| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jaká je optimální velikost pěstounské rodiny?

 Celkem 2 názorů.
 Petr Hampel 
  • 

Právní aspekty pěstounské péče 

(15.7.2000 22:26:56)
Jsem právník. Z eticko občanského hlediska chápu nářky pěstounů na zdlouhavost soudního řízení i další výtky. Z pohledu právníka chci říct, že musí být respektována mezinárodní úmluva o právech dítěte - Česká republika ji podepsala před několika lety, jedná se o smlouvu o základních lidských právech a svobodách, která má přednost před zákonem - zdůrazňuje právo dítěte na rodiče, a to oba a také na prvním místě rodičovskou zodpovědnost. Zejména z těchto dvou hledisek a také samosřejmě vždy v souladu se zájmem dítěte rozhodují soudy. Přistupují k řízení s maximální odpovědností s ohledem na to, že mnohdy rozhodují o velmi složitých osobnostních vztazích. Mediálně vytvořený obraz soudnictví není pravdivý. Jsou zde ojedinělá osobní selhání jednotlivých soudců, ale většina - drtivá - případů je řešena ku prospěchu dítěte s maximální možnou rychlostí se zohledněním všech pránvích aspektů. S ohledem na úpravu provedenou zmíněnou mezinárodní smlouvou není možné zvýšení pravomocí při rozhodování o osudu svěřeného dítěte, změna příjmení bez souhlasu rodičů, vydání cestovního pasu - smlouva stanoví povinnost obecnou, aby o rozhodných otázkách jak osobnostních, tak majetku dítěte rozhodoval nezávislý soud v souladu se zákonodárstvím dané země. Tolik v krátkosti můj příspěvek. Chci jej závěrem dodat, že pěstounská péče je celosvětovým problémem a se stejnými problémy jako my se potýká řada zemí, a to daleko vyspělejších.
 Bara (4leta adoptivni dcera) 
  • 

Re: Právní aspekty pěstounské péče 

(26.7.2000 13:37:05)
Vazeny pane pravniku,
neberte si to osobne, ale dovolim si s Vami nesouhlasit.
Je pravda, ze ja konkretne si nestezuji (i kdyz vzhledem k delce predsoudniho rizeni nasi adopce bych mohla), ale setkavam se se spoustou rodicu, at uz pestounu nebo adoptivnich, kteri maji prave ty negativni zkusenosti, jak se soudy, tak s ostatnimi statnimi organy. Nezazlivam Vam, ze verite, ze nasi soudci dodrzuji prijatou Umluvu o pravech ditete, ale zkuste se podivat do bohate databaze treba Fondu ohrozenych deti. Tam najdete spousty prikladu, kdy je tato Umluva zjevne porusovana a oduvodnuje se to prave slovy, vzdyt jedname v zajmu ditete. Dovolim si rici, ze samotni soudci, vedi s prominutim houby, co je v zajmu ditete.
Neberte si muj nazor osobne, nase pani soudkyne, ktera rozhodovala o adopci nasi dcery Martinky byla skvela, ale bohuzel patri k tem svetlym vyjimkam.
S pozdravem
Bara

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.