| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vyroste z líného miminka chytré dítě?

 Celkem 33 názorů.
 Tuliša 


neurologie, rehabilitace 

(19.3.2010 9:12:25)
Pětiměsíční dítě pořádně nepase koníčky a už dostali doporučení na neurologii a rehabilitace? Mám taky pětiměsíční a bříšku se jí vůbec nelíbí, když ji tam dám, tak tu hlavičku zvedne, ale jen na chvilku. Doktorka nás tedy nikam neposílá. Ale vzpomínám si, že i naše první dvě děti nebyly nijak pohybově aktivní a všechno dohnaly.
 Katjan 


Re: neurologie, rehabilitace 

(20.3.2010 0:37:57)
Taky mi to přijde od paní doktorky trošičku jako jít na zajíce s kulometem - našemu mláďátku jsou sice teprv necelé tři měsíce, ale je mi jasné, že s pasením koníčků to u něj nebude žádná sláva protože ležet na bříšku úporně a ukrutánsky nenávidí - hlavičku zvedne, ale jen aby mohl řádně protestovat :-) Prostě každý má své cestičky...
 Tuliša 


pohyb - mluvení 

(19.3.2010 9:14:32)
A také u nás neplatí, že by pozdější pohybové schopnosti oddalovaly ty řečové. Obě starší děti byly líný v pohybu, kluk začal lozit až v 10 měsících, holka v roce a chodit až v 15 měsících. Oba v roce a půl mluvili ve větách.
 Malenka 
  • 

Re: pohyb - mluvení 

(19.3.2010 12:27:31)
U nás zase naopak. Oba kluci hrozně mrštní a mluvení? Nakonec se mě u staršího doktorka ptala, jestli na něj mluvím :o))) No..teď pusu celý den nezavře dokud neusne.
 Insula 


Re: pohyb - mluvení 

(19.3.2010 13:49:41)
U nás to tak bylo u syna. Mnohem později chodil i mluvil než dcera. Přitom podnětů měl dost, ale jako by ho to nezajímalo. ~d~ Za to teď chodit snad neumí, jen běhá a pusu nezavře. ~t~
 Monika 
  • 

Re: pohyb - mluvení 

(20.3.2010 22:12:21)
Tak u nás asi taky, pohyb je celkem v normě, spíše pomalejší, v 9 lezla, v 10 stála a teprve v 11 začala žvatlat - slabiky.. mama, baba, vava..
 Monika 
  • 

Re: pohyb - mluvení 

(20.3.2010 22:12:30)
Tak u nás asi taky, pohyb je celkem v normě, spíše pomalejší, v 9 lezla, v 10 stála a teprve v 11 začala žvatlat - slabiky.. mama, baba, vava..
 petra 
  • 

Re: pohyb - mluvení 

(23.3.2010 8:53:59)
u nás doma to samé. Dcerka chodila v 15 měsících, syn v 17. Ve 4 letech dcerka měla skvělou slovní zásobu, vyslovovala čistě R i Ř, v 5 letech se naučila číst. Synek je zatímmenší, nicméně řečí své vrstevníky také předčí.Jásoukromě razím teorii, že dítě buď mluví nebo chodí, protože oboje najednou nezvládá:-)
 Jája 
  • 

Taky nemám postižené dítě 

(19.3.2010 11:30:45)
Naše dítě taky nepáslo koníčky, ale skákalo po zádech. Pokrčilo nohy, odrazilo se patama a popojelo vpřed rychlostí blesku. Než bys řekl švec, přeskákalo dvoupostel a následně sletělo dolů na koberec. Protože se přitom opíralo o hlavu, mělo ji celou oleštěnou a na těchto místech ani chlup. Následně dítko ani nesedělo, ale rovnou se postavilo na nohy, přesně na den v 7 měsících. Pak začalo chodit a teprve potom se naučilo sedět. Když jsem viděla, že je to neřízená střela, učila jsem ho ne sedět nebo lézt, ale padat. Chytré dítko, pochopilo okamžitě a následně padalo zásadně na zadek, vystlaný plínkama. Na hlavu spadlo pouze poprvé a naposledy.
 Jíťa 
  • 

průměrné dítě... 

(19.3.2010 13:39:49)
Většina příruček uvádí průměrný věk, kdy je dítě schopné něco zvládnout.
Jenže jen málo dětí je opravdu průměrných. Většinou jsou v něčem napřed a v jiném pozadu. Nechápu, proč se někteří rodiče takhle nervujou kvůli tomu že dítě něco nedělá podle tabulek. Co si vzít jinou tabulku a porovnat, jestli náhodou to dítě není napřed. Normální dítě nejspíš nezaostává úplně ve všem.
 Tuliša 


Re: průměrné dítě... 

(19.3.2010 14:01:29)
Jíťo, kdyby jen rodiče, ale oni často zbytečně stresujou i doktoři, když to není podle tabulek. Naše malá měla v roce a půl střevní chřipku a skončili jsme v nemocnici na kapačkách kvůli dehydrataci. Je drobné postavy, o dost menší a hubenější než její vrstevníci. No a když byla ještě "vyblinkaná a vykakaná", tak v tom špitále jí navážili 8 kilo a málem na nás hnali sociálku a dělali nám přednášku o podvýživě :-)
 Liška s banem :) 


Re: průměrné dítě... 

(19.3.2010 14:12:30)
Úplně "nejlepší" je, když jeden doktor řekne, že je dítě vývojově napřed a druhý doktor, o 2 dny později, že je pozadu. Na druhou stranu pak rodičovi dojde, že se nic neděje, že dítě je v pořádku jen doktorům se to trošku motá.
 Beruška syn 7,5 a 27tt, dcera 3  
  • 

Re: průměrné dítě... 

(21.3.2010 8:25:32)
no hnali sociálku - moje obě děti měli v roce pouhých 8 kg a to necelých a to nebyli ani vyblinkaný, ani vykakaný, ani dehytrovaný... a to podotýkám, že po porodu, to nebyli žádní diblíci - jeden 3,65kg a 51 cm a dcera dokonce 3,95 a 53 cm...
a sociálku by na mě dr mohla posílat neustále, protože syn ač prd jedl, tak měl ve 3letech aspoň 12 kg, ale dcera ač jí jednou denně od rána do večera, tak ve třech letech, měla nějakých 93cm a pouhých 10,5kg, dle tabulek jasná podváha. za dva roky přibrala pouhých 2,5kg.. na tédle váze stojí stále.. +-0,5kg.. a jsou jí tři a dva měsíce. Jen se pořád vytahuje, takže je hubenější ahubenější.. ale stále s prominutím nejí, ale žere..
 Agi,Terezka 2 roky 
  • 

Re: průměrné dítě... 

(21.3.2010 15:31:05)
Dobrý den,nechci Vás obtěžovat,ale mám s malou úplně stejný problém.V květnu jí budou dva roky a váží necelých 11 kilo.Jídlo je u nás docela boj,jí tak dva-třikrát denně aj to jak říkám je boj.Já osobně jsem z toho na nervy,už nevím jak do ní to jídlo dostat,jestli jí mám nutit,nebo co?Tak jsem se chtěla zeptat jak to děláte vy?Děkuji za odpověd,radu.Kdyžtak tady je můj mail:agihanakova@seznam.cz
 Expertka na všechno 


Re: průměrné dítě... 

(21.3.2010 21:01:30)
V podstatě jsme na tom byli podobně: dcera v roce 8 kg, ve třech letech 11 a teď v pěti má 15 kg, nožičky jako hůlčičky... Přitom odmalička jí nádherně, skoro by se dalo říci, že žere. Jenže ona je po manželovi, ten má skoro 190 cm a 65 kg. Doktorka nás pořád honila na nějaká vyšetření, při každé kontrole jsem musela vyjmenovávat, co všechono sní. Pak mne jednou napadlo vzít s sebou na kontrolu manžela. Když ho viděla, pochopila a dneska už se jen usmívá.
 Beruška syn 7,5 a 27tt, dcera 3  
  • 

Re: průměrné dítě... 

(22.3.2010 8:08:10)
my na todle máme úžasnou paní doktorku, manžel tedy žádný hubeňour není - má 190 a 94 kg, ale jako dítě byl dokonce na výkrmu.. a naše DR když vidí malou, jak ani v té ordinaci 5 vteřin neposedí, tak je jí to jasné.. :) jediné co řekla, teď na tříleté, že to je hezká drobnější holčička. Ale protože syn byl to stejné v bleděmodrém, tak to vůbec neřeší. Ona naše paní DR hubené děti ráda, spíš řeší ty obézní a to dost často, takže hubené dítko ji potěší a u srdce zahřeje, když je zdravé, tak dle mého to není nutné řešit.
 holka anonymka 


Re: průměrné dítě... 

(22.3.2010 12:51:31)
To můj starší syn byl obézní - po mateřském mléce. Na 6 měsísících měl přes 10 kg! Jak jsem přestala kojit, přestal přibírat. Byl líný, i snad pro svoji velkou váhu - fyzické věci dělal později, psychicky se vyvíjel zase dost rychle.
Teď v 16 letech je hubený jak lunt, nadprůměrně inteligentní, ze sportu "stráví" tak akorát kolo, raději dělá muziku.
 petra 
  • 

Re: průměrné dítě... 

(23.3.2010 14:47:04)
toznám,dcerkamá v 5 letech 15,5 kg... Já sama mám 47 kg, takže doktorka to naštěstí neřeší, při prohlídce jen poznamenala-celá maminkaa bylo vyřešeno...
 Lída+2 


Re: průměrné dítě... 

(19.3.2010 14:10:19)
Jí´to, když si moje Dr položila na vyšetřovací stůl mého měsíčního syna na záda a on se otočil na břicho...koukala na něj s otevřenou pusou.....ale ještě nic neřekla, když jí ale ve 4 měsících po tom stole udělal otočku a odlezl k oknu....tak mi řekla" To by ještě neměl"
A když si za další dva měsíce...chtěla si ho přitáhnout za ruce a on se jí hned postavil..a udělal krok...prootže v tý době chodil doma kolem nábytku tak mi vynadala co s ním dělám...
A já s ním nedělala nic....
Takže DR udělá hodně věř mi....jsem se v tom nikdy nevertala jen do chvíle kdy do mě začala šít DR....
 Markéta 
  • 

Re: průměrné dítě... 

(19.3.2010 22:42:04)
Tulišo, 5 měsíční díte, které nepase, by mel videt neurolog!
A to že se díteti nelíbí na bříšku je většinou tím, že se na to bříško od narození nepokládají, potom svaly zádových skupin nejsou dostatečně funkční a proto jim pozdeji ta poloha vadí.
Já bych s 5 mesíčním dítetem určite na neurologii nebo rehabilitaci šla!!!
První a druhé vzpřímení je neco jiného než když díte leze v 6 enbo 10 mesících, přečti si něco o psychomotorickém vývoji...např.www.corpus.cz
 Ivča+2 děti 


Re: průměrné dítě... 

(19.3.2010 23:23:56)
Mě poslala dětská doktorka na rehabilitaci, když bylo dceři 3 měsíce. Doktorka na rehabilitaci říkala, že mám dobrého pediatra, že spousta pediatrů na tohle kašle. Takže to, že tam pediatr dítě nepošle, ještě neznamená, že je to v pořádku.
A znám skutečně případ, kdy byl chlapeček motoricky opožděný a taky pak pozdě začal mluvit. Ono se říká "on to dožene", ale zatímco dohání jednu věc, tak mu utíká zase něco dalšího. A někdy - ne vždy - je skutečně vina na rodičích.
 Jana, syn 10 m 
  • 

Re: průměrné dítě... 

(20.3.2010 16:03:29)
Dobrý den, zkusila jsem zadat vámi doporučenou adresu, ale bohužel nejde o stránky o psychomotorickém vývoji dítěte!? Stránky věnující se tomuto tématu by mě zajímali, nemáte nějaké další typy???Díky
 kalamajka2 
  • 

Re: průměrné dítě... 

(21.3.2010 4:28:11)
Správný odkaz je http://www.rl-corpus.cz/. 3/4 roku jsme tam (do Olomouce) jezdili s dítkem "vojtit" k paní Švecové, která se hodně starala i o psychiku dítěte. RL-Corpus je organizace, která nejen rehabilituje dle Vojty, ale myslím že jako jediná v ČR (a asi i v SR) školí a vydává osvědčení pro fyzioterapeuty v této metodě. Pro "úpravu/opravu" psychomotorického vývoje lze použít i jiné metody, např. dle Bobatha, bodovou metodu Dr.Kleplové, či různé masáže (např.baby masáže dle Hašplové), ... a snad jsou i další možnosti. Vypsala jsem jen, na co jsem narazila či zkoušela. Člověk hlavně musí vymyslet (či si od někoho, komu důvěřuje) nechá poradit, co zvolit, co je pro jeho dítě nejlepší.
Mj. i na rodině lze najít info o PMV - např. http://www.rodina.cz/scripts/detail.asp?id=5485.
 Pollyenka 


Re: průměrné dítě... 

(20.3.2010 18:56:16)
Tak to jsem ráda, že nejsem sama. Syn má sedm měsíců a lítá kolem nábytku. Když jsme byli na půlroční prohlídce, tak se pan doktor zeptal, jestli se otáčí na bříško, tak jsem ho položila na koberec a malej se postavil o židli a tlemil se na pana doktora přes stůl. Jen si tedy nemyslím, že by takhle živé dítě byla nějaká výhra.Já chtěla na jaře sedět v parku u kočárku a číst si časopis.~z~~z~~z~~z~
 Peta@Naty@Katy 


Re: průměrné dítě... 

(22.3.2010 8:34:04)
Moje holky první a ted i ta druhá jsoou pěkné čiperky, první chodila v 9 ti měsících ted ta druhá se už v 6 ti staví u nábytku, a výhra to opravdu není, nejen že musí člověk dítko pořád hlídat, knihu si fakt nepočte, ale taky naše první princezna potvrzuje spíše teorii o tom větším neurol. dráždění, má v sobě enrgii, se kterou si neví rady, někdy je až chaotická nebo vzteklá, a oproti jiným dětem ve školce je v mnohém pomalejší, kresba ve 4 a 1/2 stále vypadá jako o něco lepší hlavonožec, občas tam je i tělíčko, stříhat nůžkama to je pro ni opavdu těžké, a ač se nemá srovnávat, každé dítko je přeci jiné, srovnáváme všichni neustále, ale ona také, vidí, že její nejlepší kamarádka 5 let, namaluje krásného koníka a ona ne. Já ji stále podporuji a chválím, ale ona není hloupá a pravdu zná. Naopak řeč má na úrovni velmi dobré, slovní zásobu obrovskou, přehled taky a o paměti nemluvě, ale ta sebeobsluha a grafomotorika a někdy (zejména u něčeho) soustředění pokulhává. A to máme štěstí na hodné učitelky v mš. Které děti podporují a snaží se jim i individuálně věnovat.
Tak nějak tuším, že nás dys-problematika nemine. ~n~ Muž taky běhal brzo v 8 mi měsících, a podle toho co vím od tchýně měl později dyslexii i dysgrafii, a občas se projevují dodnes, kdyby byly holky po mně tak bychom to měli jako rodiče asi lehčí.:-) Hlavně aby byly štastné a zdravé.~;((
 Beruška syn 7,5 a 28tt, dcera 3  
  • 

Re: průměrné dítě... 

(22.3.2010 10:07:51)
no my tedy to máme úplně jinak - dcera dnes tři roky hrozně aktivní - od 4,5 lezla, v 5,5 se postavila, brzo chodila - ale sebeosbsula.. od dvou se umí obléct, obout..
soustředění to je hrůza... ale stříhá nůžkama.. jak drak.. a maluje už hlavonožce.
Syn oproti ní byl klidný, průměrný, chodil ve 11,5měsících, ale malování ho děsně nebavilo a sebeobsluha nudila, zato ale vydržel už v 8mi měsících sedět třeba půl hodiny a stavět hrady z kostek.
Což dcerka nevydrží v podstatě ani dnes. Vydrží tak max 20 minut, když maluje buď na papír nebo na PC, to ji fakt hodně baví.

Jinak energie taky má, že občas neví co s ní, ventiluje to vztekáním a v noci bohužel hrozným buzením, jak znovu prožívá celý den.
Čím akčnější a vyžitější je, a tím přes den spokojenější, tím horší bývají noci, protože prostě neumí vypnout.
Školy se taky trochu děsím, syn je velice šikovný a ve škole klidný (doma dělá jak čertík), ale dcerka neuznává naprosto autority, pouze mě.. a o posezení 5ti vteřin nemůže být ani řeč.. :)
 Anny, syn - s postižením 
  • 

Není možné to brát na lehkou váhu... 

(20.3.2010 13:27:02)
Je fajn, když rodiče uplatňují zdravý rozum a nechtějí se nechat doktory stresovat. A statisticky je samozřejmě nejvíc případů těch dětí, které z toho prostě "vyrostou". Blbé ale je, když máte tu smůlu, že Vaše dítě opravdu problém má. A včasná intervence - rehabilitace, vojtovka atd. - by mu velmi pomohla. To pak můžete mluvit o štěstí, když máte doktora, který neřekne - to je kluk, ti jsou pomalejší, ten z toho vyroste, ale naopak Vás pošle za někým, kdo pozná, co normální je a co už ne....
 Malenka 
  • 

Re: Není možné to brát na lehkou váhu... 

(20.3.2010 16:33:41)
Ovšem trend, který pozoruju u všech známých s malými dětmi je plošně ve čtvrtém měsíci Vojtovka. Takže já jsem ráda, že se objevuje článek upozorňující na potřebu posuzovat celkový obraz dítěte a ne jen jeden znak. Nechat tolik rodičů v nervech a v úzkostných opatřeních (nesmím vzít dítě nikdy na klín, protože bych ho demotivoval od pohybu a pod...)vede také k určitému druhu postižení. S postiženými pracuji, nic nechci bagatelizovat.
 Hilly. 


Vyroste z líného miminka ŠŤASTNÉ dítě? 

(20.3.2010 19:32:07)
Někdy dost koukám, jak každá maminka řeší hlavně inteligenci svého dítěte. I inteligenčně méně obdařené dítě může být v životě úspěšnější, pokud ho rodiče budou bezpodmínečně milovat, nebudou na něj klást příliš vysoké nároky a dávat mu najevo svůj respekt...narozdíl od nadprůměrně chytrého dítěte dítěte, na kterého rodiče budou klást velmi vysoké nároky a projevovat mu lásku "za odměnu"..takové nebude pravděpodobně v žovotě moc šťastné.
Je jistě dobré dítěti třeba nenásilně pomoct v motorice a rozvoji intelektu, ale pokud se to nepovede podle našich představ, tak ho milovat a projevovat mu svou lásku stejně, jako kdyby se jednou stal druhým Einstainem...tím mu dáme do života největší vklad.~x~
 Malenka 
  • 

Re: Vyroste z líného miminka ŠŤASTNÉ dítě? 

(21.3.2010 8:48:08)
On taky Einstein od začátku nevypadal moc slibně stejně jako řada podobných osobností, takže bacha! Jeden nikdy neví :o) To si vždycky připomínám jako učitel.
 Hilly. 


Re: Vyroste z líného miminka ŠŤASTNÉ dítě? 

(21.3.2010 9:21:04)
:-)
 Týna 
  • 

I "líné" miminko nakonec začne chodit, ALE...! 

(22.3.2010 22:10:09)
Můj čtrnáctiměsíční synek ještě nechodí.~p~ Často slýchám od kamarádek:náš Pepíček ani neseděl, rovnou chodil, a dneska by to na něm nikdo nepoznal. Ale co za 5 za 10 let?Nebude mít Pepíček křivá záda? Jde o to, že pokud se děcko zpožďuje v motorickém vývoji, najde si třeba nevhodné způsoby plazení nebo lezení, přetěžuje jedny svaly na úkor druhých, a to může v budoucnu dělat potíže. Teď už to vím, protože od synkovo 7 měsíců docházíme na RHB, kde jsme zpočátku cvičili Vojtovku a teď už jen konzultujeme. Chci tím říct ostatním maminkám, že i když je jejich miminko "jen líné" , je přesto lepší, aby se na něj podívali na RHB (můžete tam jít i bez doporučení pediatra), aby se nic nezanedbalo,pak už se to hůře dohání.... Takže synek sice ještě nechodí, ale já jsem v klidu. :-) Teď už ano.Hodně štěstí všem! Týna.~3~
 Týna 


I "líné" miminko nakonec začne chodit, ALE...! 

(22.3.2010 22:15:53)
Můj čtrnáctiměsíční synek ještě nechodí.~p~ Často slýchám od kamarádek:náš Pepíček ani neseděl, rovnou chodil, a dneska by to na něm nikdo nepoznal. Ale co za 5 za 10 let?Nebude mít Pepíček křivá záda? Jde o to, že pokud se děcko zpožďuje v motorickém vývoji, najde si třeba nevhodné způsoby plazení nebo lezení, přetěžuje jedny svaly na úkor druhých, a to může v budoucnu dělat potíže. Teď už to vím, protože od synkovo 7 měsíců docházíme na RHB, kde jsme zpočátku cvičili Vojtovku a teď už jen konzultujeme. Chci tím říct ostatním maminkám, že i když je jejich miminko "jen líné" , je přesto lepší, aby se na něj podívali na RHB (můžete tam jít i bez doporučení pediatra), aby se nic nezanedbalo,pak už se to hůře dohání.... Takže synek sice ještě nechodí, ale já jsem v klidu. :-) Teď už ano.Hodně štěstí všem! Týna.~3~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.