| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Dovolte si chyby ve výchově

 Celkem 42 názorů.
 kili 
  • 

Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 12:35:23)
***** Rodí se mnohem více nedonošených dětí ?

ukazatel podílu živě narozených dětí s nízkou
porodní hmotností (do 2 500 g) se sleduje od počátku sedmdesátých let, kdy byl mírně nad 6 % a až do počátku let devadesátých pozvolna klesal (pod
5,5 %). Zhruba od poloviny devadesátých let se podíl dětí narozených s nízkou porodní hmotností opět
zvyšuje a v roce 2009 dosáhl úrovně 7,6 %.

Jak vidět, nedonošených se ani zdaleka nerodí mnohem více.


***** Dědičnost poruchy je pravděpodobnější po mužské linii ?

Genetická determinace ADHD spočívá na dvou základních genech (DAT1 a DRD4), ostatní poznané vlohy (DOCK2, DRD5, SLC6A3, DBH, SNAP25, SLC6A4, HTR1B) jsou partikulární. Jak je tedy geneticky dána vyšší incidence u chlapců, to věru nevím a pokud takové poznání autorky mají, pak vyvstává otázka užívaných kriterií diagnosy).


***** "chování matky před a po porodu může do jisté míry ovlivnit míru těchto potíží u dítěte."

V dostupné literatuře je z věcí, náležejících k chování těhotné, zatím zřejmé jen vyšší risiko ADHD při abusu tabáku a alkoholu v těhotenství. Význam jiných projevů chování je v tomto ohledu intuitivně spekulativní a neprůkazný.


***** příznaky u kojenců

Stanovit diagnosu ADHD před 5. rokem věku je obtížné až nemožné,. Hledat symptomy v kojeneckém věku nemám za smysluplné, už proto, že jejich interpretace není dost dobře možná.


***** ADHD u starších dětí

které jsou ty starší ? Celosvětově trpí ADHD 5-10 % dětí školního věku, různě podle různých způsobů diasgnosy a diagnostických kriterií. Prevalence u dospívajících je 2-6% ve stejných ohledech, u dopělých pak pod 2%. Příznaky jsou vskutku různé, ale od autorek bych čekal trochu výstižnější popis včetně rozdělení dle tří subtypů ADHD, jakkoli evropské dělení se trochu od amerického liší.


***** lehká mozková dysfunkce je někdy do značné míry vnímána jako synonymum pro hyperaktivitu ?

Ale to snad už ne. Malé mozkové poškození, lehká mozková dysfunkce, minimal cerebral palsy, tedy dnes poruchy učení a řeči mohou ADHD doprovázet, ale nejsou jeho součásti.
 B. 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 13:24:34)
Kili, moc Vám děkuji, narozdíl od článku jste mi velice pomohl. Díky.
 kATEŘINA 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 13:37:44)
Poslyšte Kili,jaká je vaše specializace? Shrnu to jen stručně,moje dcera narozená ve 39.týdnu 2,95 kg ,48 cm,porod bez komplikací, spontánní,rychlý,v těhotenství jsem měla vysoký tlak,plodová voda zelená.Dcera jako mimino málo spala,víc plakala,v 10 měsících chodila sama od sebe ,nikdo ji nenutil,po 4 nelezla nikdy.Měli jsme všichni co dělat,protože lítala jako čertík a byla k neunavení,od 2 let jsem zrušila spaní po obědě,protože pak šla spát klidně až ve 23 h.Do té doby měla jen 3 až 4 slovíčka,u ničeho neposeděla,záchvaty vzteku,rozběhnutí hlavou proti zdi,naštěstí nikdy neměla těžší uraz.Na 3 leté prohlídce,doktorka jen mávla rukou,co na tom že dcera krásně běhala po špičkách a divně pištěla,to se spraví a hotovo,že nemluví?No tak má asi čas,ve 3 a 1/2 nás odeslala na neurologii,tam jsme hned dostali nálepku ADHD se silnou hyperaktivitou,tentýž měsíc už jsme byli i na ped.psych.vyšetření,protože za chvíli mi končila mateřská,tam nám ještě přidali další nálepku dysfázie.Mluvit souvisleji začala až po 5 roce,letos máme novou neuroložku mladšího věku,která se více zajímala o vývoj v kojeneckém věku,a dává si to více do souvislostí.V PPP. nám to ještě letos vylepšili diagnoza MR,a to je dceři 12 let.Je mi jasné,že se to kdysi neřešilo a někteří doktoři v tom stále jen tápou,doufám,že jsem se vás moc nedotkla,ale taky už jste promoval dávněji,že?
 kili 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 13:49:31)
- nevyjadřoval jsem se k žádnému konkretnímu případu, ale k domněnkám, uvedeným v článku, nevím co vlastní casuistikou chcete Vy vyjádřit

- je v dané věci jedno, jakou mám specialisaci, uvedl jsem skutečnosti nikterak specialisované a publikované v běžně dostupné odborné literatuře, coby protiklad v článku uvedených domněnek, datum mé promoce není v té věci nijak rozhodné, pokud máte po ruce něco, čím byste mnou uvedené mohla popřít, pak to prosím představte

 KATEŘINA 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 14:16:49)
Jasně,že mi do toho nic není,kdy jste promoval,ale my jsme se u mladších Mudr.setkali s větším zájmem a lepšími postupy.A na druhou stranu,lékař ,který pořád vysedává na internetu,a neustále reaguje na příspěvky,je trošku podivín,jestli teda už není penzista.
 Yuki 00,03,07 


Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 14:20:10)
podle pravopisu odpovídajícímu dřívějším normálm asi Kili penzista je, což ve spoustě oborů vadit nemusí, a ve spoustě může
ale jeho názor je dobré znát taky, taková další strana :)
 kili 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 14:39:20)
vyjádřil jsem se k bodům, které jsem označil *****
Uvedená vyjádření nejsou mé názory, ale fakta. Máte snad jiné poznatky o vývoji relativního počtu NNPH, o poznaných genetických determinantách ADHD, o vlivu chování těhotné na risika ADHD, o příznacích u kojenmců (nějaká kriteria např.), o prevalenci ADHD u školních dětí a dospívajících či o doprovodných poruchách ? Proč je neuvedete a namísto toho se pokoušíte o linguistický posudek ? kili 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 14:41:55)
můžete uvést příklad z mnou napsaného, co neodpovídá platným pravopisným normám ?
 Yuki 00,03,07 


Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 14:56:37)
spíš je to taková starší čeština, ve spoustě slov je teď "s" nahrazováno "z" a podobně, nechce se mi teď hledat v textu
 kili 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 15:04:02)
- pokud preferuji "s" před "z", není to v rozporu s platnými pravidly českého pravopisu, která pro dané slovo povolují obojí.

- nechci po Vás, abyste psala spisovně, ale když Vám to nejde, není úplně košér vymýšlet si rozpory s pravopisem v písemném projevu druhých

- k mým poznámkám k ADHD zřejmě nic věcného nemáte
 Yuki 00,03,07 


Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 15:32:20)
však já taky k ADHD nic nemám, proč bych měla mít? ~d~
já jsem v tom článku našla taky jiný informace a ty jsou pro mě zajímavější, asi hlavně proto, že zatím u žádnýho z mých synů ADHD nikdo nediagnostikoval, což ale neznamená, že k tomu nedojde :)))
 kili 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 16:18:48)
nic k ADHD nemáte a vyjadřujete se k tomu, co jsem o ADHD a jak napsal - k ničemu jinému než k ADHD, resp. mylným informacím o ADHD, jsem se nevyjádřil.
 lklasinka 


Re: Pár poznámek k ADHD  

(17.8.2010 12:32:59)
Já osobně jsem ráda že Vás tady mám, poradil jste mi už víckrát, hlavně se Vás nebojím zeptat,"jako blbec" a je mi jedno jestli je vám 30 nebo 120.
 Dano 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(17.8.2010 12:49:53)
Tohle mi vyrazilo dech.Kiliho udaly holky z Porodu doma, že je moc na netu, napsaly to jeho zaměstnavateli.
Hrůza, co!
Kili, je mi vás líto.Je to hnus.

http://www.rodina.cz/nazor13974846.htm

 lklasinka 


Re: Pár poznámek k ADHD  

(18.8.2010 13:00:33)
poslední dobou mi přijde, že tahle diskuse není o názoru nebo radě, ale o urážení a hlouposti.
 kili 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 14:51:57)
Zato

"podle pravopisu odpovídajícímu dřívějším normálm"

se Vám pravopisně vyvedlo.
 Yuki 00,03,07 


Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 14:57:43)
já to tu po sobě teĎ opravdu nečtu, nejmladší chvilku spí a nechce se i ztrácet čas čtením toho, co jsem napsala, kontrolovat texty a hledat v nich chyby a opravovat je bduu zase až večer, za peníze :D
 kili 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 14:30:59)
- dáváte zřetelně najevo, že Vaším zájmem není samotná předmětná věc, ale osobní invektivy

- ukažte, co z mnou uvedeného neplatí, je zastaralé a pod., když tedy víte o novějších poznatcích
 KATEŘINA 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 15:26:03)
Kili,vy pořád píšete a hovoříte jako příručka,ale ruku na srdce,kdyby jste pracoval třeba i jako dětský neurolog a já bych přišla za vámi jako matka s dítětem a vy se mnou pořád hovořil odborně a jako encyklopedie,tak se ve dveřích otočím a jdu jinam.Dítě je především živá a citlivá bytost,ono spousta dětí nálepku ADHD dostane,ale někdy,je jim to třeba na nic,když narazíte na nechápavou paní učitelku,která se s pojmem ADHD ,setká jen ne studiích nebo ve zprávě z PPP.Jsme to my ,rodiče,kteří se dítětem zabývají i do hloubky.Většina z nás si jednoduše vybaví vývoj dítěte v prvních 3 letech života a pak spolupracuje s učiteli,lékaři,logopedy.Tímto se domnívám,že je v pořádku,pokud dítěti napíší ADHD dřív než v 5 letech.Vaše příspěvky mi připadají jako články z odborných knih a studií.
 kili 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 16:14:56)
- Vaše srovnání se způsobem poskytování zdravotní péče není případné, tady nejste v ordinaci a já Vám nedávám rady a pokyny k péči

- Vyjádřil jsem se k obsahu té části zde publikovaného vědecko-populárního článku, která se týká ADHD a ve které jsou uvedeny omyly. Poukázal jsem na ně a Vy jste to zpochybnila poukazem na zastaralost mých názorů, aniž byste uvedla jakýkoli fakt. Já Vás nepřesvědčuji k tomu, abyste můj příspěvek četla a přijala v něm předložená fakta za svá, pokud ale zpochybňujete jeho obsah, nadto zjevně pohrdlivým způsobem, pak byste měla sdělit něco k věci samotné.
 Hanka 75 


Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 16:53:46)
Cením fakt, takže díky za fakta, ale musím doplnit, že stejně jak se mi nelíbilo vyjádření autorek čánku k tomu, že úzkostná matka v těhu souvisí s ADHD se mi ale nelíbí pro změnu vaše následující:

***** příznaky u kojenců

Stanovit diagnosu ADHD před 5. rokem věku je obtížné až nemožné,. Hledat symptomy v kojeneckém věku nemám za smysluplné, už proto, že jejich interpretace není dost dobře možná.


Proč je to nemožné před 5. rokem ? Ani následující větě nerozumím. Např. dítě extrémně plačící - proč by se s tímto nemohlo pracovat v studii ? Proč hledat symptomy v kojeneckém věku nemít za smysluplné, třeba by se došlo k překvapivému výsledku. Každé extrémně plačící dítě nemusí mít ADHD, ale kolik dětí s ADHD bylo extrémně plačících ? Nebyla by to zajímavá čísla ?

 kili 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 17:29:34)
- tu nejde o to, co se komu líbí či nelíbí. Jsou kriteria pro ADHD. Jsou projevy, které mohou ADHD něčím upomínat nebo vést k myšlence, že by mohly s ADHD souviset. Ale stanovitz diagnosu, to vyžaduje splnit kriteria. Ta jsou dána (v USA DSM-IV, v Evropě pak KD-10 HKD).

- napsal jsem, že před pátým rokem je diagnosa obtížná až nemožná - v tom smyslu, že někdy možná je a jindy se musí vyčkat.

- Neznám kriteria pro ADHD u kojenců. ADHD se nezabývám a nemám jiné než běžné informace. Možná někde kriteria pro ADHD kojenců jsou, ale dost o tom pochybuji, už i proto, že se vedou diskuse o standardních kriteriích pro batolecí věk a jejich validitě a stejně tak pro předškolní děti mladší pěti let.

- hledat symptomy u daného dítěte kojeneckého věku nemám za smysluplné. Jistěže by někdo mohl - a třeba tak i činí - zkoumat různé projevy a pokoušet se je určit jako nějakou předzvěst či dokonce symptom ADHD, jen nevím, k čemu by to bylo dobré, nicméně budiž. Ale - a teď napíšu něco špatně obsahově, ale snad vhodně pro ilustraci - přeci nelze dost dobře určit, že ten který kojenec bude asi dysgrafik. Nechci tím směšovat d-d a ADHD, jsou to různé věci, ale jen ukázat, že jisté markery vývoje se nemohou hodnotit dříve, než nazraje správný čas.
 ZuziP 


Re: Pár poznámek k ADHD  

(19.8.2010 22:48:08)
"- hledat symptomy u daného dítěte kojeneckého věku nemám za smysluplné. Jistěže by někdo mohl - a třeba tak i činí - zkoumat různé projevy a pokoušet se je určit jako nějakou předzvěst či dokonce symptom ADHD, jen nevím, k čemu by to bylo dobré, nicméně budiž. Ale - a teď napíšu něco špatně obsahově, ale snad vhodně pro ilustraci - přeci nelze dost dobře určit, že ten který kojenec bude asi dysgrafik. Nechci tím směšovat d-d a ADHD, jsou to různé věci, ale jen ukázat, že jisté markery vývoje se nemohou hodnotit dříve, než nazraje správný čas. "

Tak s tymto mozem len suhlasit..
 Ronja 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(18.8.2010 20:20:30)
Poslyš, Kasuistika psaná s cé o něčem hovoří. To už se nepíše hoooodně dlouho. :-)
Mimochodem, Já byla neustále plačící mimino, neuhlídatelný dvouletý dítě v jeslích(jediná jsem z nich dokázala pravidelně UTÍKAT),ve školce s nálepkou pekelnýho spratka, ačkoli bratr byl vychovávanej stejně a bez problémů, ADHD ovšem diagnostikována až na prvním stupni ZŠ... :-(( Protože dříív to asi nejde, že jo? ;-)
Léčba hospitalizací na dětský psychiatrii, neustálou medikací (diazepam denně jako trest za sprostý slovo p pod.), a přivazováním k posteli...
problémy se začleněním do společnosti šílený, začínám to zvládat až posledních pár let, a to mi(ale nikomu ani muk ;-))táhne na sedmadvacátej rok.
 kili 
  • 

Re: Pár poznámek k ADHD  

(19.8.2010 2:16:15)
" Kasuistika psaná s cé o něčem hovoří. To už se nepíše hoooodně dlouho. "

Spíše se to dlouho píše, kdežto "kasuistika" nepíše snad nikdo. Zkuste nahlédnou do platných slovníků -

ssjc Slovník spisovného jazyka českého
psjc Příruční slovník jazyka českého

casus
[kázus], casu [kázu] n. neskl. m. (6. j. -u, mn. 1., 4. -y) (lat. pád, případ, příčina) v ust. spoj. c. belli [belí] důvod k válce

Nevím, o čem by to mělo svědčit a stejně tak nevím, co míníte vyjádřit tím ostatním, co jste napsala. Pokud máte něco k věci, klidně to sdělte.
 Yuki 00,03,07 


Re: Pár poznámek k ADHD  

(16.8.2010 14:18:43)
ono je celkem jedno, jaký je důvod k nálepce ADHD, z článku je podstatná jiná věc - věřit si jako rodič při výchově, nesnažit se být neomylným rodičem, přiznat i před dítětem svou chybu, když ujedu, a nechtít od dětí zázraky. Ale ani od sebe. Přirozené důsledky ano - ve školním věku, do té doby se pokusi změnit téma, odvádět pozornost, prostě si nemyslet, že dítě zlobí schválně.
Respektovat jeho schopnosti dané fází vývoje.
 kili 
  • 

Re: Nový zákoník práce 

(17.8.2010 6:53:19)
- je to možné

- nevím, co míníte referenční literaturou, ale zkusím např.

Nelson Textbook of Pediatrics 18th edition,
strana 146

nebo dohledat thema na i-net (nevím, zda Vás to všude pustí bez registrace) :

http://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/adhd/Pages/ADHD-Basics.aspx

http://www.aap.org/

http://www.nslij-genetics.org/search_omim.html

http://www.cdc.gov/ncbddd/adhd/
 kili 
  • 

Re: Nový zákoník práce 

(17.8.2010 7:05:46)
obecné informace (bez specif. genet. dat) jsou i na

http://www.aacap.org/cs/root/publication_store/your_child_adhd
 kili 
  • 

Re: Nový zákoník práce 

(18.8.2010 14:51:37)
doufám, že Vám to pomohlo nebo pomůže, nedal jste to nijak najevo, to jen abych pro příště věděl, zda mám odpovědět, nebo zda se je pokoušíte mne zkoušet.
 metty, 3 kluci 


maminky vařily jen před 20 lety? 

(16.8.2010 13:47:54)
Pobavil mě názor, že maminky před 20 -30 lety vařily, pekly, praly, uklízely... Zato dneska nedělají nic, sedí na gauči a studují psychologické příručky o výchově? ~t~~t~~t~
 mellie 


Re: maminky vařily jen před 20 lety? 

(16.8.2010 14:12:07)
No sorry, mě to přijde zřejmé. Já osobně sice vařím obědy i teplé večeře, ale nešiju, nezavařuju, používám jednorázové plíny, děti když byly miminka tak byly z 50% na kupovaných příkrmech, nežehlím (vlastním sušičku), koberce i sedačky si nechávám vyčistit... prostě domácnost není 100% priorita, jako to bývalo tehdy. Priorita je pestrý program pro děti.
 JanaJana 
  • 

Re: maminky vařily jen před 20 lety? 

(16.8.2010 14:30:16)
... priorita je tedy kariéra, protože čištění sedaček, příkrmy a susička něco stojí :-)
 metty, 3 kluci 


Re: maminky vařily jen před 20 lety? 

(16.8.2010 14:31:27)
takže v podstatě kmitáš stejně jako matky před 20 lety ~:-D... Pro mě taky není domácnost 100% priorita, ale někdo to holt dělat musí. Rozvíjení dítěte podle příruček? Na to jsem měla čas tak s prvním dítětem, teď se v podstatě jen snažím přežít a nezbláznit se, 3 kluci je fakt záhul. Musí se holt bobánci rozvíjet za plného provozu (nejlépe sami, ve vedlejší místnosti a POTICHU ~t~). Taky mám sušičku, nežehlím, téměř nešiju a tak. Pak ale strávím dlouhou dobu se stahováním nějaké nové super hry, co dítka sice přitáhly od kamaráda, ale neumí ji spustit, pořeším, proč zase nejde jejich zatracená MP3 a jsem na tom časově pomalu stejně, jako kdybych upletla nový svetr. ~t~
 chikamichi 


Re: maminky vařily jen před 20 lety? 

(16.8.2010 14:50:32)
Některá přirovnání a úsudky z toho vyvozené jsou skutečně velmi podivné, v tom souhlasím s Kilim. Byla jsem matkou přd dvaceti lety i dnes a to co se popisuje je čirá neznalost věci.

jinak si ale sama za sebe myslím, že rodič může skutečně přijít na to, že je jeho dítě hyperaktivní už ve věku, kdy to lékař ještě nepozná. Rodič je s dítětem celý den a clý den jeho projevy sleduje, na rozdíl od lékaře, který může diagnozu stanovit až ve věku, kdy se dítě víc projevuje navenek...
 ZuziP 


Re: maminky vařily jen před 20 lety? 

(19.8.2010 22:50:47)
"jinak si ale sama za sebe myslím, že rodič může skutečně přijít na to, že je jeho dítě hyperaktivní už ve věku, kdy to lékař ještě nepozná. Rodič je s dítětem celý den a clý den jeho projevy sleduje, na rozdíl od lékaře, který může diagnozu stanovit až ve věku, kdy se dítě víc projevuje navenek... "

Suhlas.
 chikamichi 


Re: maminky vařily jen před 20 lety? 

(16.8.2010 15:18:31)
Mellie domácnost byla před dvaceti lety priorita také jen pro někoho, ono před 25 lety chodily maminky od šesti do půl třetí do práce a pak ještě odpoledne na schůze a to od půl roku věku dítěte, tak nevím olik maminke pak ještě zavařovalo,moje třeba ne a cestovali jsme hodně to jo
 Hilly. 


Před třiceti lety to bylo dost podobné 

(16.8.2010 17:42:03)
Tak já jediný rozdíl v péči o domácnost v porovnání s matkami před dvaceti-třiceti lety vidím v tom, že tehdy nebyly běžné myčky na nádobí...To mi přijde opravdu podstatná pomoc do domácnosti.No a tím to asi končí.

Že tehdy byly ženské zmanipulované a převařovaly plíny a potom je dlouhé hodiny žehlily, jejich hloupost.Nevidím jediný důvod. Používám na doma látkové a zase tak hrozné to není.
Nežehlím, ale sušičku nemám.

Tehdy se taky moc nepropagovalo kojení. Spíš naopak se ženy tlačily do umělého mléka, aby byl odbyt a mohly jít brzo do práce. Takže spousta ženských jak pakošky vyvařovaly lahvičky a míchaly sunary. Já jsem tím, že jsem první dítě kojila, ušetřila asi 18 000 Kč...času jistě také hodně. Kolik stálo umělé mléko tehdy, si neodvažuji odhadnout, ale určitě to taky do peněz lezlo.

Zavařuje se i dnes. Třeba taková rybízová marmeláda/džem(pořád si pletu co je co) na linecké na vánoce, nenastavovaná jabkama, se normálně koupit nedá.
(jestli jo, tak mi řekněte kde a já nebudu muset shánět po známých)

V obchodech se u nás prodávají samý hnusy, takže stejně nakupuji většinou základní potraviny jako za komoušů.
Pomazánky, buchty a tak, si většinou dělám sama.
Zeleninu a ovoce je také lepší kupovat přímo od zahrádkářů a ne v supermarketech. To samé i u masných výrobků.

Ženy si to tehdy dost často komplikovaly samy.

To se ale vyjadřuji čistě jenom k péči o domácnost, ne k životnímu stylu, mnohahodinovým frontám a strkání dětí v půl roce do jeslí. Tehdy bych opravdu žít nechtěla!
 Binturongg 


Re: maminky vařily jen před 20 lety? 

(16.8.2010 19:54:43)
Před dvaceti, ale ještě spíše před třiceti a více lety zavařovaly a želírovaly hlavně babičky, resp. prababičky.
Babičky také ještě chodily do háku - téměř neexistovaly "staré" matky ~t~ ~t~ ~t~
 hanci neposeda 


Re: maminky vařily jen před 20 lety? 

(16.8.2010 19:48:29)
Ja to z clanku vnimam trochu jinak - proste pred 20 lety se pod slovem vychova rozumelo hlavne to materialni zabezpeceni, pripadne pobyt na cerstvem vzduchu, zatimco dnes je to spis o psychologii, jak deti rozvijet, jak se neuchylovat k telesnym trestum atp. Memu detstvi clanek pomerne odpovida, rodice si s nami moc nehrali, nad vychovou myslim moc nepremysleli (ve smyslu "dala jsem ji facku, ale zaslouzila si ji opravdu? Nebylo to proto, ze jsem unavena/podrazdena? Nemam se ji omluvit?", ale meli jsme vzdycky nazehlene veci a domaci stravu (to na rozdil ode dneska bylo ale dano tim, ze v obchodech zas takovy vyber nebyl). Ja dnes travim cas treba vic v parku a na hristi, min u plotny a zehlenim, a jsem presvedcena, ze premyslim vic o zpusobu vychovy nez moji rodice ci prarodice. Ale taky s jistotou vim, ze me rodice milovali stejne jako ja svoje dite, na svoje detstvi mam krasne vzpominky, ale skutecne si myslim, ze je dnesni doba jina.
 Sarka, Adrian04, Amalie06, Evelina08, Vilem10 
  • 

Tak to jsem asi exot 

(17.8.2010 5:06:14)
No, tady v Kanade exot jsem. Varim, pestuji zeleninu a ovoce, susim na snure, siju (nedavno folklorni kroje i kozene krpce), opecovavam kytky na zahrade, sbiram houby, susim bylinky, pecu kvaskove pecivo a stiham i kojit. Latkove plenky stridam s jednorazovymi a ucim deti zehlit kapesniky, tedy jen ty dve starsi. No, ale zase na druhou stranu nemusim do prace, takze mam na to vsechno cas. Obdivuji zeny, ktere chteji ci musi do prace a na domactnost jim zbyva par hodin odpoledne a vecer a stihaji vetsinu veci taky! Casto vzpominam, jak rodice vychovavali me a bratra. Maminka teda nechodila do prace, ale vesmes to mame podobne.
 MM, 2 kluci 


?!? 

(28.8.2010 23:03:35)
Zehlit kapesnicky - a proc jako?!?
nevim proc bych to mela ucit deti, kdyz sama az na vyjimky nezehlim temer nic... ;-) A kapesnicky uz vubec ne, stejne se zmuchlaji v kapse, ne ~t~ ?
 Fojtik 


herbamare 

(17.8.2010 21:22:20)
Ve švýcarsku jsme si oblíbili kořenící sůl Herbamare od tradiční švýc. firmy A.Vogel.
Je v BIO kvalitě, obsahuje i hnědé řasy, které jsou zdrojem jodu. Složení jsem napsal zde http://herbamare.blog.cz/

U nás se prodává jen svinstvo plné barviv, glutamátů .. nic z toho není v Herbamare

Pokud máte zájem, mohu poslat čtvrt kilové balení za 112 korun + 50kč poštovné
jirka.fojt@centrum.cz

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.