| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Příběh jednoho kluka

 Celkem 160 názorů.
 Ekaterina 


Ach jo! 

(7.1.2010 8:52:20)
Tohle je fakt snad lepší nevědět, protože s tím stejně asi nic neudělám a akorát jsem naštvaná, že u nás sociální práce s dětmi vypadá tak, jak je popsáno:-(
 Červená řepa 


Re: Ach jo! 

(7.1.2010 8:59:39)
Je to neskutečné a neskutečně smutné! Zřejmě by pomohl pouze tlak shora. Soc. pracovnice v tomoto příběhu vystupuje jako nějaký samovládce, její práce by přeci měla být kontrolována, konzultována, sama by měla být supervidována. Co k tomu říct, je mi toho dítěte moc líto.
 connie3 


Re: Ach jo! 

(7.1.2010 10:06:28)
Maceško, děukji za tento článek a doufám, že si ho paní sociálka přečte - tohle jednání by snad mělo být trestné, nebo co! Mám spolužačku ze střední školy. dnes je to paní ředitelka jednoho dětského domova. O tom, že děti nemají v děcákách co dělat, nechce ani slyšet. Tedy - v tichosti uznává, že lepší by bylo, aby byly profi pěstounské rodiny a děcáky fungovaly jen jako okrajová záležitost. Jenomže nahlas řve, že má v děcáku málo dětí a jak jsou pěstouni nekompetentní. A co hůř - kdyby pěstounů přibylo - ona by přece přišla o práci a to je daleko důležitější, než štěstí dětí, ne?
 Niana 


Re: Ach jo! 

(7.1.2010 14:47:41)
Tam někde je "zakopaný" pes.Bohužel i v sociálních sférách ruka ruku.....
 Jíťa 
  • 

Re: Ach jo! 

(7.1.2010 22:39:48)
Nevím přesně, jak je to v případě dětí v DD a v PP, ale řekla bych, že shora je vyvíjen právě tlak na to, aby se úředníci chovali takto.

Mám kamarádku na sociálce a vím, že jsou nabádány, aby s penězi šetřili, nikomu nic neříkali, jinak zbyde méně na jejich 13. a 14. platy.
 Ivcaso 


Re: Ach jo! 

(9.1.2010 12:36:30)
Je to hrůza když o takové věci rozhoduje jeden člověk. My a naše Janička jsem měli štěstí. Taky vyrůstala od 5 let v domově. Seznámili jsme se tak, že náš bratr bydlel u jejich rodičů v podnájmu, v té době si ji rodiče brávali domů, pak to ale ustalo. Mám stejně starou dceru a tak se skamarádili, první dopisování a jednou jsme se zeptali zda by mohla k nám na víkend. Přišla sociální pracovnice a chtěla vidět pouze kde bude spát. Prohlásili jsme že syn na naf. matraci a děvčata v pokoji. A od té doby u nás trávila 1x v měsíci víkend, prázdniny i vánoce. V těchto dnech je ji 23 let, už bydlí blíž, pracuje a možná brzy dostane byt. Když jsem ji poznali mé děti nechápali proč nepozná meruňky, broskve meloun a spoustu jiných věcí. A vidět její radost z dárků , to byl krásný zažítek. Nechápu proč tuto šanci nedají všem dětem. Na jednu stranu tvrdí, že domovy jsou plné ať darujeme nějakou korunu ať se děri mají lépe. A když mají šanci aby se lépe měli tak je nepustí? Divné, že a nebo, že by šlo jen o ty peníze a ne o děti.
 Zd a tři 


Re: Ach jo! 

(7.1.2010 10:42:24)
At zije byrokracie...
My se hostitelske peci proto radsi vyhybame a delame radeji vikendy nekde mimo na chalupe pres nasi organizaci. Bohuzel jezdime pod SKM, ktery se maji rusit, takze nezbyva, nez se nasadlit k nekomu jinymu (jiny organizaci), nebo zase zakladat neco jinyho- ty akce s ministerstvem, vsechny povoleni, povereni, to je fakt lahudka, nehlede na to, ze jsme to vybehavali uz nekolikrat, podle toho, jak se menila hlavicka organizace. Pritom decaky nas znaji cca 15 let, my (vedoci, dospeli) se zname taky nejmin 10let a dalsi lidi prijimame vicemene jen z rad nasich pratel..
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Ach jo! 

(7.1.2010 12:19:11)
to je děsný a doufám že se začnou dodržovat práva dětí. \každýmu by mělo přece jít o to aby děti v dd měli šanci na normální rodinu . Hnus tohle ~;((
 Niana 


Re: Ach jo! 

(7.1.2010 14:52:41)
Jiřko, právo? Co to je ? V této naší džungli?Plzeňské právo? Nebo právo ředitelů DD na posty? Tady je bohužel každé právo tak ohebné,ale z tohoto článku od Macešky je mi opravdu moc moc zle....
 zuzula81+Paťulka09 


Re: Ach jo! 

(7.1.2010 15:45:20)
ani jsem to nedočetla....takové věci mě strašně rozčilují. Celkově systém adopcí v česku je špatný, a dd jsou plné dětí. Vždyť jim stačí poslat 1x ročně pohled...a k adopci nemohou
 Katka 
  • 

Re: Ach jo! 

(7.1.2010 18:50:18)
Brečím...nic dojemnějšího a smutnějšího jsem dlouho nečetla...nechápu, jak se něco takového může vůbec dít...:-(((
 Katka 
  • 

Re: Ach jo! 

(7.1.2010 18:51:06)
Brečím...nic dojemnějšího a smutnějšího jsem dlouho nečetla...nechápu, jak se něco takového může vůbec dít...:-(((~a~
 DENISA 
  • 

Hruza 

(7.1.2010 9:01:01)
Tohle snad ani nemuze byt pravda. Je videt, ze kompetentni osoby jsou u nas ve vsech dulezitych institucich, politikou pocinaje......... Chce se mi blejt velebnosti.
 Líza 


Re: Hruza 

(7.1.2010 9:27:47)
~a~~n~
 Katka,kluci 7 a 10 
  • 

Re: Hruza 

(7.1.2010 15:15:15)
Napadlo mě totéž. Na blití.
 remus 


To je síla 

(7.1.2010 9:03:29)
Maceško, to snad ani není normální, taky koukám, že to nezanechalo hluboké následky jen u toho kluka, ale teké u nekoho jiného, viď? Já jsem tedy také měla ve skupině děti na diagnostiku, ale rozhodně se tedy nestalo, abych některému zakázala návštěvu rodičů, i když to byli kolikrát hrozní lidé~o~, nebo něco podobného, natož styky s někým, ke komu má dítě jistý citový vztah a kdo jsou slušní lidé, to je děsný! A dítě přemístit ze svého "domova", kde je zvyklé, no tak to je snad i na žalobu, to je jasné poškozování jeho psychického vývoje, nemáš náhodou možnost to ještě nějak řešit a rozmáznout? Doporučovala bych nějaký tistk nebo něco podobného, tohle by opravdu nikomu prodjít nemělo!~Rv~o~
 Niana 


Re: To je síla 

(7.1.2010 14:53:44)
~R^~R^
 Mlada 


Řvát hodně nahlas 

(7.1.2010 9:09:46)
Jsem sama doma a tak jsem si mohla pořádně nahlas zařvat. Jenže to těm dětem nepomůže. Bylo by potřeba někoho, kdo by chodil řvát nahlas a opakovaně na patřičnější místa. A být při tom hodně vidět.
Jak je možné, že "v nejlepším zájmu dítěte" se u nás skrývá "co nejjednodušší pro nás"?
 Feliz 


Re: Řvát hodně nahlas 

(7.1.2010 9:19:07)
Já jsme v práci, tak řvát nemůžu, ale cloumá to se mnou řádně.
Tohle je fakt možný je u nás.
No snad platí, že na každou svini se vaří voda.~o~
 Jitusch* 


Re: Řvát hodně nahlas 

(7.1.2010 9:25:05)
Je to fakt neskutečný bordel, jiná slova nemám. Jen aby ale pro toho kluka nebylo pozdě,až se ta "voda" na svini uvaří!To fakt není možné nějaké dovolání výš?!Jitka
 annnnna 


Re: Řvát hodně nahlas 

(7.1.2010 9:56:15)
Proč tedy neuveřejní Maceška i jméno té sociální pracovnice a někdo kdo se s příběhem osobně setkal si nestěžuje jejím nadřízeným, případně až ombudsmanovi? Pak je tu ministerstvo, které se stará o tyhlety paní, ne?
 Pohodarka1 


Re: Řvát hodně nahlas 

(7.1.2010 10:49:57)
Také jsem v práci, tak neřvu, ale brečím. Je hrozné, jak se tady zachází s dětmi. Studovala jsem sociální politiku a vštěpovali nám opak této praxe. Jak je vidno, špatně!
 Betina 


hnus 

(7.1.2010 9:24:13)
fuj to je hnus, je mi z toho na nic
ano, pak je lehký ukázat, jak velké procento
dětí z DD se dopouští tretné činnosti, taky se jim nedivím
 Alena 
  • 

Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 9:27:50)
nicméně trošku jinak. Maceško byť zastáváš velmi záslužnou práci - dle toho jak to zde prezentuješ, tak promiň, ale to co píšeš mi příjde jako blábol. Je pravda, že se v SPOD děje spoustu věcí co by nemělo - většinou je to tím, že lidé kteří SPOD vykonávají jsou lhostejní, vyhořelí, nekvalifikovaní nebo to prostě berou jako práci a za kterou dostanou zaplaceno a dle toho pracují..., nicméně není to pravidlo.
A k těm blábolům - pobyt dítěte mimo ústavní zařízení povoluje Dětský domov a jako mj. další podklad k tomuto povolení potřebuje souhlasné vyjádření sociální pracovnice z příslušného Městského úřadu. Tato souhlas či nesouhlas vydává písemně formou vyjádření - a není mi tedy jasné proti čemu se zde pěstouni odvolávali, když DD jim dle Tvého příspěvku tak fandil. ( §30 zák. 359/99 Sb.) A to následné přemístění do diagnosťáku a jiného DD - POUZE na základě důvodů, které jsi zde uvedla se mi jeví téměř jako nemožné - opravdu si nedokážu představit, že by toto zmohla 1 čarodejnice - sociální pracovnice z Městského úřadu. Myslím si, že prostě do toho nevidíš a zbytečně tady šíříš hysterii. A lidé, kteří o problému SPOD neví už vůbec nic - pouze to co jim zkresleně přinesou média si úspěšně vytvářejí mylné představy o tom jak to vlastně všechno funguje. Pěkný den a trochu nadhledu....
 cvrček + 5 


Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 9:38:54)
Tak myslím, že zrovna Maceška je hodně kompetentní...
V tomto případě doporučuji určitě tisk a pořádně!(Ještě lepší bude možná televize.) A taky pravděpodobně se obrátit na příslušného ministra, případně ombudsmana...
Věřím tomu 100%, také již máme své zkušenosti, i když ne tak hrozné, a už kolikrát jsem si v hlavě sumírovala nějaký ten článeček. Jenže ještě doufám, že se těmi pěstouny staneme, a pak by kritika asi nebyla v tuhle chvíli to nejlepší... Jsem srab, přiznávám...
 sovka 
  • 

Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 9:57:42)
Aleno, nějak nechápu: Píšeš "pobyt dítěte mimo ústavní zařízení povoluje Dětský domov a jako mj. další podklad k tomuto povolení potřebuje souhlasné vyjádření sociální pracovnice z příslušného Městského úřadu".

vyplývá mi tedy, z toho co píšeš, že dětský domov k tomu, aby dítě na víkend někam pustil, potřebuje svolení sociální pracovnice (přesně tak to píše i Maceška).
Co Ti potom nesedí na tom, co píše Maceška...?

Pokud sociální pracovnice nedala souhlas (a v Maceščině příběhu to tak bylo), tak kluk nemohl asi jet, ne?

Jinak tomu příběhu se mi nechce ani věřit, je to opravdu strašné. Jestli té rodině na chlapci záleží a mají trochu odvahy, ať s tím zkusí ještě něco dělat, obrátit se fakt třeba na Novu, nebo já nevím kam, to se tak přece nemůže nechat!
 Alena 
  • 

Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 10:33:38)
Nesedí mi to, že sociálnípracovnice návštěvu zamítla a oni se odvolali - sociální pracovnice nezamítá nýbrž vydává souhlas/nesouhlas a do toho se nelze odvolat.

Příspěvek mi přijde značně subjektivně napsaný, Maceška má pravděpodobně pouze informace od pěstounů, kteří chlapce chtějí do hostitelské péče, příp. vyjádření toho chlapce.

Celé mi to příjde zvláštní - věci nekončí na 1 sociální pracovnici z MěÚ - uvádí tam, že pěstounům fandí DD, kladný posudek z diagnosťáku...., o přemístění dítěte do jiného DD rozvněž nevydává rozhodnutí sociální pracovnice z MěÚ, prostě mi to přijde subjektivní.

Zájemci o dítě by měli hledat cestu společně s DD a příslušným odborem KÚ, když mají pocit, že MěÚ jim bezdůvodně nevychází vstříct. Nebo je v tom něco jiného?
 sovka 
  • 

Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 10:41:53)
Aleno,pokud soc. pracovnice vydá nesouhlas (k víkendovému pobytu u rodiny), musí se tím DD řídit nebo ten "nesouhlas" je jen nějaké doporučení, na které DD defacto nemusí brát zřetel (a i přes tento nesouhlas může dítě poslat do rodiny)?

A pokud se tím "nesouhlasem" musí řídit, tak na to není žádné odvolání (nebo tedy dovolání)?

Díky za odpověď.
 dadlenka 


Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 9:58:54)
no on člověk nemusí být studovanej filuta, aby mu nebylo lhostejné zoufalé dítě a chtěl něco pro něj udělat...
 adelaide k. 


Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 10:07:19)
Aleno, vždyť to sama píšeš že DD potřebuje souhlas sociální pracovnice. Tak nevím kdo tady píše bláboly ~a~~a~~a~
 maceška 


Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 10:41:25)
Mohla bych se, Aleno, zeptat, jaký důvod bys považovala za akceptovatelný pro vytržení 13letého dítěte z jeho sociálního prostředí, z domova, kde řadu let vyrůstalo a kde má navázané vztahy, do jiného DD vzdáleného 100km daleko?
Protože to je to, oč tu běží. Dítě, které bylo na základě nějakého spouštěče (kontakt s pěstounskou rodinou) nuceno změnit své bydliště, svůj domov, své lidi.
 Alena 
  • 

Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 10:55:15)
To je mj. to oč mi celou dobu jde? Jaký je ten důvod - to, že dítě projevilo zájem o hostitelskou péči a i přes doporučení diagnosťáku bylo přemístěno do jiného DD. Chtěla bych na vlastní oči vidět rozhodnutí o přemístění a jeho odůvodnění. To je taky jedna z věcí, která mi na článku nesedí.

Jinak děti v ústavní péči se přemísťují z různých důvodů - zachování/vytvoření sourozeneckých vazeb (dle toho jak jsou z rodin odebírány), výchovné problémy/činy jinak trestní u ml. 15 let, na přání, aby byly blíže svým biologickým/hostitelským rodinám...

Prostě, mám pocit, že asi nemáš všechny podstatné informace o klukovi a jeho situaci.

Jinak reaguji i na otázku položenou výše- DD rozhoduje o návštěvě a je vázán vyjádřením soc. pracovnice. Nicméně běžná praxe je ta, že se ty 2 "instituce" mezi sebou domlouvají a vědí která "bije".
 sovka 
  • 

Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 11:43:52)
Takže souhlas DD je vázán souhlasem soc. pracovnice! Tak co Ti na tom Aleno nesedí?! Nebo si nedovedeš představit situaci, že se 2 lidé nedomluví? (tady konkrétně DD a soc. pracovnice)?
 Henriette 
  • 

Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 15:47:46)
Aleno, promiň, ale tvé chování mi připomíná silně chování soc.pracovnice z článku. Nejsi to náhodou ty? Nebo její kolegyně? Takové chování, docela tomu věřím, kamarád pracoval v DD, ale psychicky to tam nezvládl, když jeho šéfová veškeré aktivity jiných rodin odmítala a vyžadovala, aby děti byly zavřené téměř 24hod. denně v budově DD. Kromě docházky do školy nemohly nic. Ne všichni mají pochopení a cit pro děti a myslím si, že by se město mělo trochu víc o tyto lidi zajímat a prověřovat je.
 Mirka99 


Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 19:00:37)
Aleno, ty jsi asi ta sociální pracovnice, že.....
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Re: Zvedlo mě to ze židle 

(10.1.2010 23:38:42)
Ano, domlouvají. Nebo se taky (ne už instituce, ale prosté osoby je zastupující) mají nebo nemají rády. Díky tomu například naše děti zůstaly v DD o více než ROK déle, než bývaly mohly - a to jsme byli prověření žadatelé o NRP, v době kdy jsme o ně projevili zájem. Protože se kdosi domlouval a kdosi si dělal naschvály a kdosi v tom měl své želízko v ohni. Ale to tu nechci rozebírat, to jen na dokreslení reality.
To, co popisuje Maceška, bohužel JE realita, a nikoli vyjímečná.
 Míša 
  • 

Re: Zvedlo mě to ze židle 

(12.1.2010 15:25:59)
Ano, běžná praxe to je, že se DD a socprac domluví. Ale co když ne??? Vím, že Maceška všecno to co ty píšeš ví a dokonce s ím má i běžné zkušenosti. Pozastavuj se nad případem, kdy to asi takto běžně nefunguje... I já jsem byla svědkem situací, kdy sociální pracovnice měla nad vším poměrně velkou moc a skoro všechno bylo v jejím vlivu... A bylo to taky hodně smutné...
 Špendlík 


Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 10:48:54)
Aleno, já tomu teda věřím. Respektive věřím, že je možné úplně všechno. Sociální pracovnice má zřejmě osobní problém. Pokud jsem správně pochopila, tak pracuješ na SPODu i když asi v jiném městě. Možná by jsi mohla Macešce nabídnout, že to prověříš. Pokud je to samozřejmě možné. Možná by jsi něco zmohla ~d~. Co já vím ... V tomto oboru nepracuji, ale myslím si, že pokud má sociální pracovník (kdokoli) jen podezření na to, že někdo nepostupoval v zájmu dítěte nebo nehájí zájmy dítěte, tak by se o to měl zajímat.
Pokud vím, tak dítě má právo na rodinu a tím je myšlena i rozšířená rodina, tedy i teta dítěte (nebyl jí svěřen do pěstounské péče)a měl by být podporován styk s rodinou. Pokud je to celé jen z poloviny pravda, tak podle mě určitě nebyly hájeny zájmy dítěte. Sociální pracovnice pouze uplatňovala svou moc. Navíc dítě má právo vyjádřit svůj názor nebo postoj ve všech záležitostech, které se ho týkají a na to by se měl brát zřetel. Taky má právo mít přístup ke všem hromadným sdělovacím prostředkům - viz zákaz internetu. Nesmí být zasahováno do jeho soukromí. A co je nejdůležitější, má právo (mimo jiné) na podporu svého sociálního vývoje, což kontakt s onou pěstounskou rodinou určitě je. Jak říkám, nejsem odborník, ale stačí si přečíst Úmluvu o právech dítěte, nebo Deklaraci práv dítěte a vychází mi tohle.
Klukovi přeju hodně sil aby vše překonal ve zdraví ~x~.
 Jana038 


Ostuda úředníků ČR 

(7.1.2010 12:05:38)
Ostuda to je nejen té konkrétní úřednice, ale i ona svým přístupem bez špetky vcítění, dělá ostudu všem sociálním pracovnicím (pracovníkům)~:(

Napadla mě ještě jedna, poslední možnost... Napsat vše Ombudsmanovi a jeho požádat o přešetření a vyjádření.

"Návod, jak jeho kancelář kontaktovat, je tady: http://www.ochrance.cz/pomoc/stiznosti.php.

Držím palce, ať to nakonec dobře dopadne~s~
 Kristain 


Re: Zvedlo mě to ze židle 

(7.1.2010 13:12:31)
Chci se zastat Aleny, až ted nakukuji do diskuse...jak jsem psala níž, jsem taky soc.pracovnice.
Taky mi ten článek v něčem přijde ujetý, rsp. to není to správné slovo, ale taky to na mě působí dojmem, že je to jen info z jedné strany.
Je pravda, že souhlas s návštěvou doma či jinde dává konkrétní soc.pracovnice. Když jsem dělala kurátorku, tak vždy z DD či vých.ústavu zavolali, že by rádi na víkend pustili toho a toho a že to doporučují z toho a toho důvodu, neměla jsem důvod to nějak bojkotovat a dala jsem vždy na ně, tam, kde to dítě mají denodenně. Pokud se výjimečně jednalo o návštěvu někde jinde, tak se ta rodina prověřila, udělalo se šetření apod.
Tady určitě ta paní soc.pr. selhala, o tom žádná.
Ale ty následné čachry s klukem potom a přemisťování atd-v tom musí být něco víc, prostě to mi tam nesedí, že by takové čachry udělala jedna zahořklá a vyhořelá ježibaba na sociálce...
 ujinka 


Re: Zvedlo mě to ze židle 

(21.1.2010 11:18:11)
~o~~o~~o~~o~~o~~o~~o~ takové lidi jako jste vy ZAVŘÍT !!!! Jemi s Vás ~n~~n~
 Lenka, 1 dcera 


Medializace 

(7.1.2010 9:31:14)
Hrůza. Taky bych to zkusila medializovat (samozřejmě s ohledem na toho chlapce, ale otázka je, co ještě může být pro něj hrošího než současný stav?!?). Takže do nějakého seriózního tisku, nějaké kontakty už máte, tak bych začala tam.
 .vlad. 


Re: Medializace 

(7.1.2010 10:34:18)
No to je hnus. Mám ve svém okolí několik pěstounských rodin a vůbec si nemyslím, že je to fikce a nějaký Maceščin "špatný dojem". Asi by zveřejnění konktrétního příběhu se jmény zúčastněných bylo na místě. Třeba oslovit ombudsmana pro lidská práva?
 amy 
  • 

Příšerné, ale nedivím se 

(7.1.2010 10:27:04)
Momentálně jsme v kole - sociální pracovnice, přípravky, psychologové -, usilujeme o adopci. A jsme v šoku, přípravky by se kromě rodičů měli též zúčastnit nejen sociální pracovnice, ale i psychologové. Dokonce si myslím, že by jim byla k většímu užitku než budoucím rodičům.
Jeden příklad za všechny - žádáme o bílé, zdravé dítě ve věku od 5 do 10 let. Že bysme si přáli bílé a zdravé dítě, s tím není problém, ale s věkem je potíž, neustále nás všichni nutí do miminka. Co na tom, že se už v našem věku na miminko necítíme? Co na tom, že nevidíme důvod žádat o miminko, když už máme vlastního syna a tím pádem "přenechat" mimčo lidem, kteří neměli takové štěstí jako my. Z celého toho chaosu mám pocit, že které dítě není malé, bílé a zdravé mělo by zůstat v DD do 18.
 olga liška ( kluci, 3/01 a 6/05) 
  • 

v neděli na ČT2 

(7.1.2010 10:43:55)
podobný příběh dívky byl tuto neděli odvysílán na ČT2. dívka navázala kontakt s rodinou, kde už přijaté děti byly, ale tentokrát paní ředtelka s odchodem dívky do rodiny natrvalo nesouhlasila, prý není pro NRP vhodná!!!!!!

přece každé dítě je pro NRP vhodné, každé dítě přece potřebuje rodinu!!! a když tu ta rodina je a má zkušenosti s přijatými dětmi, tak proč!!!

je mi z toho smutno, žene mi to slzy do očí, že se takové příběhy stále mohou odehrávat ...

v SR prý úplně zrušili kojenecké ústavy, mají profesionální rodiny, kam dítě umístí v případě, že jeho rodiče se nestarají. proč to nejde u nás???

nezbývá než popřát těm, kteří bojují mnoho sil a vytrvalosti a věřit v lepší zítřky ...
 xxx 
  • 

Re: v neděli na ČT2 

(7.1.2010 11:19:24)
V našem státě se nedivím vůbec ničemu a je mi z toho opravdu nanic a je mi moc líto toho kluka. Sociální pracovnice by si zasloužila taky takovou zkoušku. Na tom Slovensku to tak asi funguje, viděla jsem jednu takovou rodinu v Modrém z neba, bylo to úžasné. Rodiče měli na starost pět dětiček přibližně stejného věku a nádherně se o ně starali. Říkali, že jsou zaměstnanci kojeneckého ústvu a tíhle způsobem se ve vlastním bytě o dětičky starají.
 Lassie66 


Odebrání dítěte rodičům 

(7.1.2010 22:08:02)
Taky tohle těžko rozdýchávám. Tchýně učí na 2. stupni ZŠ. Učila asi 11-letého chlapce, který byl matce odebrán z důvodu zanedbání péče. Kluk pořádně nejedl, matka střídala partnery, snad pila, ignorovala soudní obsílky. Rozhodlo se, že chlapec bude matce odebrán. Naprosto mě šokovalo, jakým způsobem to bylo provedeno - do školy přišla sociální pracovnice s policisty a odvedli kluka z hodiny. Plakal, jestli se může rozloučit(tchýně si ho vzala stranou a utěšovala ho), pak prosil, jestli se může rozloučit s "maminkou", což mu nebylo umožněno. Nemohl si domů dojít vůbec pro nic, ani pro nabíječku k telefonu. Dotyční "drábové" si takto usnadnily situaci a předešli tak možným komplikacím(např. že chlapec bude chtít utéct, setká se doma s matkou atd.), ale vůbec si neuvědomili, že s chlapcem jednají jako s trestancem.~o~~q~ Tchýně přišla domů úplně rozklepaná.
Chlapec byl nejprve umístěn do diagnosťáku(na netu lze vyčíst, jaké mají chovanci povinnosti a co vše je zakázáno), pak šel do DD(tam je, snad, celkem spokojen).
Jak je možné, že se někteří lidé chovají k dětem takovým způsobem? Proč se k nim přistupuje jako k viníkům? ~o~
Máte někdo zkušenosti, jak se to dělá jinde?
 connie3 


Re: Odebrání dítěte rodičům 

(8.1.2010 15:37:08)
Už jen ty diagnosťáky jsou taková instituce na prdlačku, že se divím, že to ještě nezakázali! Dávat dítě na cca dvouměsíční diagnostiku někam, odkud zase poputuje jinam, když si i tady může mezitím vytvořit nějaké vazby, to jenom podporuje citovou deprivaci. Ale já se v našem státě nedivím fakt vůbec ničemu. Sice se snažím rozumově chápat, že je potřeba, aby existovali nějací sociální pracovníci, ale stejně jsou to pro mne všechny zamindrákované Zubaté.... bohužel, zatím jsem nějakou "lepší" nepotkala.
 Tereza 
  • 

Hm.. 

(7.1.2010 10:52:20)
Problém je v tom, že sociální pracovnice ještě stále často jsou ženy, které v oboru pracují více jak třicet let. A pamatují doby, kdy nejvíc ze všeho znamenal kádrový profil. Dělají to proto, že už nemohou dělat nic jiného a všechno berou jako práci navíc a nutné zlo.

Pracovala jsem několik let v nemocnici na tiskovém oddělení. Takže jsem měla k pacientům daleko. Jednou jsem si všimla chlapečka, který neměl nic jiného než nemocniční oblečení a nemohl ani ven, prostě chudáček. Starala se o něj babička, ale ještě nějakým podivným způsobem... Tak jsem požádala kamarádku, jestli nemá doma nějaké malé věci po synovi, vzala nějakou hračku a tomu chlapečkovi to odnesla.
Nebudete tomu věřit, ale většina lidí v práci na mě koukala jako na cvoka. Proč si přidělávám starost o někoho cizího. Přitom to bylo to nejmenší, co jsem mohla udělat. A nejvíc na mě koukaly divně ženy, které měly vlastní děti. Já jsem bezdětná...

V tomto státě se pořád planě mluví o zájmu dítěte, o ochraně dítěte, o rodičovských vazbách, ale všechno jsou to jen plané kecy. Není důležité, jestli dítě vyrůstá s bio rodiči, ale je důležité, aby vyrůstalo v láskyplném prostředí.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Hm.. 

(7.1.2010 12:33:45)
Terezko, věřit ti to naprosto budu... Já pracuji v domově mládeže (internát), kam přichází děti od cca 15 let a bydlí tam od pondělí do pátku zhruba 3 - 5 let (podle délky studia). A kolegyně, která mi šéfuje, (a pracuje tam 25 let) mi nadává, kdykoli si "s těmi parchanty" (jak je ona tituluje) jakkoli začnu povídat. Přitom z těch dětí cítím, že lidský kontakt je to, co jim nejvíce chybí - hmotně jsou většinou zajištěni velice dobře, ale nikdo je doma asi neposlouchá a nepovídá si s nimi....
Když kolegyni řeknu: "A od čeho tu tedy jsem, když ne od toho, abych si s nimi i povídala", tak mi odpoví, že od toho, abychom je hlídali, kontrolovali, jak uklízí a aby se učili... Ano, souhlasím, že I TOTO je naše pracovní náplň, ale to, že jsme pro ty děti něco, jako náhrada rodiny je pro mne neoddiskutovatelné....
Jenže šéfka (25 let pracující s dětmi) je jiného názoru a já jsem za lidský kontakt s dětmi trestána...
Simča ~b~
 Zuuuza 


Re: Hm.. 

(7.1.2010 12:48:45)
Simčo, Terezo, to je šílené, co píšete.. Jak můžou být někteří lidi tak chladní a bezcitní. Hlava mi to nebere... ~;((
 Barča, M 07 a E 10 


Re: Hm.. 

(7.1.2010 15:23:58)
jak můžou, jsou to vyhořelé osoby..... kdokoliv pracuje v pomáhající profesy tak má velkou šanci na to že vyhoří, s tímto syndromem se u nás dostatečně nepracuje, stejně tak se pracovníci neškolí a proč- nejsou peníze, na školení, ubytování, cestovný atd...... změnit systém a změní se i přístup...... nemluvím za sebe pracovala jsem do MD v sociální oblasti a vím o čem to je. Stejně tak mi přijde autorčim pohled jednostranný, ano jedna baba může udělat pěkné zlo, ale jsou páky jak na ní, ano 1) záleží na vedení DD s kterým by se rodina měla spijit a společně pokračovat, obrátit se na okres či kraj a hlavně, byt asertivní- v tomto bych volila ohranou desku a důslednost, důležitá je komunikace a ne kydání špíny .
 magggi synáček z léta09 


Re: Hm.. 

(7.1.2010 12:53:59)
To znám. Já zas nesměla jakkoli zpestřovat pobyt dětí v ozdravovně, ani jako učitelka, ani pomáhat vychovatelům...
 Kopřiva Dvoudomá 


Kvalita sociálních pracovnic 

(7.1.2010 10:59:00)
No z toho, co slýchám od partnera - advokáta o sociálních pracovnicích, jsem taky nenabyla dojmu, že by to byly nějak kompetentní a zainteresované osoby. Bohužel. Možná se najdou čestné výjimky, ale tady u nás na okrese o žádné nevím :-(
 Zuzka N 
  • 

Re: Kvalita sociálních pracovnic 

(7.1.2010 11:30:44)
Asi tak. Sociální cítění mnoho sociálních pracovnic prostě nemá. Mám sousedku, která se od malička stará o svého vnuka, anžto rodiče nejsou schopni. Těm bylo vyměřeno výživné ve výši 500,- Kč, které celá léta neplatí. Takže paní má na chlapce pouze dětské přídavky. Ona sama dělá od nevidím do nevidím. Dneska je chlapci 13 let. Už od pěti let žádala sociální pracovnice na našem úřadě o svěření do pěstounské péče (vím, žádá se soud, ale sociálka musí napsat doporučení). Marně marně marně. Sociální pracovnice jí tvrdila, že nemá šanci na získání do pěstounské péče a ať se tedy o to žádat ani nepokouší. Zřejmě byla líná psát doporučení, nevím. Stížnost u vedoucí nepomohla, ta se samozřejmě postavila za svojí podřízenou. Nakonec to dopadlo tak, že jsem sousedce domluvila pomoc od mého známého právníka. Napsal pár dopisů, rozmázl to v místním tisku, zašel si osobně za starostou kterého zná, a ejhle, najednou po letech marné snahy bylo doporučení na světě a soud nakonec pěstounství schválil. Jenže za těch x let, kdy ona s vnukem žili doslova v existenční nouzi jim nikdo nic nedá a nikdo není zodpovědný. Dotyčné pracovnice "pracují" dále.
 Tereza 
  • 

Re: Kvalita sociálních pracovnic 

(7.1.2010 11:41:31)
Sociální pracovnice často trpí syndromem jménem - biologická matka. Samozřejmě ta je pro dítě důležitá. Bohužel ale tuto teorii tvrdošijně uplatňují i tam, kde maminky nejsou prostě schopné se o dítě postarat. To neznamená, že když porodí, získají tím všechny schopnosti pro péči o dítě. Maminky selžou z různých důvodů, některé opravdu nemají potřebné kvality na to, aby mohly mít u sebe dítě. Je to smutné, ale je to tak. V tom okamžiku by ale měly patřičné orgány vzít rozum do hrsti a zajistit dítěti takové prostředí, v němž se mu oné péče dostane.
Jenomže zájem dítěte je jim často někde. Mají své tabulky a postupy a těmi se řídí.
Případ se sousedkou je fakt hrozný, žila v nouzi, co si chudák užila a nikdo jí nepomohl. Přitom chlapci dokázala vytvořit podmínky k tomu, aby se normálně vyvíjel...
Tady se pořád pranýřují otci, že neplatí výživné, ale že neplatí výživné rodiče babičkám, tetičkám a nevím, komu, kdo se jim o děti stará, to je docela v pořádku.
Je to naruby, všechno. Ovšem s politiky, jaké máme, se žádných změn nedočkáme.
 Tuliša 


Re: Kvalita sociálních pracovnic 

(7.1.2010 11:43:41)
Já jsem sociální pracovnice a všechny nejsme stejné, ale myslím, že je to tak v každé jiné profesi, ani všechny zdravotní sestry nejsou stejné, ani doktoři, ani prodavačky... Ten příběh je strašně smutný...
 slovenka3 


Re: Kvalita sociálních pracovnic 

(7.1.2010 12:59:37)
A co se da udělat v prospěch kluka, jehož příběh je výše popsán?
 Kristain 


Re: Kvalita sociálních pracovnic 

(7.1.2010 13:01:36)
Přesně tak. Já jsem taky soc. pracovnice a nestydím se za to, naopak, beru to jako "poslání". Nedělala jsem teda agendu náhradní rodinné péče. Jsem momentálně na RD.
Ale vím, že moje kolegyně na soc.právní ochraně dětí (pro laiky především úpravy péče o děti před smaotným rozvodem) padají na ústa, za těch pár let, co jsem doma, se nakupilo mnohem víc práce a případy jsou komplikovanější. Není týdne, kdy by nebyl nějaký noční zásah, a to jsme spíš na malém městě. Zkrátka-nebudu to tady rozepisovat, nestačila by tady na to celá diskuse, nicméně můžu říct, že všechny mé kolegyně se snaží, jsou zodpovědné, u dohledových rodin je člověk svým způsobem jednou nohom v kriminále, je hrozně těžké kolikrát poměry posoudit. Nevím ani o nikom, kdo by v rámci návštěvy v rodině kontroloval skříně apod, jaks e mnohdy traduje. Jenom jsme někdy hrozně unavené, tak jako všichni, kdo pracují v pomáhajících profesích, neb je to práce ve velké většině bez výsledku, anebo výsledek na sebe nechá dlouho čekat, je to někdy frustrující.

Ten pospaný případ je hrozný, no ale proč to teda Maceško nějak nerozmáznete? Stížnost klidně na vedení města (nevím jak velká je to obec), místní tisk (anonymně samozřejmě, bez jména toho hocha...)
 maceška 


Re: Kvalita sociálních pracovnic 

(7.1.2010 14:15:43)
Kristain (a ostatní),
naprosto s tebou souhlasím. V každé profesi se najdou lidé, kteří dělají svoji práci dobře a rádi, a ti, kteří jí dělají ostudu. Nerada bych, aby si někdo myslel, že hážu všechny sociální pracovnice do jednoho pytle, to by mě mrzelo, sama mám většinou velmi dobré zkušenosti. Chápu i to, že "padáte na hubu". Tím spíš by bylo zapotřebí ledacos změnit.

Ad biologická rodina:
Bohužel ne poprvé se setkávám s tím, že dítě žije řadu let v DD a teprve když se o ně začne někdo více zajímat, začne se intenzivně pracovat na sanaci rodiny. Možná máte pravdu, možná jsem jen zaujatá - vidím totiž ty děti, a následky na jejich psychice.

K těm konkrétním informacím:
Příběh tohoto kluka je jeden za všechny. Za léta svých kontaktů s pěstouny jsem podobných story slyšela hodně. Např. jedno z našich dětí, než přišlo k nám do PP, vystřídalo 4 výchovná prostředí. Dnes už je dospělé, ale následky si ponese celý život.
 Žlababa (Postižené Děti cz) 


Maceško 

(7.1.2010 17:30:39)
je to děs. Já teď psala, krátký text na blog na aktualne.cz, protože jsem shlédla patrně již starší dokument Děti bez lásky - i s láskou (kde taky vystupuješ), kde mne zas nadzvedlo spousta věcí, hlavně ta doba, jakou děti čekají na umístění do rodiny kvůli pomalému fungování soudů.

A já se ptám.

Co s tím může obyčejný člověk dělat? Protože ty děti nemají rodiče a nemají tedy zastání. Nikdo pro ně nic neudělá.

Je něco co může obyčejný člověk udělat, jak může pomoci?
 maceška 


Re: Maceško 

(7.1.2010 18:07:44)
Právě proto, Žlababo, jsem přesvědčená, že by tu měl být dětský ombudsman. I kvůli všem těm dětem, o kterých se jedná v nejrůznějších rozvodových kauzách.

Mmch v tom pořadu byl příběh chlapečka, který byl 4 roky v KÚ (od narození), přestože od jeho 1 roku o něj měla požádáno rodina, která má v péči jeho starší sestru (tělesně postiženou). Hlavně že se tolik dbá na udržení vztahů s původní rodinou (do které sourozenec taky patří, že)! A to ani nepíšu o všech peripetiích, které provázelo umístění tohoto dítěte do rodiny - DD v jiném kraji než rodina a oba v jiném než trvalé bydliště dítěte. Nekonečná cesta spisů :-(
 Terka 
  • 

Re: Maceško 

(7.1.2010 21:48:09)
Mě připadá, že v naší republice chybí napříč celou společností jedna základní věc, a to úplně obyčejná úcta k člověku. Manžel těžce onemocněl a vpodstatě minulý rok jsme s ním strávila po nemocnicích a mám pocit, že ho zachránily dvě věci: 1. že lékaři viděli, že s ním neustále někdo z rodiny je (já, jeho matka, otec, bratr, mí rodiče, přátelé atd.), že se ten někdo neustále ptá, zajímá, co se a proč bude dít. Manžel pod silnými opiáty častokrát moc nevnímal a v několika případech jsme tak zabránili např. podání nesprávného léku. 2. Manžel je inženýr a přestože nikdo z ošetřujícího personálu nemá ponětí o tom, jestli umí "aspoň narýsovat rovnou čáru " jak můj muž z legrace říká, tak má prostě TITUL. A díky tomu byl samé pane inženýre sem, pane inženýre tam, jako by snad byl nějaký lepší člověk než stará paní nebo dělník ne vedlejším lůžku. Mě to dosti šokovalo, protože ten rozdíl ve způsobu jednání byl prostě propastný, kdybych to nazažila, nevěřila bych. Takže já myslím, že v ČR je možné všechno a bude to možné tak dlouho, dokud tu ta úcta k člověku nebude. Jinak nastavájící mamky, kupte šátek a knihu Koncept kontinuum, jsou to asi dva nejdůležitější nástroje při výchově dětí. Já mám čtyři, první dvě bohužel šátak minul, ty další jsou už šátkované. Rozdíl v rámci stejné rodiny dosti propastný, mimo jiné se projevuje v tom, jak se šátkované děti chovají k jiným lidem, ten vztah, empatie, je úplně někde jinde. Takže měňmě svět skrz naše děti, ono to jde.
 petluše 


Re: Kvalita sociálních pracovnic 

(7.1.2010 17:09:37)
Kristian, ono je to těžké, rozváděla jsem se, byla jsem vyrozuměna, že přijde někdo ze sociálky "okouknout" jak dítě žije. No, nepřišel nikdo, u rozvodu se pak soudce zeptal na podmínky nezletilého. Znuděná paní "zívla" nevím, nebyla jsem tam , soudce řekl do zápisu ...podmínky jsou dobré a odpovídající, a byl konec. Tak to jsem koukala, asi byla paní jasnovidka.

Článek je smutný, možná by opravdu pomohla medializace.
 Helena 


Re: Kvalita sociálních pracovnic 

(7.1.2010 17:33:32)
To mě k soudu socialní pracovnice nepřišla vůbec.A to měla děti zastupovat v dědickém řízení.
 Zasjaj. 


Re: Kvalita sociálních pracovnic 

(7.1.2010 18:46:04)
Koprivo, obavam se, ze ta osoba byla velice kompetetni a zainteresovana - tedy na tom, diteti co nejvic uskodit! Je to hrozny! K tomu ten pocit bezmoci.

Na nekolika zahranicnich universitach, kde jsem pracovala nebo studovala, jsem musela vzdycky papiry vyrizovat na prislusnem oddeleni pro zahranicni studenty. Po letech jsem dospela k zaveru, ze tuto praci delaji zamerne lidi, kteri nenavidi cizice, snazi se je dezorientovat, pokud mozno ukratit na platu a nejlepe dostat ze zeme.
 magggi synáček z léta09 


Vůbec mě to nepřekvapilo 

(7.1.2010 11:40:28)
S dětmi s dětských domov mám dost zkušeností, stejně jako s naší sociální sférou.
Nechtěla bych dítě z děcáku, ale strašně obdivuji všechny, kteří se jim poctivě věnují a vychovávají je - mám na mysli nejen část "tet" z domovů, ale hlavně náhradní rodiny a pěstouny.
Sociální pracovnice typu, který je uveden v článku, je bohužel vysoké procento a těžko s tím něco udělat.
Vysvětluju si to tím, že podobně jako v politice, slušní lidé se srdcem tuto práci dlouho nezvládají - syndrom vyhoření, deprese, hroucení se...a zůstávají ti otrlí, co mají žaludek na všechno a milují pocit moci, na němž jsou závislí!
 magggi synáček z léta09 


A ještě doplnění 

(7.1.2010 12:00:52)
Znám hodně skvělých sociálek, které se starjí, jak to jde, a to i na úkor vlastního soukromí...a takovým dělaj báby opilé mocí ostudu... :-©
 kreditka 


Klacek na ni 

(7.1.2010 11:55:10)
:-©:-©:-© je mi ze sociální pracovnice, hnala bych ji klackem ~o~
 Eva 
  • 

KŘIČTE DO SVĚTA !!! 

(7.1.2010 12:00:08)
Nečetla jsem celou diskuzi, ale já vidím jako jedinou pomoc to, že se o jeho příběhu dozví veřejnost prostřednictvím médií. Vždyť tolika lidem to pomohlo. I když nemám ráda noviny typu ... HROM ... ;-) (aby nešlo o nechtěnou reklamu), tak na případu malé Pavlínky je jasně vidět, že když se v tom začne šťourat široká veřejnost, tak se mnohé dokáže udělat ve prospěch dětí, které, a o tom jsem přesvědčena, NEMAJÍ v našem státě právo říkat svůj názor.

Jsem rozvedená, můj syn chtěl být od samého počátku se mnou a v 10 letech si nemohl říct svůj názor, protože mu v tom otec bránil a protože dcera chtěla být s ním, zvítězil manžel a dodnes z toho viním sociální pracovnici, se kterou se můj manžel znal. Trvalo dlouhé 4 roky, než se syn domohl svého přání. Po celou dobu byl u táty nešťastný a brečíval, když se k němu měl vracet. Nepomohly ani dva soudy o svěření do péče, pokaždé do toho zašťourala nějaká chytrá paní ze sociálky, která syna viděla prvně, rodiče manžela a bylo. Dokonce jsem tehdy musela i navrhnout změnu soudce, protože i ta byla proti mě zaujatá. Každotýdenní "návštěvy" sociální paní, která se neohlašovala prostě přišla a když jsem nebyla doma, hned jsem měla obsílku ve schránce.
Nechápala jsem to.
Je to už přes deset let, syn je dospělý a vidím na něm, že ty 4 roky mu chybí. Dnes se chová jako puberťák, jakoby se tehdy zastavil a chce to vytlačit z hlavy. S otcem se vídá sporadicky a to bydlí jen pár kroků od nás.
Nedivím se, otec mu tehdy bránil a vymýval mu mozek.
Zajímavé je, že i přestože dcera chtěla vždy být s otcem, nemám s ní takové konflikty, jako mají syn a otec.
Tehdy mi připadalo nesnesitelné jen se koukat a čekat ... až jednou děti pochopí, proč jsem odešla, dnes vidím, že se mi to čekání vyplatilo, i když vztahy jsou někdy hodně na ostří nože, ale co chcete ...od pubošů.
Vám každopádně radím, předejte tento příběh některému médiu a je jedno, jestli se netýká přímo Vás. Ještě se dá mnohé zachránit, dokud je čas. Chlapec rád zapomene na to zlé, když nebude mít dlouhého trvání a bude obklopený rodinou, která ho chce.
Každá taková dětská dušička na to má právo, i když si mnozí zákonodárci u nás pořád ještě myslí, že ústavy jsou to nejlepší pro děti.
 Zuuuza 


Ubohé 

(7.1.2010 12:14:05)
Maceško, to je šílené. Paní sociální pracovnice je ubohý člověk.. Je mi z toho těžko a zle. Nepomohl by třeba ombudsman? Ach jo..
 Radka+04/06+12/07 
  • 

Hnus 

(7.1.2010 12:25:12)
Teda... nečetla jsem všechny příspěvky... Článek je to vyloženě odporný, Samozřejmě nemyslím článek jako takový, ale jeho obsah. Po přečtení mám husí kůži a slzy v očích. Je mi moc líto toho chlapce i dalších takhle odsouzených. Z paní sociální pracovnice se mi chce zvracet, pokud je to běžná praxe, snad se to radši ani nechci nikdy dozvědět.
Držím palce a fandím všem, kdo se nevzdávají a dokážou boj a dítě z DD dotáhnout do zdárného konce.
 Mediana 


re 

(7.1.2010 12:33:21)
Maceško, poslala jsem ti mail.
 PetraK 
  • 

Sociální pracovnice 

(7.1.2010 12:35:06)
Panebože! Je mi nanic!
Sociální pracovníci, kteří nechají dítě v rodině, kde je týráno, a sociální pracovnice, které je raději nechají v děcáku.........
Wikipedie:
Sociální (z lat. socialis, společenský, od socius, společník)
nechápu smysl názvu sociální pracovnice. Jako společenská? FUJ!
 Xantipa. 


Fuj, strašné 

(7.1.2010 12:43:10)
Jak se tohle v naší "vyspělé a demokratické" společnosti může dít?
V tomto ohledu jsem naivní a skutečně nevím, jak to chodí.
Toto je ovšem otřesnější praktika, než jsem si představovala.
Já si skutečně myslela, že navázání vztahů s nějakou fungující rodinou je pro takové dítě nejlepší a bude to ze strany úřadů podporováno.
Když si představím, že takhle by někdo jednal s mým 11ti letým synem, jímá mě hrůza.
Takové dítě nutně musí otupět.
Ach jo. Dá se takovým problémům a zacházení nějak zabránit? Mám pocit, že asi ne.
 Astrit 


Ta sociální pracovnice 

(7.1.2010 13:00:44)
Ta sociální pracovnice je nějaká mstivá zapšklá kráva bez kouska citu. V zaměstnání by měla dostat vyhazov a být bez odkladu deportována na psychiatrii k pozorování a měl by ji být zakázán kontakt s příbuzentsvem.
 Liška s banem :) 


Re: Ta sociální pracovnice 

(7.1.2010 13:53:55)
Astrit, to těžko můžeš posoudit. Neznáme její motivaci. Třeba je jen extrémně opatrná při svěřování dětí do pěstounské péče. Třeba má za sebou nějakou hroznou zkušenost - ne každý pěstoun je dobrý člově, tak se prostě snaží děti držet co to jde v děcáku. Ten případ by chtělo více prozkoumat. Potenciálním pěstounům navrhuji požádat o pomoc ombudsmana.
 Jana, 2/07+10/08+5/11 


Takových příběhů jsem přečetla desítky 

(7.1.2010 13:08:42)
Za tu dobu, co se zajímám o osudy dětí v DD jsem podobných případů četla desítky. Vždyť je to do nebe volající! Co mám, sakra udělat, aby se tohle změnilo?!
 Summer_09 


ale maceška aspoň bojuje.. 

(7.1.2010 15:13:08)
a bojujte dál ~:( je mi z toho strašně smutno, ráda bych nějak pomohla..určitě bych to zmedializovala, požádala o výměnu sociální pracovnice, stěžovala si na ministerstvu.. vím že je to strašně únavné a náročné, ale když si vzpomenu na toho chudáka kluka, je mi úzko. Snad se to nějak vyřeší.. a brzy ~s~
 Amálka, 2+2 


Teta zubatá  

(7.1.2010 18:22:21)
:-©

je to děs... bacha přijdte teta zubatá vezměte čemadán...
Zavřela bych na zkoumání tetu sociální pracovnici. Fakt nechápu. Je mě toho kluka moc líto (i když vím, že mu to nepomůže).
 Marie Novotná,střední generace 
  • 

Re: Takových příběhů jsem přečetla desítky 

(11.1.2010 0:05:39)
Ano,takových příběhů jsem přečetla desítky.O osudech dětí,bohužel většinou smutných,které mi nejsou lhostejné,jako asi mnohým z vás.Chtěla bych položit otázku,asi trochu z jiného soudku.Vezmu to stručně-děcko je odebráno z rodiny z důvodu nevyhovujících podmínek a je umístěno do DD.Tam vyrůstá X let.Snahou pracovníků DD je vychovat z dítěte slušného člověka,připravit ho na budoucí povolání|musí se přeci nějak v životě živit|.Tři roky stráví dítě v učebním poměru,padne 18 rok jeho života-tím má právo si o všem rozhodovat samo a děcko 3 měsíce před závěreč.zk.opustí SOU s tím,že ho to nebaví,že to potřebovat nebude.Ćí je to vina?Jsou v tom geny?Může si toto dovolit v rodině?Kdo to financuje?Skončí na úřadu prace a soc.dávkách.A jsme zase na začátku.
 Jíťa 
  • 

Re: Takových příběhů jsem přečetla desítky 

(11.1.2010 0:16:01)
Ano, může si to dovolit i v normální fungující rodině. Myslím vykašlat se v 18 na školu.

Pokud máš nějaký nápad, jak mu v tom zabránit, tak sem s ním.
 Marie Novotná střední generace 
  • 

Re: Takových příběhů jsem přečetla desítky 

(11.1.2010 1:34:58)
To máte pravdu,že vykašlat na školu se může,ale já jsem ve stručnosti rozpitvávala jinou podstatu věci.Na jednu stranu to jsou děti chudáci,ale na druhou stranu,co je mi známo,si moc ničeho neváží většina z nich.A rozdíl v tom vykašlání na školu doma-v rodině a v DD je v tom,že jako máma chodíte do práce, aby jste mohla tomu dítěti dát vzdělání a stojí vás to nějaké úsilí a hlavně peníze.A v DD to sice platí stát nebo my všichni danoví poplatníci,ale když se o své vůli,většinou z pohodlnosti a lenosti nedoučí,tak už to podle mne nikoho nezajímá,jsou to vyhozené peníze a ve finále ten člověk ví,že má zajištěnou existenci ve formě soc.dávek,což mám za to,že je nesrovnatelné třeba k otci rodiny,který přišel o práci a je na tom pracáku také.
 Marie Novotná střední generace 
  • 

Re: Takových příběhů jsem přečetla desítky 

(11.1.2010 1:38:23)
To máte pravdu,že vykašlat na školu se může,ale já jsem ve stručnosti rozpitvávala jinou podstatu věci.Na jednu stranu to jsou děti chudáci,ale na druhou stranu,co je mi známo,si moc ničeho neváží většina z nich.A rozdíl v tom vykašlání na školu doma-v rodině a v DD je v tom,že jako máma chodíte do práce, aby jste mohla tomu dítěti dát vzdělání a stojí vás to nějaké úsilí a hlavně peníze.A v DD to sice platí stát nebo my všichni danoví poplatníci,ale když se o své vůli,většinou z pohodlnosti a lenosti nedoučí,tak už to podle mne nikoho nezajímá,jsou to vyhozené peníze a ve finále ten člověk ví,že má zajištěnou existenci ve formě soc.dávek,což mám za to,že je nesrovnatelné třeba k otci rodiny,který přišel o práci a je na tom pracáku také.
 Roxie 


... 

(7.1.2010 15:15:39)
http://www.adopce.com/beta/adopce/diskuze/tema.php?tema=237
 Lassie66 


Jméno ústavu 

(7.1.2010 15:43:47)
Je možné jmenovitě napsat, kde se s dětmi takto zachází? Možná by pomohlo tento případ nějak více medializovat a o toho chlapce bojovat...
 api70 


Re: Jméno ústavu 

(7.1.2010 17:11:50)
kde se s nimi takto jedná??? Ve všech dětských domovech, a krajské úřady respektivě vedoucí úředníci na školských odborů, odměňují ředitelé a zástupce ředitelů dost vysokými odměnami. Vím to pracoval jsem v DD a jsem pěstounem.
 Radka+04/06+12/07 
  • 

Re: Jméno ústavu 

(7.1.2010 17:33:01)
Tak tohle jste sem snad ani neměl psát. Zatím jsem si zachovávala aspon iluzi, že je to ojedinělý případ.
 Hanka 75 


Re: Jméno ústavu 

(7.1.2010 21:51:34)
OJedinělý určitě ne, podle toho co jsem též četla na internetu, ale vím, že myslím v Aši je moc solidní ředitel dětského domova akojeneckého ústavu - určitě někdo doplní jeho jméno, já ho vždycky zapomenu i to zda jde o DD, o KÚ jistě. A tam je též vidět, že když se chce, tak to jde...
jinak nechápu, nechápu, jakto, že nenašli dovolání výše, když to hnali, to opravdu smrdí tenhle systém až tak vysoko... pak už vidím jedinou cestu medializace a boj za to, aby tahle ženská tuhke práce nedělala, vždyť tenhle kluk určitě není jediné dítě, jehož osud takto negativně ovlivňuje !!!
 Helena 


Fůrie 

(7.1.2010 17:21:35)
Je třeba zveřejnit jméno této sociální pracovnice.Jinak bude bál páchat zlo a hřát si své hadí ego na neviných dětech.A v novém DD by se měli stydět. Takle se chovat k dětem.
 Sona 
  • 

No hnus. 

(7.1.2010 17:53:09)
Dneska jsem si sem prisla precist neco o tom jak motivovat deti aby si sklizeli veci a ja nemusela porad vykladat proooc.
Pribeh je moc smutnej, klukovi i rodine preju aby se zase nasli. Ten uz chudak asi neveri. Doufam, ze se to nezamete bez toho aby kluk aspon dostal vysvetleni. Pak se muzou lidi jednou docist ze tenhle kluk kdyz dospel se prisel nekam nekomu pomstit s pistoli v ruce.
 Sona 
  • 

a jeste... 

(7.1.2010 18:37:22)
Je des jak se jedna s detma a nahradnima rodinama.
Taky jsem byla v DD. Pristup Socialky stejny, i reditelka DD a "tety" verily, ze tam nam najvic pomahaji. Zazitky mam otresny, ale muj pripad se stal pred skoro 36 lety. Ze by stejnej system fungoval doted? Se mi zveda zaludek.
Me si taky zacla vsimat moje sirsi rodina, az kdyz mi bylo pres 10 let. Hlavne diky tomu, ze se o me zacali zajimat 2 hodni lidi, kteri nemohli mit deti. Byla to teta moji kamaradky ze ZS. Moje vlastni teta mi pak rekla, ze ji rozmlouvali aby si me brala, ze decak to umi nejlip a buhvi ceho by se dockala... Ona to nechala, mela by problemy v praci... Ale kdykoliv mohla, jezdila se aspon podivat. To same babicka + rodina sestry meho otce. Obcas se prijeli podivat. I mama s otcem obcas prijeli. pak spis posilali balicky jak veznovi a taky psali, ale bylo to o nicem, protoze se posta davala otevrena, a "zavadne" dopisy se detem nedaly, to hlavne kdyz dopis sliboval navstevu a dite by pak cekalo, nekdy marne, ale kdyz uz slibena navsteva byla za dvermi tak se diteti honem vysvetlovalo, ze navsteva napsala dopis, ze se na dite moc tesili, tak at dite nedela ostudu...Ja jsem nebyla "pravne volna" a musela jsem zustat v DD. Nastesti tahle teta moji kamosky a jeji muz me neprestali navstevovat. Taky jsem s nimi mohla jet na dovolenou jen diky tomu, ze si me vyzvedla babicka a odvezla me k nim. Pak me babi zas privezla do DD. Nikdo nic nezjistil. Babi zajem nemela, delala to jen na oko, pro okoli, aby nebyla divna, ze nema zajem o vnucku kdyz o jine vnuky se starala porad... uz se s ni nevidam, ale dekuju ji, ze aspon tohle mi doprala....
Jednou asi v 7 letech jsem na prochazce skocila pred auto, protoze takovym pred nedavnem prijela na navstevu mama a i ta pani mela stejnej svetr, Hnedej s bilyma kytkama... Jeli smerem od decaku a me napadlo, ze prijeli za mnou a ja tam nejsem, tak zas jeli pryc. Nic se mi nestalo, ale byl to sok, kdyz ty vylekani lidi vystoupili, zadna mama..... Nic jsem nerekla....odvezli me do nemocnice, v nemocnici byli hodni, pak v DD z toho nikdo nic nedelal, jen se uz chodilo na prochazky spis do lesa kde nebyl provoz... No a kdyz jsem jednou uz dospela prijela neohlasene na navstevu do DD tak mi pak bylo naznaceno, ze nemam jezdit. Stavila jsem se neohlasene, protoze jsem znala rezim a vedela kdy vhodnej cas. jeste pozdeji jsem mela moznost poznat tu pani ze socialky, ktera fakt verila, ze me vlastne zachranila a chvastala se, ze jedine jeji zasluhou ze me vyrostl "slusnej" clovek. Me behal mraz po zadech a v hlave litala myslenka, ze tahle cizi zla pani me v sanitce odvezla daleko... pry jedeme "domu" Vnutila mi susenku a ja jsem ji tenkrat pozvracela...... Radeji jsem se odstehovala co nejdal a zacala novej zivot pro sebe, bez nikoho a jen s pomoci dobrych znamych a meho pritele. Nikdo nevi, ze jsem z DD a je to takhle dobre.
Klukovi i te rodine preju aby se nevzdavali a aspon s klukem byli v kontaktu. Spojte se treba s jeho puvodni rodinou nebo pribuznyma, aby zadali kluka zpet do mista bliz k nim. Koukam, ze o dite statu nejde, jen urednicim o moc...
Krasnej den a hodne sil
 Saša, 2/98 


Nevěřím 

(7.1.2010 18:41:15)
Maceško, vzhledem k tomu, že znám pravomoce sociální pracovnice, tak ti NEVĚŘÍM. Sociální pracovnice nemá právo rozhodnout o přemístění dítěte kamkoli. Děláš z nich hyeny, kterými nejsou. Nevěřím ti ani slovo.
 Líza 


Re: Nevěřím 

(7.1.2010 20:45:54)
Sašo, važ slova.
 Calpurnia 


v tomto státě  

(7.1.2010 20:59:22)
je možné i nemožné, milá Sašo.
 Saša, 2/98 


Re: Nevěřím 

(7.1.2010 21:01:03)
vím o čem mluvím
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nevěřím 

(7.1.2010 22:36:33)
Právě proto, že jsem pracovala jako sociální pracovnice, tak věřím, že toto možné je.
 jakob 


Re: Nevěřím 

(9.1.2010 17:59:53)
Věřím,znám podobných případů několik(byt sám sociální pracovník nejsem)..Lhostejnost a tupost některých je zarážející-a nebezpečná životům ostatních..:-©:-©:-© !
 Saša, 2/98 


příběh 

(7.1.2010 18:49:41)
Článek macešky mi opravdu "hnul žlučí".... před několika lety jsem musela být svědkem toho jak PAN PĚSTOUN (mimochodem v té době poslanec této republiky) na štědrý den odvezl chlapce, kterého měli šest let v pěstounské péči zpátky do dětského domova, protože prostě kluk nebyl génius a nezapadl do té jejich intelektuální rodinky.... kluk byl moc milý, hovořili jsme spolu dlouhé hodiny, jenže nikdo v této zemi nedokáže zakázat pěstounům vrátit dítě. To je pěstounská péče z té druhé (nemedializované) strany. Protože když si kluka do péče pěstouni brali, tak toho byli plné noviny, když ho vracel, tak "hlavně aby se o tom nikdo nedozvěděl".
 Mirka99 


Re: příběh 

(7.1.2010 19:47:32)
a protože jeden poslanec vrátil dítě do DD, tak Maceška lže a sociální pracovnice jsou dobrotivé víly ~t~~t~~t~
A ty jsi jedna z nich, takže je nám všem jasný, jak to doopravdy je ~j~
 Saša, 2/98 


Re: příběh 

(7.1.2010 20:59:45)
Ne, nejsem sociální pracovnice a dětí vrácených z pěstounské péče jsem zažila víc než je zdrávo.
 Liné 
  • 

Re: příběh 

(7.1.2010 21:10:33)
Takové zobecnění má být argument na konkrétní situaci?
 maja 
  • 

Re: příběh 

(10.1.2010 20:12:01)
Výchova "cizího" dítěte, obzvlášť pokud ho do rodiny přijmeš jako starší , může být hodně náročná. Nic tě na ní nepřipraví. Mnohdy mohou být problémy opravdu veliké, děti se léčí na psychiarii, mají problémy s chováním, s okolím, v rodině, mohou třeba i sexuálně otěžovat své sourozence ( fakt) ...rodinu může některé dítě úplně rozložit a rodiče a sourozence přivést na pokraj zhroucení. Myslím, že kdo nemá doma přijaté dítě, nemůže nikdy, ale opravdu nikdy pochopit a neměl by kritizovat a říkaz: jak mohou vrátit dítě, takového chudáčka. ...já to chápu. Mám doma 3 přijaté děti, znám plno rodin s přijatými dětmi a opravdu to chápu....může to být v zájmu zachování rodiny pro ostatní členy, v zájmu základního "přežití" a v duchu hesla nezbláznit se. Pro náhradní rodičovství neplatí: chudáček maličký, pomůžeme mu, vezmem si ho domů , budeme ho milovat a všechno bude ok a normální ...ono to prostě někdy nejde....nechci se zastávat nějakého "poslance" nebo koho, pokud vrátil dítě "jen tak"...což pochybuji...ale ráda bych , aby to bylo pochopeno tak, že nic není černobílé.
 JiBi* 


Re: příběh 

(13.1.2010 22:15:37)
Májo, napsala jsi to naprosto přesně a výstižně, všechno toto: "děti se léčí na psychiarii, mají problémy s chováním, s okolím, v rodině, mohou třeba i sexuálně otěžovat své sourozence ( fakt) ...rodinu může některé dítě úplně rozložit a rodiče a sourozence přivést na pokraj zhroucení." jsme zažili do posledního písmene ( a stále zažíváme). Výchova mnohých dětí v NRP není opravdu žádná romantika.
 Roxie 


Pěstounství z druhé strany? 

(8.1.2010 11:22:31)
Sašo, mě zas pobavila ta poznámka, že "To je pěstounská péče z té druhé (nemedializované) strany." Já jako pěstounka mám zase pocit, že pokud jsou pěstouni nějak medializovaní, tak jako ti, co děti týrají nebo si je berou kvůli penězům.
O sociálních pracovnicích si iluze nedělám, jsou to lidi jako všichni jiní. Určitě jsou některé fajn a některé k ničemu /ba dokonce ke škodě/. Zrovna jako tety v děcáku. Určitě jsou i hodné, ale pak jsou ty, kvůli kterým se "moje" dítě děsí sprchy, protože ledová sprcha byl v DD jeden z výchovných prostředků /pro 4leté dítě/...
Všude pracují "jenom" lidi.
 JiBi* 


Re: příběh 

(13.1.2010 22:09:09)
Sašo, a nemohla by sis toho šikovného chlapce vzít do péče ty, když je tak milý? Vypadáš na to jako vhodná osoba...Anebo přece jen taky tušíš, že "povídat si dlouhé hodiny" je něco zcela jiného, než každodenní běžný život...?
Prostě je vidět, že vůbec, ale vůbec nevíš nic o tom, jak náročné to může být mít doma NĚKTERÉ dítě.
 Anonymní 
  • 

Re: příběh 

(25.2.2012 22:24:21)
Nějak mě to nepřekvapuje, rozdává se děti do různžch rodin jen proto že vypadají dobře a také proto je poté ani nekontrolují. No je to logické - nemůžeme kontrolovat rodinu osobnosti která by mě mohla potom zašlapat. Ale to co se děje s dětmi je bohužel na druhém místě. Znám případ jedné strašně populárné pěstounské rodiny - uznávané, dostali dětí kolik chtěli. Jak to vůbec vypadá v očích psychologů? Dávají rodině která má už své děti, až neuvěřitelný počet cizích dětí z různého prostředí.. Logické je přece že jeden je celou dobu v práci a druhý se zabývá tím šileným počtem dětí, co málo dost problemových dětí. Znám dívku která s této rodiny byla 3 x vrácena do ústavu a zpět. Takže česká perspektiva jak výchovy dětí, tak psychologie je žalostna.
 Michaela 
  • 

Re: příběh 

(25.2.2012 22:28:39)
Bohužel tak to býva, setkala jsem se také s dost těžkými životy dětí ve své práci.
 Robert 


? 

(7.1.2010 19:22:26)
každá druhá sociální pracovnice by potřebovala kulku do palice jako naši politici jelikož na ně není
 no name 
  • 

Re: ? 

(7.1.2010 20:25:17)
maceško, to je hrozný, jak to s tím klukem te´d je, je zpátky v původním děcáku, alespoń?

já si žalila podobnou zkušenost, kdy lidé nejsou na svých místech, ale proč, to není jen o tom, co vystudujeme, ale taky co jsme za osobnosti a jestli svou roli hraje to vyhoření....

v 15 letech jsme se sestrou nemohly dál snášet stav v naší rodině a začaly docházet do poradny pro rodinu. Tam byla paní velice milá, ale protože s námi nemohla situaci bez rodičů řešit, tak nás poslala do rukou paní psychiatričky. Když se situace u nás doma vyhrotila a my na vlastní žádost chtěly odejít, tak nám tato paní fundovaná psychiatrička vyhrožovala doslova takto (pamatuji si to 15let!) "jestli se nevrátíte domů, skončíte v Praze a budete zametat ulice). V Praze jsme nakonec obě skončily, ale po dostudování a ne na ulici a to po pobytu v dd, na který velice ráda vzpomínám a nedám tam na nikoho dopustit.
Vlastně na někoho vzpomínám ještě nerada. Byla tam dosazená nová ředitelka a ačkoli byla studovaná a pracovala s dětmi, tak její přístup byl naprosto šílený. Vědělo se, že pije a ačkoli jsme psali na všechny strany, pořád za ní stál někdo shora. Trvalo tuším 10 let, než odtamtud vypadla. Nastupovala tam v době, kdy jsme odcházely a protože jsem byla strůjcem petice proti ní, tak jsem z DD odešla s holým zadkem jako trestem:-D (a ona tehdy řekla, že jsme to napsat nemohly, že jsme to jen podepsaly, protože jako hloupé děcácké děti bysme toho nebyly schopni)

 Eleonor 


Tohle by nemělo končit článkem 

(7.1.2010 20:15:55)
Maceško, co můžu konkrétně já udělat ?
Jak pomoct ?
Myslím konkrétně tomu klukovi nebo odstranit sociální pracovnici z její funkce.
Pokud je to pravdivý případ zveřejni jména třeba na mail a napiš jak pomoct.
 Ivatema 


Baba zlá 

(7.1.2010 20:45:14)
Je mi z toho smutno a taky na zvracení. Chudák kluk. Jednou jsem byla na táboře(jako zdravotník) s dětma z děcáku a tzv nízkoprahového centra. Na to, jaké jsem z toho měla obavy-to byl nádherný týden. Děti byly skvělé!!!! Moc bych jim přála, aby našly svoji rodinu. A tomu chlapci z příběhu taky přeju, aby ho dostala na starost jiná soc.pracovnice a kobnečně poznal svět z té lepší stránky.
 Calpurnia 


sadisti  

(7.1.2010 20:53:51)
se bohužel najdou všude. Psychologický sadismus taky sadismus.
 Ocicko 


je to smutne 

(7.1.2010 21:54:57)
to je smutny pribeh a jeste smutnejsi je ze existuji lidi kteri to tomuhle ( ale asi i jinym) delaj...
 keksik4 


Nevím, co si myslet.. 

(7.1.2010 22:13:37)
..je škoda, že se nevyjádří někdo, kdo odpovídá za výběr sociálních pracovnic na jejich pozice. Nevím jak to chodí, ale opravdu dotyčné pro výkon funkce stačí jen vysoká škola? Nezkoumají se žádné další věci, předpoklady pro výběr tohoto povolání? I když si myslím, že tato paní je ještě spíš ze staré školy,a nemá ani potřebné vzdělání, natož nějaký cit, a děti bere stejně, jako prodavačka v obchodě odmarkovaný nákup, s pěstounskou rodinou si třeba vyřizovala nějaké své soukromé bitvy, kdo ví? Každopádně, pokud je příběh pravdivý, neb i přes všechny své zkušenosti s právním fungováním našeho státu se mi nezdá, že by jedna žena /pokud tedy nemá za muže nejmíň hejtmana/dokázala způsobit tohle všechno, že by jedna s prominutím pěšačka mohla mávnutím ruky zničit život dalšího člověka?Copak její práci už nikdo dál nekontroluje? Opravdu zde chybí vyjádření všech stran.Co příbuzní toho chlapce, nemohli by se do toho vložit oni? Co třeba poslat zmíněné paní něco jako otevřený dopis, popř. jejím nadřízeným? Chudák kluk.
A ještě, někdo tady psal, že nezná sociálku, co prolézá skříně? Tak já ano. Můj bývalý přítel měl chlapce svěřeného do péče po rozvodu, vzorný otec, v noci místo spánku uklízel byt, měl dvě práce aby dítěti všechno dopřál, hrál si sním, jezdili na hory.....a jednoho dne klučina přišel v naprostém šoku domů ze školy, protože si ho vytáhla z hodiny paní ze sociálky, přede všema dětma,a začala prozkoumávat co má ke svačině, jak má čisté oblečení, jestli nemá děravé punčochy. No, kluk se ještě dlouho vzpamatovával a příteli z toho začalo hrabat natolik, že i když si šel malý čutat ven s klukama, tak mu dával všechno oblečení perfektně čisté,absolutně neexistovalo něco jako Mc´Donalds, co kdyby další kontrola ze sociálky byla zapřísáhlá vegetariánka? No hrůza. A to všechno proto, že matka, která se mimochodem při rozvodu dítěte dobrovolně a sama vzdala, se znala s někým z městského úřadu.
 Jíťa 
  • 

Nejsi z Prostějovska? 

(7.1.2010 22:36:57)
Tvůj článek mi připomíná naše peripetie s úřady. I když se nejedná o děti, ale o zdravotně postižené dospělé lidi (nejen mého manžela, ale i mnoho našich přátel).

Ani bych se nedivila, kdyby se podobně chovali zdejší úředníci na jiných sociálních odborech.
 Vaal 


Nevěřím 

(8.1.2010 0:27:51)
Nevěřím, že by na tu babu nebyly nějaké páky.Článek se mi nelíbí, protože nic neřeší. Obsahuje tak málo informací, že nikdo rodině nemůže ani nijak virtuálně kompetentně poradit. Akorát v nás vyvolává bezmoc a rozčilení. POKUD BYCH JÁ MĚLA O DÍTĚ ZÁJEM, NIC BY MĚ NEZASTAVILO SE O NĚJ PRÁT JAKÝMKOLIV ZPŮSOBEM. Klidně i přes media, prezidenta, tu babu bych nějak zlikvidovala, klidně i do Štrasurku bych to hnala. Když se chce, tak jde vše. Přece tu rodinu nemůže odradit jedna takováhle zatrpklá ježibaba?
Jinak Macešce fandím, moc ji obdivuji, ale tímto článkem mě naštvala.Maceško,prosím, zjisti si více informací a hoď je sem, určitě tu budeš mít většinovou podporu.Třeba něco vymyslíme.Víc hlav víc ví. Dobrou noc, jdu se z toho vyspat, toho kluka je mi líto, no že já sem lezla!
 Kája 


Antisociální pracovnice 

(8.1.2010 1:52:41)
Je to bohužel typický příklad chování a myšlení "sociálních" pracovnic, viz např.:

http://www.blesk.cz/clanek/pro-muze-rozzlobeni-muzi/129869/otevreny-dopis-pana-hodiny-socialnimu-odboru-prahy-3.html

http://kaja.chytrak.cz/pribeh.php
 Alena 
  • 

Shrnutí - Macešce a dalším 

(8.1.2010 5:52:01)
Obvykle na články nereaguji a to co proběhlo pod příspěvkem mě ujistilo, že opět dlouho nebudu. Tato sekce se nedá nazvat diskuze - emocionalita vítězí nad reálným uvažováním, urážky, které vypovídají o úrovni některých pisatelů.....

Věci však nerada nechávám otevřené, proto tento komentář. Z Tvého článku Maceško jednostranné zaujetí jednoznačně cítím, rozhodně nemůžeš mít informace tzv. ze všech stran. Vadí mi pak co to rozpoutá. Já článek hodnotím z pozice člověka, který má zkušenosti z výchovou nejen vlastních dětí, ale i dítěte s minulostí a zároveň určité zkušenosti s tím jak v ČR funguje SPOD (a to třeba i v kontextu se zmiňovaným Německem - model dobrý, ale rozhodně ne úžasný, zdrojem je mi osobní zkušenost). S ohledem na mé zkušenosti s SPOD si nesednu (promiň) na zadek před každým pěstounem - znám x případů dětí, které pěstouni vrátili zpět - do výchovných ústavů, v lepším případě do DD a v tom občas ideálním biologickým rodičům. Znám otřesné případy psychického týrání dětí pěstouny, nikdo z vás si zde neumí představit, jak složité a někdy nemožné je takovéto věci dokázat u opatrovnických soudů a to nemluvím o trestním dokazování - to je téměř nemožné. Znám motivace pěstounů k výkonu této péče, ne vždy je tato ideální. Neříkám, že to jsou špatní lidé, ale prostě třeba jen pocit toho, že to dítě z DD spasí a dají mu tu lásku, kterou mu nikdo nedal nebo jim prostě nahradí dítě, které nikdy nemohou mít spolu je nedostatečné. U určité skupiny hraje otázku i finanční stránka, dávky SSP nejsou pro některé lidi vůbec nízké. Na druhou stranu jsem se setkala s pěstouny, kteří ví co chtějí, kde jsou hranice toho co zvládnou a jsou realisti v tom co je čeká. Rovněž vím, že situace některých dětí v DD není ideální, pravdou je i to, že sanace rodin se ne vždy provádí - resp. záměrně neprovádí, protože např. po x letech práce s rodinou a následném umístění dítěte nevidíte sebemenší náznak ničeho o co by se šlo zaháčkovat a rodinu dotáhnout k lepším výsledkům. Oproti tomu Maceško neznám jediný případ, kdy by se sanace začla dělat natruc v tom momentě, kdy o dítě projeví někdo zájem. Začne se dělat tehdy, když se v rodině něco zlomí a je čeho se chytit - takže možná jde o souhru náhod a ty to vidíš ze svého úhlu pohledu jinak.

Zaujetí Macešce nemám za zlé, sama jsem si tím prošla - tím, že jsem viděla pouze osudy dětí a nic víc, po každé návštěvě děcáku, zvláště kojeňáku jsem měla pocit, že je všechny musím spasit.... O tom to není. Z diskuze vidím, že většině pisatelů růžové brýle zůstanou a Ty pro ně budeš autoritou, která je naprosto kompetentní - zvláště proto bys měla zvažovat co a jak napíšeš (nechceš li se dostat na úroveň TV Nova atd.) A vzkaz pro všechny, které zde nabízely ochotně svoji pomoc. Pomoc je třeba, ale směřujte ji tam, jak zde již někdo přede mnou napsal, kde je třeba. Rozhlédněte se kolem a určitě ve vašem sousedství žije někdo, kdo ji potřebuje. ( toto zmiňoval i prezident Klaus ve svém novoročním projevu - byť tento pán pro mně není autoritou, v tomto případě uhodil hřebík na hlavičku). Jenže ono to není lehké pomáhat - a pomáhat tak, aby to zase nebylo o tom všespasení. Sáhněte si na srdce, kdo z vás je schopný jakékoliv akce - podarovat starší oblečení konkrétnímu člověku, tak aby jste ho neurazili a zachovali jeho důstojnost, strčit sem tam jídlo děcku ze sousedství, které žije u rodičů, kteří to nezvládají, ale na umístění do děckáku to ještě neuzrálo a s vaší pomocí ani uzrát nemusí...:)A spoustu dalších věcí - a netýkají se jenom děcek. Poskytovat konkrétní pomoc asi moc neumíme, pořád zde přetrvává naše nedávná minulost, kdy stát vše vyřešil za nás. A osobní angažovanost byla divná, co si budeme říkat - stále divná je, tak proč bychom se do něčeho míchaly a když tak pokud možno anonymně, v lepším případě pár korunovým příspěvkem charitě atd.
Hezký den :)
 Líza 


Re: Shrnutí - Macešce a dalším 

(8.1.2010 5:59:24)
Aleno, já ze svého okolí jeden případ sanace natruc znám. Děti na to málem doplatily, naštěstí na poslední chvíli se podařilo zabránit nejhoršímu, ale co si za tu dobu prožili jak pěstouni, tak ty děti, bych nepřála nikomu.
Popisuješ situaci, jak by asi měla být v tom lepším případě. Jen mě fascinuje jistota, s kterou dáváš ruku do ohně za všechny své kolegyně... to mi přijde dost odvážné a v důsledku se ti pak může stát, že jako ty píšeš, že nevěříš macešce, jiní ti napíšou, že nevěří tobě. Přestože to prostě může být jen docela normálně tak, že ty děláš a kolem sebe máš hlavně příklady té dobré praxe. To ale neznamená, že ta špatná praxe neexistuje.
 remus 


Re: Shrnutí - Macešce a dalším 

(8.1.2010 8:09:44)
Samozřemě že nelze podle jednoho případu házet všechny sociální pracovnice do jednoho patle, mám mezi nimi i kamarádku, ale co se týče tohoto konkrétního případu, tak je to děs běs, tohle by se prostě dít nemělo~o~, opatrnost je vždy na místě, ale tohle je zatrpklost životem nebo něco podobného, sociální pracovnici by snad v průběhu své kariéry měly dělat psychotesty, aby o jejich dobrém úmyslu bylo jasno~q~
 Jíťa 
  • 

Věřím spíš Macešce 

(8.1.2010 15:35:57)
Protože znám její články tady na rodině. Zkus si zapátrat v historii a pár si jich přečíst. Má dostatek zkušeností s pěstounskou péčí i s úřady a nepochybuju o tom, že se angažuje i jinak.

A s úředníky na sociálce mám svoje vlastní zkušenosti. S těmi, co se zabývají zdravotně postiženými.

1. manžel si šel požádat o nějaký příspěvek a úřednice se ho snažila odbýt slovy, že je to zbytečné, protože na to nemá nárok. (ten příspěvek nakonec dostal)
2. Na úřadě dostal tiskopisy s tím, aby je vyplnil a přinesl. Slušně požádal úřednici o pomoc (má anatomickou vadu rukou, která mu psaní víceméně znemožňuje) ale to prý není její povinnost.
3. při žádosti o "pracovní rekomandaci" (obdoba vstupní prohlídky) nebyl na sociálce jediný kompetentní člověk (ani mezi úředníky ani posudkáři), který by tušil o co se vlastně jedná. Nakonec manželovi sdělili, že pro její vystavení je nutno přezkoumat zdravotní stav i nárok na invalidní důchod (lež jako věž)
4. sociální pracovnice mu tvrdila, že nemá nárok nahlížet do "svého" spisu. Odmítala mu udělat kopie dokladů i když si to chtěl zaplatit.
5. sociální úřad požaduje jako přílohu k žádostem potvrzení příjmů celé rodiny a zkoumá majetkové poměry i u dávek u nichž je jediným důvodem přiznání/nepřiznání zdravotní stav.

Kdybych ještě chvilku přemýšlela, asi bych toho napsala víc. Toto je jen pár věcí z poslední doby.

Proto spíš věřím Macešce. Úředníci udělají to, co je pro ně nejjednodušší, co jim dá nejméně práce. Dost pochybuju, že by se DD postavil proti rozhodnutí úředníků, protože i ředitele DD jmenuje a odvolává úřad a potížistu si tam asi nenechá.
Je to jen na té rodině, jestli si za tím půjde.
 IlonaK2+Verunka+Ondrášek 


Re: Shrnutí - Macešce a dalším 

(8.1.2010 17:32:35)

Protože napíšu, že chci pomoc tady, znamená to, že nepomáhám jinde? :-) Jak to víš? Já si ani nepamatuju, že jsme se potkaly. ~;)
 Renata, 2 děti 
  • 

Re: Shrnutí - Macešce a dalším 

(9.1.2010 9:25:25)
Aleno,
zejména druhá část příspěvku je pro mě dobrá, pomoc nablízko vnímám taky jako slabinu dnešní společnosti. Zároveň ale doba nahrává snadnému získávání informací, takto po netu může Maceška sdělit situaci lidem, kteří jsou geograficky velmi daleko - znamená to snad, že bychom měli zůstávat lhostejní?

Článek je možná subjektivní, jinak to snad ani nejde, když ho píše jedna strana. Přesto, čtu tam, že sama autorka má se SPOD zkušenosti různorodé a vesměs kladné. Toto není žádná špína, toto je upozornění na případ malého kluka, v jehož konkrétním případě došlo k prudkým změnám a on i ti, kteří ho osobně znají, je prožívají negativně.

Nevím, jak napsat objektivní článek, protože názor sociálních pracovníků je též velmi subjektivní. Jakkoliv jsou pěstouni různí lidé s různou motivací a různým vědomím reality, jsou takoví i lidé SPOD a též lidé pracující v ústavech s dětmi.
Přesto by mě zajímalo zdůvodnění těch, kdo zajistili přemístění hocha, vytržení z jeho zažitého prostředí. Jaký důvod byl tak velký, že hoch musí tímto vším procházet, jaký prospěch jej na konci čeká?
 Alena 
  • 

Re: Shrnutí - Macešce a dalším 

(9.1.2010 11:23:49)
Renato, tvé postřehy mě oslovily, ale nesouhlasím s tím, že názory sociálních pracovníků jsou subjektivní - nesmí být a jestli jsou pak je to špatně. Jejich názory na problematiku jsou tvořeny určitým množstvím informací z různých zdrojů, kteří sami musí vyhodnotit tak, aby dostali objektivní obraz věci. Subjektivní názor je osobní názor sosiálního pracovníka a ten nemá v pracovním procesu nic ovlivňovat.
Rovněž srovnáváš lidi z SPOD a pěstouny, ale uniká ti, že pracovníci z SPOD by měli být profesionály - což často jsou - pěstouni nikoliv. Ti budou, až se v ČR dopracujeme ke konkrétním profesionálním pěstounským párům. A i pak to nebude jednoduché - zrovna v této oblasi mám zkušenosti z Německa. Kdy si pěstouni třeba vytvoří silnou citovou vazbu k dítěti a jeho návrat do sanované rodiny provází komplikace, které by se z jejich strany jako profesionálů neměly vyskytnout ( a samožrejmě poznamenají dítě v tom negativním smyslu). Je to prostě těžké, a nic nezlze vyřešit ideálně.
Opakovaně uvádím, že článek Macešky se mi moc nelíbil právě kvůli těm nejasnostem, které díky svým zkušenostem vidím - zmiňovala jsi důvod přeřazení dítěte z DD. To opravdu nesvede jeden sociální pracovník z MěÚ a rozhodně ne pouze na základě důvodu udaného Maceškou.
Jinak pomoc na dálku apriori neodmítám...., nicméně je mi bližší všímat si svého okolí.
 Liné 
  • 

teorie a praxe 

(9.1.2010 13:52:31)
Aleno, přestože máš v teoretické rovině naprostou pravdu, v reálu se prostě věci výše popsané Maceškou stávají. Sociální pracovnice má objektivně vyhodnocovat, ale protože není stroj, nýbrž člověk plný emocí, vyhodnocuje vždy svým úhlem pohledu.

A z praxe - děti se ale skutečně přesouvají z jednoho DD do jiného ústavu nebo na diagnostický pobyt nebo do psychiatrické léčebny apod. POkud jsi z oboru, tak to velmi dobře víš. Podstatné je zdůvodnění (dítě má poruchy chování - což je někdy pravda a někdy se za to schová kde co).

A k pěstounství - definuj pojem profesonální pěstoun. Je to ten, který dítě vychovává přechodně, dokud nedojde k sanaci původní rodiny, nebo máš na mysli trvalou náhradní péči, kdy pojmem profesionalita rozumíme kvalitní výchovu s dostatkem emocí (lásky) a současně nehaněním biologické rodiny? maja 
  • 

Re: teorie a praxe 

(10.1.2010 19:32:29)
všechno je o lidech...
 mamula 


Re: Shrnutí - Macešce a dalším 

(9.1.2010 17:19:59)
Jenže jak jsem měla možnost sledovat tenhle příběh na jiné diskusi, tohle není socka z MěÚ, ale krajská, a ta asi zmůže více. Například neschválit žadatele, nedoporučit návštěvy atd..
 JiBi* 


Re: Shrnutí - Macešce a dalším 

(13.1.2010 22:56:54)
Tak může se stát, že péče o dítě v NRP může být tak náročná, že dojde až k jisté formě týrání dítěte, což je samozřejmě velmi zlé (pro obě strany) a než by k takovému týrání mělo docházet,raději dítě dají zpět do DD, což z pohledu takové sociální pracovnice je taky odsouzeníhodné, to pak jsou ti hrozní pěstouni, co vracejí nebohé děti. Takže co s tím, když se zjistí, že dítě do rodiny "nesedlo"??? Nechat si ho v rodině není dobře a vrátit taky ne ~;((.
 Tygří oko 


Re: Shrnutí - Macešce a dalším 

(18.1.2010 1:20:08)
Aleno, tento Tvůj příspěvek je odpovědí, návodem a shrnutím na vše co tu bylo řečeno. Příběh, který tu byl vylíčen, je daleko od mého života. Ale je spousta jiných situací, se kterými se denně setkáváme a ani nás to nenapadne pomoci. Měli bychom Tvůj příspěvek si VŠICHNI vytisknout, podtrhnout zásadní myšlenky a každý den si to číst. Jak píšeš, jsou situace, kdy může člověk pomoci. Jen je vnímat. Nikdo se, prosím, neptejte "Co můžu udělat já". Mějme jen otevřené oči a začněme např. u sebe, ve své rodině a nejbližším okolí.
Mimochodem příspěvek o chlapci mi přijde jen jako příběh, který měl zaujmout a rozdmýchat emoce, aby pisatel(ka) věděla, jaké budou reakce. Nebo se mýlím?
 Marie-Ellena 


Z druhé strany.... 

(8.1.2010 9:25:09)
Pracuji v obdové profesi, jako vaše "paní sociální". Nechci se klonit ani najednu ani na druhou stranu. Nechci se zastávat nějaké kolegyně, která možná (možná ne, protože článek je velmi stručný, o faktech nic moc knkrétní apod.) ani nechci dohnotit stav legislativy v naší zemi. Jen vám, které se strefují do sociálních pracovníků, musím milé dámy napsat, že tuhle práci by nikdo z vás za ty mizerný prachy nedělal - nechat na sebe řvát menšiny, nechat si vyhrožovat do kur.., pí..., že vám podřežou děti... Vyskakuju metr dvacet, kdy někdo, kdo o tom nemá ani páru, začne vykřikovat do světa, jak je ústavní výchova hrozná, jak by se měli DD pozavírat....Nikdo z vás, narozdíl ode mě, neviděl, v jakých otřesných podmínkách některé rodiny žijí. Milé dámy, ani jednu nco byste tam nevyhdržely. To se nedá ani popsat Vám, které si sedíte doma v teploučku u počítače a kritizujete! Neikdy jste se nemuseli, narozdíl ode mě, rozhodovat, zda podat návrh na odebrání dětí z rodiny - když ty děti jsou samá modřiny, mají od své vlastní matzky přeražený nos a klíční kost a jsou v obličeji pokouisané od krys.....VÁS, VY KRITIČKY, BYCH CHTĚLA VIDĚT V TAKOVÉ SITUACI! A takových případů jsem viděla destítky!!!!
 Katka +3 


Re: Z druhé strany.... 

(8.1.2010 10:31:36)
Jenomže to tu teď neřešíme.
 Marie-Ellena 


Re: Z druhé strany.... 

(8.1.2010 10:51:59)
Jen jsem napsala svůj názor a pohled. Jestli ti vadí, tak se omlouvám.
 Blanče 


Re: Z druhé strany.... 

(8.1.2010 12:09:27)
Dovolím si přidat třeba příběh klučiny, který žil s rodiči v nevyhovujících podmínkách - střídali podnájmy, rodiče bez stálého příjmu, jedno léto bydleli v lese ve srubu bez vody a elektřiny, matka občas opilá...
Ale klučinu milovali, nikdy by mu neublížili, základní péči měl. Protože to nebylo v anonymním městě ale na vsi, lidé kolem zareagovali, platili klukovi obědy ve škole a pomůcky, dořešili nedostatky v oblečení, rodiče nechali občas přivydělat.. Kluk je nadprůměrně inteligentní (a netajil se tím, že spoustu nestandardních poznatků má od táty, který se mu hodně věnoval), školu zvládal na samé výborné, byla dohoda s třídní, že by se okamžitě ozvala samozvaným "sociálkám", kdyby se jí cokoli nezdálo nebo přestal chodit do školy (nemocný nebýval). O víkendech trávil svůj čas u kamaráda, jehož rodiče byli další, kdo dohlíželi aby ho dovedli na preventivku či k zubaři. Bylo jasné, že to není trvale udržitelná situace, "tety" to chtěly vydržet ještě dva roky a pak ho dostat na osmiletý gympl s intrem. Rodiče se nepohodli s majitelem svého současného podnájmu a ten je vyhodil a aby nebyl na pranýři od sousedů, že vyhodil lidi s děckem ze dne na den na ulici, zavolal oficiální sociálku. Odtud poslední den prázdnin dojeli v doprovodu policie, zhlédli situaci, kluka naložili, odvezli do města do DD. Děcko, které NIKDY nespalo v místnosti samo nechali bez pomoci psychologa (ten chodí do DD jen v nějakém intervalu, není jeho součástí) měsíc a půl spát samotné na pokoji, změnili mu školu, zrušili kroužky - podotýkám, že i tak do školy dojíždí, rozdíl je asi 10 minut. Nic neplatilo, vše bylo zcela jinak.
Situace dnes - díky rozumné sociálce v původním místě bydliště(kde nikdy nebyl ale kde o něm rozhodují, protože to je poslední místo trvalého pobytu rodičů) a usilovné snaze "tet" jezdí na hostitelku k původnímu kamarádovi(jeho rodiče museli absolovovat schvalovací proceduru a poměrně nepříjemné rýpání do soukromí) ale má za sebou pobyt v diagnosťáku kam se dostal, když pochopil, že daná situace není dočasná ale je v DD "natvrdo" do 18, od té doby je na lécích, občas se vídá s rodiči u dalšího příbuzného (to že by si rodiče vyřešili svou situaci tak, aby měli stálé bydlení a příjem a prošli - zvlášť matka - psychotesty,nehrozí) hodně se zhoršil ve škole a když se s ním bavíte, je to jiný člověk.
Tohle není kydání špíny na kohokoli osobně, ale ten systém je prostě špatně - chybí sanace rodiny a když už není zbytí, chybí každodenní práce s dětmi - respektive tu provádí osazenstvo děckého domova ale konečné slovo má sociálka, která ať už díky přetížení nebo vyhoření vidí dítě dvakrát ročně a protože chybí rozumná legislativa, přidá se strach(pochopitelný) aby to nebylo na ni, až se něco semele a další dítě vyrůstá trvale v DD a bohužel dost pravděpodobně po něm budou následovat i jeho děti - přece tam dostanou najíst a jestliže mu X let tvrdili, že pobyt v DD je to nejlepší, co ho mohlo potkat, proč by pro své dítě neudělal to nejlepší, že?
Maceščin článek bohužel není plácnutí do vody ale špička ledovce - a jestli si myslíte, že se ona i lidé kolem ní nepokouší s danou situací něco dělat, jste naštěstí na omylu.
 Helena 


Re: Z druhé strany.... 

(8.1.2010 20:31:26)
Každá mince má rub i líc. Já jsem bohužel poznala obě strany. Jako miminko mě nechtěli a jsem adoptovaná. Nikdy nepřestanu být svým adoptivním rodičům vděčná.
 kopidlno 


Re: Z druhé strany.... 

(8.1.2010 10:58:49)
Elizie a kdo tě nutí dělat tuhle "strašnou práci"?~e~
 Gabča, Adélka 12/02 


Re: Z druhé strany.... 

(8.1.2010 11:08:22)
A proto je lepší, když děti vyrůstají v DD? To mi chcete namluvit, že se řídíte podle několika příběhů z vlastní zkušenosti a vaše práce tím pádem spočívá v jednouduchém třídění? Ty jsi na tom byl blbě už jako malý, tak to zvládneš zas. Co na tom, že z něj má být jednou člověk dospělý s vlastním životem. Jaké ponaučení si z této zkušenosti vezme? JÁ SI NIC DOBRÉHO NEZASLOUŽÍM // KAŽDÉ MÉ PŘÁNÍ MUSÍ BÝT PO PRÁVU POTRESTÁNO// Nezbývá mi, než přát, Vám milá paní, jediné - ať si vaše dítě najde partnera, který takto v dětsví trpěl. To by měl být trest pro každou takto smýšlející sociální pracovnici. Ochutnat vlastní recept.
Je mi z Vás na BLITÍ
 Marie-Ellena 


Re: Z druhé strany.... 

(8.1.2010 11:26:24)
Ale to jsme si nerozumněli. Já v žádném případě netvrdím, že děti mají zůstávat v ústavní výchově, to v žádném případě. Sama jsem ráda, když se podaří dítěti najít náhradní pěstounskou či adoptivní rodinu. Jen mě irituje názor lidí, kteří zastávají názor, že by se ústavy měly komplet zrušit. Spíš si myslím, že dětské domovy by měly sloužit jako první pomoc při odebírání dětí z rodin. Toť vše. Mně z Vás na blití není.
 Elizie 
  • 

Re: Z druhé strany.... 

(8.1.2010 16:16:50)
Já ti věřím, i když nic není jen čeronobílé a sama mám s různýma sociálkama většinou spíš ty špatné zkušenosti.

Přidám jeden příběh: Kdysi v naší obci žila jedna asociální rodina. Moc podrobností nevím, protože jsem se přivdala, znám jen otce té rodiny, který byl místním bezdomovcem a opilcem. Před pár lety se už jako dospělí přijeli podívat do svého rodiště a při té příležitosti jsme se setkali. Dodneška nezapomenu těch pár věcí co říkali: Tvrdili, že přestože odebrání z rodiny nesli tenkrát těžce, jsou dnes rádi, že byli úmístěny do děcáku a tím jim umožněno relativně normálně žít.
 Jíťa 
  • 

OPRAVA 

(8.1.2010 16:36:26)
PŘEDCHOZÍ PŘÍSPVĚVEK JSEM PSALA JÁ!!!

Elizie,
moc se omlouvám, jak jsem přemýšlela nad formulací toho, co chci napsat, tak jsem místo oslovení napsala tvé jméno do nicku.
 Kočanská 
  • 

Re: Z druhé strany.... 

(9.1.2010 8:38:25)
Dobrý den,

dle mého názoru by bylo skvělé kdyby se mohly DD zavřít. Kdyby se pro děti, které z nějakého důvodu nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině vždy podařilo najít dobrou náhradní rodinu. Když vidím kolik děti potřebují lásky, tak je jasné že DD i když sebelepší jim nemůže rodinu nahradit.
Víte, když někdo dělá nějakou práci dlouho, tak prostě ztrácí schopnost nadledu a sebereflexe. Sama jsem to zažila a nebylo to nic moc :-( Práce sociální pracovnice by mělo být spíš poslání (stejně třeba jako porodní asistentka) - s penězi na tom budou asi tak podobně. Určitě je to náročné povolání, ale to v žádném případě nemůže omluvit různé hrozné případy o kterých se dost často píše.
 Grainne 


Re: Z druhé strany.... 

(9.1.2010 10:16:30)
Zavřít DD? Možná by bylo v zájmu dětí hledat pro ně jiné možnosti, ale naše úřady v tomto ohledu zůstávají lhostejné ke kritice EU. Zřejmě zájmy někoho úplně jiného převažují nad zájmy dětí. Že je individuální péče levnější a většinou pro děti přínosnější? Koho to zajímá?
DD seřepě bojují se vším, co jim "ukusuje" z jejich zajištěného krajíce a kde by se předváděly naše krásné miss, kdyby okázale neprojevovaly svou sociální snahu v zahrnování těchto dětí okázalými a zbytečnými dary? DD napadají jiné, kteří se snaží péči o institucionalizované děti zlidštit a poskytovat jim alespoň částečně rodinnou péči, nebo přímo zamezit tomu, aby se děti mohly vyhnout ústavní péči - mediálně dost známý je jejich sveřepý boj s FOOD.
Jedinou možností je snad rozpoutat boj přes média, nejlépe přímo přes některou komerční televizi, zviditelnění případu a probuzení odporu k těmto praktikám často pomůže. Je to k pláči - nepomůže soud, pomůže televize, ale je to realita této země.
 Kočanská 
  • 

přesně tak 

(9.1.2010 14:05:09)
souhlas 100% :-)
 maja 
  • 

Re: Z druhé strany.... 

(10.1.2010 19:41:03)
Zavřít DD? ...kolik opuštěných dětí si domů vezmeš? KOlik si jich vezmu tví známí a rodina? Třeba 10-15 leté děti , romy. ...než hodíš smeč...já mám doma 3
 JiBi* 


Re: Z druhé strany.... 

(13.1.2010 23:12:12)
Hm...jistěže zcela zrušit všechny DD a KÚ by nebylo na místě, to by byl opačný extrém.., ale říkal mi nedávno ředitel jednoho kojeckého ústavu, že se na něj obrátili tuším z Dánska s prosbou o pomoc při založení kojeneckého ústavu - nemají kam umisťovat HIV pozitivní děti ~g~.
 pajaji 


Re: Z druhé strany.... 

(9.1.2010 22:36:35)
Ahoj..chci také přispět svým názorem.I v sociální péči je to jako všude jinde,vše záleží na lidech.My máme se sociálními pracovnicemi dost zkušeností z doby kdy jsme adoptovali našeho syna a já si na ně rozhodně nemohu stěžovat.Moc nám pomohli a měli velké pochopení.
A k dětským domovům?Díky bohu za ně,kdyby nebylo kojeneckého ústavu neumím si představit jak by zrovna náš syn dopadl~;((..a nejen on,je spousta takových dětiček.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: Z druhé strany.... 

(12.1.2010 14:27:57)
pajaji, ale třeba na Slovensku kojeňáky vůbec nejsou! Tam se hned soc. prac. snaží umístit miminko do rodiny, a je to jen dobře. Dítě se nemusí vyrovnávat s nedostatkem lásky a bezpečí již od útlého věku, protože má milující rodiče hned od začátku. U nás je spousta dětí, které čekají na rodiče, a spousta rodičů, které léta čekají na adopci, ale ta byrokracie je prostě někdy, grrrr, hrozná.
Takže to jen tak na okraj...
Všem adoptivním rodičům tleskám!!!!
 pajaji 


Re: Z druhé strany.... 

(16.1.2010 12:07:50)
Je to hezké,že zrušili na Slovensku kojeňáky,ne,je to daleko víc,ale to je právě ten problém.U nás je také dost lidí,co já vím,kteří se také snaží umístit dítě hned po narození do rodiny:-).Bohužel při tom narážejí právě na byrokracii~q~.A to je ten největší problém,my tu máme prostě špatné zákony a lidi v politice to nezajímá,přitom kdyby si spočítali náklady jednoho kojeňáku a náklady na rychlé umístění děťátka do rodiny,muselo by jim to docvaknout.Ale to je to,že v politice jsou děti až na posledním místě~;((.
 Gonxha 


Re: Z druhé strany.... 

(8.8.2011 18:19:08)
Vaše reakce vůbec nesouvisí s článkem a to jsem také ze "sociální branže"....
 IlonaK2+Verunka+Ondrášek 


Kdybyste potřebovali .... 

(8.1.2010 15:51:55)

Nevím, jak pomoci, než na chlapce myslet.

Ale kdybyste potřebovali nějaký podpis do petice nebo tak, já nevím, jak tyhle věci chodí, tak ráda pomůžu. Tohle by se nemělo dětem dít. Tohle se NESMÍ dětem dít! Nejsme ve středověku! Ani snad už v době vlády komunistů a jejich ústavů! To byla sociální pracovnice jako z filmu Kolja, co? Zubatá.... :-(
 madlenka+2 


Petice 

(10.1.2010 14:54:34)
Taky mně to při čtení článku napadlo, co nějaká petice, třeba tady na Rodině, co informovat média? Pokud jsi do toho nějak zapletená a máš o tom všehcny informace, udělej to, prosím, moc tě prosím... Jsem z JČ, pokud bys náhodou byla ze stejného regionu, ráda s čímkoliv pomůžu. Je mi z toho hrozně.
 maceška 


Děkuji 

(10.1.2010 17:50:30)
Děkuji všem za reakce.
Příběh kluka je o tom, jak necitlivě se v našem státě zachází s dětmi s nařízenou ústavní výchovou - není podstatné, KDO o tom rozhodl, ale jaký je "posvěcený" úřední postup. Mnozí ve svých příspěvcích a v dopisech,které jste mi poslali, potvrzujete, že není ojedinělý. Ráda bych věděla, jestli ti, kdo tento úřední postup schvalují, vysvětlují a omlouvají, by své dítě poslali před Vánocemi na místo, kde nikoho nezná, kde nemá navázané žádné citové vazby, a zakázali mu kontakt s těmi, které má rád.

Ti, kteří chtějí pomoci: děkuji vám, pomáháte tím, že vyjadřujete svůj názor. Jen s podporou veřejnosti je možné pracovat na změně myšlení těch, kdo mají moc. Souhlasím s tím, kdo mluvil o obecné neúctě k člověku - taky to tak cítím. Všude tam, kde mají lidé ve svých rukou osudy jiných - zdravonictví, školství, sociální práce - máme velké rezervy.
 rae 
  • 

Re: Děkuji 

(10.1.2010 18:20:02)
dobrý den maceško,
napadá mě jedna možnost - soudní žaloba na zneužítí pravomoci veřejného činitele - teď by jí mohlo podat za klučinu nějaká nadace. V osumnácti on sám.
 farska 


Re: Děkuji 

(10.1.2010 20:08:39)
Ahoj,
postup OSPODu mně vůůbec neudivuje, už příliš dlouho narážím na absolutní ignoraci většiny(!) jejich pracovnic vůči např. rozvádějícím se otcům, i těm, kteří si onu ignoraci absolutně nezasloužili (patřili k hlavním oporám dítěte v rodině apodobně).
Proto věřím Macešce VŠE a posílám článek na vyšší místa,tam,kde je možno ho případně trochu zmedializovat.
S pozdravem,
Bára
 Elen 


Re: Děkuji 

(11.1.2010 11:32:36)
..ASI JSEM MOC PRECITLIVELA..PROTOZE MI PRI CTENI VYHRKLI SLZI A JE MI Z TOHO FAKT NEPRIJEMNE..JE TO DES,CO SE DEJE S DETMA..A PAK ZE PROC JE TOLIK AGRESIVITY,KRADEZI,SEBEVRAZD..U DETI A MLADEZE.VZDYT TO ZPUSOBUJE SPOLECNOST SAMA, NESMYSLNE ZAKONY A BOHUZEL I JEDNA SOCIALNI PRACOVNICE.JE TO HROZNE,ZE NEJDE TOMU ZABRANIT A MISTO ABY POMAHALA,NICI OSOBNOST CLOVEKA.tAKOVI LIDI BY NEMALI VUBEC PRACOVAT S LIDMA,NE TO JESTE S DETMA.
..a to jeste nevime vsechno..!~;((
 Radek Mikula, svobodný 
  • 

Poněkud zbabělé... 

(13.1.2010 22:05:41)
Nezozumím této větě: "(...)není podstatné, KDO o tom rozhodl, ale jaký je ´posvěcený´ úřední postup.".

Má tím být řečeno, že vinu nenese konkrétní sociální pracovnice, ale závazný postup, kterému se nebylo možné vyhnout? Pak měl být tento postup popsán včetně uvedení příslušného zákona nebo vyhlášky.

Pokud takový předpis neexistuje a jedná se o individuální zvůli, byť by i byla v systému české sociální péče rutinní, pak naopak JE PODSTATNÉ KDO o tom rozhodl.

Z tohoto pohledu je těžko pochopitelná snaha autorky krýt jméno jak pachatelky uvedené zhovadilosti, tak jejích nadřízených.
 Betull 


Píšu reakci až dnes... 

(13.1.2010 19:46:54)
a chci jen potvrdit, ze opravdu v nekterych DD se kontakt ditete s vnejsim svetem moc nepodporuje. V jednom DD pracuju. Vzit si dite na vikend domu znamena snest prupovidky od kolegyn. Diteti je po navratu do Domova u srdicka tak nejak hur, nez kdyby vlastne nikam nejelo a nepoznalo, ze existuje i neco lespiho nez je prave DD. Staci si jen vzit dite na vychazku, ve svem volnem case a uz slysim na adresu ditete: Priste nikam nepujdes... Navrat do te postylky, ve ktere je VETSINU dne, je tvrdy, a dite to samozrejme da najevo.... Nastesti pani reditelka je skvela a je pro kazdou "spatnost", tedy pro veskery kontakt s normalnim (prirozenym) prostredim, s dalsimi a zdravymi detmi atd...Jsem za ni moc rada.
 jurodiva +3 


ombudsman? 

(16.1.2010 14:28:32)
co zkusit napsat ombudsmanovi, když už nic jiného nefunguje? hodně zdaru, chlapíkovi i pěstounům!
 gábina 
  • 

Sociální pracovnice 

(25.1.2010 22:22:09)
Paní socíální pracovnice je normální "Paní P" (t.j.normální pí@a)!!!
 účastník 
  • 

Příběh jednoho kluka 

(23.4.2010 10:51:37)
má pokračování -
došlo na soud o svěření dítěte do PP. Matka, která má problémy se závislostí na drogách a také na alkoholu a je bezdomovec po setkání s pěstounskou rodinou souhlasila s PP. Po "odborném výkladu" od ředitelky DD náhle otočila a chce, aby na ni kluk "čekal" než si upraví podmínky. Matka žijící 13 let vždy u nějakých přátel, nevyučená, bez práce, bydlení, s neuspořádaným životem, nyní nesouhlasí, aby syn, který s ní a ona s ním nemá žádný vztah, žil v pěstounské rodině.
Rok tahanic se sociálkou o povolení návštěvy v rodině. MPSV tvrdí, že pěstouni splnili všechny podmínky a že návštěva by měla být povolena. Kraj vytrvale lže, že provedli odborné posouzení rodiny, ačkoliv kontrolou nadřízených bylo zjištěno, že NEprovedli a lež označuje lží.
Na co se čeká? Na to, až dítě začne být agresivní, až ho ředitelka dá do diagnosťáku, kde se naučí, co ješě neumí?

Ani bychom se nedivili,kdyby si to jednou s těmi úředními šikanéry šel vyřídit.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.