by na to někdo?
 martinaV 
  • 

Re: Úřední šiml 

(25.1.2011 9:56:04)
Ano protože ho nemůžete převézt na nové majitele. Samozřejmě se týka především nemovitosti a auta, drobné věci prodat mužete ale tuším že dle zákona to má nějakou hranici finanční nevím přesně jakou, musíte z toho zaplatit daň! V tomto státě je vše zdaněno několikrát:-) a nejn vám ale i podíli těch dětí vše se daní.
 Vladka a Mishell 


Re: Úřední šiml 

(25.1.2011 14:16:56)
Ahojky Martino,
v tomhle clanku jsem se dozvedela hodne noveho teda,vubec jsem netusila jak to u nas chodi.Je to bordel.
Moji mamce zemrel otec kdyz mela 13 let a mozna to melo podobny prubeh,(mamka mela dalsi 4 sourozence) protoze si pamatuji,kdyz jsem byla mala,ze mamka mela k bankomatu vzdy dve karty,tatka to same a rodice obcas tak mezi sebou obcas prohodili:Kdybych se dlouho nevracela vyber vsechny penize.Tehdy jeste mobily moc nebyly a rodice byli stale na cestach... Asi vedeli proc to tak maji.Je strasne na to myslet pri ztrate milovaneho cloveka,ale pokud se da teto tize ulehcit,je to lepsi.Tak stejne i my s manzelem mame ke svym uctum navzajem pristup pres internet banku.Sice nevim,jestli by me to v tu chvili napadlo,ale snad...
Tobe Marti i s detma preji moc moc stesti a hodne psychickych sil
 Hanka000 


Martinko... 

(25.1.2011 13:01:11)
Nevím jestli si na mě pamatujete,psala jsem vám na konci září kdy mi tragicky zahynul manžel.
Minulýt čtvrtek to byly 4měsíce a já tomu pořád nechci a nemůžu uvěřit,že zrovna on,že odešel tak mladý člověk,nevíc bez rozloučení,že opustil mě a dvě děti....
Můžu jen potvrdit zdlouhavé řízení-já byla u notářky jednou,tuším na konci října,od té doby nic.Dětem byl zamítnut opatrovník(manželův bratr a jeho manželka) a ustanovili jim opatrovníka,ale tím to zatím skončilo a nic se neděje.
Učet jsem měla na své jméno,manžel měl k němu přístup,jak mi řekli v KB i kdyby byl vedený na oba nebo na něho tak prý ho úplně nezabloknou ale na základě nějaké žádosti by k němu přístup otevřeli-ale ovšem nevím do jaké míry,jestli je tam nějaký strop-tohle jsem naštěstí řešit nemusela.
Stále mám pocit že dost lidí neví jak se mnou mluvit,co říkat-cítím se se mi vyhýbají,i ta pomoc už není tak horká.
Ale myslím že můžu říct že to zvládám "skvěle"-starám se o dvě děti,mají všechno co by mít měli,díky finanční rezervě nestrádáme finančně-tím ale nemůžu říct že bysme měli blahobyt.Důchody mi vyřídili celkem rychle,netrvalo to ani 2měsíce od podání žádosti,zhruba po měsíci jsem dostala zálohu.
Ad pojistka-manžel měl dvě pojistky jako živitel rodiny,stále se vyřizují,prý mají na jejich vyřízení 3měsíce,ale dochází tam ke zdržení když si ode mě vyžádají usnesení od policie-nechápu proč si ho nevyžádají od nich,takhle dojde ke zdržení nejméně 10dnů.Navíc manžel je zatím(nechávám dělat znalecký posudek-protože ten od policii je na poblití-pardon) viníkem,tak ani nevím jestli nedojde ke krácení pojistky,případně jakou částku seberou.
Je to všechno moc moc těžké-zrovna dneska jsem vyklízela s velkým pláčem oblečení po něm...
Synovi je rok takže ten je ok,dceři je pět,ale i ona to zvládá skvěle-ví že je taínek v nebi,ale myslí si že asi je tam jiný a stejný život jako tady a že se má dobře-tuhle mi říkala že si asi tatínek naše v nebíčku nějakou jinou paní.Jak moc bych chtěla mít její naivitu,koukat se na smrt jejíma očima a nevědět jak je to doopravdy,že už není a nikdy nebude ~n~~n~~n~
Ad Limai-ano,taky jsme o tom několikrát přemýšlela,že stát "vcelku dobře"(pokud teda manžel pracuje a platí pojištění) zaopatří vdovy a že samoživitelka to má taky těžké,ale víte ono je to opravdu o trošku něčem jiném-vy jste toho člověka moc milovala,on vás miloval,miloval vaše děti,ti se v něm vzhlíželi a najednou je konec-on už nikdy nevidí jak děti porostou,neuvidí jak dcera půjde v září do školy,jak syn dělá pokroky,nemá možnost se podílet na výchově a radovat se z dětí,zatímco otec u rozvedených rodičů tu možnost má,i když ji většinou nevyužije...
Marti,zeptám se vás,zvládla a zvládáte vaši situaci s pomocí psychologa?Já ani nevím proč se tomu bráním,nějak něvěřím že by mi mohl někdo pomoct a lékama se tlumit nechci...
Přeji Vám hodně sil a energie ~x~
 martinaV 
  • 

Re: Martinko... 

(25.1.2011 13:08:59)
Haničko, vše jsem zvládla bez psychologa , měla jsem ten samý pocit, že mi v mé situaci pomoci nemuže. Vše co popisujete je naprosto reálné a živé. Cítím vaše myšlenky stejně jako moje. Dvojčatům je 4,5roku a mají stejný přístup, vše zvladají skvěle. také se moc snažím aby měli vše co potřebují a nestrádali, ale na úkor času opravdu musím pracovat více jak 12hodin, ale naučila jsme se je mít u sebe i při práci aspoň z části a snaží se mi i pomáhat a tak je mezi náma senzační vztah a nemužu si stěžovat že by zlobili.-) Budu ráda když mi písnete na mail:-)
 Hanka000 


Re: Martinko... 

(25.1.2011 13:19:42)
Jste skvělá jak všechno zvládáte,obdivuji Vás že zvládáte práce,děti,dům...já jsem na rodičáku,důchody mám zhruba takové jako vy,takže při té vší smůle nám to stačí a nemusím dát syna do jeslí ajít nutně do práce.I když si myslím že až budu chodit do práce tak bude míň času na vzpomínání...
Zatím se snažím naplánovat den aby jsme pořád měli co dělat,aby jsme někde byli,nebo někdo byl tady,ale i tak se stane že jsme tady sami-přes den je to jakžtakž dobrý,ale večery jsou příšerný-to člověk nad vším pořád přemýšlí a ptá se dokola proč?.
Vánoce byly ty nejhorší v mé životě-ale kvůli dětem jsem se překonala a oni byly šťastné a usměvavé..
Napíšu,jen co bude chvilka...
 ali 1 


Re: Martinko... 

(25.1.2011 23:12:59)
Já jsem ovdověla před 15-ti lety,bylo mi 25 a měla jsm tehdy dvou letého syna.Je to strašně těžké a s odstupem času musím říct,že jsem asi psychologa vyhledat měla,leč neudělala jsem to.V podstě ty první měsíce mám takové přemazané ,jako by nebyly.Byla jsem naprosto bez života,bez zájmu o cokoliv ,ale pak se to postupně zlepšovalo a zlepšovalo.Holky,chce to jenom čas.Člověk to prostě musí vydržet a jednou se bude oporavdu cítit fajn,i když se tomu asi špatně věří.Po čase jsem potkala další lásku,ale i přesto myslím,že ještě nebyl den,kdy bych nemyslela na svého prvního muže.Nejsou to vždy takové ty bolestné vzpomínky,kdy člověk pláče nad ztrátou,je to jako by s náma tak nějak byl.Je součástí mého syna,je i ve mě a mluvíme o něm,myslíme na něj.Prostě tady s náma je.Tak se holky držte a věřte mi,že příjdou zase dny,kdy vysvitne sluníčko.
 Nika 
  • 

notáři, odhadci, geometři 

(25.1.2011 9:40:45)
Notáři, odhaci a geometři jsou jedna pěkná sebranka. Dědictví po dědovi trvalo 5 let, neustále jsme museli vše obvolávat a zařizovat sami, uhánět notářskou koncipientu. Výše dotyční si jen nahrávají, aby platby za jejich služby byly co nejvyšší. Nakonec notářská koncipientská kráva vypustila z návrhu na usnesení jeden pozemeček a vše se muselo k soudu dávat znovu. Kolikrát ty jejich bláboly odmítl katastrální úřad, to jsme ani nepočítali. Za vše si zinkasovali přes 50 tis. (když se jsme započetli poplatky, benzín, ověřování). Podotýkám, že děda žádný boháč nebyl, jen to byl vesničan a měl podíl na kdejaké louce. Byrokratický systém nechrání lidi, ale právě tyhle příživy. Tím, jak rychle pracovali, se to protáhlo na 5 let. Hloupé bylo, že jsme potřebovali věcné břemeno na 16m2 pozemku v dědictví a čekali tak na stavbu baráku 3 roky. Jsou to sráči. Obdivuju autorku, asi už bych je fyzicky inzultovala.
 Médík 


Re: notáři, odhadci, geometři 

(25.1.2011 21:00:14)
Geometři, lépe geodeti, jsou zaměstnaci či živnostníci,kteří nemají s činností úředníků na katastrálním úřadě nic společného .....
 Katka 
  • 

rozdělené účty - dotaz 

(25.1.2011 9:47:08)
Prosím a praktická otázka. Když máš během manželství svůj vlastní účet a manžel svůj vlastní, to během toho dědického řízení nemůžeš disponovat ani tím svým? Naivně tedy máme dva účty, aby pro případ, že se z jedním něco stane, měl druhý dost peněz na zaplacení všech poplatků atd.
 martinaV 
  • 

Re: rozdělené účty - dotaz 

(25.1.2011 9:53:50)
S tím vaším účtem na vaše jméno můžete disponovat. Ale pozor do dědického řízení se počítají všechny aktiva a pasiva které máte/měla jste společné. Mně tam napočítal i mé stavební spoření které splácím a jelikož bylo stavebko využito a nyní se splácí jak stavebko tak i úvěr z něj bylo mi připočteno k aktivum i jiz naspořená částka , která je v podstatě imaginární. protože již bylo vyčerpáno a proinvestováno.
 hatátitlá 
  • 

Re: rozdělené účty - dotaz 

(25.1.2011 10:02:55)
My máme s manželem účet jeden, on je vlasník, já mám k němu dispoziční právo. Bylo nám v bance řečeno, že v případě jeho úmrtí notář sice účet zablokuje, ale nastavené platby jako hypo, inkaso atd. se z něj normálně budou stahovat k zadaným datům. Nevím, jestli toto bylo třeba speciálně nastavit nebo je to automaticky. Prý si notář stejně zjistí, jaká částka byla na účtě ke dni úmrtí a ta se zahrne do následného dědického řízení.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: rozdělené účty - dotaz 

(25.1.2011 11:43:47)
Když je účet zřízen na jednoho a druhý k němu má dispoziční oprávnění, lze to v bance dohodnout tak, že dispoziční právo k účtu trvá i po smrti zřízovatele (=majitele) účtu. Ale musí se to takhle uvést ve smlouvě s bankou. Předpokládám, že dál je to tak, že předmětem vypořádání dědictví je to, co tam je ke dni úmrtí, popř. co tam přijde později ve prospěch zemřelého, třeba mzda apod.
 Lída+2 


Re: rozdělené účty - dotaz 

(25.1.2011 12:08:45)
hatátitlá děda je vlastníkem účtu. Druhý člověk byla moje babička..v den její smrti...účet zablokovali. NIc se z něj nepaltilo...děda k němu nemohl...6. měsíců. A strala se o něj celá naše rodina.
strašný~a~

Asi na třech místech z něj byl neplatič než se to podařilo vyřídit...

 hatátitlá 
  • 

Re: rozdělené účty - dotaz 

(25.1.2011 13:10:01)
:-(
a nevíš, měli tam zařízené, aby v případě úmrtí vlastníka jely dál všechny nastavené platby? třeba matka než šla na vážnou operaci, tak prý to šla do banky (Spořka) měnit tak, aby platby chodily dál i po její smrti a udělala dispoziční právo ségře. Před tím to prý měla nastavené, že v případě umrtí z účtu neodejde nic.
 Inka 
  • 

Re: rozdělené účty - dotaz 

(25.1.2011 15:26:00)
Tohle je ovšem taky dvousečná zbraň. Když mi umřel táta, tak mu nepřestali platit z účtu různé trvalé platby a já to zrušit nemohla, protože nebylo dokončené dědické řízení. Z některých těch institucí jsme to nikdy nedostali zpátky.

 hatátitlá 
  • 

Re: rozdělené účty - dotaz 

(25.1.2011 15:56:20)
Je možné, že to v některých případech může být nevýhodné, ale zrovna z manželova účtu odchází naprosto všechny platby včetně hypo a nemůžu si dovolit, aby kdyby se nedejbože něco stalo, třeba zrovna splátka hypotéky pár měsíců neodešla.
 kreditka 


Klobouk dolů 

(25.1.2011 10:24:42)
před všemi vdovami či vdovci, kteří musí toto podstupovat sama sebe si neumím představit situaci kdyby se s partnerem něco stalo - životní pojistku už nemá, protože byla napsaná pěkně vychcaně, dluhy teď momentálně doplácíme, ale rezervy nemáme prakticky žádné....
 martinaV 
  • 

Re: Klobouk dolů 

(25.1.2011 10:30:05)
A to je přesně ono, někdy jsou pojistky tak udělané, že v podstatě je velice obtížné z pojišťovny i něco dostat. A další hledisko je to že opravdu nejde mít pojištěné úplně vše a všechny, protože na to by nestačil ani celý jeden plat. Mám pojištěné děti, dům, auto a pro ssebe úrazovku a duchodové pojištění a měsíčně je to celkem slušná částka. Bohužel hypoteku mi pojistit nabydli za tak vysokou částku , že na to opravdu už nemám. Tak jedině vysokou životku "a když už tak už" aby děti neměly dluhy:-( smutné ale realistické.
 kreditka 


Re: Klobouk dolů 

(25.1.2011 11:52:19)
Martino souhlasím, manžel měl právě životní pojistku na milion, jenže není právě znalý ve smlouvách je dyslektik není schopen sám napsat prakticky dopis, mail nic a i s čtením jednoduchého textu mívá problém natož se smlouvou. Podepsal životku (to jsme ještě spolu ani nechodily) no a po pár letech k nám přišel na návštěvu kámoš, který nabízel podobné produkty od jiné firmy a zjistil že nejenže pojistka se nevztahovala na úmrtí týkající se srdce, ale ještě navíc tam byl ddatek že pokud pojišťovna usoudí že není všechno úplně v pořádku vyplatí pozůstalým pouze 50 tisíc~a~ Pojistku jsme zrušily a jinou ani nemá. Máme všichni úrazovku, dále my s manželem důchodový a dcera stavebko, pojštění baráku, auta...hypo naštěstí nemáme, ale i tak si bereme půjčky na rekonstrukci....
 martinaV 
  • 

Re: Klobouk dolů 

(25.1.2011 12:08:46)
Ono by stačilo maličko...kdyby se tam někdo nahoře zamyslel nad tím, že pokud je průměrný reálný příjem člověka poctivého kolem 20tis měsíčně , tak si z toho nemůže pořidit ani podprůměrné bydlení, které se pod 1milion sehnat nedá a když k tomu jsou děti, tak je to nereálné a neřešitelné. Pořízení bydlení a náklady na něj jsou v tomto státě nemožné bez obrovských dluhů, ale to už jsme někde úplně jinde.-) Bohužel vše souvisí se vším. A když přijde zásah vyšší moci smrt partnera, tak je to na mašli....Škoda že některé články nečtou naši volení vládci!
 kreditka 


Re: Klobouk dolů 

(25.1.2011 12:19:01)
martino bohužel ti mají jen plnou pusu řečí co jsme my ostatní všechno projedli, ale to že pak na ministerstvech se tuneluje v milionech a miliardách nevidí. Nevidí že ženská pokud je sama s dětma je ráda kolikrát že s nima nemusí pod most, oni vidí jen sami sebe se s vými příjmy
 Jája 
  • 

Re: Klobouk dolů 

(26.1.2011 8:18:55)
Ale holky, myslíte že to kdy bylo jinak? Já zažila komunismus a to bylo némlich jedno a to samý. Řečí hromada, pořád jsme budovali komunismus a bojovali proti kapitalismu a nějak nám utíkalo, že lidi, co žijou TEĎ, mají taky své potřeby. Na přidělení státního bytu se čekalo taky 20 let, teda nemuseli čekat vojáci, policajti a některé profese, třeba lékaři mívali byt služební obecní. Ostatní se načekali... Kdo čekat nechtěl, sehnal někde parcelu, každý víkend se navlíknul do montérek, plivnul do dlaní a začal stavět. Musel si ale nějak sehnat materiál, ten nebyl. Takže jednou sehnal cihly (ty byly, když šel na víkend dělat brigádu do cihelny), podruhé cement, písek si dojel vlastnoručně nakopat do pískovny, obkladačky - sehnal metr červených, metr hnědých a dva metry bílých, víc nebylo, a pak seděl doma a vymýšlel, jak to má spasovat, aby to aspoň nějak vypadalo. Když si k tomu připočítáte, že zelenina byla, jen když jste si ji napěstovali na zahrádce a hezky oblečené dítě jste měli, jen když máma našila a napletla, protože občas nebyly pro kluky povinné červené trenýrky na tělocvik (máma je třeba bráchovi šila, ještě mu tam našila po stranách bílé lampasy a brácha byl na hřišti za hvězdu), máte to celé. Tohle přece můžete dělat i dneska, tak na co si stěžujete? Nebo vám někdo brání ve dne makat v práci a po odpolednách, večerech, nocích a víkendech na baráku, na šití a pletení pro rodinu nebo na zahrádce? Zeptejte se rodičů, jak to bylo. A to patřím ke generaci, která už naštěstí nezažila válku, to nebylo vůbec nic, protože byl lístkový systém.
 Irena 
  • 

Držím palce 

(25.1.2011 11:16:06)
Je to šílené, držím palce! Že bych zůstala vdovou je moje noční můra. Kromě bolesti ze ztráty blízkého člověka se potýkáte s finančními potížemi a bojujete s úřady.Proto jsem alergická na řeči typu, že někdo "vydělal" na smrti blízkého (chtěl odškodné za chybu někoho jiného). Je to v pořádku,rodině finanční odškodnění ušetří spoustu starostí, ale u nás na to pořád nejsme zvyklí.S pojistkou si hlavu nelamte, my ji sice máme,ale pojišťovnám nevěřím.Udělají první poslední,aby vám nemuseli nic vyplatit.A v paneláku taky musíte platit,často víc než stojí hypotéka (kamarádka platí za 3+1 na hnusném sídlišti 13500).Ještě jednou přeji hodně sil.
 Limai 


Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 12:34:12)
Žije se jim úplně stejně jako matkám samoživitelkám které o partnera nepřišly tak tragicky,ale o těch nikdo nenapíše.Ty jsou na tom často možná ještě hůře,protože hodně z nich jsou svobodné matky a nemají na žádné dědictví,vdovský a sirotčí důchod nárok.Je bezesporu smutné když jeden z partnerů zemře,o to víc když je to nečekaně,ale rozchod nebo rozvod nebolí ženy o nic méně než smrt partnera.
 martinaV 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 12:41:43)
Ano souhlasím, já jsem bohužel vdova a sepsala jsem to jako vdova. Každá rozvedená maminka má tu samou přípežitost napsat co cítí a jak s čím bojuje. Od 1.dílu je to cíleno pro vdovy, ty prožitky a bolest je tam trochu jiná než u rozvedených. Mnohdy za rozvod můžou obě strany a s tím si nesou i následky. Za smrt člověka pokud nejde o vraždu a násilnou činnost, nidko nemůže. Co se týče ekonomické stránky a finanční ano každý člověk který je sám je na tom špatně.
Aleupřímně, je lepší mít otce děti na živu a nebo ho držet v náručí, když umírá!
 Limai 


Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 12:48:04)
Ano,s tím naprosto souhlasím.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 12:51:08)
Bylas rychlejší :-)

Jestli je lepší "mít" dobrého tátu mrtvého nebo živého sobce a hajzlíka - no toť otázka. Řekla bych, že do budoucna je lepší to první. Dítě roste, smiřuje se s tím, že tátu nemá, ale ví, že mělo a byl to dobrej táta. Druhá varianta je, že dítě roste a začíná chápat, že o něj táta nestojí, přičítá to sobě za vinu a čím je táta laxnější, tím víc o něj dítě stojí. Matka to vidí a trápí jí, protože to je vůči dítěti nespravedlivé a protože mu nemůže pomoct.
 martinaV 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 12:57:01)
To bezesporu je pravda, pokud jde o tyhle typy otců nebo i dokonce matky, ať tedy nekřivdíme jen mužům.-). Znám ale spoustu rozvedených párů, kde vztahy fungují normálně a starají se oba rodiče. Samozřejmě že ve všem jsou vyjímky a stejně tak je lepší zůstat sám než žít vedle sobce a zlého člověka, který ubližuje. Těch vyjímečností a zla je spousta.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 12:45:26)
To máš jistě pravdu. Ale já myslím, že autorka nepíše články proto, abychom všichni litovali vdovy, že jsou to chudinky, které jsou na tom ze všech lidí nejhůř. Píše o tom, jak se žije právě vdovám - co je trápí, co musí řešit. Kdokoliv může napsat článek o tom, jak se žije samoživitelkám, které nejsou vdovy, vypíchnout tam to, co je pro samoživitelky specifické. Smyslem těchhle článků by mělo být poučení, co se může stát, co člověka v takové situaci čeká, a ne se trumfovat, jestli je na tom hůř vdova, samoživitelka, které otec neplatí nebo matka s postiženým dítětem.
 Lenka 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 12:45:44)
Limai,
nikdo určitě nechtěl zpochybnit těžkou situaci matek samoživitelek.
Ale článek je právě o tom nečekaném a krutém "vyjednávání" s úřady po úmrtí jednoho z partnerů.
Ty vdovy opravdu kolikrát padnou na samé dno - jak psychycky, tak finančně. Finanční situace je opravdu existenční a nedej Bože, aby měl zesnulý manžel nějaké dítko z předchozího vztahu. Myslím, že je to daleko horš bezvýchodná situace pro ty vdovy....Samozřejmě, že je pravděpodobně dočasná....
 kreditka 


Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 13:01:04)
Limai ne že bych chtěla házet všechny samoživitelky do jednoho pytle, ale oni jsou taky mezi náma ženský, které se rozhodnout být samoživitelkou dobrovolně, nebo si chtějí otěhotněním udržet chlapa, který vezme roha. Spousta samoživitelek si za svoji situaci může sama což se o vdovách říct rozhodně nedá, ty si svoji roli nevybraly. Kolik mám kolem sebe ženských které se tahají s totálním nezodpovědným exotem s kterým otěhotní a pak se diví že ten exot se na ně vykašle. Ruku na srdce kolik ženských si pořizuje dítě za svobodna kolikrát s často nespolehlivým partnerem...To že stát není schopen vymoct z neplatičů alimentů peníze v pořádku není, ale srovnávat situaci kdy chlap vezme kramle a když umře mě nepřijde OK
 Lenka P. 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 13:22:07)
Podle mě srovnáváte nesrovnatelné. Vdova si svou situaci "nevybrala". Byla jí "přidělena" zhůry. Samoživitelky si (bohužel) buď vybraly špatného partnera (a nemusí to být hned extrém, kterým jsou alkoholici, agresivci apod., ale stačí, aby to byl sobec a třeba "nerozdýchal" narození dětí a to, že se manželka/partnerka musí starat i o někoho jiného než o něj), nebo se třeba ve vztahu nechovaly tak, aby manžel/partner zůstat chtěl. Vím, že se špatně odhaduje, jaký člověk v životě bude, ale ovlivnit to mohu. A čistě hypoteticky pak mohu i za to, že jsem samoživitelka. Ať už se chovám na úrovni a s partnerem vycházíme dobře, nebo se řežem jako koně.

Vdovy svůj osud neovlivní. Jsou postaveny před hotovou věc a musí řešit plno problémů, na které neměly čas se připravit a zvyknout (viz článek). Pokud se rozcházím nebo jsem těhotná samoživitelka, přemýšlím o tom, co jak udělat už dopředu. Vidím to i u svých kamarádek, které se rozvádějí (je mi 32 a mám 2 malé děti). Snaží se zvolit cestu nejmenšího odporu, cestu co nejmenších finančních ztrát, snaží se něco málo našetřit ještě v době manželství atd. Vdovy jsou vdovy okamžitě. Mají v srdci díru, kterou si nedovedeme představit a zároveň musí řešit nastalou situaci.

Nechci vyvolávat jakékoli spory, ale srovnávat situaci kdy partner odejde a zemře mi přijde velice nevkusné a cynické. A to jak z pohledu manželky, tak z pohledu dětí.

Situace paní Martiny je pro mě noční můrou. Manžel vydělává dostatečně, ale já bych naše dluhy rozhodně nezaplatila (máme byt 3+1 v paneláku, takže nic extra). I přesto, že máme jisté zálohy, mi Martina právě ukázala velké mezery v našem jištění:-). Snad se proto jen ještě zeptám na jednu věc. Manžel má pojistku na vysokou částku, která by případný dluh měla umořit. Mohla bych s touto částkou nakládat jak chci hned, nebo se opět dělí mezi mě a děti a musím čekat na vyřízení dědictví? Děkuji za Vaše příspěvky, člověk se zastaví a zamyslí se nad spoustou věcí. Přeji hodně sil.
 Hanka000 


Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 13:27:07)
Jestli mohu odpovím za Martinu.
V případě pojistky záleží na tom kdo je tam uveden jako ta osoba které se v pípadě smrti vyplatí pojistka(sakra teď si nemůžu vzpomenout jak to v papírech uvádějí).Pokud je tam uvedena 100procenty manželka tak se to vyplatí manželce,pokud není nikdo uveden pak manželka a děti.
A navíc oni mají na vyplacení prý tři měsíce-a ve spořitelně mi řekli že pokud je ta pojistka na vysokou částku příp.pokud kryje i hypotéku tak je to mnohem déle.
A pak tam ještě může nastat krácení-ale o tomsama nevím podrobnosti a jsem zvědavá jak se vyřeší pojistka po manželovi
 eM+1+? 


Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 18:31:03)
Dobrý den,
je mi moc líto Martinky a i ostatních, kteří musí řešit takovou složitou a fakt příšernou životní situaci. Já jsem se v podobné nikdy neocitla. Ale protože pracuju v České spořitelně a pár pojistek jsem již s klientem řešila, tak možná můžu napsat pár postřehů. Pokud je v pojistce uvedena tzv. obmyšlená osoba, pojišťovna vyplatí sjednanou pojistnou částku rovnou této osobě. V případě nezletilé osoby se asi musí také ustavit opatrovník, nevím to jistě, dá se zjistit. Výhoda je, že to nejde do dědického řízení a nemusíte čekat, až proběhne. Jinak moje plnění v případě smrti klientky minulý listopad, bylo cca do 1 měsíce, šlo to rychle a relativně bez problémů. Záleží ale na tom, jakým způsobem je ten postižený pojištěný. Pokud potřebujete nebo chcete ( třeba kvůli hypotéce) pojistit svojí smrt a zajistit tak rodinu, dá se to do pojistky nastavit. je to tzv. pojištění smrti z jakýchkoli příčin a tam se nezkoumá, zda je pojištěný třeba viníkem dopravní nehody. Rozdíl je v případě sebevraždy, tam je většinou nějaká ochranná lhůta, po kterou by pojišťovna neplnila.

Přeju, aby se Vám podařilo úřední šiml zvládnout a do budoucna už jen samé krásné věci.
 martinaV 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 18:39:18)
Ano skutečně s pojistakmi je to tak, že pokud jste jako manželka uvedena jedina kdo v případě partnerovi smrti částku má dostat tak je vše OK , měla jsem vyřízeno asi do měsíce. Pokud tam ovšem není nic , mělo by projít určitě řízením a rozdělit opět rovným dílem. Nevím to jistě nebyl to náš případ.
 kreditka 


Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 20:12:00)
Madlenko a jde to vždy pojistit na jakoukoliv příčinu? Manžel se třeba léčil dříve s vyšším tlakem a několik společností mu odmítlo pojistit smrt kde by bylo příčinou srdce...docela by mě to zajímalo ...
 zdenka,3 děti 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(26.1.2011 9:57:52)
u pojistek se píše zdravotní dotazník a ověřuje se u doktora a jak tam něco takového doktor napíše je nepojistitelný.Napořád.Kde pojistku sepíší,tak pak nakonec nic nevyplatí poněvadž při sepisování měl zdravotní potíže
 Hanka000 


Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 20:25:42)
A dokázala byste mi říci zda dochází k ponížení částky pokud je pojistitel uznám viníkem a o kolik?Můj případ už řeší skoro 2,5m ~a~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 13:27:12)
Lenko, u životní pojistky závisí jen na tom, kdo je uveden ve smlouvě jako osoba/osoby, které dostanou vyplacenu sjednanou částku (mezi více osob jsou tam uvedena i procenta podílu).
 Zlata 
  • 

Opatrovnictví 

(25.1.2011 14:42:00)
Martino, tak nějak jsem nepochopila, že soud musí stanovit opatrovnictví pro děti, copak ty jako matka bych nejsi automaticky stanovena jako opatrovnice?
 janula8152 


Re: Opatrovnictví 

(25.1.2011 15:23:51)
Pro dědictví není. Došlo by ke konfliktu zájmů pokud je dítě i matka dědic!!!!
 martinaV 
  • 

Re: Opatrovnictví 

(25.1.2011 18:42:08)
Bohužel opatrovníka musí soud určit vždy pokud se disponuje majetkem dětí který zdědily. Já jsem jejich zákonný zástupce, ale abych náhodou neudělala nic co by mohlo děti ochudit tak nad tím musí mít dozor soud a opatrovníka určí právě soud je to dle mého názoru spíš umělá zaměstanost... ale možná se najdou i matky které dětem jejich podíly propijí a prohrají v automatech , kdo ví! Jen mě mrzí že vše trvá strašně dlouho a ve finále na to doplatí právě ty děti.
 martinaV 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 18:52:52)
Pokud jste v pojistece uvedena pouze vy jako jediny kdo s ní hypoteticky po"manželově smrti" muže nakládat tak opravdu je pouze na vás jak ji využijete, ale pozor neni-li vázana hypotekou , vše pak padne na tu hypoteku. A take to neni vyrizene ze dne na den minimum je opravdu mesic, maximalní doba 3měsíce. Nejdéle trvá dědické řízení.
 Lenka P. 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 19:45:21)
Děkuji všem za odpovědi:-). Trochu mě uklidnily. Ještě jednou moc děkuji.
 Žžena 


Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(25.1.2011 15:57:30)
Limai,
ta to bych se asi i hádala, jestli bolest rozvodová je srovnatelná s bolestí po úmrtí životního partnera. Smrt milovaného a odchod člověka po ukončení vztahu je fakt dost jiný kafe.
 LuciaN 
  • 

Re: Vdovám a samoživitelkám se žije stejně blbě 

(28.1.2011 16:56:19)
obrovský súhlas - rozvod je horší než smrť,lebo tú mřvtolu ešte vídavate kopec rokov ako chodí k deťom na ktoré má právo
 Rokytka 


Děkuji za užitečné informace 

(25.1.2011 14:53:56)
Martino, je mi moc líto, co vás potkalo. Soucítím s vámi, ačkoli si takovou ztrátu neumím ani představit.
O to víc oceňuji, že jste se pustila do podobného popisu.
Zjistila jsem, jak moc jsem naivní, když si myslím, že v případě úmrtí partnera to pojistka "jistí" a že když něco zdědí můj syn, můžu s tím nakládat dle uvážení jako jeho - v danou dobu - jediný zákonný zástupce.
Jsou to moc užitečné informace a já už zvažuji, jak se zajistit, aby - dojde-li nedejbože k nejhoršímu - nedošlo ještě navíc i k vámi popsaným potížím.
Děkuji a přeji hodně sil.
 zdenka,3 děti 
  • 

komentář 

(25.1.2011 18:26:15)
přesně toto jsem zažila a navíc manžel byl podnikatel,tak jsem musela dávat 2krát daňové přiznání a chtěli ho do půl roku na finančním úřadu a do měsíce na zdravotní pojišťovně .Přitom je to blbost.Nejdřív musí uzavřít notář pak teprve daňové přiznání a pak do 8 dnů zdravotní pojišťovna.Zákony jsou přímo dělané musím říct nevzdělanci.Když jsem byla s úmrtním listem u doktorky a s pojistkou,aby mi potvrdila,že mi muž umřel na rakovinu /měl ji pouze 7 dnů ihned na ni umřel,slinivka břišní/ ,řekla mi ,že mi manžel leží v nemocnici na chirurgii a nepotvrdila.Umíte si představit co se hned ve vás děje.V ruce úmrtní list a manžel žije??Přitom jsem u toho byla když umřel.Šok!!!Musela jsem do nemocnice a primář mi to potvrdil a říkal,že to doktorce poslal.Když jsem vyřídila notářku,měla jsem napsané kolik mi banka dá,ale banka mi dala o 20 000Kč méně,když jsem se dvakrát odvolala,napsala mi,že mě může dát k soudu,že jsem používala kreditku neoprávněně a to mám taky 3 nezletilé děti a nikoho nezajímá kde brát a nekrást.Nezaplatíte a už jdou vysoké úroky.Mám z toho všeho nervy pryč ještě po dvou letech.Opravdu náš stát je jedna velká ostuda.
 martinaV 
  • 

Re: komentář 

(25.1.2011 18:48:03)
Bohužel je to moc smutné v podstatě z nás stát dělá neplatiče a uvrhne nás do platební neschopnosti jen díky svým nedokonalým zákonům/předpisům a průtahům. Před rokem jsme chtěli s jednou paní s podobným osudem založit neziskovku repektive občanské sdružení , ale bohužel jak už to bývá nedostatek času a financí tomu zabranil. Opravdu jsem přesvědčená že by tohle měl někdo začít řešit. Jen nevím jak to probojovat:-) Vždyť nejde jen o peníze ono jde i o život, věřím a z vlastní zkušenosti vím jak těžké je to ustát!
 Lenka P. 
  • 

Re: komentář 

(25.1.2011 19:54:46)
A toho záměru už jste se vzdaly úplně? Nějáký čas a trocha peněz by se u nás rozhodně našli, pokud byste chtěly pomoci:-). Zkuste mi prosím, pokud byste měla zájem, napsat na mail l.malenka@email.cz
 zdenka,3 děti 
  • 

Re: komentář 

(26.1.2011 9:45:44)
Taky jsem na to myslela
 Lendaba 


stát nám sebral skoro 100 000 

(25.1.2011 19:10:29)
Stát nám sebral skoro 100 000 v době, kdy jsme neměli ani na pohřeb (nakonec ho zaplatil zaměstnavatel). Umřel nám v devadesátých letech táta, já byla na vejšce, dva mladší sourozenci nezletilí. Abychom je s mámou náhodou neokradli, vyřízení dědictví se protahovalo 3 roky. Můj otec měl většinu peněz v akciích. No a za tři roky, kdy se o ně nikdo nestaral, klesla jejich cena skoro na nulu. Za akcie, které se ještě podařilo prodat, jsme koupili bráchovi kolo. Jo a v té době platili dědickou daň i přímí dědici včetně dětí, takže daň jsme zaplatili z původní ceny akcií. Plus samozřejmě poplatky notáři. To kdyby tenktát nezaplatila babička, tak máma prostě neměla....
 martinaV 
  • 

Re: stát nám sebral skoro 100 000 

(25.1.2011 19:24:30)
Smutné , ale bohužel je to tak, i já musela zaplatit notaři za odhad, který byl v té době a dnes už nemá zdaleka takovou hodnotu.... bohužel někde je velká chyba , ale proč ji řešit, když se na ni slušně vydělává že???? Okrádat ty co se nejmíň budou bránit je vždy nejjednodušší! Proč se pracně snažit dostat peníze z vytunelovaných podniků a zkorumovaných politiků, "podnikatelů" na Bahamách a td....
 margaret78 


Re: stát nám sebral skoro 100 000 

(25.1.2011 23:00:17)
...to je opravdu nehorázné, co tu holky píšete. Už tak vám osud zkomplikoval život a ještě toto. Kde ty prachy tedy jsou? Jsou to vlastně peníze státu navíc, se kterýma se nedá dopředu počítat a všechny mizí ..., to mě fakt štve. Držím vám všem palce.
 Jája 
  • 

Pohled z hlediska dítěte 

(26.1.2011 8:41:09)
Když zemřeli rodiče mně, to tu byl ještě hluboký komunismus. Přesto se všechno nechutně táhlo. Sirotčí důchod byl vyměřen asi do dvou měsíců, ale byla na něj poskytnuta záloha. Pohřeb hradila pojišťovna, protože my byli s bráchou nezletilí (14, 16) a bez příjmu, navíc rodiče zemřeli na následky autonehody, kde byl viníkem druhý řidič. Protože byl můj otec mrtvý, dělali všichni všechno pro to, aby byla vina na něj. My se bránili, protože to nebyla pravda a až později jsem se dozvěděla, že bychom pak byli taky finančně dosti citelně kráceni, což jsem ale v nějakých 14 letech opravdu netušila.
Dědictví se táhlo asi 2 roky, plnění pojišťovny skoro 2,5 roku, protože tam se čekalo na soud s druhým řidičem. Fakt je, že i pojišťovna po tu dobu vyplácela zálohy a poté vše vyúčtovala.
Co nám moc pomohlo, byla pomoc ze strany zaměstnavatelů obou rodičů, kteří v sociálních nebo jakých fondech vyštrachali nějaké peníze, pak pomoc národního výboru (dneska obecního úřadu). Brácha jako student střední školy okamžitě dostal sociální stipendium, mně podpořila škola věcným darem za výborné školní výsledky (nějak to museli odúvodnit, a koupili mi tehdy zimní bundu).
Státu a pojišťovně byly nějací sirotci dosti šumák, oni je na krku neměli. Vzala si nás teta, jich bylo 5, dva dospělí, 80-letá babička a dvě děti v našem věku. Babička měla minimální důchod, teta kvůli péči o babičku do práce nechodila a byla doma zadarmo. Na péči o přestárlé příbuzné žádné sociální příspěvky nebyly. Do práce chodil jediný strýc a měl tenkrát 2.100,- Kčs. Protože komunisti si s nějakým životním minimem hlavu nelámali, to stanoveno nebylo, takže nějaké sociální podpory se moc nenosily, užili jsme si těch pár let, než se všechno znormalizovalo, opravdu plnými doušky.

Můžu ale říct, že jsem si pak po přijetí na střední školu vyběhala kdejaká možná stipendia, a ta mi pak umožnila vystudovat střední i vysokou. Je smutné, že stipendia jsme zrušili a chceme zavádět školné. Kdyby před r. 1989 stipendia neexistovala, musela bych jít v 15 rovnou pracovat. Tahle jsem díky stipendiím vystudovala.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Pohled z hlediska dítěte 

(27.1.2011 13:36:24)
Jájo, není pravda, že byly zrušený stipendia. To tedy opravdu neplatí ~a~
 Irena2 


Ani nedýchám 

(26.1.2011 17:15:29)
Zpětně jsem si přečetla všechny 4 Vaše příspěvky, a nemůžu ani najít slova. Jen obdiv. To, s jakou hlakostí jsou ty články napsané... Určitě jste úžasný člověk. Děkuji za nabídky pomoci pro kohokoli, ač doufám, že já sama ji snad nikdy nebudu potřebovat. Děkuji taky za to, že právě díky Vašim článkům si snad spousta z nás, co mají relativně pohodové manželství, zdravé děti, jakýs takýs pravidelný příjem.... uvědomí, že se máme dobře!
( I když je momentálně manžel na PÚ, já těhotná, se předporodními úvahami coby kdyby..)
Vám přeji jen to nejlepší, a díky za články.
 martinaV 
  • 

Re: Ani nedýchám 

(26.1.2011 20:21:37)
A já děkuji za přečtení od začátku až do konce.-) Články byly psány s různým časovým odstupem, bohužel vše tak hladce nešlo:-) a než jsem sebrala sílu a odvahu to také chvíli trvalo. Ovšem naštvanost a vztek z naší birokracie a bezmocnost mě k tomu donutila asi nejvíce. Mějte se moc hezky a přeji zdravé miminko a taťku:-)
 Eva 
  • 

Notář-nemovitosti 

(1.2.2011 9:07:17)
Jedna rada - pokud v dědictví figurují nemovitosti. Po ukončení dědického řízení musí notář dát k zápisu na Katastrální úřad převod nemovitostí. Zkontrolujte si to! My jsme po roce zjistili, že větší část nemovitostí nebyla převedena (měla to poslat na dva katastrální úřady)! Notářka se omlouvala, že to dodělá (hlavně, že si nechala zaplatit). Informace zjistíte na http://nahlizenidokn.cuzk.cz/
 martinaV 
  • 

Re: Notář-nemovitosti 

(1.2.2011 12:30:43)
Ano to je opravdu důležité, kontrolu jsem udělala hned jak to šlo. Naštěstí nemovitost byla převedena
 scarlet 


rozvod nebo smrt???!!! 

(5.2.2011 19:36:42)
Dobrý večer.
Nezlobte se, ale nedá mi to reagovat na diskuzi pod článkem Martiny.
S Martinou si píšu od května loňského roku, kdy mi zemřel druhý manžel, což jsem u jejích článků asi dvakrát dala do příspěvků, takže se nebudu opakovat. A ani to myslím není v tuto chvíli podstatné. Myslím, že bych se zbytečně opakovala o depresi a smutku, což myslím Martina velmi dobře zná, ale jak už jsem napsala, asi bych se opakovala.
Budu se opakovat jen v jednom jediném a za tím si stojím, že Martina je neskutečně silná a statečná a hlavně nesmírně obětavá v tom, že všechny ty trable, které nastanou s vyřizováním, ať už sirotčího, vdovského důchodu, s vyřízením opatrovníka, či dědictvím, potažmo ještě poručníka, popisuje tady do článků, zároveň s praktickými radami, jak se s tím vším poprat. A za to jí patří můj nesmírný obdiv a dík a především, jak už jsem jí několikrát psala, smekám před ní.
První muž mi zemřel, jak už jsem psala v roce 1992, tedy v době, kdy internet nebyl, o nějakých radách či cstřícnosti úřadů si člověk mohl jen nechat zdát. O to víc, si její pomoci v těhletěch článcích vážím a smekám. Smekám za to, že při tom všem, při všech těch starostech a trápeních a v neposlední řadě a především, v té své obrovské bolesti našla sílu a napsala tady tyto články, kde vylíčila a popsala tu strastiplnou cestu se vším, co k této bohužel smutné a taky nejtěžší kapitole života náleží.
Ale důvod, proč reaguji je hlavně ten, jak nechutně se tahleta diskuze zvrhla v to, jestli je lepší ovdovět nebo být rozveden. Připomíná mi to silně dobu, když mi zemřel muž, já zůstala s dětmi sama, důchod v nedohlednu a protožer jsem byla v domácnosti, příjem žádný a potkala jsem známou, ptala se mně jak se mám. No a po pár zdvořilostních větách, mo sdělila, že vlastně jsem na tom ještě vydělala, protože teď vlastně budu mít svoji výplatu, plus vdovský a sirotčí po manželovi. Kdežto tak bych měla jen výplatu, kdežto důchod je jistý. V duchu jsem popravdě nevěděla, jestli se mám začít smát nebo brečet, protože tihleti "malí lidé duchem" si nějak tak neuvědomují. že za život milované osoby by jste se vzdali naprosto všeho, jen , aby tu byla s vámi a že vlastně ty peníze, ač jsou sice důležité, nejsou všechno, ale v tu chvíli, pro vás důležité vůbec nejsou.
Tak, jak některá z vás psala. Při rozvodu není vina na jedné straně, to mně učil už můj tatínek. Vina je vždy na obou stranách, nikdy ne na jedné, ale smrt, smrt si nikdo z nás nevybírá.
A hlavně, a to si dámy pamatujte, s potvorou zle, ale bez potvory ještě hůř!!!!!!!!!
Prosím nesrovnávejte nikdo matky samoživitelky a vdovy. Obojí je jin á kapitola a je mi z toho smutno, že lidský osud je převeden jen na srovnávání peněz a předhánění se, kdože je na tom hůř. Typická česká povaha.
A to si myslím, že ani jeden ze článků Martiny k tomuhle tomu napsán nebyl.

 nikisek 


Re: rozvod nebo smrt???!!! 

(5.2.2011 23:51:15)
Tak po svoji bohužel velmi čerstvé zkušenosti se smrtí můžu vlmi zodpovědně prohlásit.. zlatý rozvod.. raději se 100x rozvedu, nez abych vysvětlovala synovi, že tatínek nikdy nepřijde, nikdy ho neuvidí prostě že umřel... šílené. At se vám to líbí nebo ne, tak rozvod nikdy tátu nevezme a vždy je v budoucnu šance na setkání. Smrt tak milosrdná není
 Nikatin 


Re: rozvod nebo smrt???!!! 

(6.2.2011 10:02:21)
Souhlasím se vším co jste napsala, i když já sama jsem ztrátu milované osoby naštěstí řešit nemusela a budu se modlit, aby se to nikdy nestalo. Mě samotnou při čtení příspěvků pod článkem napadlo, jak někdo může něco takového vůbec řešit~a~

Vám všem statečným maminkám, vdovám moc držím palce a přeji hodně sil při vyřizování všech smutných záležitostí a do budoucna ať Vás už nic špatného nepotká~;((

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.