| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Čtěte pohádky, čtěte mezi řádky

 Celkem 187 názorů.
 Lea 
  • 

pekne 

(23.4.2010 10:42:46)
Krasne... Moc jsem se pobavila. V pohadkach jde najit leccos..
 Katla 


Re: pekne 

(23.4.2010 11:45:22)
já jsme se spíš vydesila, jak může TOTO nekdo myslet vážne, Katka by se už mela jít bodnout. At se drží jídelníčů a případně cvičení a nefušuje do literatury a kinematografie, proboha.
 wer 


Re: pekne 

(23.4.2010 18:21:57)
Cajhamlové doslova hrabe.

 Katla 


omezené až zlé  

(23.4.2010 11:44:12)
Pohádky bežně posilují zažité stereotypy - macechy jsou zlé, bohatí jsou krutí a bez soucitu, chudý je čestný a chysrý, tlustí jsou - viz článek paní doktorky.

Předsudky vůči silnějším lidem jsou už tak silně zakořeněné, tak proč je ještě aktivně přiživovat čtením mezi řádky pohádek a zdůrazňováním primitivních stereotypů ? Lidé s nadváhou mají horší pozici na pracovním trhu, tuhle vyhodili nejakou stečnu od konkurzu do muzikálu s tím, že zpívá sice nejlépe ze všech ale je tlustá (žádná morbidní obezita), takže je jistě rozumné a žádoucí obecný kult štíhlosti dále přiživovat představami o tom, že tlustí lidí jsou líní, pozdě vstávají, nic neumí, žerou jen lízátka, nudí se ...asi je pravda, že nemají mnozí z nich velké sebevědomí, ale to nebude tou váhou, to bude temu předsudky a odsudky z okolí.

Článej je zlý, stupidní. Čtěte dětem pohádky, ale vysvětlujte, že svět není tak černobílý. Nikdy nebudou všichni štíhlí.

Co mají dětem číst silnejší maminky? Telefonní seznam?
 maaf 


Re: omezené až zlé  

(23.4.2010 12:46:22)
Hroudo, ale nějaké stereotypy budou vždy. Člověk je zvyklý pro usnadnění orientace v životě zjednodušovat. A přiznej si macechy jsou sice možná jinak bezva ženské, ale i tady z Rodiny mám pocit, že těch neužírajících se ve vztahu k nevlastním dětem je podstatně míň. Ve svém okolí znám takové, díky nim vztah mezi dětmi a otcem notně ochladl, aby byl klid. Cesta za bohatstvím vyžaduje určitý typ vlastností a rozhodně zabere velkou část času takového člověka (což jde na úkor jiných pozitivních činů a vlastností bohatých). A tlustí lidé? Když pominu ty, co ztloustli ze zdravotních důvodů, tak většina má kila opravdu z přejídání, pasivního přijímání života a z vnitřní nepohody (což vypovídá i o jejich ostatních vlastnostech a teď to nemyslím nijak zle).

Myslím, že paní doktorka nevybízela rodiče k tomu, aby dětem takto interpretovali pohádky. Ona jen zvolila nevhodnou didaktickou pomůcku pro výklad o obezitě a celkově o přístupu k životu a zbytečně ji zdramatizovala.


 Katla 


zjednodušování  

(23.4.2010 13:08:08)
pro usnadnení orientace funguje tak na úrovní - červená stát, zelená jít, v reálném životě je to tak o hubu , krásný , štíhlý, usměvaný pán bude lákat dítě na cukrátko a tlustá, stará paní s bradavicí na nose a chybějícími zuby se tomu bude snažit zabránit a díte poučené paní Kateřinou jistě správně zvolí toho štíhlého , vysportovaného pána s thymolinovým úsměvem..................NAOPAK důležité jedeti učit od malička, že věci a lidi mohou klamat, že vše nemusí být tak ,jak to vypadá na první pohled a že jeden znak, třeba tloušťka, neznamená automaticky sadu dalších znaků - lenost, pasivitu, zákeřnost, ...
 maaf 


Re: zjednodušování  

(23.4.2010 13:44:53)
Hroudo, souhlas. Krásný , štíhlý, usměvaný pán s cukrátkem není automaticky hodný a tlustá, stará paní s bradavicí na nose a chybějícími zuby není čarodějnice. Dítě má být poučeno, že cizím lidem se nedůvěřuje, ať vypadají jako teta Máňa nebo pan učitel ze školy. Ale doktorka nepíše, že jsou zlí, protože jsou tlustí. Píše, že tloušťka je důsledkem určitého typu chování, uvažování a nese s sebou další negativa. Ona říká, dívej se jak se ten člověk chová a vypadá a jak to spolu souvisí. Že to vyznělo negativně vůči obézním, to s Tebou souhlasím a není správně automaticky vyvozovat z tloušťky lenost a pasivitu. ALe já jsem zase hodně alergická na takové ty hlášky, že já jsem děsný chudák, skoro nic nejím, jím normálně, jen se podívám na jídlo a TLOUSTNU. Já opravdu neznám jediného tlustého člověka, co má aktivní přístup k životu (nemyslím nutně organizovaný pohyb) a jí normálně. Takže já si s tloušťkou automaticky pasivitu spojuju. Lenost už tolik ne, ale po určité chvíli rozhovoru s obézním člověkem tam tu lenost většinou přidám. Jinak zamítnutá slečna z konkurzu je pro mě taky něco naprosto nehorázného. Na druhou stranu jsem viděla pořad Máte slovo s tluštíky o diskriminaci a fakt mě to dostalo. Ti lidi popírali sami sebe v jedné větě. Jak jsou výkonní a jak je obezita neomezuje a druhým dechem se domáhali parkovacích míst blíže k budově, neb je to pro ně zdravotně namáhavé dorazit na místo apod.
 Maugha 


Re: zjednodušování  

(23.4.2010 15:54:42)
To zjednodusene skryte poselstvi mi taky na clanku vadi. Chvilema jsem se i pobavila, ale takovyhle humor bych spis cekala mezi nekolika dospelyma lidma pri flasce, jak rozebiraji pohadky a bavi se pri tom (vsichni stihli, samozrejme), a ne od pani doktorky na seriozni prednasce.
Pri svych zkusenostech uz prece musi vedet, jak citlive to tema je. Nepochybuju, ze par silnejsich deti tam bylo, jak ty se asi musely citit.
 wer 


Re: zjednodušování  

(23.4.2010 18:32:07)
no a třeba tam bylo pár štíhlých dětí,které mají silnější maminku


(ale já si myslím ,že to není skutečný rozhovor ze školy, nedovedu si představit že by někdo na otázku jaké jsou hlavní postavy z Mazíka řekl Nastěnka a Mafuša,spíš by je k tomu musela přivést,hlavní je přece mrazík, Nastěnka,Ivánek, Marfa je vedlejší postava, navíc Marfuša není tlustá,a vůbec je to celé přitažené za vlasy)
 KačkaH 


Re: zjednodušování  

(24.4.2010 19:31:58)
Hroudo, nezlob se na mě, ale s vyjímkou zdravotně získané tloušťky (velmi malé procento)neznám nikoho, kdo by byl tlustý a aktivní. A upřímně, i z těch tvých reakcí cítím mindrák - nebo se mýlím??~d~
 PetraK 
  • 

Re: zjednodušování  

(26.4.2010 13:23:37)
Zbytečné dramatizování!!! A co pohádka Byl jednou jeden král? Je to vlastně sůl nad zlato. A tam princ Krásný byl i hloupý....a Pyšná princezna byla krásná, ale pitomá..... Paní doktorka se snažila vyzdvihnout to, co je jejím povoláním, tedy tloušťku x štíhlost, ale vždycky je na nás, jak dětem pohádku podáme a jak ji vysvětlíme. A pokud se budu sama krmit zákuskama a fňukat kvůli špekům, pak můžu žvatlat o Otesánkovi jak chci a moje dítě bude jednou tlusté jako já.... Když mu ale ukážu, že jím zdravě, hýbu se, proberu s ním ty "trdla ze školky a školy", co věří, že Milky @ay je plná mléka, že ono moje chytré dítě si zamlsá a pak jde běhat a reklamě nevěří, jsem si jista, že i když občas možná sklouzne k nápodobě spolužáků, pak bude mít dobrý základ a zdravý mozek, ať poslouchal pohádky jakékoliv.
 MrakovaK 


Re: omezené až zlé  

(23.4.2010 13:13:26)
No, já si myslím tedy opak. Říká to dětem hravým způsobem, jak se mají v životě chovat a jak jednou vychovávat své děti, aby nebyly obézní. Nebo je má chlácholit, že obezita je v pohodě? Že sice se lidé nedožívají tak vysokého věku, mají problémy se sebevědomím, cukrovka, hypertenze rakovina, ale že je to vše ok?
Paní doktorka je rozumná a toto přirovnání k pohádkám je trefné.
Prevence obezity je dobrá věc, zvláště pak u dětí, ne?
 Katla 


no, prevence je dobrá věc  

(23.4.2010 13:18:52)
ale paní Kateřina ji zjevn+ě neumí.

To už je teda lepší Bob a Bobek, co se přežerou tak, že se nevlezou do klobouku, takže musí kus cesty bežet, aby to zase zhublu - ve chvíli, kdy jsou tlustí, jim nikdo automaticky nepřipusuje žádné negativní vlastnosti, jako lenost, nesamostatnost, a tak
 MrakovaK 


Re: no, prevence je dobrá věc  

(23.4.2010 13:23:09)
no, to ty děti vydedukovaly z té pohádky, podle mě je to dobrý příklat, podle tebe ne.~;)
A má docela pravdu, obezita nic pozitivního nepřináší..
 MrakovaK 


Re: no, prevence je dobrá věc  

(23.4.2010 13:27:00)
příklad
 Cimbur 


Re: no, prevence je dobrá věc  

(23.4.2010 13:46:15)
~R^~t~~t~~t~
 Angretka 


Re: omezené až zlé  

(23.4.2010 17:43:23)
Jistě můžeš mít pravdu, ale přirovnávat tlustého člověka ke zlé, líné a protivné Marfuši, no nevím. Ty neznáš žádného silnějšího, sympatického, milého a skvělého člověka???, Já ano.
 MrakovaK 


Re: omezené až zlé  

(23.4.2010 22:53:42)
Angretko, jak neznám? Znám, obézní je i moje matka, co jsou to za otázky. Prostě mám takový názor, že paní Cajthamlová je dobrá v profesi, kterou dělá a tato přednáška se mi pro puberťáky líbí.
Marfuša taková přeci byla, dobré přirovnání k tomu, že nic nedělala a živila se lízátkama. Vždyť je to pravdivé.
 Jana  
  • 

Re: omezené až zlé  

(23.4.2010 13:27:32)
Si myslím, že když tlustí zhubnou, nebudou se muset zlobit na doktorku.

Použití těch pohádek jako příkladu pro PUBERTALNI děti je podle mého názoru v pohodě. Nikdo nechce po matkách, aby dvouletým dětem říkaly "a víš, miláčku, proč s tebou maminka nechodí na plovárku, proč s tebou nejezdí na kole a proč nechodítě na výletý do hor? Protože má ke svému tělu stejný vztah jako Marfuša, je tlustá a stydí se za to." I když by to bylo fér, přiznat to aspoň sama sobě :) Ti puberťáci na to přijdou sami.
 Angretka 


Re: omezené až zlé  

(23.4.2010 17:39:46)
Uf, díky, napsala jsi to za mě.~x~
 Angretka 


Re: omezené až zlé  

(23.4.2010 17:46:27)
Hroudo :-)
 wer 


Re: omezené až zlé  

(23.4.2010 18:23:53)
tlusté maminky jsou přece zlé = dětem nečtou, posadí je k televizní reklamě, strčí jim do ruky lízátko
 MrakovaK 


Re: omezené až zlé  

(23.4.2010 22:55:04)
Všechny tlusté maminy ne, ale Marfuša určitě..
 markéta s párkem 
  • 

Re: omezené až zlé  

(26.4.2010 14:42:47)
Pokud se tak chovají, nejsou zlé, nýbrž líné a nezodpovědné.

Jinak ne každý tlustý člověk je líný a přežírač. Ale každý lenoch a přežírač je tlustý.

Ne každý, kdo je jako Marfuša, tak žije. Ale každý, kdo žije jako Marfuša, bude jako Marfuša.

Nechápu, proč z toho děláte takový problém. Jasně, že to, jak to C. podala, je zjednodušený. Ale pohádky jsou takový - zjednodušující. Je na rodiči, aby je dovysvětlil. Že nemá dítě jít s hezkým štíhlým pánem se má vysvětlit třeba na těch jeskyňkách nebo na Pinocchiovi.
 Hanka 
  • 

Re: omezené až zlé  

(26.4.2010 15:04:09)
Markétko,

každý lenoch a přežírač není tlustý. Máme to v rodině, strýčka, povaleč a přežírač, ještě k tomu pivo, a je hubený. Genetika, genetika... Já jíst tolik, co on, a hýbat se (nebo spíš nehýbat se) jako on, jsem za dva roky morbidně obézní. Takhle mě jen bere tichá závist nad jeho spalováním - kde je spravedlnost?!? :-) Ale na druhou stranu jsem raději pilná a přičinlivá otylá nepřežíračka, než hubený lenoch přežírač :-)
 Carlin 


Psychologie 

(23.4.2010 11:59:36)
Tedy, už jsem taky četla rozbory klasických pohádek (Perníková chaloupka, Karkulka, Popelka,...) z hlediska psychologie a psychiatrie. Nicméně tenhle jednostranný pohled mě nadzvedl. Pokud nám nestačí jednoduchý výklad, že bojuje dobro se zlem a dobro vítězí, existuje mnoho fundovaných velice složitých rozborů pohádek. Ale pohled paní doktorky Cajthamlové je účelově jednostranný a nepřípustně zjednodušující.

PS: Víte co mají společného (kromě dalšího) oblíbené dětské knihy Letopisy Narnie a Harry Potter? Velmi často a podrobně se v nich píše o tom, co hrdinové jedí a jak moc jim to chutná. A všichni hrdinové jsou štíhlí, včetně největších záporáků (kromě Hagrida~t~).
 Katla 


Re: Psychologie 

(23.4.2010 12:59:14)
Jo, psychoanalytická interpretace Červené Karkulky mne kdysi dostala
 Ema 
  • 

Dr. Kateřina 

(23.4.2010 12:05:07)
začíná asi být lehce paranoidní, event. paranormální nebo jí hypertrofovalo ego. Protože Jung to myslel trochu jinak.
 Stáňa * 


Re: Dr. Kateřina 

(23.4.2010 12:34:15)
Mně to vůbec nepřipadá tak špatné. Navíc to byla přednáška určená pro puberťáky. Tj. pro někoho, kdo je obklopený automaty na skladkosti a než dojde ze školy domů, tak mine nejméně pět stánků s rychlým občerstvením.

Takže za mě dobrý, s klidným svědomím bych na takovou přednášku svýho puboše poslala ~t~ MrakovaK 


Re: Dr. Kateřina 

(23.4.2010 13:15:50)
Asi tak.~R^
 KačkaH 


Re: Dr. Kateřina 

(24.4.2010 18:56:56)
Stáňo,
naprosto s tebou souhlasím. Já se s puberťáky ve svém pracovním životě taky setkávám a řekla bych, že tohle bylo opravdu trefné, že je dokázala zaujmout a upřímně řečeno - zkuste vyrazit s nějakou přednáškou před náctileté. Roznesou vás na kopytech ani nemrknete. Tohle je natolik překvapilo, že spolupracovali, to mi přijde super. Dr. Kateřině fandím a článek se mi moc líbí !!!
 Petra Neomi 
  • 

Re: Dr. Kateřina 

(25.4.2010 0:20:58)
No, nedovedu si představit, že by puberťáka zaujal didakticky dietologický rozbor Mrazíka. Mmch, ani Marfuša, ani její matka nejsou tlusté.
 Ecim 


Re: Dr. Kateřina 

(26.4.2010 23:32:57)
Já si myslím, že puberťáci by měli z didaktického a dietologického rozboru Mrazíka akorát výstavní prču. Mimo jiné i právě proto, že Marfuša ani její matka opravdu nejsou vyloženě tlusté.
 Erika  
  • 

Uzasny 

(23.4.2010 12:43:45)
Super clanek!!!!! Trefny a vtipny!
Pani doktorka je drsna, ale bojuje proti nejhorsi epidemii sveta - obezite a potravinarskym koncernum .... a to je tezky boj :-(.

Ja sama se zamyslim nad materskou laskou matek kupujici svym dvouletym (i mladsim) ratolestem hranolky a hamburgry v McDonaldech, bonbony a lizatka plna cukru a umelych barviv, kolu s 8 lzickami cukru v jedne lahvi a jeste s kofeinem atd .... v Americe uz zije generace, ktera kvuli obezite umira driv nez jejich rodice .... neumim si predstavit nic horsiho, nez to, ze moje dite umre driv nez ja .... a kvuli me, protoze mu nedavam jidlo a ziviny, ale "umelou hmotu" :-(
 Katla 


Bohulibý boj by to byl  

(23.4.2010 13:02:59)
kdyby ho nevedla slepice. Bsy mne zajímalo, jak by se cítil ojediné tlusté dítě na podobném výkladu pohádky - uý tak asi z nadváhy nešťastné, pak na provaz.
 Jutka 


Re: Bohulibý boj by to byl  

(26.4.2010 10:26:43)
Hroudo, přesně o tom přemýšlím, jak se asi cítí taková "Marfuša" v obecenstvu. Navíc, když v tomhle věku ani reálně tlustá být nemusí, jen se tak může cítit ~a~~a~
 Aknel 
  • 

Vymývání mozků:-( 

(23.4.2010 12:52:00)
Nedočetla jsem to do konce, je mi zle už z těch prvních odstavců. Paní Cajthamlová je nebezpečná demagožka, která svými názory v určité skupině lidí bude fungovat jako spouštěč bulimie a hlavně anorexie:-( Mít moje dítě podobnou přednášku, rozhodně jej tam nepustím:-(
 Katla 


ovlivnitelnost dětí je veliká  

(23.4.2010 13:01:14)
právě proto, že jsou nezralké, méně zkušené a rády uvažují černobíle - takže bych nerada , aby moje děti přisuzovalo lidem s nadváhou atributy, keré radí zdůrazňovat paní doktorka
 Magnolya 


Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(23.4.2010 13:08:24)
Mně se ten článek líbil. Nechápu, co se skoro všechny tak rozčilujete. Vždyť přednášela pro puberťáky. Tudíž nerozbíjela nějaké slaďoučké představy pro dětičky.

A tlusté dítě? A proč je dítě tlusté (které tedy nemá diagnostikovaného Prader-Williho syndrom)? Protože se přejídá a nehýbe. Netvrďte mi tu, že spousta těch obézních dětiček a puberťáků apod. jsou všichni nemocní.
Taky jsem dle tabulek obézní, ovšem vím taky proč a rozhodně to nesvádím na chorobu či pomalé spalování.
 Katla 


Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(23.4.2010 13:11:38)
Já bych své dítě na takovou stupiditu nepustila.
Lepší nadváha než celoživotní mindrák a pocity viny, že si za to můžu sama.
 MrakovaK 


Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(23.4.2010 13:20:59)
Ale on je to fakt, většina si za to sama opravdu může a proč ty děcka needukovat jak je to správně a jak špatně. Myslím, že paní doktorka má s obézními daleko více zkušeností, plno pacientů se před ní jistě rozplakalo a tak věřím, že přenáška byla zvolena ohleduplně na některé sedící obézní děti. Vždyť s obézními pracuje mnoho let.
S obezitou se má bojovat, i nadváha škodí, naučit děti správný režim stravování a aktivity je strašně důležité. Ne před tím zavírat oči. ~d~
 Katla 


kámen úrazu  

(23.4.2010 13:29:30)
Mrakova, a a ty si fakt myslíš, upřímně, že kdo je tlustý, tak nic neumí, než se cpát nezdravým jídlem?
Tys neviděla nikdy nikoho tlustého, kdo umí třeba zpívat, malovat, jazyky, je samostatný, veselý, dobře vaří, je čestný, podrží tě v průseru, umí napsat knihu, báseň.
U spousty silnejších lidí je ten problém tak hluboko, že hlavní kámen úrazu je, že na sobě PŘESTÁVAJÍ VNÍMAT KLADY, DOVEDNOSTI, HEZKÉ RYSY JEJICH FYZICKÉHO VZHLEDU (TŘEBA OČI, VLASY), PĚKNÝ HLAS, KVALITNÍ POVYHOVÉ RYSY, A ZAČNOU SE SOUSTŘEDIT JEN A JEN NA TU TLOUŠTKU, A ZAČNOU JI VNÍMAT JAKO HLAVNÍ DEFINIČNÍ ZNAK SVÉ OSOBY. A k tomu zjevně dobře mínený leč destruktivní pokus paní doktorky napomáhá.
HOWGH.

Jdu aktivne bojovat prací proti obezitě. Zdar, nazdar.
 MrakovaK 


Re: kámen úrazu  

(23.4.2010 13:40:46)
Zdar a pěkný aktivní den.~x~
Jasně, že si to nemyslím, (moje matka je momentálně obézní, znám dietoložku, která je velmi obézní) to si v důsledku nemyslí ani ty děti, ani doktorka. Děcka mají jistě někoho obézního v rodině, možná obézní učitelku a je jim jasné, že to zhoršuje zdraví, ale že by si myslely, že tlustí nic neumí, to pochybuji.
Doktorka udávala přiklady na již vymyšlených pohádkách, které jsou i z části pravdivé.
Kdo se přežírá a nic nedělá-doplatí na to.
Vždyť je to pravdivé. No, to je jedno, v tomto mám opačný názor než ty.~;)
Podle mě je to lepší, než ty děti chlácholit, že obézní člověk s obezitou nemá bojovat. Až z těch děcek vyrostou opravdu obézní dospělí, to už bude pozdě na prevenci.
 Evka 
  • 

Re: kámen úrazu  

(24.4.2010 10:58:09)
Hroudo, ale to uz tak byva. Kdyz budes mit zprelamanej a krivej nos, tak ho taky budes vnimat vic nez svoje krasne vlasy, oci a prijemny hlas. Nebo kdyz budes na vozejku. Ono to tak funguje nejen s obezitou.
 Sylva 
  • 

Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(24.4.2010 21:33:37)
Tak teď se Hrouda perfektně podřekla, je tlustá jak bečka a proto šílí a není schopna si přiznat, že si za to může sama. Mimo nemocné si opravdu za tloušťku může každý sám, milá Hroudo. Je mi 62 let, vzpomínám na základní školu, jedna učitelka byla neforemná jinak samé štíhlé, učitel ani jeden tlustý natož obézní, rodiče - převážná většina váhy normální, z celé školy počtem kolem 1000 dětí byly jenom dvě tlusté dívky, kluk ani jeden. Jak je to možné? Že by teď bylo tolik tlustých nemocných? Jenomže my se živili úplně jinak, měli jsme mnoho pohybu, nikdo neseděl ani u televize ani u počítače, chodila jsem do rytmiky, do sokola, a všude se chodilo pěšky. V 62 letech mám pořád ještě BMI 22 - tedy naprosto v normě, ale nikdy jsem nejedla typickou českou tučnou stravu, moravská je ještě horší. Ani v rodině jsme se česky nestravovali. Tloušťka není v genech, v genech je akorát životní styl a způsob stravování, tlusté rodiny mají tlusté děti atd. Doufám, že se zdejší Hroudy dívaly na televizi, když vysílali americký pořad o monstrózních tlustých 460 a 500 kg (jejich bandáže žaludku). Celé rodiny žerou jenom hamburgery a hranolky, v USA je to najlacinější jídlo. Zapíjí litrami Coca coly a výsledek je jaký je, pak je stěhují z domu hasiči jeřábem a musejí probourat celou zeď domu a tahat je ven přes garáž. Jak se MacDonaldi rozlezli po celém světě, tak celý svět tloustne, už i Japonci. Je to tedy opravdu tou stravou a nedostatkem pohybu, jak říká MUDr. Cajthamlová, použítí pohádek je docela výstižné, ale ona přece neříká, že co tlustý, tak zlý a co hubený tak hodný, Hrouda a ostatní bečky vzteky nevidí a proto jí podsouvají něco co vůbec neřekla.
 Katla 


slzím smíchy  

(24.4.2010 21:49:58)
Až mne budou stěhovat jeřábem, tak dám vědět a pozvu vás, milá paní, na čumendu ~t~~t~~t~. Když budete žít pořád tak zdravě jako dosud a hodně sportovat, a váš BMI se nezmení ani o desetinku, tak se toho rozhodně dožijete. Chybí mi už jen kousek, takových 400, či 420 kg. Pár hambáčů, něco koly a máte spektákl. ~k~
 štěpánka 
  • 

Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(24.4.2010 21:56:52)
Sylvo,
tento tvůj příspěvek jasně dokládá, že s věkem moudrost nepřichází!!!~t~~t~~t~

Metabolismus, že není v genech? Pak prosím o vysvětlení - mí synové, dvojčata (asi nejspíše dvojvaječná), 13 let, oba mají stejnou výchovu, stejné stravovací návyky, až na toto:
1. syn jí rád ovoce a zeleninu, coca-colu nesnáší, radši má čaj, nebo lehce osirupovanou vodu. V posledních letech nejí ani bonbóny, radši si dá jablko.
2.syn: nesnáší jakékoliv ovoce a zeleninu červené barvy, okurky např.jí jen s přemáháním, snad jen jablka jsou v pohodě (i červená). Bombóny a čokoládu sní i za bráchu, který moc nechce. Miluje párky, chipsy, coca-colu, má to na příděl, jinak by snad jedl a pil jen to.
Oba stejně sportují a to téměř denně, o víkendech kola, pěší turistkika (s námi, "tlustými rodiči), v zimě lyže a bazén - plavání).

KVÍZOVÁ OTÁZKA: Přiřaď číslo a písmeno:
A - šlachovitý, sportovní typ, pomalu by se mohl fotit do anatomického atlasu, jak má vypracované svaly.
B - váží o 10 kg více než bratr(170cm/70kg), ač je též svalovec a má i větší sílu, má také dost podkožního tuku a je prostě oplácaný, stejně jako jsem celé dětství byla já.

ŘEŠENÍ: NEČEKANĚ 1A, 2B.

Takže většině těch keců lidí, kteří mají "příznivý" metabolismu a nemají celý život potíže se štítnou žlázou se musím jen~t~~t~~t~ Fakt nevědí co mluví.
(nezopochybňuji nijak tezi, že NĚKTEŘÍ ~5~tlusťoši jsou vyžraní a nehýbou se)
 Katla 


štepánko,  

(24.4.2010 22:04:42)
navíc já ty vetší sklony k tloustnutí přičítám i kontaminaci potravy - pitná voda je plná zbytků hormonů, ve vodě je jich tolik, že ryby měnej pohlaví, odfiltrovat se to nedá, kuřata , vejce, všechno - údajně už se to hormony neláduje, ale kdoví, naše třeba už né, ale co polská chovná zveř?
 š 
  • 

Re: štepánko,  

(24.4.2010 22:13:38)
Hroudo,
určitě ano. U nás v rodině jsou to geny + "sedavé zaměstnání". Ano, kdybych jedla tak polovinu nynější stravy, asi bych byla štíhlejší, ale možná bych už byla na přetřes v diskusích o učitelích, kteří jsou hnusní na děti nebo bych už byla rozvedená samoživitelka, možná by mi děti za týrání odebrali ze sociálky. Když mám hlad, mám nervy v kýblu. Jím celkem zdravě, snažím se hýbat, ale štítná žláza ruku v ruce s poděděnými geny si s mým metabolismem dělá co chce~n~~n~~n~
Proto nesnáším tyhle rychlé soudy lidí, kteří nikdy podobné problémy neměli. také neradím alkoholikům, agresivním cholerikům, narkomanům, anorektičkám, bulimičkám,....nevím co prožívají, tak jako to jiní lidé nevědí o mě. Proto také nehodnotím, jak moc si za vše mohou - nemohou sami.~a~~a~~a~
Hnusné reakce na tlusté pod tímto článkem mě dost mrzí, ale je to jen netová diskuse, nebudu si z toho dělat těžkou hlavu. I v životě takové lidi, kteří si vždy se vším vědí rady potkávám a umím je odpálkovat celkem dobře. Tady je to "horší"~y~~y~~y~
P.S. Popis metabolismu mých dvojčat je přesný a pravdivý, ať mi to ti "antigenoví" myslitelé vysvětlí.....
 štěpánka 
  • 

Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(24.4.2010 22:21:36)
Tak to se mi povedlo, je to přesně naopak, proč já to čtu až se zpožděním~4~~4~~4~ Jsem pako.
Správně je 1B, 2A. Pardon. Pointa zase v čudu...~d~~d~~d~~d~
 štěpánka 
  • 

Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(24.4.2010 22:18:47)
Sylvo,
mimochodem typická česká strava jsou: jáhly, pohanka, polenta, brambory, čočka, cizrna, fazole apod. (vím to z lékařské přednášky o stravování.)
To co si dnes myslíme, že je typicky česká kuchyně, to naši předkové jedli max.1x týdně, v neděli. (já např. max. 1x za měsíc a to většinou na návštěvě u rodičů...~y~)
Ti kteří těžce pracovali navíc jedli špek, slaninu a sádlo, třeba i denně, pokud to bylo. My co "sedíme", bychom samozřejmě nic takového jíst neměli, ale potraviny z 1.odstavce ano.~w~~w~~w~~w~
 Katla 


Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(24.4.2010 22:25:17)
hrách a kroupy, to je hloupý, to my máme každý den, ale vdolky z bílý mouky jenom jednou za tejden

~k~

 štěpánka 
  • 

Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(24.4.2010 22:32:22)
vida, Hroudo, i lidová slovesnost to dokládá (co tvrdí chytří MUDři)~w~~v~~w~~v~~w~~v~
 Markéta s párkem  
  • 

Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(26.4.2010 18:27:39)
Polenta a cizrna jsou česká jídla? Opravdu? Já nevím.
Brambory tak nejdřív od 18. století.

Dřív se jedlo jen dvakrát denně. Pokud možno ráno polévka. Hodně se dělaly kaše a přislazované byly jen ovocem nebo tím, že se dělaly z nezralého obilí.
 štěpánka 
  • 

Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(26.4.2010 20:20:46)
Mrkéto,
cizrna ano, jednak jsem to slyšela na přednášce o zdravém stravování a teď jsem pro jistotu jukla na google, tak u nás se pěstovala, byla zapomenuta a nyní se znovu vrátila ze Středomoří.~w~
Polenta ne, to se omlouvám, spletla jsem si ji s pšenicí špaldou, která se v minulosti prý pěstovala.~a~
Brambory průběžně zdomácňovaly od 16.stol (původně pěstovány jako okrasná rostlina, následně se uplatnily v kuchyni bohatých lidí). Prý od hladomorů na konci 18.stol se staly hojnými a rozšířenými všude, stejně jako v horách J.Ameriky, daří se jim i v naší.~g~
Další "dobrůtky": proso, jáhly, pohanka, čekanka, kroupy, hrách, čočka, fazole (prý zdomácněly též až v 18.stol). Ňam ňam~w~~w~~w~
 Insula 


Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(25.4.2010 8:28:48)
Hm, moje mamka byla štíhlá, můj otec, můj bratr taky. Já jsem tlustá. Tedy po dětech. Taky vím proč (a není to z hamburgerů). ~;) Ale ochutnala jsem obě strany mince. Vím, jak se lidi dívají na tlusté a jak na štíhlé. Je to naprosto šílený rozdíl. Taky vím, jak se cítí štíhlý člověk a jak tlustý. ~n~
 markéta s párkem 
  • 

Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(26.4.2010 18:19:00)
A ty si myslíš, že patnáctiletá tlustá puberťačka nemá mindrák, že je tlustá? Že to, že špatně jí a málo se hýbe (byť původně za to může špatná výchova), se dozví teprve na přednášce a děcka se jí teprve po přednášce začnou posmívat? Pokud jsou posměvačný, smějou se jí už dávno.
 Katla 


jinak se ovšem chlámu  

(23.4.2010 13:16:04)
když si představím, že detem vysvětluju, že jelen je Smolíčkovo přírodní já a jezinky jsou nejakej hnusnej chemicko-potravinářskej komplot ~k~~k~~k~
 Lea 
  • 

Re: jinak se ovšem chlámu  

(26.4.2010 1:50:11)
Já si to naopak představit dokážu...jelen radí "lesním" rozumem a jezinky fakt strkají nejdřív dva prstíčky a pak celou rukou chňapnou - proč takový příměr nevyužít?

Souhlasím s tím, že reklama vyzdvihuje neúměrnou samoobslužnost a jednoduchost přípravy, nejlépe nikam nechodit, jen mávat rukou s ovladačem na cokoliv.

Marfuša je prototyp lemry, která nic neumí a je to hlavně její lenost, co ji ubíjí. Nezaznamenala jsem v článku, že někdo shazuje schopnosti obézních lidí. Nejbližší člověk v mém okolí je obézní. Jeho jiné kvality nijak nesnižuji a jsem si jich vědoma, jen je mi líto, že se svým životním stylem opotřebovává své tělo rychleji než jiní a podkopává své zdraví.
 Angretka 


Re: ovlivnitelnost dětí je veliká  

(23.4.2010 17:50:40)
Jenomže ono dneska je doba, kdy i štíhlé puberťačky stojí před zrcadlem a připadají si tlusté. A takové lehce oplácané holce, která jinak normálně jí a sportuje to může pěkně znepříjemnit pubertu, no nevím, nesnáším extrémy......
 Katla 


Já bych doporučila  

(23.4.2010 13:20:33)
Dlouhého , Širokého a Bystrozrakého, aby bylo taky vidět, že i osoby méně učebničových telesných proporcí mohou být hodné, aktivní, chytré, soucitné a tak vůbec.
 Razivia 


Re: Já bych doporučila  

(23.4.2010 19:48:47)
~R^~t~
 Jana + 4 


Re: Já bych doporučila  

(24.4.2010 9:01:38)
Hroudo, se vším, co jsi tu napsala, absolutně souhlasím, díky. Jedna věc je boj proti obezitě a jiná všeobecně panující kult krásy (hubené krásy). Kéž by ty puberťačky pochopily, že krása je jinde. Ten výklad pohádek snad ani není špatný, ale je strašně jednostranný a chuděrka zakomplexovaná puberťačka, pokud se tam vyskytne. Popravdě odmítání odlišností mezi dětmi a puberťáky vnímám jako stokrát větší problém než obezitu.

Hroudo, viděla jsem úžasně zpracovanou loutkovou pohádku Dlouhý široký a bystrozraký - bystrozraký měl brýle, široký byl prostě tlustý....aneb krása a hodnota lidí je jinde
 Veveruše 


Re: Já bych doporučila  

(24.4.2010 21:03:49)
A co lidé krátkozrací, jako třeba já? Abych si to chudáci krátkozraké děti nevyložily, jako že jsou k ničemu~t~~2~.
Sakriš, pokud jste, dámy, někdy něco přednášely, mělo by vám být jasné, že každá modelová situace je vždycky zjednodušená, a tudíž černobílá - jinak to podle mě ani nejde. Autorka použila pohádku - mně se to zdá vtipné a celkem i výstižné, někomu jinému zas ne. No a? Má smysl se v tom pořád vrtat?~j~
 Irena 
  • 

Myslím, že to paní doktorka nemyslela zle 

(23.4.2010 13:20:41)
Mě se článek paní doktorky líbí. Nemyslím, že by nějak chtěla ponižovat tlusté, prostě chtěla nasměrovat mladé lidi - pracovat, cvičit, vzdělávat se, něco umět a stravovat se skromě.Také je otázka, co se myslí pojmem "tlustý".Pokud někdo označí za tlustou dívku 60 kg, 165 cm, je magor. Je to zdravá žena. Myslím,že Kateřina myslí tlustými ty opravdové prasata, co se od rána do večera cpou, bez pohybu, nemyjí se, rezignovali na život,vztahy, práci. Myslím,že tlustými nemyslela maminky na MD s pár poporodními kili navíc.Ona Dr. Cajth. dle diktátu módy totiž také není žádná žížala. Já sama na sobě cítím, že když jsem na sebe začala být "tvrdá" - začala studovat, cvičit, dodržovat životosprávu, začala jsem se cítit mnohem lépe, klidněji, šťastněji. Cvičení mi dodává energii a vyhání stres, díky zdravé pravidelné stravě mi přestaly migrény, premenstruační syndrom zmizel úplně (ani nevím, že to mám), dobře spím, necítím únavu atd. Mám malé dítě a pracuji,výmluvy na čas jsou fakt jen výmluvy -jde to.Navařím si dopředu a cvičím na orbitreku při televizi místo sezení. Doporučuji všem, bude vám líp.
 Katla 


skryté poselství  

(23.4.2010 13:23:00)
zle to nemyslela, ale je to blbé jak štoudev.
Jasně to imlikuje, že tlustí lidé jsou k ničemu - poselství skryté v prvním příkladě je jasné - HODNOTNEJŠÍ NENÍ NĚCO UMĚT, HODNOTNEJŠÍ JE BÝT ŠTÍHLÝ.
 Rapiti 


Re: skryté poselství  

(23.4.2010 13:28:17)
Hroudo, ale já tam vidím dost jiné skryté poselství:
Hýbejte se, buďte pracovití, jezte zdravě a jako bonus budete mít zdravé tělo a dostatek energie.
 Inka 
  • 

Re: skryté poselství  

(23.4.2010 13:43:18)
Ale i když ten obézní je úžasný kamarád, umí zpívat, kreslit a kdeco. Tak ho to neochrání před metabolickým syndromem, opotřebením kloubů a různejma dalšíma chorobami. Doktorka nechce aby zhubli kvůli vzhledu, ale kvůli nebezpečí těch chorob. Přijde mi to docela dobrý, pokud to přenášela u středoškoláků.
 Betina 


Re: Myslím, že to paní doktorka nemyslela zle 

(23.4.2010 16:16:21)
Já si taky myslím, že to bylo míněno spíš v dobrém i když mi to nepřijde jako nejlepší způsob. Jenže - jak dnes upoutat a motivovat děti a mladé lidi, když nějaký zdravý životní styl je vůbec nebere.
Ale přijde mi, že paní doktorka to opravdu moc zjednodušuje. Kdyby to bylo tak přímočaré - ale není. Jsme přece každý jiný typ s jiným spalováním. Já například vždycky sportovala, nikdy jsem nebyla silná, vždycky fakt sportovní typ, a najednou po 40 - šup a mám 10 kg nahoře - stejná životospráva, snažím se sportovat, i když už zdaleka ne tak aktivně. Štvě mě to, ale prostě s tím nemůžu hnout, ale nejsem nějaká úplná matrona to ne. Jsou ale opravdu typy, které promění v tuk opravdu všechno hodně rychle,a to pak fakt není jednoduché a je to nekonečný boj.
 Liška s banem :) 


Pobavila mě 

(23.4.2010 13:25:33)
Hezký článek. Zvláště analýza Mrazíka se mi líbila. ~t~
 x x 


Neumím si představit 

(23.4.2010 13:27:18)
že by na podobné přednášce pro náctileté bylo nějaké pubescentní dítko trpící nadváhou či dokonce obezitou (ať už zaviněnou přejídáním, či nikoliv). Pro takového je už dost těžké vůbec snášet jízlivosti spolužáků, natož přežít v duševním zdraví takovou přednášku. Takové dítko potřebuje indivuduální přístup, nikoliv moralizování a zesměšňování. Nevím, ale přejídání patří mezi stejné neřesti jako třeba kouření, fetování, hraní automatů atd. Jenže s tím rozdílem, že obezita je hold patrná na první pohled. Tlustí lidé nejsou lepší nebo horší než ostatní, nechápu tu nenávist která z článku dýchá. Jinak si myslím, že uvedená dr. to se zdravou výživou fakt přehání...
 Katla 


cesta do pekel je dláždena dobrými úmysly primitivů  

(23.4.2010 13:31:36)
Takhle jsem to taky myslela. Řeklas to líp.
 Katla 


Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 13:34:04)
bejt to u nás na zákaladce , tak by silnejší spolužačce neřekl nikdo jinak než Marfušo - po takovémto preventivním zásahu paní doktorky.
A holka přitom nebyla tlustá, byl jen tak statná, podsaditá a v obličeji pekná a stejne si od nekterých užila.
 maaf 


Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 13:57:24)
Nevěřím, že by jí tak někdo říkal jen kvůli tomu, že má nadváhu! Zesměšňování obézních nebo jinak odlišných lidí není zase až tak prvoplánovité. Já jsem byla vždycky obrýlený tvor (fakt popelníky a okluzor k tomu), odstávající uši a rovnátka, nejvyšší ve tříde a hubená, takže aspoň trochu vím, o čem mluvím. Posmíval se mi v životě jen jeden člověk a to protože jsem ho naštvala.
 x x 


Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 14:01:59)
No ona jinakost je vždy snadným terčem k výsměchu. Jak je to snadné, vysmívat se. Málokdo ale nabídne pomocnou ruku s čistým úmyslem.
 MrakovaK 


Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 22:57:37)
Pomocnou ruku podávají právě dietologové a internisti, vč. této doktorky, na kterou se tu nadává.
 štěpánka 
  • 

Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 23:10:10)
Mraková a zkusila jsi někdy jejich pomocnou ruku uchopit? - já ano, darmo mluvit. Bez jejich pomoci bych na tom byla stejně.... Jen jsem o pát tisíc Kč lehčí, mé tělo má svou hmotnost stále. ~t~~t~~t~
 Lizzie 


Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 18:21:44)
Pokud nevěříš, tak můžeš být jedině ráda, že jsi to nezažila.
 maaf 


Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 13:50:29)
Žabátko, ale ta nenávist, co cítíš, není zaměřená na tlusté lidi. Ale na styl života, co se dnes považuje za normu, na způsob uvažování a na vztah k jídlu. A ten je potřeba sakra změnit. První krok k uzdravení závislé osoby je říct si, že jsem závislá. O přejídání to platí taky. Mě taky paní doktorka přijde militantní, protože jsem štíhlá a stravuju se zdravě, ale hřeším pravidelně a s chutí.
 x x 


Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 14:00:22)
Podívej, vím dobře o čem je řeč, sama nejsem taky z nejhubenějším a moc dobře si to uvědomuju, to, že mi někdo řekne, že jsem tlustá a měla bych s tím něco dělat v kolektivu dalších lidí, mi rozhodně nepomůže. Spíš je to individuální přístup a nabídnutí řešení. Nemyslím si, že bych žila vysloveně nezdravě, mám pohybu dost, žiju v domě na vesnici se zahradou a tak je pořád co dělat. Jasně, že celkově životní styl se změnil a je třeba s tím něco dělat, ale některé způsoby mi přijdou poněkud nevhodné. Skoro jako kdyby paní doktorka měla přednášku o mrzácích, jak si svoje postižení způsobili tím, že dělali riskantní sporty, atd. atd. a na přednášce byl zrovna i nějaký beznohý či člověk na vozíčku. . Jak by se asi cítil? Copak ona by mohla vědět dopředu, zda k úrazu přišel při autonehodě, nebo jiným způsobem? Ono se dá dost věcí dělat, ale chce to určitý takt, vždyť tlustí a závislí lidé na čemkoliv jsou pořád jen taky lidé s city.
A hlavně, takové přednášky by se měly konat hlavně pro lidi, kteří daným problémem trpí a kteří mají zájem, ne plošně s tím,že náhodou se tam najde nějaký obézní a ten pak zažije fakt peklo. Já opravdu miluju nevyžádané rady od všech kteří to myslí "dobře" a ví kulové o mně a mých problémech.

 maaf 


Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 14:35:10)
Žabátko, ale ta doktorka přednášela obecně a nikoho neurážela. Přednáška byla zaměřená na zdravý styl života a ona vysvětlovala, co to je a co je důsledkem čeho puberťákům. To je těm, kteří většinou mají ještě dobrou váhu "zadarmo" a je třeba formovat jejich povědomí o životním stylu, není to samoúčelné urážení obézních. Je to citlivé téma. Ale opravdu si myslíš, že téma zdravého životního stylu a stravování do škol nepatří? Vždyť ona neříkala, že všichni s nadváhou jsou stejně tupí a zlí jako Marfuša, ale že Marfuša je taková z důvodů špatného životního stylu. Když se bude přednášet jen obézním, tak už je většinou pozdě. Prevence je důležitá.
 Lizzie 


Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 18:23:44)
Pilar, ve společnosti jsou extrémy dva. Jednak přejídání se, jednak honba za nezdravou štíhlostí. To by si měla paní doktorka uvědomit. A hlavně to, že publikum, které měla, je velmi citlivá oblast a podle toho postupovat. Ale psychologie asi není její silná stránka.
 MrakovaK 


Re: Neumím si představit 

(23.4.2010 23:00:34)
Ona má s obézními daleko větší zkušenosti, než většina žen tady na diskuzi..
 Lizzie 


Re: Neumím si představit 

(24.4.2010 7:51:44)
Mraková, to je sice možné a já to nepopírám, nicméně to nic nemění na tom, že při čtení článku se mi otvírá kudla v kapse.
A nejsem tlustá.
 Calypso 
  • 

Demagogie 

(23.4.2010 13:49:15)
Zase jedna propagující kult těla. Mistr Google však tvrdí, že i když paní doktorka všem nutí netučné výrobky, sama má problémy s nadváhou! Z čeho? Žeby z nízkotučného jogurtu? Nelíbí se mi, jak oblbuje lidi. A myslím, že je to z její strany pokrytectví.
 MrakovaK 


Re: Demagogie 

(23.4.2010 13:55:05)
Oblbuje?? Ona je přeci léčí, má svoji ambulanci, dává rady, jak zhubnout a udržet si. Sama má nadváhu a je jí jasné, jak je to těžké, ale že doktorka léčí, radí, vyšetřuje, varuje před vysokým cholesterolem, tlakem, rakovinou, cukrovkou.. to je přeci normální.
Kdo oblbuje jsou reklamy na opravdu zdravého Brumíka a kindr vajíčka plné mléka~:-D
 štěpánka 
  • 

Re: Demagogie 

(23.4.2010 16:17:48)
Cha cha. Kdybych seděla mezi těmi puberťáky (jako též puberťák), tak bych ji požádala o vysvětlení, jak mohla má štíhlá sportující matka, která se nikdy nepřejídala, zplodit a vychovat mě a moji sestru, obě obézní a s poruchou štítné žlázy.~a~~a~~a~
Nejvíce ze všeho miluji, když mi nějaký hubeňour "empaticky" vysvětluje, jak je tloušťka nezdravá, kdo je tlustý, tak je taky líný, nemá radost ze života,... Taková nesmyslná klišé!!!~4~~4~~4~
 Ecim 


Re: Demagogie 

(23.4.2010 16:53:49)
Jakožto empatickému hubeňourovi bez uvozovek mi jednou bylo krajně trapné, když jedna netaktní starší příbuzná dlouze rozebírala, že i kdyby se vnučka její sestřenice postavila na hlavu, tak nebude tak štíhlá jako já. Bylo mi té holky líto, protože má velmi problematické genetické zatížení plus hromadu příbuzných, kteří jí její problémy s váhou dávají zatraceně sežrat. ~Rv~a~ A nejvíc mě mrzelo, že se mi ta holka potom vyhýbala, i když jsem se jí po těch netaktních kecech v určitém ohledu nedivila. Pak se jednoho krásného dne naštvala a během 14 měsíců zhubla asi 30kg. Ta netaktní příbuzná se ale znovu dala slyšet, že ona prostě NIKDY nebude jako já! No a co, proboha? Někdo si udrží váhu snáz, někdo hůř. Já mám třeba zase víc dioptrií a silnější alergii. Možná by mě mohl nějaký bystrozraký nealergik poučit, jak si za své potíže můžu sama.
 MrakovaK 


Re: Demagogie 

(23.4.2010 17:39:28)
Ta doktorka není hubeňour.
 MrakovaK 


Re: Demagogie 

(23.4.2010 17:43:45)
Zde jde přeci nejvíce o zdraví. Pokud ti někdo říká, že být obézní je nezdravé a obezita vede k mnoha fyzickým nemocem, i psychickým, potom má přeci pravdu. ~d~ Já myslím, že puboši byli rádi, že se vůbec s Cajthamlovou setkali, měli hodinu bez učení a ten, kdo chtěl si z toho něco vzal.
 štěpánka 
  • 

Re: Demagogie 

(23.4.2010 23:08:11)
Mraková,
doktorka je proti mě hubeňour, pravda asi bude také o hlavu menší než já. Ano, obezita není zdravá. A anorexie ano? Bohužel jsem viděla mnoho puberťaček, kterým někdo podobně taktním způsobem jako paní dr. vysvětlil, jak dopadnou, když budou moc jíst. No tak přestaly jíst..... Fakt ideální. Viděla jsi někdy následky? Nějakou anorektičku? Já ano. A jednu bohužel už nikdy neuvidím. Nejedla - umřela....~a~~a~~a~
Článek je černobílý, vhodný tak leda pro duševně zaostalé. Oni ti puberťáci umí přemýšlet, takže myslím, že milou paní doktorku by s takovými kecy pěkně vypískali. ~q~~q~~q~
 Petra 
  • 

Re: Demagogie 

(23.4.2010 18:04:32)
Ale to je potom něco jiného, když je člověk nemocný a s prominutím "nevyžral se " sám. Já byla tlustá po dětech, ale bylo to tím, že jsem na mateřský jen jedla a jedla :-))To bylo to "vyžrání"
 Cimbur 


Re: Demagogie 

(23.4.2010 14:06:58)
Co o ní říká Mr. Google? Není to nějaký bulvární drb?
 Petra 
  • 

Re: Demagogie 

(23.4.2010 17:58:52)
Já bych neřekla, že má paní dr. nadváhu, možná když se její postava srovná s modelkami a herečkami, tak působí silnější, ale její BMI bude v normě, navíc, co jsem viděla v televizi, tak má spíš větší stehna a boky, ale pas má štíhlý, to nezdravé není. Mně vadí obezita i anorexie, obojí je nezdravé a může být i smrtelné a je třeba, aby se o tom mluvilo.
 susu 
  • 

nelíbí se mi to 

(23.4.2010 17:55:44)
No mě se to taky nelíbilo. Mrazíka jsme ještě skousla, ale Perníková chaloupka mě míchla, protože ve verzi, kterou znám já, ty děti vyhání z domu macecha protože chce, aby umřely. A pí doktorka vyrukuje se zdravou stravou. Do prčic. Dál jsem to nečetla. To už přišlo jako demagogie. Pokud někdo chce dělat osvětu ohledně obezity, prosím, ale rozumněji.
 maja 
  • 

Re: nelíbí se mi to 

(24.4.2010 19:52:06)
Mám stejný názor...celé je to postavené na hlavu
 Lizzie 


Článek 

(23.4.2010 18:16:04)
je pitchovina (a to jsem málokdy tak sprostá). Navíc bych byla jako patnáctiletý člověk podobnou přednáškou celkem dost uražená, je to jak projev pro mateřinky.
Myslím, že před úskalím jednostranného stravování se dá varovat ne tak pitomým způsobem. Uznávám, že doktorka pomůže obézním lidem, ale celkově je mi krajně nesympatická a z toho (a nejen tohoto) článku čiší demagogie na sto honů.Jsem na podobné výrazy dost citlivá. Není to normální, střízlivý projev.


 Rapiti 


Píchnutí do vosího hnízda 

(23.4.2010 18:38:09)
Tak mám pocit, že paní doktorka píchla do vosího hnízda a leckdo tam čte něco, co má v hlavě, ale v článku to ve skutečnosti není.

Já se na pořad Jste to, co jíte dívám ráda. Něco mi to dalo. Donutilo mě to přiznat si, že můj způsob stravování je příšerný a vím, že s tím musím něco dělat. Není to o tloušťce, je to o zdravém životním stylu. Mám 54 kg, což vypadá na první pohled v pořádku, ale jak uvádí paní doktorka, nejde o kila. Já jsem při bližším pohledu nezdravě hubená, mám strašně málo energie, fyzická práce mě velmi rychle unaví, jsem taková celá letargická. A příčinou je to, že jsem líná si uvařit něco zdravého. Když mám hlad, tak se většinou zaplácnu nějakou sladkostí a tím si rychle dodám nezbytnou energii na další dvě hodiny a jsem tam, kde jsem byla předtím. Dlouho jsem si namlouvala, že je dobré, že si udržuju stejnou váhu už od puberty. Ve skutečnosti se mi vůbec nedaří přibrat a podepisuje se to na mém zdraví a vitalitě.
Takže já jsem jak ta Marfuša - ospalá, pobledlá mátoha, často protivná a bez zájmu. Liším se jen tím, že jsem hubená. To přirovnání mě neuráží, je to holý fakt a jediné, co s tím můžu dělat, je změnit svoje zlozvyky.
 Katla 


prevence by měla být laděna pozitivně  

(23.4.2010 20:49:21)
Obzvláště když je zaměřená na mládež. Takže hrubě řečeno: mělo by se to nést v duchu: jsem fajn, šikovný, oblíbený člověk, umím to a to, mám ty a ty dobré vlastnosti, baví mne to a to, A BYLA BY ŠKODA CELÉ SI TO KAZIT TÍM, ŽE SI PRAVIDELNĚ DELÁM Z ŽALUDKU POPELNICI A NESU NÁSLEDKY. MÁM SE RÁD A OKOLÍ MNE MÁ RÁDO A MNE STOJÍ ZATO SE O SEBE DOBŘE STARAT.

Z toho, co tu na čtenáře (a zřejme i na ta ubohá děcka) s prominutím vyblila Cajthajmová, čučí : dokud budu tlustej, tak to ostaní jde stranou, skoro automaticky jsem línej a nesamostatnej a nezodpovedněj a nudím se .....a to už je jen MALINKÝ KRŮČEK k pocitům:protože jsem tlustá/tý, nezasloužím si respekt, úctu, uznání,lásku.....takže co mi zbývá? ŽRÁDLO

(a zejména děcka a mladí lidi mohou vzít podobné vešplechty podobných mudr.lantek příliš doslova a toto z toho vyvodit - dospelej už to může vzít s nadhledem , ale dopřávat takový vymejvání mozků deckám?)
 štěpánka 
  • 

Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(23.4.2010 23:11:46)
Hroudo~g~~g~~g~~g~
 MrakovaK 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(23.4.2010 23:13:35)
Pilar to pěkně napsala: "Vždyť ona neříkala, že všichni s nadváhou jsou stejně tupí a zlí jako Marfuša, ale že Marfuša je taková z důvodů špatného životního stylu. Když se bude přednášet jen obézním, tak už je většinou pozdě. Prevence je důležitá".

Zajímaly by mě reakce těch dětí, co si z toho odnesly, tady můžeme jen spekulovat. Nevíme, jak jim Cajthamlová ty pravdy naservírovala během přednášky.~d~
 milen 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(24.4.2010 0:35:48)
hroudo, ty budeš asi taky mít nadváhu, ne? že tě ten článek tak rozčílil.... Nechápu, proč by se o tlustném člověku němělo v jeho přítomnosti říkat, že je tlustý??? O hubeném se může říkat, že je hubený? Každý ho může obviňovat z anorexie, bulimie apod.? Trochu na hlavu, ne?? Podle mých zkušeností je to tak, že většina tlustých si za to může sama, nejsou prostě schopni se ovládat. A kdo není schopen ovládat svoje tělo, tak není schopen v životě ovládat nic a proto všechny své problémy hází na svoji váhu, a to, že ho ostatní diskriminují. fakt je, že anorexie je nemoc, obezita ale také a umírá se na obojí. A asi tě to překvapí, ale na obezitu se umírá daleko častějí. Můj přítel když jsme se potkali, cvičil, byl štíhlý a veselý. Teď jí jen salámy, pije kolu, je tlustý, nemá žádnou energii, všechno ho rozčílí, všechno ho unaví a má to jen z toho jídla. A taky se mu nesmí říct, že je tlustý. Takže k té charakteristice tlustých bych přidala, že sjou také všeobecně velmi vztahovační.
 Katla 


jsem štíhlá :-)  

(24.4.2010 8:48:03)
a nikdy ani po detěch jsem neměla nadváhu. Jako malé dítě jsem měla období, kdy jsem byla dokonce moc hubená, i když jsem jedla normálně, a v lázních jsem jela ve "výkrmném" režimu, abych se spravila. Pak jsem byla stále předmětem zkoumání, jesli nepotřebuju dovykrmit - PAMATUJU SI JAK JE TO ODPORNÉ A NEPŘÍJEMNÉ když někdo pořád sleduje vaše tělesné proporce, byť s dobrým úmyslem.
Mám jednu kamarádku, kterou mám moc ráda a která má nadváhu poměrně výraznou - je to chytrá, VŠESTRANNĚ nesmírně aktivní osoba - fyzicky (práce na zahradě a na domě i cvičení, i lyžování a turistika) , i intelektuálně, i společensky, je velmi hodná, milá, mimořádně samostatná a jídelníček má témeř vzorný. Váží dvakrát tolik, co já. Naprosto bych nesnesla, aby na ní nekdo koukal skrz prsty a něco nablblého si myslel.
 Evka 
  • 

Re: jsem štíhlá :-)  

(24.4.2010 11:13:26)
Je fajn, ze je kamaradka prima. Ale az ji skoli infarkt, nebo bude mit problemy se zrakem kvuli cukrovce, tak Vam to prijde lito. Obema. A bude to zbytecne. Proto tolik humbuku kolem obezity. Nejde o spolecenske predsudky, ale o zdravotni nasledky. Obezita, si stejne jako alkohol, fetovani ci koureni, vybira svou dan.
 Líza 


Re: jsem štíhlá :-)  

(24.4.2010 11:32:52)
Evko, obézní lidé přece jen mají větší naději na to, že se dožijou vnoučat, než lidi s těžkou formou mentální anorexie.
 Evka 
  • 

Re: jsem štíhlá :-)  

(24.4.2010 11:43:54)
To mas pravdu, jenze kdyz se podivas na ceskou populaci, tak nas daleko vic ohrozuje vsudypritomna obezita, nez mentalni anorexie. Je treba lidem otloukat o hlavu, ze ani jeden extrem neni OK. A kdyz nikdo neslysi na jemne formulovane varovani, pak je na miste v argumentech pritvrdit. Viz napr. akce "Nemyslis - zaplatis." Taky mi dalo trochu prace vysvetlit trilete dceri, proc z toho cerneho pytle u silnice kouka noha a ruka motorkare...
 Katla 


fat but fit  

(24.4.2010 12:09:43)
se nekdy říká . Znamená to, že tlustí lidé nemusejí být automaticky nevýkonní a nemocní - mohou být pohyblivý a relativně trénovaní, naopak stíhlí či hubení mohou být chcíplotiny. Četla jsem rozbor nejakých lékařů, kteří dokazovali, že varianta fat but fit je daleko životaschopnější, než štíhlý ale zdechlý. Z toho plyne, že vytvářet si nějaké úsudky čistě na základě vzhledu člověka je zavádějící.
 Líza 


Re: jsem štíhlá :-)  

(25.4.2010 10:44:46)
Ne, nesouhlasím. Přitvrdit varování před obezitou v populační skupině, která sama o sobě má tendenci lidi s nadváhou ostrakizovat a upřednostňovat vzorce, které naopak k mentální anorexii vedou, je naprosto mimo mísu.
 Evka 
  • 

Re: jsem štíhlá :-)  

(25.4.2010 16:59:38)
To mozna plati u tech pubertaku, ale podivej se na populaci 40+ let. Tam uz zadna anorexie nehrozi, jen ty mrtvice, infarkty, atd.
 Katla 


milen,  

(24.4.2010 8:54:21)
jiank se mi ovšem nad tvým doplněním pitomých předsudků o tlusých lidech dělá blivno - neovládají tělo, neovládají nic v životě, jsou vztahovační........není každej jako tvůj přítel, víš?
 štěpánka 
  • 

Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(24.4.2010 18:19:54)
Milen,
z tvého příspěvku usuzuji že jsi mírně řečeno omezená. Jestli na jediném příkladu svého přítele charakterizuješ všechny tlusté, to to je teda tupost na entou. ~a~~a~~a~
Jak jsi přišla na to, že všichni tlusťoši jsou jako on? Tlustá můžeš být i z nemoci, ale i ze zdravé stravy...
Ty jsi prostě na svého přítele naštvaná, tak si myslíš, že všichni tlustí jsou stejní idioti ~l~~l~~l~
A jak mě poučily hubené kamarádky - není zdvořilé říkat o někom ani to že je hubený, vhodný výraz je - štíhlý. Slovo hubený je pejorativní, stejně jako tlustý.~3~~3~~3~
 Ecim 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(24.4.2010 21:10:31)
Opravdu? Já jsem myslela, že je to kompliment. ~t~
 štěpánka 
  • 

Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 12:31:25)
Ecim, o té pejoraticnopsti slova hubený mi řekly HUBENÉ kamarádky. Takže mi vysvětlily, že to je jako tlustý, příjemnější je pro tlustého slyšet, že má nadváhu, že je plnoštíhlý (vlastní zkušenost) a pro hubeného - štíhlý.~3~~3~~3~
 štěpánka 
  • 

Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 12:32:49)
ježíš, p e j o r a t i v n o s t i, tam mělo bejt, samozřejmě, asi mi ty tukové buňky útočí na mozek či co....~t~~t~~t~
 Ecim 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 20:16:20)
Jsem si dost srandovní, protože když mi někdo řekne, že jsem hubená, tak mě to potěší, ale sama nikomu neříkám, že je tlustý, ale třeba že je silný nebo má nadváhu. ~t~
 štěpánka 
  • 

Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 20:25:52)
Ecim,
taky mě nenapadlo, že by to mohlo hubeným vadit. Já sama tlustá jsem to považovala skoro za lichotivé - říct někomu, že je hubený.
Připadá mi, že na téma hmotnost bychom se snad raději neměli ve společnosti bavit. Osobně takové hovory nezačínám.~t~
Ale zrovna nedávno mi jedna kolegyně v depresi, která zhubla několik kilo vysvětlila, jak je na slovo hubená háklivá. Prý to vyvolává asociace na anorexii, kterou netrpí, jen když se trápí, nemůže jíst.~w~ Já naopak. prostě i toto téma je nahlíženo dle toho, jakou má člověk osobní zkušenost.
Proto mě taky vytáčí některé hlášky zdejších diskutérek, které mají jasno - tlusťoši moc žerou, tak jim to patří. ~a~~a~~a~
 Ecim 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 21:43:56)
Štěpánko,
také znám pár holek, které byly ošklivě hubené, i když se snažily jíst. Byly nešťastné z toho, jak vypadají. Na VŠ jsme měli spolužačku, která vypadala jako anorektička (nevím přesně, co jí bylo). Vypadala tak příšerně, že kdykoli jsem ji potkala, tak jsem šla něco jíst. (Tragikomický psychologický efekt.) Hovory o hmotnosti také většinou nezačínám. A když si tady třeba nějaká diskutérka stýská, že má problémy s váhou, tak se ji snažím spíš povzbudit.
 Ecim 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 21:45:34)
P.S. Až doposud jsem si Tě představovala drobnou a štíhlou.
 štěpánka 
  • 

Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 22:18:49)
Ecim
Fakt??? To je psina. Já si tě tak též představuju (a jak je vidět, nemýlím se). Sama se nijak svými kily netajím, asi jsme jen nečetly a nepsaly spolu do stejné diskuse o hmotnosti.~3~
 Ecim 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 22:40:04)
Štěpánko, štíhlá sice jsem (až na širší boky), ale jsem hodně vysoká (180cm). A moje představa o tom, jak vypadáš Ty, vychází z toho, že mám podvědomou tendenci si Tě představovat jako jednu jinou Štěpánku, kterou znám. ~t~
 štěpánka 
  • 

Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 22:42:41)
Ecim,
hm, zajímavé. já žádnou Ecim neznám, tak si tě nemám s kým ztotožnit. A měříš 180, Já "jen" 175. Často vyšší lidi nepotkávám, myslím, že bychom si rozuměly, když už máme ten klub...~t~~t~~t~
 milen 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 23:03:24)
Štěpánko a Hroudo,

tak vidám, že ještě stále diskutujete.... a jak se ukázalo, obě máte nadváhu. V mém omeezeném mozku docházím k závěru, že to o té vztahovačnosti budem pravda, aneb potrefená husa nejvíc kejhá. Ano, na přítele jsem naštvaná, protože nám jeho tloušťka a s tím spojená jeho nepohoda docela omezuje život. A uvedla jsem ho jako příklad toho, že Cajthamlová má pravdu s tím, co nezdravá strava s člověkem udělá. A nezdá se mi, že vy dvě byste byly v nějaké velké pohodě, ač se tak tváříte - metabolismus, geny a jiné výmluvy..... Kromě nemoci si každý za tloušťku může sám. To je můj názor. Nechte si ten svůj o tom, že tlouštíci jsou všichni děsně milí lidé, narozdíl od těch nevrlých hubených. Je to opravdu ubohé zobecnění. A obviňovat někoho z omezeného mozku (viz poznámka na mě) nebo z toho, že s věkem moudrost nepřichází (viz poznámka na Sylvu) mi přijde jako celkem jasný důkaz o tom, jak je ten boj o rovnocený pohled na tlouštíky jenom zástěrka toho, že vás to žere a jak se neštíte joný názor označovat za nedostatek intektu. Takže mi z toho vychází, že ač se tváříte jako "tloušťkomilky" radeji byste byly hubené, pardon štíhlé... Je to opravdu úsměvné, jak se obhajujete. Tak si holky jděte dát nejaký dortík nebo klobásku a zlidněte se, ať z toho nemáte infarkt.
 štěpánka 
  • 

Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 23:07:15)
Milen,
no comment...~3~~3~~3~Jsem ráda, že jsi svou omezenost právě potvrdila právě nepřijetím jiného názoru. Přečti si moje příspěvky pořádně!!!

P.S. Hrouda je hubená, mnohokrát to tu už řešila.
 milen 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 23:19:20)
Štěpánko, to co se v tvých mnoha příspěvcích, které po sobě ještě opravuješ, dá vysledovat jako názor, přijímám. Jen jsem si dovolila napsat, že i tak si trvám na svém. Asi jsem omezená, proč ne, ale ty mi přjdeš jako vztahovačná blbka. Děláš čest všem tlouštíkům. Už na ně měním názor....bože jak jen jsou vyrovnaní a v pohodě!
 milen 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 23:22:27)
Jo, a Hrouda možná několikrát řešila, že je hubená, ale já jí to nevěřím.
 Katla 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(26.4.2010 0:21:53)
~t~~t~~t~
To je správný postoj, já na netu taky nikomu nevěřím ~j~~j~~j~
 štěpánka 
  • 

Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 23:33:46)
Milen, abych řekla pravdu, je mi úplně fuk co si o mě myslíš.
1. nikde jsem nepsala, že jsem se svou váhou spokojená. Naopak, už jsem leccos neúspěšného podnikla. S hmotností jsem se nesmířila, ale lety výcviku jsem se naučila nemít z toho mindrák.
2. S tím, že jsem podědila nějaký genetický základ a navíc poruchu štítné žlázy jsem se už smířila. Vzhledem k tomu, že i dr, ke kterým docházím uznávají tyto, dle tvého nepravdy a výmluvy, jako že tyto faktory (geny a štítná žláza nemají vliv na hmotnost), myslím, že mimo jsi ty. Rozdílnost mých dětí mluví, pokud jde o genový základ zcela jasně.
3. souhlasím s tím, že NĚKTEŘÍ tlustí jsou tlustí proto že žerou, jak jsi tu popsala, jako tvůj přítel.
4. nesouhlasím s tím, že jsou tlustí jakkoliv horší než jiní lidé a nemyslím si, že by měli být uráženi lidmi tvého typu (ale nejsi jediná, kdo se v této diskusi fakt "vyznamenal").
5. rozhodně nemohu vyhovět tvé radě, abych si dala na dobrou noc klobásku a dortík. Po 20.hod nejím už nic, jen piju. Z klobásky se mi již mnoho let obrací žaludek, jen ji vidím a cítím. Dortík ano, ten bych si dala, ale povoluji si jen jeden týdně a v kavárně s kámoškou jsem již ve středu dortíkový příděl vyčerpala.
6. domnívám se že milí lidé i nevrlí pitomci jsou jak mezi tlouštíky tak mezi hubenými. Nevím, kam spadám já, ale vím jistě , že se snížením množství jídla bych spadla do té druhé kategorie na 100%.
Možná, když v takovýchto diskusích ještě někdo vyjádří svůj tolerantní postoj tak jako ty, sklapnu kramfleky a půjdu skočit z mostu. Ale dovol mi, abych tak učinila, až mé děti vyletí z hnízda. zatím mě potřebují.
Samozřejmě si trvej na svém názoru, to tě nikdo nenutí abys ho měnila, ale tvé příspěvky byly minimálně urážlivé a omezené. Omlouvám se, že jsem napsala, že jsi omezená ty. Omezené jsou tvé příspěvky v této diskusi. Zase jsem porušila jednu z mnoha svých zásad - nečinit si názor na člověka jenom z jediného vyřčeného (napsaného) názoru. Je mi z tvých příspěvků~n~~n~~n~~n~
 štěpánka 
  • 

Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(25.4.2010 23:43:04)
P.S.
Milen,
buď si jistá, že skoro každý tlouštík by byl raději štíhlý. Zejména pak po té masáži co na nás odevšad dopadá a zejména kvůli takovým názorům a netaktním hodnocením (až nadávkám - tu blku jsi trochu přehnala, ne?) jako tu představuješ ty a další.
A tak buď šťastná že se s takovými problémy sama nepotýkáš (stačí že tě trápí tvůj přítel) a nekopej do ostatních!
Měj se líp, je smutné když svoje negativní pocity ventiluješ takhle.
~h~~h~~h~
 Katla 


štepi,  

(26.4.2010 0:25:59)
že to to stojí za to.

Obě víme, že tu nikdo neobhajuje nadváhu hlavně špatnou životosprávu, ale že tady jen zpochybňujeme obecné předsudky vůči silnějším lidem a konkrétně naprosto stupidní a kontraproduktivní styl "prevence" mezi mládeží, co vynalezla Cajthajmová.

Každýmu může bejt jedno, jestli my dvě jsme tlustý nebo hubený, to nic nemění na tom, že navrhovaný způsob boje proti obezitě je destruktivní z hlediska psychiky kypřejších dětí.
 Ecim 


Štěpánko, 

(26.4.2010 10:27:47)
nikam neskákej, byla by Tě hrozná škoda. Jsi totiž učebnicovým příkladem toho, že štíhlá postava ROZHODNĚ NENÍ VŠECHNO a sama o sobě člověka v životě moc nevytrhne.
 štěpánka 
  • 

Re: Štěpánko, 

(26.4.2010 11:47:14)
Ecim,
neboj, zase se tu v klubu setkáme. Po 30cítce jsem se se svými mindráky (váha, brýle) vyrovnala a takovým příspěvkům jako byl ten Milen se jen směju. Možná, až se sama zbaví svých mindráků (nebo pro začátek se aspoň naučí číst), bude mít větší nadhled.~t~
a tuhle znáš?
Doktor: Paní, vy jste ale hrozně tlustá...
Paní: To mám po dětech....
Doktor: A kolik jste jich sežrala???~;)
 Katla 


štěpánko,  

(26.4.2010 0:20:13)
ted jsem si přečetla tento příspěvek milen a končím diskusi - svezla se do roviny osobních útoků, což nemám za potřebí.
 Katla 


štepánko,  

(26.4.2010 0:18:58)
nejsem hubená, mám normální váhu, hubená jsem bývala v dětství, žešila sjem ten neustálý pocit hladu a třas, když se nenajím. Bohužel jsem to řešila zatím jen tady:-)))
 Katla 


umíš číst?  

(26.4.2010 0:16:40)
Česky? Alespon trochu? Alespon malinko? Mě se to nijak nedotýká, že mi tu obecně kvůli mému názoru v této diskusi tolik lidí připisuje nadváhu, konec konců, nemohu vyloučit, že ji třeba jednou mít nebudu, ale fakt : lze zde alespoň s náznakem vážnosti diskutovat s nekým, kdo je zjevne sotva pologramotný?
 Jíťa, 1+1 
  • 

Problém je jinde 

(26.4.2010 16:04:43)
Já myslím, že problém je v Tvém případě trochu jinde. Soudě podle tvých četných výpadů - myslím, že jsi hodně zahořklý člověk, který si na těchto stránkách v četných diskuzích léčí mindráky. Velkou spoustu mindráků. Proč místo vysedávání u počítače raději nevezmeš děti a nevyběhneš s nimi do přírody? Je hezky, škoda sedět doma.
 Ecim 


Re: prevence by měla být laděna pozitivně  

(24.4.2010 7:21:04)
"Jsem fajn, šikovný, oblíbený člověk, umím to a to, mám ty a ty dobré vlastnosti, baví mne to a to, A BYLA BY ŠKODA CELÉ SI TO KAZIT TÍM, ŽE SI PRAVIDELNĚ DELÁM Z ŽALUDKU POPELNICI A NESU NÁSLEDKY. MÁM SE RÁD A OKOLÍ MNE MÁ RÁDO A MNE STOJÍ ZATO SE O SEBE DOBŘE STARAT."

~R^~R^~R^

Jedna bývalá spolužačka chodila do STOB a říkala, že přesně tohle je tam učili. Že se v první řadě mají mít rádi a pokud to dokážou, tak se jim bude lépe hubnout a přecházet na zdravější životní styl.
 Razivia 


Trochu černobílé 

(23.4.2010 19:47:34)
Sice v článku kus pravdy je, ale takhle černobíle to v životě přece nefunguje. Kdyby tohle četl náš malej, tak mu to bude asi hodně líto, má totiž nadváhu. Tlustý = líný = špatný a zlý? ~a~
Docela by mě zajímalo, jestli mezi těmi patnáctiletými (se kterými toto bylo diskutováno) byl někdo obézní...
 Hilly. 


Blondýnky x brunetky 

(23.4.2010 21:16:59)
Vždycky mě fascinovalo, že ve všech pohádkách jsou hodné princezny vždy krásné, štíhlé a blonďaté..ty zlé mají tmavé vlasy, velký nos a jsou kostnaté nebo tlusté.V realitě všedního života mi to přijde spíš naopak.:-)
Jinak článek paní Cajthamlové jsem zatím nedočetla..je ukrutně dlouhý..
 Katla 


Re: Blondýnky x brunetky 

(23.4.2010 21:25:11)
Krásné jo, ale blondaté né, taková šafránková....jinak v S čerty nejsou žerty byla ta zlá taky krásná, ba kráááásnejšíííííííííííí ~t~~t~~t~
 Hilly. 


Re: Blondýnky x brunetky 

(24.4.2010 12:12:25)
Hroudo, to si popletla...ta zlá v " s čerty nejsou žerty" byla černá jak bota...teda vlasy měla černé~t~...něžná blondýnka byla ta hodná...i když mně se taky víc líbila Angelina, či jak se jmenovala.
Libuška byla vyjímka, to ji do té role Popelky obsadil někdo osvícený..jinak je všude Popelka zobrazovaná jako blondýnka a její sestry jako nosaté tmavovlasé fúrie.(Ta stará Popelka, co ji hrála Hrušková, je taky blond)
Vyjímka je tedy černovlasá sněhurka :-)..jinak trvám na tom, že stereotyp hodné zlatovlásky je v našich pohádkách silně zakořeněný...viděla jsi někdy v nějaké pohádce zlou zlatovlásku? Já tedy ne~:-D
 Ecim 


Re: Blondýnky x brunetky 

(25.4.2010 10:50:55)
A co princezna Eufrozína? Nevím, ze které pohádky přesně byla, ale hrála ji Sabina Laurinová a tuším, že to byla zlatovlasá záporná postava.
 Petrajda 


Rozporuplné dojmy 

(23.4.2010 21:42:56)
Já obecně Cajthamlové fandím, protože mi vážně vadí, jak jsou většinově děti odmala vedeny ke sladkostem a výrazným chutím, jak jsou obecně matky odmítající cpát děti sladkým považovány za přehánějící hysterky atd.

Tady na té přednášce mi ale nesedí:
1) až se mi nechce věřit, jak byli teenageři z takové analýzy pohádek nadšeni a jak při ní byli aktivní - ale to vem čert...

2) taková přednáška by byla spíš vhodná pro těhotné, pro matky či babičky, ty přece mohou tolik ovlivnit zdraví a návyky svých dětí (aspoň zpočátku). Taky je mi líto případných přítomných obézních náctiletých, dobře jim přitom určitě být nemohlo. Ale zas na druhou stranu, z toho rozboru nevyplývá a nikdo nenaznačuje, že obézní jsou špatní lidé, ale hlavně to, že se jim hůř žije. Navíc v těch pohádkách jsou ti tlustí spíš oběti těch okolo, kteří to s nimi myslí "dobře", je to spíš obvinění nemyslících rodičů, klamavých reklam atd. Ale i tak si umím představit, že to v přítomnosti celé třídy nikomu byť jen lehce obéznímu nepřidá, a to mi nesedí, cílem asi nemělo být někoho ztrapňovat.
 Máří2 


Pozor na mentální anorexii. 

(23.4.2010 22:18:19)
Mně ty rozbory pohádek přišly docela zajímavé.
Za rizikovou a přitaženou za vlasy považuji onu formulaci - kdo takto Marfušu vychoval? Máma! A jaká je máma? Tlustá!
Nepovažuji to za šťastné v období puberty, kdy se mohou spustit poruchy příjmu potravy. U nezanedbatelného procenta anorektiček opravdu figuruje někdo obézní v rodině jako odstrašující případ, jen to ty holky ve snaze vyhnout se něčemu takovému poněkud přepísknou~a~. Sanozřejmě, příčin vzniku poruchy bývá vždy více.
Doporučuji přečíst si rozhovor s Ivou Málkovou (STOB) zde: http://ona.idnes.cz/iva-malkova-krotitelka-kil-kdyz-se-prejim-nemam-vycitky-zacvicim-si-11p-/ona_ony.asp?c=A100122_153702_ona_ony_jup

Mimochodem, Iva Málková i Kateřina Cajthamlová mají přinejmenším povědomí o psychologii... přesněji, Málková je vystudovaná psycholožka, Cajthamlová má, tuším, psychoterapeutický výcvik.
 Binturongg 


Jsem v šoku!! 

(23.4.2010 22:36:54)
Úplně mi pří čtení zatrnulo! Něco tak demagogického, netolerantního, zmateného a nesmyslného jsem opravdu dlouho nečetla!
Zajímalo by mě, co by tomu řekli odborníci na dětskou literaturu...
 MrakovaK 


Re: Jsem v šoku!! 

(23.4.2010 23:07:16)
Myslím, že by odborníci nic moc neřekli. Když to tak autor pohádek napsal, Cajthamlová to tak jen vydolovala z puberťáků.. Jsou daleko horší pohádky.
 Binturongg 


Re: Jsem v šoku!! 

(24.4.2010 14:09:27)
Mraková - na dětskou literaturu a pohádky existují speializované obory, tedy i odborníci. Bohužel jsme měli tento předmět pouze dva semestry, ale i z těch je více než patrné, že to, co píše a vnucuje dětem paní doktorka, je uměle vytvořený nesmysl!

Vždyť v dobách vzniku pohádek se podobné věci ze zdravotního hlediska vůbec neřešily, tudíž o ně vůbe nešlo!

Navíc třeba zrovna Dařbuján a Pandrhola je autorská pohádka, což je třeba odlišovat.

Přednášku, jako vymyslela autorka, vymyslím taky - existuje spousta pohádek, kde lze vyšťourat veškeré současné problémy světa a lidí a uměle je na ně narazit!

Celé by to nebyl špatný nápad, ale striknost autorčiných názorů tlusý = zlý, líný, sebestředný blb, hubený = úžasný, chytrý, zdravý krasavec - z toho je mi šoufl! :-©
 Lizzie 


Re: Jsem v šoku!! 

(24.4.2010 17:14:44)
Je to nesmysl. Pohádky v sobě mají poselství dobra, zla, různé názorné příklady, jak co (ne)dělat, ovšem těžko mysleli před 200 a více léty na reklamy...nebo babičky, co ládují dětem čoko, minimálně protože tehdy ve vrstvách, kde se nejvíc vyprávěly, žádná čoko nebyla.
 maja 
  • 

Re: Jsem v šoku!! 

(24.4.2010 19:47:02)
No... v životě by mě nenapadlo, že Nastěnka pod stromem říká Mrazíkovi , že jí není zima proto, že je otužilá :) :)
 Lizzie 


Re: Jsem v šoku!! 

(24.4.2010 19:48:27)
Jasně. A přitom jen nechce Mrazíka otravovat...
 Mortadela 


Re: Jsem v šoku!! 

(26.4.2010 10:45:51)
Ostatně stačí se podívat jak je Nastěnka ve scéně s Mrazíkem zkřehlá promrzlá. Houby otužilost, prostě nechtěla přiznat, že potřebuje pomoc.
 maja 
  • 

Re: Jsem v šoku!! 

(24.4.2010 19:49:37)
To o té perníkové chaloupce tak to je úplná blbina...koukám, že paní Cajthamlová asi čte nějak jinak než já a něco jiného než já :) :)
 štěpánka 
  • 

Re: Jsem v šoku!! 

(24.4.2010 19:51:06)
No to je pravda, Nastě je přece taková zima, až z togho málem omdlela, přece. Mrazák musel zavolat rychle ty svoje sáňky. Nasťa jen nechce obtěžovat Mrazáka s takovou "prkotinou".~t~~t~~t~
 Lizzie 


Re: Jsem v šoku!! 

(24.4.2010 20:08:00)
Což je vlastně velmi nevýchovné. Málem zrmzla, protože nechtěla obtěžovat s potřebou zahřátí.
 Katla 


Re: Jsem v šoku!! 

(24.4.2010 21:14:22)
neumět v krotické situaci požádat o nezbytnou pomoc a čekat, že se ostatní dovtípí, je známkou nezralosti, 1:0 pro tebe, Lizzie ~g~
 Ecim 


Re: Jsem v šoku!! 

(24.4.2010 21:18:33)
Mně tahle scénka přišla dost oblbující v tom smyslu, že se Nastěnka (stejně jako třeba Popelka) držela hesla "nechat si kálet na hlavu a čekat, až mě někdo zachrání", což se v pohádkách na rozdíl od reálného života vždycky stalo.
 Lizzie 


Re: Jsem v šoku!! 

(24.4.2010 21:54:41)
A přitom jsou jinak ruské pohádky dost drsné životní pravdy a postavy v nich se často naprosto neromanticky oháněli a snažili o vlastní záchranu (mám je ráda...). Takže u Nasti třeba zafungoval ten SSSR čas nebo to byla prostě naiva...nezodpovědná.
 maja 
  • 

Re: Jsem v šoku!! 

(25.4.2010 19:25:15)
no a přitom dle autorka článku je Nasťa co??? No co??? Sebevědomá :) :)
 Katla 


protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(24.4.2010 21:13:07)
co nezná únavu, vyčerpání, malomyslnost ani mráz.

 Ecim 


Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(24.4.2010 21:15:10)
Panna soudružka! ~t~~t~
 štěpánka 
  • 

Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(24.4.2010 21:58:02)
geniální PANNA SOUDRUŽKA!!~g~~g~~g~
 Katla 


Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(24.4.2010 22:07:46)
to by si snad tvůjci nelajzli, předhodit Ivánkovi něco jiného než pannu? Jako ale holky, oveřené to fakt nemám, je to jen domnenka. Dobrou ~z~
 Ecim 


Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(24.4.2010 22:27:21)
Vzhledem k tomu, že Nastěnce bylo tehdy 15, je to dost pravděpodobné. ~t~
 * Liv 


Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(25.4.2010 9:31:47)
PANNA SOUDRUŽKA!!!!

Hroudo díky~t~~t~~t~

Jinak celej článek je pěkněj shit a opravdu bych nechtěla být v kůži lehce oplácané dívenky v auditoriu přednášky.

Pro rejpaly - jsem hubená ať sežeru co sežeru, ať porodím kolik dětí budu chtít - máme to v genech.
Moje nejlepší kamarádka je odjakživa baculatá - racionální výživu má v malíčku a praktikuje ji s úporností úplně strašidelnou a stejně je baculka, jako její maminka a babička a atd
Ve většíně sportů je lepší než já. A hlavně, je to krásná šmrncovní ženská, kterou spousta lidí miluje. A já mám vztek na kateřinu a jí podobné, kteří takovéhle lidi tlačí do mindráku. Howg
 Binturongg 


Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(25.4.2010 8:39:27)
Hrouda - ~t~ ~R^

Však ona jí ta kondice a kovanost do deseti let přešla, když jí vypadaly zuby, zkroutily se kosti a ohnula páteř vlivem neustálých porodů malých ivančat a mizerné výživy na ruském venkově ~;) ~y~
 Markéta s párkem 
  • 

Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(26.4.2010 21:01:17)
Kdepak v důsledku "mizerné stravy na ruském venkově". Měla přece obrovský věno od Mrazíka, takže spíš s Ivanem najeli na přežírání se (i když ne ve fast foodu).
 Ecim 


Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(26.4.2010 21:15:33)
Ale kdepak na přežírání. Protože nevěděli, co s penězi, tak najeli na drahou a superzdravou biostravu a dožili se požehnaného věku v obdivuhodné kondici. ~t~
 štěpánka 
  • 

Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(26.4.2010 21:26:39)
Ale Ecim
tenkrát bylo bio všechno!!!
 Ecim 


Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(26.4.2010 21:35:48)
Štěpánko, to jo. Ale třeba si mohli nechávat dovážet drahé exotické ovoce nebo tak něco. ~t~ Za truhlu a skříňku plnou zlata a drahokamů se dá pořídit leccos. ~t~ Třeba paní na úklid nebo pán na okna. A taky výživový poradce, osobní trenér... ~t~
 Markéta s párkem 
  • 

Re: protože byla kovaná sovětská panna soudružka  

(27.4.2010 14:08:55)
Jak známe Rusy, tipla bych si, že Ivánek všechno prochlastal. Pokud s ním Nasťa neuzavřela předmanželskou smlouvu. Ale to asi ne, páč byla mladá a zamilovaná :-)
 Veveruše 


Mně se článek líbí 

(24.4.2010 20:47:57)
A znáte snad někdo pohádku, kde tlusťoch je kladný hrdina? Mě napadá snad jen dlouhý, široký a krátkozraký. Ale tam je tlusťoch spíš vedlejší postava, byť figuruje v názvu pohádky. Ale hubeňouři bývají opravdu spíš klaďasové. A s tou perníkovou chaloupkou to v případě jedné babičky mých dětí docela sedne. Má pořád sklony jim nějak přilepšovat, a to převážně sladkostmi. O jejích úmyslech si je tak získávat příliš nepochybuju, i když se zlou ježibabou jinak nemá nic společného. Když to shrnu, tak mně se to moc líbilo (tedy u Smolíčka už jsem začala kousky textu přeskakovat, ale s Mrazíkem i chaloupkou docela souhlasím; je jasné, že původní smysl pohádek byl jiný, ale jejich názorné použití k výkladu o obezitě se mi zdá jako dobrý nápad).
Takže za mě:~g~
 Binturongg 


Re: Mně se článek líbí 

(25.4.2010 8:37:07)
O tom, kolik která pohádková postava vážila, se opravdu ve většině pohádek nepíše. Pouze když je figura dotyčného nějak podstatná. Proto taky pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký (popř. Krátkozraký) a ne Dlouhý, Obézní a...
Ty můžeš bezpečně řít, jakou figuru měla třeba Karkulčina maminka, babička, celá řada princezen, jejich rodičů...? ~t~
Naopak v mnoha pohádkách je vypíchnuté, že dotyčná záporná postava byla kostnatá, vyhublá a žlučovitá, přičemž je většinou i v dobré kondici (různé macechy, čarodějové, zlé sestry, Kostěj Nesmrtelný... ~t~ ), z čehož mi teda nevyplývá hubený = úžasný a kladný...
Ano, nápad to není špatný, ale to zpracování a interpretace je teda otřesná! ~q~ :-©

 maja 
  • 

Re: Mně se článek líbí 

(25.4.2010 19:30:04)
**O tom, kolik která pohádková postava vážila, se opravdu ve většině pohádek nepíše.** přesně to jsem chtěla taky říct...když tak nad tím přemýšlím, nikdy mě nenapdalo až do tohoto článku uvžaovat nad tím jaké postavy jsou v pohádkách... jestli jako neměli BMI větší než je zdrávo :)
 Markéta s ppárkem 
  • 

Re: Mně se článek líbí 

(26.4.2010 21:03:28)
Klasik to říká jasně "... zlatý vlas, malou nožku, útlý pas a ňadra dmoucí..." :-)
 Binturongg 


Re: Mně se článek líbí 

(27.4.2010 13:55:33)
Markéto - při použití šněrovačky měla útlý pas, malou nožku a ňadra dmoucí i Marie Terezie! ~t~
Ať mi nikdo nevykládá, že byly např. v baroku princezny bio anorektičky ~y~ ~b~

Když nám vykládali o pojmu krásy v pohádkách, sdělila nám jakási psycholožka, že od pradávných věků znamenal např. pojem "krásná princezna" to, že měla holka obě oči, všechny končetiny, a to rovné, vlastnila vlasy, zuby (nebo aspoň pár zubů vepředu) a nevážila 20kg i s postelí - bylo na ní vidět, že je schopna rozmnožování, a že nezemře už během těhotenství.
Prosté děvče na tom bylo ještě hůř, takže hezkou, zdravou holku aby člověk pohledal. ~;)

Žádná zdravá strava neexistovala na venkově ani na královských dvorech, jedlo se to, co bylo (jednostranné jídlo, nahnilé, plesnivé atd. nic neznamenalo) nebo speciální dietní jídla, která se aplikovala většinou pozdě. ~w~ ~v~ ~w~ ~v~
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Mně se článek líbí 

(27.4.2010 14:23:02)
My ale mluvíme o pohádkových princeznách, ne o skutečných. A když se v pohádce řekne, že "princezna (Maruška, pasačka) byla krásná", tak si to každý představí podle současných měřítek módy. Čili dnes něco jako barbína, před sto lety určitě holka krev a mlíko.
Jinak bych řekla, že dokud si žena zachová proporce, tj. je rozdíl mezi prsy, pasem a boky, z profilu má větší prsa než břicho a nemá nohy tlustý tak, že se jí zevnitř třou stehna o sebe (to musí být hrozný, zvláště v létě), což jí nutí roztahovat nohy a mít "kachní" chůzi, může být ta žena pěkná i při velkém počtu kg. Pokud ale zesoudkovatí nebo zkuličkovatí, tak na tom už prostě nic pěkného není. Neříkám, že nemůže mít jiné přednosti, i fyzické, ale co se týče postavy, tak ztráta tvarů znamená konec pěkné postavy.(Totéž platí i při ztrátě tvarů pro přílišnou hubenost.)
 Binturongg 


Re: Mně se článek líbí 

(27.4.2010 16:33:59)
No, tak jsem to myslela - každá princezna vypadá dle doby, z níž pochází ~;)

Ale ztráta tvarů či příliš mnoho patvarů nemá nic společného s charakterem - prostě mi to od mudryně Cajthamlové připadá křečovité, diskrimunující a přehnané.
Navíc to, že z její přednášky byli pubertálové nadšení, je buď lehce nadsazené nebo jí podlejzali, protože jí znají z TV ~t~
(nebo že by měla přednášky jen pro zdravé a "tak akorát?" Tlustým a vychrtlým nepřednáší? Těžko - a těch, co nemají dokonalou figuru, ať doopravdy nebo je to subjektivní pocit, ti byli z přednášky také nadšení?)
Vtipkování na toto téma je jedna věc, ale čím víc o tom přemýšlím, tím méně se mi celá ta věc líbí... ~d~
 Insula 


je to tak 

(25.4.2010 18:43:14)
Bohužel to tak ale skoro je. Tlustý člověk je "odporný, hloupý, líný" apod. Takto je na ně pohlíženo. ~n~ A nezáleží na tom, jaký skutečně je. Prostě ten první pohled a jste "odsouzen" v nemilost. ~n~
 Matys2 


Líbí se mi to 

(25.4.2010 15:10:05)
Článek ač trochu delší se mi moc líbil. Jako přednáška pro patnácky je to dobré. Zajímalo by mě, co by jim asi tak vyprávěly některé "negativní" maminky odsud.

Nechápu proč by se některé tlusté dítě na takovéto přednášce mělo cítit na provaz či jakkoli špatně. Tedy lépe řečeno, třeba se cítily špatně, protože si uvědomily, že něco dělají špatně nebo jejich rodiče či prarodiče můžou za jejich proporce. Myslím, že doktorka jim dala dobrý návod k tomu, aby se sebou udělaly něco právě teď, v tomto kritickém věku.

Jednostranné rozebrání pohádek? A co byste asi tak jiného čekaly od doktorky zabývající se správnou životosprávou! Rozebrala to vtipně a pravdivě!

Přeji všem "tlustým", aby si z tohoto článku něco vzaly a něco se sebou udělaly. A když už ne se sebou, tak do toho netahejte svoje vlastní děti..
 Máří2 


Re: Líbí se mi to 

(26.4.2010 0:55:28)
Jo, ale problém je v tom, že tam mohly sedět i patnáctky lehce vychrtlé, co se přesto cítí tlusté. Nemyslím si, že jedna přednáška rozjede mentální anorexii, ale u takové dívenky s rizikovým psychickým terénem může její vznik urychlit.
 Ecim 


Motivující příběh - Metráček 

(26.4.2010 9:28:24)
Před mnohdy absurdními rozbory pohádek dávám přednost motivujícím příběhům ze života. Jako dítě mě nadchnul příběh o Metráčkovi - hodné a šikovné holce s nadváhou, která je pro své dobré vlastnosti oblíbená mezi ostatními dětmi, něco dokázala a díky své bojovnosti se nakonec i pěkně poprala s pár kily navíc. ~R^ Jsem si jistá, že tento příběh spoustě dětí pomohl.
 Ecim 


Re: Motivující příběh - Metráček 

(26.4.2010 9:36:13)
Sama jsem jako dítě měla podváhu, řadu silných kamarádů a kamarádek a četné konflitky s lidmi, kteří si libovali v šikaně silných dětí. ~Rv:-©~o~~q~
 Ecim 


Re: Motivující příběh - Metráček 

(26.4.2010 9:36:43)
pardon - "konflikty"
 Hanka 
  • 

Re: Motivující příběh - Metráček 

(26.4.2010 11:28:04)
Jako dítě jsem byla hubená jak lunt a navíc jsem jedla jak vrabec - rodina byla na mrtvici. Takže když se narodila mladší ségra, která jedla jako běžné dítě, všichni byli nadšení. (Ostatně nejen rodina. Ještě když o devět let mladší sestru zapisovali do školky, ptaly se učitelky s děsem v oku "a taky vám tak špatně jí"?)

Sestra nejedla špatně. Nepřecpávala se, jedla normálně (soudě z rodinných slezin s mnoha dalšími dětmi). Ale vždycky byla statná. Naši to nepodchytili včas, a pak umřela máma (sestře bylo deset) a táta se staral, ale tu potřebu sladkého (která ke stresu dost patří) ukrotit nedokázal, takže se ze statnosti a nadváhy postupně stala obezita.

Sestra byla vždycky oblíbené dítě (je akční, otevřená a "od rány", byla skvělou součástí klukovských part), ale jeji tloušťka ji dost štvala - a Metráček byl fakt dobrý, povzbuzující příběh.

Dnes je sestra stále obézní, i když v posledních letech zhubla, takže je méně obézní než dříve, a já sama jsem na hranici nadváhy a obezity - věřím, že většina bojovnic by mě bez zábran označila za tlustou.

Ztloustla jsem nejprve po dětech - třebaže jsem kojila a necpala jsem se sladkým, měla jsem po dětech nadváhu. Pak jsem přibrala během rozvodu - přes den jsem neměla na jídlo ani pomyšlení, večer mě braly žravky. Později jsem i já jedla čokoládu "k přežití" - a i můj doktor mi řekl, že lepší čokoláda a pár kilo navíc než antidepresiva.

Teď tedy hubnu, ale myslím, že si přirozeně štíhlí lidé (tedy ti, kdo se v podstatě neomezují a jsou štíhlí - znám jich hafo - vzít si v kavárně malý zákusek místo velkého nepovažuji za nějaké zvláštní omezování se) vůbec nedokáží představit, co to znamená. U mne to není tak hrozné, ale třeba sestra hubne už tři čtrvtě roku a znamená to neustále myslet na to, co bude jíst druhý den, plánovat porce, řešit, kde se nají na služebních cestách, zkoumat složení potravin, nejen kalorickou hodnotu, kdeco vážit a přepočítávat, chystat si tři čtyři svačiny do práce, hýbat se (hýbala se vždycky dost, ale teď neznám v okolí nikoho kromě vyložených sportovců, kdo by se hýbal víc než ona)... Fakt to neznamená nedat si v kavárně dort.

(A mimochodem, Nastěnka je bambula, Ivánka bych za krasavce neoznačila ani náhodou a Marfuša je statnější, ale ne obézní :-) )
 Ecim 


Re: Motivující příběh - Metráček 

(26.4.2010 11:38:12)
Hanko,
věřím, že to vůbec není sranda. Stačí mi osobní zkušenost, když jsem se několikrát v životě snažila pár kilo shodit, tak to dalo dost práce. Jednou jsem se setkala s naprosto idiotským názorem, že cituji "když má někdo 30kg nadváhy, tak to se přeci musí hubnout samo, tak o co jde". Dotyčnému jsem tehdy naštvaně řekla, že to, co tvrdí, je pěkná blbost.

S Tvou charakteristikou postav souhlasím a dodávám, že Ivánek je narcis a metrosexuál. ~t~
 Háta+Rezinka 03/10 


skvělé a s nadhledem 

(29.4.2010 12:31:01)
Moc jsem se pobavila a moc se mi tenhle článek líbil. Hlavně ta úžasně podaná nadsázka. Nechápu některé kritické reakce. Tohle pojetí přece nebylo určené malým dětem, ale téměřdospělákům, kteří už jsou schopni si utvořit svůj názor. A je mi velmi sympatické, že publikum nezůstalo bez odezvy. To je totiž to nejdůležitější - donutilo je to přemýšlet o svých vlastních návycích a ve věku, kdy mají ještě velkou šanci něco ovlivnit. Gratuluji paní Cajthamlová! ~g~
 smutna 


příběhy pomáhají ve výchově 

(29.4.2010 23:18:19)
Kdosi napsal knihu " Příběhy pomáhají ve výchově" - moc pěkná knížka, kde jsou příběhy, které lze naaplikovat na různé potíže dětí. Lze je ale i vymyslet a lze je i převzít z naší literatury- i z pohádek- k poučení ,jak výchovu vylepšit. S radostí jsem si přečetla uváděné interpretace ,pohádkových motivů i zdařilou přednášku, tvořivě zpracovanou mládeži v období puberty. Paní doktorce patří velký obdiv!!!

Sama ve své praxi s dětmi používám těchto doppručení a témat pohádek, a´t jde o různé problémy dětí. Je to úspěšné a navíc milé v té terapii, která je dětem tak přístupná, právě prostřednictvím příběhu,pohádky.
 qwewerty 
  • 

Respekt, důstojnost. 

(8.5.2010 10:25:42)
Myslím, že patnáctiletí by se měli naučit do života hlavně vzájemnému respektu, slušnosti, ohleduplnosti. Informace, že tloušťka škodí jejich zdraví, je sice taky důležitá, ale tahle forma sdělení zavání bezohledností až sprosťáctvím. Kastovat, odsuzovat lidi, vysmívat se jim, můžeme z nejrůznějších důvodů, ale učit to děti ve škole snad není potřeba. To neospravedlňuje ani takový dobrý úmysl (nebo spíš byznys?), jako je pomoc a prevence v boji proti obezitě.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.