| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak chránit přírodu a nejít všem na nervy?

 Celkem 44 názorů.
 kreditka 


Fanatismus je špatný 

(17.9.2010 9:03:23)
nejen v ekologii ale ve všem. Chodila jsem s dcerou jeden čas do MC až mě odtamtud vypudily matky fanatičky, který měli naštudovaný milion knih o zdravém stravování, vývoji dítěte....zkrátka odbornice na všechno. Už jsem nevydržela jejich narážky typu "To ji nesmíš takhle držet zničíš ji záda a v 18ti bude mrzák" "Ty ji dáváš rohlík, jsi blázen, víš co je v něm chemikálií" "Ty nemasíruješ dítě po koupeli počkej bude kvůli tomu opožděné" Měli kecy na všechno ať to byl vývoj dítěte, stravování, cvičení, masáže, očkování, pleny....a každý jiný názor byl považován za hrubou urážku...Je pěkný když se někdo zabývá třeba ekologií, nebo vývojem dětí, ale vše s rozumem
 Dee Dee+2 kluci 


Re: Fanatismus je špatný 

(18.9.2010 19:05:16)
Kreditko,souhlasím úplně se vším.A teď si vem,že ještě nemám zdrav dítě a mám bohužel skutečné starosti.Proto moc do MC nechodím,protože mě některé názory rozpalují do běla....
 kreditka 


Re: Fanatismus je špatný 

(18.9.2010 19:50:41)
To se ti ani nedivím, v MC kam jsem chodila já by ti vysvětlili že nemáš zdravé dítě proto a proto....určitě jsi špatně jedla, málo cvičila v těhu...prostě bla bla bla...já tam přestala chodit a pak teda zase začala, ale jen občas a do úplně jiné skupiny mezi super holky, který neomdlívaj při pohledu na rohlík a respektují různost mamin a jejich dětí
 Tvett 


Re: Fanatismus je špatný 

(19.9.2010 20:05:27)
Taky jsem narazila na takového člověka,přesně jak píšeš,co dělá ona je nejlepší a co dělám já je hrozné~a~
Všeho moc škodí.
 susu 
  • 

celkem jo 

(17.9.2010 9:21:41)
S článkem v zásadě souhlasím, mám dlouhodobou slabost pro ocranu přírody,přírodu je nutno chránit zvláště před námi samotnými, leč doufám, že z fanatismu jsem už vyrostla. Fanatismus je krok mimo, ať už jakýkoli.
 Ines 
  • 

Re: celkem jo 

(17.9.2010 9:44:02)
K ochraně přírody v ČR se vyjadřovat radši nebudu.
A k článku "typ altruismu", nikoliv "tip"!

 kili 
  • 

Re: celkem jo 

(17.9.2010 10:19:37)
No, kdoví zda chce tippvat či typovat. Nechal bych to na něm.
 Jíťa 
  • 

Blbost... 

(17.9.2010 9:54:56)
Ekologie v její současné podobě je kravina.
Mnoho lidí vč. ekologů si neuvědomuje, že čím více se snaží přírodu chránit, tím více ji vlastně ničí.

Ekolologie není ekonomická, je drahá. Cena čehokoliv by se dala trošku zjednodušeně charakterizovat jako "energie vynaložená na dosažení cíle".
Cena jakéhokoliv výrobku zahrnuje: energii na získání surovin, zpracování, následnou výrobu materiálů a polotovarů a jejich zpracování do konečného výrobku. V ceně se také odrazí několikanásobná doprava, od naleziště surovin až ke konečnému uživatli. Při celém výrobním procesu vzniká množství odpadů...

Takže když si koupím obyčejnou žárovku za cca 25,- Kč, která vydrží asi pět let, znamená to, že jsem přírodu poškodila za 5,- kč ročně. Místo Stokoruny za tzv. ekologickou žárovku, která má životnost asi rok. Rozdíl srovnatelný s tím, když se mi nedopatřením rozleje na zahrádce kanystr s benzínem a převrženou cisternou.

Dokud nebude platit že: Ekologické=Ekonomické, tak je to jen přesouvání problému z jednoho místa na druhé, méně nápadné.
 Jája 
  • 

Re: Blbost... 

(18.9.2010 19:20:54)
Nejenom kamiony, kolikrát je to i o nekvalitě. Koupím nůž a vydrží měsíc. Koupím boty a vydrží takéž měsíc. Obojí sem někdo přívezl až z Číny. Že výrobci nebylo líto materiálu a energie na výrobu šuntu? My to pak nerecyklujeme, ale hodímě do směsného odpadu.
Totéž rádio, TV: po r. 1989 se musely předělat frekvence. Starší rádia byla rázem na nic, vyházeli jsme je, protože na ně nešlo nic chytit a pořídili si nová. Totéž dneska s digitalizací. Starší spotřebiče mohly postupně dosloužit.
Další kapitolou je životnost spotřebičů. Proč lednice nvydrží aspoň 15 let, když už se vyrobí? Proč doslouží po 5 nebo po 7 létech? Stará pračka, vyrobená za tolik nenáviděných komunistů, vydržela víc než 20 let, lednici jsme měli skoro 33 let, pak odešlo těsnění a proreznul plášť. Motory z obou spotřebičů ještě soused ekonomicky zrecykloval do doma vyrobeného kompresoru na huštění pneumatik. Nejsem zrovna příznivcem "domácí recyklace", ale kolikrát se řadě věcí tak prodlužila životnost, že jsem žasla nad šikovností mnoha lidí. Co všechno museli teoreticky a pak i prakticky zmáknout, ty zlaté české ručičiky!
 Binturongg 


Re: Blbost... 

(18.9.2010 19:44:36)
Jája - s tou životností spotřebičů máš pravdu, vývoj jde tak rychle, že už po roce je pračka zastaralá a po pěti doslouží, nicméně u těch starých zas byl ten problém, že to žralo energii a vodu jak kyselina... ~d~
 pet + A+D+G+J+M 


Re: Blbost... 

(17.9.2010 12:35:28)
souhlas, nic se nemá přehánět. Nejlepší na ochranu ekologie je neplýtvat. Ničím. Snad jen nesobeckou láskou ~k~ (ale to se stejně nedá, nebo jo?)
 withep 


Re: Blbost... 

(17.9.2010 12:39:08)
Někdy je ekologické zároveň i ekonomické. Náhrada téměř jakékoliv jednorázové věci věcí k opakovanému použití bývá šetrná k přírodě a k peněžence zároveň. Jednorázové pleny, jednorázová dámská hygiena, papírové kuchyňské utěrky... to jsou věci, které se dají nahradit pratelnými výrobky, přičemž jejich výroba, doprava a praní pořád zatěžuje přírodu i peněženku méně než výroba, doprava a likvidace těch jednorázových. Jinak je to třeba s vratným lahvovým sklem, které se opakovaně dopravuje tam a zpátky, tam bych byla na pochybách, jestli je to ekologičtější a ekonomičtější než PET lahve.
 susu 
  • 

Re: Blbost... 

(17.9.2010 12:43:11)
Withep, tady jsem spíš pro vymyšlení ekologičtějších jednorázových věcí. Fakt už nechci znovu prát použité plenky a vložky. Ať to vymyslí tak,aby se to dalo rozložit normálně přírodně. Teda doufám, že to jde, ale prát vložky, fakt ne.
 withep 


Re: Blbost... 

(17.9.2010 12:48:59)
Určitě to jde, ekologické jednorázové plenky i kuch. utěrky existují. Ale pochopitelně jsou dražší. Je to takový trojúhelník ekologie x ekonomie x pohodlnost. Můžeš se chovat ekologicky a zároveň ekonomicky, ale budeš muset trochu slevit ze svého uživatelského pohodlí. Pokud preferuješ pohodlnost, zase si musíš vybrat mezi ekonomií a ekologií.

Na praní vložek se vrhne fakt málokdo, ale MS kalíšky už jsou docela rozšířené ~;).
 susu 
  • 

Re: Blbost... 

(17.9.2010 12:56:29)
no, o eko papírovkách vůbec nevím a nikde jsem je neviděla, tady by to asi chtělo zlepšit informovanost. O MS kalíškách jsem něco četla na rodině, ale nevím moc o co jde a na počtení mě to neoslovilo. Snad časem.:-)
 withep 


Re: Blbost... 

(17.9.2010 21:12:41)
Jenomže to by byly ještě dražší ~5~. Möltexky nemají takový odbyt, jako Pampers, tudíž si nemohou dovolit reklamu v televizi. Jejich výrobce spíš spoléhá na to, že kdo chce, si je najde. Když už tě napadne, že by mohly jednorázové & ekologické pleny existovat, můžeš googlit ~;). Ale jsou fakt drahé, já je nekupuju, teďko jsem koupila v déemku Alany, ty jsou snad taky nějak eko. Máme je jen jako doplněk na cesty k látkovkám a obojí jen jako doplněk k bezplenkovce.
 gatto 


Re: Blbost... 

(17.9.2010 14:04:11)
Tak používej kalíšek a ušetříš jak za jednorázové, tak i za pratelné vložky :-)
 Binturongg 


Kalíšek 

(17.9.2010 21:58:17)
Při slovním spojení "menstruační kalíšek" se mi zvedá kufr :-© :-© , a to jem ho nikdy ani naživo neviděla - tudy cesta k ekologickému chování u mě bohužel nevede ~d~
 Eliška Junková 


Re: Kalíšek 

(18.9.2010 13:27:02)
jojo, to jsem měla stejný pocit, před časem. a pak se mi to nějak rozleželo... a nakonec přes rok už kalíškuju ~z~ ale chápu, že někdo tu bariéru v sobě nepřekročí. ale stejně - už mě párkrát napadlo jak zvládají ms ty dívky a ženy co omdlívaj při pohledu na krev... ~d~
 Binturongg 


Re: Kalíšek 

(18.9.2010 19:41:51)
No, to by mě zajímalo taky ~:-D
Ale u mě fakt není problém s krví, koneckonců když jsem ještě sestřičkovala, zažila jsem mj. i chrlení krve, tady jde spíš nějak o tu "mechaniku" kalíškování.
Podobná věc je snad jen střevní vývod, ovšem tam ten dotyčný nemá na vybranou a pytlíky mění celé.
I když možná by je nějaký zavilý ekolog vymýval... ~d~
 Eliška Junková 


Re: Kalíšek 

(19.9.2010 0:14:42)
já přesně vím, jak to myslíš. ale po vlastní zkušenosti už mi přijde že to je jen nezvyk - na poprvé to vážně vypadá podivně, používat něco takovýho. teď mi to přijde mnohem "čistší" než všechny klasické způsoby absorpční. ale to už je vážně OT :-)
 Veveruše 


Re: Kalíšek 

(21.9.2010 23:28:22)
Já jsem si kalíšek před pár lety koupila, ale tlačil mě~:( Zkusila jsem ho několikrát, pak jsem to vzdala. Asi jsem stejně cimprlich jako můj mladší syn, který mi na jaře v roce a půl řekl, že ho tlačí látkové plenky (přes zimu byl na papírovkách kvůli omezeným možnostem sušení a opakovaným virózám - měla jsem lepší pocit, když byl víceméně v suchu...). Naštěstí už je kromě nočního spaní a kakání bez plen~k~
Ale čím dál víc třídím odpad a uvažuju o pořízení popelnice na bioodpad.
Tak mě napadá, že "ekologické" v mém případě určitě nebylo "ekonomické", těch vyhozených peněz za kalíšek a jen omezeně využité látkovky (bohužel jsem trochu naletěla na systém tzv. moderních látkových plen a nespokojila se s klasickými čtvercovkymi~d~).
 withep 


Re: Blbost... 

(17.9.2010 12:43:38)
Tím chci říct, že příčinou toho, proč se spousta lidí nechová k přírodě šetrněji, i když by docla snadno mohla, není hospodárnost, ale obyčejná pohodlnost, ba lenost.
 Jíťa 
  • 

Re: Blbost... 

(17.9.2010 14:22:33)
Já si teda nejsem ani jistá jestli praní plen a vložek je šetrnější k přírodě, než používání jednorázovek. Jen proto, že někdo tímto způsobem vyprodukuje o kilo-dvě měsíčně méně odpadu (v případě vložek), to ještě neznamená, že přírodě kdovíjak pomůže. Co ty prášky a aviváže? Ty se jen tak nevypaří.
Jen ten sajrajt místo ve tvé popelnici skončí v jiné podobě v ČOV...
 Jája 
  • 

Re: Blbost... 

(17.9.2010 14:59:56)
U té ekologie mne v poslední době zajujalo, že kontejner s vytříděnými odpady z Čech putoval do Brazílie ke zpracování, ale ti ho pro nevhodný obsah vrátili do Čech. Jiné kontejnery použitých plastů putují klidně do Číny a sem putují z těch plastů vyrobené bundy. To považuju doslova za šaškárnu. Nebylo by levnější fabiku na zpracování plastů postavit v Evropě?
 Jana, 07/09 
  • 

Praní 

(17.9.2010 20:23:57)
Praní je mnohonásobně šetrnější. Jinak aviváž se na plenky nepoužívá (snižuje savost+potencionální kožní potíže), lze nahradit obyč octem a většina maminek, co znám, pere v mýdlovém slizu, což je klas. mýdlo s jelenem+prací soda. Téměř úplně rozložitelné a za pár šupů, co víc chtít.
 kreditka 


Re: Blbost... 

(18.9.2010 11:13:53)
Prášky, aviváže copak ty jsou taky ekologické, ale ekologickou výrobu pračky jsem ještě neviděla a to se musí taky počítat, každým praním se pračka opotřebuje musí se dřív koupit nová (třeba)
 Elíláma 


Re: Blbost... 

(21.9.2010 12:52:26)
No, a jednorázovky ti nevyrábí stroje, ale malí skřítci z Karlíkovy továrny na čokoládu ~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~
 Elíláma 


Re: Blbost... 

(21.9.2010 12:50:34)
Kilo dvě? HAHAHA, jako u vložek prosím, ale u plen? To máš několik kil denně! A aviváže se vůbec na plenky nepoužívají (snižují savost) a místo prášku jádrové mýdlo, pak ocet, to přírodě neškodí! A co voda na praní? Víš vůbec, kolik se jí spotřebuje na výrobu jedné jediné plenky? Praní jako ekologicky negativní vliv je chudý argument. Nejsem ekologický extrémista, ale jednorázovky jsou ekologický extrém!
 Elíláma 


Re: Blbost... 

(21.9.2010 12:44:18)
Jednorázová dámská hygiena, ony jsou ždímací tampony? ~t~ slyšela jsem jen o kelímkách a to je tak morbidní, že těch 10 tamponů, co za měsíčky spotřebuju, svět nepoznamenají tak, jako pocit vylívacího kalíšku ve mě ~t~ co ale vůbec nechápu, že se všechno bělí!!! Na co mi má dělat v pipce parádu běloskvoucnost tamponu? Nebo vložky, nebo někde je dokonce problém sehnat nebělený WC papír (a už vůbec kvalitního, jen ty minirole, jak se použijou třikrát a jsou snad půlvrstvové), upřímně, to už vůbec nechápu, proč se bělí a dokonce voní, když se na to pak mázne kakanec :-D už chybí jen příchuť papíru a tamponů a jsme doma ~t~~t~
 s s 


Re: Blbost... 

(21.9.2010 23:37:35)
šššš kdyby byly tampony s příchutí, tak by to fanatické ekoložky ještě pak po použití snědly ~j~
 gatto 


Re: Blbost... 

(17.9.2010 14:03:10)
Přesně tak Jíťo, záleží, jak kdo chápe "ekologii"...

Pokud si někdo myslí, že ekologie znamená nakupovat spoustu krámů, ale eko, nebo je pak vytřídit, tak se mýlí. Ekologicky šetrné chování je co nejméně nakupovat a spíš recyklovat a používat co nejdéle.

Ekologicky šetrné není mít novou eko-pračku, ale prát jen, když je to potřeba a plnou pračku.

Ekologicky šetrné není nakupovat pití v PET lahvích a pak je "recyklovat", ale nekupovat tyto zbytečné nápoje vůbec.

atd. atd.

Samozřejmě, aby systém mohl profitovat a vydělávat prachy, tak bude lidem podsouvat nové a nové výrobky, ještě lepší, ještě ekologičtější. O tom to ale v žádném případě není.
 Insula 


Re: Blbost... 

(18.9.2010 6:36:35)
Manžel pochází z jedné malé vesničky. Rostly tam nějaké vzácné byliny. Na těch loukách se pásly kozy. Ochránci přírody kozy zakázali. Byliny tam už rostou jen málo, plevel je dusí. Zatímco dříve kozy plevel spásly. ~d~
 P8ja 


Re: Blbost... 

(18.9.2010 21:16:47)
Každý nechť se řídí svým rozumem a svědomím. Ekologie pro mne znamená, že se zamýšlím nad svým chováním, jestli potřebuju všechno co používám a v jakém rozsahu, kam můžu dojít pěšky atd.
 štěpánkaa 


Re: Blbost... 

(19.9.2010 17:41:00)
Jíťo, spíše je to tím, že lidi nevědí, co vlastně znamená slovo EKOLOGIE. a opravdu to není "ochrana přírody".
V této souvislosti mě velmi zaujalo, že autorka je psycholožka a etoložka~x~
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Blbost... 

(20.9.2010 9:02:26)
Krásná ukázka chování ekologických aktivistů:

Během jednání o splavnění některých úseků Labe (prohloubení koryta na některých místech) se ozvali ekologičtí aktivisté, že v dotčených místech se vyskytuje velmi vzácná rostlina, která potřebuje ke své existenci příbřežní laguny. Byly provedeny rozsáhlé simulace na modelech, během kterých bylo nalezeno vyhovující řešení situace. Při prezentaci řešení se posléze ekologové po delším přemýšlení ozvali, že prý tam ještě žije nějaký brouk... Prostě to celé vypadalo, že oni vůbec nestojí o jakékoli jiné řešení, než že by se s řekou v těch místech nedělalo vůbec nic. Mimochodem, údajně po povodních v roce 2002 už tu zmiňovanou rostlinu v těch místech nikdo neviděl ~;)
 Veveruše 


Re: Blbost... 

(21.9.2010 23:34:34)
Tak teď nevím, já měla až dosud zato, že naopak úsporné žárovky mají mnohem vyšší životnost, nebo se pletu? Aspoň manžel mě o tom pořád přesvědčuje, když brblám na to jejich nepříjemné světlo (je takové nějaké do růžova, není to ten příjemný teple žlutý svit normální žárovky).
A pak je mi taky líto pana Edisona - takový fenomenální vynález a teď půjde do kytek~:(
 DENISA 
  • 

Ekologicti fanatici 

(19.9.2010 8:52:23)
Existuje par serioznich ekologu, co se tim zabyvaji seriozne, provadi vyzkum a seriozni plany na pomoc prirode. CO nesnasim jsou ekologicti aktiviste, je to stado, ktere nekdo nekde zblbne a oni se chodi nekam privazovat. Bojuji za pravo brouka a spousta lidi se kvuli tomu zabije, protoze blokuji vystavbu silnic apod. Bojuji za kazdou kozesinku v lese, aniz by chapali proc myslivci redukuji stavy nektere zvere. Mimochodem jsem jeste nikdy v zivote nevidela nejakeho ekologa, ze by sel v zime lesni zver zakrmit. A tak bych mohla pokracovat donekonecna. Zaplatbuh znam hodne lidi, co se ekologicky chovaji a nemaji potrebu se ekologem nazyvat.
 metty, 3 kluci 


Re: Ekologicti fanatici 

(19.9.2010 11:16:24)
Ono je dost těžké se rozhodnout co vlastně chránit. Něco jiného vám řekne botanik, něco jiného lesák a jiný názor bude mít entomolog. K té zvěři - nechápu, proč by se zvěř měla dokrmovat jako krávy v kravíně (pokud není extrémně tuhá zima), dle mého názoru je přemnožená a poměrně dost ničí lesy - zkuste v lese vysadit jakýkoliv listnatý stromek a uvidíte, co z něj zvířátka udělají (to je pohled lesáka nebo majitele lesa, ovšem myslivec nebo ochránce zvířat bude mít zřejmě názor zcela opačný)...Zažila jsem třeba spory o tom, jak nejlépe chránit bývalé vojenské újezdy - botanikům by vyhovovalo pravidelné kosení a aby už tam nevyrývaly tanky další ďoury, zoologové tanky v podstatě vítali, protože odkryly zem, což vyhovovalo motýlům a třeba i žábám - teď babo raď....Podle mě je jakýkoliv fanatismus škodlivý, chce to, jako u všeho, zkusit najít rozumný kompromis - i když se někdy hledá velmi těžko a hlavně otevřít uši a snažit se poslouchat to, co říkají ti druzí, ne jen pořád dokola omílat svojí verzi jak kolovrátek.
 Ines 
  • 

Re: Ekologicti fanatici 

(20.9.2010 8:07:51)
Souhlas krmení zvěře je blbost, přikrmování je na místě v extrémně tvrdé zimě - a to je názor prezentovaný mysliveckými odborníky. Ovšem lidoví myslivci krmí jak o život a občanstvo, co nosí chleba, zeleninu a tak do krmelců vysloveně škodí!
 DENISA 
  • 

Re: Ekologicti fanatici 

(21.9.2010 9:26:11)
Ale ja mluvila presne o tom prikrmovani v tuhe zime, kdy je metr snehu a trva to dlouho. Normalni myslivec v teple zime bez snehu fakt neprikrmuje. Ale napr. letos po Novem roce by vsechno v lese poslo, kdyz napadla ta tuna snehu. Kazdy se do myslivcu navazi, ale zkuste si to predstavit, musi zainvestovat ci pujcit terenni auto, aby se vubec k lesu dostali, a potom tahat krmeni peknou dalku ke krmelcum pesky na zadech, protoze ani terenak by se tam nedostal. Stravi s tim spoustu a spoustu casu a je to fyzicky dost narocne. Uz vidim nejakeho okravatovaneho ekologa, jak by neco takoveho podnikal (uz jenom to porizeni neekologickeho, zraveho terenaku :-).
 Ines 
  • 

Re: Ekologicti fanatici 

(21.9.2010 11:38:43)
Běžná praxe je do zásobnícíků (krmelec s kůlničkou) navozit vše v létě za sucha a v zimě jenom přijet / přijít pěšky / na běžkách a zakrmit. :-)
 Elíláma 


Jak na to? 

(21.9.2010 11:07:13)
Nojo, ale jak na to? Jsem psycholožka, na škole nikdo podobný obor nezmínil, zní to trochu jako pruda pro psychologa, chtělo by to nějakou osvětu mezi studenty a začínající psychology! Vlastně mě vůbec nenapadá, co takový ekopsycholog dělá, no jediné mě napadlo odchytávat největší barbary u popelnic a pomocí hypnózy: "třídíš, třííídíš, až napočítám do deseti, vždy, když ti bude smutno, budeš třídit a cítit se šťastný ~b~
šmarjá, doufám, že by to ze mě neudělalo biomatku ~t~~t~~t~ jak už tu někdo psal: Ty mu dáváš rohlík???
 PetrHo 


Re: Jak na to? 

(23.9.2010 15:19:53)
Pro informaci:
Ekopsychologie je vědecká disciplína, která studuje lidské prožívání přírody a chování ovlivňující životní prostředí. Ekopsychologie spolupracuje s dalšími obory a lidské prožívání a chování zkoumá v kontextu environmentálních, sociálních, kulturních, ekonomických ad. podmínek prostředí.

Studuje například vztahy k životnímu prostředí, místu, krajině, zvířatům i přírodě obecně.

více viz: http://www.vztahkprirode.cz/

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.